Laridboiiwnibriek, Var k&ms fokkers» Ingezonden. Plaatselijk üieuws. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Bij het rangeeren is op het station Koog a.d. Zaan een locomotief ontspoord. Hierdoor werden beide hoofdlijnen ver sperd, waardoor groote vertraging in het treinverkeer ontstond. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. De materi- eele schade is gering. o MOORD EN ZELFMOORD. In de Nieuwe Ebbingestraat te Gro ningen heeft Vrijdagmiddag een verschrik kelijk drama plaats gehad, waarbij twee menscbenlevens te betreuren zijn. In genoemde straat, op den hoek van de Rotterdammerstraat, woonde de onge veer 45-jarige mejuffr. G., pensionhoudster, Zij kreeg Vrijdagmiddag om zes uur be zoek van haar vroegeren koetganger, den 39-jarigen S. Na een korte woorden wisseling trok hij een revolver en lostte twee schoten op zijn vroegere kostjuffrouw. Zij viel neer en nadat de man zag, dat zij dood was, richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich eveneens dood. MOORDAANSLAGEN. Nadat Groningen Vrijdagavond was opgeschrikt door een moord aan de Nieuwe Ebbingestraat, heeft tegen 10 uur dien avond wederom een moordaanslag plaats gevonden ten huize van J. T., wonende aan de Ypenmolendrift te Groningen. T.'s benedenbuurman, de 32-jarige Chr. V., wiens vrouw reeds eenigen tijd in het ziekenhuis ligt, was op bezoek bij de echtgenoote van J. T., die zelf niet aan wezig was. Kort nadat V. bij de vrouw van T. op visite was gekomen, kwam T. echter thuis. Toen hij de aanwezig heid van V. bemerkte greep hij een dolk mes en overviel daarmee den bezoeker. Hij stak V. in het bovenlichaam, met het gevolg dat de halsslagader geraakt werd. Het slachtoffer werd in vrij ern- stigen toestand naar het ziekenhuis over gebracht. De dader, de 27-jarige stoker J. T., is gearresteerd. Te Zelhem bij Doetinchem is Vrijdag de klompenmaker Buiterman bewusteloos op den weg gevonden. Het bleek dat de man door messteken aan hoofd en rug levensgevaarlijk verwond was. De klompenmaker is in het ziekenhuis te Doetinchem opgenomen. Het direct onder leiding van den bur gemeester ingesteld onderzoek, heeft tot geen resultaat geleid. Vrijdagmiddag heeft te Rotterdam in een pand aan de Vinkenstraat een moord aanslag plaats gehad op de 63-jarige vrouw J. E. de Z.P. Haar 69-jarige neef H D., die reeds 15 jaar bij haar inwoont, heeft haar na een twist met een broodmes een steek in de rechterborst toegebracht, tengevolge waarvan zij zeer ernstig verwond is. Zij is in zorgwekkenden toestand in het zie kenhuis aan den Bergweg opgenomen. Men vreest voor haar leven. Men heeft de vrouw een kort verhoor kunnen afnemen, waarbij zij haar neef H. D. als den dader heeft aangewezen. De twee kinderen hebben dit eveneens verklaard. De dader is Vrijdagavond laat in beschon ken toestand in zijn woning teruggekeerd en daar door de politie gearresteerd. Bij een verhoor legde hij een volledige be kentenis af en zeide in drift gehandeld te hebben. SCHANDELIJK De 24-jarige S. W. te Finsterwolder- polder wedde met een tiental personen, dat hij binnen één uur één liter cognac zou opdrinken. Binnen vijf minuten had hij de flesch al leeg en daarna wilde hij zich per fiets naar huis begeven. Met snelle vaart reed hij in de richting van zijn woning, gevolgd door de andere jon gens. Hij is echter niet zoover gekomen, want tengevolge van het onmatig alcohol gebruik lieten zijn krachten hem spoedig in den steek. Men heeft hem toen naar huis gebracht, waar hij eenigen tyd later is overleden. W. was ongehuwd. HET KEIZERSVEER. Tusschen 1 Oct. en 1 April moest tot nu toe voor den overtocht per Rijksveer boot aan hat Keizersveer des avonds na zeven uur dubbel veergeld worden be taald. Dit tarief wordt alleen nog toege past voor nachtelijke overvaarten en op ongeregelde tijdstippen buiten de vaste overvaarten volgens de dienstregeling. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hadden een verzoek gericht aan den betrokken hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat om verbetering der tarieven te willen be vorderen. wordt Midden-Java geteisterd door over stroomingen van de rivieren, waardoor dorpen en ook de waterleidingwerken van Djokjakarta werden verwoest. In Djocja zit men thans zonder water. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. VERDRONKEN. Het bijna 4-jarig zoontje Lambertus van den landbouwer Harm Kuiper te Oostopgaande, is te water geraakt en ver dronken. DE BRIEFKAART~60 JAAR. 1 Januari was het 60 jaar geleden, dat hier te lande de briefkaart officieel werd ingevoerd. DE ZACHTE VROUWENHAND. Te Lonneker hebben twee buurvrou wen, wonende aan den Dennenweg, een veete zeer hardhandig uitgevochten. T)e een sloeg de ander met een bijl op het hoofd, terwijl de laatste een kan heete koffie over haar tegenstander uitgoot. Beiden moesten door den dokter worden verbonden. ONBEWAAKTE"OVERWEGEN. Zaterdagmiddag is op de lijn Woerden- Leiden op den on bewaakten overweg te Waardersijk bij Woerden de voerman J. L. met zijn gespan overreden. Het paard werd gedood en de wagen beschadigd, maar de man kwam er met een bezeer den pols af. DOODELIJKE VAL? De gehuwde arbeider J. van Pallert te Bourtange is bij de werkverschaffing zoo ongelukkig op een kruiwagen gevallen, dat hij bijna onmiddellijk dood was. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. AUTO OMGESLAGEN. Op den Heerenweg onder de gemeente Heemstede is Vrijdagmiddag een doodelijk ongeluk gebeurd. Uit de Adriaan Pauw laan reed een vrachtauto van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij, geladen met gevulde vaten benzine. De auto wilde dwars den Heerenweg oversteken, om de Laan van Rozenburg in te gaan, doch op datzelfde oogenblik naderde uit de rich ting Bennebroek een luxe auto. Om een aanrijding te voorkomen maakte de vracht auto een scherpen draai den Heerenweg op en wel zoo, dat hij omsloeg. Op het rijwielpad reden op dat moment de ge broeders Eerse, beiden verpleger in het krankzinnigengesticht „Vogelenzang" te Bennebroek. Een der twee, de 19-jarige G. Eerse, werd op slag gedood, doordat hij vermoedelijk een der vaten benzine op het hoofd kreeg. ZILVEREN JUBILEUM N.V.V. De officieele herdenking van het 25- jarig bestaan van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen is Vrijdag middag ingezet met het houden van een historische zitting van dit Verbond met de Hoofdbesturen der aangesloten organi saties in dezelfde zaal van den Algemee- nen Nederlandschen Diamantbewerkers- bond aan de Plantage Franschelaan te Amsterdam, waar het N.V.V. werd op gericht. De bijeenkomst werd geopend door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. Hierna was het woord aan den heer Henri Polak, den eersten voorzitter van het N.V.V., voor het uitspreken van een herdenkingsrede. Bijzonder groot was de belangstelling voor de ontvangst, welke ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan Zaterdagmiddag heeft plaats gehad in de Koningszaal van Natura Artis Magistra. Het podium, waar op achter de groene tafel, het bestuur had plaats genomen, was met een haag van fraaie bloemstukken omgeven. De voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, hield een feestrede. In het slot van zijn rede, deelde hij mede, dat het bestuur besloten heeft f 5000 per jaar beschikbaar te stellen, waaruit een aantal leden der aangesloten organisaties, die dit niet zelf kunnen betalen, in