WIE vermist een schaap, VERSCHE C. BOUMAN, HEÜSDEN i 1 Lfftruj m Drukwerk Firma L. J. Veerman, Notaris Rielra te Dossen, Een volle scheepslading prachtige Afbraak, DE KALKSALPETERFABRIEK fliimenlaiid. Storm en Overstroomingen. Zingende Kanarie's Notaris van Qendt, veilen, Woonhuis met Erf, INZET. Notaris A. SCHAAP publiek verkoopen: Pamwormpoeders UITNOODIGING VRIJDAG 28 NOVEMBER Advertentiën. GRATIS TOEGANG VOOR ALLEN. ADVERTEERT IN DIT BLAD. van Ps. 89 1 en gemeenschappelijk dankgebed. De collecte dezen avond gehouden heeft opgebracht f 43,63. Hierna werd een ledenvergadering ge houden in de consistoriekamer der Geref. Kerk. In de ledenvergadering werd aan de aanwezigen uitgereikt het boekje „Neem, Lees 1", uitgave van het Bijbelhuis te Amsterdam. Hoewel de plaatselijke Vereen, nog maar 40 maanden bestaat (zij werd op gericht 46 Jan. 4930) werd dit toch als een jaarvergadering beschouwd, daar het Bestuur het voornemen heeft, voortaan elk jaar in 't laatst der maand November of begin December, deze vergadering te houden. Jaarverslag secretaris en notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna werd gelezen en accoord bevonden het verslag van den penningmeester. Ontvangsten f74.50, uitgaven f3.25, in kas f71.25. De bibliothecaris kon feitelijk geen verslag geven, daar hij nog geen bijbel in deze periode heeft uitgereikt, aangezien er nog niet om gevraagd is. Met algemeen goedvinden wordt art. 4 7 van 't plaatselijk reglement zoodanig ge wijzigd, dat men voortaan zal lezen het Bestuur bestaat uit minstens 5 personen deze regeling werd getroffen in verband dat ds. J. Baas als bestuurslid was toe getreden. Verkiezing werd gehouden wegens perio dieke aftreding van de bestuursleden de heeren Adriaansen en van Herp, welke herkiesbaar waren. Uitgebracht werden op Adriaansen 18, van Herp 48, J. J. van Oord 1 en A. Vos Sr. 4 stem, zoodat de aftredenden zijn herkozen. Nog werd medegedeeld dat 't in de bedoeling ligt, elk jaar omstreeks dezen tijd een Bijbelavond te houden. Door ds. Baas werd deze vergadering met dankgebed gesloten. Het bestuur dezer vereen, is thans samengesteld als volgtds. D. J. Lazonder, voorz., ds. J. H. Jonker, secret., dhr. Joh. C. Visser, penn., dhr. J. v. Herp, biblioth., dhr. J. H. Adriaansen, algem. adjunct en ds. J. Baas bestuurslid. Onder leiding van ds. Lazonder vierde de Herv. Knapenvereen. „Benjamin" Donderdag j.l. in 't vereenigingsgebouw, haar 7e jaarfeest. Door ds. Lazonder werd voorgelezen Lucas 8 4 —45 (de gelijkenis van den Zaaier) en bracht dit in verband met het werk dat op de Knapenvereen. geschiedt, hopende dat daar het geestelijke zaad in goede aarde mogen vallen. Hierna werd door de leden 't rijke pro gramma op verdienstelijke wijze afgewerkt, wat getuigde hoeveel tijd en moeite de leiders, zoowel als de knapen, zich vooraf hebben moeten getroosten. Door de secretaris werd o.m. medege deeld, dat de vereen, thans 28 leden telt. Opstellen, samenspraken en pantomine's, wisselden elkander af, waartusschen flink werd getracteerd. Ten slotte werd vertoond het tableau „Lorelei" naar de bekende Duitsche sage van dezen naam, hetwelk door de voorz. in eenige woorden vooraf werd toegelicht. Na allen te hebben bedankt, zoowel belangstellenden, afgevaardigden, de die nende Martha's en allen die hadden mee gewerkt, tot het welslagen van dezen avond, sloot ds. Lazonder, door eerst te laten zingen Gezang 50 4, deze ver- gadei^ng met dankgebed. De tijdens de Pauze gehouden collecte heeft opgebracht f 12.25. Terwijl de heer Joh. K. alhier zich te Gorinchem op de Kalkhaven be vond, reed op dat moment een knaap met zijn fiets te water. Spoedig bemerkte hij het ongeval en met behulp van enkele voorbijgangers, die door hem werden ge roepen, mocht hij het genoegen smaken, het kind te redden. Tengevolge van