Vierde Blad Ro. 5095 Vrijdag 6 Februari Breukbanden, Buikgordels enz P. W. Hiele, Jan Geertzen, 's-BOSCH, P. J. SCHETSELUfi Spreekuren 10-12 eo131 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws. ys Hertogenbosch Buitenland. BIJDRAGEN Brillen- en Scharenslijperij. Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. BEHOOKENDE BIJ HET BENEDEN - LANGSTRAAT. Naar hooi en stroo bestaat zeer weinig vraag en in verhouding van het hooi wordt het stroo zeer goed betaald. De hooiprijs varieert van f 11. tot f 13.per 500 K.Q., terwijl voor het stroo f8.— a f 10.— wordt betaald. CAPEELE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid, hield j.l. Donderdag 5 dezer, des avonds 8 uur, in het gymnastiek lokaal der O.L. School in de Kom de jaarvergadering, die door het mee- rendeel der werkende leden werd bij gewoond. Nadat de voorzitter, de heer J. Michaël, met een welkomswoord de vergadering geopend had, las de secretaris de notulen der vorige ver gadering, die werden goedgekeurd. De secretaris, de heer W. J. van Nieuwen- huijzen, bracht vervolgens het jaarver slag over het gezelschap uit, waar in de voornaamste gebeurtenissen der vereen, over 1930 werden gememoreierd, o.m. de successen behaald op de con coursen te 's-Gravemoer en te Heu- kelum en ten laatste de uitstekende geslaagde jubileumuitvoering 1 Dec. 1.1. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer E. Colet, verslag uit omtrent de finantieele toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat de kas sloot met een klein batig saldo. Uit het door de hee ren L. de Jongen en S. v. Peer inge steld onderzoek bleek, dat rekening en verantwoording in orde waren, waarna de penningmeester met een woord van dank voor zijn gehouden beheer, van 2ijn verantwoording over 1930 onthe ven werd. De aftredende bestuursleden, de heeren W. J. v. Nieuwenhuizen, W. M. de Bas en A. H. Spierings, werden herkozen en namen hunne benoeming ionder dankzegging voor het in hen gestelde '.vertrouwen, aan. In de be staande bestuursvacature werd'voorzien door de verkiezing van den Keer J. v. d. Hoek. Na de gebruikellijke rondvraag werd deze vergadering door den voor zitter gesloten, waarna men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen bleef. Men deelt ons mede, dat het aantal inschrijvingen voor het deze zomer ter dezer plaatse te houden muziek- en zangconcours van dien aard is, dat het concours doorgaat. Ds. A. v. Willigen alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te St. Annaland (Z.) be dankt. De gemengde zangvereen. ,,'t Rozeknopje" alhier, gaf j.l. Dinsdag avond in de zaal van den heer W. de Reijer te Raamsdonksveer, onder lei ding van haar directeur, dhr. N. Snij- ers, een schitterend geslaagde uitvoe ring. De verschillende nummers 'zoiO- wel zang als tooneel, werden ver dienstelijk uitgevoerd en oogstten een welverdiend applaus van het talrijk opgekomen publiek. J.l. Woensdagavond werd in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Aankoopvereeniging Capelle- Vrijhoeve, Capelle- en Sprang c.a. Nadat deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze geopend was, bracht de secretaris-administrateur verslag uit, omtrent de omzet over ,het af- geloopen jaar en den financieele toe stand der vereeniging. "Hieruit bleek, dat de totale omzet over 1930 ruim f 31000.— bedroeg, terwijl nog 600 K.G. chilisalpeter aanwezig was. De kas sloot met een klein batig saldo, groot f77.88. De commissie, belast met het nazien der boeken en be scheiden van den administrateur, bracht bij monde van den heer G. Heijmans verslag uit, waaruit Meek, dat een en ander keurig in orde was, waarna de rekening over 1930 met dank aan den administrateur voor zijn correct beheer werd goedgekeurd. Nadat nog te samen ongeveer 90000 K.G. aan veevoeder en kunst meststoffen was opgegeven voor aan schaffing werd de vergadering met een woord van dank voor de op komst gesloten. LAND VAN ALTENA. De prijs der aardappelen is al hier nog steeds aan stijging onder hevig. De prijzen loopen voor goe de soort en kwaliteit van f4.50 tot j f 5.