Tweede Blad Ho. 5093 Vrijdag 30 Jaoaari m voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNieren Pillen fe< BEHOORENDE BIJ HET Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescherming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt gevormd door gezonde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofd pijn, aanvallen van duizeligheid en urine- stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nierwaterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wor tels aan. De versterkende, heelende en opwekkende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Maandagavond heeft te Groningen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij drie personen gedood, en eenige zwaar en licht gekwetst werden. Hierboven het totaal vernielde personenrijtuig, waarin de slachtoffers gezeten waren. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. It ïiHfcrnibi'iek. Beste jongens en meisjes. De nieuwe raadsels zijn: il. Vuurwerk. 2. Zeestraat. 3. Oorbellen of zeepbellen. 4. Nat. De nieuwe raadsels zijn: 1. Welke vleugels hebben geen vee- ren, worden overal gevonden waar menschen wonen en worden toch nooit gebruikt om te vliegen? 2. Welke manen ziet men nooit aan den hemel staan? 3. Wat brandt zonder vuur, licht vlam of rook? 4. Waaromi at keizer Nero nooit aardappelen met groenten? DE TOOVERDOOS. Voor ik jelui de geschiedenis van de tooverdoos ga vertellen, moet ik je eerst nog iets uitleggen. Weten je lui wat te en tondeldoos is? Een tondel doos werd vroeger gebruikt, in den ouden tijd, om vuur te maken, omdat men toen nog geen lucifers had. In die doos zat een vuursteen en een lont. Met den vuursteen sloeg men dan von ken, en die vonken maakten dat de lont ging smeulen en zoo kreeg men vuur. Welnu, de tooverdoos waarvan ik jelui een wonderlijke geschiedenis ga vertellen, was zulk een.... tondeldoos. Op zekeren dag nu, heel, heel lang geleden, liep een reiziger over een eenzamen boschweg. Het was een arm man, die in verre landen geweest was en daar met pottenbakken een karig lopm verdiend had. En nu ging hij weer naar zijn eigen land terug. Hij droeg op zijn rug een knapzak, waarin zijn boterham zat, en in zijn hand hield hij een knuppel, om makkelijker te kun nen loopen. Op eens, bij een driesprong, stond er een oud vrouwtje voor hem en zei: „Goeden avond, pottenbakker, wat heb je daar een mooie knuppel en wat leien groote knapzak! Je bent een echte pottenbakker, hoor! Je zult nog eens erg rijk worden." „Hoe weet U dat?", vroeg de man aan het oude vrouwtje. Ze lachte ge heimzinnig en fluisterde hem in het oor: „Ik ben een toovenares, ik weet een heeleboel verborgen dingen." „Zoo", zei de pottenbakker verheugd, „nou, dan wordt U wel bedankt". „Niet te danken," zei het vrouwtje, „zie je die dikke boom daar? Die is hol. Klim daar maar eens in, tot bo ven aan toe, dan zul je een gat zien, waardoor je naar binnen kunt kruipen. Zoo kom je heelemaal beneden, onder den boom! Ik zal een touw om je mid del binden, dan kan ik je weer omhoog trekken als je roept!" „Maar wat moet ik onder die holle boom doen?" vroeg de pottebakkererg verwonderd. „Geld halen," zei de oude vrouw, „je moet weten, dat onder die boom een wijde gang is. Daar is het heel licht, want er branden honderd lam pen. Verder zijn er drie deuren, die je open kunt maken, want de sleutels zitten in het slot. Als je door de eerste deur gaat, kom je in een kamer, waar eer groote kist staat. Op die kist zit een hond met oogen zoo groot als tafelborden! Maar daar hoef je niet bang voor te zijn. Ik zal je mijn boe zelaar geven en die moet je op den grond uitspreiden. Dan ga je snel naar den hond toe, pakt hem op en zet hem op mijn boezelaar. Dan doet hij je niets. Je kunt de kist dan openmaken en er zooveel koperen geldstukken uit halen, als je maar wilt. Want de kist zit boordevol met kopergeld. Heb je liever zilver, dan ga je naar de tweede kamer. Daar zit een hond met oogen zoo groot als molensteenen. En hij zit op de kist met zilverstukken. Maar voor hem hoef je ook niet