EXTRA lage prijzen opgeruimd. Grootst en meest gesorteerd Kleedinghuis GORCUM. te kinderrubriek. Plaatselijk Nieuws Proces-verbaal van kasopneming bij de Gem.-Ontv. en den Administrateur van het Vleeschkeuringsbedrijf, waar bij alles in behoorlijke orde is bevon den. Brief van den heer Carpay, waar in deze onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen bericht, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Rekeningen over 1929 en begroo tingen voor 1931 der Godshuizen. Voor het nazien dezer stukken wor den door den Voorzitter aangewezen de heeren de Moll, Stap en Maassen. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen, wegens ge- "wone aftreding van den heer J. H. Roza. Het College van Regenten, zond de navolgende aanbeveling in: 1. J. H. Roza. 2. J. H. Tupker. De heer J. H. Roza wordt met al- gemeene stemmen herbenoemd. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een gedeelte van het ge sloopte perceel hoek Sterrestr.-Oud- heusdensch eind. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat het 't welbekende perceel betreft, dat reeds geruimen tijd half afgebroken heeft gestaan. B. en W. hebben met de eigenaars de familie v. Bokhoven overleg gepleegd en de ze laatste bood den grootst moge lijken hoek van het eene eind van den gevel tot den anderen te koop aan voor 100,B. en W. meenen dat met het oog op het algemeen be lang, dit aanbod geaccepteerd moet worden, om het gekochte gedeelte dan bij de straat te voegen. Wat het gedeelte aan den binnenkant betreft, daaraan heeft de gemeente niets. Aan de eene zijde wordt een lengte van 7.55 meter en aan de andere zijde van 5.35 meter gekocht. De heer Metselaar vraagt of het B. en W. ook bekend is, in welken vorm de eigenaars het andere ge deelte zullen ophalen. De Voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling van B. en W. is, om er een muur van 2 meter hoogte te zetten. De heer Metselaar vraagt of men geen onoogelijken hoek zal krijgen. De Voorzitter is hiervoor niet be vreesd; de eigenaar van het naast gelegen pand wordt verplicht de ge vel op te halen, meer kan men ér niet aan doen. De familie v. Bokho ven was zeer schappelijk, heel wat beter dan de heer Bouman, die op den hoek van de Wijkschestraat een zelfde pand heeft staan, doch daar voor van de gemeente een bedrag van 1250.vraagt. B. en W. willen nog wel eens met hem in overleg treden, als hij echter niet heel veel water in den wijn doet, kan er naar de mee ning van B. en W. niets van aan koop komen. Met algem. stemmen wordt hier op het voorstel van B. en W. aan genomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1930. Met algem. stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. De Voorzitter doet verder meded.ee- ling van een schrijven van Ged. St., waarbij het Kon. Besl. wordt toege zonden bij welk besluit goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot heffing van opcenten op de ver mogensbelasting. Verder is nog ingekomen van de groep Nederland van het Algemeen Nederl. Verbond, dat zich toelegt op het verkrijgen van zuiverheid in de Nederlandsche taal en het weren van vreemde woorden en uitdrukkin gen en daarom verzoekt een veror dening in het leven te willen roepen, tot heffing van een belasting op open bare afkondigingen in deze gemeente, waarin de Nederlandsche taal wordt misbruikt. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den N. C. B., waarin deze bezwaren maakt tegen de door den raad gemaakte bepaling, dat als andere kringen of gemeenten op voordeeliger voorwaarden bij den op te richten destructor aansluiten, de ze voordeeliger voorwaarden ook voor deze gemeente zullen gelden. De N. C. B. bericht, dat voor den destruc tor een groot kapitaal noodig is, dat rentabiliteit van dezen destructor niet zeker is en dat alle Noordbra- bantsche gemeenten onder dezelfde voorwaarden aansluiten. B. en W. meenen evenwel dat de gemaakte be paling gehandhaafd dient te blijven. Als het waar is, dat aan alle gemeen ten hetzelfde contract wordt voorge legd, behoeft ook niet het minste bezwaar te bestaan tegen opneming. De mogelijkheid bestaat dat later ge meenten en kringen uit andere pro vincies bij den destructor zullen aan sluiten, b.v. uit Zeeland. Kunnen deze op voordeeliger voorwaarden aanslui ten, dan achten B. en \V. dit een onbillijkheid tegenover de Noordbr. gemeenten. Spr. begrijpt niet goed, dat als men niet zeker is van de ren tabiliteit, men er dan een groot ka pitaal in gaat steken en er aan be gint. Met algem. stemmen besluit de raad zijn eenmaal ingenomen stand punt te handhaven. Rondvraag. De heer Metselaar zegt, de vorige maal reeds gesproken te hebben over den weg bij de Conservenfabriek. De grond is daar indertijd door Wa terstaat opgespoten, doch deze grond verzakt en om dezen weg nu weer in behoorlijken toestand te brengen, zal er, meent spr., zeker 2 a 300 M3. grond noodig zijn. Zou het niet gewenscht zijn, vraagt hij, eens aan te kloppen bij Waterstaat om een te gemoetkoming in de te maken on kosten. De Voorzitter zegt, dat de inzin king er altijd is geweest. B. en W. zullen den weg laten opknappen. Spr. heeft er volstrekt geen bezwaar tegen, eens een schrijven tot het De partement van Waterstaat te richten, doch hij vreest, dat men onmiddellijk naar het contract zal worden verwe zen, waarbij de gemeente de verplich ting op zich heeft genomen dien weg te onderhouden. De heer Metselaar zegt, dat de Di recteur der fabriek wel gaarne, als de weg wordt verhoogd, tot ophooging van zijn terrein wil overgaan, hier door zouden werkeloozen werk kun nen vinden. De Voorzitter zegt, dat hij de Di rectie gaarne wil helpen en hij wil gaarne eens schrijven, doch verwacht er niets van. Wat werkverschaffing betreft, bij de debatten in de Tweede Kamer over de begrooting, is dui delijk genoeg gebleken, dat Wa terstaat redeneert dat werkverschaf fing niet tot zijn taak behoort, doch thuis hoort bij Binnenlandsche Zaken. De heer Metselaar vraagt of de stoep nabij de Conservenfabriek ock zal worden geasphalteerd. De Voorzitter zegt, dat dit niet de bedoeling is, deze blijft in den toe stand zooals zij nu is. De heer Metselaar wijst er op, dat er reeds veel kuilen en gaten in zijn. De Voorzitter meent, dat dit nog niet zoo heel erg is, daarbij de weg is nog niet afgewerkt, de aanne mer blijft er aansprakelijk voor. De vergadering wordt hierop ge sloten. Beste jongens en meisjes, Hier zijn weer de antwoorden van de vorige raadsels r. De scharen van de kreeft. 2. In Februari, want die maand heeft maar 28 of hoogstens 29 dagen. 3. Ten tijde van de watergeuzen waren er nog geen stoomschepen en ook geen vulpennen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Waar heeft men voor het eerst een lepel vastgehouden 2. Ik leef zonder lijf, ik hoor zon der oor, ik spreek zonder mond uit lucht ben ik geboren. Rara, wie ben ik 3. Wat doet de menschen de tra nen over de wangen loopen, zonder dat zij verdriet hebben OOM KAREL. Het Kerstfeest van Snorrebaard of tewelPietje. Een oorspronkeüjke vertelling van Elly van Zon. Op den dag vóór Kerstmis was Knaaggraag, de moeder van alle mui zen uit het bosch bij koning Paddel tje, die over alle kabouters van het bosch regeerde, op visite gekomen en had heel beleefd gevraagd: „Koning Paddeltje, de dieren van het bosch zouden graag Kerstfeest vieren. Mo gen we die mooie, groote denneboom bij den konijnenheuvel niet voor één dag te leen hebben?" „Hm, hm", had koning Paddeltje gezegd en had langs zijn grijze baard gestreken, die bijna tot op den grond -reikte, „dat mag wel, maar op één voorwaarde. Dat jelui op dat Kerstfeest vrede sluiten met een van jullie vijanden