KEUNEN-MAL1NGRE HET BRILLENHUIS KERKSTRAAT 30. HEUS DEN Telef. no. 8. PUNCH PUNCH zonder alcohol COGNAC RUM PEPERMUNT ANISETTE H. VAN DER VEN - Den Bosch RUWE HU/D m Ingezonden. II echtzaken. Burgerlijke Stand. een behoorlijken waterafvoer. Dhr. J- Michaël gaf een uiteenzetting van de verschillende capaciteiten van de electrische vijzelbemalers. Nadat nog meerdere belanghebbenden over deze voor de tuinders zoo belangrijke zaak het woord hadden gevoerd, werd be sloten in overleg te treden met het bestuur van den Binnenpolder van 's-Grevelduin-Capelle om te trachten in dezen tot een afdoende oplossing te komen. Na een woord van dank voor de belangstelling werd deze ver gadering door den Voorzitter geslo ten. DONGEN. In het café van den heer S. D. Ausems werd op initiatief van den heer Leo Fens een drukbezochte buurtvergadering gehouden ter be spreking der klokkenhistorie in de gemeentetoren. De heer F. wees op de ontstemming in deze buurt over de raadsbesluiten, volgens welke er geen klokken in dien toren komen. Er werd een comité gevormd dat de verdere actie zal voeren; daarin wer den benoemd de heeren Leo Fens Karei v. Alphen en Alph. v. Gastel. De kwestie werd uitvoerig bespro ken en ten slotte werd besloten den raad te verzoeken de klokken zon der betaling te geven en wanneer dat onverhoopt niet zou gebeuren, te beloven dat getracht zal worden, de gemeentenaren een tegemoetko ming in de kosten te laten betalen. LAND VAN ALTENA. Naar verschillende middelen hebben de landbouwers omgezien om de slecht-financieele resultaten te compenseeren. Sommigen hebben zich daartoe geworpen op den pluim veeteelt, en ofschoon vroeger op het fokken van pluimvee uit de hoogte werd neergezien, thans moet ook dit middel meehelpen om de groote tegenslagen te verminderen. Toch zal teleurstelling het deel worden van hen, die zich niet met liefde en ijver toeleggen op dezen tak. .Want de pluimveeteelt vraagt aanhoudende zorg voor het welzijn der dieren, vraagt voorwaarden, die moeten vervuld, zal men resultaat zien. Al dadelijk kan hier iets worden gezegd, omtrent den bouw der hok ken. Bij voorkeur moeten die ge bouwd worden op een bodem die humusachtig is en droog. Scherpe, koude winden moeten tegengehou den door het plaatsen van schuttin gen, of strooken kreupelhout, of zoo mogelijk kleine, altijdgroene boom pjes. Waar de ruimte te beperkt is, plaatse men eenvoudig een beschut ting van rietmatten. Velen laten hun kippen in den boomgaard of op de weide rond scharrelen. Ze vinden daar genoeg voedsel, maar vaak hebben de die ren veel te lijden als de boomgaard of weide niet is beschut, b v. door dichte rijen hagelaars of vlier. Voor het heete zomerseizoen is het goed, in den loop enkele verkwik kende en schaduwbiedende hoornen of struiken te planten. Kruisbessen kunnen daarvoor in aanmerking ko men. Dit brengt haast geen onkosten mede. Langs de omrastering van den loop, planten sommigen vruchtboa- men. Ze doen dit, om zoo de wor tels in de gelegenheid te stellen, te profiteeren van den door de kippen zelf gemesten grond. Van de struiken, die voor planting in den loop in aanmerking komen, kan men noemen de framboos, maar dan moet men er voor zorgen, dat de plaats ruim genoeg is en de kip pen geen groen te kort komen. Het hok ventileere men goed. De zonnestralen moeten vrijen toegang hebben. Het grootste oordeel brengen na tuurlijk de kippen, die de meeste eieren leggen. Slechte legsters moet men verkoopen of slachten. Zij toch nemen onnuttig de plaats in der goede exemplaren en bij onvoldoen de controle zou het kunnen voor komen, dat juist eieren van die vo gels per ongeluk voor het broeden zouden worden gebruikt. Het noodlottig gevolg zqu zijn, dat de stand der kippen niet wordt