want die voldoet altijd. Dit miner nestaat uil 3 maden. Zhim- Onclefcu^ 5. P. Eankbnyzen 4 (o's Bank jTV. V er huurt Safe-Loketten m Abdijsiroop Lange Winteravonden. let geheim m Seatoa-flall. Thermogène-W atten A. Verschuur-Baert Agentschap va# d; Awsterdatnsche Bank fl.V-, Amsterdam. Bestrijdt toch die Bronchitis! tenminste Elfde Volkstelling. Loketten vanaf f7.50 per jaar. Und van alteka Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5083. Woensdag 24 December 1930, FEUILLETON A. BAAI JENS, Dit blad verschyot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. een BRIL van Qediplomeerd Opticien, Waarom wordt de urine zoo nauw keurig onderzocht bij elk geneeskundig onderzoek Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet gezond zijn. En de nieren behooren tot de ge wichtigste levensorganen. Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, „kan dit een gevolg zijn van nier- of blaas- zwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt en opwekt tot hernieuwde werk zaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed behoorlijk filtreeren, wordt ook de urine- loozing vanzelf weder normaal. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Binnen enkele dagen zal op de de geheele bevolking van Nederland een beroep worden gedaan om mee te werken aan de Elfde Volkstelling. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek doet ons daaromtrent onder staande mededeelingen. Wanneer men ze bewaart en de volgende week naast de in te vullen kaart legt, dan zullen ze het werk gemakkelijker kunnen maken. Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. Het ondeelbare moment, waarop het jaar 1931 zijn voorganger op volgt, is het tijdstip der elfde volks telling. Dit wil zeggen, dat deze tel ling beoogt, een overzicht te krijgen van de bevolking, zooals zij op dat middernachtelijk tijdstip is samenge steld. Het bevolkingscijfer, dat bij bena dering wel bekend is, zoo nauwkeu rig mogelijk vast te stellen, is nood zakelijk, omdat het den wettelijken grondslag vormt voor de berekening van de bijdragen van het Rijk in de kosten der gemeentelijke huishoudin gen. De bevolkingsregisters vormen een niet genoeg te waardeeren bron voor de kennis van dit steeds verander lijke cijfer, maar geen menschenwerk is onfeilbaar en de bevolkingsregis ters zijn afhankelijk van de nauw gezetheid, waarmee de bevolking de voorgeschreven aangiften doet. Een controle eens in de tien jaren is niet te veel. Maar bovendien heeft de nauwkeu rige vaststelling van het bevolkings cijfer nog ander practisch en ook wetenschappelijk belang, en wordt in alle landen de Volkstelling be nut om enkele gegevens te verzame len over de samenstelling der be volking, hare samenwoning, de be roepen, welke hare leden uitoefenen en zoo meer. Voor het verkrijgen van gegevens voor belastingaanslagen dient de Volkstelling niet. In de laatste dagen van December worden de Volkstellingskaarten huis aan huis afgegeven, in omslagen, wel ke er één bevatten voor afzonderlijk levende personen, een aantal voor gezinnen. Aan de gezinshoofden in dit laatste geval de taak om ze in te vullen. Is een lid van het gezin afwezig, dan vult het gezins hoofd niettemin diens kaart in. Heeft 12.) „Ik heb het hem ditmaal verteld, en ik zal het hem altijd vertellen," ging zij moedig voort, en hij herkende nau welijks het bleek en moedig gelaat tegenover hem, „ik zal het hem telkens vertellen