I-And van altenA mmer telt uil 3 men. Uitgave: Firma L. J. YEEEMAN, Heasden. No. 5084. Donderdag 1 Januari 1931. lot. Telefoon no. 19. Postrekening no. 6152$. Dit blad verscbjjnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad ier ge meente DE WERKEN EN SLEEUWIJK op Donder dag 18 December des n.m. half drie. VoorzitterEdelachtb. Heer Beu kenkamp. SecretarisWeled. Heer A. Knoot. Afwezig met kennisgeving de heer Sigmond een vacature. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat ver betering van het pad aan de Kille is aangenomen door A. v. d. Stelt voor f13150.onder bepaling dat hii uitgezonderd zijn vast personeel, werkeloozen uit deze gemeente moet nemen voor de te verrichten werk zaamheden. Bij het bedrag komt nog de kosten voor hout, dat gebruikt moet worden. De heer Gulden heeft gehoord, dat de (werkzaamheden aan de Kille, aan den eenigen inschrijver zijn gegund een paar i oo gulden boven de begroo ting. Nu is de bepaling wel gemaakt, dat de aannemer werkeloozen uit deze gemeente moet nemen om de werk zaamheden te doen verrichten, als hii dit niet doet, doet men er echter niets aan, de aannemer is vrii dit te doen of [niet te doen. Heit spijt spa dat B. en W. tot aanbesteding zijn over gegaan, hier was een object voor werkverschaffing, hier was gelegen heid geweest verschillende werkeloo- Zen te werk1 te stellen. Het is een feit dat de aannemer, een goede is op dit gebied, doch deze stelt zich op het standpunt, eerst ongeorgani seerden te werk te stellen, dit is een premie geven aan personen die nooit blijk hebben gegeven eenig ver antwoordelijkheidsgevoel te bezitten en. geen hand hebben uitgestoken om zich Zelf te helpen. Deze te werkstel ling geschiedt naar spr. heeft ver nomen, in overleg met den armmees- ter. De aannemer heeft met de beste bedoelingen eerst ongeorg. genomen, omdat georganiseerden, steun ontvan gen uit hun bondskassen. Spr. hoopt dat de^gemeenteraad zich niet op dit (zelfde standpunt zal plaatsen, een - standpunt dat absurd is en waar door georganiseerden gehandicapt worden, (buiten werk blijven en waar door de werkeloozen kassen worden geplunderd, ten behoeve van de kas van het armbestuur. Deze feiten zijn er, spr. zag gaarne pogingen aange wend, Om daar wijziging in te bren gen. Hii heeft voeling met den aan nemer gehouden en heeft dezen ge vraagd, (of als de gemeente er geen bezwaar tegen had, hii afstand zou willen doen van de aanneming en hii verklaarde daartoe wel genegen te zijn, hii voelde zelf ook heel goed dat het zooals het nu ging onjuist was. Spr. wijst er op dat er 2 per sonen uit een gezin te werk zijn ge steld, terwijl anderen gepasseerd wor den. (men schept daardoor ontevre denheid, daarom geeft spr. in over weging den aannemer te ontslaan en het Werk onder zijn toezicht te doen uitvoeren bii wijze van werkvershaf- fing. Deze aannemer kan dan als uitvoerder gehandhaafd blijven. De aannemer stemde hiermede in. zoo dat hii voldoende blijk geeft van goe den Wille te zijn. De Voorzitter zegt, dat de aanbe steding eenmaal heeft plaats gehad, de aannemer had geen bezwaar er tegen werkeloozen uit deze gemeen te "te nemen, voor de uitvoering, daar om zijn B. en Ws. oo.k f 200.bo ven de begrooting gegaan. Hii beeft er zelfs in toegestemd om als er klachten Over te werk stellen of an derzins (kwamen een boeete van f 100 bii' 2 klachten f2 00 te betalen. Spr. acht het wenschelijk. de overeenkomst te laten voortbestaan, de aannemer is van goeden wille om werkeloozen te nemen. Alen voelt het bezwaar het werk in eigqp beheer te doen uit voeren, omdat daa^ de geheele uit voering op verantwoordelijkheid yan B. en W. en de Commi%sie die^hier voor in het leven is geroe^^fT zou geschieden. Men heeft allereerst te letten op het gemeentebelang en di^ eischt uitvoering, zooals thans ge beurt. Dat ongeorganiseerden zijn ge nomen vindt misschien daarin zijn oorzaak, dat de aannemer zal hebben gedacht, de georganiseerden hebben eene uitkeering. terwijl de andere in 5 a 6 