Plaatselijk Nieuws dezelfde is. Of het wel een bron van inkomsten voor de gemeente zal zijn, durft hij te betwijfelen. De heer Rijken voelt er veel voor, om den weg breeder te maken. De Voorzitter zegt, dat dit van Sprang af tot aan het station f20000 meer zal kosten. De heer Verheijden zegt: Ik vraag op den man af, of het geheele D. B. de moreele, niet de f inan tieeleverantwoordel ij k neid, aandurft, dit uitgebreid werk aan deze Mij. op te dragen, zonder toe zicht door een opzichter. Michaêl. Ja. Dhr- Verheijden. Inderdaad geef ik eenigszins gelijk aan de Raadsleden die toezicht wenschen bij eventueele aanbesteding aan deze Mij. Doch ik vraag, zijn wij dan toch nog ge dekt? Tegenwoordig is omkooperij en corruptie schering en inslag. Ik vraag mij af, zijn er nog menschen, of maatschappijen, welke men ver trouwen kan en die een naam heb ben te verliezen? Ik geloof voor mij persoonlijk misschien een zeer en kele. Bij aanbestedingen van Rijk en Provincie heeft men toezicht, doch men is daar overtuigd, dat men ook dan nog niet volkomen „safé" is. Slechts één staaltje uit mijn veel zijdig leven. Men is aan het Ned. Dep- van Oorlog, m. i. terecht over gegaan om in Delft onderhandsch op eene van ouds bekende looierij een contract af te sluiten voor het looien van zoolleer voor het leger. Men was in Brabant in looierskringen hierover zeer ontstemd, doch de schuld was bij „Uilenspiegel". Als ouderwetsch vakman meen ik daar over toch wel te kunnen oordeelen. Dat men zich voor een goed pro duct behoorlijk laat betalen, acht ik geen bezwaar. Duurkoop is dikwijls voordeeliger dan goedkoop. Mis schien gooi ik hiermede, zeer tot mijn spijt, wel enkele Noord-Brab. ruiten in, doch ik kan nu eenmaal gewoon geen blad voor mijn mond nemen. Wijl de meeste corrupties en omkooperij bij huizen- en we genbouw voorkomen, waag ik het, nadat het geheele D B. de moreele verantwoordelijkheid op zich durft nemen met B. en W. in zee te gaan, mits de straatbelasting vastgekop peld blijft aan het voorgestelde we genplan. De heer Middelkoop zou hier de vraag willen stellen: Als de heele wereld nu beroerd moet zijn, wat dan? De heer Sneep vraagt wat hel Rijk en de Provincie bij zulke werken doen. De heer Michaël zegt, dat deze over eigen opzichters beschikken. De heer Sneep- Als die Mij. steeds al haar werk op een dergelijke ma nier wordt gegeven, dan zal ze spoe dig schatrijk zijn. De heer Kerst zegt, dal uit de gehouden discussies duidelijk blijkt, dat alle leden den noodtoestand in zien en daarom wil hij wel met het voorstel van B. en W. meegaan, al zou hij liever zien dat er toezicht op het werk werd gehouden en dat elders ook eens om prijsopgaaf van het werk wordt gevraagd. De heer Michaël weet zeker, dat Wegenbouw er niets op tegen heeft dat een opzichter wordt aangesteld. De kwestie is echter maar, dat het de gemeente veel geld kost, terwijl er niets door wordt bereikt. De heer Middelkoop wil thans een besluit genomen zien. Zooals nu, kost het de gemeente veel geld, zon der dat eenig resultaat wordt bereikt. De heer Michaël wijst er nog op, dat Wegenbouw heeft toegezegd dat 30 werkloozen uit deze gemeente door haar in dienst zullen worden genomen. Voor de gemeente is een dergelijke toezegging ook van betee- kenis. .Verheijden. Over het stof en de modder is al lang geschreeuwd, doch nu het er op aan komt en het wat geld kost, schijnt men bang te zijn en wil men terug gaan krabbelen. De heer Michaël wil er nog op wijzen, dat alle andere firma's haar materiaal van Wegenbouw moeten betrekken. Kerst. Als dat zoo is, dan houdt alles op. Michaël. Wij hebben over geen ijs van een nacht geloopen. Aan de 'A N.W.B. hebben wij om advies ge vraagd, en dat lichaam, dat toch niet het eerste het beste is, advi seerde aanstonds, om naar Wegen bouw te gaan of naar .Vlamoven- touw, doch dat laatste zou veel te duur uitkomen. De heer Sneep trekt zijn voorstel, om de verbreeding tot 5 M. te ma ken, in. 