De goede gezond heid van Uw ve DROGISTERIJ F*. COOPS Oit nummer bestaat uit 2 blades. 5. P. £anktisyzcn (o's Batik Jf.V. Agentschap van de Amsterdamsche Bank ft.V-, Amsterdam. GORINCHEMI A Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Buitenland, A. BAAI JENS, IliiBiieiilaud Ukd van AITEKA Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. No. 5093, Vrijdag 30 Januari 1931, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. ny s v 1 Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder p. dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 reden, mdien deze omstandigheid dat rijden maakt tot een gevaar voor de vrijheid of de veiligheid van het ver keer. Hierdoor komt ook de hierbo ven doelde algemeene strekking der bepaling: beveiliging van het pu bliek, beter tot haar recht." Onze meening is dat deze wetsuit- V £r< het doel en de strekking der des- ■■■i i legging, welke haren grond vindt m Verblindende verlichting van rijwielen. Reeds sedert een paar jaren wer den in het kanten Heusden prooes- slen-verbaal opgemaakt tegien wielrij ders, wier rijwielen voordien zijn van verblindende verlichting. De Kanton rechter veroordeelde hen op grond van artikel 22 der Motor- en Rij- wielwet, zulks niettegenstaande velen ook onder onze lezers beweerden dat die veroordeelingen in strijd met de wet en dus voor vernietiging dooi den hoogeren rechter vatbaar waren. Ons hoogste rechtscollege d.i. de Hooge Raad der Nederlanden, heeft den Kantonrechter thans in het gelijk gesteld en uitgemaakt dat een wiel rijder, wiens rijwiel eene verblinden de verlichting veert, strafbaar is inge volge genoemd artikel. Aleer door den Hoogen Raad het betrokken arrest werd gegeven, zijn heel wat pennen over Üe al- of niet strafbaarheid van eene verblin dende verlichting van rijwielen in be weging gebracht. En wat was daarvan de oorzaak Van een motorrijtuig staat het uit drukkelijk in het Motor- en Rijwiel- reglement dat het verboden is eene verblindende verlichting te voeren wanneer men een ander motorrijtuig, een voertuig of rijwiel tegenkomt. Een dergelijk verbod voor een rij wiel treffen we in dat reglement niet aan eh daarom, noest een andere weg worden gevolgd om een wielrijder, die een verblindende verlichting op zijn rijwiel veert, voor den strafrech ter te krijgen. Immers kan een wiel rijder door een verblindende verlich ting groot gevaar opleveren voor de weggebruikers en daarom is het van groot belang dat alle mogelijke po gingen werden aangewend om rij wielen, waarop eene zoodanige ver lichting is aangebracht, van den weg te weren. Bovengenoemd artikel 22 werd als middel aangegrepen. Het luidt aldus „Het is den bestuurder van een mo torrijtuig of rijwiel verboden daar mede te rijden over een weg of een rijwielpad op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd pf in gevaar gJe- bracht". De dagvaarding, welke de veler be langstelling wekkende quaestie voor den Kantonrechter bracht, was van den volgenden inhoud„heeft hij als- toen met het door hem1 bestuurde rijwiel over den weg (alwaar toen meerder verkeer was van motorrij tuigen en rijwielen) gereden, terwijl het rijwiel was voorzien van een elec- trische lantaarn, die voorwaarts een sterk verblindend licht uitstraalde en welke lantaarn in e enigszins op- waartsche richting was gesteld, zoo- da thet licht eenige hem tegemoet ko mende over den weg rijdende be stuurders van rijwielen zoodanig heeft verblind, dat deze rijwielbestuurders gedurende eenigen tijd niet m staat waren het voor hen liggende wegge deelte voldoende waar te nemen". Het ging dus nu over de vraag Pf gezegd kan worden dat het rijden op een rijwiel met een verblindend licht moet worden beschouwd als eene „zoodanige wijze dat daardoor de veiligheid van het verkeer in ge vaar wordt