vdsr kit Liri ui Hsssden ti Alteiaje Langstraat ti Ie Boiitltrvurl LET OP Drogisterij Firma COOPS Herman Caarls 5. p. Eaakksyzcn (o's Bink Jf.V, Op elke wond Purol De accijns op het gedistilleerd. Vughterstr. - 's=B0SCH ^and van alten* Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5074. Vrijdag 21 November 1930, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Drogerijen Chemicaliën. Uw eigen belang zegt U koopt in de Gasthuisstraat 507 GOEINCHEM. Telefoon 264. Verbandstoffen. Ziekenverplegingsartikelen. NIEUWE OOGST. A. BAAI JENS Agentschap van ie flmstcrdamsche Bank jW-, Amsterdam. DROGISTERIJ A. Verschuur-Baert Dit blad verscbgnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, •o franco per post beschikt f 1.40. Afzonderiyke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrgdagmorgen 9 aar ingewacht. 't Zal nu ongeveer twee jaren zijn geleden, dat de accijns op het gedistil leerd met 40 pCt werd verlaagd en alzoo van f300 op f 1 SO per H.L. van 50 pCt. werd gebracht. Voor deze ver laging bestonden dergelijke motieven, waarvan het voornaamste wel was, dat de enorme verhooging van f150 tot f300 per H.L., welke een jaar of acht te voren was ingevoerd, in meerdere opzichten tot groote teleurstelling had geleid. In den loop der jaren werd de ac cijns op het gedistilleerd, welke vol gens de oorspronkelijke wet van 1862 slechts f 22 bedroeg, acht keeren ver hoogd. Zoo kregen we o.a. in 1919 eene verhooging tot f150 per H.L., welke verhooging in 1921 tot f3000 werd opgevoerd, ongerekend nog de sedert 1914 geheven opcenten. De verhooging tot f150 bracht heel wat in de schatkist en dit was begrij pelijk, gelet op den tijd waarin zij viel. En deze verhoogde inkomst was oor zaak dat men kort daarna de heffing verdubbelde en haar op f 300 bracht. Men dacht nu seen reuzen-opbrengst te krijgen en voor fraude werd niet de minste vrees gekoesterd. 1 Het resultaat bewees dat men mis had getast. De verwachte verhooging van opbrengst bleef uit en de1 clan* aeshene alcoholindustrie zoomede de de frauduleuze handel namen een steeds grooteeren omvang aan. Algemeen hoor ae en las men van geheime distilleer derijen, het aanhouden van smokkel waar, van schadelijke surrogaten enz. Ons land zat vol met onveraccijnsden alcohol, welke een clandestien product was. Én ook waren er groote hoe veelheden jenever, welke over de Belgi sche grens onder betaling van de vol le invoerrechten waren uitgevoerd en daarna ons land werden binnengesmok keld, hetgeen zijn oorzaak vond in de lage invoerrechten naar België. Al het geknoei op het gebied van alcohol had op een deel van ons volk een fimesten invloed en werkte en hooge mate de- moraliseerend. We zeiden reeds dat een accijns van f300 per H.L. de verwachte verhoo ging van opbrengst niet heeft kunnen opleveren. Bedroeg de opbrengst in 1920, dus vóór de verhooging 52>/2 millioen, in 1927 bedroeg zij slechts 46 millioen d.i. eene vermindering van 6'j/o millioen. Het financieel resultaat der verhoo ging tot f300 beantwoordde dus geens zins aan de verwachtingen, terwijl de moreele invloed in ongunstiger zin zich steeds meer openbaarde. Langzamer hand begon men te begrijpen, dat het in alle opzichten wenschelijk was den acijns te verlagen en in 1928 is zulks dan ook geschied door hem terug te brengen van f300 op f180 per H.L. De munstige gevolgen hiervan lieten miet lang op zich wachten. De smok kelarij e n de clandestiene handel lever den nu lang niet meer de winsten op van voorheen, zoodat er ook heel veel minder aan werd gedaan. Zeker, alle ongerechtigheden met betrekking tot productie van en handel in alcohol heb ben nog wel niet opgehouden te be staan, maar ze zijn toclf oneindig min der geworden. Thans dreigt echter opnieuw gevaar door het reeds eenigen tijd geleden ingediende wetsontwerp