Tweede Blad Ro.5076 Vrijdag28NoYem[)er ^üéét'd PRIJSVERMINDERING Mantels, Japonnen, Hoeden! Prima Mantels De Grootste verscheidenheid in Japonnen, KINDERMANTELS Zwarte en donkerblauwe MANTELS, Groote sorteering Dames Hoeden vanaf f 1.98. F-, J. H. ATHMER MARTENS Gasthuisstraat Gorinchem. Nergens Beter! Nergens Goedkooper! H. VAN BESWIJK ZONEN Komt enen onze etalages üen Het loont de moeite voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Voortgezet onderwijs ST. NICOLA AS-CA DE A UX ONTVANGEN een reuzenpartij Br&ndwonden Kloosterhal&em 2.90, 3.90, 4.50, 5.90, 6.50, 7.90, 8.90, 10.50, 12.50, 13.90, 14.50 en hooger. cm Wij hebben al onze prijzen verminderd en bieden Uthans aan: mmmmm cm mmmm mmzmm BEHOORENDE BIJ HET Rugpijn, rheumathische pijnen en blaas- zwakte zijn vooral 's nachts een voortdu rende kwelling. En door de er aan gepaard gaande pijnlijke urinelooziDg, lendenpijn, hoofdpijn en duizeligheid bezorgt een nier aandoening u rust noch duur. Uitstel maakt de zaak slechts erger zoolang de nieren het bloed niet behoor lijk filtreeren, kunt gij niet gezond worden. Wek de nieren op tot hernieuwde werkzaam heid en kracht met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit speciale niermiddel, zonder schadelijke bestanddeelen, kan zoowel door mannen als vrouwen, oud en jong met voordeel gebruikt worden. Door tal van menschen worden Foster's Pillen aanbevolen in gevallen van rheu- matiek, spit, ischias, waterzucht, nierzand en -gruis, en andere nier- en blaaskwalen. Begin nog heden met het gebruik. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. „Geen goud zoo goed' in de meest verschillende kleuren en modellen geheel met bont bewerkt in prijzen van 3.90, 4.90, 5.60, 7.50, 8.50, 9.80, 10.90, 11.90, 13.50, 15.50, 16.90, 18.50 en hooger. fluweel en stof, moderne kleuren en modellen, thans voor in alle maten, tegen de goedkoopste prijzen ook in de grootste maten voorradig, tegen zeer voordeelige prijzen. KOOPT UW BIJ DE FIRMA Hoek Engstraat 7778 HEUSDEN. SPEELGOEDEREN LUXE EN HUISHOU DELIJKE ARTIKELEN LEDERWAREN TABAK, SIGAREN EN SIGARETTEN IN LUXE VERPAKKING. Voor eiken gulden gekocht ontvangt men gratis een lot voor de verloting. HJoPUPIIC en oversPannen» onrustig en if Cl ïCmw slapeloos. Men gebruike hier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende RSijnhardt's Zenawtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij A poth. en Drogisten. Jftcnwsbiad Wanneer een kind de gewone La gere School met hare zeven leerjaren heeft doorloop en bezit zulk een kind nog te weinig kennis en is het nog te weinig ontwikkeld om den strijd om het bestaan met gegronde hoop op behoorlijk succes te kunnen aanbin den. En dat de verworven weinige kennis spoedig vervliegt wanneer het kind geen verder onderwijs geniet is een feit, dat niet slechts in onder wijskringen maar ook daar buiten al gemeen bekend is. Menig volwassene, die alleen maar het onderwijs aan de gewone Lagere School heeft ge volgd, is niet in staat ook maar een eenigszins behoorlijken brief te schrii- ven of ook maar eene eenigermate in- zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. in de hoogte te brengen dan om de kennis der leerlingen te vermeerde ren. Echter waren de bedroevende resul taten toch niet in de allereerste plaats toe te schrijven aan de onderwijzers, maar wel aan het gehalte der leer lingen. Immers bestonden deze uit zeer heterogene bestanddeelen d.w.z. uit leerlingen, die pas de Lagere School hadden verlaten en uit leerlingen, die reeds in een paar jaren geen onder wijs meer hadden genoten en het op de Lagere School geleerde voor een goed deel kwijt