de gelegenheid gesteld zullen worden gratis een week met vacantie door te brengen op het Troelstra Oord. Van dit bedrag kunnen elk jaar 250 leden profiteeren. Daarnaast heeft het bestuur een bedrag van f 8000 beschikbaar gesteld voor den bouw van nog een Rood Valkennest in een der mooiste streken van ons land. Dit geschenk van de oudere kameraden is bedoeld als een bewijs van de groote sympathie en hartelijke kameraadschap, welke er bestaan tusschen N.V.V. en A.J.C. Tal van sprekers voerden na hem het woord. Des avonds vond in het Concertgebouw een feestvergadering plaats, waaraan me dewerking verleenden het versterkte V.A. R.A. orkest onder leiding van Hugo de Groot, De stem des Volks te Amsterdam, onder leiding van Antoon Krelage, de afdeelingen Amsterdam der A. J. C. en van den Nederlandschen Arbeiders Sport bond. DE MERAPI-RAMP. Uit Batavia wordt gemeld Als gevolg van de uitbarsting van den vulkaan Merapi DE VOEDING VAN VEE. Het voornaamste hebben we nu van de theorie van de voedingsleer besproken Er zou op verschillende onderdeelen nog uitvoerig in te gaan zijn, maar daartoe leent zich den aard dezer artikeltje* niet Ze moeten eenvoudig blijven en niet te lang worden. En zoo gaan we dan nu over tot bespreken van enkele voe dingsmiddelen. De voedermiddelen, die op eigen bedrijf worden verbouwd zal ik maar buiten beschouwing laten. Die kunnen we beter in andere artikeltjes eens onder de loupe brengen. En zoo komen we dan aan de bespreking van de ingevoerde voedermiddelen. Die kun nen we gevoegelijk verdeelen in drie groepen. En wel de zetmeelrijke groep, de eiwitrijke groep, en de matig eiwit rijke groep, die tusschen de beide andere in staat. Maïs. Dat zal de eerste zijn. Het is wellicht het voedermiddel, dat in de grootste hoeveelheid wordt ingevoerd als mestvoeder voor varkens en mest- koeien dienstdoende. En daar is het ook buitengewoon voor gesohikt. Maïs is licht verteerbaar en is dus zetmeelrijk krachtvoeder. Wanneer we het dan ook maar als zoodanig aanwenden en niet meenen, dat we met maïs ook een goede melkproductie kunnen verwachten. Im mers melk bevat meer dan vet, er zit eiwit in. Voor mestdieren in het algemeen is het een uitstekend voeder. In doorsnee is de zetmeelwaarde 81.5 en het gehalte aan verteerbar eiwit 6.6%- Deze sa menstelling ontloopt elkaar bij de ver schillende maïssoorten niet veel. Welke soort maïs we ook hebben, aan deze samenstelling kunnen we ons wel houden. Wanneer er op een zeker oogen blik veel reclame wordt gemaakt voor een bepaalden maïs soort dan kunnen we wel aannemen, dat er door de han delaars aan die soort veel verdiend wordt Uit de Ver. Staten van N. Amerika, vooral uit de Oostelijke en de midden- staten komt de zgn. Mixed Maïs. Dat is dus gemengde maiïs. Uit de Staten van Z. Amerika komt de paardetand of La Platamaïs, die wit is. De Virginia wordt in ons land veel gebruikt voor de winning van groenvoer voor paarden. Uit zuidAfrika komen de miilies, een parelmaïs, dus met een fijne korrel uit Roemenië en zuidRus land komt de tegenwoordig zoo beken de Galfoxmaïs. Ook een kleine gele maïssoort. Bij het koopen van maïs is het al gelijk als bij het koopen van andere voedermiddelen. Wil men goed spul hebben, dan zal men iets meer moeten neertellen dan wanneer men derde, zesde en zevende soort koopt. Het is dan ook zaak, dat men bij het koopen van maïs daarop let. Er komt ook in dezen tijd nog heel wat ver- broeid goed aan, dat natuurlijk voor bijna niets weg gaat. Goede maïs, moet glanzen de korrels hebben, die niet dof zijn of branderig. Ze moeten glad zijn (behalve bij suikermaÏ8). Indien de punten bruin zijn, wijst dit op bederf voor vocht. Ver- sche mais heeft een hoog