ATELIER SCHREURS Purol bij Winterteenen U behoeft niet bang te zijn voor donker weer door de laatste verbeteringen zijn wij in staat momentopnamen te maken in het Atelier. Ook bij slecht weer. Na afhandeling der gewone agenda en uiteenzetting van het ontstaan en wezen van den B. B. N., van den heer Polman, benevens het opnoemen der vele gevallen waarin de B. B. N. persoonlijk hulp biedt aan de leden, werd aan de orde gesteld, de kwestie der weg verbetering in het Land van Heusden en Altena De heer Bleekwilder behandelde deze aangelegenheid, die namens het district Noordbrabant in het Comité ad hoe zitting heeft. De heer Van Ommeren verlangt het woord na de korte aan de orde stelling door den heer Bleekwilder. Hij verlangt het woord als lid der Prov. Staten en als Kantonrechter, in welke functie hij veel doen kan voor waterstaatskwestie's en veiligheid van den weg, tevens heeft hij met Ged. St. het autobusverkeer ge regeld in het Land van Heusden en Altena en de snorders geweerd. Wat de kwestie der wegverbetering betreft, hiertoe is een particulier comité opgericht, met een werkcomité en een klein comité, bestaande uit de heeren Mr. Van Lanschot te 's Bosch, Rijnsaard te Werkendam en Mr. Van Ommeren, dat meer direct actie voert. De heer Rijnsaart was voor een rechten weg met brug bij Sleeuwijk. De heer Van Ommeren echter is voor verbetering van bestaande wegen. De heer Rynsaart meent het algemeen belang te dienen met een rechten weg van Heusden naar het fort Altena, doch volgens den heer Van Ommeren sluit deze oplossing ten deele het particulier streek* belang uit. Het snelverkeer is hier im mers niet dat van een grooten Rijksweg. Volgens Rijnsaart krijgt men een schit terende middenmoot, doch de eindpunten zouden tweede rangs zijn. Daarom is het beter de bestaande we gen te verbeteren, doch dijkverbetering is moeilijk. Maar bij goede bestrating kan die e 5y2 Meter worden en vanaf Andel tot de Heusdensche brug kan ze afgegraven worden. De deWerkensche dijk daarenboven mag niet afgegraven worden, er zou dus een nieuwe weg gemaakt moeten worden, hetgeen veel zou kosten. Het benoemde actie-comité kan nog geen stappen doen, doch zal binnenkort hiertoe over gaan. De heer Van Ommeren stelt nog een vraag omtrent den Postweg bij Woudri- chem, feitelijk een genieweg, kan deze weg vanaf Rijswijk naar Sleeuwijk niet opengesteld worden. Die weg behoort aan Woudrichem en de raad dezer gemeente gevoelt weinig voor openstelling van dezen weg. De heer Polman spoort aan niet te lang te blijven kibbelen over de wegen kwestie in het Land van Heusden en Altena. Een der aanwezigen merkte op, dat door het plan Rijnsaart vele plaatsen van het verkeer zullen uitgesloten blijven. Een der leden spreekt z'n verwonde ring er over uit, dat in het Land van Heusden en Altena geen weg op het Rijkswegenplan staat, terwijl in de Zui derzee nu reeds Rijkswegen gestippeld zijn. Dc heer Dortmond van Werkendam noemt als punten die verbetering be hoeven een plein in Werkendam en betere verlichting van de ophaalbrug. De heer Spiering van den Oudendijk wijst op een paar punten in en nabij Woudrichem, vooral met het oog op de verbinding met het veer aan den Kop van 't Land. De heer Bax uit Woudrichem merkt op dat de tarieven, die door de gemeente Dordrecht zijn vastgesteld voor het veer aan den Kop van 't Land, veel billijker zijn dan die van het veer te Sleeuwijk. De Voorzitter zegt toe dat het bestuur bij het Gemeentebestuur van Gorinchem stappen zal doen om ook voor Sleeuwijk billijker tarieven