Reclame Bon. Een Geschenk U vindt daar een uitgebreide collectie als Damesvesten, Heerenvesten, Pullovers, Ter controleering of de gezamen lijke winkeliers reclame succes heeft, bieden wij onze clientèle onderstaande bon aan. Luxe doos zeep: inhoud 3 stukken zeer fijne parfum 'U »-V lA-V.-'r - SPECIALE ETALAGE Doosjes Zakdoekjes, Handwerkkleedjes, enz. Waarde 45 ct. Op vertoon dezer bon Bezoekt met [Jw Kinderen St. Nicolaas! lederen middag tot en met Vrijdag van 2 tot 6 uur. Onze naam is van ouds bekend, als het vertrouwde en voor aangewezen adres. meisje en de fiets uit het water te halen, doch het bleek te diep om zich zonder meer te water te begeven. Nadat zij een rol ijzerdraad gehaald hadden, werd een der mannen hieraan bevestigd en deze begaf zich te water. Het mocht hem ge lukken het meisje op het droge te brengen, waarop direct kunstmatige ademhaling werd toegepast, helaas zonder gevolg. Het meisje bleek reeds te zijn overleden. BRUTALE ROOFOVERVAL TE EIJSDEN. Vrijdag op klaarlichten dag, 's-middags om één uur, heeft te Eysden in het bij kantoor van de Rotterdamsche Bankver- eeniging een brutale roofoverval plaats gehad, meldt de „Msb." Toen de beheerder van dit kantoor, de 24-jarige heer Steijns, alleen aanwezig was, vervoegde zich daar een tweetal personen, die ook daags tevoren aan het loket waren geweest, om eenige geldzaken af te handelen. Op een gegeven moment echter gaf een van hen den beheerder een hevigen slag, waarop beide personen, die door een val- schen snor en baard zich eenigszins ver momd hadden, op S. toesprongen, hem mishandelden en een prop in den mond stopten om hem daarna aan handen en voeten te binden met touwen, die zij bij zich hadden. Daarna vingen de bandieten aan het geheele kantoor te doorzoeken. Terwijl S. nog steeds machteloos op den grond lag, namen de roovers tenslotte met een buit van circa f5000, waaronder 20.000 Belgische francs, de vlucht, nadat ze eerst door de deur van het kantoor in het slot te gooien, S. hadden opgesloten. Na twintig minuten had de beheerder kans gezien den prop uit zijn mond te verwijderen en zich uit de touwen, waar mee hij gebonden was, los te werken. Door een raam heeft hij zich toen naar buiten begeven, waarna onmiddellijk- de marechaussee ter plaatse van den brutalen roofoverval in kennis werd gesteld. Deze deed dadelijk alle pogingen om de dadeis op het spoor te komen. De politie in de nabij gelegen plaatsen werd telefonisch gewaarschuwd en met man en macht werd begonnen in de om geving van Eysden een nauwkeurig onder zoek in te stellen. Reeds om even vier uur had men succes. In de dichte bosschen nabij St. Geertruid, op eenige kilometers afstand, werden twee personen met rijwielen aan getroffen, op wie oogenblikkelijk verden king viel. Bij arrestatie bleken het werke lijk de roovers van den laffen overval van een paar uur te voren te zijn. Op een van hen, die zeide Doggen te heeten, handelsreiziger te zijn en in Maastricht te wonen, werd al het gestolen geld nog aangetroffen. De andere, die zich de Geus noemde, zeide eveneens uit Maastricht afkomstig en reiziger van be roep te zijn. Zij werden vervolgens geboeid naar de marechaussee-kazerne te Eysden overge bracht. Gebleken is dat zij na den over val met hunne rijwielen de vlucht hadden genomen. Beiden staan als avonturier bekend. D. is reeds vroeger meermalen met de justitie in aanraking geweest. JAARWEDDEN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Ged. Staten hebben het volgende schrij ven gezonden aan de Gemeenteraden van Noordbrabant Bij brief van 8 October j.l. berichten wij U, dat wij het oogenblik gekomen achtten om een herziening der wedden van de burgemeesters, de secretarissen en de ontvangers van verschillende ge meenten in dit gewest voor te bereiden. Wij legden U tevens een ontwerp tei beoordeeling voor. In verscheidene gemeenteraden is be zorgdheid voor de naaste toekomst uitge sproken. Veel gemeenteraden zien er tegen op, dat de begrooting ook maar eenigszins wordt bezwaard. Sedert begin October is de economische crisis veel heviger geworden. Ook wij achten het thans niet den geschikten tijd om uitvoering te geven aan ons voor nemen tot herziening der algemeene weddenregeling. Wij hopen dat de tijdsomstandigheden eerlang ons in de gelegenheid zullen stellen, ons in beraad gehouden besluit op enkele punten gewijzigd, ter goed keuring aan de Regeering aan te bieden. In ieder geval zullen