Tweede Blad Mo. 5075 Woensdag 26 Not. voor het Land *an Neusden en Aitena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Varkens fokken. Buitenland. mm BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Mijn dochter is, niet getrouwd zijn de, bevallen en kort daarna overleden. Het kind is opgenomen in eene in richting. Wie moet >nu zorgen voor het benoemen van .voogden en wie moet de kosten van verpleging van het kind betalen? A. X. Met de Handels- en Landbouwbank te Gorinchem is ihet financieel mis. Gaan nu de commissarissen geheel vrij uit of kunnen zij ergens voor worden aansprakelijk gesteld? Zoo ja, waar voor dan? W. H. N. Mag iemand zijn auto ais het 's avonds donker ,is, zonder verlich ting langs de kant van den weg la ten staan terwijl .hij zelf een huis bin nen is gegaan? K. Een automobilist. Ik heb een grooten tuin, waarin ik een gemetseld graf wilde laten maken, bestemd voor mijne vrouw en mij. Mag dat D. X. De eigenaar van een niet tot be graafplaats bestemden grond mag op dien grond, mits op 50 Meter afstand van eiken bebouwden kom der ge meente, een graf of eene grafkelder aanleggen, ten einde daarin zijn lijk en de lijken van leden van zijn geslacht te begraven. Verleden jaar had ik eene jachtacte en op grond daarvan een geweer in huis. Nu heb ik geen acte meer en nu is mijne vraag, of ik nu vergunning noodig heb om een geweer in huis te mogen hebben. A. J. v. E. Krachtens de Vuurwapenwet hebt U nu eene machtiging van den Burge meester uwer woonplaats noodig, om een geweer in huis te mogen hebben. In deze gemeente bestaat eene ver ordening die verbiedt dat vanaf April tot October honden losloopen ook al is degeen, die den hond onder zijne hoede heeft, zelf bij den hond. Kan er nu niets aan gedaan worden dat eene dergelijke dwaze bepaling ten spoedigste tot het verledene behoort M v. J. v. Z. Zeker wel. U kunt een adres aan de Koningin richten met verzoek de bepaling te willen vernietigen als zijn de in strijd met het algemeen belang. Dat verzoek moet natuurlijk gemoti veerd zijn en ^daarbij zoudt U dan kunnen wijzen op dwaze consequen- tie's, waartoe de 'bepaling aanleiding geeft. Zoo mag vb.v. een jager niet jagen met en hond of een vreemdeling die per rijwiel de gemeente passerend, een hond los naast zich heeft loopen, is strafbaar. Tusschen het huis van mijn buurman en mij ligt een breed pad, dat voor onge veer drie vierde gedeelte aan mijn buur man en voor ongeveer één vierde gedeelte aan mij in eigendom behoort. Reeds sedert ongeveer 40 jaren hebben de vorige eigenaar mijner woning en ik bet pad gebruikt om er met paard en kar over te rijden en daarbij ook gebruik moeten maken van mijn buurman's grond, daai mijn gedeelte maar i1/2 Meter breed is. Mijn buurman en ik hebben nu ruzie gekregen en nu verbiedt hij mij over zijn grond te rijden. Kan hij dat Ik meen dat ik het recht om er over te rijden heb gekiegen door een veeljarig gebruik. G. K. de M. Niet-vooitdurende erfdienstbaarheden kunnen slechts bij een titel en nimmer door verjaiing worden daargesteld. Door veeljaiig gebruik hebt U dus geen enkel recht verkregen. Ik ben in de Nederduitsche Hervormde Kerk gedoopt maar niet als lidmaat aan HAUSSE IN DE TABAKSSTELEN De Duitsche regeering overweegt den invoer van zwaarder belasting op den invoer van ruwe tabak. Dit beteekent dat in Duitschland de tabaksstelen, die in den oor logstijd slechts waarde hadden, weer waarde zullen krijgen. Een foto van een partij „stelen" voor „Frascatie" te Amsterdam. genomen. Nu wil men mij kerkelijke belasting laten betalen en nu is mijne vraag of ik verplicht ben die te betalen. Dussen. A. L. Hieromtrent bestaan meerdere mee ningen, doch de meest gehuldigde is wel deze, dat U niet als lid der Neder- duitsch Hervormde Kerk wordt be schouwd en dus ook geen kerkelijke belasting behoeft te betalen als U meer derjarig zijnde, na uwe meerderjarig wording geen daden heeft verricht, waardoor U te kennen hebt gegeven dat U als lid der Kerk wensch te wor den aangemerkt. Mag elke actehouder, welke vergunning heeft van de landerijen binnen den kring der geregistreerde kooi, wanneer de palen