te verkrijgen. De heer Den Dekker uit Wijk vraagt hoever de stappen inzake het veevervoer reeds gevorderd zijn. De Voorzitter zegt, dat Woensdag 3 Dec. half negen voor dit doel een ver gadering wordt gehouden in Den Bosch. De heer De Kok, Ingenieur van den B. B. N., geeft hierover nadere toelichting. De heer Maas wijst op de moeilijkheid om door Heusden den weg te vinden. Spr. acht het noodig dat op sommige punten richtingwijzers worden aangebracht. Door eenige heeren worden nog meer dere punten aangewezen die verbetering behoeven. Nagat de heer Maas de aanwezigen heeft opgewekt lid of donateur van den B. B. N. te worden, sloot de Voorzitter deze geanimeerde vergadering met een woord van dank. Bij Kon. Besluit van 20 November is met ingang van 11 December opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente de EdelAchtb. heer II. J. van Eggelen. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Nov, 1930 des avonds 8 uur. Aan de orde 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens gewone aftreding van den heer G. G. Carpaij. 4. Benoeming van een onderwyzer(es) aan de openbare school. Voorgedragen worden 1. G. B. Ronge te Gorinchem. 2. D. Raadsveld te Oosterbeek. 3. Mej. M. F. Lamark te Meteren. 4. Mej. J. E. J. Uit- tenbroek te Zaltbommel. 5. Verzoekschrift van het Comité van Actie in zake het tot stand komen van wegen voor snelverkeer in het land van Heusden en Altena, om subsidie. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener over eenkomst met den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond inzake de vernieti ging van afgekeurd vee en vleesch. AALST. Tot volontair ter secretaie te Zui lichem is benoemd de heer Alb. v. Balle- gooyen Czn. alhier. ANDEL. Rectificatie: De prijs van het tar webrood is met 2 cent per 16 ons verlaagd en bedraagt momenteel 24 ct. de 16 ons. Het water in de rivier is we der enorm gestegen. De aanlegplaat sen zijn ondergeloopen en in allerijl moesten de keeten worden ontruimd. Vermoedelijk van den hoogen stand van het water functioneert een der deu ren van de Wilhelminasluis niet goed. Het schutten wordt er evenwel niet onmogelijk door. Ook het binnenwater is hoog en in het Pompveld staan de landerijen onder water. Voor de vereen. „De Andelsche Landbouwcursus", zal op Maandag 1 Dec. a.s., des avonds te 7 uur, in de voorm. openbare ischool alhier optre den, de heer J. L. H. Loeff, van het Land- en Tuinbouwbureau der l.G. Far- benindustrie Aktiengesellschaft te Am sterdam, die een lezing, toegelicht met films, zal houden over: la. De stikstofbemesting op de klei gronden. b. Fabrieksfilm. 2a. Nieuwe inzichten omtrent bemes ting en beweiding van grasland. b. Film over een bezoek aan het landbouwproefstation „Limburgerhof". ALM KERK. Op de j.l. gehouden vergadering van Herv. Jong. vereen. „Ring Altena", werden tot bestuursleden herkozen, de heeren Bronkhorst (voorz.) en A. Geu- deke (secretaris). A.s. Donderdagavond hoopt ds. Hakman aJhier in de Geref. Kerk dank- uur te houden voor 't gewas. Een kindje van den heer v. d. L. had het ongeluk v. d. zolder te val len, met gevolg, dat de kleine zich ver wonde aan 't oog. Gelukkig bleek la ter dat dit nogal niet van ernstigen aard was. Dezer dagen bracht een schaap van den heer v. d. H., twee iammeren ter wereld. CAPEELE. Ds. A. v. Willigen alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Vinkeveen. Was het water in den buitenpol der vorige week reeds zoover geval len, dat Zaterdag het verkeer naar en van het Land van Altena ongehinderd