Pil mm liEsiaii uil 2 wagen, let geheim van Seaten-Hall. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heugden. No. 5009 Woensdag 17 December 1930. Binnenland FEUILLETON Spierpijn Kloosterbalsem Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. list. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De AANDACHT van HEEREN ADVERTEERDERS wordt er reeds nu op geves tigd, dat met het oog op de Kerstdagen het nummer van V r Ij d a g 26 dezer NIET zal verschijnen. VERBLINDENDE VERLICHTING EN REFLECTOREN VAN GOEDE HOE DANIGHEID. Aan de Burgemeesters in de provin cie Noordbrabant en Gelderland, is door door den Heer Commissaris der Ko ningin het navolgende schrijven gericht. Ik heb de eer U te verzoeken aan de gemeente-politie te willen opdragen, een nauwkeurig toezicht te houden op de naleving door wielrijders van de bepalingen van art 22a der Motor- en Rijwielwet en art. 59 (I) van het Mo tor en Rijwielreglement. Voor wat «,rt. 22a der Motor- en Rijwielwet betreft, behoort te worden toegezien, dat niet met verblindende rijwielverlichting gereden wordt. De ver blinding, welke rijwiellantaarns in de meeste gevallen electrische kun nen veroorzaken, moeten veelal wor den toegeschreven aan een verkeerden stand van de lamp, waardoor de stralen bundel te veel in opwaartsche richting uitschijnt. Daar wel in de meeste ge vallen meer aan onkunde dan aan on wil gedacht zal moeten worden, zou wellicht aanvankelijk met een waarschu wing kunnen worden volstaan. Te dezer zake moge ik U verwijzen naar het arrest van den Hoogen Raad wan 23 Juni 1930, (W. v. h. R. Nr. 12175) waarin overwogen wordt dat aan de woerden „de wijze van rijden" (voor komende in art. 22 M. en R.W.) veel eer een ruime beteekenis moet worden gegeven, zoodat daarbij ook in aanmer king komt, de gesteldheid van het motorrijtuig of rijwiel, waarmede wordt gereden, indien deze omstandigheid dat rijden maakt tot een gevaar voor de vrijheid of de veiligheid van het ver keer." Voor wat art. 59 (I) van het Motor en Rijwielreglement betreft, zal er op gelet moeten worden, dat reflectoren welke aan de achterzijde van de rij wielen moeten zijn aangebracht, voldoen aan de eischen in even genoemd ar tikel gesteld, n.l. dat zij verticaal ge plaatst zijn en beschenen wordende, de daarop vallende lichtstralen duidelijk zichtbaar rood terug kaatsen. Door slechte constructie of door ver keerden stand hebben de reflectoren Naar het Engelsch door Mes. L. B. WALFORD. 10. „Komaan nu; Flora zegt dat ik nog maar een kwajongen ben; zij willen nooit gelooven dat ik een man ben, mijnheer Cumberland. Ik moet een jongen blijven, evenals ik op die sofa moet blijven liggen zoo lang ik leef. Zie Madelaine eens prui len, Cumberland; alleen omdat ik haar een beetje geplaagd heb. Hee- re, wat is een meisje toch vreemd! Breng gij haar maar tot bedaren, Cumberland, naar u luistert zij wel. Ik ben niet goed genoeg voor de dame mijner keuze; en behalve dat, kan ik niet opstaan en bij haar komen. Zij wil geëerd worden, dus op de knieën, Cumberland." „Uwe nicht is wel goed, zich al les te laten welgevallen," zei Cum berland verstoord. „Ik geloof werke lijk dat gij vandaag niet wel zijt en wij beter deden te vertrekken." „Wij?" herhaalde Tom. Cumberland bloosde, ondanks zich- zelven. „Beteekent w ijgij en Madelai ne?" ging Tom voort, zich op de vaak een onvoldoende werkzaamheid, waardoor zoowel voor de wielrijders als voor het verkeer gevaar kan ont staan. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Met groote dankbaarheid zijn de Hoofdbesturen der Samenwerkende Zendingscorporaties vervuld, nu aan het einde van de eerste week in December de opbrengst der Zendingsweek is ge stegen tot een bedrag van f180.000. Evenwel zijn de daarnaast ingekomen gewone ontvangsten de laatste weken aanmerkelijk beneden die van de over eenkomstige weken in het vorige jaar gebleven. Moge dit in de tegenwoor dige economische omstandigheden niet verwonderen, des te meer stemt het tot dankbaarheid, dat de totaalinkom sten over het geheele jaar slechts ruim f1000 achter zijn bij die van het vo rige jaar op denzelfden tijd. "Maar de nooden zijn dit jaar veel grooter, de raming is f50.000 boven die van 1929 en het tekort is dus ook zooveel hooger. En dat maakt