Weken reeds niets hebben ver diend. Het is heel moeilijk hiervoor bepalingen te maken, de aannemer behoort daarin vrii te blijven. Nu de zaak eenmaal zijn beslag heeft gekregen zou spr. er niet meer op terug komen. De heer Gulden geeft toe, dat er in het gesprokene door den Voor zitter wel iets waar is, doch hii zou het zoo niet hebben gedaan, als spr. weth. was geweest, zou hij tegen aan besteding zijn geweest. Er op terug komen acht spr. niet zoo moeilijk als de Voorzitter het voorstelt, maak te de aannemer bezwaar, dan was het jets anders, dan kon er niet aan worden gedacht, nu dit niet het ge val js, kan mer er best op terugko men. |Spr. stelt dan ook voor er wel op terug te komen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. en jde Commissie zich geheel aan het raadsbesluit Hebben gehouden, waarbii besloten werd, de werkzaam heden aan te besteden. Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat uitvoering van een dergelijk werk in eigen beheer, groote moeilijkheid op- leverd, pmdat men hier geen deskun dige Iheeft, die toezicht kan houden. Al zijn er nu eenige bezwaren ge rezen, is dat nog geen motief om op de [aanbesteding terug te komen. De heer v. Straten wil waar de heer Gulden ook de wethouders heeft genoemd, ook in deze zaak iets zeg gen. Spr. sluit zich geheel aan bii de Woorden van den Voorzitter. Hii ziet niet in dat het verschil uitmaakt, voor de werkeloozen, of het werk aanbesteed (is, of dat het werd uit gevoerd (in eigen beheer. De gemeen te imoet zorgen dat het werk1 goed wordt (uitgevoerd en moet dus -ook uitzien, naar geschikt werkvolk en goed (toezicht, daarom kan een aan nemer het beter uitvoeren. De heer Gulden Zegt, dat het be grijpelijk' (is, dat de wethouders met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Het groote verschil is, dat bii uitvoering in eigen beheer, het ge meentebestuur in handen heeft Wer keloozen te Werk te stellen naar gron den van gerechtigheid, bij particu lieren zit allereerst voor, eigen voor deel. (Spr. neemt dit den aannemer niet kWalijk, want dit doet iedereen. Nu, krijgen 2 personen uit een gezin werk, iets wat bij de gemeente niet zou gebeuren. De Voorzitter zegt, dat de aanne mer rgeen 2 personen uit een gezin mag tnemen, hii moet kostwinners ne men. De heer Gulden merkt op. dat de aannemer beweert, dat die twee tot zijn vast personeel behooren, vol gens (de bepalingen der aanbesteding mag hii dit dus wel, daar zit juisit het groote verschil.. De Voorzitter antwoordt dat ook de gemeente al voerde zii het werk' in eigen beheer uit, heeft uit tje zien. naar bekwaam werkvolk!, eerste plicht is te zorgen voor goede uitvoering. Zou men in de gemeente geen be kwaam werkvolk kunnen vinden, dan moest het gemeentebestuur ook bui ten de gemeente gaan. De heer Gulden zegt, dat er in de gemeente genoeg personen zijn te vinden, die de werkzaamheden even goed kunnen verrichten, zoo niet be ter dan die twee peersonen. De heer 't Sant verklaart met aan dacht de gevoertle discussie te heb ben aangehoord. Naar spr. meening hebben Burg. en Weth. geheel ge handeld volgens het genomen raads besluit. Het mag voldoende bekend worden geacht, dat spr. voor werk verschaffing is, doch over de wijze v. uitvoering van deze werkzaamheden is Isdt. het met B. en Wl. eens, deze kunnen niet heelemaal als werkver schaffing Hvorden verricht. Of de aan nemer georganiseerden of ongeorga niseerden wil nemen, moet geheel voor rekening van dezen worden ge laten. De Voorzitter zegt, dat de aanne mer het werk met 6 personen kon uitvoeren, hii heeft er echter genoe gen mede genomen 15 personen te nemen. Spr. neemt den heer Gul den niet kWalijk, dat hii tracht wer keloozen aan werk te helpen. Als technicus zal hii evenwel B. en W. •alzoo niet geheel, doch zeker ge deeltelijk gelijk moeten geven. De heer Gulden is het hiermede niet eens, er zijn in de gemeente verscheidene personen te vinden, die in staat zijn, het werk uit te voe ren. De Voorzitter wijst op het groote bedrag dat noodig zou zijn om toe zicht te houden. De heer v. d. Stelt zegt, dat de aannemer geheel handelt in overleg met B. en "W. De Voorzitter vraagt of er leden zijn die het voorstel van den heer Gulden, om de aanbesteding onge daan te maken, wenschen te steunen. Geen der heeren is daartoe be reid, zoodat het niet in stemming komt. