De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang, DROGISTERIJ F. COOPS Dit numioer bestaat uit 3 bladen. A. Verschuur-Baert 5. p. Cankbcyzen (o's Qank Jt.V. Und van altekA Uitgave: Firma L« J. YEEHMAN, Heusden. No. 5091, Vrijdag 23 Januari 1931, GORINCHEM Agentschap van d* Amsterdamschg Baak ff.V-, Amsterdam. ►IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Gebruikt daarom steeds onze A. BAAI JENS, Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, tn franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlyke Dammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 46 regels 00 cent. Elke regei meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 sar ei Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder p. dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 GEMARINEERDE HARING en ROLMOPS, per pot van 3 stuks, 25 cent. MOSSELEN IN AZIJN, per pot 40 cent. GARNALEN IN GELEI, per pot 47V2 cent. Paling in gelei, Ansjovisch enz. Botermarkt 88 HEUSDEN. Vergadering van den raad der ge meente EETHEN op Donderdag 22 Jan. des vm. 11 uur. Voorzitter: EdAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A.v. d. Schans. Afwezig Weth. v. d. Beek met kennisgeving en de heer de Bruijn. De Voorz. opent de vergadering, de Secretaris leest het formulierge bed. Lezing der notulen der vorige vergadering wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is be vonden. Rondschrijven, waarin niemand be zwaren heeft tegen de uitbreiding van het electrisch net aan de Kleiberg. Verzoek van het Comité voor ver krijging van betere verkeerswegen in het Land van Heusden en Altena, om een subsidie van 21/2 ct. per in woner in de voorloopige kosten. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten dit verzoek aan te houden tot een volgende vergadering om eerst na te gaan, in hoeverre dit streven door anderen gesteund wordt. Verzoek van het Groene Kruis te Almkerk om voor 1931 een subsi die van f 60 te mogen ontvangen in de kosten van het Consultatiebureau. B. en W. stellen voor de gevraag de subsidie te verleenen, aangezien bij onderzoek gebleken is, dat ver schillende ingezetenen uit deze ge meente van het Consultatiebureau ge bruik maken. De heer Donken merkt op, dat uit Drongelen ook gebruik gemaakt wordt van het bureau te Waalwijk; zal ook dit bureau niet om subsidie aankloppen De Voorzitter zegt dit laatste niet te weten, het is best mogelijk dat ingezetenen van Drongelen naar het bureau in Waalwijk gaan, doch het is gebleken, dat het bureau te Alm kerk voor deze gemeente van belang is, zoodat subsidie-verleening alles zins gewettigd is. Met algem. stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangeno men. Bericht van Ged. St., dat het col lege zijn beslissing inzake vaststel ling der begrooting 1931 voor de ze gemeente verdaagt. Dankbetuiging van het proeftuin- bedrijf te Gorinchem voor de toe gekende subsidie. Schrijven van A. Vos, bakker te Drongelen, waarin deze verzoekt van de gemeente een tegemoetkoming te mogen ontvangen, voor het bezoe ken van een zijner kinderen van de Chr. Kweekschool te Gorinchem en een ander dat de U.L.O. school te Waalwijk bezoekt. B. en W. stellen voor van af 10 November den datum waarop het verzoek is ingekomen aan adressant een vergoeding van f 1,25 per week toe te kennen voor het bezoeken door een zijner kinderen van de U.L.O. school te Waalwijk. Voor het bezoe ken van een kweekschool of een in richting van hooger onderwijs kan geen vergoeding worden gegeven. Met algem. stemmen wordt ook dit voorstel van B. en W. aangeno men. Eenzelfde verzoek van C. Schel len te Babiloniënbroek voor het be zoeken