WINKELWEEK let geheim m Seaton-Hali. i: Firma L. J. Veerman Vulpenhouders Vulpotiooden Firma L. J. Veerman Het nieuwe licht. KloosterÜ&lsem Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 5077 Woensdag 3 December 1930. A. Verschuur^ Beert Huisapothee voor GO centen UND VAN ALIENS Dit blad verscbynt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per .3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. löt. Telefoon no. ÏO. Postrekening: no. 61525. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Dit al te lichte licht Ontsteelt mij elk gedicht, Het heelend schemerduister, Die balsem voor den geest, Moest wijken, en lichts luister Vond me^eenzaam en bevreesd. De wet van dag en nacht Zag eensklaps ik verkracht Door simpel handbewegen, Toen rees daar aan den wand Een schim haar rechterhand Hield dreigend zij mij tegen. En ik vernam haar woord „Thans groeie ongestoord De onrust allerwege. Geen uchtend zij er meer, Geen avend, - als weleer. In vloek verkeer' de zegen." Verslagen zat ik neer. Toen fluisterde mij teer Een stem. toehoor mijn rede „Wat nu in zondenacht Vloek werd voor uw geslacht, Wordt in alle^eeuwigheden Eens zegeD voor 't heelal, Als in het Rijk van vrede, Waarvoor Ik heb geleden, Geen nacht meer wezen zal." Veen, EEN PAKTE ROZELINE SHAMPOOM waarde ct. gratis voor eiken kooper, die minstens f 1. besteedt, (bovendien de verlo- tingsbon) in de Drogisterij van Botermarkt 72 HEUSDEN Ingekomen brief van F. Leijsten waar bij wordt medegedeeld, dat hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad, wegen3 vertrek naar elders. Bericht van den heer H. Vrijhoeven dat hij zijn benoeming tot lid van den raad aanneemt. Onderzoek der geloofsbrieven van H. Vrijhoeven. Voor dit onderzoek worden aangewezen de heeren W. Kleijn, de Baaij en Brok. De Voorzitter schorst gedurende dit onderzoek de vergadering. Na heropening zegt de heer Kleijn, dat alle stukken in orde zijn bevonden en de Commissie tot toelating adviseert. Het nieuw benoemde lid H. Vrijhoeven wordt hierop door den Secretaris de raad zaal binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De notulen der vorige vergadering wor den hierop gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken a. Koninklijk besluit d d. 7 Novem ber 1930 waarbij goedkeuring verleend wordt aan het Raadsbesluit tot heffing van schoolgeld tot 1932. b. Besluit van Gedeputeerde StateD, houdende vaststelling van den pensioens grondslag op f 1575,van Mr. R. J. T. van der Heijden als burgemeester dezer gemeente. c. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 19 November 1930 waarbij de ge meente-rekening over 1929 is vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om toe te treden als lid van het comité voor den Bosch en omstreken van de Nederlandsche vereeniging voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.) tegen een contrtbutie van f 10,per jaar Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het raadsbe sluit betreffende bijdrage der gemeente in de aanschaffingskosten van brand- bluschapparaten. De Voorzitter zegt dat B. en W. het in de vorige vergadering genomen besluit, waarbij overeen was gekomen gedurende 10 jaar één gulden per jaar in de aan schaffingskosten van gemeentewege bij te dragen, nog eens hebben overwogen Vergadering van den Raad der gemeente OUDHEUSDEN, gehouden op Vrij-j dag 28 November 1930, des voorm. ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Mr. R. J, T. v. d. Heijden. Secretaris WelEd. Heer F. v. Liempt. Aanwezig alle leden. Een vacature, wegens het vertrek uit de gemeente van F. Leijsten. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. iiïiiLLÊTÖs Naar het Engelsch door Mrs. L. B. "WALFORD. 