Ro.öB73Woensdagl9 November VERSCHE l HEUSDEN I F— L. J. VEERMAN Tweede Blad CAHIERS voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. C. BOUMAN, Parijsclie Modebrieven. Varkens fokken. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. DRUIVEN MELOENEN BANANEN TOMATEN PRUIMEN SINAASAPPELEN CITROENEN Drietrompetterstraat, van 3'la» 5 en 6 cent. BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad bontsoorten en ze vallen, gelukkig, weer langer. Iets nieuws is den mantel, hoe- MEVROUW GAAT UIT. „Wie 's avonds uit wil gaan, trekke een lange [jurk aan," zóó wil het de Mode. We hebben gemopperd en ons beklaagd. Maar tenslotte schikken we ons allen weer in de nieuwe omstandigheden. En we troosten ons dat de mode ons slank, statig en vrouwelijk maaktal is ze dan ook niet zoo jeugdig en practisch als voorheen. Maar de oudere en meer gezette vrouw zal er zich zeker beter in thuis gevoelen, dan in de leuke bakvischtoi- letjes met knierokjes uit vorige jaren. Het is alleen maar jammer, dat ook het heel jonge, aankomende meisje ge dwongen is, deze lange kleercn te dragen. Gelukkig laat men ons nog een kleine vrijheid. De verschillende modehuizen hebben n.l. ieder hun eigen opvatting over de lengte der rokken, waardoor het ons vrij staat ons toilet slechts tot aan de enkels te laten vallen of geheel tot op den grond. Wanneer we de verschillende avond japonnen eens goed bekijken, komen we tot de conclusie dat er hoofdzakelijk twee typen voorkomen dejapon met den heel smallen, nauwen rok die pas van on deren wijd wordt en de rok waarbij de ruimte dadelijk beneden de heupen be gint. Ook vinden we Grieksche toiletten met soepele draperieën, waarvoor men speciaal het effen wit reserveert, echter alleen in de zachtere nuancen, zooals b.v. crème, opaal- en parelmoerkleur. Bijna alle toiletten zijn van een pele rine, een bolero, of een kort manteltje voorzien. Vroeger konden we ons een feeetelijk avondjaponnetje bijna niet anders voor stellen dan in een snoezig fondant-kleur tje, zachtroze, teergroen, lila, lichtblauw... Tegenwoordig zien we tal van zware, donkere, kleuren voor den avond. Ca cao kleur en donkerbruin zijn b.v zeer in de mode. De somberheid wordt op geheven door aan de ceintuur een heel sterke, levendige kleur aan te brengen, oranje, jadegroen of roze. Verder zien we rood als avondkleur, een zachte flatteuse tint, blauwgroen, turkooiblauw. brons groen, abrikooskleur. (vooral voor georget te japonnetjes) en natuurlijk, ook veel zwart en wit waarmee men soms buiten gemeen elegante combinaties vormt, b v. bij een japon van zwarte crêpe satin draagt men een kort hermelijn mantel tje met schootje. Bij een avondtoilet van zwarte crêpe romain behoort een kort jasje van zwart-zijden fluweel, rondom met hermelijn afgezet. Van voren, aan de uitsnijding der japon, is een groote toef witte bloemen bevestigd. Een andere zeer elegante japon is van zwartzijden mousse line, met een korte wijd cape-je van wit zijden fluweel, met zilvervos afgezet. Op een witte japon, van crêpe romain, draagt men daarentegeu een zwart jasje, van atlas, met pelerine kraag. De meeste stoffen voor den avond zijn zwaar en rijk, hoewel men op het oogen- blik meer houdt van dof, dan van sterk glanzend materiaal. Bedrukte talzijde, ge lakt satijn, sompteuze goud- en zilver bro- kaats, satijn met heel kleine zilveren sterretjes overpoederd, goud-lainé met bruin-fluweelen, motiefjes bezaaid fluweel, crêpe georgette, enz Wie de luxe veroorloven kan van zoo'n buitengewoon rijk en luxeuse avond-toi let, dient ook nog over de kosten van een mantel heen te stappen. Avondmantels zijn van dezelfde kostbare stoffen gemaakt als de japonnen, ook van mooie rijke wel in lijn en stijl bij de japon passend, van contrasteerende kleur en stof te kiezen. Met een mooie japon en mantel is echter het luxe-vrouwtje dat savonds uit wil gaan, nog lang niet klaar. Geen enkel toilet is