Marktberichten de overige plaatsen elke kieskring ge heel vrij wordt gelaten. Als eerste drie zullen op alle lijsten voorkomen: No. 1. Mr. C. W. van Ommeren, Kantonrechter te Heusden en te Go- rinchem, wonende alhier, aftredend lid. No. 2. Mr. W. S. J. van den Hurk, aovocaat-procureur, geassocieerd met Mr. F. E. Pels Rijcken, wonende te Breda. No. 3. W. G. de Waard, groot-land bouwer, wonende te Werkendam, af tredend lid. Zondag werd door een 4-tal solisten en 2 kwartetten deelgenomen aan den grooten Nationalen "Wedstrijd voor Solisten, Duetten, Trio's en Kwartetten, uitge schreven door de R. K. Muziekvereen. Wilskracht" te Amersfoort. Circa half negen des morgens werd per gezelschaps autobus der Firma Struijk uit Wel de reis vol moed aanvaard. In goede conditie arriveerde men half een aan de groote concertzaal van Sint Aechten aan het Zand. Voor de pauze kwamen de solisten en kwartetten aan de beurt. De uitslag was schitterend, waarvoor een bijzonder woord van hulde en waardeering toekomt aan den Directeur den heer W. van Hei voort uit Nieuwkuijk, onder wiens be kwame leidiDg de Kwartetten stonden. Er werden behaald3 eerste-, 2 tweede en 1 derde prijs. Solisten. F. Leyten, Bugle met zijn Solo, Der Liebes Draum, Th. Koch, derde afdeeling, 88 punten, 2de prijs. Adr. v. d. Wiel, Trombone, Morceau de Salon No. 6, H. Painparé, tweede afdeeling, 82 punten, 3de prijs. Jac. Timmermans, Piston, Edelweis von Semmering, Th. Hoch, Eerste afdeeling, 97 punten, 2de prijs. Jac. van Diem, Bugle, Sing vögelchen aus den Thuringerwald, Th. Hoch, Eerste afdeeling, 400 punten, 1ste prijs. Kwartetten. Derde afdeeling. De heeren Jac. v. Diem, Bugle, Th. Leijten, Bugle, M. v. Heivoort, Sax Alto, Adr. v. d. Wiel, Trombone, met Quartet No. 1 van James Brier, 400 punten, lste prijs. Afdeeling Uitmuntendheid. De heeren J. v. Heivoort, Sax Sopr., Jac. Timmermans, Piston, T. Schreuder, Sax Tenor, Gr. Schreuder, Tuba met Quartet No. 3 van James Brier, 412 punten, lste prijs met bijzonder compli ment der Jury die bestond uit de heeren J. R. v. d. Glas, Kapelmeester 5 R. I., Amersfoort en Antoon M. van Leest, Toonkunstenaar, Eindhoven aan den Directeur W. van Heivoort. De Solisten werden op uitnemende wijze op de piano begeleid door den jongenheer M. v. Heivoort, die daarvoor hulde toe komt. Hoogst voldaan en in blijde stemming over de behaalde successen, keerde men huiswaarts. Hulde aan de Solisten en den hoogst bekwamen Directeur voor deze prestatie Deelnemers waren er uit Heerenveen, Zuiderwoude, Hilversum, Rotterdam, Haar lem, Utrecht. ANDEE. Door de werkliedenvereen. H.E. werd 'op de laatste vergadering beslo ten, om wederom een spreker te la ten komen in verband met de ziekte wet en ziekteverzekering, omdat er nog zoo weinig zijn die er geheel mee op de hoogte zijn, en deze lezing dan tevens ook voor de werkgevers toe gankelijk te doen zijn, die er even eens belang bij hebben. De heer J. F. Kuijer, secretaris van het Nederl. Verbond van Ziekenkassen, heeft zich bereid verklaart, voor dit doel op 22 Nov., dus a.s. Zaterdag, in de openbare s:chool te 6.30 uur te spreken. Onderwerp: Ziektewet en Ziek teverzekering. Niemand verzuime deze vergadering. CAPELLE. Ten huize van J. v. H. alhier, ontstond j.l, Zaterdag een begin van brand. Door ijlings toegeschoten hulp werd deze brand gelukkig in de kiem gesmoord en erger voorkomen. Volgende week Woensdag hoopt het echtpaar M. Waarts aan den Win terdijk alhier, zijn 60 jarig huwelijksfeest te vieren. Ongetwijfeld zal het dezen oudjes, die beiden nog zeer kras zijn, dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Chr. school a. d. Loonschendijk hebben zich 