— per H.L. De voorraden aardap pelen alhier, zijn evenwel uiterst ge ring, daar de meeste landbouwers reeds vroegtijdig hun aardappelen van de hand hebben gedaan. RIJSWIJK. Door den heer Tulleken am bachtsheer van Rijswijk, werd aan pachters van landerijen een verlaging der pachtsom over 1930 toegestaan van 5 0/0 voor weiland en 10 0/0 voot' bouwland, mits deze pachten voor 1 Maart zijn voldaan. De Jongelingsver. „Het Mos- terzaadje" alhier, vierde Dinsdaga vond j.l. in de Herv. Kerk haar eer ste jaarfeest, onder leiding van den heer van der Kade. Tal van voordrachten en onderwer pen werden dien avond ten gehoore gebracht, welke getuigden van ern stige studie, grondig onderzoek en bekwame Jeiding. Vooral de onder werpen „Jona" en „Napoleon Bona parte", waren uitnemend verzorgd. De voordrachten stonden over het geheel op hoog peil en mochten er wel zijn. „Het Mosterzaadje" kan met genoegen op dezen welgeslaagden avond terugzien. WOUDKICHEM. Donderdag 12 Februari a.s. zal de afd. Woudrichem van de vereen. Volksonderwijs, in de zaal van den heer Overeem alhier, een propaganda- avond organiseeren, welke een fees telijk karakter zal dragen. Medewerking zullen verleenen, het zangkoor, opgericht tot steun van Volks onderwijs en het bekende strijkje „Hap py Ban" uit Gorinchem. Gedurende de maand Januari j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Het vorig jaar be droeg de aanvoer in dezelfde maand 2 zalmen en 7 schotzalmpjes. Voor een talrijk publiek trad Maandagavond voor de Chr. Histori sche Kiesvereen. in de bewaarschool alhier op, het Tweede Kamerlid H. W. Tilanus. Spreker zette zijn rede op keurige wijze uiteen. Gedurende de maand Januari j.l., werden voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuring aangegeven, 4 koeien, 25 varkens en 4 kalveren. Door den heer van Beusekom is aan huurders van landerijen een pachtvermindering over 1930 toegestaa n varieerende tusschen 15 en 25 pCt. der huurprijs. De gehouden collecte ten behoe ve der Chr. bewaarschool, tijdens den dienst in de Ned. Herv. Kerk, bracht f 12.42 op. UIT VOORRAAD EN 00K NAAR MAAT Uitsluitend betere qualiteiten. Zeer voordeelige prijzen OPTICIËN Vughterstraat 21 GEEN REIZIGERS. Een concertavond waarbij geen entree geheven wordt, zooals Vrijdag avond 1.1. de zangvereen. „Altena" gaf, behoort zeker wel tot de zeldzaam heden. De voorzitter, de heer A. Kant, wees er dan ook op, dat deze avon]d als propaganda voor muziek en zang werd gegeven. Onder leiding van den direc teur, de heer A. W. Ha velaar, werd het programma keurig afgewerkt, waarover het publiek zich zeer voldaan toonde. Voor afwisseling, men wil ook wel eens lachen, het tooneelstukje ,,0, die neus!", terwijl de heer Snoek uitAlm- kerk, als blinde pianist ons vergastte op vele bekende wijsjes, die hij aan het instrument wist te ontlokken en waarnaar met aandacht geluisterd werd. Het daverend applaus na elk stukje was wel verdiend. 't Was een prachtavond, ter navol ging waard! WASPIK. Bij de N.V. Scheepsbouwwerven v.h. P. ieln A. Ruijtenberg alhier, werd met goed gevolg te water gelaten, het sleepschip „Maria", laadvermogen on geveer 550 ton, in aanbouw voor den heer A. J. van Limpt alhier. De kiel zal worden gelegd voor een dergelijk schip, eveneens voor Neder- landsche rekening. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter se cretarie aangegeven, 39 varkens en 6 runderen. Zondag en Maandag 1.1. werd door de Tooneelvereen. „O.B.K.", on- derafdeeling van den R.K. Werklieden- bond „St. Josef", in het patronaatsge bouw een uitvoering gegeven, waarbij werd opgevoerd het drama in 3 be drijven „13e Getrouwe Knecht" en het blijspel in 1 bedrijf „Een veldwachter en een groentenboer in de klem." Beide stukken werden zeer goed ge speeld. De Zeereerw. Pater J. Gijsman uit deze gemeente, die voor vier jaren voor de tweede maal naar de missie in Engelsch Indië vertrok, is wegens ongesteldheid in het vaderland terug gekeerd. Z.E.W. is benoemd tot profes sor aan het St. Josefstudiehuis te Til burg. Zondagavond werd in de concert zaal van den heer H. van Iersel, een buitengewone concertavond gegeven, door mej. Bella Wienhoven (piano) Breda en de heeren André Vermeeren, (Viool) Ginneken en Arie van Hoof (Cello) Breda. Het programma werd op schitterende wijze afgewerkt. Door de Tooneelvereen. „Kunst na Arbeid" uit Vught, zal op Zon dag 8 Februari a.s., in de concert zaal van den heer H. van Iersel, een uitvoering worden gegeven. Onze dorpsgenoot, de heer G. C. Akkermans, is dezer dagen aan de Uni versiteit te Amsterdam bevorderd tot arts. Op Zondag 15 Februari a.s., zal de algemeene jaarvergadering worden gehouden van de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak", in de zaal der ver een. Tevens zal alsdan het kwartet en $e solist, die op het j.l. concours te Kaatsheuvel den len prijs hebben be haald, worden gehuldigd. WERKENDAM. Naar wij vernemen hoopt Vrij dag 13 Februari a.s., in dé Ned. Herv. Kerk alhier voor de Chr. Jongel. en Jongem. vereen „Andreas'" op te tre den, Ds. Mulder van Hillegom. Dinsdag 10 Februari zal door Ds. J. Overduin van Sliedrecht en Woens dag 11 Februari door Ds. Baas, res pectievelijk in 't gebouw van Chr. Be langen en in de Chr. Geref. Kerk, een Bijbellezing worden gehouden. Woensdag 4 Febr. j.l. werd voor een flink bezette zaal vertoond, de zin gende en musiceerende film, „Het ijze ren Masker", waarin optrad als hoofd persoon, Douglas Fairbonks. Donderdag1 j.l. hield de Burger wacht „Werkendam en De Werken," onder leiding van den heer M. J. van Oord, haar jaarvergadering. Aftredend was als bestuurslid, de heer L. Baggerman. Woensdag 11 Februari a.s., des nam. 7 uur, zal voor de A.-R. Kies vereen. „N. en O." in 't gebouw van Chr. Belangen optreden, de WelEd. Heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: ,,De he- idendaagsche crisis." Zaterdag 7 Febr., des nam. van 35 uur en van 68 uur, zal in de nieuwe consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, door de gerechtigde lidmaten der Kerk, stemming worden gehouden, in verband met Art. 4 van het Synodaal- reglement op den Kerkeraad, De stemming zal moeten uitwijzen of de eerstvolgende tien jaren door den Kerkeraad of door het Kiescollege, zoo als thans hier gebruikelijk is, predi kanten wordens beroepen voor deze gemeente. Vrijdag 30 Jan. j.l. trad op als derde spreker van dit seizoen, voor de Chr. Jongel. en Jongem. vereen. „Maranatha" in de Ned. Herv. Kerk, Ds. G. Verdoes Kleijn van Dordrecht, met het onderwerp: „Het nieuwe Je ruzalem". De geachte spreker behandelde zijn onderwerp op een boeiende wijze en bepaalde zijn toehoorders bij deze twee punten: Aan wien wordt de toegang tot de Godstad gewaarborgd en Aan wien wordt zij ontzegd. In verband hiermede was vooraf ge lezen, Openb. 21 1 t.m. 12 en 21 t.m. 27. Het kerkgebouw was goed bezet. De collecte bracht op ruim f2.