Derde Blad So. 5089 Vrijdag 16 JaDuari WaakscduiOinam. Abdijsiroop voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat m de Bommelerwaard. Bestrijdt toch die Bronchitis! Rugpijn Nieren Pillen Plaatselijk Nieuws Buitenland. BEHOORENDE BIJ HET Als uw rug, leden en spieren pijn doenals gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voeltals de urine be wolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een ge vatte koude, overmatig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de vei zwakte nieren moeten versterkt worden. Beproef Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet meer geregeld filtreeren, blij ven urinezuur en andere onzuiverheden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ischias, spit, rheumatiek, waterzucht, blaasaandoeningen en nier- gruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen. Bjj alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. ALMKEKK. Zeer beknopt verslag cler ge combineerde feestvergadering der Geref. Meisjesver. „Talitha-Kumi", en der Knapenver. „Obadja" alhier. Het gecombineerde jaarfeest dezer beide vereenigingen stond onder de prettige leiding van Ds. C. Hakman. Na het zingen van Ps. 150:1, zoo toepasselijk voor dezen avond en het lezen daarvan, riep Ds. PI. den aan wezigen een woord van welkom toe, waarna de beide verslagen, resp. van meisjes- en knapen veneenig in'g!. aan gaande beider toestand werden voor gelezen. We kunnen hier opmerken, dat bii vergelijking van beide het eerste vooruitgaanden was dan het laatste. De secretaris der kna penver. toch moest tot zijn spijt con- stateeren, dat het ledental was ver minderd, terwijl uit 't verslag der meisjesver. als unicum mag vermeld, dat ze „goed bii kas zijn". En dat in een tijd van 'malaise en crisis Nu werd overgegaan tot verdere werking van het program. Dit bood zoo'n overrijke variatie, dat we alleen maar een greep kunnen doen. We brengen hier een woord van lof aan 1de leden van 't zangkoor, dat zijn „Welkomstlied" heel aardig vertolkte. De stemming werd er be paald intiemer door. Heeft schoon gezang niet altijd een zegenenden in vloed Tal van felicitaties en gelukwen- schen van (zustervereenigingen uit den omtrek kwamen binnen. We noemen nu enkele onderwer pen, zonder een bepaalden voorkeur te verraden. Wel zullen we aangeven, wie naar 't oordeel der jury, voor een eersten prijs in aanmerking kwa men. We merken hier nog even op, dat het afwerken van 't programma tel kens onderbroken werd of liever aan genaam afgewisseld werd door het zingen van toepasselijke liederen, ter wijl in de gehouden pauze voor ver snaperingen gezorgd was. Allereerst dan A. Verschoor met een onderwerp„Samuël"G. D'ib- bits met een historisch onderwerp „Ons land in de laatste levensjaren van Prins Maurits" en C- Hakman met „Elia". Uit de kerkgeschiedenis werd behandeld het pnderwerp„De Hernhutters" door W. v. Vuuren. De jury had een moeilijke taak bij het toekennen der prijzen. De eerste prijzen ontvangen Voor opstellen: Z- Verschoor en C. Hakman. Voor voordrachten: R. Hakman en H. de Peuter. Het slotwoord. Na gezongen te hebben: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", verla ten allen hoogst voldaan èn over de aan den dag gelegde activiteit der jonge leden èn over den intiem-gezel- ligen feestavond, de zaal. ANDEL. Door enkele eigenaars van lan derijen is aan de huurders en pach ters over 1930 een reductie toegestaan van 10 pCt. AALST. Door de afdeeling alhier van de Geldermalsche Eierveiling, werd Vrijdagavond in „De