4 sollisitanten aangemeld. De landbouwer J. J. P. alhier, die Maandagmorgen een tweetal koeien uit het z.g. „Overland" gehaald had en de ze achter de kar gebonden had, geraakte in de overstroomde Kerksteeg met koeien kar en paard in de sloot. Na veel moei te werden de dieren weder op den weg gebracht en kon de eigenaar met een nat pak zijn beesten huiswaarts brengen. Onze gemengde zangvereeniging „Het Rozeknopje" geeft a.s. Donderdag des avonds 7 uur in de zaal van den hr. L. F. v. Dongen alhier, haar eerste win- teruitvoering. Het welverzorgde programma vermeld o.m. „Gebed", Largo van Handel, en „Bruidskoor van Lohengrin" van Wagner. Eenige dames en heeren werkende leden zullen het komische gedeelte verzorgen. SPRANG. A.s. Zondagavond zal in de Geref. Kerk alhier, dankstond voor het gewas gehouden worden. Als voorganger zal op treden Ds. Spier uit Dussen. Donderdag 27 November zal Ds. J. Fokkema in het Ned. Herv. kerkge bouw alhier, een propaganda-rede voor de Chr. Oranjevereeniging „Het Drievoudig Snoer" houden. Dat het dezen begaafden spreker niet aan belangstelling zal ontbreken behoeft zeker geen betoog. De Unie-collecte heeft bij de Geref. Kerk alhier, circa fll.opgebracht. A.s. Vrijdag zal de Ned. Herv. Gemeente alhier, verkiezing plaats hebben voor twee leden van het notabel-college. Aan de beurt van aftreding zijn de hee ren C. J. van Heijst en G. Janson Fzn. De aftredende zijn herkiesbaar. Het stem bureau houdt zitting in de consistorieka mer van 48 uur nam. UITWIJK. Woensdag 12 November j.l. werd in het Vereenigingslokaal alhier een ver gadering gehouden van den Ring „Altena" van Herv. Jengelingsvereen. in het Land van Altena, onder presidium van den WelEd. Heer W. Bronkhorst uit Andel. Nadat door de aanwezigen gemeen schappelijk een Psalm was gezongen, be sprak de Voorzitter na voorlezing een gedeelte uit Gods Woord en wel Lukas 4. Hij riep vervolgens de aanwezigen, en in het bijzonder de plaatselijk predikant Ds. Pop, een hartelijk welkom toe en sprak de hoop uit, dat deze avond in alle opzichten zou mogen slagen. Als eerste leider betrad de heer P. Combee, van de afd. Babiloniënbroek den katheder, om een onderwerp voor te lezen naar aanleiding van 2 Koningen 5. Op niet onverdienstelijke wijze schetste hij den grooten Siryer Naaman en diens wonderlijke genezing door den profeet Elisa. Op dit onderwerp volgde een levendige bespreking en meermalen moest Ds. Pop over een en ander vermeende moeilijk heid zijn licht doen schijnen. In afwijking met het programma werd vervolgens overgegaan tot benoeming van een Voorzitter en Secretaris, wegens perio dieke aftreding van de heeren Bronkhorst en A. Geudeke. Nadat de Voorzitter het presidium aan den Vice-Voorzitter had overgedragen werd tot stemming overgegaan en bleek, dat zoowel de Voorzitter als de Secretaris met algemeene stemmen waren herkozen, hetgeen een spontaan applaus der aan wezigen uitlokte. De Vice-Voorzitter, de heer van Vuuren uit Dussen feliciteerde den heer Bronkhort hartelijk met dit hernieuwd blijk van ver trouwen. Hij sprak de hoop uit, dat hij onder Gods onmisbaren zegen ook in het komend jaar den Ring steeds in de goede richting zou mogen leiden, en wees op de groote verantwoordelijkheid, welke op de leiders der jeugd, vooral in den tegen- woordigen tijd met zijn velerlei dwaal- leeren, rust en zij straks ook van dit werk rekenschap zullen moeten geven. Nadat den heer Bronkhorst den Voor zittershamer weder was overhandigd richtte deze zich tot den herkozen Secretaris, welke mededeelde de functie weder te willen aanvaarden voor een jaar. De Voorzitter feliciteerde ook dezen van harte en hoopte, dat