kon plaats hebben, thans staat er weer zooveel te meer. Na den krachtigen storm in den nacht van Zaterdag op Zondag werd het water in de Capei- sche en Labbegatsche haven, alsme de in het Oude Maagje zoo hoog op gestuwd, dat het Zondagmorgen bij vloed met kracht over de kaden heen den polder instroomde en in één tij den polder in een binnenzee herschiep. Veerpad en Kerksteeg staan dus ander- maai diep onder water, zoodat de ver binding naar en van het over den Nieu wen Maasmond gelegen gedeelte onzer provincie voor het groot verkeer van hieruit totaal gestremd is. Voor de ve len, die dagelijks met hun rij- en voer tuigen van dezen weg gebruik moe ten maken, een groot ongerief, daar zij nu noodgedwongen over Keizers- veer of over Heusden moeten. Bij ver schillende menschen in de kom aan den noordkant van den weg staat het water reeds in de schuur, terwijl het Zondagavond in de woning van A. v. T. aan het Kerkeind, in de keuken kwam. Gelukkig dat het weer Zondag avond wat kalmer geworden is, an ders had een groot deel van het Kerk- eina en de Groote straat blank gestaan. Aan de scheiding van denf Winterdijk en kom had men dan ook al uit voor zorg in de kade een waterschoeiing aangeDracht. Ook in den Binnenpolder werdt de waterstand, vooral na den geweldigen regenval der laatste dagen, bedenkelijk hoog. Dezer dagen werden een drietal „Havanna-konijnen" ontvreemd, ten na- deele van P. v. d. S. alhier. Van de(n) daaer(s) tot op heden geen spoor. Vorige week Donderdag 20 dezer, gal de gemengde zangvereeni ,,'t Ro zenknopje", in het stationskoffiehuis van den heer L. F. van Dongen, voor donateurs en geintroduceerden haar le winteruitvoering, die uitstekend ge slaagd mag worden genoemd Jammer dat het aantal belangstellenden niet wat grooter was, want de zangvereeniging heeft dezen avond voor de zooveelste maai getoond, dat haar uitvoeringen op een hoog peil staan. De weersge steldheid zal op dit minder drukke be zoek wei zijn invloed gehad hebben. Ongeveer half acht opent, bij afwezig heid van den voorzitter, den heer W. G. Treffers, de 2e voorzitten, de heer A. M. Verheijden de uitvoering, waarna de heer J. Michael de zangvereeniging namens het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" in welgekozen woorden complimenteerde met haar 20-jarig be staan en haar namens de muziekvereen. een prachtige bloemenmand aanbood. In hartelijke bewoordingen dankte de heer A. M. Verheijden den voorzitter van het muziekgezelschap voor deze onverwachte attentie. Hierna werd on der leiding van den directeur, den heer N. Snijers uit Raamsdonksveer, begon nen met de afwerking van het met zorg samengestelde programma. Door het koor werden o.m. uitgevoerd ^Ge bed" Largo van Handel, „Kindje van Armoe", van B. Diamant, „Bruidskoor uit Lohengrin", van R. Wagner en „Aan den schoonen blauwen Donau" van Joh. Strau's. Ook de beide duet ten gezongen door de dames J. H. en A. Cové, alsmede de bariton-solo van den heer J. v. Bremen, verdienen alle lot. Het komische gedeelte werd ver zorgd door eenige dames en heeren werkende leden. Voor de pauze werd opgevoerd „Papa gaf permissie", blij spel in een bedrijf, terwijl na de pau ze een tweetal voordrachten voor het voetlicht werden gebracht. Meermalen werden hierbij de lachspieren der be zoekers zoodanig op de proef gesteld, zoodat dit komische gedeelte een aan gename afwisseling bracht. Ongeveer half twaalf was het programma af gewerkt, waarna bij monde van den vice-president, directeur en werkende leden werden bedankt voor hetgeen