7.) De tol op den heideweg was een mijl van het kasteel verwijderd en werd niet bediend zooals het behoorde. En nu op den Zondag, terwijl de tolbe- waarder met vrouw en kinderen naar de kerk, en zeker nog niet teruggekeerd waren, kón het wel wezen dat de boom gesloten was, en die omstandig heid zou thans allesbehalve verkiese lijk zijn. Met angstige blikken keken allen dus vooruit, en toen de kleine woning in 't gezicht kwam, bemerkten zij tot hun schrik, dat de boom nog den weg afsloot. Bij de vaart, die zij maakten, was het te bezien of zij wel tijdig genoeg opgemerkt zouden worden, om den doortocht nog te ontsluiten. Daar om verhieven allen, zoodra men binnen het gehoor kwam, hunne stemmen, en niet zonder uitwerking, want oogenblik- kelijk kwam een knaap naar buiten om gezwind den boom los te maken. Nog één oogenblik en er zou niets ge beurd zijn' maar het vurige dier, reeds half gedwee geworden, doch opnieuw ingehouden, sprong verschrikt ter zij de, gleed op den glibberigen grond uit en viel, terwijl de wagen on derstboven en de personen er uit wer- Groote sorteering Prentenboeken Kinderboeken Jongens- en Meisjes boeken Kinder en Gezelschapspelen vindt U in den Boekhandel van de te HEUSDEN. den geworpen. Cumberland was terstond op de been. „Niemand bezeerd?" riep hij, en om eerlijk te blijven, vertoefde hij niet lan ger bij Madeiaine dan om verzekerd te zijn, dat zij, behalve eenige lichte kneuzingen, ongedeerd was. „Mevrouw Seaton, mejuffrouw Blanche? Maar ge lukkig zat u beiden aan de hooge zij de. Ik ben blij dat het zoo goed afloopt. En Wilson maar een beetje bleek, dus ook al geen arm of been gebroken. Maar nu het paard," en met moeite werd het bevende, rillende dier, doch thans geheel bedaard, op de been ge holpen. Daarop richtte Cumberland zich weer tot zijn magneet. „Een wonder, niet waar?" riep hij haar tegen, „een alleraardigst avon tuurtje, en gelukkig niemand er slech ter om. Op mijn woord, we konden geen beter plaats gekozen hebben. De ze modderpoel is zoo zacht als een spons; is u misschien niet wat te nat? Wacht, ik zal...." Maar plotseling zweeg hij. Met doodsbleek gelaat keek Made iaine strak voor zich neer; in hare hand hield zij het verradelijk pak, welks inhoud door den val aan het licht was gebracht. Het was geen onschuldig stuk hout, maar een dunne doos, waarin, goed verpakt, een zwarte vierkante flesch zat, of liever, in was geweest, en wier inhoud haar japon en japon overgoten had. De sterke lucht van brandewijn stelde Cumberland van alles op de hoogte. Snei trok hij de ruige overjas uit en sloeg die om haar heen, vóórdat in ruime keuze voorhanden bij de Boekhandel te HEUSDEN. Een geschenk dat altijd ten zeerste op prijs wordt gesteld. I en dat het college tot conclusie is ge komen, dat dit besluit tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Gesteld dat iemand een apparaat con tant wil koopen of op 5 of desnoods 20 jaar, dan levert het genomen besluit moeilijkheid op. B. en W. zouden het daarom zoodanig willen wijzigen, aat de gemeente de helft in de aanschaffings kosten, doch niet hooger dan f 10, bijdraagt. Koopt men contant dan krijgt men het bedrag uit de gemeentekas ter stond, koopt men op 5 jaar, dan draagt de gemeente gedurende 5 jaren bij. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting voor 1930. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging, tot een bedrag van f 478,23, besloteD. Verslag van de commissie tot nazien der gemeente-begrooting voor 1931. De heer J. Kleijn zegt dat de com missie de begrooting heeft onderzocht en in orde bevonden, zoodat zij adviseert tot goedkeuring. De gemeente-begrooting voor 1931, wordt hierop vastgesteld, zooals zij door B. en W. is aangeboden. Verslag van de commissie tot nazien der rekening en begrootiDg van het Burgerlijk Armbestuur. De heer v. Herpt brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit. Spr. zegt dat alles in orde is bevonden, zoodat de commissie tot goedkeuring adviseert. Alleen wordt de opmerking gemaakt, dat de rekening zoo laat is ingekomen en wordt aangedrongen op vroegere inzending. De Voorzitter belooft dit aan het arm bestuur te zullen mededeelen, met de opmerking zal rekening worden gehouden. De rekening en begrooting van het burgerlijk armbestuur worden hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter zou de volgende 4 pun ten eerst in besloten vergadering willen bespreken, waarom de openbare verga dering wordt geschorst. Na heropening komt aan de orde Vepachting van de Oudheusdeneche weiden. De Voorzitter licht toe, dat een 9-tal perceelen vrij komen en verpacht moe ten worden. Tot heden is altijd publiek verpacht, doch het lijkt B en W. beter iemand anders kon bemerkt hebben wat er voorgevallen was. Het overschot van de schipbreuk wierp