KEUNEN-MALINGRE l3ij Griep J AN U ARI-A AN BIEDING COSTUMES NAAR MAAT Op den juisten weg zijn! Q0R1NCHEM. Specialiteit Mijnhardt's Poeders f29.— 39.— 49.— 59.— 69.— bewijst Ons „l,te klas Afwerking en Prima Stoffen, GROOTSTE MAATAFDEELING Vervolg raadsverslag HEDIKHUIZEN. Verzoek van pachters van gemeente- landerijen te Hedikhuizen, om verla ging van pacht of gedeeltelijke kwijt schelding. Ook dit adres heeft een punt van langdurige bespreking uitgemaakt in de vergadering van B. en W. en de meer derheid van het college was van oor deel, den raad te moeten voorstellen, om dit verzoek aan te houden tot de vaststelling van de volgende begrooting. Spr. geeft gaarne toe, dat men leeft in een malaisetijd en hij leeft geheel met den boerenstand mede, doch spr. is gewoon de zaken te bekijken in het licht der werkelijkheid. Nu is het ze ker waar, dat de toestand niet roos kleurig is, doch er zijn ook lichtpun ten, de opbrengst van vee en varkens is goed geweest. Spr. is huiverig nu reeds een vermindering toe te staan, omdat daardoor het raderwerk in de gemeente zou kunnen vastloopen. Bo vendien als men een verlaging van b.v. 10 pCt. toestond, zou dit toch nog slechts een druppel in de zee beteeke- nen en waren de boeren daarmede toch niet geholpen. Gaat men de ontvangsten verlagen met 10 pCt., wat f 1200.zou betee- kenen, dan moet aan den anderen kant naar een nieuwe bron van inkomsten worden uitgezien, om het ontstane te kort te dekken. Het nieuwe belasting stelsel is reeds goedgekeurd, zoodat men het daarin niet meer kan vinden, daarom zouden B. en W. het adres willen aanhouden. De heer Dobbelsteen kan zich volko men met dit voorstel vereenigen. Het adres is door een 20-tal ingezetenen geteekend, met inwilliging zou men mis schien 100 ingezetenen schade doen. Spr. zou het verzoek maar van de hand wijzen. De heer v. Hemert zou het niet af wijzen, doch aanhouden, zooals B. en W. voorstellen. De heer Winkel geeft toe, dat er waarheid schuilt in de woorden van den Voorzitter, tengevolge van de hoo- ge pachten is ook het veebedrijf niet meer rendabel, de landbouw is dit zeker met meer. Spr. zou adressanten wel tegemoet willen komen, andere gemeen ten hebben dit ook reeds gedaan. De Voorzitter verklaart te hebben ge- informeerd naar de pachten en gehoord te hebben van ingezetenen, dat depach- teii hier niet buitengewoon hoog zijn. De heer v. d. Water stemt dit toe. De heer v. Hemert merkt op, dat de fokveehouderij wel goed is geweest, met de melkerij was dit echter niet het geval. De heer Dobbelsteen merkt op, dat i d:e heer Winkel zegt, dat andere ge- i meenten reeds vermindering van pacht hebben toegestaan, doch spr. heeft dit nog van geen een gemeente gezien. Daarbij loopen de pachten het vol gend jaar af. De Voorzitter stemt dit toe, liepen zie over een lange termijn,.dan was het 'n ander geval en al geeft men een ver- j mindering van 10 pCt., dan beteekent dit toch slechts een aalmoes voor de j pachters en verder kan men toch zeker al niet gaan. De heer v. d. Water meent, dat de raad de landbouw en veehouderij reeds tegemoet komt, door het verleenen van subsidie aan de fokvereenigingen. De heer v. Hemert meent, dat men gaat afdwalen, men moet er maarniet langer over discusieeren meent spr.; Men staat allen symphatiek tegenover het verzoek, doch het thans inwilligen levert moeilijkheden op, daarom zou spr. het adres ..maar aanhouden tot de volgende begrooting. Met algemeene stemmen wordt in dezen zin besloten. Schrijven van den heer Prinsen over verlaging van den stroomprijs. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek met de electriciteitscommissie is bespro ken en aan de hand daarvan stellen B. en W. voor, het verzoek van de hand te wijzen. De heer Prinsen wil vastrechttarief, doch niet onwaarschijn lijk, dat dit voor hem schadelijker zou zijn, dan het thans geldende tarief. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop aange nomen. De rekening-courant overeenkomst met de Boerenleenbank wordt op voor stel van B. en W. wederom met een jaar verlengd. Aangezien Ged. St. een rente van 5 pCt. te hoog achten, heeft de Boerenleenbank goed gevonden de rente te stellen op 4i/2 pCt. Dankbetuiging van het Wit-gele Kruis yoor de toegekende subsidie. Schrijven van den N.C.B. over aan sluiting bij dén door dezen bond op te richten destructor. Besloten wordt een afwachtende hou ding aan te nemen. Verzoek van den Commissaris der Koningin in deze provincie, om maat regelen te willen nemen ter bestrijding van de rupsenplaag. Besloten wordt hiervoor een veror dening in het leven te roepen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in verband met de hooge rekeningen voor het electrificitiebedrijf met Boelen 'n overeenkomst zouden willen aangaan, waar de verschillende bedragen die in rekening mogen worden gebracht in zijn vastgesteld. Voor Luttelherpt zullen de werkzaamheden worden verricht door den P.N.E.M.-agent v. Bergen-Henegou- wen te Heusden. De Voorzitter leest hierop de overeenkomst voor, die door den raad wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt nu mede, dat op 22 December door B. en W. een kas opname heeft plaats gehad bij den ge- Wijnhandel HEUSDEN. Telef. No. 8. Telef. No. 8. meente-ontvanger en bij den administra teur van het G.E.B., waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. De heer Dobbelsteen vraagt of de controle van de kas van den gemeente ontvanger gelijktijdig plaats heeft met die van den administrateur, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer Dobbelsteen vraagt of dit ook het geval is met de kas van den arm- meester. De Voorzitter antwoordt, dat de arm- meester ieder jaar een rekening moet overleggen en een begroot in g bij den raad moet indienen, binnenkort zal dit geschieden. Spr. belooft daaraan strikt de hand te zullen houden. De heer Dobbelsteen merkt op, dat verschillende kassen in één hand ver- eenigd zijn. ien vraagt of de ontvanger ook borg moet stellen. De Voorzitter antwoordt, dat de ont vanger een bedrag van f3000 als borg heeft moeten stellen, die gedekt is door eerste hypotheek. Stellen de heeren er belang in, de acte heeft spr. bij de hand, dan kunnen ze die inzien. Ook de instructie voor den gemeente-secre taris, waarin bepaald is dat de kantoor uren zijn van 912 en 24 uur. De heer Dobbelsteen zegt, dat er herhaaldelijk menschen op de secretarie komen en den Secretaris er dan niet vinden; wordt e»r ook controle uitge oefend op de kantooruren? en influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. De Voorzitter antwoordt, dat hij per soonlijk deze controle uitoefent. De ze kwestie heeft zijn volle aandacht. Hij heeft ze reeds met den Secretaris besproken en deze beloofde zich in 't vervolg aan de uren te zullen houden. Spr. moet evenwel er aan toevoegen, dat de menschen ook meermalen door (den Secretaris werden geholpen na kan toortijd. Spr. hecht er waarde aan, dat de heer Dobbelsteen deze kwestie ter sprake heeft gebracht, de ingezetenen weten daardoor, waaraan zij zich in 't vervolg te houden hebben. Dan zijn er een massa menschen, die eerst in Januari komen betalen wat zij de ge meente schuldig zijn en dan afhouden wat zij van de gemeente hebben te vorderen. Ook daaraan behoort een ein de te worden gemaakt. Dikwijls wordt maar een briefje ingediend en heeft de ontvanger er veel werk mede eersteen •wel, wegen te gaan verbeteren, die niet het eigendom van de gemeente zijn. j Verschillende leden wijzen hierna op punten van de gemeente, waar de straat verlichting niet voldoende is en waar noodig een lantaarn meer mocht han gen. De Voorzitter belooft ook dit in over weging te zullen nemen. De vergadering wordt hierop geslo ten. behoorlijke rekening klaar te maken, wijl de ingediende niet aan de eischen