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid G. Visser. De Voorzitter wijst de heeren Gul den, Kramer en Walraven aan. om deze geloofsbrieven te onderzoeken en SjChorst tijdens dit onderzoek de vergadering. Na heropening zegt de heer Walraven dat alles in orde is bevonden, zoodat de Commissie tot toelating (adviseert. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der be- grootine 1930; idem van het raads besluit tot verhuring van een per ceeltje griendgrond. Bericht van Ged. St. dat zii hun voorstel tot herziening der jaarwed den van Burgemeesters, Secretarissen en Gem.-Ontvangers voorloopig te rug hemen. Al (deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van het Comité voor we genverbetering in het Land van Heus- den en Altena. om een subsidie van 2d/o cent per inwoner te mogen ont vangen, ter bestrijding der te maken onkosten. De Voorzitter zegt, dat de inlich tingen die B. en W. hebben verkre gen, van dien aard zijn dat hup. is gebleken, dat volstaan zou kunnen worden (met twee cent per inwoner. Schijnbaar vraagt het comité iets meer, in de veronderstelling, dat er gemeentebesturen zullen zijn, die niet wenschen bij te dragen. Zou men dit verzoek nog tot een volgende verga dering willen aanhouden, dan heb- ben B. en WJ daartegen geen be zwaar, persoonlijk zou hii echter zeg gen, dat men zich niet op dit stand punt taoet plaatsen en dat gegeven behoort te worden wat wordt ge vraagd, dit zal de gemeente onge veer 90 gulden kosten. De iheer Gulden geeft als lid van het comité eenige nadere toelich ting. De voorloopige kosten zijn ge raamd op f2500.heeft het co mité dit bedrag niet geheel noodig. dan behoeft ook niet 21/2 cent per inwoner te worden bj gedragen en wordt dit evenredig minder. Hoofd zaak is dat men door het toe staan van de gevraagde subsidie, instem ming betuigt met het streven van het comité, naar betere verkeersverbin dingen in het zoo zeer geisoleerde Land van Heusden en Altena. Spr. kan zich niet indenken, dat er in deze gemeente personen zijn, die bezwaren zouden maken tegen de gevraagde subsidie. De heer v. 't Sant zou het verzoek tot een volgende vergadering willen aanhouden, om eerst te zien, wat an dere gemeenten doen, die groot be lang hebben bij een beteren verkeers weg, deze moeten eerst maar eens toonen, Idat zii er iets voor over heb ben. Voor deze gemeente die aan een goeden verkeersweg ligt, is den vocxr- gestelden weg niet zoo noodzakelijk als voor die andere gemeenten. Too nen deze dat zij een dergelijken weg noodig achten, dan zou spr. in het algemeen belang geen bezwaar ma ken tegen de gevraagde subsidie al vreest hij zelfs, dat door een derge lijken weg de brug over de Mer- wede hier. niet in de hand wordt gewerkt. De heer v. Straten voelt veel voor de redeneering van den heer v. 't Sant. Deze gemeente heeft niet veel belang bij den voorgestelden verkeers weg die voornamelijk voor Dordrecht en de andere gemeenten in het Land van Heusden en Altena van belang is. Ook de heer Walraven verklaart het met de woorden van den heer v. 't Sant eens te zijn. Spr. zou ook willen afwachten wat de meer be langhebbende gemeenten doen, too nen deze hun belangstelling dan zou spr. er voor zijn, dat ook deze ge meente de gevraagde subsidie toe staat. De heer de Boon meent dat men hier een besluit niet mag laten af hangen, aan wat andere gemeente besturen doen. Dat de brug over de Merwede zou afstuiten als de voor de werkeloozenkas. B. en W. stellen voor, .de regeling die in 1929 in het leven is geroepen, te handhaven en een toeslag te ver kenen van 40 ets. per dag, per week dus f 2.80, plus 20 ets. per kind, tot een maximum van 5 