en hem bovendien een groote wel daad bewijzen. Hebben jelui zoon zoo'n vijand?" „Ja, koning Paddel tje," had Knaaggraag gezegd, „hij heet Pietje! Ja, zoo noemen de men schen hem. Of eigenlijk haar. Want zij is een poes. En ze heeft vier kin dertjes gehad, die nu alle vier mooie, aardige poezen zijn. En toen ik gis teren voor mijn muizengaatje in den kelder van het huis, dat wij bewo nen, zat te luisteren, hoorde ik een man tot zijn vrouw zeggen: „Vrouw, we hebben nu zulke mooie nieuwe jonge poesjes, dat we de oude maar weg zullen doen". En nu heeft de man het oude Pietje het bosch in gestuurd. Ze is erg bedroefd en hon gerig en ik hoorde haar zachtjes in haar zelf miauwen: „O, wat heb ik een verdriet. Al mijn kindertjes weg en niets te eten, ik geloof dat ik maar doodga!" „Zoozoo", zei koning Paddeltje", en zou je nu met Pietje vrede willen sluiten?" Knaaggraag antwoordde van ja. „Goed dan", had koning Paddeltje geantwoord, „dan mogen jelui de denneboom te leen hebben, als je maar weet, dat ik ook een groot stuk van de kerstkrans moet hebben, hoor. En het stuk waar de meeste sucaden op zitten!" Knaaggraag beloofde het, en zoo kwamen den volgenden dag, op Kerst avond alle dieren die in het bosch woonden, naar den konijnenheuvel. Het vroor zachtjes en de sneeuw lag dik. De konijnen kwamen aangehup peld in witte pelzen, de eekhoorn tjes hadden hun lange dikke staart als een das om hun hals gedraaid en koning Paddeltje had een heel dik tapijt van warme dennennaalden onder den Kerstboom laten leggen, zoodat het daar heerlijk warm was. De takken waren versierd met fijne sneeuw en op elke tak zaten wel 10 vuurvliegjes, die erg hun best deden om zich warm te blazen en dus erg veel licht gaven, zoodat het leek, of er wel duizend kaarsjes in den brandden. Onder den boom lag een heerlijke, groote Kerstkrans, die door de familie Knaaggraag gebakken was, en één stuk zat vol met sucaden. Dat was voor koning Paddeltje be stemd, die het feest mocht bijwonen en op een paddenstoeltje zat toe te kijken. En daar kwam warempel door de sneeuw... de familie Knaaggraag aangestaptmoeder Knaaggraag voorop, met een dikke roode wollen das om en daarachter... twaalf grij ze muisjes, allemaal op een rij, hand aan hand. Ze droegen allemaal een bundeltje, waarin zeker iets lekkers zat. „Koning Paddeltje", aldus sprak Knaaggraag, toen iedereen rond den Kerstboom gezeten was," zou U nu misschien even „poes-poes-poes" wil len roepen?" Dat deed koning Pad deltje en zie... daar kwam een heele magere, droevige zwarte poes met hangende kop aangestapt, terwijl ze klagelijk mauwde. „Pietje," riep de muizenmoeder Knaaggraag moedig, hoewel haar stemmetje wel een beet je beefde", zou je ons Kerstfeest mee willen vieren en vrede met ons sluiten en willen beloven, dat je ons niet zult opeten Dan zouden we graag goede vrienden met je willen zijn". „Och," mauwde Pietje zacht, „ik wil heel graag ook goede vrien den met jelui zijn. Ik weet nu zelf veel te goed wat het zeggen wil, vier kinderen te moeten verliezen..." En er rolde een dikke traan over Pietje haar poezengezicht. „Nou, goed dan", zei Knaaggraag en lachte heel vriendelijk tegen Pietje, „dan hebben mijn kindertjes allemaal iets lekkers voor je meegenomen uit den kelder van den man, die je het bosch in heeft gestuurd. Kom eens hier, Miep- je, Piepje, Hansje, Ansje, Pansje, Fransje, Doortje, Floortje, Moortje, Tootje, Kootje, Lotje!" De muisjes kwamen allemaal één voor één naar voren en maakten hun bundeltjes open. De een had een stukje spek, de ander een stukje kaas, de derde een stukje lekkere rookworst, de 4de een stukje ham en zoo hadden ze al lemaal wat. Pietje likkebaarde ervan. En begon dadelijk te smullen. De andere dieren kregen allemaal heer lijke gebakken eikels en gepofte ka stanjes en besuikerde denneappels, terwijl koning Paddeltje het grootste stuk van de kerstkrans kreeg. Uit dankbaarheid zong Pietje tot slot een heel zacht poesenliedje over „vre de in het bosch". Nog nooit hadden de dieren zulk een heerlijk kerstfeest gehad. En Pietje en Knaaggraag en de twaalf kleine muisjes zijn daarna altijd goede vrienden gebleven. Bij BAHLMANN - GORINCHEM, een prima Blauw Kamgaren (effen of vischgraat) Colbert-Costuum, naar maat f 48.