vol doet. De Secretaris mag dit niet doen, het is eigenlijk een onwettige daad. Spr. zou ook aan dit willekeurig op treden een einde willen maken. Dienen de menschen hun rekening in, dan kun nen deze direct worden nagezien en uitbetaald, de gemeente verlangt, dat bedragen die men haar schuldig is, direct betaald worden, omgekeerd heb ben zij die v. d. gem. iets te vorderen hebben, hetzelfde recht. Zooals het thans gebeurt is het een chaos, daar moet een einde aan worden gemaakt. De heer Dobbelsteen vraagt, waarin i de taak van het armbestuur bestaat. De Voorzitter antwoordt, dat dit heeft te zorgen voor behoorlijke distribuee- !ring der gelden onder de armen. De gemeente verleent het armbestuur jaar- lijks een subsidie van f1500.Het beheer en de administratie berust bij den gemeente-secretaris. De heer Dobbelsteen merkt op, dat op de convocatie stond aangegeven, benoeming lid Burgerlijk Armbestuur, heeft het a ftredend lid zijn functie naar behooren waargenomen? De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Dobbelsteen vraagt of le- verantie's, ten behoeve van het arm bestuur uitsluitend door ingezetenen worden gedaan, waarop de Voorzitter eveneens bevestigend antwoordt. Tot lid van het armbestuur wordt herkozen, de heer A. v. Beurden. Tot lid van de commissie van toe zicht op het L.O. wordt herkozen, de heer J. P. Winkel. Tot leden der com missie tot wering van schoolverzuinr worden; herkozen, de heeren Klein, Fooij, I. Buijs, M. Achten en H. Cou- wenberg en tot leden der electriciteits commissie de heeren N. v. d. Water, Dobbelsteen en H. v. d. Heijden. Als lid van het Hoofdstembureau wor den benoemd de heeren v. d. Dobbel steen, H. L. v. d. Heijden, als plaats vervangers de heeren v. Heeswijk en v. Vrede. Als lid van het stembureau te Haarsteeg worden benoemd de hee ren Dobbelsteen, v. d. Heijden, plaats vervangende leden v. Heeswijk ,en v. d. Water. Voor het stembureau te He dikhuizen de heeren Winkel, v. Hemert en v. Vrede, plaatsvervangende leden de heeren v. d. Wiel en C. v. Hemert. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Hemert de aandacht op den onhoudba- ren toestand van den dijk, hier dient hoog noodig verbetering te worden gebracht. Ook in den Hoofdweg te Hedikhuizen zijn veel kuilen. De Voorzitter belooft met deze op merkingen rekening te zullen houden. B. en W. zullen eens een kijkje gaan nemen. Bezwaarlijk vindt spr. het even- NATIONALE VEREENIG1NG TOT BEVORDERING DER PAARDEN FOKKERIJ IN NEDERLAND. Dinsdag hield de afdeeling Noord- Brabant van bovengenoemde vereeni- ging eene vergadering in Hotel Ver- wiel te Waalwijk. De heer A. Z. Snoek, voorzitter, open de de vergadering en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Daarop las de secretaris, de heer A. D. van Buuren, de notulen der vo rige vergadering voor, die ongewijzigd, met een dankwoord aan den heer van Buuren werden goedgekeurd. Uit de rekening 1930 bleek, dat het vorig boekjaar sloot met een bedrag- van f 1247.91. De begrooting van 1931 werd goed gekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 2100.43. Uit het verslag van den secretaris over het afgeloopen jaar ontleenen wij het volgende: Het ledental bedroeg 217 (vorig jaar 205). Ingeschreven werden 46 merriën (v. j. 47), waarvan 23 (27) in hetN.S.Tg. en 23 (18) in het hulpstamboek N.S.Tg., (in 1929 bovendien 2 in het N. S. Lx Tg. hulpb.). Het bestuur der afdeeling be staat thans uit de heeren A. Z. Snoek te Almkerk, voorzitter, M. Mr. deRoon te Raamsdonk, A. M. Nelemans te Moer dijk, H. den Engelsen Dzn. te Breda en A. D. van Buuren (secr.