compleet zonder juwee- len, echte of nagemaakte. Bij een kan ten avondtoilet draagt men dikwijl" een groote gesp, van schitterend gekleurde steentjes aan de taille. Kousen en schoentjes vormen verder een belangrijk onderdeel van het toilet, de kousen wel niet meer zöè zeer als voorheen, maar ze behooren toch fijn en goed gekozen te zijn, van fijne zijde in de tint van japon en schoenen. Waar uit volgt, dat ook de schoentjes de kleur der japon volgen, van welke stof ze ook gemaakt zijn, van satijn, crêpe de chine, lamé brokaat, diamast De mode van zilveren en gouden schoen tjes is ten einde en eigenlijk ziet men ook satijn minder dragen dan voorheen, terwijl crêpe de chine daarentegen zeer in den smaak is. Bij een effen witte japon neemt men geen wit schoeisel maar een sterk afstekendekleur, rood, groenofblauw b.v dezelfde kleur als halsketting en zak doekje. Neen, niets als het microscopisch kleine doekje dat we in ons taschja ste ken en ook niet als het pols-zakdoekje dat nu, met de lange handschoenen dracht een beetje uit de mode gaat, maar als het zakdoekje dat we heel kinderlijk en naief, als een debutante uit de vorige eeuw, in onze hand dragen. Het is de parade-zakdoek, die van zijden mousse line is of andere teere Btof, met een fijne kant gegarneerd. Heel nieuw is een zsk- doek in den vorm van een ster, waarin punten van verschillende kleur zijn in gezet. Tenslotte voltooien een paar fijne lange handschoenen en een klein luxe-tascbje het elegante avond-toilet. WILHELMINE. De klaagtonen, vernomen uit de lancl- bouwwereld, verdubbelen, 't Schijnt wel, of onze landbouwtoestand ten onder gang is gedoemd. En inderdaad is zijn toestand critiek geworden. Maar toch.... we mogen hier op een lichtstraaltje wijzen in deze droeve om standigheden. Vooral de boeren, die varkens houden en fokken, zullen moe ten toegeven, dat zij toch in deze „branche", globaal genomen, niet veel teleurstellingen hebben ondervonden en dat, toen de prijzen der landbouwpro ducten steeds maar daalden, de prijzen der gefokte varkens toch goed waren te noemen. Zoo is tot nu de toestand. Toch zijn er reeds enkelen, die wijzen op een komende kentering en b.v. naar üuitsch- land wijzen, op de enorme uitbreiding van den varkensteelt aldaar. Zij koes teren voor de toekomst minder optimis tische verwachtingen. De varkensfokkers zullen bij de fok kerij goede aandacht moeten schen ken aan het fokmateriaal. En wil men nu'een bepaald ras invoeren, dan zijn er tal van variaties in de vertegenwoor digers van hetzelfde ras. Het komt er idan op aan, om juist die dieren te kiezen, die de goede eigenschappen van het ras, in ruime mate bezitten. Veel hangt hier af van vererving der goede eigenschappen op de nakomelingen. Daarbij komt, dat het varken door ve len langen tijd minder goed is verzorgd. Velen brachten het vrouwelijk dier lie ver bij een beer in de dichte nabijheid zonder er op te letten, of deze w,el een goede representant van zijn ras was, dan Dij een uitmuntend dito op verderen afstand! Dat was te veel moeite! Men gaf het dier wel voldoend voed sel, maar op verpleging en teeltkeus lette men te weinig. Maar toen eenmaal de exportslachterijen opgericht werden, werd dit anders, daar zij alleen goede exemplaren wenschten uit te voeren. Deze slachterijen wezen er op, welke dieren voor hun inrichting in aanmer king kwamen, welke voeding aan de varkens moest worden verstrekt om de kwaliteit te verhoogen. En daar voor „puike" biggen van voornaam belang is te weten, van wel- ek ouders ze afstammen, is het invoe ren van varkensstamboeken toe te jui chen. De boeren over het algemeen zijn op dit terrein niet verkeerd conservatief geweest, maar hebben zich aangepast bij „nieuwigheden", met het gevolg, dat de varkensstand van nu een geheel ander aspect vertoont dan een kwarteeuw geleden. Natuurlijk kunnen we de toestanden op het terrein der fokkerij nog niet ideaai noemen, en