HET JAAR 1930. GE ILL. ZONDAGSBLAD fiitiiieiilaud. willekeurig wendde hij toen het hoofd'de woestijn, geen eiland in den oce- even om en keek naar het groote zij raam. Wat was dat? Stond daar ie mand door de ruiten naar binnen te aan kon blijven. Eéni ndustrie was er, die bloeide de oorlogsindustrie. Op het gebied gluren? Was dat niet...? Neen, dat der defensie werd geen afwachtende kon toch zeker niet: dacht Paul. Dat kon oom Frans niet zijn. Daar kwam het gezicht nog dichter bij de rui ten. „Oom Frans!" riep Paul. „Ja, toch, 'tis oom Frans". In een paar sprongen was hij de kamer uit den tuin in en daar nam Oom Frans hem al in de armen. „Beste jongen", sprak oom, hier ben 'knu, hè! Ik had al een poosje door het raam staan kijken, maar jij had het te druk met je boterhammen, ik meende heusch weer weg te gaan, toen je mij niet zag. „Kom Oom, naar bin nen", zei Paul en toen hij met Oom de kamer in kwam, riep hij„Hier is nu Oom Frans!" Toen de begroe ting had plaats gehad, werd Oom Frans met vragen bestormd. „Hoe is het nu met broertje Is Wim al beter? Mogen we nu thuis komen „Ja, jongens", sprak Oom, broer houding aangenomen. Rusland ging vóór: de bevolking van Leningrad werd van gasmaskers voorzien en ook onze minister sprak het uit, dat ein delijk eens een begin met den aan maak van gasmaskers ter bescher ming van de bevolking tegen lucht bombardementen moest worden ge maakt. De voorbereidende ontwape- nings-conferentie leed een volledig fiasco. In Duitschland en Oostenrijk zagen we een ontzettende vrees aanjagende versterking van het fascisme. De Duitsche verkiezingen gaven aan de nationaal-socialisten meer dan 100 zetels in den Rijksdag: de nat.-soc. partij werd in één slag de op één na sterkste partij en niet te ontken nen is haar invloed ook op de Duit sche buitenlandsche politiek. „Het Volk" meldde eenige weken geleden, dat thans de soc.-democratische par- tie is bijna geheel hersteld en daarom tij zich aangordt tot den strijd tegen kom ik hier om jullie mee naar huis de nat.-soc., maar daarbij zeer te nemen!" Oom Frans vertelde,dat terecht de vraag: of het niet te den vorigen avond heel laat nog in laat is. Het einde der democratische het dorpje G. was aangekomen, maar regeeringsmethodes schijnt in Duitsch- dat hij het beter gevonden had de land werkelijk in zicht te zijn ,En nu gauw inpakken, jongens, Denken wij even aan het verbod van de film „Van het West Front geen nieuws". In Oostenrijk heeft de als meneer en mevrouw het goed vin- klinkende verkiezingsoverwinning der den". „Zeker", zei de directeur, „nu moet er ook voortgemaakt worden. Ik breng jullie naar den trein, hoor". En een uur later zat oom Frans met Frits en Paul in den trein, die naar Paul's meening maar niet snel ge noeg reed. Naar huis, dacht hij en broertje weer beter. Wat zullen we Pa en Moe hartelijk gelukwenschen met het nieuwe jaar! Oom Frans kortte den tijd met aar dige verhalen over Engeland en over soc. het fascisme nog eenigszins kun nen keeren, maar ook daar loopt naar het ons voorkomt de demo cratie op haar laatste beenen. De Zeppelin-tochten brachten ons in herinnering, dat het Duitsche volk nog over een groot initiatief beschikt. Al schijnt het met de Do X behaal de succes nu niet bijzonder groot te zijn. Vergeten we niet te vermelden de ontzettende mijnrampen in Alsdorf zijn reizen en vertelde, dat hij nog j en Saarbrücken, waarbij zoovele wer- wel twee weken in Holland dacht i kers in eeuwigen nacht zoo jammer- te blijven. „Ik moet toch met jullie gaan schaatsenrijden, niet waar jon gens en sneeuwballen?" „Zeker, oom, zei Paul, en, en de stoommachine Oom?" „Die staat thuis al op je te wachten, jongen en wat een mooie hoor!" Paul en Frits verheugden zich al bij voorbaat in de pret, dien ze met dien besten oom Frans zouden heb ben. En toen zij eindelijk thuis wa