zij dezen avond gepresteerd hadden, waar na het publiek, onder een flinke re genbui, voldaan over het dezen avond genotene, huiswaarts keerde. Onze vroegere predikant, Ds. J, H. Paddenburg, thans predikant bij de Ned. Herv. gem. te Elspeet, hoopt a.s. Woensdag, 26 dezer zijn 25-jarig ambts jubileum te vieren. Ongetwijfeld zullen velen uit onze gemeente hun vroege- ren herder dien dag van hun schrifte lijke belangstelling doen blijken. Het aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de Chr. school a.d. Loonschendijk be draagt 7. De benoeming zal eerstdaags plaats hebben. Bij de gehouden verkiezing van leden van den kerkeraad der Geref. Kerk alhier, is tot ouderling gekozen, de heer W. v. Drongelen en tot diaken de heer A. Metzke. Vorige week -ontstond bij den heer B. J. V. te Vrijhoeve-Capelle, een begin van brand in den schoorsteen. Gelukkig werd dit tijdig ontdekt en door het kranig optreden der bewoners erger voorkomen. Een der nachten van de vorige week is in de haven alhier een met pulp geladen schip gezonken. Na bij laag water gelost te zijn is het leeg gepompt en gelicht. Onder leiding van Ds. A. v. Wil ligen zal de Ned. Herv. knapenvereen. alhier, in de consistoriekamer der Her. kerk, a.s. Donderdagavond 7 uur haar jaarvergadering houden. Na de jaar verslagen zullen inleidingen worden ge houden, afgewisseld door voordrach ten. DOEVEREN. A.s. Zondag 30 Nov. hoopt ds. W. A. v. Bruggen des nm. ten 2 uur zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente, na des vm. te 10 uur bevestigd te zijn door ds. Ossewaarde van Vlijmen. GENDEREN. Verleden week hield de naaiver- eeniging „Helpt Elkander" in de pastorie, onder leiding van de Presidente mej. H. Kleinloog, hare jaarvergadering. Natuurlijk was ook voor deze gelegen heid mej. Kroon, Eere-Presidente der vereeniging uitgenoodigd en was men vol verwachting bijeen om deze ijverige be stuurster te begroeten. Hoe werd echter de verwachting even bevreemd, door de verschijning van den Weled. Zeergel. Heer Ds. v. d. Horst, die de tijding mee bracht dat mej. K. wegens lichte onge steldheid verhinderd was over te komen en hij alzoo dezen avond wenschte bij te wonen. De secretaresse en penningmeesteresse brachten vervolgens hunne keurig ver zorgde verslagen uit, waarna den geheelen avond gezellig werd doorgebracht. Het was voor de vereeniging een bij zonder aangename avond te meer door de onverwachte tegenwoordigheid van den Beschermheer, die zich deze reis getroost had en waardoor de leden werden gesterkt voor hun werk en dankbaar afscheid namen. De dezer dagen gehouden collecte ten behoeve der Meisjesvereeniging „Helpt Elkander" heeft opgebracht f 108.45, wat door de vereeniging hoogst dankbaar werd aanvaardt. 's GRAVENMOER. Tengevolge van den hoogen water stand is een gedeelte der kade wegge slagen, waardoor de „Lage weg met de velden" is ingeloepen. De polder Beoosten de 's Gravenmoersche vaart is in een zee herschapen. Bij het uitwijken in de Julianalaan alhier is Zaterdagmorgen een vrachtauto perdoes in een diepen sloot geloopen. Met behulp van een takel werd ze weer op den weg gebracht, waarbij bleek dat een as was gebroken. Verder liep alles zonder persoonlijke ongelukken goed af. Aan de firma Gebr. Louwe.t, aan nemers alhier zijn opgedragen de volgende timmerwerkenhet bouwen van een woon huis, voor rekening van den heer M. Verbunt te Oosteind, voor de som van f1857.het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Adr. Hessels te Dongen, voor de som van f 1700. Voorgaande week