door twee zijner kinderen van de Bijz. School te Dussen. Het voorstel van B. en W. om 50 ets. per week vergoeding te ver leenen wordt met a'lgemeene stem men aangenomen. Adres van dhr. Mather te Meeu wen, waarin deze kennis geeft dat zijn dochtertje vanaf 1 April 1930 de H.B.S. te Gorinchem en thans de U.L.O. school te Waalwijk bezoekt en tegemoetkoming verzoekt in de kosten van schoolgeld, transport en kostgeld, dat f 286,70 heeft bedragen. B. en W. stellen voor, adressant te berichten, dat vanaf 3 Jan., 1931, datum van het ontvangen van het verzoekschrift f 1,50 per week ver goeding zal worden gegeven. Met algem. stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Verzoek van het Groene Kruis te Drongelen om voor 1930 een sub sidie te mogen ontvangen. Het voorstel van B. en W. om een subsidie van f250 te verleenen, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Verzoek om vermindering van land pacht. De Voorzitter licht toe, dat eenige ingezetenen te Drongelen met het het oog op de algemeene crisis, ver mindering van pacht over '30 vra- gen. B. en W. zijn van meening, dat verschil gemaakt moet worden tus- schen wei- en bouwland. De resul taten van het weiland zijn niet zoo ongunstig geweest als van het bouw land. B. en W. stellen daarom voor, over 1930 een pachtvermindering te ge ven van 5 pCt. voor weiland en van 10 pCt. voor bouwland. De heer Donken vraagt hoeveel 't land per H.A. heeft opgebracht. De Voorzitter zegt, dat dit niet zoo gemakkelijk is te zeggen, er zijnper- ceelen die stijf hoog zijn verpacht, andere waren weer goedkooper. B. en W. hebben gemeend, evenwel niet te moeten gaan schiften en allen over een gelijken kam te moeten scheren. De heer Donken zegt, dat de toe stand werkelijk slecht is. Is de pacht hoog geweest, spreker weet dit zoo niet, dan is 5 en 10 pCt. vermindering niet veel, dan mocht deze wel wat meer zijn. De resultaten van het weiland zijn wel wat beter geweest, doch de toe stand voor de melkboeren is ook niet gunstig geweest en dit zijn toch de meeste pachters. De melkprijzen waren ook slecht. Is de pacht b.v. f150 per H.A. geweest, dan mag wel wat meer vermindering ge geven worden. De heer v. d. Schans meent, dat de pachten van f 70 tot f 160 per H.A. hebben bedragen. Het is een ei genaardig geval en het is erg moeilijk, want de eerste perceelen waren te goedkoop en de achterste perceelen te duur. Het is echter moeilijk uitzon deringen te gaan maken. De heer Donken merkt op, dat de voorste perceelen van slechte kwa liteit zijn. De heer de Graaff vraagt voor hoe veel jaren de perceelen verhuurd zijn, waarop de heer v. d. Schans antwoordt van voor 4 jaren. Met algem. stemmen wordt hier op ook dit voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel verbouw Gemeentehuis. ZIE ETALAGE BIJ telef. no. 15 RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotingeiL Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. fiKT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Drogisterij Botermarkt 72 HEUSDEN. De Voorzitter zegt, dat het tijd wordt, dat naar meer ruimte voor de secretarie wordt uitgezien, er is geen voldoende plaats meer om alles te bergen. Spreker heeft met Kleinloog over deze kwestie gesproken en was eerst van meening boven bergruimte te maken, doch dit is lastig. Nu is Kleinloog genegen, achter de raads zaal een localiteit te maken van 4 bij 3.50 meter, waarvoor hij met in begrip van schoonhouden een huur vraagt van f 125 per jaar. Spreker heeft gezegd, dat dit nog al een hooge huur is, waarop de heer Klein loog opmerkte, dat hij voor het ge- heele gemeentehuis slechts een huur van f 120 per jaar ontvangt, wat te weinig is. Meermalen heeft hij om verhooging gevraagd, doch dit werd altijd afgewezen, men beriep zich op het contract, dat uit den goedkoopen tijd was. De f 125 beschouwt Klein loog dus als een compensatie voor wat hij reeds jaren te weinig heeft ontvangen. Spreker ziet geen kans meer, alles hier behoorlijk te ber gen, daarom zou hij willen voorstel len, op het aanbod van Kleinloog in te gaan. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat men aan een leeg kamertje niets heeft. Er zal een kast in gemaakt moeten wor den en er behooren een kachel, een tafel en een paar stoelen in te ko men, zoodat er altijd wel een paar honderd gulden zal bijkomen. De heer Donken vraagt, hoe lang de termijn van de huur loopt, waar op de Voorzitter antwoordt van 25 jaar, waarvan er 19 om zijn. Inder tijd heeft Kleinloog uitsluitend voor de gemeente gebouwd. Dhr. de Graaff vraagt of er geen gelegenheid voor berging der ar chiefstukken is te zoeken in het dorp Eethen. De Voorzitter zegt, dat er een tijd je stukken zijn geborgen in den to ren, doch daar is toen een storm over opgegaan, de bevelschriften vlo gen door de galmgaten. Spr. zou in Eethen geen geschikte gelegen heid weten, maar bovendien de Se cretaris heeft het toezicht op het ar chief, hoe is dit mogelijk als dit s/4 uur van de secretarie verwijderd is. Een tijdje is een gedeelte in het brandspuithuisje geborgen, doch daar was het zóó nat, dat de rijksarchiva ris uit den Bosch aanmerking maak te dat alles zoo nat en dit geen berg plaats was. De heer de Graaff meent dat Ee then toch de aangewezen plaats is het is het beste daar een bergplaats te zoeken. De Voorzitter zegt, dat dit groote moeilijkheden oplevert en het heel wat aan tijd en moeite zal kosten, als stukken, die dan in Eethen zijn geborgen geraadpleegd moeten wor den. De heer de Graaff vreest, dat als de raad besluit tot uitbreiding van de secretarie hier de eerste steen wordt gelegd om het gemeentehuis voor vast in Genderen te houden. De Voorz. zegt, dat men dit niet moet zeggen, meer ruimte is geen overbodige luxe, daaraan bestaat groote behoefte. Kleinloog weet, dat het slechts voor 6 jaren is. Men kan evenwel niet zeggen, wie of er dan Burgemeester is, en wie er dan raads leden zijn; best mogelijk dat men dan zal zeggen, het gemeentehuis behoort in Drongelen, wie zal het zeggen. De heer de Graaff zegt, dat de Voorzitter vroeger altijd heeft be weerd, dat de secretarie in Eethen thuis hoort, gaat men nu besluiten de secretarie hier uit te breiden, dan zet men den stap, om de secretarie in Genderen te houden. Spr. is niet bereid dien stap te zetten, daarom dient een bergplaats in Eethen te worden gezocht. De Voorzitter zegt, dat daar niets van kan komen, dit of niets. De heer de Graaff weet niet di rect te zeggen, waar in Eethen plaats zou zijn, doch daar kan naar uitge keken worden. De Voorzitter is van meening, dat de bergplaats bij het gemeentehuis hoort. Spr. is het met de heer de Graaff eens dat het gemeentehuis niet hier behoort, doch in Eethen. Doch men weet niet hoe men daar over 6 jaren over zal denken. Thans bestaat er hier behoefte aan berg ruimte, bovendien kan het kamertje gebruikt worden, als men iets te be spreken heeft, waarmede het publiek niet heeft te maken, dat is thans niet mogelijk. De huur van het ge meentehuis loopt nog slechts 6 jaar, ook de huur van de bij te bouwen ruimte loopt over dit tijdvak. Men zal er toch zeker niets voor voelen in dezen crisistijd een gemeentehuis te gaan bouwen, daarom blijft er alleen over het aanbod van Klein loog te accepteeren. De heer de Graaff geeft toe, dat de kwestie