'Een voorstel van den heer Kraak om de menschen die niet aan de harde wegen wonen, niet in de straatbelasting te betrekken, wordt niet voldoende ondersteund, zoodat het niet in omvraag kan worden gebracht. De heer Kerst durft in overwe ging geven om de voorstellen van B. en W. in dier voege te wijzigen, dat men nog eens ernstig onder het oog zal zien, of niet een andere op lossing mogelijk is. De heer v. d. Willigenburg wijst er op dat B. en W. hun standpunt hebben ingenomen en daar niet van zullen afgaan. De heer Sneep vraagt wanneer men. met het werk denkt te beginnen. Voorzitter. Direct ,het moet alles half Juni gereed zijn. De heer Kraak vraagt of in het contract is vastgelegd, dat 30 werke- loozen door Wegenbouw aan het werk zullen worden gesteld, waar op de Voorzitter bevestigend ant woordt. Het voorstel van B- en W. wordt daarna met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer v. d. Willigenburg stemde tegen. Aangehouden verzoek van het Schoolbestuur te Sprang om de Chr. School te electrificeeren. De kosten daarvan zijn geschat op f450. Het voorstel van B. en W. om op het verzoek in te gaan, wordt met algem. stemmen aangenomen. De heer Verheijden stelt voor, de verslaggevers te verzoeken, het rap port van B. en W. zoo breedvoerig mogelijk af te drukken, opdat de be- lastingtotalers goed kunnen weten wat hier besloten is en op welke gronden. De heer v. d. Hoeven zegt, dat hem na onderzoek gebleken is dat de Kade een openbare weg is en in verband hiermede wil hij de vraag stellen of de boeren zoolang Kerk steeg en Veerpad onder water staan, over de Kade mag laten loopen. Daarvoor zou het ijzeren hek moe ten worden afgebroken. De lieer Michaël zegt dat het waar is, dat de havenkade op den legger voorkomt, maar alleen als voetpad. Hij kan verder mededeelen, dat hij eenige ijzeren staven hoeft laten weg nemen, zoodat men er nu met een fiets gemakkelijk door kan. Vervol gens heeft hij er nog wat sintels laten aanbrengen, zoodat het pad nu goed berijdbaar is. Om vee over de Kade te laten loopen, daartegen zal het polderbestuur ernstig bezwaar hebben met het oog op mogelijken doorbraak. De heer Sneep merkt op, dat het pad in onderhoud is bij het polder bestuur. De heer Kraak meent, dat hier van een noodtoestand mag worden gesproken en zou daarom vergun ning geven om het vee over de kade te laten loopen. De heer Sneep zegt zelf de pad altijd zoo behoorlijk mogelijk te heb ben onderhouden. Als men er een groote weg van wil maken, zal hij dit in de hand werken. Van der Hoeven. Het is jammer, dat alles zoo ter wille van den heer Sneep moet blijven. Op voorstel van den heer Michaël wordt een en ander in handen van B. en W. gesteld. De heer Kraak wijst er verder op, dat de leuning van de brug aan de Nieuwe Vaart moet worden hersteld. Verder vraagt hij op den weg tus- schen Korte Nieuwstraat en het z.g. Fort, nog een lichtpunt te willen aanbrengen. Zulks is, nu er meer dere woningen daar gebouwd zijn, ab soluut noodig. Weth. Michaël zegt, dat er vijf lichtpunten bijkomen, terwijl de lan taarns op den Capelschendijk midden in den weg zullen worden gehan gen. Verheijden. Dan mag er aan de blanke brug ook wel een lantaarn geplaatst worden, want daar is het altijd even donker. De heer Sneep moet, in verband met het gezegde van den heer v. d. Hoeven nog even op het Veerpad terugkomen. Uit de bespreking van den heer v. d. Hoeven kan worden afgeleid dat ik de schuldige van de belemmering ben en dat is absoluut niet het geval. Spr- dringt er ten slotte nog eens op aan om enkele palen in de haven te laten slaan, waaraan de schippers hun schepen kunnen vastmaken. De heer v. d. Hoeven wil het voet pad vrij maken. De heer Michaël zegt dat de af sluiting door de gemeente is aan gebracht, juist omdat het een voet pad is en er geen vee en melkwa gens overheen zouden komen. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering. HEUSDEN. De St. Nicolaaswinkelweek welke alhier is gehouden van 29 November tot 6 December j.l., is weder een groot succes geworden voor de aangesloten leden der „Heusdensche Winkeliersvereeniging" die een druk bezoek is ten deel gevallen. Besloten is de trekking der gratis ver loting der prijzen waaronder de twee hoofdprijzen terwaarde van f50 en een van f25 en de -45 beschikbaar gestelde waardevolle prijzen te doen plaats hebben Donderdag 11 December 8 uur café „De Gouden Leeuw" bij den Heer P. Verheij. Met ingang van heden wordt door de Zuivelfabriek „St.-Isidorus" te Herpt, de melkprijs verlaagd van 12 on 11 cent per Liter. ANDED. Door de Herv. naaivereeniging „Tabitha" zijn onderstaande voorwerpen vervaardigd cm met Kerstmis aan de armen uit te reiken 10 boezeroens, 10 mannen pantalons, 2 jongenspantalons, 8 vrouwenpantalons, 7 vrouwenhemden, 7 kinderhemden, 12 handdoeken, 18 sloopen, 25 luiers, 8 ponnetjes, 15 onderjurkjes, gebreide onder jurkjes, 13 directoire, 3 corsetlijfjes, 6 kinderslabben, 2 gebreide hemdjes en 2 gebreide broekjes. Totaal 175 stuks. CAPELLE. Het le elftal der voetbalvereen. „Excelsior" speelde j.l. Zondag op het terrein aan de Nieuwevaart een competitie wedstrijd voor de le klasse B. V. B. tegen „D. E. S. II" uit Kaatsheuvel, welke wedstrijd eindigde in een 3 1 over winning voor de bezoekende vereeniging Het 2e eftal, spelende voor de 2e klasse B. V. B tegen „H. E. C." III uit Waal wijk, was voortuinlijker en wist met 3 0 te winnen. Ds. A. van Willigen alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Asperen. De in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse tijdens den dankstond voor het gewas gehouden collecten hebben f 78 opgebracht. De heer B. Braaksman te Breda heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de Chr. School aan den Loonschendijk aangenomen. J.l. Vrijdagmorgen, toen men den aan den Winterdijk alleenwonenden B. V. niet zag verschijnen, toog men op onder zoek uit, waarbij bleek, dat de man dood te bed lag. Het echtpaar W. v. Drunen, wonende aan het Kerkeind, hoopt 31 December a.s. hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Aan belangstelling zal het hun dien dag niet ontbreken. Onze dorpsgenoote, Mej. G. v. d. Waals, verpleegster te Utrecht, slaagde dezer dagen voor het staatsexamen Zieken verpleging. GAMEREN. Vrijdagnacht werden de inwo ners door klokgelui en hoornsigna- len wakker geschud. Bij G. v. B. was brand uitgebroken. Daar het vuur gretig voedsel vond, werd de belendende behuizing van de Wed. B. v. W. en J. v. H. spoedig mede aangetast. Daar de woningen met riet bedekt waren en een groote hoeveelheid hooi en stroo aanwezig was, viel aan blusschen niet te den ken. Hoewel de spuit aanwezig was lag alles spoedig tegen den grond. Het vee werd met groote moeite gered. Oorzaak onbekend. NEDERHEMERT. Naar wij vernemen, circuleert er bij de ingezetenen aan de Noordzijde der gemeente een lijst, om handteekeningen te verzamelen ter verkrijging van electr. licht. POEDEROIJEN. Blijkens het rapport van den Keuringsdienst van Waren over het 3e kwartaal 1930 werden in deze gemeente verricht 14 inspecties van winkels en pakhuizen, 3 inspecties van bakkerijen, genomen 1 mon ster, afgekeurd 3 partijen. SLEEUWIJK. De nieuwe Chr. U.L.O. school aan den Tol alhier zal 1 Januari a.s. worden geopend. Tot onderwijzer is met ingang van dien datum benoemd de heer W. J. van der Lelie te Amsterdam. VEEN. Bij de Woensdag gehouden collecte ten behoeve van de electrificatie der Ned. Herv. Kerk, was de opbrengst f 116.30. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den Polder alhier is in de plaats van den Heer J. van Andel gekozen de Heer L. van Eethen te Andel. De gehouden collecte ten bate van de afdeeling Wijk, Aalburg en Veen van „het Groene Kruis" heeft opgebracht de sem van ruim f 100. WOUDRICHENL Gedurende het tijdvak 19 Nov. tot en met 4 Dec. werden geen zalmen aan de vischmarkt aangevoerd. Besteed werd voor dunne aal 2025 cent snoek 3240 brasem 20 30 baars 18—20 voorn 9—15 Alles per pond. De Ontvanger der Dir. Belastingen deelt mede, dat tabaksvergunninghouders, die hun bedrijf met 1 Jan. as. niet wen schen voort te