bang te zijn. Zet hem op mijn boezelaar en neem zooveel zilverstukken als je maar wilt! Heb je liever goud? Dan ga je naar de derde kamer, waar je in een kist net zooveel goudstukken vindt, als je hebben wilt. Op de kist in die ka mer zit een 'hond met oogen zoo groot als.... torens! Een reusachtige hond is het, zooals je wel begrijpen kan. Maar ook voor hem behoef je niet bang te zijn, omdat je mijn boezelaar hebt om op den grond te spreiden." „Dat is prachtig!" riep de potten bakker blij uit, „maar wat moet ik U in ruil geven?" „Niets", zei de oude vrouw, ,,geen cent! Je moet alleen een oude tondel doos meebrengen, die mijn overgroot moeder daar heeft laten liggen, toen ze voor het laatst daar onder den boom was!" (Wordt vervolgd!. debat gewikkeld. Het slotpunt was de voordracht: „Mannenhuishouden" door den heerW. de Graaf, waarna ouderling van den Heuvel met dankgebed sloot. DONGEN. Naar wij vernemen zal in de Kruidenierstraat een nieuwe schoenfa briek worden opgericht. In het Leo XIII gebouw wordt een belangrijke vergadering gehouden v. d. fabrieksarb.bond. Op de agenda Til Plaatselijk ilfeiiw* A LM KERK. Vrijdagavond vierde de üeref. Jong. vereen. „Samuel" alhier, onder leiding van haren oud-voorzitter, den heer W. de Jong, haar jaarfeest in de consistoriekamer der kerk. Hij liet zingen Ps. 33, las daarna Ps. 145, waarna hij een korte openings rede hield tot de talrijk opgekomen belangstellenden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer K. Buyzer sprak o.a. van „haast geen bezoek", van „enkele lau we leden," maar daarnaast, als meer verblijdend teeken van „groei van het ledental." Tevens was in dit verslag ingelascht het financieel overzicht van den penningmeester. Het batig saldo bedraagt f 3.60. Afgevaardigden van Kerkeraad, Zen- dingsvereen., ring „Altena-Zuid", meis- jesvereen. „D.H.I.O.B." en „Het Mos terdzaadje" spraken heilwenschen uit. De eerste inleider zou zijn de heer J. v. Kuyk, maar daar deze door ziek te verhinderd was, las de heer T. de Ruiter diens inleiding voor, over het „Gouden Beeld." Het werk was door vlochten van gedichten en lokte veel bespreking uit. De heer M. Vink declameerde: „De Biechteling' en oogstte flink applaus. Nu volgden weer toespraken van af gevaardigden, waarna de heer M. de Graaf inleidde „De ontaarding van den arbeid door de gevolgen der zonde." Aan dit opstel waren de beste krach ten geschonken. Tractatie werd niet vergeten, even min het lied. De heer P. van Vuuren droeg thans voor: „Het hoogste lot", waarna de meisjesvereen. „D.H.I.O.B." een heerlijk lied zong. De heer G. Steenwinkel het woord verkrijgend, leidde art. 8 in van de geloofsbelijdenis en werd in een flink het bestuur, bespreking propagandaclub en mededeelingen omtrent de werkeloo- zenkas. De harmonie „Aurora" heeft haar jaarvergadering gehouden. Bij de ope ning wees de voorzitter, de heer Chr. v. d. Assum, op het voorbije succes volle jaar. Ook de secretaris, de heer Leo Fens wes in zijn 'jaarverslag op de overwinning in 's-Gravenmoer op Hemelvaartsdag. De oude grijze diri gent kreeg een extra pluim, en de le den werden aangespoord zich met groo te ambitie aan zijn leiding blijven toe vertrouwen. De heer Thomeer geeft als penningmeester een finantieel over zicht. Er blijkt een batig saldo te zijn I van f316.85. Bij de bestuursverkiezing werden H. van der Westen en H. Leij- ten herkozen. 's GRAVENMOER. Vorige week vierde de Jongel. veren. „Gedenkt aan Uwen Schepper in de dagen Uwer jongelingschap", met leden, begunstigers en verdere genoo- digden, haar 58-jarig bestaan in de Geref. Kerk, onder leiding van hare ce re-voorzitter, den Weleerw. heer Ds. J. Snoeij. Verscheidene voordrachten op verschillend gebied afgewisseld ver- hoogden het gezellig samenzijn, waar bij ook den inwendigen mensch niet werd vergeten. Na het middernachtelijk uur werd de feestelijkheid op gebrui kelijke wijze gesloten. Naar wij vernemen zal de heer D. Smits, burgemeester dezer gemeen te, bij de a.s. verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten, vanwege