wel moeilijk is, doch hij is huiverig hier te gaan bouwen. De Voorzitter gelooft, dat de heer de Graaff wolven op. den weg ziet, die er niet zijn. De heer Donken geeft toe, dat het een beroerde tijd is, om nu te gaan bouwen, doch spr. acht Eethen de beste plaats voor het gemeentehuis. De Voorzitter spreekt wel over Dron gelen omdat Heesbeen en Doeveren dit gemakkelijker kunnen bereiken, doch een tijdje terug vertelde hij dat Heesbeen en Doeveren bij Heusden zouden worden gevoegd. De Voorzitter zegt dat dit van de baan is. Doeveren en Heesbeen blij ven bij Eethen. De heer Donken zou in Eethen gaan bouwen en dan tevens een bur gemeesterswoning er bij plaatsen. De Voorzitter hoopt, dat men dan maar 4 jaar over den bouw zal doen, dan poetst hij de plaathij zal thans evenwel het voorstel van B. en W. in omvraag brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 1 stem, de heer v. d. Schans stemde voor* De Voorzitter zegt, dat hij thans: zal zien wat er gebeuren moet, zoo; kan de toestand niet blijven. De heer Lankhaar zou grondig, doen onderzoeken of er in Eethen geen plaats is te vinden. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, Wil men in Eethen een gemeentehuis gaan bouwen, dan zal spr. zich daar, niet tegen verzetten, al is hij er niet; voor dit op 't oogenblik te gaan doen* Hij is er evenwel ook niet voor 'n ge deelte van het archief hier en een ander gedeelte elders te hebben. 0 Slot in 't volgend nummer* Openbare vergadering van den Raad der Gemeente HEUSDEN, opS Donderdag 22 Jan. avonds SJ uur. i- VoorzitterEdelachtb. Heer H1. J* v. Eggelen. Aanwezig alble leden. 1 1 De Voorzitter opent de vergader- ring, waarna de notulen der vorigte vergadering worden gelezen welke onveranderd worden goedgekeurd. - Hierna doet de Voorzitter lezing van eenige ingekomen stukken welke alle voor kennisgeving worden aange nomen. Hierna komt aan de orde rekening over 1924 en begrootingen voor 193U van de Godshuizen. 1 De Voorzitter zegt, dat dezte stuk ken m handen van een commissie van onderzoek zijn geweest en ver zoekt deze commissie hare bevindin gen aan den raad te willen mededee- len. De heer de Mol ziegt, dat dé com1- missie, zoowel de rekeningen als dei begrootingen in orde heeft bevon den, zoodat daarop geen aanmerkin gen zijn te maken. Met algemeene stemmen wordt be sloten de rekeningen en bégrootingeo! goed te keuren. Vervolgens doet de Voorzitter me- dedeeling over den toestand van de Godshuizen over het ai- geloopen jaar. Spreker zegt, dat liet publiek weieens denkt dat de Gods huizen schatrijk zijn en een onuifput- telijke bron is. Dit is evenwel niet zoo^ de rekening over 1929 geeft een na- deelig slot aan van plm. f61.—, eert verschijnsel dat nog nooit is voorge komen. Nb is in 1929 meer belegd! geworden, was dit niet het geval gér weest dan zou de rekening, wel een voordeelig saldo hebben aangegeven!.; Ook aan pachten komt er volgens spreker veel minder in dan andere ja ren. Het College der Godshuizen heeft zich dan ook genoodzaakt gezien heil Gemeentebestuur mede te deelen, dat zij de verplegingskosten van armlas^ tige krankzinnigen over 1930 nijeö kan betalen, zoodat hiervoor dart' ook door B. en W. een bedrag van! plm. f3000.— op de begrooting 1931^ is geplaatst. Spreker zegt, nogmaals dat hij meent goed te doen een en an der eens mede te deelen, daar het pu bliek niet moet denken dat de kasi van de Godshuizen onuitputtelijk is+ Hierna volgt punt 4 van de agenda! n.l. verzoek v,an mejuffrouw, M- NIEUWSBLAD voor tiBt Land un Heusden en Altenaje Langstraat en de Bontmelerwaard Sanatoqen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1