Tweede Blad No. 5083 WoeDsdag24Dec. De uitbarsiins van Hen Merapi voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Eind 30 QORKUM Telef. 266. Buitenland. Binnenland BEHOORENDE BIJ HET ARSENICUM IN HET DINER. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam bij de familie Bartl te Thalkirchen, arsenicum in het middageten, dat door de 16 jarige dochter was klaar gemaakt. Onmiddellijk na den maaltijd vertoonden zich by het geheele gezin ernstige ver giftigingsverschijnselen. Het zestienjarige meisje zelf en een vijftienjarige zoon over leden reeds denzelfden middag aan de gevolgen van arsenicum-vergiftiging. Het echtpaar Bartl zelf is ernstig ziek en de jongste zoon, een schooljongen, werd des middags wegens aanvallen van duizelig heid door zijn onderwijzer naar huis ge stuurd, waar hij zijn ouderen broer en zus reeds stervende vond. NOG DRIE LIJKEN GEVONDEN. In de mijn Anna II te Alsdorf zijn nog drie lijken van slachtoffers der mijn ramp van voor 2 maanden gevonden. PER ZEILBOOT OVER DEN OCEAAN. Twee Estlanders zijn te Miami (Florida) in een 8-meter lange zeilboot na een tocht van 133 dagen over den Atlantische Oceaan, aangekomen. —o NIEUWE GOUDMIJNEN ONTDEKT? Vermoedelijk is bij Rouxville (Z.-Afrika) een nieuwe goudrif ontdekt. Op een plaats ongeveer 14 mijl van het dorp af, is goud opgegraven en de monsters zijn naar den staatsontleedkundige opgezonden. Deze heeft zeer gunstig daarover gerapporteerd volgens zijn verslag zal de opbrengst aan merkelijk hooger zijn, dan wat de Randse goudmijnen leveren. Hoe uitgestrekt het rif is, kan niet met zekerheid worden bepaald. Het verdere onderzoek is nog aan den gang. Deze nieuwe ontdekking heeft een heele opschudding in Zuid-Afrika te weeg gebracht. FAMILIEDRAMA. Te Kreibau in het district Baynau is een landbouwer gearresteerd onder be schuldiging zijn 30-jarige vrouw en zijn 3 jongste kinderen van 1 tot 4 jaar te hebben vermoord. De man was Vrijdag ochtend zelf bij de gendarmerie verschenen. Hij vertelde, dat hij, toen hij ontwaakte, bemerkte dat zijn vrouw en kinderen niet in huis waren. Hij zocht een half uur en ontdekte toen hun lijken in den wa terput. De gendarmerie hechtte geen waarde aan dit verhaal, daar het alge meen bekend was, dat de man in onmin met zijn vrouw leefde en zich bovendien in financieele moeilijkheden bevond. Daar ook [nog bleek, dat de waterput erg on diep was, zoodat de vrouw er zeker niet in kon zijn verdronken, werd de man in hechtenis genomen. Het parket heeft bevel tot schouwing van de vier lijken gegeven. BRUTALE OVERVAL. Een onbekende man belde aan het perseel Van Gochstraat 106 te'sGraven- hage. De vrouw des huizes, die alleen in huis was, J. J. v. D., opende de deur. De man vroeg haar of haar echtgenoot thuis was, waarop zij ontkennend ant woordde. Daarna trok hij een revolver en eischte geld. De vrouw in haar angst heeft hem haar spaarpot met f12 gegeven, waarna de man verdween. MISDAAD? Te Laag-Soeren is verdronken de heer Van W., wonende te Eerbeek. De politie heeft een onderzoek ingesteld, daar op het lijk vermist -worden een portefeuille en een portemonnaie, die Van W. gewoon was bij zich te dragen. te INBRAAK IN EEN SECRETARIE. Er -is ingebroken in de gem. secretarie Oude Niedorp, waar de legesgelden Het aantal dooden tot 700 gestegen. Acht inlandsche dorpen verwoest. De Vulkaan werkt nog steeds. Uit Djokjokarta wordt gemeld Donderdagmorgen had een uitbarsting van den Merapi plaats, die Vrijdagmorgen door een tweede uitbarsting gevolgd werd, welke zwaarder was dan de eerste, waar door het getal dooden thans 89 bedraagt. Het bestuur neemt aan, ofschoon het mee- rendeel der lijken nog niet gevonden is, dat dit getal der vermisten juist is, aan gezien zij zich moeten bevinden op dus danige plaats dat zij als onherroepelijk verloren moeten worden beschouwd. De resident van Magelang nam een zestien tal slachtoffers in oogenschouw. Dezen waren door den heeten luchtstroom ineen geschrompeld en tot op de beenderen ver brand. Zij werden neergelegd in de voorgalerij van de woning van den Loerah van de dessa Gemer-Sabrang en daarna onmiddellijk begraven. De gouverneur van de provincie