gedurende het jaar 1931 de thans geldende regelingen van kracht blijven. o BRAND AAN BOORD DER DO X. Naar men uit Lissabon meldt is Zater dagmiddag aan boord van het vliegschip Do X brand uitgebroken. De brand werd door een vonk van een hulpmotor veroorzaakt, die voor het laden van de batterijen in 't vliegschip dient. De brand breidde zich snel over het bovenste deel van den linkervleugel uit. Met behulp van de zich aan boord be vindende vuurblusschers bestreed de be manning het vuur. Zij werd daarbij ge holpen door matrozen en arbeiders van het marinevliegstation van Lissabon, even als door een afdeeling brandweerlieden, die zeer spoedig in boeten verschenen. De brand werd in betrekkelijk korten tijd gebluscht. De schade is belangrijk. Het geheele bovendeel van den linker vleugel is vernietigd De tanks van het vliegschip bevatten een groote hoeveelheid brandstof en zonder het snelle ingrijpen van de hulpmanschappen zou het toestel ongetwijfeld geheel vernietigd zijn ge worden. De reparatie van den vleugel zal eenige weken in beslag nemen. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. WINKELSLUITINGSWET. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp inzake de winkelsluiting aangenomen met 25 tegen 13 stemmen. Vóórstemden de Katholieken, behalve de heer Dobbel- man, de anti-revolutionairen, de sociaal democraten, de vrijzinnig democraten en de chr.-hist. heer Van der Hoeven. Tegen stemden de liberalen, de chr.- historischen behalve de heer Van der Hoeven en de katholiek Dobbelman. De Minister heeft verklaart, dat de wet niet aanstonds kan worden uitgevoerd. De voorbereidende maatregelen zullen ge- ruimen tijd vorderen, zoodat in dien tijd het aspect van de huidige crisis kan zyn veranderd. BRANDSTICHTING IN SCHOOL GEBOUW TE OOSTERBEEK. De brandweer te Oosterbeek werd ge alarmeerd voor een brand in de openbare lagere school aan de Weverstraat. Spoedig was de motorspuit aanwezig, die evenwel geen dienst behoefde te doen, daar de buren en concierge den brand spoedig wisten te blusschen. Bij nader onderzoek bleek in drie verschillende lokalen brand te zijn gesticht. De schade is gelukkig gering en beperkt zich tot gebroken ruiten en schade aan houtwerk, gordijnen en kasten. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zaterdag is tusschen Arkel en Meerkerk een autobus van een onderneming uit Utrecht tegen een boom gereden. De bus werd ernstig beschadigd, de voorruit is gebroken en een der zijkatten geheel ingedrukt. De chauffeur J. de K. uit Giessendam en een der passagiers werden licht gewond. Het ongeluk werd veroor zaakt door een manoeuvre van een voorbij rijdenden luxe-auto. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Een auto, waarin gezeten waren een heer en een dame uit Utrecht, is Zaterdag avond waarschijnlijk doordat de bestuurder onbekend was met den weg op den onbe- waakten overweg aan den Leyensche weg onder Bilthoven gegrepen door den trein, die te ongeveer half elf in Bilthoven aan komt. De auto werd totaal vernield, de dame werd ernstig de heer licht gewond. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Te Epe op den onbewaakten overweg nabij het Weertspark vond een ernstig ongeval plaats. De van Zwolle komende motortrein, die te 12.55 uur te Epe arri veert, reed bij dezen overweg op een vrachtauto v. de expeditiefirma W. Jonker. De chauffeur W. Schreur was met zijn wagen den overweg reeds gedeeltelijk gepasseerd, toen de trein den wagen van achteren greep. De auto werd een eind meegesleurd doch de machinist wist dezen door krachtig remmen spoedig tot stil stand te brengen. Een zekere A. v. d. Wal, die naast den chauffeur van den auto gezeten had, werd door de voorruit geworpen en liep ernstige verwondingen op. De materieele schade zoowel aan den auto als aan den motorwagen is aanzien lijk. Ook de seininrichting langs den spoorweg was door het ongeval defect geraakt. —o—— ONGEREGELDHEDEN IN ROTTERDAM. Nadat het gedurende den geheelen middag jongstleden Vrijdag in Rotterdam vrij onrustig was geweest, zijn tegen 10 uur ernstige ongeregeldheden ontstaan, doordat het toen bekend werd, dat het communistisch gemeenteraadslid, de heer G. van Burink, gearresteerd was en op het hoofdbureau v. politie aan het Haagsche Veer was opgesloten. Deze arrestatie heeft door twee recher cheurs op den Goudschen Singel plaats gehad. De oorzaak daarvan zijn enkele opruiende zinsneden, die de heer Van Burink