Derde Blad So. 5076 Vrijdag 28 Noïember Het geheim van Seaton-fiall. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. D AMRCB RÏËKT i Hf üi m JU m i ÜP m 3 Hf gp s S »j ÜÉÊI m i ÜP ÉËI ÉI §1 Rechtzaken. FEUILLETON Vulpenhouders Vulpotlooden Firma L. J. Veerman RiiHlernibriek. Firma L. J. Veerman Plaatselijk Nieuws. IZakportefeuilles Sigarenkokers Portemonnaies Firma L. J. Veerman BEHOORENDE BIJ HET Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Onder „Kijkjes in Damclubs" in de October afl van „Het Damspel" vinden we onderstaande stukjes. Deze stand deed zich voor in een par- tijtje dat op een Zaterdagmiddag in het American Hotel te A'dam werd gespeeld tusschen Mr. S. de Jong en G. L. Gort mans (Zw.) Twee oude tegenstanders I Wit speelde 2923 met de bedoeling na 20X29 door 23X12 een schijf te winnen, of op 48X29, 3227 te laten volgen. Met een geestig zetje echter be sliste zwart de partij. Hoe, vindt je hieronder II. Stand in cijfers: Wit: 40, 34, 35 en 42. Zwart: 42, 49, 24, 22, 25, 34 en 32. Wit speelde 405. Zwart dacht zich nu door 3238 te kunnen redden maar verloor op verrassende wijze. Hoe Oplossing no. I: 29—23? 20X291 23—48 43-49 33X43 22—27 34—37, 44—20 en 40X37! No. 11 40-5 32—38 5X333X40 35X44 wint op tempo 1 POLITIERECHTER TIEL. Uitspraken van 19 Nov. D. v. D„ oud 29 jaar, wonende te Brake], had op 25 September met de Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. 6.) Zij hadden samen meer dan ééne vroolijke ontmoeting gehad; toevallig natuurlijk, want hoe kon zij denken, dat de mededeelzame Flora en de voor zichtige Blanche, ieder afzonderlijk, er toe gebracht werden om bijzonderheden omtrent het doen en laten hunner nicht mede te deelen! Maar Madelaine was toen nog zoo onschuldig als het zonlicht, en was vaak teruggekomen met het mandje vol schelpen, die Cum berland haar had helpen verzamelen, of met de mossen, die Cumberland haar had helpen zoeken. En zij was in zijn denken, in zijn spreken, reeds lang d.v zijne geweest, langen tijd vóór zij zelve het gewaar werd. En toen had hij haar opgeschrikt, of liever, was zij zelve opgeschrikt. Het was nu uit met hunne eenzame wandelingen, landelijke tochtjes of toe vallige ontmoetingen in de schemerende slotpoort alles was plotseling uit. Hij zocht haar shier, hij zocht haar daar, dbch steeds tevergeefs. Hij] had gedwaald langs haar geliefde paadjes, had haar trachten op! te wachten, had nu eens in de vroegte, dan weer in den avond het kasteel bezocht, maar alles was steeds tevergeefs geweest. kermis aldaar den veldwachter A. L. op het hoofd geslagen. Verd. beriep zich op dronkenschap, iets wat hem niet veel baat, want er wera en straf van f40.boete of 20 dagen hechtenis tegen hem geeischt, terwijl de uitspraak luidde f 25.boe te of 10 dagen hechtenis. J. v. D., oud 37 jaar, echtgenoote van G. v. .O. te Poederoijen, heeft D. v. d. V. uitgescholden. Zij had daar voor een straf van f 25.boete of 10 dagen hechtenis in ontvangst te nemen. in ruime keuze voorhanden bij de Boekhandel te HEUSDEN. Een geschenk dat altijd ten zeerste op prijs wordt gesteld. Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels; 1. Ijsbergen. 2. Een landtong. 3. Kast plus e(l) plus el is kasteel. De nieuwe raadsels zijn: 1. In elk woord van een spreek woord "heb ik alle letters door elkaar gegooid. Wie kan ze weer op hun plaats zetten? DEGHMOOO MKOT ÜRVO END ALV 2. Mijn geheel bestaat uit 6 letters en noemt een lekkernij, die in de Decembermaand veel gegeten wordt. 423 vindt men in de keukenkast. 326 is niet droog. 5 1 ziet men aan het strand. 2 36 is een verkorte meisjesnaam. 