waren. Daarbii kwam dat het herhalingsonderwijs in den regel in vier vakken werd gegeven in een cursus, die slechts 96 uren bevatte. Het vervolgonderwijs, dat de nieu we Lager-Onderwijswet van 1920 ons heeft gebracht, heeft ook al niet dat geen opgeleverd wat er van verwacht werd. De belangstelling er voor is steeds uiterst gering geweest, zoodat het thans nog maar in betrekkelijk weinig gemeenten wordt gegeven. Daarbii komt dat de gemeenten het zelf moeten bekostigen, waardoor het te begrijpen is dat het van gemeente wege niet in de hand wordt gewerkt. Als middel tot meerdere ontwikke ling der Nederlandsche jeugd hebben we meermalen hooren aanbevelen ee ne aanzienlijke verhooging van den leerplichtigen leeftijd. Dit is echter niet mogelijk en wel in de eerste plaats niet omdat de meeste kinderen na het verlaten der Lagere School moeten gaan werken om de inkom sten van het gezin te vermeerderen en in de tweede plaats niet omdat ee ne aanzienlijke uitbreiding van het getal leerplichtige kinderen vele mil- lioenen van de staatskas zou vergen. Cursussen voor volwassenen heb ben natuurlijk hun nut, maar zii kun nen in geenen deele in de leemte voorzien. Immers voorkomen zii niet dat jonge menschen tusschen 14 en b.v. 19 iaar geen onderwijs genie ten en we moeten juist hébben on derwijs voor hen die pas de Lagere School hebben verlaten. Nu hebben we voor ons liggen een schrijven aan de Redacties van alle organen der pers in Nederland en zijne over- zeesche gewesten van den Heer H. G. Clerkx, Bezuidenhoutsche weg No. 235 te 's-Gravenhage, die als di recteur van zijn Clerkx-Instituut zijne methode voor schriftelijk voortge zet onderwijs aankondigt. Met zeer groote belangstelling hebben we van den inhoud van dat schrijven kennis genomen omdat we te doen hebben met eene methode, welke veler aan dacht ten volle waard is. gewikkelde berekening te maken. De moderne tijd eischt dat aan dezen toestand een eind wordt gemaakt en hoewel het stellig: niet gemakkelijk is om eene goede oplossing te vin den is het o.i. toch mogelijk de ge- wenschte verbetering voor een goed j deel te verkrijgen. De vraag rijst nu: j „op welke wijze dan" Herhalings- j en vervolgonderwijs hebben bii Ian- i ge na niet aan de verwachtingen vol- j daan. Het herhalingsonderwijs van j vóór 1921 leverde de meest bedroe- j vende resultaten op en in vele ge- meenten scheen het meer te dienen j om het salaris van de onderwijzers Op het gebied van schriftelijk on derwijs is de Heer Clerkx geen on bekende, getuige zijn volledigën cur sus voor huisonderwijs in 7 leerjaren voor de Hollandsche kinderen in Ne- derlandsch-Indië. De kinderen, met welke deze cursus is doorgewerkt, slagen zonder uitzondering voor Hoo- gere Burgerschool en Lyceum en, wat nog meer zegt is dit, dat zii niet zelden tot de beste leerlingen be hoor en. Schriftelijke cursussen zijn ook in ons land niet onbekend. We hebben zoodanige cursussen voor het politie- diploma, voor kommies bij de belas tingen, voor de lagere examens bij de posterijen enz. Al deze cursussen zijn bestemd voor jonge menschen, die de Lagere School doorloopen hebben en daarna een studie voor een niet al te moeilijk examen willen maken. En met die cursussen wordt heel wat meer bereikt dan men op pervlakkig zou denken. Een schriftelijke cursus als voort zetting van de Lagere School, welke alleen voor het vergaren van meer dere kennis dient zonder voor een bepaald examen op te leiden, kenden we tot nog toe, voor zoover we weten, hier te lande niet. De Heer Clerkx nu is voornemens zoodanigen cursus samen te stellen en wij juichen zijn voornemen van ha,rte toe omdat we er een stuk