ren en Pa en Moe hen hartelijk om helsd hadden, was de pret nog groo ter, dan ze zich hadden voorgesteld. Want even voor hun aankomst was de dokter geweest, en die had ver teld, dat broertje binnen enkele da gen geheel hersteld zijn bedje zou kunnen verlaten. Of het een prettige Nieuwjaarsdag werd voor allen! In de „Groene Amsterdammer" vonden wij eenige weken geleden een plaat, voorstellende de dood, die ge zeten op een stoel tusschen vaten dynamiet en buskruit in afwachtende houding, zich de vraag stellende:... „Wanneer?" Het was deze plaat, die ons in gedachten kwam toen wij ons de vraag stelden, wat het jaar J930 ons eigenlijk wel gebracht heeft. Een afwachtende mensch, gezeten tus schen tonnen graan, vaten petroleum, enz. die onverkoopbaar waren maar ook tusschen vaten dynamiet en buskruit ziehier de mensch van I93° gekarakteriseerd. Onzekerheid op alle gebied. Onze kerheid op economisch, onzekerheid lijk om het leven kwamen. Spreken wij over het vliegwezen, dan komt ons voor den geest de vreeselijke ramp van de R 101 en zijn wij in Engeland aangeland. Wij denken dan aan de vele, vele moei lijkheden, waarmede de Engelsche in dustrie te kampen heeft en aan het betrekkelijk geringe succes der La- bourregering in haar pogingen tot liquidatie der werkeloosheid. Wij denken aan woelig Britsch- Indië en aan de Ronde-Tafelconfe rentie, waarbij de z.g.n. Congres-par tij niet tegenwoordig is en waardoor aan alle hoop, dat de Britsch-Indi- sche kwesties zal worden opgelost, eigenlijk de bodem is ingeslagen. Ook de Conferentie met Canada is op niets uitgeloopen, terwijl we maar weer afwachten, wanneer Egypte weer eens van zich zal laten spreken. Palestina baart Engeland ook al niet minder zorgen. Om blijkbaar de Arabieren gunstig te stemmen, wer den den Joden allerlei hindernissen bij hun pogingen tot vestiging eener nationale woonplaats in den weg ge legd waarover de Zionisten alles behalve te spreken zijn. De tegenstelling Joden-Arabieren, brengt ons op het nationaliteiten- vraagstuk. We denken aan Polen en aan de verdrukking van Duitschers en Oekraïners. Trouwens schijnt het regeeringssysteem onder leiding van generaal Pilsudski in het algemeen wel van forsch aan te pakken te hou den en van verkiezingen zooals wij die hier kennen schijnt in Polen geen sprake te zijn. Met alle op politiek terrein. Zou de toeneming mogelijke middelen werd eene meer der werkloosheid eindelijk eens tot derheid geforceerd. De oppositie-lei- staan worden gebracht, zou er einde- ders hebben veel te verduren spe- lijk eens een einde komen aan de ciaal op de gevangenen in Brest- toenemende malaise in landbouw, nij- Litowsk schijnt men het voorzien te verheid en handel? Het was de vraag welke men zich het geheele jaar door stelde. Zou de politieke hemel einde lijk eens opklaren, zou eindelijk eens de onzinnige wedstrijd in bewapening worden gestaakt Het was een an dere vraag, waarmede zich de poli tici in 1930 doorloopend bezighiel den. En intusschen werd de econo mische toestand met den dag slech- hebben. Spanje is in revolutie. Nóg is dictator Berenguer er in geslaagd zich staande te houden. Maar dat per saldo de republikeinen of wat veel erger is de communisten er in zul len slagen het bewind ten val te brengen lijkt ons na hetgeen wij over de zaak lazen welhaast ze ker. Het is slechts een kwestie van tijd. Het idee van de dictatuur ter dag na dag groeide het leger het fascisme vooral zou dooreen der werkeloozen, geen week ging er dergelijken val een zeer gevoelige voorbij, of er werd weer een of an- nederlaag lijden. dere fabriek gesloten, langzaam maar En dat het fascisme in Italië reeds zeker werd iedere hoop op een spoe- gevoelige nederlagen geleden heeft, dig herstel vernietigd. En ook wij -— is aan geen twijfel onderhevig. Het Nederlanders kwamen tot de con- fascisme