Tweede Blad No. 5Ö86 Woensdag 7 Jaoaari voor het Land 'an Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Ingezonden. Pluimveeteelt* BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge meente 's-GRAVEMOER, op Dins dag 23 December, des avonds 7.30 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D.Smits. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formulier gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. In verband met den aankoop van keien voor de bestrating van een ge deelte der Hoofdstraat, vraagt de heer Van Willigen of de prijs van f5.10 per M2 de kosten van het leggen in sluit. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is en deelt verder mede, dat sedert de vorige vergadering gebleken is, dat de noteering van f5.10 op een vergissing van den leverancier berust te. De bedoelde keien bleken niet meer voorradig te zijn, doch intusschen is een andere kei aangeboden tegen f5.30. Volgens van vakkundige zijde ingewon nen advies, is deze kei van goede kwa liteit en niet te duur en werd daarom tot aankoop overgegaan. In het geheel moet 280 M2 worden belegd. De kos ten van het liggen bedragen f 0.25 per M2. De heer van Willigen vestigt de aan dacht er op, dat tegenover het huis van v. Kampen zich |?[en inzinking in den weg bevindt, waardoor het regen water van de omgeving zich daar ver zamelt (en de weg daar vrijwel onbe gaanbaar is. Nu men toch met de be strating van dit gedeelte der straat be zig is stelt hij voor, om voor afwate ring te zorgen, door middel van een riool onder de straat door, naar de sloot aan de westzijde. De Voorzitter zegt, dat dit punt reeds door B. I»:»n W. is besproken, doch iniet werd bepaald hoe de uitvoering kan geschieden. Wethouder Begeer is het er mede eens, dat het een slecht punt is en stelt voor aansluiting van dit gedeelte op de rioolput bij Leemans, waardoor ook het water bij v. d. Sar en G. Blom afgevoerd kan worden. De heer v. Willigen zegt, dat de straat afhelt van Zuid naar Noord, zoodat dit bezwaarlijk zal blijken. De Voorzitter zegt, dat bij besprekin gen met deskundigen, met betrekking tot verbetering van de Vaart, waarvoor in de volgende vergadering voorstellen zullen worden gedaan, gebleken is dat ook daar waterriolen met zinkputten gewenscht zijn. In verband hiermede zal de besproken rioleering aan de straat wel geen bezwaar zijn. Hij stelt voor, dat B. en W. de zaak dus gron dig bekijken en eventueel geheel af werken. Dit wordt met algemeene stem men aangenomen. Ingekomen stukken: Schrijven dan den heer J. van Wil ligen, waarbij hij zijn benoeming tot lid der commissie voor plaatselijk toe zicht lager onderwijs aanneemt. Schrijven van Ged. St. betr. goed- keurig conversie leening. Idem betr. jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. De tijd wordt niet geschikt geacht voor verhooging en de thans geldende jaarwedden blijven voor 1931 van kracht. Idem betreffende de gemeentebegroo- ting 1930. Schrijven van den N.R.K. Volkszang dag met verzoek om subsidie. Gelijk verzoek van het Comité voor Pool-onderzoek. Op beide verzoeken wordt afwijzend beschikt. Schrijven van het Alg. Nederl. Ver bond, betreffende het gebruik van vreem de woorden. Schrijven van het fanfarecorps „Eu terpe", met verzoek om voor 1930 de gebruikelijke subsidie van f50.we der toe te staan. Het verzoek wordt toegestaan op voorwaarde dat op de verjaardagen der leden van het Kon. Huis passende muziek zal worden ge geven. Hierna komt ter sprake, de te ne men maatregelen voor de vernietiging van vee en vleesch, overeenkomstig de wettelijke bepalingen. De gemeente is te klein om zelf een destructor te bou wen en de Voorzitter stelt daarom voor, aansluiting bij den N. C. B. op het formulier-contract van deze instelling ontvangen. Bijzondere bepalingen wor den hierin niet toegestaan; alle con tracten zijn uniform. Op een vraag van een der leden ant woordt de Voorzitter, dat de kosten voor het vervoer van gestorven vee, dat lijdende is geweest aan eene ziekte genoemd, in de kosten worden gedecla reerd bij het Rijk. Na verdere besprekingen wordt met algemeene stemmen besloten, het voor stel aan te nemen. Schrijven van Wed. Blok, betreffen de de huur harer woning. De raad jjs van meening, dat dit een zaak is van het armbestuur en vindt geen aanleiding hierin in te grij pen. Wijziging begrooting 1930 wordt aan genomen, alsmede machtiging voor het aanbrengen van kleine onvoorziene wij zigingen. Het suppletoir kohier der honden belasting 1930 wordt vastgesteld. In verband met de periodieke ver hoogingen worden een paar pensioens grondslagen opnieuw vastgesteld. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering met het formulier-dankgebed. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nog eensde kerkgaande sterren. De heer Timmermans te Veen heeft gemeend het voor Harold te moeten opnemen. Ik had. volgens Timmermans, niet mogen schrijven zooals ik gedaan heb. Waarom niet? Ik heb alleen herhaald wat Harold gezegd heeft n.l. dat de sterren naar de kerk gaan. Eigenaardig, ik had het niet mo gen zeggen. Mocht Harold het wei omdat hii volgens Timmermans „dichterlijke aanleg" heeft? Timmermans zet hier de zaak pre cies pp z'n kop. Als bewijs voor Harolds' „dich terlijke aanleg" noemt hii een paar woorden uit een vers. Timmermans vindt de uitdrukking „wolke als blau we \druiven', en „wazig blauwzoo mooi. 't Is mij best, maar verdedigt Timmermans alleen hierom den dich ter Harold? Verdedigt hii hem al léén om zijn „dichterlijken aanleg"? Schiller heeft gezegd dat alle men- schen dichterlijke aanleg hebben, maar ik hou toch m'n hart vast bii de gedachte dat alle menschen gaan rijmen en... pubticeeren. Trouwens, de heer Timmermans geeft zelf ook critiek'. Hij zegt n.l. dat Harcld niet voldoende over zelfcriüek beschikt. Juist Timmermans, een juist dadr- om publiceerde hii zijn onzinnigon dichterlijk, niet doorleefd werk over de kerkgaande sterren. De on-echt- heid lag er duimen dik op. Rainer Maria Rilke zegt ergens zoo diep „Ach met verzen is het zoo weinig gedaan als men ze vroeg schrijft. Men moeit er mee wachten en wijs en zoet Verzamelen een héél leven lang. Misschien dat men dan tien regels zou kunnen schrijven die goed zijn." Rilke heeft gelijk biecht Poëzie is levenswaarheid. Poëzie is de van een menschenziel, de groote ontroe ring van een menschenhart. Het is „de goddelijke dwaasheid van den nachtegaal die zingt in de kathdraal van den nacht, ook als er niemand luistert, hiemand dan... God." Als Harold méér gerijpt is dan thans, geeft hii Rilke. en óók mij. gelijk. Én wellicht schaamt hii zich dan in stilte over de dwaasheid van de kerkgaande sterren als een onrijpe vrucht die hij te vroeg heeft geplukt. Ik kom op dit onderwijs niet meer terug, 't Is nu de moeite niet waard. VAN ARKEL. Dat de boer met het doelmatig kippenhouden een aardige bijver- dieniste kon hebben, hebben we in deze artikeltjes al meermalen be toogd. Het deed ons daarom genoe gen dit nog weer een|S bevestigd te zien door een paar iserieuse proef- nemens. In 1929 werd door drie landbouwers met steun van den Veenkolonialen boerenbond een kip- kenhoek geplaat|st, dat naar de ei- ischen des tijds was ingericht. Ze de den dienist om de landbouwers te demon(streeren, dat de kippenhoude- rij rendabel kan zijn. We laten hier een kort verslag van de drie kippen hokken met hun levende have vol gen. De heer Sj. Zuidhof te Stadska naal plaal|ste een hok van 4X3 M. Daar er a kippen op 1 vierkante meter bodem oppervlakte gerekend worden, biedt het hok plaafs aan 48 kippen. De bouwkosten bedroe gen f186.of f3.87.per dier. 3 Juli werden 47 acht wee kische hen nen gekocht (witte leghornjs) en 2 hanen, die per isluk f 2 50 kostten. Eén henkuiken hing zich op aan het gaajs, (terwijl verder geen sterfte voor kwamen. Het eerste ei werd ge raapt op 28 Augustus en tegen dien tijd kostten de hennen aan aanschaf fing en voer f3.25 per stuk. Tot 1 Oct. 1930 werden in het totaal 9936 eieren geraapt. Er werd in dien tijd gevoederd 488 K G. Istandaard voer en 12971/2 K.G. gemengd voe der. Dit iis gemiddeld per dag en per dier 27 Gr. och tend voer en 74 Gr. (graan. De groote uitlooj), die de (dieren hadden ils ongetwijfeld van invloed gewee(st op het lage getal voor