hoogst nuttig werk in zien.' Den jongen menschen van 14 totj plm. 19 jarigen leeftijd, welke na het verlaten der Lagere School hun kennis niet meer zouden trachten te vermeerderen, wordt door den Heer Clerkx de gelegenheid geboden om na volbrenging hunner dagtaak, niet slechts het vroeger op School geleer de te onderhouden maar vooral om meerdere kennis te verwerven. De leerstof voor het voortgezet onderwijs zal zooveel mogelijk overeenstemmen met die van het Ü.L.O., doch vreem de talen zullen niet worden gedo ceerd. Dit is juist gezien daar we al len wel weten dat de beginselen van vreemde talen aan weinig ontwikkel den hoogst moeilijk schriftelijk kun nen worden onderwezen. Wiskunde wordt als een bijvak beschouwd, wat we heel verstandig vinden. De voor naamste vakken zullen zijn Neder landsche Taal, handelsrekenen, een voudige boekhouding, land- en tuin- bouwonderwijs, huishoudkunde, hand werken voor meisjes en teekenen, dus vakken welke meerendeels voor het latere leven practische waarde heb ben. In hoofdzaak kunnen we ons wel met de gekozen vakken vereeni gen, maar toch willen we dienaan gaande een paar opmerkingen ma ken. Dat de cursus bii het onderwijs in de Nederlandsche Taal ook ee- nige aandacht wil schenken aan on ze letterkunde achten wij een totaal overbodige en onnuttige luxe, want de lessen, aan letterkunde te beste den, zulke zóó weinige zijn dat de jongelui er toch al zeer weinig van leeren en dit weinige staat o.i. ge lijk met „niets". En bovendien ach ten w ijliet leeren schrijven zonder taal- of grove stijlfouten van heel veel grooter belang, daar dit bii tal loos velen, die slechts de Lagere School hebben gevolgd alles te wen- schen overlaat. De lessen in teekenen en nuttige handwerken kunnen ook beter achter- wege bliiven. Immers zijn dit va^Kcn waarvoor in de grootere plaatsen spe ciale leerinrichtingen bestaan, terwijl in de kleinere daarvoor veelal af zonderlijke cursussen worden gege ven. We. willen hiermede geenszins zeggen dat lessen in Letterkunde, Wiskunde, Teekenen en Nuttige Handwerken niet buitengewoon goed en nuttig zijn, maar wel dat we voor een schriltelijken cursus voor voort gezet onderwijs, als door d. Hr. Clerkx bedoeld, in de plaats van deze vak ken liever andere zagen opgenomen. En dan noemen we Aardrijkskunde, de beginselen onzer Staatsinrichting, het gewone Rekenen en de kennis der Natuur. Waar verreweg de mee ste cursisten overdag werken in am bachten, bedrijven, winkels, op kan toren enz. is een cursus van 5 jaren, zooals de Heer Clerkx zich die voor stelt, stellig niet overdreven. Wil men den cursus evenwel eerder beëindi gen, dan kan men zulks natuurlijk doen. Voor de lessen zullen handlei dingen worden samengesteld, waarin voor eiken dag zal worden aange geven wat moet worden bestudeerd en welke oefeningen moeten worden gemaakt. Alle opgaven zullen wor den uitgewerkt, zoodat de leerling zelf kan nagaan, welke fouten hij in de opgegeven oefeningen heeft ge maakt. Elke drie maanden en ook een enkele maal tusschentijds wordt proefwerk opgegeven, waarover aan de leerlingen een rapport wordt uit gereikt en dat in een Corresponden tieblad wordt besproken. Dit Corres pondentieblad zal verschijnen dage lijks en dient voornamelijk om lei ding te geven bij de studie en voor viorming van eiken leerling afzón derlijk. De leerlingen zullen naar ge lang van de gegoedheid der ouders of van hen zelf gratis dan wel tegen betaling tot den cursus worden toe gelaten^ Het cursusgeld zal worden geheven naar denzelfden maatstaf als zulks op de scholen geschiedt. Aan de gratis-leerlingen zal alles koste loos worden verstrekt. Nu zullen de