Vierde Blad No. 14 Donderdag Uaouari voor het LancL i van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HET MODERNE VERS. behcorende bij het (Vervolg raadsverslag SLEEUW1JK.) de tverkeloozenkassen, deze uitkeerin- gen behoorden voldoende te zijn. Spr. zegt, dat B. en W. bij hun oorspronkelijk voorstel blijven van 40 ets per dag toeslag met 20 ets. per kind, verder gaan kan niet, men zou dan ten slotte niet weten waar het geld van daan gehaald moet worden. 3 De heer Gulden wenscht zijn voor stel, om 60 ct. toeslag te geven te handhaven/ aangezien dit voorstel niet ■ondersteund wordt, komt het niet in stemming. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aan genomen. Verzoek van het consultatiebureau te Almkerk, om een subsidie van f100. te mogen ontvangen. Aangezien B. en W. over dit ver zoek nog in correspondentie zijn, wordt het tot een volgende vergader,ng aan gehouden. Opmerking van Ged. St. over de gemeentebegrooting 1931. Aangezien deze slechts van admini stratieven aard is, wordt B. en W. opgedragen deze te beantwoorden. Vastgesteld worden eenige pensioen grondslagen. Begrootingswijziging 1930 wordt ge wijzigd als door B. en W. voorgesteld. Steunregeling voor ongeorganiseer- den en uitgetrokken werkeloozen. B. en W. stellen voor, voor man en vrouw f7.uit te keeren en verder voor ieder kind 50 ct. per week. On georganiseerden zal fl.in mindering worden gebracht, terwijl de contributie die georganiseerden als zij nog moeten betalen zijn uitgetrokken, deze contri butie ook voor ongeorganiseerden in mindering zal worden gebracht. Deze bedragen zullen uitbetaald worden, ook al veid.cnen de werkeloozen in zekere week ook, evenwel zal niet boven f 15 mogen worden gekomen. De Voorzitter licht dit met een voor stel toe. Neem een gezin van man en vrouw en 5 kinderen, dan krijgen de zen een steun van f 7.— plus 5 maal 50 is f 2.50, totaal dus f 9.50. De man verdient in een week f8.zou dan aan f 17.50 komen, krijgt dan evenwel slechts een toeslag van f7. De heer Gulden zou voor ongeorgani seerden niet fl.in mindering bren gen, doch georganiseerden een gulden meer geven. Overigens wil spr. gaarne hulde brengen aan het initiatief van B. en W. Het geeft getuigenis dat de mentaliteit van den raad anders is dan in 1924. Spr. zegt dit zonder eenige politieke boedoeling. Hij zou bij de uit oefening van de controle de organi satie willen kennen en een comité wil len zien gevormd, waarin ook de raad is vertegenwoordigd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. er zich wel mede kunnen vereenigen niet fl.plus de contributie af te trekken en de georganiseerden één gul den meer te geven/ dan de ongeorgani seerden. Met algemeene stemmen wordt deze steunregeling door den raad goedge keurd. De heer v. d. Stelt geeft in over weging ook onder de oogen te zien, om de kleine boeren te hulp te komen, ook deze hebben het hard te verant woorden. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dit in besloten vergadering te behandelen. De heeren Kramer en v. d. Schuijt wijzen er op, dat het aanbeveling ver dient, hen die steun trekken, te ver bieden in cafe's te komen. Spr.'s zouden het ontzettend vinden, als men het geld dat men als steun ontvangt, aan drank ging uitgeven. De Voorzitter meent dat dit niet aan gaat, men mag naar zijn meening niet iemands persoonlijke vrijheid aantasten. Wel is het goed, om in een dergelijk geval even kennis te geven aan B. en W., opdat in het vervolg de uitkeering dan aan de vrouw kan geschieden. Rondvraag. De heer Gulden vraagt hoe of het staat met de woning van v. Andel. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak nog bij B. en W. in onderzoek is. De heer Gulden wijst verder op de Heer, dólen zij, die meenen dat Uw Woord Alleen de stut is die ons wankel harte schoort Of dolen zij, die in dat harte zoeken Naar schraging in den strijd dien zij vervloeken Het jachten achter eigen schaduw eert Men volgling zijn van U zielshonger ongeweerd Uitkrijten in onvatbre klanken heet in gunst Der Godheid staan straatnuchter beeld heet kunst. Oprijten van zijn binnenst ik heet waar. Ontleden van zich-zelf voor 't oog der vlakke schaar Wordt lust, want niet tot God komt deze offeraar. Het kruis van Christus is des wijsgeers grootst gevaar. Gebogen over eigen ziel, verbeidt Men hunkrend als een kind, de stem des