om{ den ac cijns met f20 per H.L. vani 50 pCt. of, met inbegrip van de opcenten voor het leeningsfonds, met f44 per H.L. van 100 pCt. te verhoogen. Van verschillende zijden zijn tegen deze verhooging ernstige bezwaren ge- 1 opperd. Het belangrijkste bezwaar is wel, dat de voorgestelde verhooging de fraude weer zal doen toenemen en daardoor in meerdere mate demoraliseerend op een gedeelte wan ons volk zal inwer ken. En hoewel deze verhooging nog lang niet wordt opgevoerd tot f 300 per H.L., zoo kan toch moeilijk wor- j den ontkend, dat de voorgestelde ver hooging de smokkelarij en den clan- destienen handel meerdere winsten doet jafwerpen en aus beide in de hana I werkt. En dit klemt te meer nu in de zen tijd van malaise en werkloosheid alles word in het werk gesteld orb wat te verdienen. Nu zegt de 'rtegeering wel, dat de rvoorgestelde verhooging geen aanlei- ding vormt om de smokkelarij enz. meer leven in te blazen, daar jzij te', gering is, maar ons komt het voor dat j elke verhooging boven het thans gel- idend bedrag, de bedrijven van smok kelaar, clandestien-stoker enz., toch wel izóó loonend zal maken, dat er zich meerdere dan thans aan zullen gaan wijden. De regeering denkt uit de voorge- peulvruchten: Capucijners, Groene Erwten, Split-Erwten, Bruine Boonen, Witte Boonen. blikgroewtenSnijboonen cent per literblik Dop-Erwten 40 cent per literblikSpinazie 42 cent per literblik. Groote sorteering in heele en halve blikken. Botermarkt 88 HEUSDEN. stelde verhooging een meerdere op brengst van ongeveer 4 millioen te ver krijgen. Ons komt dit twijfelachtig voor en zulks nog te meer als! men het op onzen tijd van malaise en werkloosheid, die natuurlijkerwijs een streven naar 1 zuinigheid met zich brengt, wat zich toch ook stellig openbaart in een min der gebruik van alcoholica. De regeering wenscht de voorgestel de accijns-verhooging om de schatkist te spekken. Andere middelen zullen idoor den nood der tijden minder op brengen dus moet er naar nieuwe bron- inen van inkomsten worden gezocht. En nu komt het ons voor, dat juist accijns-verhooging niet het middel mag zijn, dat mede moet helpen aan vul ling der schatkist. Het middel is hier erger dan de kwaal. We hopen dan ook, dat onze volksvertegenwoordiging ■geene aanleiding moge vinden om de voorgestelde verhooging van accijns in een wet te belichamen. Vergadering van den Raad der Ge meente ALMKERK op Woens dag 19 Nov. v.m. 9 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. Blok. Secretaris: Weled. heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring als naar gewoonte met gebed, en verzoekt hierna den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. In verband met het feit dat een der leden de vergadering wat eerder wenscht te verlaten, wordt punt 4 v. d. agenda het eerst behandeld. Voorstel van B. en W. om te be rusten in de beslissing van Ged. Sta ten, bij welke beslissing, het raads besluit, waarbij medewerking werd geweigerd, inzake de aanvrage van de vereeniging tot stichting en in standhouding der scholen met den bijbel te Waardhuizen, voor aanschaf fing van leermiddelen, werd vemie- tigd. De Voorzitter leest hierna het des betreffende schrijven voor, waaruit blijkt dat bedoelde aanvrage, is be stemd tot aankoop leermiddelen om dat het tegenwoordig hoofd van die school een ander rekenmethode heeft toegepast, waardoor de uitgaven zoo doende Igrooter zijn geworden. Spr. zegt, dat volgens den Inspecteur der L. O. deze methode niet noodig ge weest was. De heer Noorloos zegt, het is toch voor uitbreiding van leermiddelen. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat het Dagelijksch Bestuiir, toch het be stuur der schoolver. bij zich heeft ge had, en volgens spr. is toch het be stuur dezer gemeente wel voor Bij- zonder-ondervvijs en mag toch ook de school in Waardhuizen haar be staan wel hebben. v/h P. ODENKIRCHEN, De Voorzitter zegt, dat zooveel mo gelijk de zuinigheid moet betracht worden, hij meent persoonlijk dat met een minder dure rekenmethode vol staan had kunnen worden. De heer de Jong meent dat men daar zoo zuinig niet is als op andere scholen. Spr. zegt ze kunnen het toch ook wel met wat goedkooper kolen, b.v. van fi.20. De heer Nieuwenhuizen antwoordt hierop, dat hii toch nog klachten hoort dat er slecht gestookt wordt. De heer de Jong zegt, de school staat toch ook buiten. De heer Nieuwenhuizen gelooft wel dat de schuld hier ligt aan het vorig hoofd de heer v. Esch. Voorzitter. Ik ben blij dat U dat zegt. De heer Nieuwenhuizen zegt. de scholen staan allemaal buiten, maar de bouw van deze school is zeer slecht, er is geen deur of raam dat goed sluit. De Voorzitter zegt, dat dit bij kom- stige zaken zijn. De heer Nieuwenhuizen zegt. B. en W. meenden toch wel dat ze er recht op hebben. De heer Verschoor vindt het wel wat erg. Spr. zegt, o.a. die boeken kast van f15.er wordt thans wel wat dwang uitgeoefend. B. en W. geven nu toch een vingerwijzing dat er maar een eind aan komt. De heer v. d. Meijden kan ook wel met het voorstel van B. en W. mee gaan. De Voorzitter zegt, te vreezen, dat, wanneer de Raad naar de Kroon gaat, hij dan met den kous op den kop thuis zal komen. De heer Verschoor zegt, nog niet goed ingeburgerd te zijn in de L. O. wet, om hier over te oordeelen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingekomen stukken Een schrijven v. d. Ned. Land en Tuinbouw- en arbeidersbond, ge vestigd te Utrecht, waarin zii verzoe ken aan de georganiseerde werkloozen een uitkeering toe te kennen van 60 cent per dag en 20 cent voor elk kind per dag, beneden de 20 jaar. Het voorstel van B. en W. is om op het oogenblik niet toe te treden in verband dat dit zelfde adres het vorig jaar ook met 6 tegen 5 stem men is verworpen. De heer Burghout zegt, het is ge makkelijk om dit 200 maar van zich af te schudden. Spreker meent dat telef. no. 15 Raamsdonksvesr. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binaen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BBST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA er dezen winter wel hulp en steun verleend zal moeten worden. Spreker zegt, er zijn invaliede- en valiedearbeiders. De Voorzitter zegt, dat heb ik het vorig jaar ook gezegd en mén mag ze ook niet, over een kam scheeren. De heer Verschoor zegt. de geor- ganiseerden krijgen dan steun, maar waar moeten het dan de ongeorgani seerden vandaan halen, zooiets zegt spr. maakt zorgelooze menschen, hii zag liever werkverschaffing. De Voorzitter zegt, de arbeider zorgt zelf mee, spr. vraajgt of de heer Verschoor werkverschaffing kan aanwijzen, waarop de heer Verschoor antwoordt daar moet ieder inwoner aan meewerken. De heer v. d. Meijden zegt, daar is werk genoeg, in den boerenstand, maar de meeste aldus spr. kunnen het loon van f 15.per week niet betalen. Spr. ontmoette een landbou wer die wel 4 menschen zou kunnen gebruiken, maar hij kan het genoem de loon niet betalen. Deze landbou wer zou graag willen dat door bij drage van gemeentewege, de men schen aan het werk zouden kunnen worden gezet. Spr. zegt onder den boerenstand is geen geld meer. De heer Verschoor zegt, dat men het meeste last heeft van buitenwer kers die in een luxe-auto naar hun werk glaan en f 3040 per week verdienen* LEVERTRAAN. LEVERTRAAN EMULSIE. JECOVITOL (Levertraan met geijkt Vitaminen-gehalte). MAC. COY'S-tabletten (Lever traan tabletten). Botermarkt 72 - HEUSDEN. De heer v. d. Stelt Azn. zegt, dat hij zulke uitdrukking v. d. heer Ver schoor niet had verwacht. Spr. zegt, de personen die buiten werken en waar het nu hier overgaat, hande len toch in het belang van arbeider