zijn er nog fouten aan te wijzen. Sommigen legden zich toe op de veredeling in één bepaalde richting, gingen dus eenzijdig te werk. zoodat men nu verlangt, dat een ver dwenen ras weer terugkeert, om dit opnieuw te gaan verbeteren en ver edelen, echter met dien verstande, dat men, geleerd door ervaring, de gemaak te fouten ontzeilt en dus de fokkerij doelmatiger inricht. Van groot belang is voor de fokkers van varkens de aansluiting bij fokver- leenigingen, die toch veredeling der soort beoogen. Fokkerij van varkens werpt ook voor den landbouw voordeelen af. Al is het waar dat de kunstmest een steeds groo- ter plaats opeischt en de varkensmest gesteld daartegenover een bescheiden hoeveelheid vormt, toch mag men de ze mest niet waardeloos achten, omdat de bestanddeelen, die zij bevat, haar zeer geschikt doen zijn, vooraal voor de lichtere gronden. Een groot voordeel is 't, daar op zulke gronden vaak meer varkens gefokt worden, dan op zwaar dere. Vaak wordt beweerd, dat luizen, die zoo sterk kunnen vermenigvuldigen op de varkens, een teeken zijn van goede gezondheid. Maar de ervaring leert, dat die diertjes zich in nog sterker mate vermenigvuldigen op ziekelijke en slecht gevoede dieren. Deze luis be hoort tot de parasieten: ze zuigt de dieren bloed af. Als bestrijdingsmiddel wordt wel aan gewend: groene zeep, benzine en wa ter in verhouding van 5:1 12. of 1 d. h., verbeurdverklaring maat. Drankwet: C. v. B. te Gameren, f 20 of 20 d. h. veewet: J. S. te Rijswijk N.-B., K. B. te Poederoijen, C. S. te Heusden, M. v. R. te Zuilichem, allen f10 of 10 d. h.; M. B. te Meteren, A. H. te Wijk, beiden 115 of 15 d. h. Wet openbare vervoermiddelen: A. K. Ammerzoden, f3 of 3 d. h. Arbeidswet: M. B. te Kerkwijk, 14 ot 4 d. h. Overtreding betr. de veldpolitie: J. S. v. B. te Brakel, geen straf. Riviervisscherijreglement: J. A. H., M. H„ J. H., B. H>, allen te Woudri- op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 per flacon. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL. Uitspraken van strafvonnissen op lb October 1930. Straatschenderij: D. v. d. L. te Bru- chem, 1 mnd. tuchtschool voorw. met proeft, vanl 1 jaar; R. J. v. B. en W. O., beiden te Brakel, ieder 12 ot 2 d. h. Hinderlijk volgen: D. v. D. en N. v. D., beiden te Brakel, beiden 18 ot 8 d. h. Nachtrumoer: A. W. te Zaltbommel, W. v. d. V. te Brakel, beiden 15 ot 5 d. h. IJkwet: G. D. S. Zaltbommel, 11 chem, ieder f4 of 4 d. h. A. P. V. Gameren: H. v. d. Z. en H. v. B., beiden te Gameren, ieder f 2 ot 2 d. h.; A. v. H. te Zuilichem, f5 of 5 d li. A. P. V. Ammerzoden: A. v. d. O., L. A. v. Z., beiden te Ammerzoden, beiden f5 of 5 d. h. A. P. V. Zalt-Bommel: J. H. d. B. te Zalt-Bommel, f5 of 5 d. h. Motor- en Rijwielreglement: J. W. K. te Zalt-Bommel, D. D. te Aalst, J. C. L>. te Wijk, G. P. v. R. te Kerkwijk, allen f3 of( 3 d. h.;> Ml, J. Dj. te Am merzoden, J. E. te Hedikhuizen f 15 of 15 d. h.; J. F. v. H, te Well, E. P. v. O. te Aalst, J. v. A. te Nederhemert C. v. H. te Gameren, H. A. v. d. L. te Hcdel, allen f4 of 4 d. h.; A. A. Th. G. S. te Ammerzoden, f2 of 2 d. h.; G. v. K. te Nederhemert, f5 en f3 ot 5 en 3 d.h.; M. v. d. V. te Nederhemert, f5 of 5 d. h. Motor- en Rijwielwet: J. J. v. V. te Brakel en N. W. B. te Zuilichem, bei den f 10 of 2 w. t.; A, v. E. te Ga- inieren, C. d. D. te Zalt-Bommel, L. v. d. O. te Ammerzoden, J. D. te Ne derhemert, M. V. te idem, Gi. J. v. d. O. te Ammerzoden, C. T. A. v. d. M. te Brakel, W. J. G. te Ammerzoden, W. v. L. te Del wijnen, A. A. Ph. J. J. v. H. te Ammerzoden, allen f5 ot 5 d. h.; T. d. V. te Bjrakel, f10 of 10 d. h.; L. J. v. d. V. te idem, [f 15 of 15 d. h.; C. v. W. te idem!, f25 of 25 d. h. Openbare dronkenschap: C. d. V. te Brakei, f5 of 5 d. h. A. P. V. Gameren: C. G. G. en A. M. v. K. te Gamerenj, beiden f 1 of 1 d. h. POLITIERECHTER, 's HERTOGENBOSCH. Uitspraken. J. v. B., Dussen, art. 138—180, 115 subs. 15 