Tweede Blad Nieuwsblad 110,5079 Woensdag 10Decern!). Voorzichtig uitsluitend PUROL HP ml Él s JP üi vrn. ip ma. jjf m ÉÜf ÉP 2ÉÜ ^Êl ÜP w Hp pp Éif s il m ®K E.¥©|tTlü)^ KM voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. W m m m m m w mt „Andèl bij avond" BEHOORENDE BIJ HET Bij verwonde of bij ruwe huid >-0-0-0-0-0-o—o-o-< „Novemberregen druipt langs de boomen neer die goud gebronsd, nu glimmen in den avond De herfst heeft hun kruinen reeds gehavend waar eens de zon, doorspeelde zacht en teer „Nu ligt vervallen schoonheid aan hun voet, Het najaar deed hun kleurenweelde sterven Geheime winden komen hun omzwerven, Zy brengen nu een laatste afscheidsgroet „Den hoogen dijk ligt als een veilig baken, waar lands het water deinend golft en stroomt, en waar het dorp, zacht en rustig droomt, staan blank de sterren, die als wachters waken „Daar staan de kerken sober opgericht, daar gaan zij heen om God den Heer te danken, door ruischen vroom en schoon gewijde klanken, en binnen wenkt hun zacht een heilig licht I" (Nadruk verboden) HAROLD. DAMRLUK1GK Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Van dhr. Joh. Pellikaan te Almkerk ontvingen we enkele problemen en partij fragmenten ter plaatsing. Het wordt door ons altijd zeer op prijs gesteld, samen stellingen van onze lezers te ontvangen Wie volgt dit goede voorbeeld p Aan eigen werk, óók al is het niet van het aller beste zooals we dit in onze dam-uitgaven vinden, geven we toch altijd de voorkeur I. EINDSPEL (eerste publicatie.) Hoe kan zwart dam nemen Mag dat P In deze stand oogenschijnlijk een ■emise-stand kan wit door een aardige :ombinatie winnen. Hoe Stand in cijfers Zwart: 3, 6, 9, 14/14, 16, 18, 19, 22/24. Wit: 27, 30, 31, 33, 35, 36, 39, 40,- 42, 43, 45, 47 en 48. Wit speelt 3025. III. Stand in cijfers: Zw. 3, 6/9, 11/17 19, 23 en 24. Wit: 25/28, 31/33, 35, 36 38/40, 43, 45 en 48. Wit laat een foutzet uit en wint daarna. Hoe Oplossingen: I. Wit: 48-43, 29 24, 20—14, 4215, 15X36. Zw. 39X48, 30X19, 19X10, 48X31. II. Zw.neemt dam door 2228, 23—28 14—20 en 18X49 doch wit wint dan door 3126 en 26X30. III. Wit speelt 40—34. zwart kan nu spelen: 23- 29 (34X23) 17—21 (26X17), 11X22 (27X18), 13X22 (28X17) en 19X26, doch wit wint dam door 1711,3631,3832 en 33X4. W/M>. ma Wa ma. ma wi ma Vragen op rechtskundig: gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Door wien wordt Uw vermogen geschat vastgesteld en op het aanslag-biljet rijks inkomstenbelasting 1931 vermeld. Een abonné. Mijn zoon is lijdende aan een breuk, waarvan bij graag verlost zou willen wor den. Nu kan hij naar men zegt niet voor de Ongevallenwet, noch op de zegels in een ziekenhuis opgenomen wor den. Ik zou graag willen weten, hoe dit in elkaar zit, anders moet ik de onkosten allemaal zelf betalen. A. X. Is het verboden voor diegenen die in het bezit van een jach acte is, op tweede Kerstdag te jagen Mag men ook jagen als er sneeuw ligt En hoe lang na zonsondergang mag men met het geweer in het veld loopen Een abonné. Koopt alleen deugdelijk Vracht boom Carbolineum. Het is zeer wenschelijk. dat nu reeds voorbereidingen getroffen worden voor de bespuitingen met carbolineum die gedu rende de wintermaanden op de vrucht- boomen zullen worden toegepast. Te zijner tijd zal op de wijze, waarop deze bespuitingen moeten worden uitgevoerd, door den Plantenziektenkundigen Dienst nader de aandacht worden gevestigd. De te treffen voorbereidingen hebben uit den aard der zaak op dit oogenblik in