verbeterd, wat toch het doel der fok kerij is. MEEUWEN. Op 24 Dec. des nam. 6 uur wordt in het café Smits alhier een lezing gehouden door den Heer J. C. Colder, veearts te Alblasserdam over de Nederl. tuigpaardenfokkerij en haar uitvoer. Op 30 Dec. a.s. nm, 6 uur, zal in het café van den heer D. Smits te Meeuwen een lezing worden gehouden door den heer K. Onrust, Techn- Ambten. Ie klas bij denPlan- tenziektenkundigen Dienst te Ouden bosch over „De fruitteelt en hare ziektebestrijding. zijn speciale artikelen voor de wintermaanden. De beste kwaliteiten levert Brillen - Barometers - Leesglazen enz. NIEUWENDIJK. Deze week werden de eieren verhandeld voor 8 en 9 gulden p. 100 stuks. Zondag zal in de Geref. Kerk na de godsdienstoefening stemming plaats hebben voor ouderl. en diak. Als candidaten zijn gesteld voor ou derling C. v. Helden, Joh. Heijstek, J. Kroon, en A. de Later. Voor di akenen Peter v. Breugelen Johz. en M. v. d. Stelt Jacbz. De collecte gehouden tijdens het dankuur voor het gewas, bracht plm. 685 gulden op. Op Zaterdag 13 December des avonds 7 uur hoopt de A. R. Ivies- vereen. in het Instituut een open bare vergadering te houden, alwaar als spreker zal optreden de heer E. Kloosterman van Schiedam, die zal spreken over het land van Lenin, Trotzki en Stalin en over de ge heime Bolsjewistische politie, aange zien dit een belangrijk onderwerp is, wordt een ieder verzocht deze be langrijke vergadering bij te wonen. J.l. Dinsdag vergaderde de pachtersvereen. Na opening door den Voorz. de heer de Waard, waren er verschillende mededeelingen. Voorgesteld werd om de actie over le geven aan de Noordbrab. Mij. v. Landbouw wat met 50 tegen 6 stem men werd aangenomen, de vereen, blijft echter voor de niet aangeslo tenen nog bestaan. Een reglement werd opgesteld en met algemeene stemmen goedgekeurd. Spoedig zal de N.-Br. Mij. v. L. circulaires zen den om in te vullen voor de betrok ken pachters. De verbouwing der Ger. Kerk begint al aardig op Le schieten, men hoopt zc binnen 14 dagen geheel klaar te hebben, waarna verhuring der zitplaatsen zal geschieden. de vereen, gehouden collecte bracht ruim f20 op. Woensdag 2 Dec. j.l. werd door de Chr. Jongel. en Jongem. Vereen. „Andreas" haar 11ste jaar vergadering gehouden in gebouw Andreas, onder leiding van den Wel- Eerw. Heer Ds. J. Lazonder. Na 't zingen van een psalmvers en gebed opende de leider deze ver gadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Voorgelezen werd 't schriftgedeelte Psalm 16; naar aanleiding hiervan werd een toepasselijk woord gespro ken en wees de leider er op, dat het geen gedachtengang van nu alleen mocht wezen, maar telkens weer te rug mocht keeren, als ons allernood zakelijke behoefte, zooals David zijn betrouwen stelde op God. Van 't begin tot het einde werd de agenda met aandacht gevolgd, de goede wenschen der afgevaardigden werden door hunne frissche en wel gemeende samenstelling, met genoe gen beluisterd. Het verloop van den avond was, te laten zien, hetgeen door deze Vereen, wordt verricht, hetwelk een goed geheel vormde, om dat werd gepresteerd zoowel Gods Woord, alsmede Nederland en Oranje. WERKENDAM. Door de Herv. Chr. Jongel. esn Jongem. Vereen. „Maranatha" al hier, daartoe uitgenoodigd, hield Ds. W. M. A. Kalkman, Ned. Herv. Pre dikant te Katwijk a- Zee, Donderdag avond j.l. in de Herv. Kerk een le zing met het onderwerp: „Wijsheid, die dwaasheid schijnt en dwaas heid, die wijsheid schijnt". In een keurige rede betoogde Spr., dat de menschen vanaf de zondeval, steeds verder van God, den Schepper, zijn afgeweken en zich zeiven (de eigen- gewilligen) godsdienst hebben geno men, aldus een klove vormende tus- schen God en menschheid. Deze klo ve heeft God in zijn liefde