Midden- Java A. H. Neys, de resident en de regent bezochten het getroffen terrein, maar waren genoodzaakt overhaast te retireeren, toen ontzettende dreigende grauwe wolken omlaag rolden. Deze wolken omhulden alles in een vernietigenden gloed. De be woners van de Gemer-Sabrang, een duizend tal, moesten hunne woningen ontruimen, evenals die van de dessa's Sener en Krojo. De vluchtelingen werden ondergebracht in de R.K. missieschool en de woning van ^en Loerah van Kali Bening. Vrijdagmiddag twee uur was de Kali Plabak in 'n geweldigen modderstroom herschapen, terwijl ontzaglijke rolsteenen van enorme zwaarte meegesleurd werden en met geweldige snelheid omlaagstortten. Momenteel woedt er een zwaar onweer boven Magelang, terwijl de vulkaan drei gend en grommend rookpluimen over een lengte van kilometers uitstoot. De uit gestrektheid der gronden die verwoest zijn, is aanzienlijk uitgebreid, maar nog niet te schatten. Met de huidige situatie is nog alles te verwachten. Nader wordt gemeldt Het aantal dooden, als gevolg van de uitbarsting is thans toegenomen tot 700, terwijl gevreesd wordt dat nog zeer velen, die worden vermist, ook zijn verbrand Acht inlandsche dorpen zijn totaal ver woest, terwijl een uitgestrekte streek vrucht baar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar be neden vloeit, waardoor andere dorpen met verwoesing worden bedreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Midden-Java in en zijn in vele gevallen van hun zinnen beroofd, door al het ver schrikkelijke dat zij hebben aanschouwd. Het geheele district Sroemeons is een ware brandende hel geworden. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, ofschoon het onderaardsch gerommel is opgehouden. De resident, die het getrof fen district bezocht, kwam in verscheidene huizen, waar mannen en vrouwen blijkbaar uit angst voor de komende ramp zelf moord hadden gepleegd. De eruptis is één van de grootste catastrophen welke Midden-Java ooit getroffen hebben. werden gestolen na openbreking van een kast. Ten nadeele van den concierge werd uit een buffet in diens woning eenig geld gestolen. Bij twee ingezetenen werd nog een poging tot inbraak gedaan, even wel zonder succes AANGEHOUDEN^" Te Delft werd dezer dagen een drietal jongens aangehouden wegens diefstal van een handtaschje. Met deze aanhouding is de politie op het spoor gekomen van een uit 6 knapen van 15k 16-jarigen leeftijd bestaande dievenbende, die den laatsten tijd tal van inbraken heeft ge pleegd, o.a. van fruit, belastingplaatjes en diverse andere voorwerpen. Hoofdman van deze bende was de 15-jarige v. D. Zelfs hadden zij een pakhuis gehuurd om het gestolene op te bergen. De politie heeft de jeugdige boosdoeners aangehouden en achter slot en grendel gezet. GESNAPT. De marechaussee te Spekholzerheide heeft een vijftal jongens van 15 tot 18 jaar gearresteerd, die betrokken zijn bij de berooving daar in den avond van 7 November j.l. gepleegd. De winkeljuffrouw van de R.K. Coöperatie „Ons Dagelijksch Brood", mej. Gielen, werd toen op weg naar de tram naar Heerlen, waar 2j; woonde, een actetasch met ongeveer f500 ontrukt. Een van de gearresteerden, zekere G., heeft bekend de daad te hebben gepleegd, terwijl zijn kameraad J. op een afstand een oogje in het zeil hield. Dienzelfden avond hadden zij het geld nog in veilig heid gebracht. Later hadden zij het geld onder hun vijven verdeeld. Het plannetje hadden ze reeds lang te voren beraamd. Bij hun verhoor hebben de knapen de plaatsen aangeduid, waar zij het geld hadden verborgen. In totaal is daar nu ongeveer f 400 teruggevonden. o VERHUISAUTO TE WATER. Een verhuisauto van den heer L. te Warnsveld (G.) reed op den nieuwen verkeersweg tusschen Muiden en het Merwedekanaal, toen bij het bereiken van den ouden Muiderstraatweg, even voorbij de Papelaan, van achteren een luxe auto naderde, bestuurd door den heer H. A. K., wonende Beethovenlaan te Hilversum. Laatstgenoemde auto slipte in de tram baan en raakte daarna met het rechter achterwiel het linker voorwiel van de verhuisauto, waardoor deze in de vaart werd geduwd. De eigenaar van den wagen, die met zijn knecht in de cabine zat, had geen tijd meer op den weg te springen. Beide mannen liepen een nat pak op. Verzekering dekt de omvangrijke schade. