ATELIER SCHREURS VUGHTERSTRA6T 52 - TEL. 614 - s-BOSCH. KEUNEN-MALINGRÉ HEUSDEN Telef. no. 8. HET BRILLENHUIS KERKSTRAAT 30. PUROL Uw Huid geneest beter, mooier en sneller met PUROL SPGOR's MOSTERD U behoeft niet bang te zijn voor donker weer door de laatste verbeteringen zijn wij in staat momentopnamen te maken in het Atelier, Ook bij Slecht weer. Kantongerecht Heusden PUNCH PUNCH zonder alcohol COGNAC RUM PEPERMUNT ANISETTE H. VAN DER VEN - Den Bosch Ingezonden. te brengen b.v. met betrekking tot Lanid- of tuinbouw, tot fruitteelt, in za ke teekenonderwijs enz. enz., worden door Rijk, Provincie en Gemeenten subsidie's verstrekt en waarom dan niet voor een ontwikkelings-cursus als door het Instituut Clerkx bedoeld. Wanneer het Instituut de noodige waarborgen geeft dat het te geven Schriftelijk onderwijs deugdelijk en ontwikkelend zal zijn bestaat er naar onze meening alle reden dat de pu blieke kassen het hare er toe bijdra gen om het bestaan van den cursus mogelijk te maken. Dat Rijk, en Gemeenten zich niet voor vele jaren achtereen binden vinden we volkomen juist, maar ook vinden we het volkomen juist dat eventueele aanvragen van het Instituut om bij dragen in de klosten jaarlijks worden overwogen en, zoo dan blijkt dat het Instituut nog steeds in eene behoefte voorziet en zijn taak naar behooren vervult, ook worden ingewilligd. Met de instelling van zijn cursus voor voortgezet onderwijs roept de Heer Clerkx wel is waar een „novum" in het leven, maar een novum dat ten stelligste de aandacht en belangstel ling onzer overheden ten volle waard is.' P.S. Hen, die nader wenschen te worden ingelicht, raden wii aan zich rechtstreeks te wenden tot den Hoofd leider van den Cursus, den Heer H. G. Clerkx, Rezuidenhoutscheweg 235. 'snGravenhage. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 21 November 1930. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, van het Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Op de rol staan 52 zaken, waar van 2 kinderzaken. Antje d. H. te Drongelen had met haar rijwiel 's avonds half twaalf zon der licht gereden. De Rijksveldwach ter de Bie snapte haar, en riep haar aan, maar Antje deed precies of ze het niet hoorde en reed stevig door. De Bie stuurde zijn hond op Antje af en Antje moest wel van haar rij wiel stappen. Kantonrechter tegen Antje: Waa- om stopte je niet toen de Bie je aanriep AntjeIk heb rjiets gehoord. Kantonrechter tegen de BieIs het mogelijk dat Antje je niet heeft ge hoord de BieOnmogelijk Edelachtbare ik was vlak bij haar. Kantonrechter tegen Antje: Je wou het natuurlijk niet hooren, maar nu moet je hooren of je wilt of niet, wat ik je te zeggen heb. En dan zeg ik je dat je voor het rijden zonder licht f3,00 of 2 dagen krijgt en voor het niet stoppen met je rij wiel op bevel van den rijksveldwach ter f 5,00 of 3 dagen. iM. v. d. B. opperman en A. S. arbeider te Heusden waren in den laten avond van 1 September j|!. luidkeels aan het schelden, roepen en vloeken geweest in de Putter- straat te Heusden. De gemeente-veld wachter Nol van der Wiel had het gehoord, was er op af gegaan en had proces-verbaal opgemaakt. iM. v. d. B. is niet verschenen, A. ,SJ wel. Kantonrechter tegen A. S.Ver tel me eens hoe dat zaakje in elkaar zit; Verdachte A. S.Ik heb niet ge schreeuwd of gevloekt, maar Tienus wel. Ik wou Tienus naar huis bren gen. Tienus raast en tiert altijd. Kantonrechter tegen A. S.Dus Jij hebt niets gezegd. Verdachte: A. S. Neen Edelacht bare. 1 1 II Kantonrechter tegen den veldwach ter Heeft deze verdachte ook ge schreeuwd en gevloekt VeldwachterZe waren tegen el kaar bezig met schreeuwen en vloe ken, maar Tienus was tamelijk dron ken en deed het veel erger dan S. Kantonrechter tegen A. S.Waar kwamen jullie van daan? Verdachte A'. S.We hadden ver- Igjadernig