gaf de vereeni ging „Oefent U Zelve" een tooneel uit voering. De zaal van den heer M. J. de Geus was goed bezet en het geheel liep vlot van stapel. HEESBEEN. Maandagmorgen had tusschen deze gemeente en Doeveren een aanrijding plaats tusschen twee elkaar passeerende auto's. De vrachtauto geladen met varkens van J. v. d. Maaden uit Wijk, werd door de vrachtauto van J. Schouten eveneens uit Wijk, tengevolge van den smallen weg aangereden. Vooral de auto van J. v. d. M. bekwam nog al eenige schade. De politie stelde een onderzoek in. MEEUWEN. Vergadering van Bondsring „Altena- Zuid" van Jongel.vereen. op G. G. op morgen, Donderdag, nam. 7 uur, in de Ger. Kerk alhier. Agenda 1. „Oorlog en Ethiek" door Dussen. 2. Doel en inrichting der groepsver gaderingen, door Genderen. RIJSWIJK. Door het hooge water is de kade nabij Schaap alhier overstroomd en zijn de uitgestrekte uiterwaarden tusschen de kade en de Andelsche Sluis overstroomd. Het is een groote watervlakte, welke een geheel vormt met de Maas. De langs den dijk staande huizen ondervinden on gerief van het water, terwijl de bieten aan den Nol voor de zooveelste maal weder in het water zijn komen te liggen en het verschepen stil ligt. SPRANG. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn met algemeene stemmen herkozen de heeren C. J. van Heijst en G. Janson Fzn. Donderdagavond zal Ds. J. Fokkema in het Ned. Herv. Kerkgebouw voor de Chr. Oranjevereen. spreken over„De Vaandels op". Heden Woensdagavond zal de A.R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen komen. De agenda vermeld 1. Opening. 2. Notulen. 3. Behandeling ingekomen stukken. 4. Verkiezing leden voor den groslyst voor de a.s. Statenverkiezing. 5. Onderwerp in te leiden door v. Willigenburg. 6. Varia. 7. Sluiting. De collecte ten behoeve der Cen trale verwarming heeft in het Ned. Herv. Kerkgebouw ruim f 46.opgebracht. J.l. Zondag werd door den kerke raad der Geref. Kerk alhier meegedeeld dat in de vorige week onder letter N. een gift van f 100.was ontvangen. WELL'. J.l. Dondermorgen bereikte ons de droeve tijding dat te 's Hertogenbosch in „St. Joannes de Deo" een onzer voor aanstaande inwoners in den afgeloopen nacht was overleden, n.l. de EdelAchtb. Heer L. van Run. Geboortig uit deze gemeente was hij met hart en ziel aan zijn geboorteplaats gehecht en het wel en wee daarvan ging hem zeer ter harte. Ten einde meer daadwerkelijk de be langen der gemeente te kunnen behartigen, bewoog hij zich ook op politiek terrein, met het gevolg, dat hij in 4900 werd gekozen tot lid van den gemeenteraad, welk lidmaatschap hij gedurende bijna 30 jaren, waardoor hij den nestor was van den raad, met nauw gezetheid en vol plichtsbetrachting heeft bekleed. Dat hij als lid van den gemeenteraad nuttig werk verrichtte, zijn adviezen op prijs werden gesteld en het grootste ver trouwen genoot van den geheelen raad, bleek wel uit zijne verkiezing op 18 Oct. 1918 tot tijdelijk-wetbouder. Slechts 10 dagen daarna gevolgd door zijn definitieve benoeming, waarna hij in 1923 als eerste wethouder werd gekozen, als hoedanig hij tevens waarnemend burgemeester was, welk ambt hij in voorkomende gevallen met de hem eigen stiptheid waarnam. Langen tijd was de overledene ook amdtenaar van den burgerlijken stand, voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim a hier, lid van het hoofd stembureau voor de raadsverkiezingen en voorzitter van het stembureau in stem- district. Nog memoreeren wij zijn ruim 40 jarig lidmaatschap van het R. K Parochiaal armbestuur in