3. Welke moed wordt nimmer be loond? OOM KAREL. HET LEEL1JKE EENDJE. Hel vloog op en bemerkte, dat zijn krachtige vleugels hem met grooit ge mak en groote snelheid door het lucht ruim droegen. En vóórdat het leelijke eendje het zelf wist, was het in een heerlijke tuin aangeland, waar de ap- pelboomen in bloei stonden en waar het erg lekker rook naar seringen. De prachtige seringenstruiken reikten met hun takken tot over het water van een meer. De lentelucht was gewoonweg heerlijk! Vlak vóór zich zag het leelijke eendje drie prachtige witte zwanen, die naar hem toe kwamen. Met zachtjes ritse lende veeren zwommen .zij statig en schoon over het water. Het leelijke eendje herkende de mooie dieren en werd erg bedroefd. Ach, zuchtte hij eindelijk, ik zal naar die prachtige dieren toe vliegen en dan zullen ze me aan stukken bijten omdat ik zoo Ieelijk ben, en het waag in hun nabijheid te, komen. Maar ik iaat me liever door hen dooden, dan door de eenden gepikt en geplaagd te worden of afgesnauwd te worden door de kippen en komenden winter weer zoo'n ellende te lijden. En dus vloog het leelijke eendje over het water, naar de statige zwanen toe. Ze zagen hem: en kwamen hem tege moet met klapperende vleugels. „Wei duivelsch, zou ik mij! zóó ver gist hebben?" vroeg de minnaar zich af. „Neen, ik weet dat zij mij bemint. Maar ik denk dat Flora of Blanche haar iets verteld hebben. Zij hecht zich tenminste aan hen alsof zij haar eenige beschermsters zijn." En ook op dat bal was zij niet verschenen. Doch men had hem verzekerd dat het de schuld was van Tom, van dien ongelukkige, wiens bestaan zelfs te betreuren viel! Wat had Madelaine met hém uit te staan? Maar Flora had hem van alles op de hoogte gebracht en zij had het hem verteld dat het Madelaine vreese- lijk gespeten had niet op het bal te kunnen komen. Het was dus geble ken dal zij niet met voorbedachten rade was weggebleven en evenmin dat zij zich uit eigen beweging opgeofferd had. maar dat het gebeurd was op aandrin gen van oom! ert tante Seaton. En nu weten wij de reden van Cum berland's tegenwoordigheid in het kerk je, en wat zijne oogen zoo beteekenis- voi deed vragen, toeni de kleine, blon de Madelaine binnentrad, en waarom zij geen woord verstond van de preek en evenmin een enkelen psalm mede- zong. IV. Mevrouw Seaton had nóch het ge sloten rijtuig, nóch het tentwagentje gebruikt om naar de kerk te gaan. >e oude Iersche wagen,; goed genoeg voor het slechte weer, al was het ook Zendag, wachtte buiten, om het ge zelschap na de kerk huiswaarts te bren gen. i De oude dame werd er door Cum berland ingeholpen, die tevergeefs ge tracht had zich bij de achteraankomen- „Bijt me maar dood! Bijt me maar dood!'" riep het leelijke eendje, en hij boog zijn kop naar omlaag, naar het water, en wachtte zijn dood af. Maar... wat zag hij daar in het water, als zijn spiegelbeeld? Hij zag daar zijn eigen beeld weer spiegeld in het water.... maar hij was met meer het leelijke lompe eendje.... neen, hij was zelf een zwaan!! Hij was wel in een eendenpias geboren, maar hij was toch uit een zwanenei gekropen Nu, ik behoef jelui zeker niet te vertellen hoe blij hij was. De groote zwanen kwamen naar hem toe en streel den hem met hun mooie gele zwanen- snavels. Er kwamen een paar kleine kindertjes in den tuin, met zakjes met mais en stukjes brood en die wierpen ze in het water voor de zwanen en het kleinste kindje riep: „Kijk, daar is een nieuwe zwaan!" „O, jaja!", riepen de anderen en dansten van plezier. „Er is een nieuwe zwaan gekomen!" En vol blijd schap renden de kinderen naar hun vaóer en moeder om het groote nieuws te vertellen. En de kinderen en hun ou ders zeiden allemaal, de nieuwe zwaan Groote sorteering Prentenboeken Kinderboeken Jongens- en Meisjes boeken Kinder* en Gezelschapspelen vindt U in den Boekhandel van de te HEUSDEN. is de mooiste van alle vier! Hij is jong en zoo blank! En toen bogen de oude zwanen vol eerbied hun lange haizen voor den nieuwen zwaan, die vroeger het leelijke eendje was ge weest! Nu, het „leelijke eendje" kreeg een kleur en verbergde zijn kop