hoofdzaak betrekking op de bestelling der benoodigde hoeveelheden, opdat men deze tijdig zal kunnen ontvangen. Het verdient dan ook alle aanbeveling, dat zoowel ver- eenigingen als particulieren nu reeds hun bestellingen plaatsen. Daar goed vruchtboomcarbolineum tot op zekere hoogte een vertrouwensproduct is, is het zeer noodzakelijk, dat zij. die carbo lineum willen bestellen, zich ervan overtui gen, dat hetgeen hun geleverd zal wor den, werkelijk een geschikt middel is om hun vruchtboomen te zuiveren van in secten en andere schadelyke organismen. Deze geschiktheid kan uitsluitend blij ken uit de ervaringen, die met het te bestellen merk verkregen zijn en uit ver schillende waarborgen, die alleen door fabrikanten van werkelijk goede carboli neuaisoorten gegeven kunnen worden Daar er naar het schijnt op dit oogen blik carbolineum ter verkoop wordt aange boden, dat wel zeer laag in prijs is. maar waarmede de noodige ervaringen nog niet verkregen zijn en waaromtrent verdere waarborgen van deugdelijkheid niets be kend is, geeft de Plantenziektenkundigen Dienst allen belanghebbenden in overwe ging, met den aankoop daarvan zeer voor zichtig te zijn en zich in hoofdzeak aan de hierboven gegeven aanwijzingen omtrent goede carbolineumsoorten te houden. Elk product moet eerst door talrijke proefnemingen en uitgebreide gecontro leerde toepassingen in de praktijk zijn bruikbaarheid bewijzen. Inlichtingen hier omtrent worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en door de bij dezen Dienst werk zame ambtenaren. Plaatselijk Nieuws AMMERZODEN. Bij Kon. Besluit van 3 Dec. is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente de heer H. A. B. de Leeuw. CAPELLE. De gemengde zangvereen. „Het Rozeknopje" alhier, gaf j.l. Woensdag avond, ter gelegenheid van de Kaats- heuvelsche Lichtweek, aldaar in de zaal van „Euphonia" onder leiding van den heer N. Snyers een goed geslaagde uit voering. De verschillende nummers voor het geheele koor, alsmede de duetten, werden uitstekend ten gehoore gebracht. In de "zaal van den heer J. Tref fers aan het Bruggetje, werd j.l. Maan dagavond een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Coöp. Aankoop- vereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang W.A,. waarop de heer Vos van het land en tuinbouwbureau der l.G. Farbenindustrie Aktiengeselschaft uit Amsterdam, een causerie hield over de behandeling en Beweiding van gras land. In zijn rede liet de gachte inleider aan de hand van genomen proeven uitkomen, dat men door het toedienen van een extra-stikstofbemesting, naast de gewone stalmest of gierbemesting, aangevuld met phosphorzuur en kali en door het toepassen van een bewei dingssysteem, wat neer komt op in- deeling van het grasland in veel per- ceelen, dikwijls verweiden en indeelen van het vee in twee groepen, melk vee en ander vee, het mogelijk is met de veehouderij een zoo hoog mogelijk bedrijfsresultaat te verkrijgen. De ge makkelijk te volgen en leerzame rede, verduidelijkt door lichtbeelden, werd door de aanwezigen met klemmende belangstelling gevolgd. Bij monde van den voorzitter der vereen., den heer J. v. Beek, werd den inleider namens de aanwezigen dank gebracht voor zijn beschouwingen over dit voor veehou ders zoo interressante onderwerp. Jam mer dat de belangstelling niet wat groo- ter was. Tot voorzitter en secretaris van het uitvoerend comité, voor het volgend jaar alhier te houden zang- en muziek- en zangconcours, zijn benoemd, de hee- ren A. M. v. d. Heyden en J. v. d. Hoek. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" dat j.l. Maandagavond 1 Dec. in het stationskoffiehuis van den heer t. F. van Dongen alhier, bij gelegen heid van het 10-jarig bestaan der ver- eeniging een uitvoering, die uitstekend geslaagd is. De zaal bleek te klein om alle belangstellenden te bergen en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De voorzitter, de heer J. Michael, opende ruim halt acht de ze uitvoering, waarbij hij memoreerde, dat ïri het najaar van 1920 door enkeie ingezetenen dezer gemeente op initia tie! van den heer A. van Beek, des tijds kantoorhouder der posterijen te dezer plaatse, besprekingen werden ge houden om te komen tot oprichting van een muziekvereeniging en dat die besprekingen leidden tot het beleggen van een algemeene vergadering op 1 December van hetzelfde jaar, op welke vergadering het muziekgezelschap werd opgericht. Door de gulle en spontane medewerking van ingezetenen en oud ingezetenen kon in diozelfde maand overgegaan worden tot aanschaffing der benoodigde instrumenten, waarna begin Januari d.a.v. de repetities een aan vang namen, onder leiding van den intusschen beroemden directeur, den heer Albert Christ. Vervolgens huldig de de voorzitter den directeur, die ge durende het bestaan der vereeniging zijn beste krachten daaraan gegeven heeft en niet zonder resultaat, gezien de verschillende prijzen, welke de ver eeniging in den loop van haar bestaan op diverse concoursen behaald heeft. Als blijk van erkentelijkheid voor zijn Vele verdiensten bood den voorzitter namens bestuur en werkende leden den directeur een prachtige bloemenmand aan. Hierna werden de heeren L. de Jong en A. H. Spierings, die vanaf de oprichting als werkend lid hun bes te krachten aan de vereeniging gege ven hebben, door den voorzitter na mens bestuur en werkende leden gefeli citeerd met hun 10-jarig jubileum en hun als blijk van waardeering een ca deau aangeboden. Hierna verkreeg de heer L. de Jong het woord, die den directeur namens zijn medewerkende le den hulde bracht voor zijn leiding en dank voor den prettigen omgang. Na mens de werkende leden bood hij hem als blijk van waardeering een horloge ketting aan. De heer A. M. Verheijden, vervolgens het woord nemende, com plimenteerde de jubileerende vereeniging namens de gemengde zangvereeniging „Het Rozeknopje", met het eerste kroon jaar en liet deze felicitatie vergezeld gaan van een prachtige bloemenhulde. Nadat de heer J. Kraak, oud-secretaris van het muziekgezelschap, met een en- kei woord bestuur, directeur en wer kende leden van „Kunst na Arbeid" ge huldigd had, bedankte de voorzitter de heeren A. M. Verheijden en J. Kraak voor hun welgemeende felicitaties en de gemengde zangvereeniging „Het Ro zeknopje voor de smaakvolle bloemen mand, waarna hij de leiding gaf aan den drecteur. Alvorens deze evenwel begon met de afwerking van het uitgebreide en welverzorgde programma, dankte hij be stuur en werkende leden voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden ca- deaux en bood vervolgens namens de werkende leden het bestuur een ver rassing aan. Hierna zette de vereen, de' door den directeur ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan gecompunecr- den jubileummarch in, die zeer ver dienstelijk werd uitgevoerd. Ook de v; 1 gendc muzieknummers gaven bl ,k van ernstige studie en oogstten da ook een welverdiend applaus. Voor he: ko mische gedeelte had het bestu .r zich de medewerking