hij behendig in den poei. „Kom nu", fluisterde hij. Zij volgde hem gedwee, en men slaagde er in alles te verbergen. Madeiaine be greep hoeveel leed der liefhebbende moeder door Cumberland's handelen ofschoon niet voor dat doel be spaard was gebleven. Maar begreep hij, Cumberland, alles? O, hoe schandelijk, hoe laf van Tom, om van haar het onbewuste middel te maken, ten einde zijn doel te be reiken! Eén ding was zeker, en haar moe dig hartje deinsde daarvoor niet terug: Sir Thomas moest het weten, en nie mand dan zij alleen zou het hem zeg gen. „Kan ik iets voor u doen?" klonk Cumberland's stem en hij bevestigde den mante. nog vaster om hare schou ders. i „Ik ben bang dat uwe nicht kou zal vatten," wendde hij zich tot Blan che; „zij kwam in dien poei terecht en daarom heb ik haar mijn mantel omgeslagen, maar als wij wat snel loo- pen kan het geen kwaad. Juffrouw Madeiaine", herhaalde hij, „kan ik mis schien nog wat voor u doen?" Doch een droevig knikken was haar antwoord. Neen, hij kon niets voor haar doen, het zou slechts de schaamte en smart van den ongelukkigen vader vermeer derd hebben, indien hij vernemen zou dat een tweede, ofschoon onwillekeurig, met het geheim bekend was geworden. Neen, zij, zij alleen moest haar oom die zoo grievende medeeling doen. En onderhands te verpachten en de huidige pachters de voorkeur te geven en wel tot een bedrag van f52,50 per perceel, voor 5 jaar. Voor een perceel zouden B. en W| uitzondering willen maken, n.l. voor dat van W. Snelders, die ieder jaar met de betaling een half jaar achter blijft Daarom zouden B. en W. dit perceel van jaar tot jaar willen verpach ten, blijft hij dan een jaar achterstallig, dan kan er rekening mede worden ge houden. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. Verzoekschrift van de afdeeling Noord brabant v. den Nederlandschen bond voor de gemeente-ambtenaren, waarbij premie- vrij pensioen gevraagd wordt voor de gemeente-ambtenaren. De Voorzitter zegt dat reeds 69 ge meenten in Noordbrabant aan hun ambte naren premievrij pensioen toekennen. Niettegenstaande dit feit meenen B. en W. dat een voorstel in deze niet van hen, doch van den raad behoort uit te gaan. Spr. vraagt of een der leden mis schien een voorstel heeft te doen. De heer J. Kleijn stelt voor het ver haal van pensioen van 8V2 °P 5 te brengen, dus met B'1/^ te verminderen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Verzoekschrift van de brigade-com mandant der Rijksveldwacht te Nieuw- kuik, waarbij wordt gevraagd voor hem een ambtswoning te willen bouwen. De Voorzitter deelt mede dat deze gemeente, gedurende een reeks van 60 jaren heeft gediend als standplaats voor den Majoor der Rijksveldwacht. Tot heden heeft de gemeente geregeld een woning beschikbaar gesteld, doch door bijzondere omstandigheden is zij daartoe niet meer in staat. Nu heeft spr. naar de kosten voor het bouwen van een woning geinformeerd en zullen deze een uitgaaf vorderen van 6 k 6V9 duizend gulden. Wat voor de gemeente een uit gaaf beteekent van 4 è.500 gulden per jaar. Nu zal de Majoor een f250,huur willen betalen, zoodat de gemeente een last van ongeveer f200,per jaar op zich zou nemen, indien de raad tot den bouw zou besluiten. Met algemeene stemmen wordt het verzoek afgewezen. Tom.... maar aan Tom durfde zij niet denken. Het verzwaarde haren last, dat zij evenals haar tante en nichten bang voor Sir Thomas was. Zijl kruiste niet graag zijn weg, en vertrouwelijker met hem te worden of aangenamer met hem om te gaan, zooals zij ongetwij feld met een beter familielid zou ge daan hebben, kwam nooit bij haar op. Wei is waar kon zij zich niet herin neren ooit een bits woord van hem ontvangen hebben, maar hij was haar, evenals ieder ander ontweken; hij had haar zelden toegesproken en alleen des morgens en 's avonds, bij het ont waken en naar bed gaan gaf hij haai de hand. Maar als zij tot haar oom had kun nen gaan om zijne hand te vatten; indien zij haar gelaat aan zijne borst had kunnen bergen, indien zij hem had kunnen troosten of door hem ge troost kon worden hoe goed, hoe sterk zou het haar niet gemaakt heb ben! Nu echter zuchtte zij diep. V. „Kom binnen". Madeiaine had aan de bijzondere zit kamer van haar oom geklopt, en het was niet