ochtendvoer. De eieren brach ten op f 577 42. De totale uitgaven bedroegen van af de ontvangjst der dieren (tot 1 Oct. 1930 f 273.74. Af schrijving op de dieren f 1-25 per isluk wordt f62 50. Afschrijving oja het hok a 10 o/0 wordt f i8 60 to taal f 384.84. Win|st f222.58. Winst per kip f4 54. De 'heer J. Hoving te Emmercom- pascum plaatste een hok van 480 X 3.30, zoodat er 63 hoenderis in konden (worden geplaatlst- De bouw kosten waren hier f238. Op 25 Juli werden 50 witte leghornjS hennen en twee hanen gekocht, die te .samen f 132.33 koistten. Eén dier is gedu rende,n den legtijd geistorven. Het eerste ei werd geraapt op 20 Sept. en toen koistten de dieren per stuk f 3.66. Tot 1 Oct. 1930 raapte men 9.287 eieren. Er werd gevoerd 700 K G. ochtendvoer en 1.025 K.G. ge mengd graan. Per dier en per dag 369 Gr. Ochtendvoer en 54 Gr. graan. De eieren brachten op ï'454 24. De totale uitgaven waren al.s bij de vorige kippenhouder be rekend f 298.38, zoodat er een winst was van f 155-86 of plm. f 3.per kip. De heer F. Bakker te Borgercom- pa<scum tenslotte bouwde een hok van 6X5 M„ waarin plaats was voor 120 hoenderfs. De bouwkosten bedroegen hier f300- Er werden 40 acht-weeksche hennen gekocht en 60 zevenweekjsche hennen. De eerste voorkwam. Het eerste ei werd ge il f2 25 en de andere a f 1.75. Op 16 Oct. werd het eehste ei geraapt. Op 1 Oct. bedroeg de waarde der hennen f 3.Er stierven a hennen en vanaf 30 Maart tot 22 Juni wer den 32 hennen verkocht. Tot 1 Oct. werden geraapt 16269 eieren, die f845861/'- opbrachten. Ér werd vervoederd van 1 Oct. 1929 tot 1 Oct. 1930, 1.134 K.G. Ochtendvoeder en 1.916 K.G. ge mengd graan. De uitgaven bedroegen f 586 781 /P. De ontvangsten in to taal met de verkochte hennen f 887.311/?' zoodat er een winst was van f 300.53. Dit is per kip plm. f 3- We laten deze cijferjs maar voor zichzelf Spreken en voegen er dus verder maar niets aan toe. Alleen kunnen we nog opmerken, dat de ontvangsten natuurlijk zeer bein- invloed worden door de prijls der eieren en de voederkasten, terwijl we mogen aannemen, dat ieder, die met kippenhouden begint goed ma teriaal aanschaft- Land- en Tumbouwwereld VOEDERPROEVEN MET COCOS- MEEL. Aan het Proefstation te Hoorn werden twee voederproeven genomen met in totaal 52 herfstkalvers (zwart bont), om den invloed van cocosmeel- voedering te bestudeeren. Beide proe ven werden volgens het Deensche groep- systeem uitgevoerd. Telkenmale werd in de hoofdperiode per koe en per dag 2.1 K.G. cocosmeel vergeleken met 2 K.G. van een krachtvoedermengsel, be staande bij de eerste proef uit 2 dee- len grondnotenmeel en 5 deelen mais- meel,. bij de tweede proef uit 2 d. groncfnotenmeel en 7 d. maismeel. Al dus werden practisch gelijke hoeveel heden zetmeelwaarde en verteerbaar werkelijk eiwit tegenover elkaar ge plaatst. Bij de proeven bleek, dat groep 1 (cocos) in 't eerste jaar, wat de pro ductie van .melk en vetvrije droge stof aangaat, een weinig in het nadeel was, het tweede jaar echter een weinig in het voordeel. Deze verschillen waren echter zóó klein, dat zij binnen de onvermijdelijke proeffouten vallen. Daar entegen werd in beide proefjaren een niet onaanzienlijkehoogere vetopbren s'; bij de cocosgroep geconstateerd. Het verschil met de cotrólegroep bedroeg per koe en per dag gemiddeld 39.9 plus 8.6 Gram of in procenten: 7.7 plus 1.7 pCt. Begrijpelijkerwijs was ook het vet percentage verhoogd. Deze verhooging bedroeg gemiddeld 0.27 plus 0.33 pCt. (Bij de vaststelling van dit cijfer i? geen rekening gehouden met de ver schillen in hoeveelheid melk der af zonderlijke koeien; deed men dit wél, dan werd toch vrijwel dezelfde uit komst verkregen). In 't algemeen was de verhooging bij de koeien, wier na tuurlijk vetpercentage, wier natuurlijk gemiddelde ligt, practisch even groot als bij die, wier natuurlijk vetpercen tage beneden het gemiddelde ligt. Voor dieren met een zéér hoog of zéér laag natuurlijk vetgehalte kan echter niets met zekerheid worden gezegd. De specifieke invloed van het cocos meel op de vetproductie is niet va 1 <eer tijdelijken aard, daar hij tot in het laa.st der hoofdperiode, die