vochtgehalte en schimmelt daardoor gemakkelijk. Om de houdbaarheid te verbeteren wordt in vochtige jaren de kunstmatige droging toegepast. Ze wordt daartoe wel bewaard in silo's, waar men bakken met ge- bluschte kalk in heeft geplaatst, waar door de maïs droogt. Men droogt ze ook wel op een eest, die in het Engelsch Kiln heet. Kilndried maïs is niet altijd voldoende droog om een zeereis naar Europa zonder gevaar voor broeiding te kunnen maken. Ook wordt ze wel gedroogd volgens het systeem Hess waarbij een aantal horren boven het vuur worden aangebracht. De maïs krimpt door het drogen en valt van de bovenste hor op de daaronder liggende. De maïs die van de onderste hor komt wordt als Hessdriel maïs verscheept. Maïs wordt alleen aan kippen heel ge voerd, alle andere dieren krijgen ze meer of minder fijn gemalen. Als bijproducten bij de alcohol- en maïzenabereiding verkrijgen we nog Maïs-zemelen, maïs-voedermeel, maïs-kiem- koeken, maïs-glutenvoer en -meel, droge spoeling. De laatste vier voedermiddelen bevatten wat meer eiwit (van 11 tot 15 pCt. In de varkensfokkerij is een dalende tendenz op te merken, wat betreft de financieele resultaten. Niet alleen daal den de prijzen, besteed voor de big gen, maar ook die van het varken9- 1 vleesch, volgens de laatste statistische I gegevens. Dit laatste komt vooral door groote hoeveelheden Deensch spek, die op de Engelsche markten aangevoerd worden. Zoo teekent de toekomst zich minder rooskleurig af, ja het schijnt of op winst i n dit bedrijf niet meer valt te rekenen. Werden eerst verschillende landbouw bedrijven nog staande gehouden door de varkensfokkerij en den pluimveeteelt, daartoe wel niet meer in staat zijn. We thans zal de fokkerij der krulstaarten wijzen er hier echter op, dat de pluim veeteelt in betere omstandigheden ver keert. De varkensfokkerij moet doelmatig zijn, en het is vooral het Noordbrabant- varkensstamboek te danken, dat door zijn invloed tal van fokvereenigingden werden opgericht. Heeft men nu eenmaal met de fok kerij een vast doel voor oogen ge plaatst, dan komt aan de orde: keuze van het fokdier, voeding etc. Vooral ook de laatste. Voor biggen kan men hier al dadelijk zeggen, dat ze zoo lang mogelijk bij de moeder moeten blijven. „Natuurlijke" voeding! Niets gaat in de eersten jeugdtijd boven de moedermelk! Als grens wordt soms ge steld voor de zwakke exemplaren 6, voor de sterkste 5 weken. Een bezwaar is, dat vaak te jonge zeugen voor de fokkerij gebruikt wor den. Voor het jonge moederdier, dat voor het eerst een aantal biggen ter wereld brengt, moet die tijd worden ingeperkt tot 4 weken. Ook regelmatig voederen, met gelij ke tusschentijdsruimten, moet aangera den, liefst viermaal per dag. Naast het doelmatig voedsel, kan men de dieren gerust ook onkruidplanten voorwerpen, of niet te harde beenderen. Met de eerste zij men voorzichtig en lette scherp op, of onder deze geen vergif tige exemplaren zijn. Een hoeveelheid jong groen, of wat bieten, is steeds aan te bevelen. (Buiten verantwoordlijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Verzoeke een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat hartelijk dank. Het is op het oogenblik een tijd van malaise. Ieder hoort men klagen over den slechten gang van zaken en over de wer keloosheid. Voorwaar vele menschen zijn en komen nog zonder werk. Het is dus goed dat er pogingen aangewend worden om die werkeloosheid wat tegen te gaan. Zoo heeft de gemeente Eethen tot werk verschaffing gekozenhet verlagen van den dyk in Drongelen. Een zeer goed werk. Nu kunnen aan dien weg werkloozen van de gemeente werken. Maar zie het kleine resultaat dat er mee bereikt is. Er werken slechts pl.m. 80 man. En dat