Modern Salon-ameublement. Firma TH. VAN WIJCK, Lokken* Ifeor de a s. Feestdagen o. mm - heusden: Ruitendewone koopjes in Serviezen - Glas en Kristal, Luxe- en huishoudelijke artikelen. PENDULE-STELLEN met volle garantie. ANTOOU EEMIE Ingezonden. PUROL PUROL Plaatselijk Metiws Grootestraat 183 - Waalwijk. Luxe Autoverhuur K VAN DRÜNEN, I0 klas werk HEUSDEN. p fl. f 0.60 Witte en Roode Bessen wijn. Potten Boerenjongens en Boeren meisjes. Verder alle soorten Comestibles, Zalm, Kreeft, Sar dines, Ansjovisch, Paling in Gelei, Garnalen in blik, Lunchtong, Gesneden Ossentong, Haring in Tomaten Saus. Gemarnineerde Haring en Rolmops. Verschillende soorten blikjes voor Hors D'Oeuvres. Minzaam Kanbevelend. Buiten verantwoordelijkheid - - der Redactie. kVan een openbare vergadering en het vrije woord. Geachte Redactie. De verkiezingscampagne voor de op hand zijnde' Staten- en Gemeen teraadsverkiezingen werd ingeluid met een openbare vergadering ge houden ite Rijswijk op Vrijdag 19 December 's avonds 7 uur in café van Son. Als sprekers zouden optreden de heeren Mr. v. Ommeren en de Waard Statenleden van Noord-Bra bant, terwijl het te behandelen on derwerp luidde: De Verkiezingen der leden van de Provinciale Staten en Gemeentera den in 1931 in verband met de ver richtingen der tegenwoordige leden in die collegos. Daar de heer v. Ommeren ver hinderd wsis sprak alleen de heer de Waard. De hoofdinhoud van zijn betoog was, dat nagenoeg al hetgeen in de Staten van Noord-Brabant in de laatste 4-jarige periode was bespro ken, behandeld en tot stand gebracht met betrekking tot het Land van Heusden en Altena, het werk was geweest van Mr. van Ommeren en hemzelf. De /tot tweemaal herhaalde uit spraak aan het einde van sprekers betoog *„dat alles hebben de liberalen gedaan" was daarvan de vertolking, waarop een aansporing volgde om bij de verkiezingen die aanstaande zijn, daarmee toch wel terdege re kening te willen houden. Het laat zich venstaan dat ik als Christ. Hist. Statenlid die al de door Spreker genoemde verrichtingen uit den aard der zaak van heel nabij heb meegemaakt, daarover mijn ei gen, zij net dan ook een ander oor deel bad dan (spreker, en meende ik daarom aan mijzelf en aan mijn par tij verplicht te zijn tegenover het gésprokene eenig verweer te moeten stellen. Aan het einde der vergade ring vroeg ik dan ook het woord hetwelk mii door den Voorzitter .werd verleend. Ik heb er toen op gewezen dat (spreker de zaken waar het om ging wel wat heel eenzijdig en verwron gen had voorgesteld, ja dat er zelf bij verscheidene feiten onjuistheden wa ren te con(stateeren. De gegevens die tot bewij's daarvan konden strekken waren tdien avond en zijn nog ter mijner beischikking en was het dan ook mijn bedoeling met feiten mijn beweringen te (staven. Nauwelijks had ik echter mis schien 5 minuten gesproken, of op voor ieder in de vergadering duide lijk waarneembare wijze werd door den beer de Waard aan den Voorzit ter verzocht mij het woord te ont nemen. Zulkls geschiedde dan ook en heb ik mij daarbij, zij het dan ook on der proteSt, neergelegd. Verschillende personen uit de ver- adering gaven eveneenjs uiting aan unne ontstemming over de Handel wijze van den heer de Waard en meenden dat mij wel degelijk gele genheid moejst worden gegeven door te spreken. Nietls mocht echter baten, het vrije Iwoord mocht hier blijkbaar niet |tot uiting komen. De heer de Waard die intusschen de leiding van de vergadering ook op zich had genomen, voegde mii toen nog toe dat het toch waar lijk geen gewoonte was dat