inkomsten, verkregen uit cursusgelden, stellig niet voldoen de zijn om daaruit de kosten te be strijden en daarom hoopt de Heer Clerkx dat Rijk en gemeenten zul len steunen met een zeker bedrag per leerling. Geschiedt zulks niet dan is de tot-stand-koming van den cur sus niet mogelijk, daar vooral de eer ste jaren de uitgaven bijzonder hoog zullen zijn, wijl alles nieuw moet wor den aangeschaft. Winstmaking door het Instituut is uitgesloten. De Directeur meent al leen aanspraak te mogen maken op een behoorlijk honorarium voor de leiders en voor allen, die bij het Instituut in vasten dienst worden ge nomen. Het Instituut staat buiten de poli tiek en het te geven onderwijs zal strikt neutraal zijn. Zii die den cursus wenschen te volgen moeten de vol gende opgaven verstrekken aan den Heer H. G. Clerkx, Bezuidenhout- scheweg No. 235 te 's-Gravenhage: 1 e. naam en voornamen 2e. datum en plaats van geboorte 3e. naam en voornamen van va der, moeder, voogd of voogdes 4e. het bedrag, dat thans per jaar aan schoolgeld wordt betaald 5e. woonplaats met nauwkeurig adres 6e. titel van het reken- en taal boek, waaruit de leerling nu op school werkt 7 e. de klasse, waarin de leerling thans geplaatst is. 4 (Leerlingen in een lagere dan de zesde klasse moeten niet worden op gegeven). De Heer Clerkx heeft het voor nemen den cursus te doen aanvangen met 1 September a.s. Waar deze da tum nog ongeveer negen maanden in het verschiet ligt komt het ons voor dat de opgaaf van leerlingen wel wat al te vroeg wordt gevraagd, ook al kunnen we ons indenken dat heel wat voorbereidende maatregelen, verband houdende met het aantal leerlingen, zijn te nemen. Een Neder lander is nu eenmaal wat laksch en doet dikwijls wat hij doen moet pas op het uiterste nippertje, zoodat we in casu vreezen dat de meeste a.s. leerlingen zich pas veel later zul len aanmelden, 't Komt ons voor dat de Heer Clerkx hier wel rekening mee mag houden. Buiten kijf schept het Instituut Clerkx eene naar onze meening zeer gunstige gelegenheid om met weinig kosten zijn kennis te vermeerderen en meer algemeene ontwikkeling op te doen. En dit is voor talloos velen in onze omgeving brood noodig. |Eene eenigszins behoorlijke betrek king in den tegenwoordigen tijd te verkrijgen is hoogst moeilijk en het ligt in den aard der zaak dat, hoe meer kennis men bezit des te meer kans van slagen men heeft. De cur sus belooft degelijk en ontwikkelend onderwijs en daarom hopen wii van harte dat velen uit onze streek zich als leerling zullen laten inschrijven. Weest er van overtuigd dat eene flin ke dosis kennis en algemeene ont wikkeling niet slechts bij draagt tot verhooging van uw stoffelijk welzijn maar ook tot vermeerdering van gees telijk genot. Laten zij, die er voor in de termen vallen, zich dus spoedig als cursist laten inschrijven en met grooten ijver en belangstelling de les sen volgen, opdat zij later geen be rouw behoeven te hebben over hun ne nalatigheid. Nogmaals, de cursus belooft goed te worden. Of de pu bliekrechtelijke lichamen zonder meer bereid zullen worden bevonden om in de kosten van een particutier ont- wikkelings-instituut bij te dragen is eene vraag, welke, gelet op de ge zindheid van vele gemeentebesturen, zeker zal moeten worden overwogen. o.i. zou het zeer verkeerd zijn wan neer een gemeentebestuur op eene eventueele aanvraag om eene bijdrage in de kosten voor leerlingen uit zij ne gemeente, die van het Instituut ge bruik maken, eenvoudig afwijzend zou beschikken. Voor tal van particuliere cursussen toch, welke beoogen op een of ander gebied meerdere kennis bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5