in 't gehce( 8 weken duurde, onverminderd aa. hi 1 Of deze gunstige werking ook tot ui i g komt, indien de koeien zich onder ge heel andere omstandigheden (bijv. v ei- degang) bevinden, is natuurlijk nie.m.t zekerheid te zeggen. BRAMBLAUW. Dit is een ardkel, dat sinds kort ten onzent in den ha.i- del is gebracht, voor varkens biggen, kalveren, veulens, lammeren en pluim vee. Het heet een chemisch product, dat beschouwd kan worden als on. smet- tingsmiddel, doch vrij is van arsenLum, chloorzink en vergiftige metalen. Er wordt van verteld o.m., dat bij vroegtijdige aanwending van Bram- blauw bij varkens, d.w.z. zoodra deze zelfstandig voedsel opnemen, het suk kelen, het achterblijven in groei, voor komt. eveneens het hoesten, sch ab huid en roest, terwijl gelijktijdig >.e groei bevorderd wordt. Wij zullen ^moe ten afwachten, wat proeven ten on zent omtrent dit alles zullen leeren. Maar wij meenen er de aandach. op te moeten vestigen op grond a 1 de resultaten, welke werden verkregen bij voederproeven, genomen door de con- trólevereen. van het Veredeld Dui s:h Landvarken te Löwenberg-Schörau. Verrassend was inderdaad de gewi;h:s- tocname; deze was bij een 3-tal proe ven als volgt: de gemiddelde gev\i h s- toename per dag was vóór de toe voeging van Bramblauw en na 14 da gen Bramblauwtoevoeging: gernidd ld 195 en 840 gram; gem. 138 en 536 gr.; gem. 161 en 433 gram. De kos en worden berekend op 1 ct. per dag per varken. BEGONIA'S. Bij het doorsnijden van begoniaknollen dient men er op te let ten, dat elk afgesneden stuk ook een oog heeft, dat bij het in den grond zetten naar boven gericht moet zijn. Voor men de knollen in den pot zet, laat men de gedeelde stukken eeni*e dagen op een droge plaats in een warm vertrek liggen, opdat de snijvlakten dro gen. Men behoeft er dan geen houts kool op te strooien, en rotten is "it- gesloten. Men legt de begoniaknollen in goed vochtige, versche, maar i.iet natte aarde, giet pas eenige dagen Ia- ter, als de aarde in den pot begint te drogen. GLADIOLUS. De gladiolus houdt van een voedzamen, maar toch r.iet bijzonder zwaren vetten grond, en van een vrije standplaats. Een zonnige plek is niet bepaald vereischt; ook in h L- schaduw komen nog vele bloemen. Men moet echter bijtijds met het pla 1 e j beginnen, wat reeds in Maart kan ge schieden. De bollen komen 8 c.M. d;ep in den grond. KORTE WENKEN. Jonge heggni worden sterk ingekort, opdat de sLe'c- ken van onderen op dicht vertakken. De heggen, in 't vorige jaar geplant, moeten in dit voorjaar 2025 c.M. boven den bodem worden gcsnoei 1. Dit geldt voor de witte haagdoo.n, liguster, leinz. Ik las <!n een bui- tenlandsch vakblad, dat een goed mi 1- del om ongedierte uit kippenhokken te verjagen is: het leggen van uien in 't hok. Een dierenbeul - een me 1- schenplager. Zaai niet in de voren der ondeugd. Een magneet moeL, om zijn aantrekkingskracht niet te ver liezen, steeds een gewicht dragen. o 34. Maar nauwelijks had Rob de top bereikt, toen er over het steenen pad een zwaargebouwde man aankwam, in heel vreemde kleedij gestoken. Toen hij het land zag liggen en het touw van de rots bungeleD, liep hij zoo vlug mogelijk op het meisje toe en knielde bij haar neer. „Wat be- teekent dit, Luly," vroeg hij. ,.Heb je je pijn gedaan Zij legde de vinger op haar mond, om hem het zwijgen op te leggen. 35. Toen vertelde ze hem opgewonden van de komst van de vreemde, witte mannen en hoe een van hen het touw om haar middel vastgemaakt had en nu op het punt stond, haar op te trekken. De man fronste z'n wenkbrauwen, toen maakte hij het touw om haar middel los en bevestigde het aan een dikke steen. Daarna nam hij het meisje op z'n arm en liep langs de rotswand, zoo zeker als een berggeit. 36. Onbewust van wat er beneden plaats greep, trokken Rob en Ouwe Daan aan het touw. „Zacht jes aan, Daan 1" riep Rob. „Nog één ruk en ze is in veiligheid 1 Vooruit 1" Het volgende oogen- blik stonden ze met de oogen wijd open van ver bazing te kijken, want in plaats van het meisje zagen ze een zware Bteen over de rand van de rots verschijnen^ Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5