kinderen. Gevraagd wordt een toeslag van 60 cent. Naar spr. meent ontvangen de land- en tuin bouwbedrijfarbeiders een uitkeering uit gestelde Iweg er komt, daarvoor is hun j<as van f8.40, de transportarbei- spr. niet bevreesd. De beer Gulden zegt, dat de hee ren zich op het standpunt stellen dat ders van f 10. De heer Walraven zegt dat het hier alleen een regeling betreft voor geor- hier slechts sprake is van een locaal ganiseerden, maar hoe moet het met belang, (dit is niet zoo, er is een zeer j de ongeorganiseerden? groot algemeen belang meegediend. j De Voorzitter antwoordt, dat B. en Op een der vergaderingen, die ook w. straks met een voorstel willen ko door den heer Walraven werd bijge- J men? voor een steunregeling, ook voor woond, spr. meent die te Andel, werd deze categorie van menschen. door een ingezetene uit deze ge- j De heer v. d. Stelt acht het stellen meente er op gewezen, dat door het van een maximum vans 5 kinderen niet vervoer van vee over de slechte we-zooals het hoort, gezinnen met meer gen naar de markt te 's Bosch, dit j dan 5 kinderen worden dan achter ge- vee f 10.per stuk minder opbracht. steld. Bevordert !men de welvaart van het j De heer v. 't Sant zou deze bepaling Land van Heusden en Altena, 'dan maar laten vervallen en voor ieder kind dient men ook het belang van deze 20 ets. willen stellen. gemeente. iSpr. heeft weinig bewon dering voor de wiize waarop de ge meente Almkerk wordt beheerd. Uit bezuinigingsoogpunt is men daar te gen alles wat geld kost, als men, daar f5.op tafel legt, en niet direct De Voorzitter verklaart daartegen geen bezwaar te hebben. De heer Gulden zegt, dat deze kwes tie 2 jaar geleden ook ter sprake is geweest het verheugt spr. dat de raad thans een royaler standpunt inneemt er f 10.voor terug ontvangt, dan j als toen. Spr. heeft toen voorgesteld voelt (men er niets voor. Het Land 60 ets te geven en geen limiet voor het van Heusden en Altena is in econo mische positie zeer achterlijk, spr. zegt dat niet alleen, doch iedereen zegt dat. Nu heeft zich een comité gevormd, lom verbetering te brengen, althans daartoe pogingen te doen!, waardoor dit land met zïin rijken getal kinderen te stellen. Na een lang- debat werd spr's voors.tel toen niet gesteund. Nu nemen de heeren een ander standpunt in. Spr. zou deze toe- siagregeling ook doen gelden voorde transport- en bouwvakarbeiders en zou I de gevraagde 60 cent willen gevejn^ bodem tot bloei kan komen. Als men j heusch, met fl.40 p. week meer zal men nu wacht, zit daarin een suggestieve te- nog niet uit den band springen. Voort genweridng. (Spr. meent dat men het streven van het comité moet toejui chen. daarom spijt hem het geluid van den heer v. 't Sant mein behoort de gevraagde subsidie royaal te ge ven, om daardoor gemeente-besturen als dat te Almkerk een voorbeeld te geven. Nog nooit heeft men voor het Land van Heusden en Altena iets gedaan, Inu men er wat voor wil doen, dient tmen die pogingen spontaan toe te iuichen en te steunen. De hr. v. Straten zegt, dat de hr. Gulden, den indruk heeft gewekt dat er voorheen nooit iets gedaan is. voor het Land van Heusden en Altena. Meermalen zijn pogingen aangewend, om 2 jaar werd de uitkeering gedaan door het Burgerl. Armbestuur, dit moet niet gebeuren, spr. meent, dat hiervoor een commissie in het leven geroepen moet: worden. Bij het armbestuur behoort alleen de steunverleening voor ouden van dagen en armlastigen, niet voor menschen die werken willen, doch die geen werk kunnen vinden. Verder meent spr., dat ook de kleine boeren gesteund zullen moeten worden, ook deze hebben het thans hard te verantwoorden. Spr. dringt verder aan op het zoeken van een arbeidsobject, waar Werkeloozen te werk gesteld kunnen worden. De neer v. 