de heer Geudeke, die de administratie van den Ring op werkelijk eminente wijze voert, den Ring als secre taris zal blijven dienen, zoolang hij daartoe in staat is. Daarna werd pauze gehouden en werd door enkele dames koffie en koekjes rondgediend. Na de pauze werd door A. van Oud- heusden uit Uitwijk een onderwerp inge leid over een Communistischen Heilstaat, waarin deze duidelijk uit deed komen, dat de theorieën van het Communisme practisch niet te verwezelijken zyn. Door de afd. Uppelschendijk werd bij monde van den heer N van Burgel een voordracht ten gehoore gebracht, welke door den Voorzitter terecht met „kort maar krachtig" werd betiteld. Door enkele leden werden naar aan leiding van het in de vorige vergadering door M. van Rijswijk uit Andel behan delde onderwerp over Lijkverbranding" nog eenige vragen gesteld, welke door hem werden beantwoord. Bij de rondvraag deelde de Voorzitter van de J.V. „Gideon" te Sleeuwijk, de heer Dekker, mede, dat deze vereeniging voornemens is als spreker te doen op treden de heer Gordeau, algemeen secre taris van het Nederlandsche Jongelings verbond en wekte hij de aanwezigen op deze vergadering bij te wonen. Door sommigen werd tegen het „pro- pogandisch doel" van deze vergadering bezwaar gemaakt, terwijl door Ds. Pop een korte uiteenzetting werd gegeven van zijn bezwaren tegen het Ned. Jongelings verbond, welke bezwaren door een lid van de Afd. Sleeuwijk en Andel werden bestreden. Aangezien men het over deze kwestie niet eens werd zal Ds. Dop op de eerstvolgende Ringvergadering te Rijs wijk zijn stahdpunt nader uiteen zetten. Daarna sloot Ds. Pop met gebed, WAALWIJK. In de vergadering van B. en W. Dinsdag 11. gehouden, is, zooals wy reeds hebben vermeld, besloten om aan de Waalwijksche Winkeliersvereeniging geen vergunning te verleenen tot het houden van eene verloting. Naar wij thans ver nemen zijn B. en W. op dit besluit te ruggekomen en hebben alsnog aan de Waalwijksch Winkeliersvereeniging ver gunning verleend tot het houden van een verloting. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 7 tot en met 13 November j.l. werd aan de visch- markt alhier, geen enkele zalm aange voerd. Besteed werd voor dunne aal 20 tot 25 centsnoek 33 tot 40 centbra sem 20 tot 30 centbaars 18 tot 20 cent en voorn 9 tot 14 cent. Alles per pond. Door de Chr. Jongelingsvereeni- ging „Prediker 12 la" alhier, werd Woensdagavond in het gymnastieklokaal der 4e Ooenbare School haar 51-jarig bestaan gevierd. Er was veel belangstel ling en er werden verschillende onder werpen behandeld. Een en ander vormde een gezellige avond. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) In deze gemeente bestaat eene ver ordening die verbiedt dat vanaf April tot October honden losloopen ook al is degeen, die den hond onder zijne hoede heeft, zelf bij den hond. Kan er nu niets aan gedaan worden dat eene dergelijke dwaze bepaling ten spoedigste tot het verledene behoort V. J. v. Z. Ik ben in de Nederduitsche Hervormde Kerk gedoopt maar niet als lidmaat aan genomen. Nu wil men mij kerkelijke belasting laten betalen en nu is mijne vraag of ik verplicht ben die te betalen. Dussen. A. L. Tusschen het huis van mijn buurman en mij ligt een breed pad, dat voor onge veer drie vierde gedeelte aan mijn buur man en voor ongeveer één vierde gedeelte aan mij in eigendom behoort. Reeds sedert ongeveer 40 jaren hebben de vorige eigenaar mijner woning en ik het pad gebruikt om er met paard en kar over te rijden en daarbij ook gebruik moeten maken van mijn buurman's grond, daar mijn gedeelte maar 1 y3 Meter breed is. Mijn buurman en ik hebben nu ruzie gekregen en nu verbiedt hij mij