en boerenstand, nu gaat 't toch maar niet zoo om dergelijke woorden te gebruiken, ook is er gesproken over werkverschaffing maar die is hier toch niet, spr. zegt, wij moeten naast elkaar staan en niet tegenover elkaar. De heer Verschoor zegt, wie hielp de boeren gepasseerden zomer, toen het koren binnen gehaald moest wor den, hetgeen bijna waardeloos was, deden dat die menschen die f 30 a f40 per week verdienen De heer v. d. Stelt Azn. zegt, dat de georganiseerde arbeiders zelf ook aan den bond bijdragen, van wien zij met hulp v. d. gemeente steun ont vangen bij werkloosheid. De heer Verschoor kan niet met zijn collega v. d. Stelt meegaan. De heer Koekkoek vraagt den Voorzitter of hij zich niet in verbin ding kan stellen, met de autoriteiten in verband met het aanleggen van den nieuwen wég aan den Nieuwen- dijk, met het oog op werkverschaf fing. De Voorzitter zegt, dat zulks wel kan, maar denkt dat het kalfje ver dronken zal zijn, eer dat daaraan wordt begonnen, want spr. heeft van wethouder 'Walraven vernomen, dati men hier eerst a.s. zomer mee begint. Spr. acht samenwerking v. d. ge meente met de polderbesturen, in zake werkverschaffing ook niet on mogelijk. De heer de Jong betwijfelt dit, daar men zoo min mogelijk laat doen* De Voorzitter zegt, Ged.' Staten hebben toch toezicht op de polder besturen, de polderbesturen kunnen zich toch zoo maar niet onttrekken* De heer Verschoor gelooft, dat men de Zuiderzee hier zal krijgen, om de waterleidingen open te ma ken. De heer de Jong zegt, dat de men schen die nu, f30 a f 40 op de buiten werken verdienen, veel meer inkomen hebben als vroeger een predikant of burgemeester, die menschen kunnen best zotgen, want ze gaan aldus spr* in een luxe auto naar hun werk te IJmuiden en de baas de heer Scher mers rijdt op een oud karretje van f15.—.. De heer Noorloos vraagt of er ook een bedrag op de begrooting staat voor werkverschaffing. Hierna wordt het voorstel van B en W. om hierop niet in te gaan aangenomen, echter met dien ver stande dat de werkverschaffing na der onder de 00 gen zal worden ge zien-. De heer Koekkoek verlaat de ver gadering. Hierna wordt op voorstel van den Voorzitter in de algemeene polder verordening dezer gemeente een ar tikel opgenomen, ter bestrijding van de zoogenaamde snor diensten. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt wat betreft het verzoek om een subsidie van 21/? cent per inwoner, voor de voorbe reidingsplannen terzake van het aan leggen van een snelverkeersweg door het Land van Altena. De Voorz. zegt, op een dezer ver gaderingen naar voren te hebben ge bracht. dat een brug over de Merwe- de van meer belang is, als een ver keersweg. Goedgekeurd is o,a. de regeling inzake aanstelling vroedvrouw enz. Bepaling van het aantal drankver gunningen in deze gemeente is op 4 gebracht. Hierna is aan de orde een schrij ven v. d. bond van gemeente-amb tenaren afdeeling Noord-Brabant, met verzoek aan de ambtenaren der ge meente premievrij pensioen te geven, B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken. De Voorzitter zegt, uit het oog punt der rechtvaardigheid niet met het voorstel van B. en W. mee te kun nen gaan. Wethouder de Jong zegt, wij moe ten maar voor de ambtenaren be talen, als het zoo gaat komt er be- lastibgverhooging. De Voorzitter zegt, dat het dé ge meente Sleeuwijk direct heeft aange nomen. Spr. zegt het is niet meer dan billijk dat de ambtenaren een premievrii pensioen krijgen, daar in deze provincie de tractamenten lager zijn dan in andere provincie's in ons land. Ook zegt spr. de vorige ver gadering is er weinig effect gemaakt met de bekende circulaire, er werd zelfs in een vergadering gezegd, dat Almkerk 50 jaar achter was en zoiot- doende komt onze gemeente in een NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1