het zeer hooge vloedwater van Zondagmorgen en -avond j.l., zijn er in de Biesbosch vele polders volgestroomd en onder water gezet. Door dat men hier niet vooruit op rekende, wat meestal met zulke stormpjes het geval is, hebben vele menschen. angstige oogen- blikken doorleefd. De nieuwe dijk aan de zuidzijde van de Merwede, ten behoeve van de veer dienst Kop van 't Land, is gedeeltelijk weggeslagen. Zeer zeker zal dit vertraging geven in de opening dezer veerdienst. Zoover ons bekend, zijn er tot nog toe geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. WIJK. Het mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente breidt zich nog steeds uit, wederom hebben zich in de afgeloopen week nieuwe gevallen voorge daan. Ook hier begint men de onaange name gevolgen van het water te onder vinden. Alle landerijen buitendijks staan reeds onder water. Op den loswal kunnen geen bieten meer gestort of geladen worden. De gestortte bieten liggen allen onder water en moeten nu maar op hoop van zegen blijven liggen. J.l. Zaterdag gaf het fanfarecorps „Oefening en Uitspanning" alhier in het Gymnastieklokaal haar eerste winteruit- voering. De heer Roza, voorz. der vereeniging, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen, die wederom, als van ouds in grooten getale ondanbs het slech te weer waren opgekomen. Spr. deelde tevens mede, dat de ver eeniging wat ledental betreft, belangrijk is vooruit gegaan en dat ze met de leerlingen mede, thans ruim 40 leden telt, met welke ledentoename, de toename van het aantal begunstigers gelijken tred heeft gehouden. Alle nummers werden, zooals wij van ,0. en U." gewoon zijn onberispelijk uitgevoerd, onder leiding van den heer B. Roza. Ook het tooneelstukje getiteld „Een uurtje voor den dokter of van kwaad op erger" viel bjj de aanwezigen zeer in de smaak, dit bewees het applans dat de spelers verwierven. Het was jammer dat het muzieknum mer „Neerlands Taptoe" van J. Roeien aan 't slot van het programma geplaatst was. De muziek daarvan is veel te mooi en het werd daarbij onberispelijk uitge voerd, om als slotnummer dienst te doen. Moge „O. en U" ons nog vele zulke avonden verschaffen, dan zal ze evenals op dezen avond voor geen stoelen of ban ken behoeven te spelen. BINNENLAND. Een hevige storm uit het Zuid-Wes- ten heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag boven ons land gewoed. Deze storm was oorzaak, dat het ri vierwater, dat tengevolge van de aan houdende regens van de laatste dagen in groote massa's naar beneden komt, niet voldoende kon worden afgevoerd, waardoor nabij de mondingen van; de rivieren ernstig gevaar is ontstaan. De storm heeft ook den geheelen Zondag aangehouden, doch is geduren de den dag iets naar het Noorden uit- gcloopcn. Aan den benedenloop der rivieren was de toestand \Zondagachtend bij hoog water ernstig. Uit Sliedrecht wordt gemeld, dat de bewoners van deze gemeente en om liggende plaatsen in den nacht van Zaterdag op Zondag „door de politie werden gewekt in verband met den abnormaal hoogen waterstand. Het wa ter steeg gedurende den nacht tenge volge van den grooten wa,si der rivie ren en van |het ophouden van het water door den Zuidwesterstorm plot seling tot ongeveer 10 c.M. beneden het peil van 1928. Op vele plaatsen stond het water slechts ongeveer 20 cM. onder de kruin van den Merwe- dedijk. De zoogenaamde stoepen aan den buitenkant van den dijk zijn gedu rende den nacht overstroomd en op vele plaatsen lang^s den dijkj staan de huizen tot het dak onder water. Vele bewoners werden door het water ver rast en konden hun woningen niet ver laten. Zij hebben een schuilplaats op de zolders gezocht. Te Hardinxveld, Papendrecht, Baan- hoek en Giessendam stond het water overal even hoog. Honderden wonin gen, die buiten den dijk staan, zijn door het water