gestreken zijn, vrij jagen Of moet hier voor een aparte aanvrage gedaan worden X. Wanneer de palen zijn verwijderd moogt U als acte- en vergunninghou der vrij jagen binnen den kring der kooi. daar niet-afpaling de wettelijke bescherming doet verdwijnen. Eene aparte aanvraag is niet noodig. Wanneer gejaagd wordt binnen de palen van een geregistreerde eendenkooi, moeten dan alle palen gestreken worden of is een zeer klein gedeelte hiervan voldoende X. Om de wettelijke bescherming eener eendenkooi te genieten moet de eige naar zijn eendenkooi afpalen met pa len, voorzien van een! bij' de Jachtwet voorgeschreven opschrift. Nu zegt de Jachtwet niet op hoe grooten afstand de palen van elkaar mogen staan, zoo dat wij moeten aannemen dat het vol doende is als er zooveel palen staan dat daaruit blijkt, dat zij de grens ee ner eendenkooi aangeven. Met eenige kennissen huurde ik samen een jachtveld, om in gezelschap te gaan jagen. Mijn kennissen jaagden meer dan ik, omdat ik niet altijd tijd had en hadden steeds eenige stokkendragers noodig. Zij willen mij nu een evenredig deel der kosten van de stokkendragers laten be talen. Hebben zij daar recht op U. J. P. Als U slechts het jachtveld zonder meer te zamen hebt gehuurd, moe ten uw medepachters hun eigen stok kendragers betalen wanneer zij zonder U gaan jagen, tenzij anders mocht zijn overeen geko m en Het gaat den landbouwers in dezen tijd niet voor den wind. De laatste producten zijn van het land gehaald en opgestapeld voor winterprovisie. In verband met de weinig gunstig finan- cieele resultaten die de boeren zien, is het zaak, i niets verloren te laten gaan en het gewas, geschikt voor vee voeder, zoo nuttig mogelijk te beste den. Zoo zien we, dat ook de varkens hun deel van het loof der bieten krij gen. Het kan best ook: varkens, die in het hok worden gemest, kan men voor een deel met groenvoeder onder houden, al bedoelen we dan met groen voeder voornamelijk malsch gras of klaver. Velen, die het weten kunnen, prijzen zelfs deze afwisseling in het dagelijksch menu der varkens. Een uitnemend mengsel vinden zij in de volgende samenstelling: erwten-meel of meel van andere graansoorten, met wat wei en daardoor heen wat jong groen. We noemjen dit hier, omdat er sommige fokkers zijn, die hun dieren nooit iets groens geven. Teveel echter, schaadt. Aardappelen kan men ook voe deren: ze vormen .een goed voedsel, dat rijk is ;aan eiwit. Men bedenke echter, dat men het watery waarin de aardappels worden gekookt, niet bij het voer voegt. Ook rauwe bieten in stuk ken gesneden, zijn een voedsel, dat voorai door de met meelbrij gevoede dieren zeer is gewild. Daar de oogstprijzen zeer laag zijn en hoogstwaarschijnlijk nog niet gauw zullen rijzen, kan men nu ook graan aan de varkens geven. In normale jaren is het voeren van tarwe te kostbaar. Voorai de jonge biggen zullen profijt hebben van tarwemeel. Aan de vol wassen dieren gevoederd, heeft men dit voordeel, dat ze gauw vet zijn, maar als nadeel wordt genoemd, dat het spek slapi is. Als parasitaire diertjes woekeren soms schurftmijten in de huid van het varken. Ze veroorzaken kleine korstjes die zich uitbreiden, terwijl het dier on dragelijk door jeuk wordt gekweld. Als geneesmiddel wordt aangegeven, het wasschen der korsten met groene zeep en een dag later mjet warm water. Vervolgens wordt het dier geheel, voorai op de aangetaste plekken, ge- wasschen met een oplossing van creo- lin in water, in verhouding van 1 20. Met deze ziekté ziji men voorzichtig, want ze is besmettelijk. Honden, scha pen en konijnen houde men uit de buurt der aangetaste dieren, want voor hen is het besmettingsgevaar 't grootst. Een enkele maal komt onder de var kens miltvuur voor. De fokker moet dan zelf ook oppassen. De ziekte is voor den mensch eveneens besmettelijk, terwijl ze het predicaat draagt: onge neeslijk. Om de ziekte tot staan te brengen, worden niet zelden de zieke varkens afgemaakt en de cadavers ver brand. Dat het vleesch van zulke die ren niet voor consümptie in aanmerking komt is licht in te zien. Tevens is het voeren van! 