tot de menschen overbrugd door de zending van Zijn Zoon Jezus Christus;een daad, weliswaar, dwaasheid in 's menschen oog, maar toch diepe, on begrepen wijsheid. Ook in onze dagen zoekt men het levensgeluk in dingen, die de leegte des harten niet kunnen vullen naar Augustinus woord zal het hart onrustig zijn, totdat het rust ge vonden heeft in God. Daarom zal het ware geluk, de zielevrede slechts gevonden worden, wanneer de mensch zijn Schepper erkent als de God van zijn leven. De groote schare, die opgekomen was, heeft deze belangwekkende re de van den vroegeren Herder en Lee raar dezer gemeente, met belang stelling gevolgd. Een ten bate van Een bloempjesverkoop werd ge- houden, waar wederom veel animo voor was. Ten slotte dankte Ds. Lazonder alle aanwezigen voor hun tegenwoor digheid en verder allen die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen; waarna de voorz. der Vereen., de heer P. Holster, de lei der van dezen avond hartelijk dank te voor zijn bereidwilligheid, zoowel nu als in het afgeloopen jaar en wenschte verder dat ZijnEerw. ook in 't volgende jaar nog tot rijken zegen mocht zijn, zoowel voor deze vereen., als voor de pas opgerichte Herv. Chr. Jeugd-Centrale. Door Dss. Lazonder werd deze vergadering met dankgebed geslo ten, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Voor de Melkveehouders in 'tLand van Altena. Nu de landbouwcrisis ons allerwege gaat beangstigen, wordt het steeds drin gender eisch, dat we als landbouwers elkander helpen. We zijn meer dan ooit in dezen tijd op elkander aangewezen. Van alle kanten wordt de noodzakelijk heid ons aangetoond en van vele zijden toegeroepen „landbouwers organiseert U!" Meermalen is ook, vooral den laat- sten tijd gebleken, dat we door orga nisatie veel kunnen bereiken. Althans meer dan den enkeling die in heel wat gevallen onmachtig is, in hetgeen door organisatie wordt verkregen. Ik wil me hier ook direct doen kennen als een coöperator. Niet dat ik op elk gebied de coöperatieve bedrijtsvorm ver kies. Er zijn in onze maatschappelijke samenleving schakeringen, waarbij ik het particulier initiatief vrij spel wj] laten. In de huidige omstandigheden ts het evenwei voor ons als landbouwers wel de aangewezen weg, zich zoo goed mo gelijk te organiseeren. Dat velen in het Land van Altena dit gevoelen zijn toegedaan, stemt me aangenaam. Dat het echter niet allen zijn ontmoedigd, ja vertoornd me, in een zeker geval, m niet geringe mate. Ik wil me hier bepalen tot de voornaamste tak van ons bedrijf n.l. de melkerij. Wat is er bij een aanzienlijke groep onzer melk veehouders in Altena toch nog een treu- rid idee, van dit soort van coöpera tie. Wat heeft de geschiedenis van de laatste 15 jaren toch een geringe invloed uitgeoefend op de kennis van deze onze collega's. Wat zijn ze hard leers. 't Zou te veel plaatsruimte vergen om de historie welke hieraan verbon den is in zijn geheel te gaan omschrij ven. Men weet maar al te goed wat de drijfveer is geweest tot het oprichten der coop, zuivelfabriek te Nieuwendijk. Niets minder dan het roekeloos spel, dat er destijds door de firma v. d. Bergh te Rotterdam met onze melkboeren ge speeld is. Dat deze coöperatieve fabriek ge lukkig altijd goed heeft gewerkt, is een omstandigheid, waarvan in de eerste plaats haar leden en leveranciers heb ben geprofiteerd, maar waarvan ook de rest van onze medeboeren de pro fijten hl ebben genoten. Het is een on aanvechtbaar feit, dat al de particulie re zuivelbedrijven in den omtrek, ook nu nog, door de fabriek te Nieuwendijk worden gedwongen, de huidige prijzen te betalen. Al de leveranciers van ge noemde fabrieken danken dus hun melk prijzen aan de coöperatie te Nieuwen dijk. Nu is het waar, dat het momenteel