als ik merk, of hoor of denk dat gij dat er wat gaande is. Ik wil geen deel in uwe „zaken" heb ben. Ik zal mijn mond niet houden God bewaar mij daarvoor. Hij zal mij helpen ja, dat zal Hij dat zal Hij. Och neen, ik vrees niets meer niets zal mij meer bang maken. Tom, wat gij b;ok doet of zegt, of wat er ook gebeure ik vrees niets meer." Onder het spreken had zij de handen gevouwen, de oogen hemelwaarts ge heven, bleef toen een oogenblik op den drempel staan, en verliet daarna zachtjes het vertrek. Hij trachtte haar niet meer tegen te houden. VII. „Flora", zeide Tom den, volgenden dag, „ik geloof dat uw vriend Cum berland met u en Blanche niet eerlijk gehandeld heeft." „Wat, wat bedoelt gij?" vroeg zij verrast bij zulk een persoonlijke aan merking. „Ik beweer niet van dergelijke za ken verstand te hebben, natuurlijk", Tom voort, „en misschien heb ik wel heel en al ongelijk. Het is wellicht lou ter verbeelding maar ik meende, dat I onze kennis van de Heideboerderij nog al veel werk van mij maakte en dan weet een broer gewoonlijk wel wat dat beteekent. „Maar," en hier veranderde hij eensklaps van toon, „ik wil je niet langer op de pijnbank laten. Luister maar, Cumberland is tot over zijn ooren toe verliefd op Madelaine en zij, het jonge ding, beantwoordt die genegen heid. Dat is de juiste uitdrukking, niet waar? Nu, wat zegt gij daarvan, juf rouw Flora „Maar,.... maar geloof mij, ik weet niet wat gij bedoelt," lispelde zij zacht. „Gij zijt zoo vreemd Tom, wat wil je?" „Ik zal het u spoedig vertellen wat ik wil. I k heb geen geheimen, gij wel? Had ik geen gelijk dat Cumber land u beiden naliep, dat hij alle be zoekers van vroeger verdreef, dat hij ule n Blanche het hof maakte?" „Neen, Blanche niet." „En Madelaine zeker ook niet?" Ik dacht eigenlijk nooit aan Made laine. Ik.... De waarheid is eenvoudig dit, Tom. Mijnheer Cumberland maak te ons allen het hof." En een eerlijke traan, snel weggepinkt, was, terwijl zij sprak, het oog van het meisje ontspron gen. Zij was meer gevangen dan zij dacht. „I11 dat geval moet ge hem maar spoedig vergeten," zeide Tom koel tjes. „Maar hoe kunnen wij hem vergeten als hij werkelijk veel van Madelaine hij gasten of tijdelijk inwonenden, dan worden hem, behalve de gele en witte kaarten (mannen en vrou wen), ook oranje en (of) rose kaar ten voor tijdelijk aanwezigen uitge reikt. Is het geheele gezin afwezig en treft de teller dus als hij de kaarten wil afgeven niemand aan, dan zorgt het Gemeentebestuur voor de verdere afwerking. Begin Januari worden de kaarten weer opgehaald. De invuller heeft dus een paar dagen tijd om te doen, wat van hem verlangd wordt. Zoo dikwijls hij zich voor een vraag ge steld ziet, waarop het antwoord niet eens voor al vaststaat, moet hij na gaan: hoe is de toestand op 31 De cember te middernacht; wie maken op dat moment deel uit van mijn gezin; wat zijn op dat moment de roepen van mij en van mijn gezins leden en zoo verder. Ziehier de be- teekenis van het „tijdstip der telling", het nul uur nul tusschen oud en nieuw. pakjes van 45 ets. en 75 ets. VERBAND-WATTEN - VERBANDGAAS - OOG-VERBANDJES - OOG-BADJES - KOORTS-THERMOMETERS. - BAD-THERMOMETERS. - Drogisterij Botermarkt 72 HEUSDEN. De kaarten bevatten drieërlei. Op de vóórzijde, heel bovenaan, staan vragen, welke reeds door het Gemeentebestuur zijn beantwoord; men moet ze nazien en, waar noodig, duidelijk zichtbaar verbeteren. Alleen de