d. h.; B. A.) A.. v. K„ Heus- iden, art. 300, vrijspraak; H. v. E., de Werken, diefstallen geschorst tot 24 Nov. a.s.; H. R. Dussen, mish., geschorst tot 10 Nov. 1930; J. S., Drongelen, mish. geschorst tot 10 Nov. 1930. T. S., Drongelen, mish., geschorst tot 10 Nov. 1930. INVOER VAN VEE IN DEN AFGE. SLOTEN KRING NOORDBRABANT. De commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de burge meesters van gemeenten, die gemach tigd zijn tot het afgeven van vergun ningen voor den invoer van herkauwen de dieren en varkens in den verboden kring meegedeeld, dat een der voor waarde voortaan moet luiden: alvorens tot den invoer in den afgesloten kring Noord-Brabant te worden toegelaten, moet het vee op den datum van invoer worden onderzocht en voor invoer ge-: schikt bevonden worden door den plaatss vervangenden inspecteur van den vees artsenijkundigen dienst, ten blijke waar-: van aan de belanghebbende een ons derteekend en gedateerd gezondheidss certificaat wordt overhandigd. Tevens is bepaald, dat de kosten van politie-toezicht en geleide zijn voor re kening van den belanghebbende. Het vervoer van de grens van den afgesloten kring langs de Merwede mag thans van Gorinchem per veerpont naar de losplaats te Sleeuwijk ook geschie den naar de losplaats te Woudrichem en in plaats van Hardinxveld langs de Merwede en de Maas ook van Gorins chem uit langs de Merwede en de Maas. Het onderzoek van het vee door den plaatsvervangenden inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst heeft allleen plaats te Werkendam, aan het Gorin- chemsche veer, te Made c.a. en teüeers truidenberg. Tevens is bepaald, dat het vervoer per vrachtauto verboden moet worden, daar de politie-controle anders onuit voerbaar wordt; dat het in te voeren vee tusschen 11 en 16 uur ter plaatse van keuring aanwezig moet zijn en dat vergunningen alleen mogen worden afs gegeven voor vee, dat van Rotterdam of Gorinchem per boot wordt inge-, voerd dus niet voor vee, dat van andere markten wordt ;ai angevoerd. AL'MKERK. Over de maand October. Geboren: Adriana, dochter van T. van Oud heusden en G. Scherf f; Adriana W., dochter van T. Smits en M. Wester- laken; Jenneke, dochter van J. van Maastricht en A. Colijn; Cornelia; doch ter van J. van Maastricht en A. Colijnj Pietronella A., dochter van G. van Bur- gei en J. van Herwijnen; Aart, zoon van A. Pullen en W. Pellikaan; Wilhel- mina J., dochter van G. Kant en J, H. Teuling. Getrouwd: O. van Vark met D, A. van Herwijnen; L. M. de Rade met M. D. Broekhuizen. Overleden: C. B. de Joode, 50 j.J. Vink, 73 j.P. A. van Burgei. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zyn verkrijgbaar 16. Nadat ze het voedsel en het water voor hen neergezet had, sloop ze weg. Toen ze op het punt was, om de wildernis binnen te gaan, werd Rob wakker en zag haar. „Daan," fluisterde hij, „word wakker." Daan opende dadelijk de oogen. „Wat is er?" riep hij, terwijl hij juist op tijd overeind kwam, om bet meisje het woud te zien binnengaan. 17. Rob sprong overeind en riep „Kom Daan, we moeten haar niet laten ontvluchten. Dat ze vriendelijk is, blijkt uit het voedsel, dat ze voor ons neergezet heeft, Misschien kunnen we iemand van haar stam overhalen, om ons terug te roeien." Ademloos holden ze over het strand en drongen de wildernis binnen. Toen het meisje hen naderbij hoorde komen, spande ze haar boog en hield hen zoo op een afstand, met een dreigende blik in haar oogen. Rob en Daan hielden halt en staar den haar aan. 18. Plotseling draaide ze zich om, greep de wortels vast van een geweldige boom, die aan de rand van een diepe afgrond groeide en ver dween uit het gezicht. Rob liep eenige passen vooruit en gluurde naar beneden. „Waar is ze riep ouwe Daan. „Ik kan haar niet zien," ant woordde Rob treurig. „Ik ben bang, dat we haar zoo'n angst hebben aangejaagd, dat ze in het ravijn gevallen is."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5