over zijn grond te rijden. Kan hij dat Ik meen dat ik het recht om er over te rijden heb gekregen door een veeljarig gebruik. G. K. de M. Met eenige kennissen huurde ik samen een jachtveld, om in gezelschap te gaan jagen. Mijn kennissen jaagden meer dan ik, omdat ik niet altijd tijd had en hadden steeds eenige stokkendragers noodig. Zij willen mij nu een evenredig deel der kosten van de stokkendragers laten be talen. Hebben zij daar recht op U. J. P. Wanneer gejaagd wordt binnen de palen van een geregistreerde eendenkooi, moeten dan alle palen gestreken worden of is een zeer klein gedeelte hiervan voldoende X. Mag elke actehouder, welke vergunning heeft van de landerijen binnen den kring der geregistreerde kooi, wanneer de palen gestreken zijn, vrij jagen Of moet hier voor een aparte aanvrage gedaan worden X. Men is in ons stadje voornemens een bestaand gebouw in te richten voor kerk. Is daar vergunning voor noodig en zoo ja van wie A. X. Voor de oprichting of inrichting van een gebouw tot uitoefening van de open baren eere dienst binnen den afstand van 200 Meter van eene bestaande kerk is verlof noodig van het gemeentebestuur. Wanneer de oprichting of inrichting zon der verlof heeft plaats gehad, wordt het gebouw gesloten. Een paar weken geleden .werd alhier eene raadsvergadering gehouden met ge sloten deuren. Een der raadsleden heeft uit die vergadering verschillende bespre kingen op straat gebracht. Is dit raads lid strafbaar U. Een raadslid. Wanneer bij besluit van den Raad zelf geen geheimhouding is opgelegd is het raadslid niet strafbaar. Is geheimhou ding opgelegd dan is het door U bedoelde raadslid wel strafbaar ingevolge art. 272 van het Wetboek van Strafrecht. Is het een postambtenaar veroorloofd aan den Inspecteur der Belastingen ge gevens te verstrekken in zake gedane betalingen of ontvangen gelden per post cheque- of girodienst R. J. V. Het is den postambtenaar niet veroor loofd gegevens over bepaalde stortingen aan den Inspecteur te verstrekken en dit geldt ook ten opzichte van den postchèque- en girodienst. BREDA, 17 November. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 284 stuks vee, t. w. 87 stuks hoornvee, 35 varkens en 162 biggen. Prijzen Kalfkoeien f 320tot f 380. Kalfvaarzen f270tot f320. Melkkoeien f tot f Graskalveren f tot f Biggen f 12.tot f 16.per stuk. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 5054 4548. Vette koeien 44 —46 4043. Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 5254 50 51. De handel in vet en drachtig vee was zeer levendig. Biggen goede handel. De vette varkenshandel verplaatst zich ge leidelijk naar het slachthuis. Openbare vergadering van den raad der gemeente AMMERZODEN, op Vrijdag 14 November 1930, des n.m, 7 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. J. H prrkonrath Secretaris: WelEd. Heer P. Hoynck van Papendrecht. Tegenwoordig waren, behalver weth. L. van Run, die wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wo nen, alle leden. De Voorzitter zegt, dat bij deze laat ste vergadering, welke onder zijne lei ding staat, hij zeker wel de hoop mag! uitspreken, dat wethouder van Run, spoedig van zijn lijden moge worden verlost en dat hij spoedig, geheel her steld, weder aan de beraadslagingen imoge deelnemen. Onder de ingekomen stukken bevon den zich eenige dankbetuigingen voor ■verleende subsidie's, de goedgekeurde (begrooting voor den warenkeurings - dienst, goedkeuring van een 2-tal be- grcotingswijzigingen, de Koninklijke goedkeuring der nieuwe belastingver ordeningen in verband met de nieuwe financieele verhoudingswet en van de verordening tot heffing van besmette lijke ziektegelden, de