onder zijn vleugels, want hij wist niet, wat hij ervan moest denken. Hij was zóó blij, maar hij was heelemaal niet trotsch, omdat een goed ihart immers nooit trctsch wordt. Hij moest er eensklaps aan denken, hoe hij tot nu toe door alle vogels geplaagd ^n achtervolgd was, terwijl hij nu hoorde zeggen, dat hij de mooiste vari alle mooie vogels was. De seringen bogen hun geurende takken naar hem toe, tot in het wa ter en de zon was zoo heerlijk warm en vroolijk. Toen ruischte hij met zijne mooie, blanke veeren, terwijl hij van blijdschap zijn vleugels eens wijdopen cn dicht klapte, strekte zijn mooie hals omhoog en dacht: Ik had nooit ge weten, dat ik, het leelijke eendje, nog eens zoo gelukkig ,zoui zijn. EINDE. GAMEREN. De winter zal voor de arbeidende klasse lang zijn. Werden ze voor en kele weken voor 't grootste gedeelte op de steenfabriek tot stilliggen ge doemd, nu is 't lot beslist, bij 't af zenden van dit bericht zaten de ui terwaarden er totaal onder. Handel in vette varkens lusteloos weinig vraag en dalende prijzen, voor .23 a 24 cent per pond koopt men op 't cogenblik een kollossaal varken. .WASPIK. Zaterdag en Zondag j.i. werd door de tooneelvereen. „O.B.K.", on deraf deeling van de R.K. Werklieden- vereeniging „St. Josef", in het patro de meisjes te voegen).' „Blanche zit bij mij," regelde me vrouw rondziende. „Kom Blanche, lie ve.... waar is Madelaine?" Madelaine sprak met een jongen schaapherder met schotsche broek en den mantei om de schouders, waaruit hij een klein pakje haalde. „Zeker hout voor Tom," merkte Blan che op, in het rijtuig stijgend. „Ik hoorde hem Madelaine verzoeken, er voorzichtig mee te wezen." „Voor zijn zagerij zeker," legde de liefhebbende moeder aan Cumberland uit. „Die arme jongen! Dat is tenminste nog een troost voor hem. Hoort juf frouw Madelaine niet, Wilson? Mis schien zijn er nog bijzonderheden bij te vertellen. Houd het paard zoolang vast, het schijnt wat ongeduldig van daag, en u, mijnheer Cumberland (deze was bezig met het rijkleed om Blanche's voeten te leggen) zal wel zoo goeu willen zijn Madelaine te hel pen bij het instappen. Daar komt zij ai met Donald. Wat een open, prettig gezicht heeft die jonge man! En met dat hout heeft hij misschien een heei eind afgelegd! Daar moet hij wat voor hebben; och hemel, nu heb ik mijn portemonnaie vergeten. Kom Mad, kom kindgauw wat." Cumberlana hielp Madelaine met ge paste beleefdheid, maar de aandachtige toeschouwer zou oor en oog gescherpt hebben, wanneer hij in Madelaine's plaats ware geweest. Doch ditmaal wa ren liet woorden, slechts enkele onbe duidende woorden die hij fluisterde, maar zij waren voldoende om een lich ten blos op hare wangen te tooveren. „Kom, mijnheer Cumberland rijd met naatsgebouw een uitvoering gegeven, waarbij werd opgevoerd het drama in drie bedrijven „Caransa". Zooals ge woonlijk werd er goed spel geleverd. Maandag 1.1. werd alhier opge richt een Chr. zangvereen. „Oefening kweekt Kunst". Het bestuur is samen gesteld uit de heeren: J. Dubbelman, hoofd der Chr. bijz. school alhier, voor zitter; J. A. Ruijtenberg, vice-voorz.; J. v. d. Broek, secretaris; A. Kerst, jDienningm. en A. Lankhaar, commis saris. Tot directeur werd aangesteld de heer L. J. van Kempen, hoofd der Chr. bijz. school te Waalwijk. WOUDHICHEM. In een gehouden Bestuursverga dering der Pachtersvereeniging werd tot Voorzitter gekozen de heer W. G. de Waard, 2de Voorzitter de heer J, den Dekker, tot Secr.-penn. de heer O. Wal raven, 2de Secr.