collega's met elkaar debatteerden, en trachtte daarmee zijn houding tegenover mij te Rechtvaardigen. Deze buitengewone zwakke (Stel ling zal wel door niemand die op 'dit terrein ook maar eenigiszins thuis iis, in bescherming worden genomen, daar zulks in flagranten strijd met de feiten is. Ware collegraliteit daarentegen had er in deze vergadering toe moe- te leiden dat mij gelegenheid was ge geven mijne bezwaren tegen het ge sprokene naar voren te brengen. Ook voor dit terrein bestaan zedelijke vor men, die men niet straffeloos kan schen den. Ik heb mii voor ditmaal willen beperken tot deze beknopte en za kelijke weergave der feiten zooals die zich 11. Vrijdag te Rijswijk heb ben voorgedaan en volsta met daar aan slechts een bescheiden maar be slist protest te verbinden. Het oordeel over een en ander laat tik gaarne aan den lezer over. Beleefd dankend voor de plaatsing. C. H. BOGERS. W'dam, 2212'30. BEMESTING BIJ DEN VERBOUW VAN ZOMERGERST. Aan de lezers van dit blad zal het bekend zijn, dat door mij al meermalen de aandacht i s gevestigd op de voor deden, die er voor verschillende stre ken verbonden zijn aan den verbouw van Zomergerst. Dit product kan o.a. als voêr voor kippen en varkens uit stekende diensten bewijzen en het ver dient dikwijls aanbeveling, om in de zandstreken een deel van de rogge door Zomergerst te vervangen, vooral daar, waar men tengevolge van een te uitgebreide cultuur van rogge, na deel ondenindt van de stengelplaatjcs- ziekte (reup tol). Bij bemestingsproeven heeft men zeer sterk den indruk gekregen, dat Zo mergerst behoort tot die gewassen, die zeer dankbaar zijn voor eene kalibe mesting. In verband hiermee meen ik voorai de aandacht van de landbou wers op de oude rivierkleigronden en op de zeer lichte zavelgronden in het zeekleigebied hier eens op te mogen vestigen. Deze 2 grondsoorten vertoo- nen dikwijls behoefte aan Kali en daar om schijnt het bij den verbouw van Zomergerst noodig te zijn hieraan voor al te denken. Men zou er een proef mee kunnen nemen. De zand- en leemhoudende zandgron den hebben natuurlijk ook wel kali noo dig, maar ,t gebruik van deze planten- voedende stof op gerfoemde gronden is zoo algemeen, dat ik daar geen spe ciale aandacht meer aan behoef te schenken. Breda, 23—12—'30. De Rijksl. Consulent H. E. HUIZENGA. Winterhanden Wintervoeten Ruwe Lippen Schrale Neus DE SUIKERBIETENOOGST BRACHT TELEURSTELLING. De bietencampagne is achter den rug en we moeten zeggen, dat de verwach tingen ook in dit opzicht zijn teleur gesteld. De malaise is er door vergroot en zoo worstelt de boerenstand in de zen tijd een crisis door, die sinds tien tallen van jaren niet voorkwam. Var. aanvang af ging deze teelt met groote moeite gepaard. Door den aan houdend natten tijd, was van geregel- den a rbeid geen sprake. Ongunstig weer bedierf een deel van den oogst des landmans en de natte periode herschiep laagliggende akkers soms in ondiepe meren, die onbereikbaar waren. Zoo moest gewacht, tot het water viel, en de 1 anderijen er wat waren opgedroogd. Ook het rooien der wortels, plus nog het vervoer gingen met enorme moei lijkheden gepaard. Hierbij komt, dat de fabrikant het met de boeren ge maakte contract stipt houdt en de be palingen daarin opgenomen met ge strengheid handhaaft, wat tot gevolg heeft, dat veel boeren met een groot deel van hun suikerbieten blijven zit ten. De z.g. „vrije bieten", die nor male jaren nog wel eens een zoet winstje opbrachten, brengen nu ook haast niets op. Groote kwantums zijn zoo doeg als onverkoopbaar. Opvoeren