eeuwigheid. In mystisch droomen reikt men naar den flonker Der hemellichten, maar komt om in donker. Waarom dit alles Heer Waarom in onrust steeds Verafgood wat aan U gekost heeft zooveel leeds Omdat men wraakt de toevlucht Uwer armen, Geen zondaar zijn wil, niet wil leven van erbarmen. Men is te rijk. Dit goddeloos geknoei Duldt geen Verlosser. Te zalig klemt de boei Van eigen streven en versagen. Wat ook zij Geen Jezus, anders dan tot sieraad, dulden zij. En nog gaapt aard dees arme dolers aan, En maakt doodzieken vorstelijke baan. En druppen Oost en West vergif in harten Te heelen door het bloed slechts van den Man der Smarten. te behouden, en niet, te verderven. Wie hiervoor echter ruimte van hart mist, zwijge liever. De mij onbekende Harold duide mij deze inmenging niet euvel. Veen. J. TIMMERMANS. TABAKSBELASTING. De Ontvanger der Directe belastingen te Heusden brengt in herinnering, dat vóór 20 Januari a.s. het vergunningsrecht moet worden betaald. Bedrijfsvergunning mede te brengen. Indien van de vergunning geen gebruik meer wordt gemaakt, dan schriftelijk aan genoemden Ontvanger intrekking vragen. Iliiiiieiilaiid Veen. J. TIMMERMANS. woningtoestand aan de Kille met name het houten hok waar het gezin Ver steeg inwoont. De heer Walraven is het er mede eens, dat het gezin zoo niet kan blij ven wonen. De Voorzitter belooft dat B. en W. eens zullen nagaan wat in dezen kan worden gedaan. De heer Gulden zegt dat de moge lijkheid bestaat met regeeringshulpover te gaan tot opruiming van krotten. De Voorzitter antwoordt, dat hier aan zooveel bezwaren zijn verbonden, dat er niet aan te beginnen is. De gemeente is naar spr.'s meening ook niet geroepen voor personen uit Go- rinchem of Almkerk woningen te gaan bouwen. De heer Gulden haalt een paar voor beelden aan, dat personen zich elders moesten vestigen, omdat in deze ge meente geen woningruimte beschikbaar was. De Voorzitter zegt, dat de gemeente door de nieuwe finantieele verhouding er wel beter voor komt te staan, maar daarom nu maar niet in eens aan al les kan worden begonnen. B. en W. zullen evenwel gaarne over deze kwes tie hun gedachten eens laten gaan. De heer v. 't Sant vraagt of het niet gewenscht is bij de nieuwe veldwach terswoning een lichtpunt aan te bren gen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. daartoe reeds opdracht hebben gege ven. De heer v. 't Sant zegt, dat het bij de brievenbus die bij Klein hangt erg donker is en er groote plassen zijn bij slecht weer. Kan, vraagt spr., het ge meentebestuur niet aandringen op een betere plaats. De Voorzitter belooft er wat grint te doen storten, over een andereplaats heeft het gemeentebestuur niets te zeg gen. De heer v. d. Schuijt wijst op de onvoldoende verlichting van de stoep bij Verdoorn, door 't verplaatsen van den lantaarn was naar spr.'s meening heel goed verbetering te brengen. Wethouder v. Straten zegt, dat deze klacht gegrond is. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. opdracht tot verbetering zullen ge ven. De heer Kramer zegt, dat dezen zo mer besloten is Koops aan' een plaatsje te helpen, doch van bouwen is nog niets gekomen, hoe komt dit, vraagt spreker. De Voorzitter antwoordt, dat door het rijk een onderzoek is ingesteld en dat toen is uitgemaakt, dat Koops geen landarbeider is en daarom niet geholpen kan worden. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad over gaat in geheime zitting. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Die zich vertoornt in een twist die hem niet aangaat, is gelijk die een hond bij de ooren grijpt, heeft de wijze dichter Salomo gewaarschuwd. Desondanks waag ik het, naar aanlei ding der in Uw blad van 24 December j.l. voorkomende stukjes, geteekend X en Van Arkel, een enkel woord ter ver dediging van „Harold" in het midden te brengen. Ik ken Harold niet en evenmin Charly, X of Van Arkel. Ik ben dus geheel on partijdig. Namelijk wat de personen aangaat. Niet wat hun werk betreft. Want dan sta ik aan de zyde van „Harold". Alwêer niet omdat de critiek laat ik het zoo maar noemen in bovenbedoelde stukjes van X en Van A. onjuist zijn zou, maar omdat in het algemeen het vers van Harold, afgezien van vormgebreken, een echt dichterlijk aanvoelen openbaart. Dit in aanmerking genomen verdient het optreden van X en v. A. dan ook geen lof. En ik zou niet gaarne