ingesloten. Voor zoo ver Zondagmiddag kon worden nage gaan, hebben nergens persoonlijke on gelukken plaats gehad, omdat de be woners overal tijdig konden worden gewaarschuwd. Op de grens van Sliedrecht en Gies sendam zijn de terreinen; van de Slie- drcchtsche gasfabriek overstroomd. Het water heeft op vele plaatsen ver woestingen aangericht en overal ziet men stukken hout, afkomstig van er ven en opslagplaatsen langs de rivier, drijven. De polders van Lang Amacht, te weten de Sionspolder, de Mariapolder, de Oostmerwedepolder en de Stadspol- der, zijn alle overstroomd. In deze pol ders staan slechts enkele boerenwonin gen, die echter op terpen gebouwd zijn, waardoor zij droog blijven. Onder de gemeente Hendrik Ido Am bacht is de Sophiapolder overstroomd Hier zijn elf schapen verdronken. Uit Ridderkerk werd Zondagochtend gemeld, dat de Nieuwe Polder, deGor- zenpolder en de Kerkenoordenpolder zijn ondergeloopen. Ook de kade van den polder Donkersloot stond Zondag ochtend 'onder water. De bewoners van laatstgenoemden polder en die van den polder 'tZand zijn den geheelen nacht vait Zaterdag op Zondag in ongerustheid geweest, daar men vreesde voor een doorbraak, zooals ook in 1916 heeft plaats ge had. De dijken zijn echter nergens be zweken. Onder de gemeente Hendrik Ido Am bacht stonden Zondagmiddag de wer ven langs de rivier ruim een meter onder water. Veel hou>t en ander ma teriaal is weggedreven. Uit Venlo werd Zondagmiddag ge seind, dat de bewoners van de laag gelegen gedeelten der stad door het gemeentebestuur zijn gewaarschuwd, dat er gevaar voor overstrooming dreigt. Zondag werden te Venlo de kelaers der woningen ontruimd. In Zuid-Limburg is de toestand als mede ernstig. Het dorpje Heugem is Zondag bijna gehee. ondergeloopen. De inwoners hadden Zaterdag het vee reeds naar Gronsveld in veiligheid gebracht. Ook de andere Maasdorpen: Lim- mei, Borgharen, Itteren, Stein en ver derop gelegen plaatsen worden be dreigd. Op den Schaarnderweg, den voor- naamsten toegangsweg naar Wijk Maastricht, stroomde het water Zon dagmiddag een halven meter hoog. Maandagavond is de Beersche Overlaat gaan werken, wat tot gevolg heeft, dat het geheele Noordoostelijk deei van Noordbrabant van Oef feit tot 's-bosch onder water komt te staan en de verbinding met Nijmegen ver broken is. Van uit België wordt val gemeld, eer deze evenwel door gewerkt is, zal het hier nog wel eenige dagen blij ven wassen. BUITENLAND. Uit Essen wordt gemeldOp den Rijn is de hoog-water-dienst in wer king getreden. De vaart van hout vlotten is verboden. Op de Moezel is de geheele scheepvaart verboden. De zijrivieren van den Rijn zijn sterk gewassen. Bij San-Louis is het tramverkeer door het hooge water op verschei dene plaatsen verbroken. Tengevol- van het doorbreken van een dam zijn te Ludwieler tal van kelders on der geloopen. Het verkeer op het tra ject TrierBullay is door het hoo ge water onderbroken. De Wapper is op verschillende plaatsen buiten de oevers getreden en in de huizen doorgedrongen. De slijpmachinefabrieken aan de Wupper te Solingen en Huhscheid moestên tengevolge van het hooge water wor- djen stopgezet. Uit BrusselTengevolge van den aanhoudenden regenval der laatste dagen zijn op verschillende plaatsen de Maas en de S,amber buiten de oevers getreden. Reeds zijn uitgestrekte landerijen en stadswijken overstroomd. Te Charleroi en omstreken staan alle straatwegen in de buurt van de Samber onder water en vele fabrie ken in dit industriegebied hebben de deuren moeten sluiten. Te Marchienne en te Damprémy dreigt het een ramp te worden, even groot als in 1925. Gedeelten van de agglomeratie, die Charleroi met de aangrenzende ge meente vormt, zijn van de rest der wereld afgescheiden door het water en kunnen alleen per boot worden bereikt. Hier en daar ontbreekt reeds alle