zetten, vóór dien datum ontheffing van vergunning moeten vragen willen zij voor 1931 vrij zijn van betalen. Toen de visscher P. van Straten Yzn. met zijn boot achter een motorboot wilde gaan, sloeg de boot vol water en zonk. Hij wist zich door zwemmen boven te houden en werd door de bemanning van de motorboot gered. De tweede in zittende wist zich aan de motorboot vast te grijpen en aan boord te klimmen. WERKENDAM. Terwijl de slager L. V. een stuk spek bevestigd aan een haak, wilde ophangen, haakte hij mis en kwam het te vallen, maar kwam zoodanig in zijn hand terecht, dat de haak er doordrong.. Voor de a.s. Volkstelling zijn alhier als tellers aangesteld: P. Beu kenkamp, A. Vos, Joh. Visser CJz. en J. v. d. Wiel; alles staat onder leiding van J. A. Timmermans. Naar wij vernemen hoopt Donderdag 18 Dec. a.s. de Decla mator Arie Post op verzoek van de Geref. Jeugd-Centrale, een decla matieavond te houden. De heeren D. A. Brienen en M. J. v. Oord, welke resp. werden gekozen als diaken en ouderling der Geref. Kerk, hebben hun benoeming als zoodanig aangenomen. Hedenavond 7 u. (Woensdag) hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. Vreugdenhil van Brui- nisse. Vorige week kwam de Chr. Jongel. en Jongem. Vereen „Andre as" onder leiding van Ds. Lazonder in een jaarvergadering bijeen, in het Getouw Andreas. In ons volgend no. hopen wij hiervan een verslag te geven. WELL. J.l. Donderdag 4 December is op uitnoodiging der vereen. „Het Groene Kruis" alhier, een lezing ge houden over eerste hulp bij ern stige ongelukken door Dr. Kranen burg uit Billboven. Door afwezigheid van de Voorz. Mevr. Plas, opende de heer P. van Hees de vergadering door aanwezigen en Dr. K. hartelijk welkom te heeten. Hierna gaf hij het woord aan Dr. K. Deze begon met op te merken, dat de Staat zorgde om Rijkscur sussen, waarvan doktoren de leiders zijn die de leerlingen parate kennis bijbrengen, aan te wenden bij onge lukken. Er is eenheid in leerstof over het geheele land. Dat alles is een uitvloeisel van den eisch dat op 25 werklieden een verbandmeesler moet zijn. Sedert 1910 zijn zoodoende 30 a 40 duizend verbandmeesters opge leid. De meeste ongevallen worden veroorzaakt door het verkeer. Meer dan 50 pCt. door auto's. De onvei ligheid op straat neemt hand over hand toe. Van de 30 a 40 duizend verkeersongevallen in Duitschland waren 6 a 8000 kinderen betrokken. Om sommige straten voor het ver keer af te sluiten en als speelplaats voor kinderen te gebruiken, heeft men laten varen, daar de weg daar heen, voor de kinderen toch nog noodlottig kan zijn. Aan de hand van verschillende ge vallen werden de begrippen scherp en stomp geweld, wond en kneuzin gen bijgebracht. Verschillende wen ken werden gegeven om vooral voor zichtig te zijn- Over het vervoer van slachtoffers werd gesproken. In ons land had men per jaar plm. 900 drenkelingen met doodelij- ken afloop. De Mij. tot Redding van Drenkelingen de oudste van haar soort ter wereld is zeker op haar plaats- Belangstellenden in dit red dingswerk kunnen een kostelooze brochure aanvragen bij voornoemde Mij. te Amsterdam. Vervolgens sprak Dr- K. over vergiftingsverschjjnselen en wat men in deze gevallen heeft te doen. Verschillende vereenigingen die in de richting E.H.B.O. werken werden genoemd. Vermeldenswaard is dat de Rijkscursusen voornoemd, nationale en provincaiale wedstrijden organiseeren. Men kan deze cursus sen volgen en een diploma behalen, dat 3 jaar geldig is.Veel fabrikanten en werkgevers betalen een cursus voor hun personeel. In de groot-in dustrie zijn reddingsbrigades geor ganiseerd, bestaande uit geschoold personeel, die op het eerste sein klaar staan om hulp te verleenen. Tot slot van de vergadering wees spr. op de noodzakelijkheid tot het volgen van een cursus voor E.H.B.O. Een dergelijke cursus kan tot stand komen indien zich 20 personen als lid opgeven. Hierna dankte de WelEd. Heer de Bas, Dr. Kranenburg voor zijn rede en de aanwezigen dat ze hier door opgewekt mogen worden en dat de