Pauw" verga derd ter bespreking aankoop sor- teermachine". De voorzitter geeft ee- nige toelichting over het doeln.l. het verkrijgen van uniforme sortee ring, zoodat een bepaalde kwaliteit in alle afdeelingen 'gelijk is. Beslo ten wordt tot aanschaffing en zal hierdoor de gewone gratisverloting dit jaah niet plaats vinden. Wegens verhindering' van den pen ningmeester kon gteen verslag over 1930 uitgebracht worden. Het aantal wekelijksche geleverde eieren stijgt nog voortdurend,! terwijl ook het aan tal leden in 1930 vooruitgegaan is. Tot voorzitter werd bij acclamatie herkozen G. Opstelten. Door enkele liefhebbers der schaatsensport werd Zaterdagmiddag reeds gereden op de z.gj. „Putten". Het ijs was echter nog niet heel be trouwbaar, zoodat er toog niet veel animo was. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school alhier is benoemd, de heer N. G. Nuijten te Vierlingsbeek. Naar wij vernemen heeft de benoem de bedankt, aangezien hij reeds elders tijdelijk is werkzaam gesteld. ORAKEL. Daartoe uitgenoodigd door de land- en tuinbouwcursussen alhier, hield oipl 9 Januari j.l. de heer Visser, direc teur v.h. Thomas-slakkenmeel-bureau te Amsterdam, een lezing over de bemes ting in het algemeen en die van aard beien in het bijzonder. Er was voor dezen avond zeer veel belangstelling, ruim 200 personen waren aanwezig in het werkliedengebouw, toen de heer Visser zijn lezing begon. Op een eenvoudige, duidelijke wijze bracht spreker de groote voordeelen van een rationeele bemesting naar vo ren. Speciaal fosforzuur mag niet ver geten worden, omdat stalmest, waarmee vooral in Brakel nog bijna uitsluitend wordt bemest, een fosforzuur-tekort in den bodem doet ontstaan. Een flinke fosforzuurbemesting, in den vorm van Thomas-slakkenmeel, geeft dan ook in alle gevallen een zoo veel hoogere opbrengst, dat men de kosten van zoo'n bemesting met hoo- ge rente terugkrijgt. BENEDEN - LANGSTRAAT. De prijs der "vette varkens kan zich niet| handhaven, zoodat 't mesten thans nielfloonend 'wordt geacht. Men besteedt i 48 cent per halve K.G. schoon gewogen. Jonge biggen staan goed op prijs en worden verhandeld voor f 12 a If 14 per stuk. DRONGELEN. Door de Ned. Herv. naaiver- eeniginlg „Dorcas" te Eethen—Dron- gelen werden in de Kerstweek de vol gende door hare leden vervaardigde 12 lakens5 sloopen 6 mannen broeken 3 vrouwenbroeken3 jon- gensbroeken 6 directoires 9 man nenhemden 5 vrouwenhemdenq kinderhemden 5 boezeroens, 2 rok ken2 borstrokken;, 5 jurkjes, q on derjurkjes 6 schortjes8 wollen luiers en 1 paar kousen. EETHEN. GevondenEen damesporte- monnaie met inhoud. Terug te be komen bij den Gemeente-veldwachter alhier. LAND VAN ALTENA. Tot de werkzaamheden, die in de maand Januari kunnen geschieden, be hoort het diep omspitten van de cul tuurgronden. Zoodoende wordt de mest onder de oppervlakte gebracht, zoocat uitdroging wordt voorkomen en de voor den verbouw bestemde laag een be tere samenstelling krijgt. Liefst zorge men er voor, dat de bodem voor water doorlaatbaar is, tot het grondwater toe. Natuurlijk behoeft men niet ieder jaar tot deze diepte te spitten, maar wanneer zoo'n bodem bewerking wordt verricht om de acht, negen of tien jaar b.v., al naar ge lang de gesteldheid van de grondlagen, dan mag dit als voldoende worden aan gemerkt. Het mesten komt in vollen gang. Op de boerderijen mag geen afval ver loren gaan, maar alle meststoffen die nen oordeelkundig vermengd en uit gestrooid te worden. Door den druk der tijden is de boer gedwongen zich zijn uitgaven zooveel