goedkeuring zon der op- of aanmerkingen der gemeen terekening 1929 en een procesverbaal van kasopname. Ai deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Met algemeene stemmen wordt be sloten, van de stichting „Woningbouw Ammerzodeo", te huren een strook grond, om dit te verhuren aan den commandant van het landstormverbond 's-Hertogenbosch, ten behoeve der voor oefeningen. Met algemeene stemmen wordt gun stig beschikt op het verzoek van het bestuur der R.K. meisjesschool te Am merzoden, tot toekenning eener vergoe ding voor het aanschaffen eener naai machine voor het 7de leerjaar en op dat van het bestuur der bijzondere Chr. schooi te Well, tot het verleenen van medewerking voor aanschaffing van een bcc-kenkast enz. Het lid van de Graft vraagt, wat ver staan wordt onder enz., waarop de Voorzitter antwoordt een hectograaf en 5 abonnementen op een schoolkrant, aaar de school te Well de zeer prijzens waardige gewoonte heeft aangenomen, de kinderen een voor hen geschikte krant te doen lezen. Met algemeene stemmen wordt den burgemeester op diens verzoek, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ont slag verleend, als ambtenaar van den Burgerlijken stand. De Voorzitter zegt vervolgens, dat B. en W. de noodzakelijkheid hebben ingezien, den raad te moeten voor stellen 2 tijdelijke wethouders te kiezen, niet zoozeer vanwege de drukke werk zaamheden, als wel voor de verant woording, daar wethouder van Run ziek is en er morgen geen burgemeester meer zal zijn en wethouder Ivens des wege waarnemend burgemeester wordt In stemming gebracht, spreekt de raad met algemeene stemmen de nood zakelijkheid van 2 tijdelijke wethouders uit. Het lid van de Graft vraagt den Voorzitter of het hem bekend is, dat er in de Katholieke raadsfractie be sprekingen zijn gevoerd, waarop de Voorzitter zegt,, dat hem persoonlijk daarvan niets bekend is. Het lid van de Graft betoogt dan de billijkheid, dat de protestanten die twee derde van den raad uitmaken, recht op een wethouderszetel hebben, hij meent, dat di Voorzitter het met hem eens zal zijn. Dc Voorzitter zegt, dat, wanneer hij zijne meening over het standpunt van den heer van de Graft te kennen gaf, dit voor hem partijdigheid zou betee- kennen en daaraan heeft hij zich nooit schuldig gemaakt Ln dat wil hij ook thans niet doen, spr. wil zich evenals voorheen absoluut onzijdig houden en hij vertrouwt, dat de heer van de Graft het zal billijken, dat spr. zijne meening niet wil uiten. Spr. stelt thans aan de orde verkie zing van een tijdelijke wethouder, ter vervanging van wethouder van Run. Bij de eerste stemming krijgt het lid Baselaar 3 stemmen, wethouder lvens 1 stem en het lid van de Graft 2 stem men, zoodat niemand de volstrekte meerderheid heeft verkregen en eené nieuwe stemming moet plaats hebben. Bij deze stemming worden uitgebracht, 3 stemmen op het lid Baselaar, 2 op het lid van de Graft err 1 op wethouder Ivens, waardoor andermaal geen vol strekte meerderheid is verkregen ent een stemming zal moeten plaats heb ben tusschen de leden Baselaar en van de Graft. Thans verkrijgt het lid Base- ïlaa£ 3 stemmen en het lid van de Graft 1 stem, zoodat het lid Baselaar is ge kozen. Ter vervanging van wethouder lvens, die den burgemeester vervangt en dus voorioopig geen wethouder is, worden 4 stemmen uitgebracht op het lid J. van. Wordragen, terwijl er 2 blanco stem men waren, zoodat het lid van Wordra gen is gekozen. Op de vraag van den Voorzitter of de gekozenen hunne functie aanvaar den, wordt door beiden bevestigend, geantwoord, waarna het lid van Wor dragen zegt: Gaarne wil ik deze be noeming aanvaarden en ik breng dank aan den Raad in