leeftijd moet er nog worden bij gezet. Het „onderdeel" der Gemeen te, waar men geboren is, heeft in hoofdzaak belang voor de Friesche gemeenten. Aan denzelfden kant is, onder de dubbele streep, een reeks vragen ge steld, waarop antwoord moet worden gegeven. Vragen beantwoorden is las tig, maar vragen stellen niet minder. Om een en ander te vergemakkelij ken, zijn aan de achterzijde der kaar ten toelichtingen gegeven. De eerste vragen betreffen het ge zin. Uit de toelichting blijkt, dat ge zin is op te vatten als „huishouding". Met „inwonend" dienstpersoneel wordt bedoeld personeel dat nacht verblijf heeft in het huis van het in hare brandvrije kluisinrichting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Ons kantoor zal Woensdag 31 December van 12 uur af gesloten zijn. gezinshoofd. Bestaat dit personeel uit een gehuwd paar, dan vormt dit paar (al of niet met kinderen) een afzon derlijk gezin. Hun kaarten behooren in een afzonderlijken omslag te lig- AKKER's „Voor de Borst" houdt?" „Hij moet haar vergeten." „Dat begrijp ik niet," hernam Flora. „Zij zal hem niet afwijzen." „Maar hij moet haar niet vragen." „Tom, ik begrijp je niet," riep zijne zuster, „haar niet vragen! Denkt gij, veronderstelt gij dat ik dat iemanjd onzer iets zou willen doen om dat te voorkomen? Meent gij dat soms? Als dat de bedoeling is, mijnheer, hebt gij de verkeerde voor. Ik weet wel, dat mijnheer Cumberland niet in alle opzichten goed gehandeld heeft; hij had eerlijker moeten zijn, openhartiger ten minste, maar wij kunnen toch niet gen dat hij iets gedaan heeft om onze terugtrekking te rechtvaardigen. Als hij met Madelaine trouwt...." „Maar hij moet haar niet trouwen." „Waarom niet? Gij weet," voegde zij er blozend bij, „gij weet hoeveel genoegen het mama deed, zooveel goeds van de Wardlaws over hem te hooren." „Wat vertelden ze dan?" „O, dat hij een net mensch is, dat hij van goede familie is, dat hij rijk- is, ten minste gefortuneerd, en zijn j eigen heer era meester en.... „Maar zeiden zij niets achtenswaar dig?" „Neen, dat niet geloof ik, maar dat weten wij wel. Hij is de laatste vier, vijf maanden zóó dikwijls bij ons ge weest.... „Drie en een halve, bedoel je." „Drie en een halve dan; Ia'ng ge noeg in ieder geval om te weten wie en wat hij is." „En dat blijkt juist van niet, of lie ver, dat jullie vrouwen niet alles ont dekken, want in dit geval moet men gen en door het hoofd van dit gezin te worden ingevuld. Voor inwonende familieleden wordt door het gezins hoofd opgegeven in welke betrekking ze tot hem staan (moeder, schoon zuster, enz.). Bij den burgerlijken staat moeten een man hebben. O, gij denkt dat ik weinig van een man heb, maar toch, ik heb i ets van dien fijnen Cumberland ontdekt, op wien geen uwer nog een vlekje bespeurd of niet eerder bespeurd zou hebben, dan wanneer het te laat zou zijn. Eéns getrouwd...." „Tom, wat bedoel je?" „Nu, zóó angstig behoef je niet te kijken. Er zijn tal van lieden die aan 'hetzelfde mank gaan; doch men kiest hen liever niet tot zijn naaste betrekkin gen als men het toevallig weet. Ge lukkig dat ik het bijtijds nog ontdekte." „Ontdekte? Wat ontdekte?" „Dat Cumberland drinkt!" fluis terde Tom. Er heerschte een diepe stilte; zelfs de oppervlakkige Flora was te zeer getroffen om te spreken. „Natuurlijk zou ik daar altijd van gezwegen hebben," ging Tom eindelijk voort, „maar toen ik gisteren zag wat er tusschen hem en Madelaine