aan het vee kan, maar daarvoor heeft de boer andere producten bestemd. Zoo teleurstelling in het boerenbedrijf aan allen kant. Zoo een neiging den teelt der suikerbieten maar te staken, als de vooruitzichten niet beter worden. Zoo tevens een verlangend uitzien naar hulp én van de zijde der landeigenaren én van de zijde der regeering. Het voornemen van den minister ter indiening van een wetsontwerp tot steun van den bietenbouw, valt dan ook toe te juichen. Van bevoegde zijde werden reeds cijfers genoemd, aangaande het benoodigde bedrag. Er wordt gespro ken over 6 a 8 millioen gulden. Dan zou de premie door de regeering te verleenen, hoog genoeg zijn, om een prijs van f 12 per 1000 K.G. te be komen. HEUSDEN. DE ABDIJ VAN BERNE TE HEESWIJK. De in 1134 te Berne bij Heusden ge stichte abdij der Norbertijnen viert het volgend jaar een bijzonder feest. Na een vestiging van verscheidene eeuwen in de oude abdij te Berne moesten de "Witheeren door de verdrukking der Re formatie het communiteitsleven prijs geven, zoodat hun schoone stichting in verval geraakte. Eerst in het jaar 1856 konden de re guliere kanunnikken der abdij van Berne het gemeenschappelijk leven op nieuw beginnen en namen zij op 2 Februari be zit der Oude kloostergoederen te Heeswijk, waar de orde van Norbertus derhalve op 2 Februari 1931 vijf en zeventig jaar ge vestigd zal zijn. De groote rol, die de abdij van Berne in het godsdienstig leven van Brabant heeft vervuld, zal voor velen een reden zijn om het feest der 75 jarige vestiging te Heeswijk niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Mej. M. F. Lamark, onderwijzeres aan de openbare school, alhier, is in de zelfde functie benoemd te Beesd. Met goed gevolg werd van de Scheepswerf de Haan Oerlemans alhier te water gelaten het stalenschip genaamd Viola, gebouwd voor rekening van den Heer H. van Dordt te Koudekerke. Het schip is zeer confortabel, en naar de eischen des tijds ingericht, terwijl voor het snel heffen der Ankers in de Piek een Ankerlier is aangebracht. AALBURG. Aan den heer P. Straver, onder wijzer alhier is tot Februari ziekenverlof verleend. A.s. Zaterdagmiddag om één uur, zal in de Ned..Herv. Kerk alhier de ver huring van zitplaatsen worden gehouden. BABYLONIëiN BROEK. Op de 1.1. Woensdag gehouden ledenvergadering van de melkfabriek „Op Hoop van Zegen" te Genderen, is als bestuurslid gekozen B. de Graaff alhier, zulks in de plaats van WT. de Graaff, die als zoodanig had bedankt.' In de vacature van President- Kerkvoogd, welke ontstaan is door het bedanken van den heer C. Straver, is gekozen de heer W. Straver Abrz. Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren G. N. v. d. Beek en A. v. d. Beek Mz. Op 25 Dec. (Ie Kerstdag) had alhier een ernstige vechtpartij plaats. Een troepje individuen (bekend onder den naam van „De Zwarte Bende) uit Dussen, hadden in het café van H. een poosje vertoeft en moesten toen het slui tingsuur aanbrak vertrekken, waaraan zij voldeden. Buiten gekomen stonden daar ter plaatse drie jongens, n.l. A. v. H., B. v. H. en A. B., allen hier woonachtig, met elkander te praten, waartegen het troepje al direct begon met ruzie te maken. Na enkele woorden kwam het spoedig tot daden en wel zoo erg, dat het mes er al spoedig bij kwam, waarmee A. v. H. zulk een steek bekwam, dat hij bewusteloos ineenzeeg. B. v. H. kreeg ook nog enkele klappen en sneden van minder ernstigen aard, doch A. B. kwam met de vlucht vrij. A. v. H. bleek er echter ernstig aan toe, hij moest bij v. R. worden binnengebracht, waarop