zonder eenige verwondering dat Sir Thomas de rustverstoorster aan zag, of liever, de verbreekster van zijn namiddagdutje, een weelde, waaraan hij zich altijd na den lunch toegaf. „Kom binnen, lieve," zeide hij niet onvriendelijk; „wel wat is er?" „Stoor ik u soms, oom?" „Als gij het doet, is het de eerste maai lieve," hernam Sir Thomas met den half spijtigen glimlach van een Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding der straatver lichting te Elshout. De Voorzitter zegt dat de verlichting op een paar punten te wenschen overlaat, daarom etellen B. en W. voor aan de Schans één, aan den Wiel één of twee en aan den dijk eveneens een lantaarn bij te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten deze lantaarns bij te plaatsen, de juiste plaats wordt aan B. en W. over gelaten. Bij de rondvraag informeert de heer v. Herpt, of de nieuwe legesverordening nog niet aan de orde kan worden gesteld. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. eerst deze verordening in een vergade ring zullen bespreken en er daarna me© bij den raad zullen komen. De heer de Baaij zegt dat vele lantaarns slecht licht geven, spr. meent dat het noodig is deze eens na te laten zien. De Voorzitter belooft hiertoe opdracht te zullen geven. De vergadering wordt hierop gesloten. Binnenland INBREKER GEARRESTEERD. De Bussumsche politie heeft een 47 jarig jongmensch uit Amsterdam gearresteerd, die bekend heeft gedurende den laatsten tijd in Bussum vier inbraken te hebben gepleegd. Hij wordt ervan verdacht ook nog inbraken in naburige gemeenten op zijn kerfstok te hebben. Een onderzoek wordt ingesteld. DE TUBBERGSCHE UITBREKERS. Door de politie te Rotterdam zijn ge arresteerd van E. en G., beiden beruchte inbrekers, die eenige dagen geleden uit de politiecellen te Tubbergen wisten te ontsnappen. Zij zijn van Rotterdam op transport gesteld naar Almelo, waar zij door de politie te Tubbergen zijn over genomen en naar die plaats overgebracht. Zij hebben een reeks inbraken met ge weldpleging op hun geweten. o MET DE FIETS TE WATER GEREDEN. Het 48 jarige meisje M. Hendriks te Erlekom fietste op het smalle Schoolpad aldaar, ten einde zich naar de naaischool te Beek te begeven. Zij passeerde daar eenige arbeiders, die ter plaatse werkzaam heden verrichtten. Direct nadat het meisje gepasseerd was, keken de mannen op en zagen tot hun verwondering dat noch van de fiets, noch van het meisje iets te be speuren was. De weg is daar ter plaatse aan beide zijden door water omgeven en toen de arbeiders een nader onderzoek instelden, ontwaarden zij luchtbellen, die uit het water opborrelden, zoodat het niet twijfelachtig was, of het meisje was hier te water geraakt. Onmiddellijk stelden de mannen pogingen in het werk om het bejaard heer, die in zijn dutje gestoord is. „De eerste misdaad wordt gewoon lijk kwijtgescholden, niet waar Made iaine? Wel, wat is er? Gij ziet er neerslachtig uit kind, en daar is toch geen reden voor, onderstel ik. Kom er maar mee voor den dag; of moet ik je eerst een handje helpen? Mijn heer Cumberland..." „Neen, hij weet er niets van," viel zij kleurende in, „ten minste ik heb hem niets verteld. Maar oom," ging zij angstig voort, „hij mag het gegist hebben, maar, maar.... wie kon den ken dat het zoo gaan zou?" „Maar lieve, ik begrijp je niet." „Het was zijn schuld niet; hij kwam om mij te helpen!" „Zeer natuurlijk; toen gij uit den wa gen werdt geworpen,, niet waar?" „En ik doornat werd. Maar ik geloof niet, dat hij het begreep." „Waarschijnlijk niet. Daar steekt ook geen kwaad in." „Maar oom, het het het was geen water." „Geen water? Wat bedoelt gij, kind?" „Ik werd... ach, het is zoo vreeselijk," snikte Madeiaine, „ik hield het in mijn armen het pakje van Tom... en met den val moet het gebroken zijn, en toen ik in dien poel lag was \\ial9 ik was ik gedrenkt met bran dewijn..." Als een electrische schok werkte dit op den ongelukkigen Sir Thomas. Geen verklaring of omschrijving was meer noodig. (Wordt vervolgd). tiir liet Lui ui Htislti nu Altsia,de Lasqslraal ti it Boimilerwiard J. Timmermans I goed voor brand-, snij- cn stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. ,,Ceen gotid zoo goed''

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1