Tweede Blad Nieuwsblad Ho.5074 Vrijdag21Novemt)er PRIJSVERMINDERING Mantels, Japonnen, Hoeden! Prima Mantels De Grootste verscheidenheid in Japonnen, KINDERMANTELS Zwarte en donkerblauwe MANTELS, Groote sorteering Dames Hoeden vanaf f 1.98. F-. J. H. ATHMER MARTENS Gasthuisstraat Gorinchem. Nergens BeterNergens Qoedkooper 1 Abdijsiroop .f. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. SP®0R's MOSTERD Bestrijdt toch Marktberichten Ingezonden, Plaatselijk Nieuws. 2.90, 3.90, 4.50, 5.90, 6.50, 7.90, 8.90, 10.50, 12.50, 13.90, 14.50 en hooger. die Bronchitis! ax Wij hebben al onze prijzen verminderd en bieden wij U thans aan: BEHOORENDE BIJ HET Een nieraandoening kan uw gezondheid bedreigen zonder dat gij u ervan bewust zijt. En juist die langzame ontwikkeling zonder veel uiterlijke en vaak verkeerd begrepen kentteeken is zoo te duchten. Maak niet de ernstige fout van waar schuwingen te verwaarloozen als urine- kwalen, rugpijn, rheumatische pynen, spit, ischias, duizeligheid en hoofdpjjn, water zuchtige zwellingen enz. Wees verstandig en neem het middel, dat door duizenden wordt aanbevolen voor het verbeteren hunner gezondheid in der gelijke gevallen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de kwaal in haar oor sprong aantasten en de nieren versterken en opwekken tot gezonde werkzaamheid. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. ROTTERDAM, 18^. November. Op de veemarkt waren heden aange voerd 461 paarden, 10 veulens, 846 ma gere en 725 vette runderen, 140 vette kalveren en 300 graskalv., 436 nuchtere kalveren, 456 schapen of lammeren, 6 overloopers of varkens, 74 biggen, bokken of geiten. Koeien van f0.76 tot f0.96f 1.16 Ossen 0.00 0.000.00 Stieren 0.63 0.841.00 Kalveren,, 4.16 1.481.73 Schapen f 0.37 k f 0.40 per pond. Lammeren f27 f32 per stuk. Varkens f 0.246f 0.256 per halve K.G. Melkkoeien f 290 k f 380 Kalfkoeien f 275 a f375. Stieren f270 f470. Pinken f160 k f210. Graskalveren f 65 k f 135. Vaarzen f 190 k f270, alles mager vee. Biggen f10 a f18 Over loopers fk fSlachtpaarden f150 k f260. Werkpaarden f180 k f300. Hitten f80 a f170. Veulens f 00 k f 000. Nuchtere kalveren fok- f 20 k t 29, slacht- f10 f18. Lichte f DE ROTTERDAMSCHE VEILING. Op de in ons veilingslokaal, Warmoe- zenierstraat 37-39, gehouden Veiling, wer den de volgende prijzen besteed Kipeieren f5.15 f 10.70. Eendeieren f 5.00 f 6,75. Aanvoer 110.000 's HERTOGENBOSCH, 19 November. Op de markt van heden waren aange voerd 2338 stuks. 1239 stuks hoornvee, 951 biggen, 29 zeugen, 52 schapen of lammeren en 67 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 230 tot f 385 per stuk Kalfvaarzen 220 350 Magere Ossen isQ 260 en Koeien Vette Ossen en) le kwal. f0.54 p. pond Koeien 2e 0.49 Pinken van f 140.—tot f 175.p. stuk Zeugen 60.100. Schapen 20.30. Lammeren 14.24. Biggen 1.50 1.75 „week Vet vee, handel traag, prijshoudend. Kalfvee met luien handel, ongeveer prijs houdend. Jong fokvee, met goeden handel, hoogere prijzen. Schapen, zeugen en higgen flauw prijshoudend. (Buiten verantwcordelijkheid der Redactie). Raamsdonksveer, 18 Nov. '30. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U, opname in (uw veel gelezen blad en zeg U bij voorbaat mijn dank, Een afgeluisterd gesprek. X Hendrik. Zeg Piet wat leven wij op Kerkelijk gebied toch in een vreemden tijd. Vroeger hoorden we met achting en eerbied over onze Dominees en oud-Dominees spreken. Met liefde sprak men over dominee Gobius, Lutge en Meischke. Dat wa ren eens echte Herders. Ze waren de geheele week in touw. Van de twee eerstgenoemden weet ik het maar van hooren zeggen maar van Dominee Meischke weet ik het bii ondervinding. Hij had ook wel ge breken, maar wie is zonder, maar hij was trouw in huisbezoek, hii hield het geheele jaar Catechisatie en be zocht geregeld alle zieken. Piet. Ja maar, dat doen ze ner gens meer. Ik geloof dat ze er nu zoo over denken „weinig doen en veel verdienen". Kijk om plaatselijk te blijvenHuisbezoek ligt hier op stervenCatechisaties worden gehou den van November tot eind Febru ari, met aftrek van vaqantie, zoowat 12 of 14 maalZieken worden be zocht na een briefje aan de Pasto rie. Hendrik. Ja maar een Dominee kan niet altijd weten waar zieken zijn. Piet. Als Dominee maar deed wat hij behoorde te doen, geregeld huis bezoek, dan wist hij het wel zon der briefje. Hendrik. Er worden toch wel menschen bezocht. Piet. Ja er zijn er die alle da gen en ook sommigen, die minstens een maal per week bezoek krijgen, maar of nu zulke bezoeken dan be zoeken zijn ter Eere Gods en Opbouw der Gemeente, dat laat ik in het mid den. Ik voor mij geloof dat de meeste gesprekken bii die bezoeken gevoerd worden, ter oneere Gods en tot af breking, der Gemeente. Hendrik. Maar Piet, is daar nu niets aan te doen Zouden dan Do minees door hooger staande men schen of Colleges niet eens op hun plicht (gewezen kunnen worden Piet. Ja Hendrik, als ze geen plichtsbesef kennen en zelfs voor de heiligste en ernstigste dingen onge voelig zijn, dan is het niets dan ach ter een Gereformeerd masker, een eigenzinnig- en willigdrijven en wat hooger staande menschen of Colle ges betreft, daar is hier in onze Ge meente al genoeg van gevoeld. Hendrik. Wat weet jij daar dan van Piet., Ach man, als ik je eens vertel hoe bii het Classicaal Bestuur met alle klachten omgesprongen wordt. Je weet toch nog wel hoe den Heer Tigchelaar, die wettig ge kozen was tot Diaken op een on rechtmatige wijze, eerst een half jaar na de verkiezing, bevestigd werd. Was dat geen klap in het aange zicht van het Kiescollege hetgeen toch rechtstreeks de Gemeente ver tegenwoordigt Herhaaldelijk zijn er klachten ge weest, zoo laatst weef. De Kerkeraad in meerderheid stemde in om met de leeskerk preeken te gaan lezen van „Goedertierenheid en Recht" of van „Stemmen uit Jeruzalem". Hier tegen werd bezwaar gemaakt en wat bleek er werd verzocht de preekeh te lezen die de Dominee gaf terwijl er van de menschen die zoo iets wil len, niemand ter kerk- komt, dat weet ge toch ook wel. Neen. er schijnt daar ook al heel weinig rechtsge voel te bestaan. Maar we hebben al zoo lang ge staan. We hebben ons hart eens ge lucht, maar dat is zeker als men met zulke mannen zit die willens en wetens de Gemeente vernietigden men met groote zorg de toekomst gaat in zien. Nu Hendrik ik moet naar huis en wel te ruste. ANDEE. i Naar we vernemen is door den polder van Veen besloten den windwa termolen door motorische kracht te doen vervangen. De prijs van het tarwebrood is door de bakkers alhier met 2 cent per 16 ons verlaagd en bedraagt thans 22 cent de 16 ons. Het wrak van de sleepboot „Geert Jan" is in het openbaar verkocht aan Abr. Benjamins, voor de som van ruim f 200.