gebracht". De betrokken Kantonrechter, naar wij meenen uit de provincie Noori- holland, beantwoordde deze vraag ontkennend en sprak verdachte vrij, dóch in hooger beroep was de Recht bank eene andere meening toege daan en veroordeelde verdachte. Van het vonnis der Rechtbank ging de officier van Justitie in cassatie om het oordeel van den Hoogen Raad te leeren kennen. De officier voerde aan dat door het bij dagvaarding ten laste gelegde artikel 22 der Motor en Rijwielwet niet kon zijn overtre den, omdat geen wijze van rijden aan den verdachte was ten laste ge- legd. ■fT .BB Zie étalage bij Drogisterij Botermarkt 72 Heusden i De Procureur-Generaal zeide m zijn requisitoir dat hij overhelde naar ee ne ontkennende beantwoording der boven gestelde vraag, ook al zag hij in het rijden met verblindende ver lichting groot gevaar voor het ver keer. immers, aldus de Procureur- Generaal, de verblindende verlichting maakt uit eene bepaalde omstandig heid waaronder het rijden plaats vindt, wel te onderscheiden van het rijden cp eene bepaalde wijze. On der dit laatste tcch moet veeleer wor den verstaan de manier om zich voort te bewegen, waarmede de verblin dende verlichting niets te 'maken heeft. De Procureur-Generaal was dus de meenmg van den Noordhollandschen Kantonrechter toegedaan en vroeg vernietiging van het vonnis der Rechtbank. Het gevoelen van den Hoogen Raad was weer afwijkend van dat van zijnen Procireur-Generaal, zoodat uit een en ander wel blijkt dat de mee ningen ter zake zeer zijn verdeeld. De Hooge 'Raad overwoog in zijn arrest het volgende: „Artikel 22 der Motor- en Rijwielwet geeft een in zeer algemeene bewoordingen vervat voorschrift in het belang van de vrij heid en de veiligheid van het ver keer. Blijkens de Memorie van Toe lichting op het in 1903 ingediend wetsontwerp heeft aan den wetgever met hetgeen thans in artikel 22 wordt fezegd, de regeling 'voorkomend in e Engelsche Motorcar Act van 1903 voor oogen gestaan, waar deze, op dit punt uitvoeriger dan ons artikel is. Nu de wetgever zich bij deze rui me bepaling wilde aansluiten, is het niet aannemelijk dat de woorden „de wijze van rijden" alleen de enkele daad van het rijden zouden betreffen. Veeleer moet aan deze woorden een ruimere beteekenis worden gegeven, zoodat daarbij ook in aanmerking komt de gesteldheid van het motorrij tuig of rijwiel, waarmede wordt ge- betreffende bepaling, logisch, prak tisch en nuttig is. Wij juichen de uitspraak van ons hoogste rechtscol lege van harte toe omdat het ons bekend is dat automobilisten dikwijls op ergerlijke wijze worden gehinderd door verblindend licht van wielrij ders, dat reeds meermalen de 'aan leiding is geweest van ongevallen, waarbij menschenlevens vielen te be treuren. Zij die in den vervolge door de Kantonrechters veroordeeld worden wegens het berijden van een rijwiel, dat verblindende verlichting voert, zullen dus stellig geen succes meer hebben indien zij op rechtsgronden in hooger beroep gaan. in een auto vermoord. Vrijdagochtend is bij Wiirzburg een 31-jarig man uit Ochsenfurt dood in een automobiel aangetroffen. Een der longen was door een revolverkogel doorboord. de wereld-werkloosheid. 20 Millioen menschen zonder werk. Het Internationale Arbeidsbureau te Genève berekent het aantal werkloozen over de geheele wereld op 20 millioen, waarvan alleen in Europa meer dan 11 millioen. In Europa is dus het aaDtal werkloozen, vergeleken bij verleden jaar verdubbeld. De ramingen voor het aantal werkloo zen in de Vereenigde Staten loopen uiteen tuschschen de 5 en 10 millioen. voor 't eerst°naar; den bio Een voorval dat wel uiterst zeldzaam is in zijn soort, heeft in Georwestie plaats gehad tijdens de vertooning van een reizenden bioscoop. Toen op het doek de omtrekken van een naderende locomotief zich