het vertrouwen in mij gesteld, al had ik het oorspronkelijk anders gewenscht. Ik meende n.i. als afgevaardigde van de arbeiders, dat ik als no. 1 voor een wethoudersbenoe ming in aanmerking zou komen, daar de middenstand reeds haar vertegen woordiger heeft in den heer Ivens. Maar daar mijne meening weinig steun vend in de R.K. fractie, heb ik er maar in berust om de groote zaak niet te schaden. Ik geef de heeren echter be- Iceid in overweging, in de toekomst hiermede ernstig rekening te willen houden en ook de arbeiders op dit gebied te geven wat hun volgens recht toekomt. De Voorzitter richt dan eenige har telijke woorden tot de beide tijdelijke wethouders, de hoop uitsprekende, dat zij naar beste weten en kunnen zoo veel mogelijk het gemeentebelang zul len weten te dienen. Her laatste punt der agenda omvatte fut afscheid van den burgemeester en daartoe sprak deze de volgende zeer 'enthousiaste rede uit: Dit zaï dan zijn het laatste officieele woord, dat ik tot u spreken zal en me dunkt, gij zult het kunnen begrijpen, dat dit woord, dat een afscheidswoord zal zijn, niet geheel vrij kan zijn van eenigden weemoed. Er zijn zoovele ban den, zoo heel veel innige banden, die mij schijnen vast te houden aan al les, wat hier om mij heen, is. En is dat een wonder? Ammerzoden, de plaats, waar ik mij voor 't eerst tot burgemeester zag be noemd. Ammerzoden, dat mij zoo grandioos ontving op mijnen eersten intocht al daar. Ammerzoden, met welks bevolking ik zoo i nnig vertrouwd was geraakt. Ammerzoden, waar ik heb mogen werken zooveel in mijn zwak vermogen lag. Ammerzoden, waar ik vond een coi- tege van wethouders en een raad, wier eenige streven was met mij saam te werken tot het goede. Ammerzoden, hoe zoude ik u een afscheid kunnen toeroepen zonder tot in het diepst van mijn innerlijk geroerd te worden. Edoch, geroepen tot het burgemees tersambt van een bloeiende Geldersche gemeente van ruim 7000 zielen, gele gen in de mooie Betuwe, aan den zoom onzer mooie steden, ziet, dit schiep de noodzakelijkheid van dit afscheid, al valt het niet te ontkennen, dat dit af scheid zwaar, zeer zwaar isi, nu hiet eenmaal zoo ver is gekomen. Bij dit laatste woord dan is het mij eene harts- behoefte een diepgemeend dankwoord uit te spreken. 1 Dank dan aan u heeren wethouders en raadsleden voor onze allerprettigste samenwerking gedurende al die jaren, welke ik in uw midden mocht zijn. Waar? zoude ik u willen vragen, waar werd ooit een college van B. en W., waar werd ooit een raad gevonden, ■waar de gemeentezaken op prettiger ïwijze werden behandeld, dan hier in Ammerzoden? Nooit een hard wóórd, nooit zelfs eens een onvriendelijk ge zegde werd er tot elkander gesproken, (zelfs dan, wanneer de meeningen over een of ander zeer uiteen liepen. Ik kan het u verzekeren, het waren steeds de aangenaamste uren van mijn werk tijd, ais ik uwe vergaderingen mocht voorzitten. Heb dan ook dank voor de buiten gewoon sympathieke en vertrouwelij ke wijze, waarop u allen mij steeds zijt tegemoet getreden. Een dankwoord ook aan de ambtenaren en beambten uit den gemeentedienst, wier volle me dewerking ik mocht ontvangen. En hier mede bedoel ik dan vooral degenen, die het werk, dat zij hadden te doen, verrichten met lust, met nauwgezetheid en ijver, diegenen, die ik geheel mijn vertrouwen kon schenken en die in de vervulling van de hun opgelegde taak zagen niet een last, maar een aan gename plicht, diegenen, die bezield waren met werklust en nauwe plichts betrachting. Dank aan de geestelijke overheid voor de goede en prettige samenwerking. Dank ook aan den brigade comman-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2