verzekerd van he: gun stig bekend staande duo Goffa i Ant werpen, dat ter afwisseling t schen de verschillende muzieknummer cp a I. Het bleek, dat het bestuur ee ^oede keus gedaan had, want zonder i i het laag-bij-de-grondsche te vervall h. ft dit duo de aanwezigen met liedjes en voordrachten alleraangenaamst Le ig ge houden en er voor gezorgd, da. in de zaal den geheelen avond een gezel.ige stemming heerschte. Te half 12 was het programma afgewerkt, waarna de voorzitter allen, die tot het welslagen van dezen jubileumavond hadden mede gewerkt, in welgekozen woorden be dankte. Namens de aanwezigen bracht de heer G. A. S. de Bas het muziekge zelschap in hartelijke woorden dank voor den genotvollen avond hen ver schaft. Het duo Goffa gaf hierna tot afscheid nog een paar extra nummer tjes ten beste, waarna ieder te midder nacht hoogst voldaan huiswaarts keer de in de hoop dezen winter nogmaals op een dergelijken avond vergast te worden. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" kan met genoegen op den inzet der feestelijkheden ter viering vai zijn 10-jarig bestaan terugzien en we hopen dat het met Hemelvaartsdag a.s. door het muziekgezelschag te orga. Hee ren muziek- en zangconcours, een even goed verloop mag hebben. DRUNEN. Veiling van 5 December Per kilo Goudreinetten 3653. Goudreinetten II 25—34. Gondreinetten III 15 22. Bel lefleurs 3244. Bellefleurs If 23—30. Bellefleurs III 1220. Ossekoppen 26 30. Ossekoppen II 1824.. Princesae Noble 3037. Oranje Reinetten II 16 - 23. Sterappelen 3639 Buitenl. appelen 1530. Zoete appelen 1025. Biederode 1722. Brederode II1215. Brederode III 710. Kleiperen 14 19. K leiperen II 912. St. Kemi 1214. Handperen 20 35. Tomaten 2024. Tomaten II 1016. Spruitjes 1322. Spruitjes I 611. Spruitjes III 2 5. um 6—8 Juin II V2 2. Sjalotten 611. Kroten 26. Wortelen 8/i I1/, Knolrapen s/41 Vj Schorseneeren 514. Breek- peen x/2 8. Per stuk Bloemkool II 611. Bloemkool II'14. Roode kool 1 9. Wittekool 1-6 Sa- voyekool 210. Chineesche kool Vj—2. Boerenkool 23. Sla 12. Andijvie Ya2. Selderie 1/i5. Per bos Selderie 215. Peen 34. Prei 1 18. WASPIK. A.s. Vrijdag, des avonds half zeven, hoopt in de Ned. Herv. Berk alhier voor de Chr. Jongelingsvereen. op te treden Ds. Verdoes Kleijn Ned. Herv l'red. te Doidrecht. 25. Groote hoogten maakten Rob nooit dui zelig en dapper ging hij, geheel rechtop loopend, voor, terwijl Ouwe Daan, die bang was, dat hij draaierig zou worden, op handen en voeten voort- kroop. Ze waren ongeveer halverwege gekomen, toen ze tot hun ontsteltenis een scherp gekras hoorden en verscheiden geweldig-groote. venijnig- uitziende vogels op hen af zagen komen. „Buk je, Rob." schreeuwde Ouwe Daan verontrust, „of die nijdige beesten zullen je naar beneden werpen." 26. Ondertusschen klom het geheimzinnige inlandsche meisje, dat hen de heele tijd gade geslagen had en gevaar, waarin ze verkeerden, zag, op een rots. Toen spande ze haar boog en schoot. De pijl vloog recht op haar doel af en terwijl de vogel, die Rob aanviel, omlaag tui melde, zagen Rob en Daan het meisje weer naar beneden klauteren^ 27. Rob riep haar en beduidde haar, halt te houden. Maar ze schonk er geen aandacht aan en verdween vlug tusschen de struiken en rotsen van het ravijn. „Ze wil geen vrienden met ons worden," zei Rob teleurgesteld. „Laten we vlug opschieten. De roofvogels krijschen van woede, ze kunnen dus ieder oogenblik terugkomen." ÉH Hl ma.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5