mogelijk te beperken en voor bemesting van den akker voor ziet hij zich nu alleen van het aller- noodigste. Toch moet hij voorzichtig zijn, omdat sommige meststofbestand- deelen beslist noodzakelijk zijn voor den bodem, en de zuinigheid de wijsheid niet mag bedriegen. In de laatste jaren hebben sommigen proeven genomen met mengsels van meststoffen, om zoo op de arbeidsloo- nen te bezuinigen, daar het eenmaal uitstooien der mest minder kostbaar is, dan het telkens herhalen noodig bij uitstrooiing van één soort. De tuinder kan nu tuinzaden schoon maken. De groenten, die ingekuild wor den, moeten nagezien en de dorre of rotte bladeren moeten verwijderd wor den. Komen strenge nachtvorsten voor, dan moet hij er voor zorgen, dat ze de ingekuilde groenten geen schade doen, door ze te bedekken met stroomatten. Stekken van bessen worden nu ge sneden, om uit te poten en de ooft- tuin nagezien of er ook schadelijk on gedierte huist. NIEUWENDIJK. GevondenEen kinderporte- monnaie met inhoud, terug te beko men bij Versteeg alhier Een rijwiel plaatje, terug te bekomen aan het postkantoor alhier. Het dochtertje van de Wed. L. d. B. viel dezer dagen van een zolder trap, met het gevolg dat zij zich zoo danig bezeerde dat de hulp van Dr. de Vries moest worden ingeroepen, die lichte hersenschudding consta teerde. Zaterdag 10 Jan. vergaderde de Ant. kiesver. in het Instituut. Na de candidaatstelling voor de Prov. Staten hield de heer A. Ouw^rkerk een lezing over„De plicht tot zelf verdediging". Met gespannen aan dacht werd dit onderwerp aange hoord. Er volgde een drukke bespre king, 4 personen traden als lid toe. De dochter van J. v. M. kwam te vallen met haar fiets, terwijl ze naar huis ging, 'met het gevolg dat zij haar knie bezeerde. De hulp van Dr. de Vries werd ingeroepen. Op Vrijdag 23 Jan. a.s. hoopt het kinderkoor, directeur dhr. Wij nand s een uitvoering te geven in het Instituut. Aangezien'dit de eerste uit voering is„ (twijfelen Iwe niet of de be langstelling zal groot zijn. Het tarwe- en Iwittebrood is bij de bakkers biet 2 Cent verlaagd en gebracht van 30 op 28 cent, en het witte van 20 op 18 cent. Naar wij vernemen zal de S. D.A.P. afd. Nieuwendijk pp Zaterdag 17 Jan. bij !M. v. d. Heuvel een vergadering houden, als spreker zal optreden ae heer J. P. Engels van Voorburg. Naar men| verneemt is het dub bele veergeld dat geheven werd na 7 uur des avonds op te veerpont te Keizersveer bij overtocht komen te vervallen, zoodat het (gewone tarief betaald wordt. Alleen bij overtocht per roeibioot is het dubbele tarief nog van kracht. Naar men verneemt kan de voor enkele weken opgerichte pach- tersvereeniging al; succes boeken daar al door verschillende eigenaren van 10 tot 20 o/0 reductie werd verleend over 1930- Hulde aan de eigenaren voor deze goede daad van medele ven ini deze crisistijd. L.l. Vrijdag trad voor het co mité voor Winterlezingen alhier op, Ds. Bouwma uit Den Haag met het onderwerp „Levi de Tollenaar", spre ker hielld een boeiende rede van begin tot het einde, Welke met aandacht werd gevolgd. De Kaal was flink be zet. (Het dochtertje van den fa brieksarbeider J. R., geraakte in een onbewaakt oogenblik te water in de Gantel, haar vader die het onheil bemerkte sprong zijn kind na en red de het van een wissen dood. SLEEUWIJK. Dinsdagavond j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk alhier de zendings film „Warta Sari" vertoond, welke een duidelijk beeld gaf van het zendings werk. Ds. de Leeuw opende deze ver gadering. De film viel zeer in