van de vischclub gehad. Kantonrechter: Waar de veldwach ter jullie te kwart voor twaalf heeft bekeurd hebben jullie dus veel te laat in de kroeg gezeten, 't Is een mooie boel! En als ik jou nu een goeden raad geef dan is het deze „laat je vriend Tienus voortaan dan zijn eigen gang gaan dan heb jii ook geen last meer". Tienus krijgt nu f 10,00 of 5 da_ gen van mii en jij f3,00 of 2 dagen. C. J. E. F. huisvrouw van J. F. v. iM. te Dussen had tijdens de Dus- sensche kermis in haar winkel een lo terij aangelegd. Ieder kon n.l. te gen betaling van 25 cent een van een koperen ringetje voorzien opge rold briefje uit een bus, waarin vele ztilke briefjes waren, nemen en op dat briefje stond dan wat men kreeg. Verdachte.: Ik heb het al zes jaar zijn speciale artikelen voor de wintermaanden. De beste kwaliteiten levert in 't geheel niet drinken. Maar ik heb je al eens meer hier gehad, dus is het zeker niet waar dat je maar eens in het jaar een stevigen borrel drinkt. Je krijgt nu nog eene boete, maar wees gewaarschuwd voor het vervolg, f25,00 boete of 10 da gen hechtenis werd verdachte's deel. Brillen - Barometers - Leesglazen enz. zoo gedaan, maar ik noem het geen loterij. Kantonrechter: Hoe je het noemt kan mij niet schelen maar 't is een zuivere loterij. Ik zal het ie toonen en de bus openmaken en daarna een paar briefjes er uit nemen. Hier heb ik een briefje waarop staat: „lepel tje". Verdachte: Dat kost 45 cent. Kantonrechter: Maar er zijn toch ook wel dingen van heel wat min der waarde in Hier heb ik weer een briefje en daarop staat „fleschje odeur". VerdachteDat kost ook 45 cent. Kantonrechter: Wat ben ik geluk kig in het loten. Op 50 cent zou ik al 40 cent gewonnen hebben. Maar hoe ook 't is zuivere loterij en de majoor de Kann heeft groot gelijk dat hii je heeft bekeurd. Je krijgt f 5,00 of 3 dagen. C. B. koopman te Wijk had een kalf over de brug over de Mqla^^ost vanuit Wijk naar Vlijmen trachten te vervoeren ten tijde dat zulks niet mocht van wege het heerschende mond- en klauwzeer. VerdachteIk wist niet dat het verboden was. KantonrechterEn toon de Op- per-wachtmeester van der Plas aan je vroeg wat je in je kar had gela den heb je gezegd: „Aardappels", maar een kalf heb je niet genoemd. En dat komt me een beetje ver dacht voor, te meer nog daar het 's nachts kwart over drie was. Verdachte: iMaar ik moest naar Vlijmen en ook nog naar Tilburg. KantonrechterAls je nu dadelijk aan den Opper hadt gezegd dat je een kalf in je kar hadt, dan zou je veel verstandiger hebben gedaan. OpperwachtmeesterIk heb het kalf ontdekt toen ik den inhoud van de kar eens bevoelde. Kantonrechter: Je bent de kwaad ste nog al niet en daarom geef ik je f20,00 of 10 dagen, hoewel de Heer Ambtenaar je, zooals je ge hoord hebt, f 40,00 of 20 dagen had toegedacht. Verdachte: Ja mijnheer te Kan tonrechter. Getuige L'. van den OvenIk heb gezien dat er 2 koeien van verdach te in de erwten van M. Verbunt lie- (Buiten verantwcordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s.v.p. eeri plaatsje in uw blad voor onderstaande, bij voorbaat dank. Schoenmaker houdt u bij je leest is een oud spreekwoord, en volkomen te recht in dezen tijd is het toe te pas sen op den gemeenteraad van Almkerk. Hoezeer zijn de heeren verbolgen op de arbeiders, die ,in dezen tijd een degelijk loon verdienen. Wat smijten de arbeiders met geld, als je zoo leest het raadsverslag in uw blad van 21 November. Maar niet ieder past achter de groe ne tafei om daar de belangen der ge meente te behartigen, wel om daar hun haat te toonen aan de arbeiders. Zoo lezen we daar dan de woorden van den heer de Jong, dat de arbeiders in een luxe auto naar hun werk rijden. Maar geachte heer, even geduld en zoo u rekenen kunt, waar het niet erg op lijkt, maar ik help u wel. Wij gaan 12 maal per jaar naar huis pen, maar ik kan niet zeggen voor hoeveel schade ze hebben gedaan, j hetwelk dan kost 12 maal f 5 is f60. Getuige H. S. VerbuntIk heb ge- per 6 personen, dus f 10 per persoon en zien dat er 2 koeien van verdachte nu Per fiets 12 maal retour bodeloon in de erwten van M. Verbunt liepen. .Voor hoeveel schade ze hebben ge daan kan ik onmogelijk zeggen, om dat ik er geen verstand van heb. f3.60. 