steeds duidelij ker afteekenden en het scheen alsof de machine op het publiek zou inrijden, wer den talrijke toeschouwers, die blijkbaar voor 't eerst van hun leven in de bioscoop waren, nerveus. Een hunner brak plotseling in geweldig angstgeroep los. De werking van een „sauve qui peut" en het gehee le publiek werd door een paniek bevan gen. De uitgangen werden bestormd en in het gedrang werden tal van men schen onder den voet geloopen. Twaalf per sonen werden gewond. autobus in demrivier gereden. Te Bromberg heeft een ernstig autobus ongeluk plaats gehad. Een autobus, waarin 16 personen, die van een partijtje huis waarts keerden, reed op een glooienden weg, die op de rivier Brahe uitliep. Door de gladheid van den weg kon de chauffeur den wagen niet meer tot stilstand brengen, zoodat deze in de rivier stortte. Zes pas sagiers vonden den dood en vier anderen werden zwaar gewond naar het zieken huis vervoerd. de m00rdenaa~r°van dusseldorf. Het verhoor van Peter Kürten, de moordenaar van Dusseldorf, wordt nog steeds voortgezet. Kürten heeft dezer dagen bekend nog een mitsdrijf te heb ben gepleegd. Hij zon een vrouw van 23 k 25 jaar, waarvan hij een nanwkeu- rige beschrijving wist te geven, te Dus- seldorf-Obercassel hebben vermoord en haar lijk in den Rijn hebben geworpen. Het is thans bewezen bewezen, dat Kürten zich aan 12 moorden en meer dan 35 pogingen tot moord heeft schul dig gemaakt. de sneltrein bordeaux—parijs ontspoord. Uit Angouléme wordt gemeld De sneltrein BordeauxParijs is gistermorgen om kwart voor vier ontspoord in de na bijheid van Angouléme. De locomotief, de tender en twee goe derenwagens ontspoorden niet, wel ech ter de eerste personenwagen. Een pas- telef. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BÊT Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA sagier liep kneuswonden op. Uit het onderzoek blijkt dat een schroef bout van de rails was losgeschroeft Toen de trein passeerde, werden door het gewicht vau de wagons de rails ver wrongen. Een dergelijke aanslag werd twee jaar geleden eveneens niet ver van deze plaats gepleegd. MIJNRAMP. "Waarschijnlijk 33 dooden. In de Bettymijnen te Linton in den staat Indiana (Ver. Staten) vond een hevige dynamiet ontploffing plaats. Waarschijnlijk zijn 33 arbeiders, die in het getroffen deel van de mijn aan het werk waren, om het leven gekomen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door giftige gassen, welke uit de schachten opstijgen. Nader wordt gemeld Van de ruim 30 door de dynamiet- ontploffing bedolven mijnwerkers, zijn thans 10 lijken aan de oppervlakte ge bracht. Men heeft alle hoop om de anderen te kunnen redden, opgegeven. ZUIDVRUCHTEN EERSTE SOORT: APPELEN, PRUIMEN, TUTTI FRUTTI, ABRIKOZEN, ROZIJNEN met en zonder pit, KRENTEN, SUCADE, AMANDELEN ANANAS per blik van 6 schijven 35 cent. Botermarkt 88 heusden. ROOFOVERVAL TE ROTTER DAM. Een bediende van de firma Van Ros- sum te Rotterdam is, toen hij van een bankinstelling, waar hij f2000 hadgëind, terugkwam in het kantoor van die fir ma door twee mannen overvallen, die hem tegen den grond sloegen. De be diende verzette zich heftig en op zijn geroep kwamen leden van het personeel te hulp. De twee mannen namen de vlucht, terwijl voorts twee andere per sonen, die op den uitkijk hadden ge staan, eveneens er van door gingen. Men heeft hen achtervolgd doch zon der resultaat. Het onderzoek is verder in handen van de politie. DE BANKOVERVAL TE E1JSDEN. Overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie wees de Arron- disements-Rechtbank te Maastricht von nis in zake den bekenden bankoverval op het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Eijsden en veroor deelde de verdachten Th. J. H. D., handelsreiziger, wonende te Heer, tot een gevangenisstraf van zes jaren