zich Vrijdag op de vergadering in het Algemeen Verkooplokaal heeft laten ontvallen. Hij heeft daar zijn menschen er op attent gemaakt, dat de landarbeiders in het Noorden er niet bang voor waren om een „knolsmeris" uit den zadel te lichten. En ook heeft hij hen aange spoord om over de Hoogstraat te loopen, waar „mooie ruiten waren, om in te gooien." De menigte van werkloozen, waarbij zich, als steeds, vele opgeschoten jongens hadden gevoegd, hebben het de politie naar aanleiding van dit voorval lastig gemaakt. De gummistok en de sabel moesten er aan te pas komen, om de joelende mani festanten uit elkaar te jagen. Toch hebben zij nog kans gezien om bij de firma Metz en in een bakkerij aan de St. Jacobstraat ruiten in te gooien. In verband met dit alles heeft de politie nog twee arrestaties verricht. Om half twaalf was alles weer rustig in de stad. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Vrijdag 28 November, des avonds 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Alle leden zijn aanwezig, met uitzon dering van Wethouder de Haan, die verhinderd was. De Voorzitter opent de vergadering, de Ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Brief van Ged. St. waarin wordt me degedeeld, dat het College, met het oog op den economischen crisis, ook het tijdstip voor wijziging der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, niet geschikt acht. De ge noemde jaarwedden blijven voor 1931 van kracht naar de thans geldende re gelingen. Circulaire van het gemeentebestuur Almkerk, waarin verzocht wordt ad- haesie te willen betuigen aan hun adres tot Ged. St. Aangezien Ged. St. hun circulaire inzake de salarissen van Bur gemeesters enz., hebben teruggenomen, wordt deze circulaire, evenals den brief van Ged. St., voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1930. Verzoek van de afd. Noordbrabant van den Bond van Gem. Ambtenaren, over verhaal van pensioenstorting. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven, evenals het besluit van Ged. St., voor kennisgeving aangenomen. Nota van aanmerkingen van Ged. St. op de gemeentebegrooting 1931. Aangezien deze aanmerkingen slechts van administratieven aard zijn, wordt aan B. en W. opgedragen deze te be antwoorden. Van Ged. St. is terugontvangen het raadsbesluit tot wijziging van de geld- leening 1928 en die groot f5000. voor wegverbetering. Het college maakt bezwaar tegen de voorgestelde rege ling. Oorspronkelijk was voor de lee ning 1928 bepaald, dat deze afgelost zou worden met f1000.per jaarver- wijl de aflossing door den raad in zijn laatste vergadering was teruggebracht op f 500.en voor de nieuwe aange gane leening van f 5000.was even eens een aflossing van f500.bepaald, welke aflossing evenwel eerst zou in gaan, als de leening van 1928 geheel is afgelost. Ged. St. stellen thans voor, voor de eene leening een aflossing van f 275.en voor de andere een van f 225.per jaar vast te stellen. Deze regeling komt, wat het bedrag betreft, dus op hetzelfde neer. Mei algemeene stemmen wordt be sloten aan het verlangen van Ged. St. te voldoen. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens gewone aftreding van den heer G. G. Carpay. Op voorstel van B. en W. wordt de aftredende met algemeene stemmen her kozen. Benoeming van een onderwijzer(es) aan de openbare school. Voorgedragen worden: G. B. Runge te Gorinchem. 2. D. Raadsveld té Oos terbeek. 3. Mej. M. F. Lamark te Me teren. 4. J. E. J. Uittenbroek te Zalt- bominel. Met algemeene stemmen wordt Mej. M. F, Lamark te Meteren gekozen. Verzoekschrift van het Comité van Actie inzake het tot stand komen van wegen, voor snelverkeer in het land van Heusden en Altena, om subsidie. Ge vraagd wordt een subsidie van 2i/3 ct. per inwoner. B. en W. stellen voor, de gevraagde subsidie te verleenen, omdat de tot standkoming van een dergelijken weg, ook voor deze gemeente van groot be lang moet worden geacht en de uit gaaf betrekkelijk gering is. De heer de Mol zegt, dat de wegen in goeden isftaat zijn in Heusden. Spr. is er beslist op tegen de subsidie te veneentn, de gem. heeft reeds schuld genoeg. De Voorzitter merkt op, dat het niet noodig is, hiervoor schuld te 'maken. De heer de Mol zegt, dat de heeren het nog niet eens onder elkaar zijn, de een wil hier, de ander daar heen. De Voorzitter meent, dat men zich daarmede niet heeft te bemoeien, waar men den weg heen wil hebben moet men zelf maar uitmaken. De heer Stap acht