24 maal 10 cent staangeld f2.40. Samen 16 per persoon. Nu hebben we dan het weggesmeten kapitaal van zeg ge f4. Geef mij een fiets er voor, ting mocht niet plaats hebben, want die f3.60 per week was een bedrag waar alles mee gedaan kon worden. De arbeiders zouden er zomers ai op beginnen te rekenen, dat ze 's winters konden trekken. Werkverschaffing!! precies, dat is be ter, maar dat de boeren hun land la ten bewerken op kosten van de ge meente? Eindelijk komt de aap uit de mouw. die arbeiders die in Almkerk, wanneer ze er allemaal bleven zitten, mekaar op zouden maken van honger en armoe, en dus de wereld ingaan om een behoorlijk stuk brood te ver dienen, verdienen te veel. Eene mijn heer zei van f30 en f40 per week en net deze menschen bederven het voor de rest. Nou begrijp ik niet goed, waarom die man niet blij is met de ze menschen. Als men hem geloofd, dan zullen deze het onderhand zijn, die de belasting in Almkerk bijeen bren gen, plus de door hen zoo in een hoek getrapte ambtenaren. Een andere heeft het ook ai over die f30 en 140 in week plus een luxe auto. Ze verdienen nu al net zooveel als een domme of burgemeester vroeger. Hij rekent niet wat die nou verdienen, be halve natuurlijk onzen eigen Burger die begint pas en heeft te weinig. Die tene was kwaad, omdat de arbeiders van den zomer, nu het koren niets waard is, niet voor niets hebben ge werkt. Maar Kees, gij zegt allemaal maar niks, ben je het er soms mee eens? Kees: lk heb jou eerst eens laten piaten en nu begin ik. Ik ben het eens met onzen Burgemeester, die zegt, dat onze gemeente in een verkeerd dag licht komt te staan. We komen 50 jaar achteraan. En wat die enkele lui in den raad aangaat Wim, laat ze gaan. Ze graven zelf hun eigen putje, lk kan jou wel zeggen dat ze flink zitten Kantonrechter: Burenruzie's zijn vo,or u zijn dan de f4. voor mii erg moeilijk te straffenj I En nu het feit dat wij maar voor Geef ik weinig dan' lacht de eep ons eigen moeten zorgen, maar waar- en geef ik veel dan lacht de ander, voor dan die drukte voor de belangen Wie nu lacht weet ik niet, maar van den boer. Waar is daar het kapitaal geraspte fë QpOOr Szwitsersche Kaas geraspte verdachte krijgt f 3,00 of 2 dagen, J. G. F. koopman te Nijmegen had op den straatweg bij de stoep te Sleeuwijk met zijn auto met een gangetje van 51 K.M. per uur gere den, wat hem nu f 15,00 of 10 dagen' A. v. V. Azn. arbeider te de Wer ken had op den Sleeuwijkschen Dijk een revolver bij zich gehad en daar mede H. A. den Dekker dwars door een broekspijp geschoten, die daar voor f 20,00 schadevergoeding vraagt. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter tot getuige den Dek ker Heb je werkelijk f 20,00 schade aan die broek Getuige den DekkerKijk U maar ik heb de broek aan. 't Heele pak heeft mii f 78,00 gekost. Kantonrechter: Ja maar die broek is geen f 20,00 waard en trouwens hii is hersteld al is het niet erg net jes gedaan. De Kantonrechter zendt den Veldwachter van der Wiel met den Dekker naar den kleermaker Burghouts om te vragen of het pak f78,00 kan gekost hebben. Terug gekomen zegt van der Wiel.: „Toon zegt dat het wel f 78,00 kan gekost hebben, maar dat het nou zooveel niet meer waard is. Kantonrechter: Dit laatste wist ik zelf ook wel. Maar hoe ook, verdach te is een bekend vervelend individu, dat veridend is in de gouden jaren van voorheen? Is dat niet genoeg