welke hoedanigheid hij veel goeds heeft gedaan en zijn lidmaat schap van het hoofdbestuur der fanfare St. Caesilia te Ammerzoden. Een nuttig en werkzaam mensch is van ons heen gegaan. Moge hij voor al het goede, dat hij voor onze gemeente en voor menig harer inwoners heeft gedaan reeds het loon daarvoor in den Hemel hebben ontvangen. Ons zal zijne nagedachtenis steeds in eere blijven. HIJ RUSTE IN VREDE. WERKENDAM. Een motorboot, geladen met stuk goederen, is Vrijdagavond j.l. te plm. 7 uur voor onze gemeente op de rivier „De Merwede" volgeslagen en gezonken. De twee opvarenden, de kapitein en de knecht, wonende te Woudrichem, zijn gered. Een geladen motorvrachtboot genaamd „Holland V" geladen met tarwe, meel en andere goederen op weg naar Gorinchem, voer de rivier over in eenigszins schuine richting. De boot kon echter de golven niet meer voorloopen, met gevolg dat de golven achter over het dek sloegen en het schip water maakte. Door de opva renden werden noodseinen gegeven en om hulp geroepen. Al spoedig werd dit be merkt en werd de kapitein der gemeente veerboot gewaarschuwd, die met nog enkele personen, met de veerboot naar de plaats voer, vanwaar om hulp was gevraagd. Men kwam er op 't juiste moment, de opvarenden waren naar voren gevlucht, daar 't motorschip reeds begon te zinken. Al spoedig werden zij overgenomen. Met veel moeite is men er nog in ge slaagd de richting van het schip te sturen, waardoor het met de boeg op een zand plaat liep tusschen de tweede en derde krib, boven de Nieuwe haven. De kapitein met zijn knecht werden naar Hardinxveld gebracht, vanwaar zj^<x verder naar huis zijn gereisd. De aangespoelden goederen zijn Zaj| d.a.v. zooveel mogelijk gevischt ev politiebureau alhier opgeslagen. Vrijdagavond j.l. werd vanvk afdeeling „Werkendam en de W4 van het Ned. Bijbelgenootschap in del. Kerk alhier een Bijbelavond geho!„ waarvoor als spreker was uitgenooa^ Ds. G. Verdoes Kleijn, predikant der NejL, Herv. Kerk te Dordrecht, welke als onder werp had gekozen voor dezen avond „Niet gebonden". Ds. Lazonder, Voorzitter der plaatselijke afd. opende dezen avond door te laten zingen Ps. 119 45, 53, gebed en lezen van 't Schriftgedeelte Deut. 32 4447 en heette daarna de aanwezigen, harte lijk welkom. Zeker door het slechte weer waren er niet zooveel opgekomen, als men verwacht had, evenwel vulden nog ruim 300 aan wezigen het kerkgebouw. In zijn openingswoord sprak de voorz. o.m. dat het Woord Gods is een reuke des levens ten leve, of een reuke des doods ten doode. Hierna werd het woord gegeven aan den spreker van dezen avond. Het onder werp was in deze twee punten verdeeld le Gods Woord is niet te overweldigen en ten 2e God roept ons tot getuigen. De Bijbel roept ons ook nu nog toe, zooals ook eenmaal de bekende Kerkvader Augustinus werd toegeroepen „tolle, lege, tolle lege neem, lees, neem lees". De spreker behandelde op zeer boeiende en begrijpelijke wijze zijn onderwerp. Hij bracht ook nog naar voren het grootste werk dat door het Ned. Bijbelgenootschap, mede door den steun van velen in ons land, heeft kunnen verrichten. Vooral de Zending ondervind dit, daar de Bijbel in zoovele talen wordt uitgegeven. Door Ds. Jonker, secr. der plaatselijke afd. werd deze bijeenkomst gesloten, door een kort slotwoord en het laten zingen VUGHTERSTRUT 52 TEL. 614 s-BOSCH. j het bouwen van een dubbel heerenhuis met pakhuis en garage voor rekening van den heer C. Smulders te Dongen, voor de som van f 7400.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2