de Christelijke Historische unie als zoo danig candidaat worden gesteld. MEEUWEN. Door Stemgerechtigde Ingelan den van het waterschap „De Polder van Meeuwen" is tot lid van het da- gelijksch bestuur benoemd de heer J. Straver Adr.zn. te Babiloniënbroek. K A AMSDONKS VEER. Uit de verschillende Chr. vereeni- gingen alhier, zal een Chr. Besturen bond worden opgericht. Tot lid van den Raad van be heer, van het Fonds U.B.O. (Uitkee- ring bij overlijden), uitgaande van den Chr. Nat. Werkm.bond, werd gekozen voor Noordbrabant, dhr. Sneep. Vrijdag zal alhier in de Chr. school een ouderavond worden gehou den. Op verzoek van de afd. R.donks- veer v. d. Chr. Nat. Werkm.bond, zal door de Van Houtenscacaofabriek al hier een demonstratie worden gegeven. ZUILICHEM. De alhier bij de Gedeformeerde Kerk beroepen candidaat Sibrandy, heeft reeds 'n 6-tal beroepen ontvangen naar onderscheidene plaatsen. Of men hier kans zal hebben, wordt wel betwijfeld. Door de commissionnairs wor den alhier de aardappelen opgekocht voor f3.50 tot f4.50 per H.L., naar gelang van soort en kwaliteit. i Door de bakkers is alhier het roggebrood in prijs verlaagd en ge bracht van 14 cent op 12 cent per 18 ons. Wel een voor-oorlogsprijs on derhand. han pringende aen en ÜDD lippen den beter in één nacht el verzachtenden AKKER': .KLOOSTERBALSEMi bijt niet! Lamlbonwrtibriek. FOSFORZUURBEMESTING OP KLEIGRONDEN. In verband met de diepe prijsval van nagenoeg alle landbouwproducten, is de toestand op 't platteland verre van roos kleurig. De prijzen zijn zoo laag, dat men zelfs hoort spreken van 't braak laten liggen van beste kleigronden. Ook de aankoop van kunstmeststoffen is sterk verminderd. Is deze laatste be zuiniging te verdedigen? 1 De voorraad stalmest zal dit jaar in de meeste gevallen moeten dienen voor een grootere oppervlakte, dan waarvoor zij eigenlijk was bestemd. Dus een lichtere bemesting van 't bouwland cn geen bemesting van} 't grasland. Wat zullen nu de gevolgen zijn? In stalmest is 't gehalte aan fosfor- zuur, in verhouding tot de andere plan ten voedende stoffen, niet groot. Nu hebben de proeven, o.a. in het Weste lijk deel van den Bommelerwaard, vo rig jaar duidelijk doen zien, dat de fosforzuurvoorraad hier in den bodem niet groot genoeg is voor een zoo hoog mogelijke opbrengst. De kans, dat een lichte stalmestbe- mesting een onvoldoende uitwerking zal hebben, is dit jaar dus zeker niet denkbeeldig. Immers, een tekort aan fosforzuur werkt remmend op de wortelontwikke ling en ook op de kwaliteit der pro ducten. Hoeveelheid en kwaliteit zullen dus terugloopen. Hoe dit te voorkomen? Ziehier de uitslag van twee suiker- bietenproefvelden in Aalst en het ant woord op de vraag zal niet moeilijk zijn: Perceel I en IV. Stikstof. Kali. Fosforzuur (600 K.G. Thomas slak per H.A.) Perceel II en V. Stikstof. Kali. Geen fosforzuur. Perceel III en VI. Stikstof. KalL Fosforzuur (1000 K.G. Thomas slak per H.A.) Opbrengsten per H.A. Ie proefveld. 38700 K.G. (zonder Th. slak.) 44100 K.G. (met 600 K.G. Th. slak.) 51500 K.G. (met 1000 K.G. Th. slak.) 2e proefveld. 32600 K.G. (zonder Th. slak.) 40250 K.G. (met 600 K.O. Th. slak.) 45250 K.G. (met 1000 K.G. Th. slak.) 600 K.G. Thomasslakkenmeel gaf dus een mee ropbrengst van respectieve lijk 5400 K.G. en 7650 K.G. 1003 K.G. Thomasslak gaf een meeropbrengst van resp. 12800 K.G. en 12650 K.G. De extra winst, behaald door de slakkenmeelbemesting, is nu gemakke lijk te berekenen. Wie dus niet mee wil doen aan verkeerde bezuiniging, brengt ook di.t jaar weer een flinke hoeveelheid foforzuur in den bodem, in den vorm van Thomasslakkenmeel. Lettende op de genomen proeven ga men gerust over tot 1000 K.G. per H.A. Maar niet alleen bij een lichte stal- mestbemesting, ook bij een normale zal een toevoeging van 8031000 K.G. slakkenmeel zeer zeker rendabel blij ken. Een proef in die richting zal dit jaar in Brakel worden genomen. Over de voordeelen van slakkenmeel boven een andere fosforzuurbemesting, vooral voor de oude kleigronden, esn over de bemesting van