om een kwaad jaar te dekken? En wie betaalt dan per slot van tekening de steun aan den arbeider, is dit u soort? Neen waarde heer, het is den arbei- er, die door u wordt verdreven voor weken van vrouw en kind of vader en moeder. En nu nog een vraag aan mijn me de arbeiders. Is hier niets te leeren voor nu, maar vooral in de toekomst. Mijn dank voor plaatsing H. J. DE GRAAF, 1 Noord Pier, IJmuiden. Pynfijke moven verzacht en ^eneesi men met EEN RADIOREDE DIE NIET EN TOCH DOORGING. Eenigc dagen geleden is mij, zitten de bij mijn radiotoestel, het volgende overkomen, dat ik meende niet aan uw veelgelezen blad te moeten ont houden: lk zat dan, zooals gezegd, bij mijn toestel en was bezig eens te onder zoeken, wat alzoo de lucht doorkruiste, LC ia ecu ucmrn vc.vaaiu luuxvxuu, t plotseling de luidspreker uitgalm dat streng gestraft moet worden. Ik hipr Hin i/nrt1Tnm_ E. d. P. koopman te Heusden had 2 geiten over de groote Maasbrug vervoerd toen dat vervoer verboden was. Kantonrechter: Wist je niet dat dat niet mocht Verdachte: Neen Edelachtbare, wel zal hem geven f 50,00 boete of 20 dagen hechtenis, terwijl ik de revolver verbeurd verklaar en de schadevor dering van den Dekker van f 20,00 toewiis. 't Is wel eene dure schiet partij geweest, maar tevens eene ge vaarlijke ook en gevaarlijke men- wist ik dat koeien en varkens niet I schen moeten maar flink aangepakt over de brug mochten. En ik heb het op klaarlichten dag, 's middags om 3 uur gedaan. Opperwachtmeester: Ik geloof wel dat hii te goeder trouw is geweest. Kantonrechter: 't Waren toch geen halve krengen voor de worst be stemd VerdachteNeen Edelachtbare, Een er van heb ik ndg op stal staan komt U maar eens kijken. KaïtfonrechterVoor geitenbezich tiging heb ik heusch geen tijd. Maar enfin dan geef ik jou f 3,00 of 2 da gen. Van D. C. H. landbouwer te Dus sen hadden 2 koeien geloopen in de erwten van M. Verbunt. Kantonrechter tegen verdachteZe ker weer een burenruzie VerdachteDat nu direct niet. Kantonrechter: Maar 't zit toch ze ker niet erg lekker tusschen jullie, is 't wel Maar, dat is waar ook, ik weet het al waarover het gaatj Verbunt had land gepacht van den Heer van Honsewijk en nadat zijn pachtjaren om waren heb jii het ge kregen, En nu is Verbunt boos op jou. Zit het zoo. niet.?, H. W. v. B. arbeider te Dussen had in de herberg van L. Penninx aldaar in staat van dronkenschap een collectie glaasjes stuk geslagen en de vrouw van Penninx geschopt. Kantonrechter: 't Is een schandaal dat jii telkens zoo te keer gaat als je een borrel op hebt. Verdachte: Ik was zóó dronken dat ik niet weet wat er gebeurd is. Getuige Penninx: Toen verdachte binnen kwam was hij al dronken en ik heb hem aarzelend een borrel ge geven omdat ik anders herrie vrees de Kantonrechter: Maar dan ben jii ook strafbaar want je mag dronken menschen niet schenken, 't Is dus me de jou schuld dat het zoo geloopen is. VerdachteIk ben maar eens in het iaar dronken. de: „Hallo, hallo, hier radio Komkom mer." Ik schrok geweldig, doch plot seling schoot me te binnen, dat ons aller vriend, Kees Komkommer, beu van het luisteren op de veel gestoorde 298 Meter golf, zelf een zender in el kaar had getimmerd en die had ik dus te pakken. Kees kondigde vervolgens aan, dat hij een lezing zou houden met als onderwerp: „De plichten van eene fractievoorzitter en wanneer deze het recht heeft om namens de fractie te spreken." Kees scharrelde blijkbaar wat in zijn papieren, toen een belletje klonk, lk hoorde wat geroezemoes van temmen en toen ineens helder enklaar: ?,Maar Wim hoe durf je in al dit „weer" er toch uit te komen." Nu volgde: Wim: Ondanks het slechte weer, be ga ik de brutaliteit om je thuis op te zoeken, want ik kon het niet langer volhouden en dus zie je me hier. Kees: Nou ik moet zeggen, dat je niet bang