-penning- meester) tei Meeuwen, welke beide laatstgenoemden in 1930 werden ge kozen in twee opengevallen plaatsen. De jury voor de inschrijving van mer riën werd gevormd door de heeren H. den Engelsen Dzn. (voorz.), C. J. Damen te Zevenbergen, L. C. Punt Hzn. te Klundert, G. H. Straver te Babyloniënbroek en J. Maris te Oude molen. Tot commissaris in het hoofd bestuur werd gekozen de heer H. den Engelsen Dzn. en tot diens plaatsver vanger de heeren A. M. Nelemans. Van de uitgeloofde premiën werd er geen toegekend. Van het aan het be stuur beschikbaar gestelde bedrag van f 50 voor individueele dressuurproeven werd aan de L. R. Rijlust te Zeven bergen f 15 uitgekeerd en aan de L. R. Juliana te Raamsdonk f 15, terwijl nog f 15 aan prijzen werden uitgeloofd op den paardenfokdag te St. Anthonis. Hierop kwam aan de orde de verkie zing van een jurylid voor de inschrij ving van merriën, aftredend de heer Den Engelsen (niet dadelijk herkies baar.) In diens plaats werd gekozen de heer J. v. d. Schans te Drongelen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te s-Gravenhage werd ge kozen D. Branderhorst te Eethen. Een voorstel van het bestuur om op de centrale keuring uit te loven een premie van f 100 voor een in het stamboek ingeschreven, voor het eerst in Noordbrabant ter dekking gestelden hengst en twee premiën van f 50 voor 1-jarige hengsten voor te brengen op de merriënkeuringen, gaf aanleiding tot eene langdurige discussie. De heer Bran derhorst uit Eethen merkte op, dat vroeger voor het tuigpaard een premie van f 1000 werd toegekend. Later is dat bedrag op f500 teruggebracht, en sinds eenige jaren wordt daarvoor niets meer beschikbaar gesteld. Dhr. Ariëns, de provinciale regelings- ccmmissie; vertegenwoordigend, geeft toe, dat voor de paardenfokkerij van het tuigpaard groote offers gebracht moeten worden. Hij zal daarom gaarne het verzoek van den heer Branderhorst, om een bedrag van f500 uit te trekken, aanbevelen. Vervolgens werd nog besloten een premie uit te loven voor de centrale keuring van f 100, een van f 75- en twee van f 50. Besloten werd de merriënkeuringen dit jaar tie doen plaats hebben voor Waalwijk op 25 Juni, en voor Zeven bergen op 21 Mei. Bij de rondvraag drong de heer De Jong uit Almkerk er op aan, om keu ring voor afstammelingen niet meer te doen plaats hebben in Waalwijk, maar in Almkerk het centrum der paarden fokkerij. De heer Branderhorst uit Eethen wees erop, dat de gemeente Waalwijk eene prachtige manege voor de keuringen heeft doen bouwen, meermalen belang rijke prijzen beschikbaar heeft gesteld, terwijl men daar bovendien beschikt over een prachtig afgesloten terrein, waarop een groote tribune. De heer Smits uit Meeuwen merkt op, dat niet alleen Waalwijk, maar ook Almkerk een uithoek van de paarden fokkerij is en dat Meeuwen het eigen lijke centrum is. De Voorzitter was het met den heer De Jong eens. In Almkerk wonen de meeste paardenfokkers. De afstand naar Waalwijk is voor veulens te groot. De heer Ariëns verklaart, dat besloten is de keuring in Waalwijk te doen houden, omdat daartoe een algemeen verzoek was ingekomen. Uit de discussie van heden blijkt hem, dat geen eenstemmigheid in de ze heerscht. Vervolgens werd de be schrijvingsbrief voor de jaarlijksche al gemeene vergadering der Nationale Ver- eeniging tot bevordering der paarden fokkerij in Nederland, welke Woensdag 4 Februari a.s. te 's-Gravenhage wordt gehouden behandeld en werd besloten den afgevaardigde een vrij mandaat te verleenen. Daarop sloot de voorzitter onder dankzegging, deze geanimeerde verga dering. Huisgezin. ONGELUK MET EEN VEERBOOT. Men meldt uit Belgrado, dat op de rivier de Bosna een ongeluk heeft plaats gehad met een veerpont. Toen het vaartuig midden op de rivier was, begon het te zinken. Van de 8 vrouwen, die aan boord waren, verdronken er 4. onzer van Werkende met het grootste aantal Maatcoupeurs en Maatkleermakers. dat wij met ons Devies gepaard aan Lage Prijzen" Geen oude Opruimingsstoffen, doch de nieuwste Stoffen voor 1931. Zie deze in onze Etalages geëxposeerd. Fine ieleoen Bordsaux-wiiei. 4' HET GROOTE SUCCES BERGEIJK STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6