van de 7 plaatsen, die de gemeente Eethen vormen. Dan is de werkeloosheid in onze gemeente zoo groot nog niet. Of komt het soms, dat zij zonder werken in hun onderhoud kunnen voorzien. Zoo zijn er ook menschen die vlak bij het werk zitten en liever naar „Grootvaders" gaan, bij de radio en achter de kachel blijven zitten, als dat zij voor het geld gaan werken. En dan het weinige werk dat er geleverd werd toen het nog in 't daggeld ging. En door dat weinige werk dat er geleverd wordt, zien andere menschen tegen de hooge kosten op om hun werk te laten verrichten. Drongelen zit in een modderboel en is er zoo maar nog niet van verlost. Door dat de geheele grintlaag over de geheele lengte opgebroken is, is zelfs het post kantoor niet te bereiken. Toen ik dezer dagen mijn kaartjes op de bus wilde bren gen, was ik genoodzaakt terug te keeren en ze op andere plaatsen te posten. Daar het wel twee maanden zal duren eer met de verharding begonnen wordt, zou het dan niet wenschelijk zijn, dat er zoowel op het afgegraven deel, als op het onaf gegraven deel een voetpad aangelegd werd. U Mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte. EEN INWONER. 's Vrijdags, den tweeden Kerstdag j.l., was 't 'n bar weer. Jeugd en ouderen van dagen, allen keken verlangend naar buiten door de sneeuwdwarreling heen, naar de lucht, hopende dat deze wel dra lichter zou worden. En al regende het tot den avond... als 't dan maar dl oog zou zijn.... Want 's avonds zou den er uitvoeringen gegeven worden van beide muziekcorpsen. „Oefening en Uitspanning" zou te Wijk een gezelligen avond geven en eveneens „Onderling Genoegen'' te Aal burg. Binnen, thuis werd gesproken waar heen men zou gaan. Ja, „Oefening en Uitspanning" gaf altijd iets goeds, doch nu.... in dit geval: „Onderling Genoe gen," zoo kort bestaande.... En velen gingen er heen; ook wij. Immers, men wist dat er goed gewerkt was, dus verwachtte men een extra avond. En langzaam brak het tijdstip aan, op welk „O. G." zou aanvangen met muziek en tooneel. Niettegenstaande het slechte weer, buiten dwarrelden nog steeds een dichte massa,-natte sneeuw vlokken omlaag, was reeds een groote menigte menschen aanwezig in het lo kaal, toen wij binnentraden. En nog steeds meer en meer zagen wij er aan den ingang verschijnen en binnehko- men, totdat de geheele ruimte tot in alle hoeken bezet was. En werkelijk, men werd er niet te leurgesteld. Boven alle verwachting gat „Onderling Genoegen", onder leiding van haar eminenten directeur Baselaar uit Ammerzoden, enkele muzieknum mers ten beste. Hoe is 't mogelijk dat een directeur, een vereeniging in zoo'n „korten tijd op zoo'n peil weet te brengen', was veler vraag. Daarna werden door de humoristen van Keulen en Frederiks uit Tiel, de lachtspieren aller toeschouwers in be weging gebracht. Een woord van dank welke dan ook namens de vereeniging door den voorzitter den Heeren Van Keulen en Frederiks werd toegesproken, is hier zeker niet misplaatst. Evenzoo een woord van dank aan den Heer Krop, die door de Heeren v. Keulen en Frederiks, als dank, warm werd toegesproken voor zijne pianobegelei ding. „Onderling Genoegen" kan met volle tevredenheid terugzien op dien avond. Velen met mij hebben thans weer gezien, wat een vereeniging ver mag, als de wil maar goed is, en de wil van „O. G." is gelijk een wet, „Onderling Genoegen", die zoo warm werd toegesproken door den Secretaris eener muziekvereeniging te Utrecht,— den naam en het adres van dien Mijn heer weet ik tot mijn spijt niet en door den Heer Van Keulen, heeft alle eer verdiend en mag (en dat is aller hoop) weldra wéér zoo'n uitvoering geven. Welnu, laat beide vereenigingen in vrede voortarbeiden op het muzikale arbeidsveld, dat zich thans nog als een onmetelijke woestijn voor hen uitstrekt want daar te werken, en dan 'hart en ziel te hebben voor dat werk, is heer lijk. Wijk en Aalburg. B. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden een pakje Kleedingstukken. Terug te bekomen bij den Opperwacht meester der Kon. Marechaussee alhier. HEUSDEN. Ds. Meester, Nederl. Herv. predikant te Deurne, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, bedankt. De collecte, j.l. Zaterdag langs de huizen gehouden voor de Diaconie der Herv. gemeente alhier, bracht ruim f 30 op. Zaterdag 40 Jan. hoopt de Ring „Heusden en Altena" van het Nederl. Jongelings Verbond een buitengewone vergadering te houden in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk. Om 4 uur wordt een huishoudelijke vergadering gehouden waarbij de afd. Heusden de Bijbelinl. heeft. Van de afd. Well spreekt iemand over „De teekenen des tyds," terwijl van de Afd. Woudrichem „Angstavond" van Heyermans gedeclameerd wordt. 's-Avonds 7 uur spreekt dhr. J. van Helden over„Conferentie indrukken" waarbij verschillende mogelijkheden en moeilijkheden uit het C. J. V. werk be sproken zullen worden. Verder spreekt dien avond de heer P. Tiendas uit Solo (Java) over „Enkele grepen uit het Indische jeugdwerk". In Indië is veel belangstelling on Ier de jongeren voor het Chr. Jeugdwerk, maar het ontbreekt aan goede organisatie. Daarom is den heer Tiendas in ons land om hier het Chr. Jeugdwerk te bestudeeren en het later in zijn land toe te passen. Onze oud-stadgenoot, de heer W. Merkx, slaagde dezer dagen bij de Kon. Marine als sergeant-machinist. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 4930 ingelegd f 28389.58 en terugbetaald f18409. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10673. Maandag 5 Jan. hield de Damclub „V.D." een ledenvergadering. Aan de orde kwamen de volgende punten 4. Opening. 2. Notulen. 3. Bestuursverkiezing. 4. Bespreking competitie. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Het bestuur werd als volgt gewijzigd Voorzitter A. de GraagSecretaris W. A. C. v. d. Steenhoven, Putterstraat Penningmeester G. Jonker. Bax, die ge durende de oprichting penningmeester was, bedankte voor deze functie, waarvoor de Voorzitter hem voor zijn ijverige en correcte wijze dankte. De conpetitie zal dit jaar wederom gehouden worden en dit maal met een onderlinge verloting. De rondvraag werd met enkele punten overwogen, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. Zondag speelde onze stadgenoot, dhr. A. de Graag zijn eerste partij in den eindstrijd om het kamp. van N. Br. De uitslagen waren de Graag Wilbrink 20 KortlevenWil brink 2 0 A.s. Zaterdag en Zondag worden de vol gende partijen gespeeld de GraagJansen de Graag Kortleven Jansen - Kortleven JansenWilbrink. ANDED. Gedurende de maand December j.l. zijn door de Wilhelminasluis gepasseerd 2521 vaartuigen met een inhoud van 358437 M8. chaussee, die ervan wordt verdacht fraude gepleegd te hebben met onder zijn berus ting zijnde gelden. Bedoelde feiten zouden zich over een ruim tijdsverloop hebben voorgedaan, terwijl ze yoor het eerst aan het licht kwamen, toen bedoelde opper wachtmeester door samenloop van om standigheden voor eenigen tijd buiten dienst werd gesteld. En dan... weer zal zij schitterend sla gen. Als „Onderling Genoegenzoo voort blijft gaan, zal haar eens de vreugde smaken den hoogsten sport der muzikale ladder bereikt te hebben. Want onder leiding van den altijd ge reed staanden directeur Baselaar, mocht Oefening en Uitspanning" het ook ver brengen. Thans maakt, naar ik verneem „O. en U." ook weer goede vorderin gen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2