bent, maar wat is er dat jou wringt. Wim: Heb je in het „Nieuwsblad" het raadsverslag gelezen van Almkerk, van j.I. Vrijdag. Kees: Ja, natuurlijk, maar wat zou dat, het is toch niet erger als vo rige keeren. Wim: Niet erger, schei nou uit. Ik was er onpasselijk van en nog kan ik me niet begrijpen hoe ze durven. Kees: Nou man, vertel op, ik ben nieuwsgierig. Wim: ln één van de ingekomen stuk ken, vroeg de landarbeidersbond, aan geerganiseerde werkloozen een vergoe ding toe te kennen en toen kwam het los. Een paar van de „heeren"- kre gen het dadelijk zoo benauwd, dat ze niet goed wisten hoe ze beginnen moes- KantonrechterMaar als jii dron-ten. Die dachten toen dadelijk aan de kenschap zoo lastig bent, moet je niet-georganiseerden, zoo'n bevoorrech te (storing). Ze doen het voorkomen of van de ongeveer 500 losse arbei ders bijna alles in IJmuiden of Zui derzee zit, maar 'k weet dat in IJ muiden 3 of 4 man werken en aan de Zuiderzee ook zoo iets. Dan is dat smoesje van f40 in de week nietwaar, vraag ze dat zelf maar eens. Dat van die luxe auto komt, doordat de baas er één heeft en zijn volk mee laat rijden. Die met zijn (honde) karretje van f 15 staat er buiten, misschien koopt hij nou wel een nieuwe. En dat de boeren kwaad zijn, dat die arbeiders niet voor niks willen werken, kan ik mij indenken, want toen die boeren in de goede jaren 5 maal f40 per week verdienden, toen hebben zij toch ook hun arbeiders meegedeeld. Of niet soms? Het is net als v.d. Stelt Azn. zegt, onkunde, en nog eens onkunde. Maar nog eens zeg ik jou Wim, laat ze doorgaan, volgend jaar krijg je een kans. Onze burgemeester begint ze te kennen, die weet al dat verschillende doen alsof het hun eigen beurs is. Maar hij kan het die (storing) niet bijbrengen, want ze willen niet. Maar Wim ik heb ook een vraag, er kerm de er eentje dat alles duur was door die sociale lasten, hebben die klagers soms een hoop volk in 't werk?? Wim: Volk in 't werk vraag je? Ja, nogal, een stuk of wat eigen zoons, en dochters, een paar jongensi van 14 of 15 jaar en dan nog een paar van zoo om en bij de 70. Kees: Dan is dat kermen ook alweer overdreven, want zegels plakken voor eigen volk en die ouden is niet noo- dig en de rest zal er wel doorschieten. Ik heb trouwens al eens hooren ver tellen dat n er van al eens rap een arbeider van 62 jaren gedaan gaf en een van 67 jaar niet, want, moest die jongste hooren, gij kost mij alle we ke n 60 cent meer als jou maat. Wim: Schei maar uit Kees, ik weet er alles van. De malaise zit overal in, ook ai in de vergadering van de Raad en geen een zal op een klein beetje hulp van deze menschen kunnen reke nen. 't Is jammer, maar allemaal ons eigen schuld. Kees: Houdt dat vol Wim, en pro beert te redden wat nog te redden is. Plotseling hield alles op en zeker is Kees tot de ontdekking gekomen, dat zijn zender werkte. Of er meer gepraat is kan ik niet zeggen, doch ik wist genoeg. Hier is het. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Met groote blijdschap en dankbaar heid vermelden de besturen der Samen werkende Zendings-Corporaties, dat in verband met de Zendingsweek van H.M. de Koningin een bijdrage van f 1000.werd ontvangen. Het totaal van de inkomsten uit de Zendingsweek bedroeg op Maandag 24 November f126.000.Uit tal Van ge meenten worden de bijdragen echter nog verwacht, omdat de collecte niet overal in dezelfde week is gehouden. Verleden jaar was het totaal f 210.000. maar dit werd toen pas in December bereikt. Ook nu hopen de Corporaties, dat de opbrengst der Zendingsweek den achterstand in de inkomsten gedurende de vorige maanden zal inhalen. Zij doen daartoe een dringend beroep op de me dewerking van allen, die het groote belang der zending inzien. Pijnlijke Kloven

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6