—. Op Woensdag 26 November a.s. treedt alhier voor het comité van Win- terlezingen op, D. de Vreij Mestdagh Uit Rotterdam, met het onderwerp „Cu ragao". BREDA. Maandag a.s. wordt alhier bij de te houden veemarkt, een speciale stie- renmarkt gehouden. CAPEELE. De herschatting van de paarden der vereeniging van paardenhouders „Ons Belang" la lhier, zal plaats heb ben a.s. Donderdag 20 dezer en wel te Sprang van 910 uur oostzijde Mo lenbosch, van 1011 uur westzijde Mo lenbosch, van 12 uur aan den Loon- schendijksche kerk voor Vrij hoe ve-Ca- pelle en Hoogevaart en van 2.30 tot 3.30 uur aan de Nieuwevaart-Molensteeg de overige wijkerr. De heeren A. M. Verheijden, G. A. S. de Bas, J. v. d. Hoek, H. J. Spie- in de meest verschillende kleuren en modellen geheel met bont bewerkt in prijzen van 3.90, 4.90, 5.60, 7.50, 8.50, 9.80, 10.90, 11.90, 13.50, 15.50, 16.90, 18.50 en hooger. fluweel en stof, moderne kleuren en modellen, thans voor in alle maten, tegen de goedkoopste prijzen ook in de grootste maten voorradig, tegen zeer voordeelige prijzen. AKKER's „Voor de Borst" rings, L. M. Heurter, J. Kraak, H, Kerst Gzn. en A. J. v. d. Waals heb ben hun benoeming tot lid van het uit voerend comité van het op Hemel vaartsdag 1931 alhier te houden mu ziek- en zangconcours aangenomen. Naar men ons meedeelt bestaat het voornemen omi den weg in de kom dezer gem'eente te verbreeden. In verband hiermede zal dan, indien over eenstemming wordt bereikt, de helft der in deze s traat liggende kade worden afgegraven en vervangen door een be tonnen muurtje. Op het vrijgekomen gedeelte zal dan een rijwielpad wor den gemaakt. - Voor de leden der coöp. Aan koop vereen. Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang w.a., zal op Maandag 1 Dec. a.s. een lezing met lichtbeelden wor den gehouden, over behandeling en beweiding van grasland. GAMEREN. De alhier in 't midden van 't dorp gelegen groote del, was de laat ste jaren, vooral in den zomer een sie raad, met zijn prachtige boomenrij. Nu (deed zich het ziekteverschijnsel voor als bijna overal ('t zijn iepen), de mees te zijn zoo hevig aangetast, dat ze al leen voor brandhout geschikt zijn. De mog levende zijn voor gerief, hoewel Wat jong, nog goed bruikbaar. Jammer gênoeg werden ze publiek verkocht en zullen verdwijnen. Naar we uit vertrouwbare bron vernemen zullen een andere soort opgaande boo- meu worden aangebracht. J.i. Zaterdag kwam de landbou wer J. J. B. over suikerbietenbladen int te glijden, met het minder aange name gevolg, een been te breken. Na ingeroepen geneeskundige hulp werd geoordeeld, dat overbrenging naar 't Ziekenhuis te Zaltbommel noodzakelijk was. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werd met algemeene stem men tot geneesheer benoemd, de heer Hoekstra uit Drachten. (Fr.) J.l. Maandag zou de landbouwer G. v. L. een vet varken afleveren dat teen gewicht had van 290 pond. Voor op de bestemde plaats te zijn, viel het beest plotseling dood. 't Werd onder politietoezicht onschadelijk gemaakt en in den grond gestopt. Verzekering dekt de schade. HERPT. Zondag was het de laatste dag Oag van het onderling schietconcours van het kruisbooggezelschap „Al doen de leert men". Na ie en hevigen strijd was de uitslag ook bijzonder goed en hooge punten werden behaald. De 10 eerste prijswinnaars waren: Op de ikunst: le pr. Adr. Verhoeven, 48 p.; 2e pr. F. Fitters, 48 p.; 3e pr. A. J, 'Verhoeven, 47 p.; 4e pr. Joh. A. Ver hoeven, 47 p.; 5e pr. W. Kuijs', 47 p.; 6e pr. B. de Wilt, 45 p.; 7e pr. Joh. v. Horen, 44 p.; 8e pr. C. Baayens, 44 p.; 9e pr. A. de Kort, Czn., 44 p.; 10e pr. Jac. Verhoeven, 44 p. Extra dagprijs Frans Fitters met 47 punten. Alles in