—. MOTORBOOT VERGAAN. Bij Almerina aan de Zuidkust van Spanje is een motorboot van het En- gelsche stoomschip Lorca tengevolge van een hooge golf omgekomen. Drie menschen zijn hierbij verdronken. EEN MOORDAANSLAG TE ANT WERPEN. Na een hoogloopenden twist vuurde de dertigjarige van Dyck, secretaris der magazijnen van de „Innovation" te Ant werpen op den directeur der inrichting, den heer Felicien Delhaye, twee ko gels laf. Het slachtoffer overleed kort daarna. De dader werd aangehouden. DOODVONNIS~VAN 32 PERSO NEN. De Turksche Krijgsraad heeft 32 per sonen ter dood veroordeeld. Zij waren de leiders van een derwischenopstand in Menemen, welke op godsdienstige gronden berustte. Dit vonnis behoeft de goedkeuring van het parlement, waarna de veroor deelden gefusilleerd zullen worden. EEN VLIEGTUIG" VALT IN DE STAD. Een vliegtuig, dat bezig was films op te nemen, is in den tuin van een particulie huis te Brixton, de dicht bevolkte voorstad van Londen, ten Zui den van de Theems, neergestort. De vlieger is zwaar, de passagier lichtge wond. Het is nog een wonder, dat het vliegdtuig niet op de huizen of op straat is terecht gekomen. JUWELIERSZA~AK DOOR BANDIE TEN GEPLUNDERD. Te Beacon bij New-York pleegden eenige bandieten een overval in eien juwelierszaak, toen zij door de politie werden verrast. Er volgde een achter volging per auto over de buitenwegen, die geruimen tijd duurde. Meer dan 50 mijlen reden de bandieten, tot zij bij Bronx door de politie onder vuur wer den genomen, waarbij twee der roovers werden gedood. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den fiommeierwaard. 30.) Dat men voorts datelijck ende zoo haast doenl. zijn zal, doen maken drie peijlpalen boven met ijsere banden kruijswijs over den anderen geslagen, daarvan den eenen geset zal worden digt bij ende voor de geute van St. Anthcmsmolen, den tweeden in den Aime omtrent «len Almkerksche en Emmichovenschen brugdam ende den derden omtrent de Steenen heuie, die- welke geslagen zullen worden bij Mr. Daniël Schiblina landmeter ten over staan van Schout, ende gezworens van de respectieve dorpen. Dat voorts den voorsz. molen van St. Anthonis sal wesen ende blijven (als in voorgaande jaren geschiet) den pijlmolen ende dat alle ingelanden, waarsluijden ende molders losende haar wateren in ende door de voorsz. Aime gehouden sullen zijn, hen van nu voort aan te reguleeren na voorsz. peijlpalen. ende de molder van de voorsz. molen van St. Anthonis uijtslaande soo wan neer hij sal bevinden tothet voorsz. peijl toe opgemalen te hebben, zul len alle de andere molders gehouden zijn insgelijks terstond uijt te slaan, sonder langer ofte hooger te malen, sonder dat eenige molenaar 't zij bij laste van hunne meesters ofte van hem selven boven 't voorsz. peijl sullen mo gen malen, maar hun reguleeren naar den voorsz. peijlmolen als voorsz. is Ende indien eenige molenaars 't zij van den peijlmolen ofte andere molen bevonden worden boven de voorsz. peijl te malen, zal die verbeuren voor de eerste rijss veertig ponden, tot 40groo- ten het jpondt, 't apperceeren van de zelve boete een derdendeel ten profijte van den armen, gelijke derdendeel ten proffijte van den aanbrenger ende 't derde derdendeel ten proffijte van Bail- liu ofte Drossaart die de excecutie zal doen, ende zullen de waarsluijden in den ban daar 't selve geschiedt, voor de boeten respondeeren. Voor de tweede rijss op de dubbelde peijnen, te appliceeren ende excecutee- ren als boven ende arbitrale correc tie >ënde verbeurte van de zeijlen, die men dadelijk van de molens zal mo gen halen ende op gelijke peijne daar- naa tallen tijde alst' zelve gebeuren zall. Is voorts geaccordeerd tusschen de voorsz. partijen respective, dat van nu voorts aan alle de kaden aan weder zijde van den Aime, soo verre het Landt van Althena strekt, zullen jaar lijks worden goedgekeurd ende ges maakt, anderhalven dijkvoet hoog bo ven 't voorsz. peijl, om alzoo bekwa- lijk stijff eenen dijkvoet vaster aar de te mogen blijVen, ende ter breette op sijn lijff van acht Althenasche dijk- voeten aan wederzijde