gaande was, en toen hij het zelfs waagde met een flesch brandewijn in zijn jas hier te komen st! wat je ook doet, maar toen ik gisteren zag wat er tusschen hem en Madelaine gaande was, en toen hij het zelfs waagde met een flesch brandewijn in zijn jas hier te komen st! wat je ook doet, maar zeg dit niemand...." „O, Tom, ik kan het nauwelijks ge- looven maar dat moet het dan ge weest zijn,... och, hoe treurig...." „St! Voorzichtig. Als er iemand bin nenkwam... wij kunnen nooit te voor zichtig zijn. Kom, wat dichter bij, en, denk er om, als Madelaine of iemand anders binnenkomt, praat er dan niet over ten minste als ik het niet doe. gehuwden, ook als ze niet in dezelfde woning wonen, invullen „gehuwd". Zijn ze krachtens „rechterlijke uit spraak „gescheiden van tafel en bed", dan vullen ze dit laatste in. Bij de vraag naar de kerkelijke ge zindten is een reeks officieel bekende kerkgenootschappen en zelfstandige kerkelijke gemeenten in de toelich ting opgegeven. Daaraan moet nogi worden toegevoegd het, na het af drukken van de kaarten bekend ge worden, kerkgenootschap „Gerefor meerde Kerken in hersteld verband", In geval van twijfel omtrent den juis- ten naam van het Kerkgenootschap, waartoe men behoort, kan men opge ven, bij wien men ter kerke gaat ofi welke kerk men bezoektde- Gemeen tesecretarie zal er dan den juisten) naam bij kunnen zetten. Wie niet tot: een kerkgenootschap gerekend wil worden, geeft op: „geen kerkgenoot schap". Beantwoording met „onver schillig" kan tot misverstand aanlei ding geven, invulling met een streep je tot twijfel. Het een noch het dtfc der is geoorloofd. De beantwoording der vragen naar. GEMARINEERDE HARIN9 en ROLMOPS, per pot van 3 stuks, 25 cent. MOSSELEN IN AZIJN," per pot 40 cent. GARNALEN IN GELEI, per pot 47V2 cent. Paling in gelei, Ansjovisch enz. Botermarkt 88 HEUSDEN. Wat wilde je zeggen?" „Zijn jas hing niet op de gewone plaats; wel in den corridor, maar...'* „Aha!" „Maar aan het andere einde, alleen op een knop. Ik vond ook dat er een vreemde lucht heerschte, zoo'n brande- wijnlucht. Ik bleef stilstaan en mijnheer Cumberland, die in de deur van de zaal! stond, snelde op mij toe, vroeg naar mijn hoodpijn, sprak over het bal en zeide dat ik daar zeker hou had ge vat en niet in den tocht moest blijven staan, zoodat ik er in het geheel niet meer aan gedacht heb.... Maar Tom zou het?" „Wel, ge hebt het immers zelf ge merkt," zeide Tom overtuigend, „del flesch is toen zeker bij het omvallen van het rijtuig gebroken, en de inhoud in zijn jas geloopen. En heb je er! later niet meer van gemerkt?" „Neen, tenminste... „Nu, ik wel; daardoor kwam ik er achter en iemand anders ook, maar daar komt ze aan, het is haar tred...st! „Tante Julia zond mij dit papiertje," zeide Madelaine binnentredend, „de man die het bracht, wacht er op." „De bediende van Cumberland?"- vroeg Tom. 'I ante zeide slechts „de bediende". „Maar dat is natuurlijk," zeide Tom. „Geef me een potlood; ik heb eera boodschap zoowel aan Cumberland als aan den bediende," en luide: Dat hal ve velletje, Flora, als je wil dat halve zeg ikhet is niet voor Cum berland...." J l (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altenaje Langstraat en de Bommelerwaard UW BRIL. ZAL U WEER VEEL GENOT VERSCHAFFEN, M. UT, telef. no. 15 Raamsdonksvesr. Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» i J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1