tien schoten. nr*c geraspte c Ui ozwitsersche Kaas Gratis geluk: le pr. Th. v. Horen, 115 p.; 2e pr. Math. Buijs, 108 p.; 3e pr. W. Kuijs, 103 p.; 4e pr. Adr. Buijs, 98 p.; 5e pr. Aug. de Kort, 97 p.; 6e pr. H. v. d. Pol, 97 p.; 7e pr. Mart. Buijs, 95 p. Na de prijsurtdeeling ble ven de leden nog wat gezellig bijeen. I Als een bewijs dat ook onze schutterij „St. Catharina" flinke schut ters onder hare leden telt, dient te' worden vermeld, dat in het afgeloopen seizoen 49 prijzen zijn behaald. LAND VAN ALTENA. Het teelen van aardappelpootgoed heeft ons kleine land bekend gemaakt in het buitenland. Nu had ons land enkele voordeelige factoren voor dien verbouw te boeken: bodem en klimaat begunstigden den teelt. En noemden we op de eerste plaats onzen zuidelijken nabuur België, als den voornaam sten; afnemer, ook Frankrijk begint meer en m)eer belang te stellen in dit product*, terwijl het schoone Italië niet achter; blijft. Het nieuwe product heeft de aan dacht tot zich weten te trekken van bijna alle landen van Europa en zoo staat ons land in dit opzicht in be)t centrum der belangstelling. Nederland in de voorste plaats in dit opzicht en in Nederland zijn het de provincies Friesland en Noordbrabant, die e lkaar beconcurreeren en den voor rang betwisten. Ook wat de kwaliteit van het pootgoed betreft, staat onze I provincie niet achter bij Friesland. Het mootie is, dat de aardappel, die toch ook in ons land volksvoedsel is, niet zoo sterk word beconcurreerd door andere gewassen, zooals dat wel het geval met de .siuikerbiet. j Maar vakkennis is hier noodig. Ken- nis van ziekten, die teisterend optrew 1 den is vereischt. Vooral de ziekten, die optreden in de latere aardappelsoorten moeten gekende n de bestrijdingsmid-: delen toegepast. Door zorgvuldig en met groote nauwkeurigheid de planten te kweeken, worden de aardappelen voor de voortwoekerende ziekten be schermd. Nu de aardappeloogst sedert Cenigen tijd geëindigd is, is het zaak de geteelde producten, met winst van de hand te doen, maar ook in dit opzicht is de tijd donker voor de landbouwers. Alleen voor den teelt van aardappel pootgoed, voor de nieuwe cultuur is naar het oordeel van de deskundigen, de toekomst lichter. Met nieuwe cultuur bedoelen we dan het zich speciaal toe leggen op en veir-> edelen van den teelt van pootaardap- peitn. Het zal blijken, dat in de komen de jaren de voordeelen van het gebruik Van gezond pootgoed zoo zeer zal in het oog springen, dat de meest con servatieve landbouwers, die nu nog op eigen, vaak premitieve manier, zijn po ters kiest, alle aanBacht voor het speci aal verbouwde en met zorg gekweekt te pootgoed zal hebben, en verrukt zal zijn over de groote productivoteit en excellente kwaliteit der gegroeide aardappelen. MEUWENDIJK. I De vrouw van A. v. d. Stelt Jz^ viel dezer dagen in een berm sloot. Toet-: geschoten hulp wist de vrouw spoe1- dig op het droge te brengen, zoodat ze met den schrik en een niat' Rak vriji kwam. I De arbeider C. V. had het ort-: geluk met zijn been onder een kipkap te komen, hij bezeerde zich zoodanig, dat de hulp van Dr. Bresier noodig bleek te zijn. Het dochtertje van den heer Blom. had het ongeluk van een trap te vallen!, met gevolg, dat zij haar vingertje brak. De hulp van dr. de Vries werd inge-. roepen. BH Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cL). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop»!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5