staat en valt met de on- clusie, dat Nederland geen oase in kreukbaarheid der leidende personen; het eischt groote leiders, welke on- oïnkoopbaar zijn. In den aanvang had het fascisme dergelijke leiders. Maar wij weten maar al te goed, dat wan neer een partij zich ontwikkelt, wan neer het aantal aanhangers grooter wordt, de kwaliteit van den aanhang vermindert. En zoo schijnt het in Italië reeds zoover te zijn gekomen, dat op vele plaatsen reeds sprake is van corruptie. De slechte economi sche verhoudingen schijnen aan een en ander niet vreemd te zijn. Om uit de misère te komen is men tot eene loonsverlaging overgegaan, ter wijl met alle kracht aan een prijs verlaging wordt gewerkt. Het Russische bolsjewisme ergerde de wereld, door zijne verkoopprijzen zoodanig te stellen, dat van dumping werd gesproken den verkoop beneden kostprijs. Bovendien vergast te het de wereld op een proces, als nooit gezien het proces tegen de zgn. Industrie-partij. Algemeen werd aangenomen, dat dit bestemd was voor binnelandsch gebruikde be volking moet in verband met het zgn. Vijfjarenplan den buikriem nog maar wet nauwer aanhalen. De Zweedsche luciferskoning Kreu- gel deed de wereld versteld staan van de groote kapitalen, waarover hij be schikte. Aan vele, in armoede verkee- rende regeeringen leende hij fabel achtige sommen, waartegenover hij het lucifersmonopolie dan verkreeg. Fabelachtige sommen werden ver speeld in Frankrijk, het land dat geen werkeloosheid kent. Het aantal finan- ciëele processen was legio, waarbij uitkwam, dat vele politieke personen vaak bij die finantieelen schandalen betrokken zijn. Zelfs de val van het ministerie-Tardieu schijnt er het ge volg van te zijn geweest. België wordt meer en meer de sa telliet van Frankrijk. De voorgeno men militaire werken hebben alle 00- gen op het Belgenland gericht. Over de oorzaken van den doodelijken mist is men het nog steeds niet eens ge worden. Ook de machtige Unie kent thans de werkloosheid. In de V. S. ont breekt wat men noemt de traditie en een groot leger van werkeloozen is daarom daar veel gevaarlijker voor de orde dan in West-Europa. Langen tijd heeft men de werkeloozen zonder uitkeering gelaten, maar op het 00- genblik heeft daar het eten uit de staatskas zijn beslag gekregen. De drooglegging riep de drank smokkelarij in het leven; geen week gaat er voorbij, of we vernemen een nieuw middel, dat de smokkelaars uitvonden om de politie om den tuin te leiden, wanneer zij hun zeer winst gevend bedrijf uitoefenen. In Zuid-Amerika beleefden we evenveel „revoluties" als er staten zijn, terwijl de revolutionnairen in Guatemala ons ervan doordrongen, dat ook Midden-Amerika niet van alle revolutionnaire smetten vrij is. De opstandige koerden veroorzaakten strubbelingen tusschen Israëlitische staten en wel Turkije en Perzië. In China herstelden verschillende gene raals op de bekende wijze de orde, terwijl de andere Mongolen, de Ja panners, niet alleen last hadden van een aardbeving doch ook nog van de opstandige Formosanen. Trekken wij ons terug in ons klei ne landje, dan beginnen wij melding te maken vanden radiostrijd. Hij toont ons, hoe een klein land groot, ik bedoel zeer klein kan zijn. Wij kunnen ons werkelijk niet goed meer herinneren wat zich op dit ge bied in 1930 heeft afgespeeld. Maar het resultaat kennen we wel: we we ten, dat het thans zoover gekomen is, dat er heibel is bij de V.A.R.A., en bij de A.V.R.O. Schijnbaar om spoediger tot samenwerking te gera ken 11 Het vlootplan van Minister Dec kers verwekte in Nederland nogal eenige beroering. We kregen een pe titionnement van de S.D.A.P. waar op heel wat handteekeningen verza meld werden. Nochtans is het vlootplan er doorgekomen in de Tweede en de Eerste Kamer en zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met den bouw van een derden kruiser en