't vleesch aan andere dieren verboden. Kenmerkende symptomen, die wijzen op de aanwezigheid der ziekte, zijn o.a. 't vloeien van een bloederig vocht uit neus, bek en geslachtsorganen, ter wijl het dier de allures aanneemt van een dronken man;, telkens tuimelt het omver. Gehemelte en lippen zijn bedekt met blauwigroode blaasjes, de adem stokt, de bek kwijlt. Alleen afmaking en verbranding van het zieke beest kan vaak de vreeselijke ziekte stuiten. ALLEEN DE KAT GERED. Een boerenvrouw te Rittersberg in Beieren zocht met een petroleumlamp haar kat, die onder het bed was'gekno pen. Het bed raakte hierdoor in brand waarna de vlammen de geheele hofste de aantastten, die in asch werd gelegd. n, boer en zijn vrouw kwamen jarr rnerlijk in de vlammen om. Alleen d< kat werd gered. DRONKEN VISCH. Uit Beaufort, in Zuid-Carolina, won melding gemaakt van dronken vis Een groote hoeveelheid gesmokkcl whiskey, die onlangs werd gecon.i kv_erd„' werd in den mond der rivi geworpen. Zondag kwamen een aan hengelaars met zwaar beladen boo.e visch uit zee terug; de visch beet zl dra het snoer in zee werd geworpt Het goede nieuws verspreidde zich s t en den volgenden dag ging alles w een hengel had en vrij was hengel Geen hengelaar of hij had groot succe Men maakt hieruit op, dat de vis^ dronken was. ONTZETTENDE0 GRUWELEN IN CHINA. De roode bandieten, die vorige maanc de stad Kianfoe, de hoofdstad van c provincie Kwangsi, hadden overwel digd, zijn er vorige week door regee ringstroepen weer uit verdreven enziji daarop in de richting Kan-tsjou ge vlucht, achtervolgd door de Nankin; legermacht. De bandieten schijnen vol gens een nader bericht uit Kanton de richting Kan-tsjou verlaten te hebbe en zij bevinden zich nu, ongeveer 20 duizend man sterk, op de grenzen de. provinciën Kwangsi en Foe Kiën. B dien terugtocht zijn ze door de sta Hsinpoe getrokken, waar ze binnen ee paar uur twee duizend huizen in braiu gestoken en ongeveer twee duizend in woners vermoord 'hebben. Vijfduizend inwoners zijn als gijzelaars meegeno men. De schade te Hsinpoe veroor zaakt, wordt op vier millioen dollai geschat, het platteland in den omtrek is eveneens platgebrand. Er zijn troepen uit Kanton gezonden om de bandieten nog krachtiger te ach tervolgen. FAMILIE-TRAGEDIE- Te Würselen bii Aken, heeft eer 21-jarige mijnwerker zijn 16-jarige zuster doodgeslagen. Hij heeft zich zelf bii de politie aangegeven en ver klaarde daarbij, dat hij het leven, dat zijn zuster leidde, niet langer kon aanzien. DOOR EEN RUIT GEDRUKT. Twee vrouwen werden te Hol'bro. een drukke verkeersstraat in het oen trum van Londen, door een vracb auto, die het trottoir opwipte, doo een spiegelruit gedrukt., Een d vrouwen werd gedood, de an de; werd, zwaar aan de beenen gewon naar het ziekenhuis overgebracht. TREINONTSPORING. Op de lijn RomeViterbo is ee as van een electrischen trein gebrc ken, waardoor enkele wagens om spoorden en omkantelden.! Een re ziger werd gedood en 7 werden zwaa gewond, DWANGARBEID*""ALS BEZUINI GINGSMAATREGEL. Het dorp Valbrevanna bii Gene heeft 14 kilometer straatweg noodij maar het dorp heeft geen geld e daarom is er een verordening uitgi vaardigd, waarbij alle mannen va 18 tot 65 jaar 20 'dagen per jaa aan den nieuwe te banen weg moete werken. Zoo. kost de ewg alleen hc materiaal, maar geen arbeidsloon. o 19. „Waar is ze gebleven hield Daan aan, terwijl Rob angstig over de rand van de afgrond in de diepte staarde. „Geen spoor is van haar te zien," was het antwoord. „Het zou beter ge weest zijn, als we haar niet gevolgd hadden. Het arme kind moet zóó bang geweest zijn, dat ze over de rots naar beneden viel. 20. Maar de heele tijd zat het meisje ongezien tusschen de wortels van een boom, die aan de uiterste rand van de kloof stond. Zenuwachtig gluurde ze omhoog naar Rob, die juist boven haar stond» 21. Toen ze hem naar beneden zag turen werd ze bang, dat bij de natuurlijke ladder gezien had, die gevormd werd door de dooreengevlochten boomwortels en nu op het punt stond haar te volgen. Daarom sprong ze overeind en trad een hol binnen, dat zich in het ravijn bevond. Jtienwsblad y'/

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5