zien dat dit Harold tot zwijgen bracht. Want zijn werk belooft wat. En te zijner tijd kon Harold een goed vers schrijven. Want het voornaamste is er. Het dichterlijk sentiment. Zelfcritiek ontbreekt echter nog te veel. Het spijt mij, dit te moeten zeggen. Maar bij alle zelfcritiek brengt men het zonder aanleg tot niets. Dit wordt door X en v. A. niet overwogen Omdat zij den beslist dichterlijken aanleg in Harold geheel voorbij zien Laat mij voor de aanwezigheid van dien aanleg een paar bewijzen mogen aanvoeren. Jammer dat ik slechts één vers van hem j bezit, „Herfst". Derhalve kan ik in mijn bewijzen niet volledig zijn. Maar ook in dit vers komen twee regels voor die mijn oordeel wettigen. In den eersten regel heet het van den omgeploegden akker De kluiten blinken als een vreemd metaal. De tweede regel zegt, dat aan den avondhemel de kleine wolken zyn als blanke druiven. En nu laat ons de volgende regel Zij hangen aan den hemel wazig blauw, wel weer in de onzekerheid of met dit wazig blauw" de „blanke" druiven ge meend zijn of de hemel zelf, maar in elk geval getuigt de regel „an sich" van eigen visie na dichterlijk ontwaken. Even- zoo de eerste regel. Nu is het zeker jammer dat de eindwoorden der vorige regels de gedachte wekken kunnen, dat deze beelden toevallig door het rijm ontstonden. Maar ook dan nog zou d t niet bewijzen dat Harold een rijmelaar is. De vaardigste rijmelaar brengt het nooit tot een levende, zelfstandige uit beelding der dingen, omdat die dingen in hem geen gistingsproces oproepen, waaruit het juiste woord en het juiste beeld geboren worden. Iemand met eenig dichterlijk vermogen onderscheidt dat terstond. En krachtens dit individueele onderscheidingsvermogen, kan zoo iemand, ondanks alle zwakheid in diens werk, een bepaald schrijver als een opkomend dichter aankondigen. Nu kan mfj één enkele goede regel of één oorspronkelijk beeld, in een q^eri- gens gebrekkig vers, reeds zoo'n genot verschaffen dat ik de rest gaarne op den koop toeneem, maar ik meen dat het toch ook de taak der critiek is hoe wel helaas, zelden door haar behartigd DE UITBARSTING VAN DEN MERAPI Een gift van de Koningin. H. M. de Koningin heeft f 5000, doen overmaken aan het Smeroe fonds, ten behoeve van de slachteffers van de ramp op Midden-Java tengevolge van de uitbarsting van den Merapi. MEISJE VERDRONKEN. Te Lambertschaag (bij Medenblik) is door een voorbijvarende het lijk van een zesjrrig meisje L, Sehuring, gevonden. Het kind is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt. WERK VAN EEN 95-JARÏGE. De 95-jarige mevr. WisseLeupen, oudste inwooneter van Bussum, heeft speldekussens 'vervaardigd en deze aange boden aan de Koningin, de Koningin- Moeder en Prinses Juliana. Zij heeft van de kamerheeren van dienst brieven van dank ontvangen. Bij den brief, die namens de Koningin-Moeder was geschreven, is een foto van de Koninklijke Familie ge voegd. cocaïne-smokSdaars Politie en Rijksambtenaren deden een inval in een perceel aan de Beltstraat te Enschedé, waar een groote partij cocaïne en morphine, grootendeels verstopt in een kinderwagen, in beslag werd genomen. De bewoner werd gearresteerd. verdronken.^*"" Vrijdagavond is onder Halfweg de 46- jarige P. v. Lieshout in de Amsterdamsche vaart verdronken. Hy laat vier kinderen na. ERNSTIGE VAL. De 47-jarige v. d. M. te Nijmegen is op straat uitgegleden. Hij werd een huis binnengedragen, waar een geneesheer constateerde, dat de dood reeds was inge treden. o BIJNA VERBRAND. Een verpleegster van de stichting „Veld wijk" te Ermelo had het ongeluk bij het aanmaken van een kachel in brand te geraken. Haar kleeren stonden in een oogenblik in lichterlaaie. Met ernstige brandwonden is ze naar het ziekenhuis -Salem" vervoerd. TJALK OP DE ZUIDERZEE VERGAAN. Op de Zniderzee nabij Wijdenes is in de zeestormen van Vrijdagavond een tjalk vergaan De opvarende man, vrouw, twee kinderen en een logétje, wisten zich met veel moeite in een bootje te redden. Bij den dijk gekomen, moeten de kinde ren op de steenen worden geworpen, waarna ook de overigen zich met moeite aan land konden begeven. Van de tjalk en het bootje was naderhand niets meer te zien. verdronken7"°~~ Op Eersten Kerstdag is de leerling stuurman J. Neef aan boord van het s.s. „Achilles" van de K.N.S.M. in de Golf van Biscaye over boord geslagen en