—. HE USDEN. Het nste elftal van „Juliana" speelt den 2e Kerstdag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen „Wil- helmina I" uit Wijk. Aanvang 2 uur, nabij de brug- De Kerstfeestviering der kinderen van de Ned. Herv. Zondagsschool zal plaats hebben morgen, le Kerstdag, des avonds om 5 uur in de Kerk. Tweede Kerstdag speelt de voet bal vereeniging L. 0. N. G. A. alhier een vriendschappelijke wedstrijd te Wijk tegen de v.v. WILHELMINA. De boterhandelaar A. Nieuwkoop alhier kwam Vrijdagnamiddag met zijn vrachtauto uit de richting Dordrecht nabij den Zevenbergschen hoek gereden, toen hij door een andere auto, die met groote snelheid kwam aangereden om de pont aan de Moerdijk nog te halen, werd aan gereden. In deze auto was gezeten een fabrikant uit Groningen, die schijnbaar niets van de zaak merkte, althans door reed. De marechaussée uit Moerdijk, reeds gewaarschuwd, hielden hem evenwel aan voor hij de pont op kon rijden. Nieuw koop werd door een achterop rijdende automobilist opgenomen en naar een dok ter gebracht, waar gelukkig bleek dat de opgeloopen verwondingen niet van ernstigen aard waren. De auto beliep belangrijke schade. Gevonden: een rijwielplaatje. Te rug te bekomen op het Stadhuis te Hensden. ANÜEE. Woensdag j.l. trad voor het co mité van Winterlezingen voor een stampvolle zaal op, ds. Hoogenhuisen uit Amsterdam, met het onderwerp „Ro me, de eeuwige stad". Ds Hoogenhui- zen wees voornamelijk op Rome als de stad der Oudheid en middelpunt der R.K. kerk. De lezing werd ver duidelijkt met lichtbeelden. De arbeider P. alhier geraakte bij het ploegen zoodanig met zijn voet tèkcneld dat hij dezen kneusde en zich onder geneeskundige behandeling moesi stellen. De voerman M. Verbeek geraak te met zijn vinger tusschen 2 karren, waardoor hij dezen zoodanig verwond de, dat hij zich onder behandeling van dr. Giesberts moest stellen. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal, in afwijking met vorige jaren, plaats hebben in de voorm. openbare school, op Zaterdag 27 December a.s., des nam. 1 uur be taling banken 1930 en 2 uur verhuring. Bij het sioopen van het wrak van de sleepboot „Geert Jan", kreeg een slooper een stuk ijzer op een der vin gers, tengevolge waarvan deze zooda nig werd gekwetst, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. AALBURG. Tweede Kerstdag, des middags om één uur, zal in de Herv. Kerk het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool gevierd worden. Wegens ongesteldheid van Ds. Leenmans heeft j.l. Vrijdag het Dank- uur voor "t gewas niet plaats gehad, zoodat dit thans Maandag 29 Decem ber, des avonds om half zeven zal gehouden worden, waarbij alsdan Ds. 't Zandt uit Delft hoopt op te treden. ALMKERK. J.l. Zondag werd door ds. Döns- zelman vanaf de kansel bekend ge maakt, dat door wijlen Mej. Donker te Sleeuwijk een legaat van f 500. aan de Herv. Kerk is geschonken. Op 2de Kerstadg ,s avonds 6 uur, hoopt Ds. Dönszelman met de 'mm. onzer WINTER OPRUIMING zullen zich kenmerken door SPECIALE LAGE AANBIEDINGEN. Bezoekt ONZE MAGAZIJNEN op den Langendijk. ALLE nog voorradige Ulsters, Jekkers, Jongens jassen, Regenjassen en Rinderjasjes worden tegen OPGERICHT 1873. Onze bjjna 60-jarige ervaring en gunstige Reputatie waarborgt U Goede Kleeding voor Lagen P/ijs V-W urn- DE LAATSTE DAGEN STÜFKENS BERGE1JK - .V,.; V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6