grasland, een volgende keer. DE TEELT VAN SPINAZIE. Tot de eerste voorjaarsgroente be hoort de spinazie. Van den kouden grond gesneden, is zij wel een van de eerste producten, die ter veiling wordt gebracht. Als de weersgesteldheid wat mee loopt en de bodem niet hard bevroren is, kan men reeds in de maand Januari of Februari spinazie zaaien. Zelfs ge beurt dit al in December. De plant toch is tegen vorst best bestand, al wordt dan de groei ook belemmerd. De tuinder moet de spinazie vooral zaaien op die plaatsen, waar later nog andere groenten komen te staan. Zal de plant zich flink ontwikkelen, dan heeft ze noodig, afgezien van gun stig weer, een vruchtbaren bodem, die sterk bemest is; vooral stikstof houden de meststoffen komen hier in aanmer king. Het toedienen van stalmest heeft dit bezwaar, dat in het vroege voor jaar deze mest zoo langzaam ontleed wordt. Om dan de kleur der bladeren frisscher te doen zijn, verdient het aan beveling den grond ook nog vloeibare meststoffen toe te dienen. De spinazie stelt aan den bodem zwa re eischen.' Herhaalde bemesting is steeds noodig. Om zoo hoog mogelijke prijzen op de veiling te bedingen, wordt de teelt vaak vervroegd in een eenigszins ver warmden bak. Verwarmd behoeft niet bepaald, ofschoon velen zich er meer en meer op gaan toeleggen. Zorg, dat het zaad gelijkmatig en niet te dicht wordt uitgestrooid. Het voorjaar is de beste tijd om flinke prij zen te maken voor de spinazie. Zoodra toch de zomer komt, levert de koude grond zooveel producten, dat de spi nazie haar waarde voor 't grootste deel verliest en daarom wordt ze dan ook in dat seizoen heel weinig gekweekt. De teelt in, bakken wordt begunstigd door voor góede luchtverversching te zorgen. Vooral als de plant nieuwe bla deren zet, is deze van groot belang. geraspte UI ozwitsersche Kaas BESPUITINGEN MET CARBOL1NEUM. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen vestigt, nu het geschikte tijdstip daarvoor weer is aangebroken, de aandacht van alle bezitters van boom gaarden en fruittuinen op de goede re sultaten, die verkregen worden meteen bespuiting der vruchtboomen met een 7o carbolineum oplossing. Daarme de worden, mits zij goed uitgevoerd wordt, verscheidene insecten, die in den groei- tijd schadelijk optreden, zooals bladluis, bladvloo, schildluis, sommige vlinder soorten (o a. kleine wintervlinder) op vrijwel afdoende wijze bestreden, terwijl door het vernietigen van mossen en stammen, aan andere insecten de win- terschuilplaats wordt ontnomen. In het algemeen verbetert, de algemeene gezondheidstoestand van met carbolineum bespoten hoornen zeer, zoodat het ge bruik van dit winter bestrijdingsmiddel ten zeerste kan worden aanbevolen. Men bedenke echter wel, dat carbo lineum geen universeel werkend middel is, zoodat het voor het verkrijgen van veel en goed fruit noodzakelijk is, later ook de noodige voorjaars- en zomerbe- spuitingen met middelen uit te voeren (waarop later op het geschikte oogenblik de aandacht zal worden gevestigd) en de hoornen voldoende en rationeel te bemesten. Ook voor de boomkweekers is het carbolineum een zeer waardevol be strijdingsmiddel voor het kweeken van gezonde planten, zoodat de aanwending van dit middel op geen enkele kweeke- rij mag worden nagelaten. Het bestrij den van insecten op de boomkweekerijen is reeds zeer noodig voor den binnenland- schen handel, maar is volstrekt onmis baar met het oog op den exporthandel. De bespuitingen kunnen worden uitge voerd met een 71/» oplossing op appel, peer, pruim, kers, zoomede op vrijwel alle boomk weekei ij gewassen. Nadere inlichtingen over bovendedoel- de bespuitingen worden gaarne kosteloos verstrekt door en geschriften daarover zijn verkrijgbaar bij den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen ook de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dien dienst verstrekken de gewenschte inlichtingen. Nieuwsblad i komen o.m. voor candidaatstelling voor aT^Il KwAV ^Geen goad zoo goed," r\t* O r -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5