loopende aarde sonder schutten tot lasten van de dor pen ende bannen die van oude tijden daarinne zijn gehouden. Welke kaden jaarlijks alsoo gekeurd ende beschout sullen worden in der forme ende op de ordonnantie van in rijdende schouwen ende andersins, bij dengeenen ende tot laste als van ouder herkomen, des 't oirconde hebben de gedeputeerdens voor de voorsz. res pective dorpen de voirsz. heeren Basius en Beveren versocht dese m als getuijgen benevens henluijden te onderteekenen op den 4den Maij 1600 twaalff." Hierna volgen de onderteekeninyen waar o.a. in vermeld: Huijbert Jansz. Schout van Veen. In het laatst der 17e eeuw was Her men Kup molenaar van den Veenschen watermolen en ontving daarvoor f43. in het jaar; in 1698 Jan Cuyp, trak tement f48.—. Hieromtrent volgt nog een overeen komst omtrent het onderhoud der ka de langs de Alm uit het jaar 1723. „Alsoo tusschen ons ondergeschr. Schouten ende geregten van Giesen en Andel Mitsgrs. Borgemr. van Wijk en Veen ter eenre ende d'Heer Hen- drick van Barnevelt heere van Noor loos als coper van een parceel la its genaampt den Berg van Altena me en aancleve van dien ter andere sijue, questien ende geschil is ontsla n er saacke den voorn, heere Barne^etso - der eenige de minste kennisse, ve .1 n i n consent daartoe gehadt te hebben, Jr niet ontsien heeft de gemeene boesem- cade gelegen tusschen de Almk r kse straat en den berg van Altena, aismeJe de cade aan den noorden cant, tu s hm den voorn. Bergh ende straat gele ,e heeft weggegraven en op een a dere plaats geleijt, waarover misschien pro cessen staan te rijsen, en alreeds e?- nige kosten gevallen zijn, en vermi s de voorn, dorpen van Giessen en An del met de dorpen van Wijk en Veen een gemeijne uijtwateringe off b e c.n zijn hebbende, egter voor desen alajd een verdeeling is geweest in het mae- ken en onderhouden van de boesem- caden, sulx dat dese cade in questie altijd is gemaakt en onderhouden ge weest bij den dorpen van Giessen en Andel, en dewijle de voorn, dorpen als vorengemelt eene gemeijne u.jtva- teringe off boesem sijn hebbende, het ook naar regt en reden billijk is, dat alle questien en geschillen, die o er de geseijde uijtwateringe als medeo e; de boesemcade souden comen te ont staan, ten wederseijden behoorde ie werden gedragen, soo ist, dat wij on dergeschr. Schouten en Geregten mi s- faders Borgemeesters boven ge .el eloven bij desen, dat alle ques.im en geschillen rakende de gemeijne uijt wateringe off boesemcaden op wat ma nier deselve soude mogen wesen, rr.i s gaders de costen, die daar over soude mogen komen te vallen sonder aan- sien bij wat dorpen deselve wert ge maakt en onderhouden van nu aan .e 1 allen tijden malkandren over ende we der sullen helpen dragen, ende dit al les onder verbant als naar regten. Al dus gecontracteert ende gedaan bij Corn. Heuvelcamp, Schout, Arien de Smit, Pieter van Heerdt, Dirck Daim en Corn. Pus, schepenen tot Giessen; Johan Roos, gemt. Schout, Jan Ver zijl, Joh. Najen, Jan van Os, Corn. Smits, Corn. Hooglant, Anthonij Pus en Willem Najen, schepenen tot An del; Adriaen Bax en Qerrit Cool haas, Borgemrs. tot Wijck, en Otto Verha en en Hermen van der Craan, Borgemrs. tot Veen, en bij deselve ondertijkent op den 3 Junij 1723." (volgen onder- teekeningen.) We willen hier nog een stuk doen volgen omtrent het boven pijl malen uit het jaar 1744. (Wordt vervolgd!- van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. ^BngimgirnOCnUKllnfPuil^rolnCirggnOlaiUlmgRnlGTrïlsil I Tandheelkundige, GORINCHEM I TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 MtnY8rmog8nd8B 9.30—10 y.m. 1 id ra gflBiigSii^nlgBgaginUSrOEHOIflrilEinlffiRIErraB.^ flietiwsblati TOT DE BEZOEKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 11