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zondagmorgen bemerkte de zoon van 't echtpaar L. Visser, wonende in wijk C te Sliedrecht, dat de woning van zijn ouders gesloten bleef. Hij wist binnen te komen en trof daar zijn ouders be wusteloos aan, terwijl een zware kolen damp in huis hing. Onmiddellijk werd de hulp van dokter Van Leeuwen inge roepen. De man overleed spoedig. De vrouw is met een zuurstofapparaat behandeld, hetgeen succes had. Voor haar leven behoeft niet te worden gevreesd. Het slachtoffer is 71 jaar. MIJNONGELUK?"" Twee houwers, wonende te Nieuwe- hagen Kerkrade, zijn in de mijn Laura onder vallend gesteente bedolven. Na ruim een uur werken, kon men hen onder de steenen vandaan halen. Zij zijn ter ob servatie in het ziekenhuis te Heerlen op genomen. MET BIJTEND VOCHT GEWORPEN. Een tot nu toe onbekend gebleven per soon heeft bij avond te Geldrop van achter een boom de 18-jarige mej. M. B. een hoeveelheid bijtende vloeistof in haar ge laat en op haar kleeren geworpen. Haar gezicht is totaal verbrand, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Haar mantel is vernield. NADERENDE KOUDE? Langs het zeestrand tusschen Kijkduin en Hoek van Holland hebben verschil lende vogelkenners zeevogels gerapporteerd, welke zich nimmer in deze landstreek ophouden, doch in het hooge Noorden verblijven. Dezelfde vogels heeft men, aldus het „Vad.", twee jaren geleden waargenomen, toen de strenge vorst in aantocht was. Men vermoedt, dat deze vogels ook thans weer de voorboden zijn van een strenge vorstperiode. Mr. J. B. KAN, LID VAN DEN RAAD VAN STATE. De oud-minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. B. Kan, is benoemd tot lid van den Raad van State, met gelijktijdige ontheffing van zijn functie van secretaris generaal van het departement, van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw. Mr. Kan is tevens benoemd tot adviseur honorair van het departement, waaraan hij zoo langen tijd in verschillende functies ver bonden was een titel overeenkomende met den vroegeren honorairen titel van raadsadviseur mede teneinde zijn re- geeringsopdracht tegenover den ex-keizer van Duitschland te kunnen blijven ver vullen. BEDRIJFSTELLING. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek deelt het volgende mede Op 31 December 1930 wordt in gevolge de wet van 31 Juli 1930 Stbl. 348, in Nederland voor de eer ste tmaal een bedrij fstelling gehou den. Daartoe zullen tegelijk met de volk stel lingskaarten groene bedrijfs- tellingskaarten uitgereikt worden. Ie der bedrijfshoofd moet op het boven ste deel dier kaart (de Adreskaart) den |naam, het adres, en de soort in vullen van de .onderneming of on dernemingen. aan welker hoofd hii staat en voor zoover het een bedrijf is (dat onder de Ongevallenwet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie bedrijfshoofd is, is omschre ven in de toelichting op de achter zijde van de groene kaart. Niet al leen (hij1 die aan het hoofd van een zaak met personeel staat in bedrijfs hoofd, maar in het algemeen ook ieder (die, voor eigen rekening, zon der personeel of uitsluitend met hulp van familieleden, een beroep uitoe fent. Is een bedrijf geheel of gedeelte lijk verzekeringsplichtig volgens de Ongevallenwet 1921, dan behoeft het bedrijfshoofd voor dat bedrij/ of ge deelte van het bedrijf het onderste deel der groene kaart niet in te vul len, Somdat de Op dat bedrijf betrek king' hebbende gegevens verzameld worden (door middel van de loon lijst voor de Ongevallenverzekering. waaraan ditmaal een uitslaand blad met vragen ten behoeve van de be drijfstelling is toegevoegd. Is een bedrijf evenwel geheel of ten deele niet verzekeringsplichtig!, dan moet daarentegen voor dat niet-verzeke- ringsplichtig bedrijf of deel van het bedrijf ook het onderste deel van de groene kaart worden ingevuld met de daarop gevraagde gegevens be treffende dat bedrijf. Hiermede is zeer in het kort ge zegd op welke wijze in het algemeen de telling plaats vindt. Op grond van het groote belang aan een juiste bedrijfsstatistiek ver