de oor zaak uit van de groote zorg, waarmee de Hoofdbesturen den huidigen finan- cieelen toestand gadeslaan. Er wordt nu tot 50.000 vrienden der Zending een verzoek gericht alsnog een laatste krachtsinspanning het Zen dingswerk te behoeden voor een drei gend tekort, dat, zou het werkelijk ont staan, het juist nu zoo bloeiende en voor Indië zoo noodige werk ook het volgend jaar sterk zou belemmeren. Als allen naar vermogen meedoen, zal dit tekort niet behoeven te ontstaan. o RIJKSDOMEINPACHTEN. Naar wij van alleszins bevoegde zijde vernemen, ligt het niet in de bedoeling van den Minister van Financiën om voor Rijksdomeingronden nu reeds pachtver- mindering toe te staan op grond van den malaise-toestand. Wat de ten registratiekantore te Waal wijk betaalbare pachten betreft, zal echter in gevallen, waarin daartoe naar het oor deel van de domeinambtenaren aanleiding bestaat uitstel van betaling kunnen wor den verleend, tot uiterlijk 1 Januari 1932 zonder bijberekening van rente. Pachters van het kantoor Waalwijk, die uitstel van betaling wenschen, moeten ieder afzonderlijk ten verzoek hiertoe richten tot den Directeur der Registratie en Domeinen te Maastricht. o RADIODISTRIBUTIE TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben bij den Raad ingediend een gewijzigd voor stel ter zake van radiodistributie. Thans wordt voorgesteld de distributie te doen plaats hebben over het telefoonnet. Het te heffen tarief kan op f 2.50 per maand worden bepaald en de entrée op een be drag van f 15. Ook bij dezen ge wijzigden ellebogen verheffende. „Zooals ge wilt," antwoordde Cum berland. VI. „Zij is sinds drie maanden kop pig en oproerig," zeide Tom Seaton tot zichzelf, wanneer hij af en toe steelsgewijs naar het paar zag, dat bijna zwijgend naast elkander zat: „zoowat een maand nadat die fat hier kwam. Nu weet ik waarom. Ik weet het, en zal er mij naar re gelen. Hij weet iets van mijik las het in zijne oogen. Maar nu zoo spoedig mogelijk dat heerschap ver wijderd om van Madelaine te weten te komen wat er van ochtend van het pakje geworden is." De fortuin begunstigde hem. Tot Cumberland's misnoegen was een zij ner vrienden, op weg zijnde naai de boerderij op de heide, even op het kasteel komen vernemen of Cum berland er zich ook bevinden mocht en of deze dan met hem medeging. Men had hem in de gezelschapska mer gelaten en mevrouw Seaton liet dit mijnheer Cumberland zeggen. Tevergeefs scherpte de ongelukki ge Cumberland zijne denkvermogens, toen hij tegen zijn zin den bediende naar de gezelschapskamer volgde zoo plotseling in beslag genomen en het hoofd vervuld van geheel ande re gedachten, wist hij niets te be denken om van den vriend onlsla- opzet zullen aangeslotenen zeiven slechts een luidspreker hebben te koopen, aan gezien het niet in de bedoeling ligt dien van gemeentewege te verstrekken. AUTO-ONGELUKKEN. Auto te water gereden 3 dooden Zaterdagmorgen heeft te Zwolle een ernstig ongeluk plaats gehad. Een per sonenauto, waarin zich bevonden de 27- jarige Nanne .Teimersma, zijn 3 jarig zoontje en zijn schoonvader, de heer Th. Koenen uit Sittard afkomstig, zijn ter hoogte van de Kerkstraat in de stadsgracht gereden. Zij hadden in Zwolle overnacht, bevreesd voor den dichten mist en de gladheid van den weg. Zaterdagmorgen om 5 uur hadden zij zich per auto op weg begeven om een begrafenis te Leeuwarden bij te wonen. Een slagersjongen, die om dien tijd op een afstand passeerde, hoorde een klap. Toen hij ging kijken zag hij, dat er een auto in de stadsgracht was gereden. De jongen waarschuwde onmiddellijk de politie, die weldra ter assistentie ver scheen. Er werd een onderzoek ingesteld en het gelukte met groote moeite de drie personen boven te brengen. Zij waren echter reeds overleden. De heer Jeimerma stond aan het hoofd van een taxi-onderneming te Sittard, De heer Koenen was schietmeester in de mijnen. Auto te water 1 doode Vrijdagnacht te omstreeks 42 uur had te Uskwerd een ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den heer H. Nieboer te 't Zand in Groningen, ver voerde de echtparen Knot en Zuur naar Uskwerd. Toen het echtpaar Knot, dat aldaar moest zijn, juist aan het Kanaal was uitgestapt en de auto zou draaien, reed deze achterwaarts te water en sloeg