verdronken. TILBURY TE WATER. Tweeden Kerstdag, des middags om 1 uur, nabij Delft, ter hoogte van Pasgeld, is een tilbury te water gereden. Land bouwer Harteveld en zijn zoon werden gered, het paard verdronk. INGEBROKEN. Bij de Handel Mij. en Technisch-bureau Konigunt, Raamstraat 55, 's Gravenhage is ingebroken. Twee brandkasten werden opengebroken. Er is ongeveer 150 gulden gestolen. De aangerichte schade bedraagt 600 gulden. i i Vergadering van den Raad der ge meente WIJK, op Zaterdag 27 December des v.m. 10 uur. Voorzitter: (Wethouder) K. v. d. Velden, wegens ongesteldheid van den Burgemeester. Secretaris: (waarnemend), de hr. W. Bouman. Afwezig is de heer C. v. Helden. Be Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, de Se- retaris Jeest daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van Ged. St. dat zii hun circulaire over herziening van de jaar wedden van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers voorloopig'te rug nemen. Besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Financiën, dat het beroep van den raad tegen het besluit van Ged. Staten waarbij het bedrag uit fondsbelasting voor deze was vastgesteld, ongegrond is ver klaard, omdat Ged. Staten terecht rekening hebben gehouden met de toen vastgestelde rekeningen en aan de rekening 1928 na de vaststelling van deze uitkeering, het bedrag van 1000 gulden pas is toegevoegd. Verzoek van het consultatiebureau te Almkerk om een subsidie van f215.[uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie toe te staan voor 1931. De Voorzitter licht toe, dat ook door ingezetenen uit deze gemeen te van het consultatiebureau wordt geprofiteerd. Wethouder Roza wijst er op dat de kinderen gratis behandeld wor den door een specialiteit uit Breda. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van de afdeeling Noord- Brabant voor onvolwaardige arbeids krachten om toe te treden als lid. B. en Ww meenen dat deze vereeni- ging van algemeen belang is en ad- viseeren idaarom als lid toe te tre den, (wat de gemeente f 10 kost. Na toelichting door den Secretaris en wethouder IRozp.. die uitleggen dat de Vereeniging zich ten toel stelt zwakzinnigen jgeschikt te maken voor de een of andere arbeid, wordt ook dit voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen aangenomen. Adres van het Comité voor we genverbetering in het Land v. Heus den en Altena om een subsidie te mogen ontvangen ter bestrijding der voorloopige kosten; gevraagd wordt 21/2 cent per inwoner. B. en W. stellen voor ook deze subsidie toe te staan. Zonder discus sie wordt deze subsidie verleend, wat neerkomt op een bedrag van plm. f 60, Verzoek van D. Vos, machinist te Wijk, om hem den buitenpas te ver- koopen voor den bouw van een wo ning. B. en W. stellen voor dit stuif grond in erfpacht af te staan vooi den tijd van 29 jaar tegen een be drag van f 30 per jaar, onder con ditie, dat de kosten van de acte van erfpacht voor rekening van den aan vrager komen. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. tot het bedrag van f 30 zijn gekomen, door de ge middelde opbrengst van de laatste ja ren te nemen. Met algem. stemmer wordt ook dit voorstel van B. en W. aangenomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. een ander voorstel hebben ovei het stukje grond, gelegen naast d« aanlegplaats te Aalburg, dat in hum gevraagd is door den veerman D. v„ Wijk. Nu spijt het spr. dat het lid v. Helden niet aanwezig is, omdat hel den schijn zou kunnen wekken, dal'. B. en W. van diens afwezigheid wil len profiteeren, om hun voorstel aan genomen te krijgen, wat in het ge heel niet in hun bedoeling ligt. Spr,, zou daarom dit voorstel willen aan houden tot de volgende vergadering die Maandagavond zal worden gehou den. De heer B. v. Loon zou het nu maar afhandelen, Maandagavond kail wel weer een ander afwezig zijn. De heer v. d. Pol vindt het heel goed dit voorstel aan te houden, om dat het lid v. Helden over dit ver< zoek in de vorige vergadering een ander voorstel had. De Voorzitter zegt, dat hij in du vorige vergadering heeft vergeten hel verzoek van v. Wijk te splitsen. De ze vraagt behalve het bedoelde ter rein ook het stukje grond dat doot hem teelbaar is gemaakt en waar voor hij f6 huur betaalde. B. en W, meenen dat dit stukje den veerman jficuwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 11