't Sant kan niet nalaten op te merken, dat de heer Gulden nitfueii zmi pogmgenaangewen"- kieinzielige politiek voert. Spr. prote- het uit zim isolement te verlos- j steert t(?gen' de uitlatingen van den sen. Spr. wpst op de plannen van[iecr Quiden, die alleen geuit worden, aanleg van een tram. op de pogingen mef. bet 00g. Cp de as verkiezingen, die Worden aangewend om de streek gpr heeft eenige jaren geleden gepoogd van goed drinkwater te voorzien. De Voorzitter zegt, dat de heer v. werklieden aangesloten te krijgen. Nu zou men echter alles van de regee- t Sant heelt beweerd, dat een brug rjng en overheid willen hebben, doch voor deze gemeente het grootste be- dd; gaaf nje^ aan^ bet is heel gemakkelijk lang is, deze bewering is waar, maar daarmede fe schermen, doch het uit daarmede nioet men het kleinere belang vo,eren vaq niet mee. Zeker wij als niet voorbij zien. Spr. is het er niet m£nschen mogen niet lijdelijk blijven1 mede eens, dat deze gemeente geen bezien, behooren te doen wat mogelijk belang zou hebben bij een voorgestel- is maar per slot s cr een hoogere den verkeersweg, naar zijne meening macht) js het God, die alles bestiert. is dat wel zoo, omdat de gemeente ligt aan een eindpunt waar verschil De Voorz. verklaart het met veel wat de heer Gulden heeft gezegd eens te lende richtingen samenkomen. Daarom zijn wij maken, aldus spr. een ma heeft deze gemeente wel degelijk groot laise mee op anerlei geblied, zooals belang bij een verkeersweg door het er waarschijnlijk in geen 100 jaar een Lana van Heusden en Altena. Hoe is geweest i s. Ook de kleine boeren heb- Utrecht onststaan, alleen omdat er uit ben hct ze€r zeker hard te verduren, verschillende richtingen wegen samen zou men deze moeten gaan steunen, komen. Spr. zou dan ook ontraden dit dan Weet men echter niet meer welken verzoek om subsidie te verwerpen. De heer v. 't Sant meent dat de weg waarover het hier gaat, alleen voor Dordrecht en 's Bosch groot be lang heeft plus de geisoleerde plaat sen in onze streek, niet voor deze ge meente, die een goeden weg heeft, weg men opgaat. Iedere gem. heeft niet de beschikking over de noodige geld middelen, men dient bij steun verlee ning in het economische kader te blij ven. B. en W. geven gaarne toe, dat een loon van f 1.8Q, bij 6 werkdagen! dus f 10.80 niet veel is, daaruit blijkt, daarbij blijft spr vrees koesteren, dat da{ de economische toestand vreeselijk de brug over de Merwede er door in het doch het een zit aan het ander gedrang zal komen. Dit neemt evenwel vast Waar de arbeiders nu f8.40 uit niet weg, dat hij het verzoek om subsidie niet zal tegenwerken. De heer Gulden zegt, dat de heer v. 't Sant al bezig is het verzoek te gen te werken. hun kas ontvangen en de gemeente ligt daar f2.80 bij, dan komt men aan f 11.20, een bedrag dat hier op 't oogen- blik door landarbeiders niet kan worden: gehaald, daarom zijn B. en W. van oor- y°°™ r op, dat de brug deel, dat ook niet verder mag of kant over de Merwede de schakel v'®rmt worden gegaan, met een uitkeering mag tusschen Amsterdam, Antwerpen Brus- men meer doen dan de huidige sel, Parijs, de weg waar het hierom benaderen, daarboven uitgaan gaat, is de schakel voor de verbin- ma£r men Wat het sturen naar het ding Rotterdam, Dordrecht, 's-Bosch. De gevraagde subsidie van 2i/a cent zijn slechts voor dekking van de voor loopige kosten, kon met een dergelijk bedrag een weg verkregen worden, dan kwam men er al heel goedkoop af. Met algemeene stemmen wordt hier op de gevraagde subsidie toegestaan. Verzoek van de arbeiders in het land en tuinbouwbedrijf, om een toeslag te mogen ontvangen uit de gemeentekas, op de uitkeering die zij ontvangen uit mag men niet. Wat het sturen naar het armbestuur betreft, dit is 2 jaar geleden ook niet gebeurt. De armmeester droeg het geld af aan den penningmeester, die het aan de leden uitbetaalde. Zou men het anders doen, dan zitten er groote administratieve moeilijkheden aan vast. Spr. haalt hiervoor eenige voor beelden aan en wijst nog op het onlo gische, dat uit de gemeentekas toeslag moet worden gegeven op uitkeering uit (Vervolg raadsverslag Vierde Blad.) vosr ut Laid m Hensden ti Alten.lt Lanpstraat 8 QEDnseUrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1