verlichting, daar de gasfabrieken on der staan- Arbeiderswoningen zijn ontruimd moeten worden. Te Charleroi zelf is in sommige wijken het verkeer geheel stopgezet. Trams rijden er niet meer. Te Couillet was de overstrooming oorzaak van een gemeldige carbid- iontploffing in de „usines d'air li quide". De brand kon gelukkig spoe dig worden gebluscht. In ettelijke kolenmijnen is het werk stopgezet. In de streek van Bergen zijn de Trouille en de Haine buiten de oe vers gestreden. Te Quaregnon staat het water ruim an derhal ven meter hoog in de weilanden rondom de ge meente. De spoorweg BergenSaint Ghis- lain staat onder water. Het verkeer per spoor heeft thans over Flénu plaats. Talrijke woningen zijn in die streek ontruimd moeten worden. Boven en beneden Dinant zijn de Maasoevers overstroomd en gedeel ten van Dinant zelf staan reeds on der water. Het water blijft stijgen en de Maas lijkt op sommige plaatsen wel een enorme waterplas, daar de weiden tusschen de bergen over stroomd zijn. Semois is over den gan- schen loop eveneens buiten de oevers getreden. In de omstreken van Luik is het gevaar voor overstrooming groot ge worden. Te Hoei staan reeds enkele straten en langs de rivier vele plaatsen, oe verweiden en woningen, onder water. Vele gemeenten, zoowel boven als beneden Luik, hebben tegen den vloed te strijden. In de buurt van Brussel is de Sen ile op verschillende plaatsen, als b.v. Ruysbroeck en Halle, overstroomd. In laatstgenoemde plaats is een groot aantal huizen en winkels in allerijl ontruimd moeten worden of zijn de bewoners naar de hoogste verdiepin gen moeten vluchten. Uit BerlijnBerlijn is door een ontzettend noodweer bezocht. Een storm met orkaankracht gierde door de straten en richtte een aanzienlijke schade aan. Van vele huizen werd het dak weggevaagd. De brandweer moest tal van malen uitrukken, om omgevallen schuttingen en telefoon- en dergelijke hindernissen op te rui men. De Spree en de vele kanalen van Berlijn hebben zeer hoog1 water. Te ongeveer vijf uren Zondagmid dag woedde een hevig onweder. Zondagmorgen heeft boven Noord- Beieren een hevig onweer gtewoed. waardoor op het vliegveld te Futh aanzienlijke schade werd aangericht. Een op het vliegveld staand En- gelsch toestel werd losgeslagen en tegen een hanger gedrukt, waarbii het achtergedeelte ernstig werd 'be schadigd. Verder werd het dak van een hangar gedeeltelijk afgerukt en de poort ingedrukt. Een Fransch Fokkeffvliégtuig werd door 't val lend puin ernstig beschadigd. Volgens een mededeeling van de spoorwegdirectie voor het district Nurnberg zijn in 'den nacht op Zon dag door den orkaanachtigen storm op verschillende trajecten telegraaf palen omgewaaid. De telefoon- en telegraaflijnen zijn gestoord. Daar door ontstond een vertraging van on geveer anderhalf uur voor de per sonen- en goederentreinen. Van het telefoonkantoor te Numberg zijn 20 lijnen gestoord. Uit Parijs: De hevige storm, die boven Frankrijk heeft gewoed, heeft in bijna alle provincies groote scha de aangericht, en zelfs op sommige plaatsen menschenlevens geëischt. Te Parijs kwamen verschillende bouwsteigers naar beneden. Te Rou en werd een groote kraan omver ge worpen, die terecht kwam op een ko- lenlichter, waarvan de schipper ge dood en een knecht zwaar gewond werd. Te L'e Havre zijn de havenwerken door den storm zwaar beschadigd. Te Chartres heeft de politie last gegeven, om een heel huizenblok te ontruimen, aangezien men vreest dat de huizen zullen instorten. BRAND TE HENGELO. Zondagavond ontstond te Hengelo brand in het magazijnj van| M. N. ter* W., gelegen in de Telgen. Die brand weer wist den brand te beperken tot het magazijn, dat geheel uitbrandde. Alleen de inventaris was verzekerd. VAN EEN STELLING GEVALLEN. De schildersknecht W. Veldhuis, die vorig? week in het gebouw van den