een flotieljevaartuig. Voor den Nederlandschen land bouw was 1930 allerminst gunstig, hetgeen voor een niet gering deel moet worden toegeschreven aan de moeilijkheden om over de opgerichte tolmuren heen te springen. Zoowel Duitschland als Frankrijk gaan steeds meer den protectionistischen weg op. Een gevoelige klap dreigde onze Nederlandsche veeteelt te zullen krij gen door het tusschen Duitschland en Finland gesloten handelsaccoord. Door de krachtige houding der Ne derlandsche regeering werd echter het gevaar afgewend. In het Neder landsche parlement werd de crisis in den landbouw het geheele jaar door besproken. We kregen verlaging van den sui keraccijns, eene nieuwe pachtwet en tarwe wet. Of een en ander den boer uit zijn netelige positie zal verlossen, wordt zelfs door den grootsten optimist in twijfel getrokken. De ondanks de actie van den Vol kenbond maar steeds hooger wor- 1 dende tolmuren in Europa heeft Ne derland en de Scandinavische landen dichter bij elkaar gebracht. Eenige dagen geleden zijn de Nederlandsche, Belgische en Scandinavische delega ties voor de tweede maal in Oslo bij elkaar geweest om een overeenkomst tot tolvrede te sluiten. Op het gebied van het vliegwezen heeft Nederland in het afgeloopen jaar heel wat gepresteerd. Want de opening van een geregelden post- vliegtuigdienst op Ned.-Indië is waar lijk wel de vermelding waard. Hierbij dient te worden herinnerd aan moei lijkheden, welke ons door de Turk- sche regeering in den weg werden gelegd. De eerste Nederlandsche vlie genier Evert van JDijk vloog over den Oceaan. Nog nooit is er zooveel regen ge vallen als in 1930. Talrijke overstroo mingen waren er het gevolg van. Zelfs is er gevaar geweest, dat de dijk bij Lobith zou doorbreken, het welk een ontzettende ramp zou heb ben veroorzaakt. Nieuws was voor Nederland, dat het vliegbrevet kon worden uitgereikt aan eene vrouw. Zooals ook voor de eerste maal het doctoraat in de handelswetenschappen werd verwor ven door eene Nederlandsche schoo- ne. Een vrouwelijke veearts was even eens een novum. Ten slotte vermelden wij nog de veroordeeling van Kapitein Borren tot één dag hechtenis, aan welke zaak onafscheidelijk verbonden is die on bekende jongedame, welke aangebo den heeft die ééne dag voor den veroordeelden kapitein te gaan zitten. H. go, waar wij de politie oogenblikkelyk in kennis van het gebeurde hebben gesteld. 'ONS Bij den aanvang van het nieuwe jaar. Interessante photo's uit binnen- en buitenland.. Onderhou dende lectuur en gezellig tijdverdrijf. NEDERLANDERS IN SPANJE OVER VALLEN. De heer Hennink, die in Mei 1930 voor een autotocht naar Kaapstad van Den Haag is vertrokken, is met zijn reisgezel schap in Spanje in den nacht van 17 op 18 Dec. j.l. in het rotsgebergte tusschen Grand- da en Priega door roovers overvallen. In het holst van den nacht werden wij, aldus schrijft de heer Hennink, dooreen zestal gewapende roovers overvallen. Wij stonden volkomen machteloos te genover de op ons gerichte geweerloopen. De roovers doorzochten onze bagage en legden beslag op een koffer, bavatten- de kleedingstukken, geld, zilveren en gou den voorwerpen, alsmede ons carnet de passage. Onze honden lieten zich echter door de dreigende wapens niet afschrik ken, maar werden door de roovers ernstig mishandeld. Nadat wij allen waren ge kneveld, vertrokken de bandieten. Na geruimen tijd slaagden wij erin ons te bevrijden. Het was toen 4 uur in den nacht. Tegen het aanbreken van den dag zochten wij met onze honden de omgeving af om een spoor van de roovers te ont dekken. In een ra.vijn troffen wij de gestolen koffer aan. Zij was echter ledig Van de rooverbende werd echter geen spoor gevonden. Wij vervolgden daarop de reis naarPrie- MINISTER DECKERS. De Minister van Defensie is voorne mens zich 12 Januari e k. in teschepen aan boord van