bonden, wordt aan alle bedrijfs- hoofden verzocht, het mogelijke te doen om de groene kaarten en de loonlijsten met hun uitslaand blad zoo juist en velledig mogelijk in te vullen. (Men bedenke goed, dat dit de betrouwbaarheid van deze zoo nuttige bedrijfsstatistiek bevordert en dat men bovendien de leiding der telling den last van het vragen en, zichzelf den last van het moeten ver strekken van nadere inlichtingen be spaart. Inlichtingen over de invul ling van de groene kaarten worden verstrekt door de volkstellersinlich tingen (over de invulling van de loon lijsten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zxx> kort mogelijken tijd en met zoo weinig mogelijk kos ten een goede bedrij fsstatistiekl wenscht, verst rekke de gevraagde ge gevens het wordt hier met klem herhaald met de grootst mogelijke nauwkeurigheid WAARSCHUWING VOOR BE ZITTERS VAN BOOMGAAR DEN EN TUINEN. Reeds meermalen heb ik bezitters van tuinen en boomgaarden gewaar schuwd tegen de prakrijken van rond reizende lieden, die er hun werk van maken 'bespuitingen uit te voeren vari boomen en struiken ter bestrijding van daarop voorkomende insecten en ziekten. Nu het winterseizoen voor deze lie den weer is aangebroken en er aan wijzingen zijn, dat zij hun praktijken weer gaan hervatten, richt ik noigj- maals een waarschuwing aan alle be langhebbenden om niet dan na zeer deugdelijke inlichtingen te hebben in gewonnen, opdrachten te geven spe ciaal pan rondtrekkende personen, die zich voor de uitvoering van bespui tingen aanmelden. 1 1 De bespuiting; van vruchtboomeh en ook die van boomen en strui ken in tuinen met een carbolineum! oplossing in den winter is in vele gevallen zeer nuttig en zelfs noodig. Vele (bezitters van tuinen en vrucht- boomen zijn niet op de uitvoering, van deze bespuitingien ingericht en daarom zijn zij maar al te zeer ge neigd het werk te doen uitvoeren door (personen, die zich daarvoor aan melden. In geen enkel opzicht wil ik betrouwbare tuinlieden, die zich' in jde plaats hunner inwoning met dit werk bezig houden, in verdenking brengen. Integendeel wil ik aanbeve* len van hun diensten voor de uitvoe ring van bespuitingen gebruik te ma ken. De ervaring heeft echter ge leerd, dat er een apntal rondreizend^, lieden zijn, die voorgeven goecj. werk te zullen verrichten, maar «die dit niet doen en wier prakrijken daar door ten zeerste een goede ontwikke ling van de insecten en ziektebe- strifding tegengaan. i Ten 'ernstigste raad ik daarom aanL niet dn te gaan op de mooie voor spiegelingen van dergelijke personen, maar vóór het gteven van een op dracht bij mij inlichtingen in te win nen. (Met het geven van garanties zijn de bedoelde persoden vaak' zeer vlot, Imaar men ziet ze nooit terug en (heeft geen verhaal op hen. Ik waarschuw er tevens tegen aan bevelingen van bestrijdingsmiddelen, pf h|m afkeuringen van middelen! door deze lieden ook maar de min ste 'waarde te hechten, daar zij ook in dit opzicht niet als betrouwbare bron voor het geven van inlichtingen kunnen worden beschouwd. Inlichtingen over bespuitin'geh, de daarvoor benoodige apparaten en' middelen en een beoordeeling van' de (daaraan noodzakelijk' verbonden kosten worden steeds gaarne kos teloos verstrekt door den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wagfenin- gen en door de' op verschillende! plaatsen 'gevestigde ambtenaren van dezen Dienst. De Inspecteur. Hoofd van' den Plantenziektenkundigen Dienst. N. VAN POETEREN. Alle plaatselijke bladen worden' verzocht dit bericht op te nemen. Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Vrijdag 19 December des n.m. 8 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring; de Ambtenaar ter Secretarie leest de notulen der vorige vergade ring, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Kon. Besl. tot herbenoeming van den Ed.Achtb. Heer H. J. v. Egge len tot burgemeester dezer gemeente. Besluit van Ged. St. tot goedkeu ring der gemeentebegrooting 1931. Idem van het raadsbesluit tot wij ziging der gemeentebegrooting 1930. Idem tot het aangaan van geldlee- ningen. jtieuwsblad *3 FOTO-ATELIER-COERTSE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5