een slechte tijd is om voor coöperatie propaganda te maken. Vooral hierom, dat er met een onzer lanbouwcoöpe- raties, waarbij veel menschen uit Al tena betrokken zijn, een donkere tijd wordt doorgemaakt, 'tls ook niet mijn bedoeling om .alle niet-leden melkvee houders aan te sporen om lid te wor den van de fabriek te Nieuwendijk, Ik wil ;s|lechts enkele vragen stellen. Waarom levert men zijn melk niet aan die fabriek? Om dit te doen behoeft men geen lid te worden der coöperatie. Men behoeft zich heelemaal niet te verbinden. Door de melk te leveren bevordert men een verlaging van het onkostencijfer en een opvoering van het uitbetalingscijfer dier fabriek. Dus zonder verplichtingen aan en alleen slechts profiteeren van de coöperatie is toch geheel zonder fi nancieel gevaar en tot steun van zijn medeburgers in, den strijd om 't bestaan. Men is moreel verplicht elkander bij te staan waar het mogelijk is. Die mogelijkheid nu is hier aanwezig en wanneer ze in toepaasing wordt ge bracht kan ze slechts leiden tot aller voordeel. Wal zijn dan de reden dat men elkander in den steek laai? Die fabriek staat daar in ons belang. Dat kan van geen enkele particuliere fabriek worden gezegd. Of heeft de meening post gevat dat men er voor deel bij heeft als men de melk aan eigen fabriek onthoudt en aan specula tieve bedrijven verkoopt? Van dit laat ste heb ik me grondig op de hoogte gesteld en kan hier in 't publiek ten stelligste verzekeren, dat geen enkele particuliere fabriek uit den omtrek, noch „Amilko" te Gorcum, noch „De Bom- melerwaard" te Ammerzoden, noch de V.Z. te Heusden, in het tijdvak van 1 Januari tot 15 Nov. 1930 de prijzen hebben betaald die de coöperatie te Nieuwendijk betaalde. Wie meent het tegengestelde te kun nen bewijzen, die noodig ik beleefd uit mij van antwoord te willen dienen. Gaarne zal ik mijn cijfermateriaal ter 'beschikking stellen van het publiek. Wel wordt er van die zijde gezorgd deze zoo dicht mogelijk te naderen, maar nooit hebben we het nog beleefd, dat de gemiddelde jaarprijs, boven die der coöperatie te Nieuwendijk uitkwa men. Een grondig bewijs dat men niet meer kan uitbetalen dan Nieuwendijk. Wei vindt men een enkele maal een hoogere prijs op de afrekening, maar dat is altijd in den tijd dat het klein ste kwantum melk wordt ontvangen of bij het beeindigen van een contract. Bij de groote melktoevoer in de maan den Mei en Juni is het verschil altijd het grootst. Dan betaalt de fabriek te Nieuwendijk belangrijk hooger uit dan de anderen. Is het dan uit onkunde of is het iets anders dat U de coöperatie den rug doet toekeeren? Staan die particuliere bedrijven zoo veel hooger in Uw vertrouwen, dat Ge U slechts daar veilig acht en zijn er reden aanwezig dat de de coöperatie dat vertrouwen moet onthouden? Ik vraag slechts, maar zeg U tevens, dat Uw plaats is bij de coöperatie, zoo niet als lid, dan toch als leverancier. Het leveren aan speculatieve fabrieken beteekent vöor Altena,s melkboeren, ver raad plegen aan eigen stand. Hoezoudt Ge varen als de coöperatie er niet was? Geef Uzelf antwoord. Ik wil mijn be toog niet langer maken, maar toch al mijn collega's toeroepen: „Bekijk de zaak zooals ze werkelijk is en onder zoek hetgeen U duister is." Dan zult Ge zeker van inzicht veranderen. Ten zij Ge daartoe te egoisfcisch zijt ot voor een gezamenlijk strijden voor het dagelijks brood, door mindere edele ge voelens gedreven bedankt. Tot weder zien s. Co. Operator Az. Midden-wintergroepen in Eolonlehaizes. Op het oogenblik zijn van de 40 kolo niehuizen van het Centraal Genootschap nog 8 in exploitatie. Tegen 20 December worden er nog 4 gesloten, om eind Januari en later wederom gevuld te worden met zwakke kinderen. Juist in een tijd, dat vaak de