H.M.s. torpedobootjager „Witte de WTith", welk schip onder com mando staat van den luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. Heijdt. De Minister zal een gedeelte van de uit reis van genoemden bodem naar Oost- Indië mede maken, teneinde voor langeren tijd meer van nabij het leven aan boord van een oorlogschip gade te slaanzulks ook wat betreft vlagvertoon vanoorlogs- I schepen in den vreemde. Het embarquement heeft plaats op 12 Jauuari te Nieuwediepbet schip zal van 1620 Januari tg Lissabon verblijven, alwaar dan ook van H.Ms. torpedobootjager „Banckert" op zijn uitreis naar West-ln- dië vertoeft. De reis gaat verder via Tunis naar Napels. De Minister keert vandaar per trein naar Nederland terug. DOODSLAG TETHARDEGARIJP. De Rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 30- jarigen straatmaker G. D., die terecht heeft gestaan wegens doodslag van den bekenden renstalmeester J. K. van der "Veen te Hardegarijp, gepleegd in den avond van 31 Aug. j.l. De Officier van Justitie had 10 jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot 15 jaar gevangenisstraf. Tegen den man, die aan D. het mes ter beschikking stelde om zijn misdrijf te plegen, den 28-jarigen P. H., luidde de eisch 5 jaar gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tot 10 jaar gevangenisstraf. Een derde, de 22-jarige S. van der M., die eveneens bij den doodslag tegenwoor dig was en den ter assistentie geroepen veldwachter mishandelde, werd overeen komstig den eisch lot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. 0— WINKELHUIS UITGEBRAND. Een felle brand heeft gewoed in de manufacturenwinkel van de firma J. Bult huis, aan den Oosterweg te Groningen. Dc inwonende wiukelchef ontdekte den brand. De bewoners waren afwezig. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon den winkel niet meer behouden. Het blusschingswerk vorderde bijna 4 uur, De geheele winkel, alsmede het kantoor en eon daarachter gelegen vertrek brand den vrijwel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De winkel was laag verzekerd. ROEKELOOZE AUTOBESTUURDER. De Officier van Just, bij de Haagsche Reshtbank heeft tegen den 28-jarigen reiziger J. M. R. uit Delft, wegens het als bestuurder van een motorrijtuig, roeke loos rijden, daardoor een wielrijder werd aangereden en ernstig gewond, één maand gevangenisstraf geëischt. Tegen den 26-jarigen chauffevr J. v. B. uit Naaldwijk, die te Monster op den openbaren weg met een vaart van 70 K.M. slingerde en daarbij een wielrijder aan reed, die verwond werd, eischte de Officier 10 weken gevangenisstraf met ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 6 maanden. VERDUISTERING. Bij de Haagsche politie heeft zich aan gemeld de 46-jarige A. P. W. K., ambte naar bij de Coöp. Vereeniging Centraal Beheer te 's Gravenhage, die bekende zich schuldig gemaekt te hebben aan verduis tering van ruim f 800, ten nadeele dezer instelling FRAUDE OP HET~POSTKANTOOR TE NIJMEGEN. De justitie te Arnhem heeft in samen werking met de recherche te Nijmegen een onderzoek ingesteld op het postkan toor te Nijmegen, daar eenige beambten onder verdenking stonden zicdi aan fraude te hebben schuldig gemaakt. Na onder zoek van de justitie werden op last van den Officier van Justitie aang-ehouden de assistenten van de Posterijen D. N. en P. J. K., die verdacht worden van ver duistering van gelden en postzegels van de afdeeling Pakketpost. Deze fraude moet reeds over geruimen tijd loopen. D. N. is naar Arnhem overgebracht en P. J. K. di e ziek is geworden, kon voor- loopig te Nijmegen blijven. Beide ver dachten zou den reeds gebruikte postzegels op de pakketkaarten hebben geplakt e het ontvang sn geld zelf hebben gehoudet -• «- l iA jongens op nieuwjaarsmorgen te ko men verrassen. bevat deze week o.a. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 10