Dr. de Boer uit Dussen ontboden werd, die de wond hechtte, waarop hij huiswaarts werd gebracht. De vechtersbazen zijn goede bekenden bij de politie, terwijl de andere jongens zeer oppassend zijn. LAND VAN ALTENA. Wat de akkerwerkzaamheden be treft, wil het nog maar niet vlotten. Aanvankelijk werd met enthousiasme het ploegwerk begonnen, toen de zon enkele dagen doorbrak en de velden droogde, maar thans hebben velen het ploegen uitgesteld tot het volgend jaar, om zoodra de nachtvorsten zich wat meer doen gelden, direct het land te bewerken. De zaaitijd voor wintergranen is voor bij, en de gezaaide perceelen zullen naar alle waarschijnlijkheid geen vrucht geven, de aanhoudende regen heeft de kiem verrot. Alleen een eenzame spitter is op het land bezig. Voor de rest ligt alles ver laten. Toch moet voor den plantengroei de akker in gunstige conditie gebracht wor den. In gunstigen toestand ten opzichte van warmte, van lucht en van vocht! De mest in den bodem gebracht, wordt door allerlei bacteriën in enkel voudige verbindingen ontleed, va: gun stig werkt voor de voeding der pla it. Dit geschiedt vooral, wanneer de bo- demtemperatuur hoog genoeg is, er voldoende vocht aanwezig is en geen over he er schend zure bestanddeelen be vat. 1 Het bacteriën gehalte kan door be mesting met stalmest worden vergroot. Dit aantal bacteriën is het grootst op ongeveer 20 c.M. diepte. Onder deze bacteriën zijn ook minder gunstige^n- dividuen'", die juist door hun aanwe zigheid de planten benadeelen. Hoe we ons de werking dier bacte riën precies moeten voorstellen en wel ke processen zij veroorzaken, kan nog niet met zekerheid worden vermeld. Van de verschillende soorten, vermelden we hier alleen de stikstofbacteriën, al zijnde van zeer groote beteekenis. Zij toch trekken de stikstof der lucht tot zich en leggen die vast in tal van ver bindingen, die groote waarde voor de planten bezitten. Wollen en Gestikte. ALLEEN PRIMA Oudst bekend adres! Heden gereed gekomen Aanbevelend Meubelfabriek en Stoffeerderij „K.E.M.L" Sensationeele practische nieuwigheid, Kam met dubbele golfkarteling, JCtólula WT IP m&M verkrijgbaar bij "Witte Port Roode Port I per fleich Saraos Wijnen 1 f 1.10 Zoete Roode Wijn Heerlijke Wijn, merk Springbok, p. fl. f 1.40 Bisschop Vruchten Wijn p. fl f 0.75 Bisschop Bordeaux Wijn p. fl. f 1.00 Kersen en Frambozen likeur Lessen tot na geslaagd te zijn voor examen. Tel. no. 18. WIJK Kerkstraat B 44. Al onze Lampen, Rooktafels en Theetafels moeten weg omdat wij er gedurende de verbouwing geen plaats voor hebben. Goed werk vereischt zijn tijd. Lokkoopjes of goedkoop zijn beteekent even reclame, maar schenkt geen blijvend vertrouwen. daarbij goede stoffen en dat aan billijke prijzen is hetgeen wat aan een adres vertrouwen geeft. Steeds toenemende drukte is daar voor het beste bewijs. Vraagt II ook de stalen van Costuums, Jassen of Mantels eens aan, uw keuze zal dan niet moeilijk vallen. Ook ruime keuze voor werkkleeding. s- en BREESTRAAT 78, Onduleert alleen door eenvoudig kammen zonder gebruik van hulpmiddelen korte en lange haren. Solied en onver slijtbaar. Onmisbaar voor iedere dame. Het bespaart U de kosten voor het ónduleeren bij den kapper, terwijl Uw haar steeds geonduleerd is, Prijs per stuk fl. 1.50. 2 stuks 2.50. De verzending geschiedt alleen tegen rembours door Kosma Fabrik kosmètisch. Erzeugrcisse, Berlin SW 68» Lindemtr. 6. Wij beschikken over honderden dankbetuigingen. Verbouwin pruimin A. MEIJRING, 's-Bosch Januari uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 8