over den kop. De echtgenoote van den heer Zuur was spoedig opgehaald en was vlug van den schrik bekomen. De heer Zuur werd later opgehaald. Zijn toestand is nog bedenkelijk. De heer Nieboer was, toen hij uit het water werd opgehaald, reeds overleden. Auto te water. Vrijdagmiddag is te Twello bij een gevaarlijke bocht in den rijksstraatweg een auto, bestuurd door gravin De Bar- beyrac de St. Martin, bij het uitwijken in een diepe sloot gereden. De bestuur ster is gewond naar haar ouders gebracht, die onder de gemeente Bathmen wonen. Haar auto werd grootendeels vernield. Auto-botsing op den weg HedelDen Bosch Tengevolge van verkeerd uitwijken door een fietser, zijn op den weg van Hedel naar 's Hertogenbosch twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen, waardoor beide voertuigen, mede ten gevolge van den ijzel op den weg, van den dijk wer den geslingerd en in het aangrenzende weiland terecht kwamen. De toedracht van het gebeurde is als volgtDe auto van de firma Veltman uit Den Bosch was op weg naar Hedel en moest plotseling uitwijken door een verkeerde manoeuvre van een wielrijder, I waardoor de bestuurder zich geplaatst I zag voor de van tegenovergestelde zijde i komende lastauto van de firma Grandia uit Zaltbommel. stijve spieren gen te worden en wanneer er geen nieuwe uitnoodiging van Sir Thomas of zijne echtgenoote volgde, was zijn toestand hopeloos. Zoo iets was hem nog nooit over komen; noch Harry Thomson, noch iemand anders had hem ooit des Zondags opgeschrikt; en dat hij juist dezen Zondag gekozen had, was een onvriendelijk speling van het nood lot. Hij deed evenwel nog een zwakke poging. „Werkelijk, ik zie er tegen op naar huis te gaan," zeide hij. „Gij ziet... het is heel aardig van je, Harry, maar je woont zoo ver duiveld ver. Als ik met je mee ging, weet ik niet hoe ik van avond nog den langen weg terug maak. Dus... als je wat dichterbij woon- det dan zou het wat anders we zen. En dan, het regent nog steeds..." Maar zelfs zulk een duidelijken wenk werd niet geteld. Mevrouw Seaton, die graag een gast had, zag ditmaal niet ongaarne, dat Cumberland vóór den avond ver trok. Cumberland had alles gedaan, waarvoor zij hem medegenomen had; hij had de meisjes gezelschap ge houden, den geheelen middag bij Tom gezeten, den gekwetsten teen van Bubble verhonden en of schoon hij de hand op de knie hield, aan zijn ooren trok, zijn zwar ten neus aan zijn gezicht drukte en verder alle mogelijke liefkoozin- gen aan Bubble besteedde, vond zij ,,Geen goud zoo goed" Een botsing was onvermijdelijk met een kevigen smak reden beide wagens elkander in de flank aan en stortten door den terugslag aan weerszijden van den dijk af, waar beide auto's verscheidene malen omsloegen. Het toesnellende pu bliek uit voorbijrijdende auto's slaagde erin den bestuurder van de auto uit Zalt-Fommel, die in de cabine bekneld was, te bevrijden. Deze man, de heer Grandia, had ernstige brandwonden be komen aan de beenen, waardoor zijn overbrenging naar het gasthuis in Den Bosch noodzakelijk bleek. Na verbonden te zijn kon hij huiswaarts keeren. De acht inzittenden in den wagen der firma Veltman bleken er minder ernstig aan toe en slechts twee hunner hadden lichte ontvellingen. Op den weg ontstond een verkeers opstopping, die spoedig door den prov. wegen-inspecteur uit Den Bosch werd ontward. DE BELGISCHE LEENING. "Werd de Belgische leening in ons land „geheel geplaatst", hetgeen in de emissie terminologie wil zeggen, dat het succes slechts matig was, in Zwitserland, waar 25 millioen Zw. francs van de leening aangeboden werden, is het succes nog minder geweest. Men heeft slechts 60 pet. der leening kunnen plaatsen. o DE ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. De Tweede Kamer heeft Vrijdag met 57 tegen 33 stemmen aangenomen het het toch beter van avond alleen te zijn- „Hebt gij Bubble wel eens voor de Koningin zien sterven?" vroeg Cumberland, door deze wending een uitnoodiging van de gastvrouw trach tende uit te lokken. En toen dat kunstmstuk verricht was: „Nu moet hij de nederlaag van Gladstone drinken, want Bubble is conservatief, weet ge, Harry? Kijk, zie eens hoe hij ze drinkt," zeer langzaam wwat thee in zijn scho teltje schenkend en dat den hond voorzettend. Toen men