en J. de G., handelsreiziger, wonende te Maastricht, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, beiden met aftrek van het voorarrest. auto-ongeval" De heer B. J. Smits, ondernemer van een glazenwasscherij te Enschede, kwam in een oude personenautomobiel over den rijksweg langs Bathmen, toen zijn wagen op den door nachtvorst glad den asfaltweg, dicht bij het kasteel „De Bannink" slipte. Het gevolg was, dat de auto tegen twee boomen botste waardoor alle drie de inzittenden wer den gewond en de auto totaal werd vernield. De bestuurder, de heer Smits, bracht het er het beste af. Hij bekwam een schouderfractuur en een armvvond. Zijn vrouw bekwam een dijbeenfractuur en ernstige hoofdwonden. L>e zwager van den bestuurder, de heer Bodifé, verpleger aan het krankzinnigengesticht te Medemblik, kreeg een dubbele kaak- fractuur en een zware hersenschudding. Hij werd bewusteloos uit de overblijf selen van de auto door bewoners uit de omgeving weggedragen. De patiën ten zijn naar het ziekenhuis te De venter overgebracht. Nader meldt men: L>e heer Bodifé een der slachtoffers van het auto-on geluk, is in het ziekenhuis te Deven ter aan zijn verwondingen bezweken. DRONKEMANSWAANZIN. Reeds geruimen tijd bestond er een. gespannen verhouding tusschen den 37- - jarigen A. S. en den 35-jarigen J. S., beiden bewoners van den Noord-Bin nensingel te Groningen. Zondag is het tot eene uitbarsting gekomen. A. S. had geruimen tijd in een café vertoefd en was daar blijk baar een beetje te veel getracteerd. Toen hij opgewonden thuis kwam nam hij een aardappelmesje en ging daarmee: naar het huis van zijn vijand. Hij bel de aan en J. S., die zelf opendeed, zien de dat A. erg opgewonden was, tracht te hem te kalmeeren. Vóór hij echter veel kon zeggen had zijn aanvaller hem reeds een steek met het mes vlak on- der het hart toegebracht. Zooals bij het onderzoek van den politiedokter, is gebleken, is het mes op een rib afgestuit, waardoor de verwonding niet levensgevaarlijk is geworden. De aan valler was na den steek te hebben toegebracht nog lang niet bedaard, in tegendeel, hij ging als een woesteling te keer, beet in het mes, vloog op het kippenhok van zijn buurman af en trok er met zijn tanden een lat af. Daarna sloeg hij een ruit in en ging daarop zijn eigen huis weer binnen om dit maal met een bijl terug te komen, waarmee hij zijn slachtoffer ging bet- dreigen. Vóór hij echter meer kon uit richten, heeft de politie hem weten in te rekenen. Een klacht wegens poging tot dood slag is tegen hem ingediend. TE ZWARE KOST. In het huis van Bewaring te Breda heeft een dertigjarige Rotterdamschai stoffeerder onlangs een lepel ingeslikt, toen hij op 15 Januari j.l. terecht moest staan wegens de met een ander ge pleegde inbraak in den nacht van 23 op 24 October j.l. bij de firma Van Hoeckel te Tilburg. Hij meldde zich ziek, doch de rechtbank nam: aan, dat hij simuleerde. Later heeft hij weer eenige metalen voorwerpen ingeslikt met het gevolg, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij geopereerd werd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij daar echter overleden. De rechtbank had ~o den dag der behandeling, overeenkomstig het requi- sitor van den officier van justitie, een onderzoek naar 's mans geestvermogens bevolen. 30-JARIG HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Op 7 Februari a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik in het huwelijk traden. Naar de „Tel." verneemt, zal het 30-jarig huwelijksfeest ten paleize ge vierd worden. De jaarlijksche voor- jaarsreis van H.M. de Koningin zal in verband hiermede eenigen tijd uit gesteld worden. ÏMIEUWSBLAS voor het Land van Heusden en AltenajB Langstraat en de BommeUrwaaril 'E:H 113 111

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1