-penn. de heer H. van Andel. Voorts werd besloten op Donderdag 27 Nov a.s. nm. half drie in café Dekker te Almkerk een Bestuursvergadering te houden, waarop spoedig een algemeene vergadering zal volgen. Nadat de vorige week in een le denvergadering der Land en Tuinbouwver. „Land van Altena" de verlagingen der pachtprijzen over 4930 was besproken, had Vrijdag 24 Nov. 1.1. in café Overeem een openbare vergadering, uitgeschreven door het Bestuur dezer Vereeniging. De heer A. Vink Czn. voorzitter dezer vergadering opende met een kort woord, waarbij hij de vraag stelde of de aanwe zigen het noodig achtten, verlaging der pachtprijzen aan te vragen. De heer de Waard wees er op, dat ondanks het slechte weer de groote opkomst reeds bewees, de noodzakelijkheid om een dergelijke actie te voeren. Hij zou gaarne vernemen IZijn mooie en blijvende St. Nicolaas-Geschenken. Verkrijgbaar in ruime keuze in den Boekhandel van de HEUSDEN. welke plannen het Bestuur zich heeft gevormd. Ook de heer O. Walraven stelde onge veer dezelfde vraag. De voorzitter ant woordde, dat het Bestuur voorstelde een comité ie vormen, waarbij personen uit de verschillende gemeentes zitting zullen hebben. De heer de Lorm kon zich geheel ver eenigen met het voorstel van het Bestuur, ook hij achtte het noodig dat alle gemeen tes in zoo'n Comité zouden worden ver tegenwoordigd. De heeren De Waard en Walraven zien de moeilijkheid in van het werk van een Comité, wanneer geen Vereenigingsband bestaat bij de pachters. De heer J. den Dekker wees op de verschillende catagoriën in het boeren bedrijf. Er zijn eigenaars, grondgebrui kers, hypotheekboeren, boeren die huizen van familie en algemeene pachters. Voor de laatsten is natuurlijk de strijd om het bestaan het zwaarst. De soc. wetgeving beschouwde hij als een te zwaren last op de schouders der boeren. De heer De Waard beschouwde de Soc. wetten niet als de oorzaak van de crisis in de landbouw, hoewel zeer ge- ons mede en gebruik den lunch bij ons", noodigde mevrouw uit. Die be leefdheid was haar ingevallen toen zij zich herinnerde geen palfrenier te heb ben meegenomen, zoodat zij zich alleen op den ouden Wilson kon verlaten. En liet jonge dier stond reeds van on geduld te trappelen en zóó heftig met den kop te schudden, dat de oude man groote moeite had, hem te doen staan. Daar ging het rijtuig reeds vooruit, en voordat Cumberland tijd had be hoorlijk in te stijgen, bemerkte Made laine tot haar schrik of tot haar ge noegen? dat Cumberland naast haar zat, achter hetzelfde kleed, zijn arm achter haar om, zijn aangezicht tot haar gekeeerd en op dat gelaat een glim lach. Drie mijlen rijdens tête-a-tête over de Reide lagen vóór hen. „Hola! het pakje, het pakje!" schreeuw de een stem achteraan, en Donald, de schaapherder, liep zoo hard hij kon het rijtuig na met het hout in zijn hand, dat hij, voor het vasthouden van het paard, aan den kant van den weg gelegd had. „Hola, het pakje, het pakje!" En het vurige dier moest weer tot groot ongerief van den ouden Wilson tot staan gebracht worden. „Waarom kan je daar niet vroeger aan denken, man?" mompelde hij in zijne veront waardiging. „Jawel, schreeuw jij er er maar op los." Maar gelukkig had Do nald spoedig het rijtuig ingehaald, het pakje aan Madelaine overhandigd en voort ging het weer, door dik en dun. De wagen vloog over den weg. „Zijt gij bang?" fluisterde hij. „Neen; niet heel erg tenminste." „Nu, dat is goed ook. Ge behoeft wenscht dat tijdelijk deze landen door het rijk werden overgenomen. Toch had hij weinig hoop dat deze wensch vervuld zou worden, was er hulp noodig voor een Stoomvaartmij. of een Bank die dreigde te spingen, dan is Regeeringshulp eerder te te verwachten. De heer H. van Andel zatte nog nader het standpunt van het Bestuur, uiteen. De heer De Waard stelde daarna voor een Vereeniging van pachters op te rich ten en daarna een voorloopig bestuur te kiezen. Alvorens hiertoe over te gaan sprak nog de heer C. J. de Jongh, Secr. der Noord-Br. Mij. van Landbouw. Hij wees op den treurigen tijd die den boerenstand thans doormaakt. Reeds eerder, de toe stand was toen nog niet zoo critiek als thans, werd door het Bestuur der Maat schappij het lot der pachters besproken. Om verschillende redenen kon de Maat schappij toen niet voor de pachters op komen, een toezegging voor de toekomst kon hij natuurlijk niet geven. De heer Spiering kon zich wel ver eenigen met het voorstel De Waard, doch had liever gezien dat deze aangelegenheid door de Maatschappij was ter hand ge nomen. De heer Holster kon zich de ge dachte niet van zich afzetten dat op deze vergadering reclame wordt gemaakt voor de N.