den smaak der aanwezigen. VEEN. Tengevolge der mist is Maan dagnacht nabij de waard een motor zoodanig uit de richting gevaren, dat vanuit Rotterdam de hulp van een bok moest worden ingeroepen om hem te verlossen. Voor de veiligheid der school kinderen zijn bij de openbare school borden aangebracht, waarbij de au torijders gewaarschuwd worden tegen hardrijden. De prijs der Koete melk is thans met 1 cent per liter verlaagd en wordt thans vanaf de boerderij afgeleverd voor 11 cent per liter. Thans bestaat er ten postkan tore de gelegenheid om de belastin gen te betalen. Dat dit voor het pu bliek een groot gemak oplevert, laat zich begrijpen. WIJK. Alhier is opgericht een veree- niging tot bestrijding van T B.C. bij rundvee. WOUDRICHEM. Van de 28 ingeschrevenen voor de lichting 1932 hebben 15 personen een aanvraag ingediend voor het be komen van vrijstelling Wegens broe- derdienst. Gedurende het jaar 1930 wer den aan de vischmarkt alhier, aan gevoerd31 s zalmen; 26 schotjes; 3 St. Jacobszalmen24 elften en 80116 finten. In 1929 bedroeg de aanvoer 610 zalmen; 72 schotjes; 27 elften en 126065 finten. I AKKER's „Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! WAARDHUIZEN. A.s. Woensdag 21 dezer, hoopt de Chr. zangvereen. „Looft den Heere alhier, in de Geref. Kerk een uitvoering te geven, onder leiding van den heer A. W. Havelaar. 1Tot diaken in de Geref. Kerk is inplaats van S. de Zeeuw, welke voor zijn benoeming bedankte, gekozen O. van Vugt. Zondag zullen de nieuw gekozenen, n.l. W. als ouderling en van Vugt als diaken, bevestigd wor den. ZUILICHEM. Zaterdag 10 Januari hield dever- eeniging „Helpt Elkander", hare ge wone ledenvergadering. Aanwezig wa ren 60 leden. Nadat de vergadering door den voor zitter was geopend, werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over het 2de halfjaar 1930 aan contributie is ontvangen f298.40, de uitgaven bedroe gen f 291 .99i/2, voordeelig saldo f6.40y2. Uitgekeerd werd aan zieken f237.79y2, op 31 Dec. was in kas der ziekenfonds f832.41, reservefonds f868.96, het aan tal leden bedraagt 114. De aftredende bestuursleden, L. v. Dalen en T. A, v. d. Linden, werden met resp. 37 en 41 van de 58 uitge- brachte stemmen herkozen. De Com missie van toezicht werd bij acclamatie herkozen. De uitkeering bij ziekte werd, in ver band met den minder gunstigen toe stand der vereeniging, teruggebracht van f7.50 op f6.per week, voor den eersten termijn van 13 weken, voor de volgende 13 weken is dit f5.40 per week. De leden die uitkeering krijgen volgens de Ziektewet, zal gedurende 26 weken f3.per week worden uit gekeerd. Een voorstel om de contributie vast te stellen op 2 cent per verzekerde gulden, werd niet ondersteund, zoo dat deze blijft 10 cent per week. Tot bode werd benoemd W. Mijdam voor 128.75, deze was de laagste inschrijver van de 18. Vervolgens werd besloten een ledenvergadering te houden, waarin een der bestuursleden van het Verbond van Ziekenkassen zal spreken over de uitvoering der Ziektewet, om daarna eventueel aan te sluiten bij voornoemde Ziekenkas. EEN FORTUIN TERUG. Mevrouw Shelton Armoer, die in 1927 bijna haar geheele persoonlijk vermogen had geofferd om de schuldeischers van haar echtgenoot John Ogden Armoer in 1916 na Rockefeller nog de rijkste man ter wereld te kunnen betalen, heeft 81/* miljoen dollar teruggekregen voor 4U0 aandeelen, die in 1927 als volkomen waar deloos door de schuldeschers niet waren aanvaard. De aandeelen betroffen de Universal Oil Products Cy., een N.V. die de patentrech ten van