afwezigen wel spijt mo gen hebben dat ze niet hier tegen woordig waren geweest en dat de ze lezing een practisch resultaat zal hebben. ZALTBOMMEL. Veiling. Brederodes 16, Blanke Bezie 16, Kam pervenen 12, Kleiperen 1719, Bender- zoet 22, Bellefleur 36, extra 41, Comt. de Paris 16 cent per K.G.Sinaasappelen f7 per kist; Andijvie 1, Roode kool 6, Bloemkool 2-7, extra 12 cent per stuk Knolselderie 3 cent per bos Uien 3 ct. per K.G. Vergadering van den Raad der gemeente ZUILICHEM op Donderdag 4 De cember, dea voormiddage 10 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer F. van Hoogstraten Secretaris: WelEd. Heer R. Tjalma. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. Naar aanleiding van de gelezen no tulen deelt de Voorzitter mede, dat de koop van het stukje land van de erven Ruimschoots, waartoe in de vorige ver gadering was besloten, niet is doorgegaan. In die vergadering was een schrijven ingekomen, dat spr. verzuimd heeft mede te deelen. De Notaris had nu de boedel scheiding gemaakt, waarbij het stukje land was toegewezen aan een der erf genamen. Zou men het nu weer op de gemeente over moeten schrijven, dan brengt dit weer kosten mee. Het is wel jammer, doch er is niets zan te doen. De heer v. Veen vindt het niets jam mer er liggen toch nog twee perceeltjes, die de gemeente er bij moet hebben om een geheel te krijgen. De Voorzitter meent, dat mogelijk later nog wel eens een gelegenheid komt, om het opnieuw te koopen. Spr. kan verder nog mededeelen, dat er een correspondent voor de arbeids bemiddeling is gevondende Secretaris heeft zich bereid verklaard, dit op zich te nemen, met ingang van 1 Januari a.s. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot aankoop van het perceeltje land voor f70.van de erven Ruimschoots. De Voorzitter merkt op, dat dit nu kan vervallen. Bericht van Ged. Staten dat 1 Januari 1932 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van vrije en orde oefeningen. Proces-ver baal van kasopneming, waar uit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Begrooting van het vleeschkeurings- bedrijf, kring Kerkwijk. De Voorzitter zegt, dat deze begrooting niet tot veel opmerkingen aanleiding geeft. Alleen blijkt, dat de f75.voor het motorrijwiel van den hulpkeurmees ter weer op de begrooting is uitgetrokken. Naar spr. heeft vernomen, is op een vergadering van den kring op welke vergadering hij niet kon tegenwoordig zijn met meerderheid van stemmen besloten, om de f 75.wel te geven. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op f4985.74. Schrijven van Jeroen Meijdam, waarin deze verzoekt, om de rekening van Dr. Steenis, groot f 73.voor hem te wil len voldoen. B. en W. worden gemachtigd, dit ver zoek af te handelen. Vaststelling vergoeding Bijz. school 1929. Aangezien de kosten voor het open baar onderwijs f 10.37 per leerling heeft bedragen en de Bijz. school bezocht werd door 114 leerlingen, wordt besloten f 1182.72 uit te keeren. Vermindering J. v. Loopik, W. Mur ray en Z. Goedhart. J. v. Loopik wordt voor de maanden Juli en Augustus een vermindering van 20 ets. en W. Murray vanaf Mei van f 1.08 toegestaan. De Voorzitter zegt, dat het geval Z. Goedhart in de vorige vergadering door den heer Kanselaar ten berde is gebracht. Dit geval is evenwel niet, zooals toen is voorgesteld, zoodat dit kan vervallen. De heer Kanselaar verklaart, gezegd te hebben, dat Goedhart ziek is geweest en dus misschien ook in de termen voor vermindering viel. Verkoop schuurtje van den gemeente veldwachter. De Voorzitter zegt, dat het schuurtje neigingen vertoont om in te vallen, daarbij lekt het dak eezr. De veld wachter heeft gevraagd, het schuurtje te koopen, om dan op eigen kosten een ander schuurtje te bouwen. B. en W. meenen, dat de veldwachter beter zelf een schuurtje kan bouwen en onderhou den, dan dat de gemeente dit moet doen, daarom stellen B. en W. voor, het schuur tje aan hem te verkoopen voor het be drag van 5 gulden. *-<H» f-i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2