-Br. Mij. van Landbouw. Het is met de pachters zoo, wanneer alles goed gaat, huren wij tegen elkaar op, thans nu wij in de misère zitten kunnen wij niets anders doen dan om verlaging van pacht te vragen. Hij wil echter de menschen wel op het hart drukken de nieuwe organisatie trouw te blijven. Als voorzitter van de Melkvee houders Ver., waar voorhij deze herfst met succes zooveel werk verrichtte, werden ook de belangen door de leden vertrapt. De heer de Jongh antwoordde hierop in 't kort, wanneer er sprake mag zijn van reclame maken, hij dit ter goeder trouw heeft gedaan voor de Maatschappij. De heer Holster maakte door zijn werk tersprake te brengen, reclame voor zich zelf. Ik neem hem dat niet kwalijk maar ik voel mij verplicht hem hierop te wij zen, 't gaat hier zooals het spreekwoord van den splinter en den balk. De Voorzitter sloot hiermede de discu- sie's en ging men over tot het noteeren der namen der leden voor de Pachters- vereen. voor het Land van Heusden en Altena. Staande de vergadering traden ruim 60 leden toe. Bij acclamatie werden tot leden van het voorloopig besuur gekozen de heeren W. G. de Waard, H. C. Cle- rum, O, Walraven, O. van Vugt, A. Vink Czn., J. D. Ouwerkerk, P. van Dijk Jzn, en H. v. Andel. Onder dank voor de trouwe opkomst sloot de Voorzitter daarop de vergadering. Gedurende het tijdvak 44 tot en met 20 November j 1. werd aan de visch- markt alhier geen enkele zalm aangevoerd. Besteed werd voor snoek 20 tot 25 cent brasem 33 tot 40 centbaars 4 8 tot 20 cent en voorn 9 tot 44 cent; alles per pond. Het kantoor van den Rijksontvanger alhier wordt met ingang van 8 December a.s. verplaatst van het Gemeentehuis naar Hoogstraat 300 (voormalige hoofdwacht.) ZALTBOMMEL. Het leveren en plaatsen van den ijzeren bovenbouw voor de brug voor gewoon verkeer aan de Waal te Zalt- bommei, i s onderhands opgedragen aan de N.V. Pletterij" v.h. L. J. Enthovem te Delft, voor f 1,088,900. o— u niet ongerust te maken, en toch ge- ïool ik dat het niet kwaad was, als ik u vasthield; als het u tenminste niet hindert." „Neen." „Houd de leuning met de andere hand vast, ,en geef mij deze. O, het pakje! Laat dat maar los." „Neen, dat kan niet. Ik kan het wel vast houden." „Goeo, houd het dan in de andere hand, en geef mij deze. Zoo, nu zitten wij veilig. Spring er niet uit, wat er ook gebeure. Straks zal het wel beter gaan." Met dien sterken arm om haar heen en die diepe, teedere stem in haar oor, lette zij misschien minder op het geu vaar dan het verdiende, hoewel zij al de opbeuring niet poodig had, die aan haar ten koste werden gelegd; want zij zat volmaakt stil, terwijl Blanche, die geen aanmoediging noch ondersteu ning ontving, ongedurig en angstig heen en weer schoof. Zelfs] hare ma ma, met haar onverstoorbare kalmte, hield zich beter dan Blanchje, „Ik zie waarlijk niet in, waarom wij niet veilig thuis zouden komen," merk te zij op. „De weg is bijzonder vlak en...." „Waren wij de tolbrug maar voorbij, mompelde de oude koetsier. „Alles gaat toch goed, hé?" vroeg Cumberland aan Wilson, om te weten wat die er van dachit. „Bestig meneer; hij zal het zoo niet lang meer volhouden," was het op beurende antwoord. „Gij behoeft niet bang te zij zijn dames, alleen," ver volgde hij zachter, als tot zichzelf, „al leen die verduivelde tol; als die maar open is." (Wordt vervolgd.) Nieuwsblad w vm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9