den heer P. C. Dubb exploiteer de (het „kraken" van petroleum). De Stan dard Oil Mij. van Californië heeft met de Shel Corp. deze rechtenJvoor 22x/4 miljoen dollars gekocht, waarvan mevrouw Armoers aandeel 8y^ miljoen bedroeg. Zij is nu weer een der rijke vrouwen van Amerika. Wijlen haar echtgenoot de stichter van de Armoer Packing Cy. te Chi cago verloor in de crisis van 1921-19-'2 een mijoen dollar per dag en dat 130 dagen achtereen. Toen was zijn vermogen uitgeput en vertrok hij naar Londen waar hij in 1927 in vry behoeftige omstandigheden overleed. ANTWERPEN KRIJGT TWEE SCHEL- DETUNNELS. De bestuursraad van den Intercom munale Maatschappij van den Linkeroever heeft aan een Luiksche firma den houw van twee tunnels onder de Schelde op gedragen. De eerste is bestemd voor het zware verkeer en zal 2500 lang zjjn, terwijl de tweede bestemd is voor de voetgangers en een lengte zal hebben van 500 Meter. De eerste tunnel zal voltooid moeten worden in duizend werkdagen de tweede in 650 dagen. De kosten van het werk bedragen ongeveerjs280 millioen. VOOR 10 MILLIOEN AAN BANKBIL JETTEN OPGEGETEN. Dezer dagen was een zwerm temielen (groote witte mieren) doorgedrongen in een bankgebouw te Manilla, de hoofd stad van de Plilippijnen. Het gebeurde 's avonds toen er niemand in het bank gebouw aanwezig was. De mieren zoch ten huu toevlucht in een ledige bi and- kast waarvan de deur wegens de voch tigheid niet gesloten was. 's Anderdaags werden in de brandkast enkele stapels bankbiljetten gelegd en toen werd de brandkast, natuurlijk gesloten. Een dag later had men het geld noo» dig. De gepantserde deur werd geopend maar van de bankbiljetten was niets meer te vinden. Men zag wel een aan tal witte mieren, die zich verdrongen om een grijsachtig hoopje dat uit een brijachtige massa scheen te bestaan. Dat was alles wat deze veelvraten van het bankpapier hadden overgelaten. Wellicht zullen mieren in zoo'n korten tijd nog nooit zooveel schade aangericht hebben. Alle brandkasten van het bankierskan toor zijn thans met blauwzuur schoonge maakt en de beambte, die de ledige brandkast met een goede bedoeling had laten openstaan, werd op staanden voet ontslagen. o— 3 KINDEREN BIJ HET SPELEN GEDOOD' Een droevig ongeluk kostte te Refojo, n de Spaansche provincie Montforte, aan 3 kinderen het leven. Een villa-bezitter had aan de huisdeur, om tegen roovers en inbrekers veilig te zijn, een installatie laten aanbrengen, waar bij ongewenschte bezoekers des nachts een mechanisme in beweging brachten, waardoor een lading springstof tot ont ploffing kwam. De draad, die de huis deur met installatie verbond, werd over dag verwijderd. Maandag werd het mechanisme echter geraakt door den bal, waarmee de kin deren speelden. De lading ontplofte en de 3 kinderen werden op slag gedood. DE TEXTIEL-UITSLUITING IN ENGELAND BEGONNEN. De uitsluiting der wevers is te Brunley begonnen. Zeventig weverijen hebben het bedrijf stopgezet, waardoor 20.000 arbei ders werkloos zijn. VRACHTAUTO RIJDT EEN GROEP JONGENS AAN. Op de Rijnbrug tusschen Siegburg en Bonn is een vrachtauto tusschen een groep leerlingen van de politie-school gereden, die in hun donkere uniformen te laat door den chauffeur opgemerkt werden. Zeven jongens zijn gewond van welke twee, die een zware hersenschudding hebben opge- loopen, ernstig. Nieuwsblad hmhimi hui iiiwn, uw in Hiii hi i i goederen uitgedeeld Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.Dan bespoedigt Ge Uw genezing.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9