een voorgestelden weg hard noodig, de wegen in het Land van Heusden en Altena zijn al- leroedroevendst. Spr. vindt het een mooie zaak, dat men aan verbetering wil beginnen. De heer Smiehusen vraagt of die2i/2 ct. per inwoner slechts dienen, voor dé voorloopige plannen. De Voorzitter zegt, dat dit zoo is, ais er een comité wordt gevormd, dat voor het een of ander plannen beraamd, komen er van zelf altijd kosten. Met op één na algemeene stemmen word het voorstel van B. en W. aan genomen. De heer de Mol stemde tegen. Voorstel Van B. en W. tot het aan gaan eener overeenkomst met den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond, inzake de vernietiging van afgekeurd vee en vleesch. De Voorzitter leest het betreffende schrijven voor en licht dit toe. Inge volge de Keuringswet moet het afge keurde vleesch vernietigd worden in een destructor, deze bepaling is eigen lijk reeds in werking getreden, doch de Minister heeft voor eenigen tijd ontheffing verleend. In het Noorden van ons lana bestaat reeds een derge lijke destructor, die werkt voor een groot gedeelte van ons land. De on dervinding met dezen destructor op gedaan, is zeer gunstig. Dezelde Naaml. Vennootschap heeft zich in verbinding gesteld met de vereeniging van Nederl. gemeenten, om ook de provincie Noord brabant te bedienen. Dit is in behan deling geweest in de afd. Noordbrablant van de vereeniging van Nederl. gem., wat tot gevolg had, dat op die ver gadering in beginsel werd besloten, met de Naaml. Vennootschap een voor loopige regeling te treffen. Óp die ver- 1 gadering lieten zich evenwel ook stem men hooren van Boerenbondsleden, die te kennen gaven, dat deze bond ook wel in staat was, een dergelijk bedrijf te stichten. Het is geen filantropische inrichting, wat er uitgehaald wordt le vert altijd nog voordeelen op, dat be grepen de Boerenbondsleden ook en die zeiden, dat voordeel kunnen wij ook wei voor onze boeren gebruiken. Het vraagstuk is toen in studie genomen en het resultaat is, dat de N.C.B. thans ten ontwerp-contract aan de gemeen tebesturen voorlegt, dat gelijkluidend is aan het contract van de N.V. uit het Noorden van het land. B. en W. stellen voor om het con tract aan te gaan. De heer Stap vraagt of aansluiting voor de gemeente ook geld kost. De Voorzitter antwoordt, dat het in igewone gevallen geen geld kost. Al- leen als onthuiding verboden is, dan I moet de gemeente voor een stuk groot vee f 30.en voor klein vee f 10. betalen. De heer Maassen vraagt, waar de vernietiging geschiedt, waarop de Voor zitter antwoordt, dat dit nog niet be kend is, doch dit doet er ook niet toe, want het gestorven vee wordt aan de boerderij afgehaald. De heer Stap vraagt of de gemeente ook kosten heeft bij afkeuring. De Voorzitter zegt, dat den veld wachter die toezicht houdt, een klei ne tegemoetkoming wordt gegeven. De ze werkt heel goed, omdat hij een prikkel vormt, om op te letten, dat de boer niet zelf het gestorven dier in den grond stopt, wat vaak tot ge- voig heeft, dat een, ander komt, die het er weer uithaalt. De heer Metselaar vraagt of als een dier wordt afgekeurd, de kosten dan voor den eigenaar of voor de gemeente zijn. De Voorzitter zegt, dat de kosten dan voor het vleeschkeuringsbedrijf zijn. De kwestie is aan alle zijden door de Vereeniging van Nederl. gem. bekeken, die ook in deze veel en goed werk heeft verricht. B. en W. zouden evenwel in over weging willen geven, de clausule in het contract te voegen, dat als een andere gemeente gunstiger conditie wor den verleend, die ook zullen gelden voor deze gemeente. Met algemeene stemmen wordt be sloten een contract aan te gaan. Op voorstel van B. en W. wordt nog besloten tot een kleine wijziging van de gemeentebegrooting 1930, met het oog op de ziektewet, waarvoor ten post van f50.op de begrooting ge bracht dient te worden. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter deelt mede, dat heden nog is ingekomen een verzoek van de Christ. Jongel. vereen., om de beschik king te mogen hebben over een lo kaal van de voormalige M.U.L.O. school, voor het houden van verga deringen. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek tot een volgende vergadering aan te houden, wijl het nog niet behandeld is in een vergadering van B. en W. De raad gaat daarmede accoord. Bij de rondvraag vestigt de heer Met- nuttige cadcanx, speelgoederen. FIRMA JOHAN DE MOL - HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2