R.K. Volksbond te Delft van een stel ling viel, en ernstig werd verwond, is Zondagmiddag aan de gevolgen van dien vai bezweken. j DOOR ZIJN EIGEN WAGEN GE DOOD. Een voerman te Schiermonnikoog had het ongeluk, terwijl hij op den weg Lep, terecht te komen onder zijn eigen wagen, waarvan de beide paarden op hot sloegen. De wielen gingen hem over de borst en hij was op slagdooa. HET DERDE~~KÏND DOOR EEN ONGELUK VERLOREN. Te Franeker is de 15-jarige dochter van den spoorwegwachter Van der Bij door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Het gevai is des tc tragischer, daar dit het derde kind uit het gezin v. d. B. is, dat door een noodlottig ongeval om het leven is gekomen. o VERDRONKEN. Zaterdagavond moest de 28-jarige ge huwde kruidenier v. P., wonende te Breda aan de Markkade, eenige bood schappen bezorgen op een schip, lig gende in de Mark. Hij moest zich daartoe van het eene schip op het andere begeven en gleed van de loop plank te water. Toen men den man ophaalde, ble ken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. v DOODELÏJK ONGEVAL AAN DE BOOMPJES. Maandagmorgen is de 14-jarige D. Kwarten te Rotterdam, op de Boom pjes door een vrachtauto overreden. Een der wielen ging den jongen over het hoofd. Spoedig was; een auto van een Geneeskundigden Dienst ter plaat se, om hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over te brengen. On- ctrweg is het slachtoffer echter aan de ernstige gevolgen overleden. DOOR EEN LAADBOOM GE DOOD. Zaterdagmiddag is de 44-jarige ha venarbeider J. Hammer te Rotterdam, aan boord van het in de Parkhaven liggende s.s. „Alster" door een los- schietenden laadboom getroffen in de zijde en op het hoofd. Met een sche delbreuk is hij naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht. Bij aan komst aldaar bleek hij echter reeds te zijn overleden. o aangetroffen in de weide bij ADRS v. d. FLIER te WIJK. DRUIVEN MELOENEN BANANEN TOMATEN PRUIMEN SINAASAPPELEN CITROENEN Drietrompetterstraat, spoedig, net en billijk, door VOOR ST. NICOLA AS 1 vanaf f 3.50 tot f 15.00. Aanbevelend, C. S. DE JOODE, GENDEREN zal op DINSDAGEN 2 en 16 DECEMBER 1930, telkens nam. 7 uur precies, in Café „Van Delft" te Heusden, bij inzet en toeslag krachtens artikel 1223 B. W. Een nienw gebonwd aan de Wittebroodstraat te Heus den, groot 1 A. 45 cA. Verhuurd aan W. de Waal voor f 2.50 per week. bericht, dat de perceelen zijn in gezet a.v. Koop 1 11300, Koop 2 flOO. Toeslag DONDERDAG 27 NOV. 4930, voorm. 11 u. bij HEES SELS te D u s s e n. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren F. Hoornick Zn„ Aannemers van sloopwerken en groothandel in afbraak te Goes, op VRIJDAG 28 NOVEM BER 1930, voormiddags 40 uur aan de Haven te HEUSDEN afkomstig van 4 slechts 6 jaar geleden gebouwde Directieketen Kantoor en Woonhuis, als: 5000 dakpannen, 4000 tegels, rioolbuizen, zinken platen, 5000 dak-, vloer-, zolder-, schot- en kraaideelen, w.o. veel geploegd, geschaafd en gerabat en w.o. lang 1X5, 1X6. 1X7, 1X8, 1X9, l]/2 dik, 2000 balken, platen, gordings, baddings 4X4, 3X3, 3X5, stijlen, paaltjes, latten, tengels. Voorts: pracht-partij deur kozijnen, losse deuren, ramen verder schotten, trappen, brand hout, enz. Alles wordt verkocht per stuk op keur van meer. Zeer geschikt voor nieuwbouw. 99 en wormolie verdrijven zeker en snel spoel-, made en maagwormen, zoowel bij volwassenen als bij kinderen. Wormpoe ders f0.85 per doos. Wormolief0.85perfi. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. of na ontv. van het bedrag door firma Jacoba Maria Wortelboer Postgiro 17039, Oude-Pekela aan alle landbouwers en tuinders om op den marktdag op in CAFÉ ZAHN Scheffersplein 143 te DOEDEECHT een in werking zijnd fabrieksmodel, te komen bezichtigen. 1 -tl," *A" Pfffg

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 3