verdien sten thuis het geringst zijn, als het zwakke kind in stad en land in bedompte kamer tjes of kamers ten prooi is aan lusteloos heid en aan verveling, dus in de troostelooze donkere dagen als het slappe kind het allermeest een flinke steun tot verhoogd weerstandsvermogen noodig heeft, staan alleen bij het Centraal Genootschap 6 mooie en vakkundig ingerichte koloniehuizen ledig. Evenzeer is dit het geval bij tal van zustervereenigingen. Zoowel hygiënisch als economisch is dit onjuist. En bovendien is het niet goed, dat de opleiding van het personeel tot de mooie taak van kinderzorg telken jare wordt afgebroken. Ons land begint een mooie plaats in te nemen op gebied van kinderzorg, maar blijft achterlijk ten opzichte van de winterverpleging. De herhaaldelijk gecontroleerde resul taten zijn zóó gunstig, dat het te ver wonderen is dat zoo weinig zwakke kin deren gebruik maken van de mooie ge legenheden bij het Centraal Genootschap en bij vele andere vereenigingen tot het volgen van een sterkende kuur, tevens een ruggesteun in het leven. De groote steden en provinciesteden met goed ingerichte geneeskundige en school artsendiensten geven reeds een goed voor beeld. Op het platteland, waar veel minder controle is op den gezondheidstoestand van het kind, is een winterkuur vaak nog meer noodig. Of zijn daar soms 's winters geen zwakke of bedreigde kinderen POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken. H. R., W. R., D. R. en G. D., Dussen, mishandeling, geschorst tot 15 Dec. 1930 F. S. Drongelen, mishandeling, geschorst tot 15 Dec. 1930 P. M., Woudrichem, art. 267, f25 10 d. h.P. v. S., Wou drichem, art. 300, f30 15 d. h. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK T1EL. Uitspraken door den Politierechter. G. v. B., M. B., beiden Zaltbommel, mishandeling, ieder f20 of 10 d. h. J. v. H. te Brakel, eenvoudige beleediging, f 10 of 5 d. h. C. V., J. v. d. L., beiden te Brakel, eenvoudige beleediging, ieder f 10 of 5 d. h. WERKENDAM. Over de maand November '30. Geboren: Dirkje Cornelia, d. van C. de Iloog en G. C. Holster; Cornelis, z. van P. Baggerman en J. Ritmeester; Johannes Gerrit, z. v. J. A. Timmermans en D. C. Knaap; Maria, d. van M. v. Noordenne en M. J. DuijnhouwerIvlazina, d. van P. Petersen en M. G. Foppen; Arie, z. van J. W. Ivieboom en P. v. d. Lusdonk; Cornelis, z. van C. P. v. Berchem en E. N. Baggerman; Bas- tiana, d. v. B. den Haan en M. C. Biesheuvel; Agatha A., d. -an P. v. Elzelingen en M. VerheijCornelia, d- van P. v. d. Heuvel en G. Viveen; Gerard Jacobus, z. van J. Nagelkerke en H. A. Nieboer. Getrouwd: J. Ippel 26j. enA'. lppel 24 j.A. Holster 24 j. en J. v. d. Stelt 18 j.J. II. Oorschot 24 j. en E. C. d. Hollander 25 jJ. Ippel 27 j- en C. v. Drunen 21 j.; L. van Rijs wijk 27 j- en D. v. d. Heuvel 23 j L. den Hoed 24 j. en J. v. Rijswijk 21 jaar. Overleden: Cornelis G- Verheij 5 j.; Johanna Wilhelmina Rensen73 jaar. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand November '30. Geboren: Maaike C., tfc van W, van Andel en J. van Mastrigt; Leen- dert Johannes, z. van A. v. Burgel en E. M. de Rooij; Jan, z. van P, Ippel en J. Klop. Ondertrouwd: Adriaan Johan- nes Lagrouw 29 j. met Cornelia An na van der Stelt, 25 j.; Adriaan v. d. Stelt 23 j. met Anna den Haan 23 j. Getrouwd: Govert Noorloos 31 j. met Dirkje Gerardina van Elze- lsingen 24 j.Jan Cornelis de Ivreij 59 j. met Neeltje Maria v. Andel 44 j.; Arie Wester hout 29 j. met Heil- tje Marchina Zwets 23 j.Jacob Maar ten Verheij 28 j. met Pieternella v. der Stelt 24 j.; Jan Kant 24 j. met Bastiana den Bok 22 j. Overleden: Elisabeth de Keij- zer 73 j., weduwe van W. v. Veen. Schrale Lippen Gesprongen Handen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6