uitgelachen had, moest Bubble opzitten om een beschuit te vangen, daarna languit op zijne ach- terpooten staan, en meer kunstjes, die hij honderden malen verricht had. „Kom, 't is nu droog, zouden wij niet opstappen?" opperde eindelijk de jonge schot, die voor elk weer gekleed was. „Goedenmiddag Sir Tho mas; zoodra ik er van hoor, zal ik het u van die fazanteneieren laten weten; goedenmiddag, mevrouw Sea ton!" en zoo ging hij de rij langs. Cumberland moest hem zoo goed mogelijk nadoen. Geen berouw, geen hoop. geen wenk tot te willen blijven hielpen, en mocht dit den lezer vreemd voorkomen, dan moe ten wij den laatste mededeelen, dat het alleen de schuld was van de minder goede luim, waarin de oude wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd van f180 tot f200 per H.L. ad. 50 pCt. Het wetsontwerp treedt in werking 1 Februari a.s. EEN MOTIETVAN DEN PLATTELANDERSBOND. De Plattelandersbond heeft te Utrecht zijn algemeene vergadering gehouden. Behalve huishoudelijke aangelegenheden werden ook de crisis in den landbouw en de maatregelen tot leniging van de crisis in bespreking gebracht. Na langdurige discussies werd met al gemeene stemmen de volgende motie aan genomen „De Plattelandersbond, in algemeene vergadering te Utrecht bijeenoverwegende dat momenteel de Nederlandsche landbouw in een noodtoestand verkeert, en dat vele landbouwers met den ondergang bedreigd worden, dringt bij Uwe Excellentie aan op spoedige hulp aan den landbouw door loonende productieprijzen te verzekeren voor landbouw producten, tarwe, aardap pelen, suikerbieten, zuivel- en tuinbouw producten, en den landbouw in het alge meen van de lasten, voortspruitende uit de sociale verzekering, te ontheflen". DE OVERVAL IN~HET POSTKANTOOR TE AMSTERDAM. Te Rotterdam is in een aanbouw zijnd huis een aantal stukken gevonden, ge stolen uit het postkantoor in de Kerkstraat te Amsterdam, waar de bekende overval heeft plaats gehad. Gebleken is, voor den bedrijver van den overval van weinig of geen waarde was. Spaarbankboekjes, chèques, e.d., werden weggeworpen. gebruikmaking van deze „waardepapieren" zou voor den roover al zeer gevaarlijk zijn geweest. Vermoedelijk is dus den man, die den overval in het postkantoor gepleegd heeft met zijn buit zoo spoedig mogelijk uit A msterdam verdwenen en naar Rotterdam gegaan. Of hij daar en niet te Amster dam thuis hoort, staat daarmede nog al lerminst vast. De politie heeft dienaan gaande nog niets kunnen ontdekken, en in verschillende richtingen duurt het onderzoek voort. r; VERGIFTIGD WATER? Van den Veehouder J. Huizinga te Haulerwijk zijn 4 kalveren na het gebruik van water uit de regenton gestorven. VLIEGEN ZONDER"MOTOR. Twee Bussumers, de geboeders Fokker, hebben een vliegtuig zonder motor ver vaardigd, dat met pedaalbeweging kan worden voortbewogen. Het geraamte is van holle gelaschte buizen opgebouwd, het draagvlak is 7.50 meter lang en 1.85 dame verkeerde, ingevolge den schrik door den val veroorzaakt en van die der andere dames, na de on dervinding in Tom's kamer opge daan. „Ik heb hoofdpijn en wil wat rust hebben", merkte mevrouw op, toen de gasten vertrokken wa ren. „Seaton is ook niet wel. Trou wens, als wij mijnheer Cumberland verzocht hadden, dan moesten wijl het mijnheer Thomson ook gedaan hebben, en dat zou mij te druk geweest zijn." Geen der dochters had er iets te gen. Bij iedere andere gelegenheid zouden tegenspraak en pruilende lip pen het onvermijdelijke gevolg ge weest zijn, maar nu zwegen beiden, terwijl Sir Thomas, te veel met ei gen smart en teleurstelling vervuld, welke juist nieuw voedsel gekregen hadden, geen syllabe van de over wegingen zijner vrouw gehoord had en er gaarne het antwoord op schul dig bleef. „Ik moet Dinsdag zelf met de boot mee en uitvinden wie die schelmen zijn," besloot hij in zichzelven. „Ik móet het weten, het koste wat het wil." Onder de hand had Tom Made laine opgehouden. „Gij behoeft niet heen te gaan, Mad," merkte hij op, met een uitdrukking in zijne stem, die haar weer op een stoel deed neervallen (Wordt vervolgd.} XIEUWSBLAB voor iet Laad vin Keisien es AltuUi Langstraat en de ëoiielerwaard dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akker's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1