Tweede Blad Ho. 5095 Vrijdag 6 Februari OSTER' Abdijsiroop voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. U0H Gevatte Koude l Stop vlug Rugpijn Nieren Pillen dien GRIEP-aanval BEHOORENDE BIJ HET Het lot van een nierlijder is vaak ellen dig dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke beweging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lende nen. Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn en duizeligheid kun nen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgenden dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Forster's Rugpijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaasontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot hernieuwde werkzaamheid. Zij werk.n uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p flacon. HiiHlemibriek. Beste jongens en meisjes. De nieuwe raadsels zijn: 1. Neusvleugels. 2. Paardenmanen. 3. Brandnetel. 4. Omdat er toen nog geen aard appelen bekend waren. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wat blijft steeds bij ons, verlaat ons nooit, waar wij ook gaan ot staan, zwijgt immer stil en kan toch nooit door ons gepakt wor den 2. Welk water is altijd heet? 3. Welk woord wordt altijd fout ge schreven 4. Waarom had Koning Willem 111 een baard. DE TOOVERDOOS. II. „Wel", zei de pottenbakker, „bind het touw dan maar op mijn middel.'" „Hier is het", zei de oude vrouw, „en daar heb je ook mijn mooie boe zelaar." Toen klom de pottenbakker boven in den boom en liet zichzelf door den hollen stam naar beneden glijden, en ja, het was zooals de oude vrouw gezegd had. In den gang onder den boom brandden wel honderd lampen. Toen maakte hij de eerste deur open. Sapperloot, daar zat de hónd met de oogen zoo groot als theeschoteltjes naar hem te kijken. „Je bent een best beest hoor," zei de pottebakker, terwijl hij den hond op de boezelaar van de oude vrouw zette en uit de kist net zooveel kopergeld nam als hij maar in zijn zakken kon bergen. Daarna sloot hij de kist weer zette den hond er weer boven op en ging naar de andere kamer. Sapper- dekriek, daar zat de hond met de oogen zoo groot als molensteenen. „Je moet me niet zoo aankijken." zei de pottenbakker, „want dan zou ik haast bang van je worden". Hij zette den hond ook nu weer op de boezelaar, nam al het zilvergeld uit de kist, gooide zijn kopergeld weg en stopte zijn zak ken en zijn knapzak vol met zilveren munten. Daarna ging hij naar de derde kamer, en o, lieve deugd, daar zat de hond met de oogen zoo groot als to rens en ze rolden in zijn kop. „Qoeien avond," zei de pottenbakker, terwijl hij een diepe buiging maakte,' want hij had nog nooit in zijn leven zoo'n hond gezien. Maar hij spreidde de boezelaar weer op den grond uit en tilde den hond er boven op. Dat was natuurlijk een verschrikkelijk zwaar werk, omdat de hond zoo reusachtig groot was, dat kunnen jullie natuurlijk wel bedrijpen. Maar, lammetjespap-met- krenten, wat een hoop goud zat er in die kist. Daar kon je wel de heele stad mee koopen en alle suikerwafels van het oudé vrouwtje dat 's Zater dags-avonds op de markt stond, en alle hobbelpaarden en auto-peds en vlie gende Hollanders van de heele wereld. Nu wierp de pottenbakker al zijn zilver- EEN TOCHT DOOR DE SAHARA. Maandagmiddag arriveerden de twee Maastrichtenaars, Mr. Regout en Th. Schimmelpenninck aan het grensstation te Eijsden, na hun tocht door de Sahara, waar zij interessante filmopnamen verrichten. geld, waarmede hij zijn zakken en knap zak gevuld had, weg en deed er goud stukken voor in de plaats. Ja, hij stop te al zijn zakken boordevol en zijn knapzak en zijn pet en zijn schoenen zóó vol, dat hij bijna niet kon Ioopen. Nu was hij natuurlijk schatrijk. Hij zette den hond weer op de kist, sloot de deur en liep door den gang naar buiten. „Haal me maar op asjeblieft," riep hij door den hollen boom naar boven. „Heb je de tondeldoos?" riep de oude vrouw terug. „O, sapperloot dat had ik haast ver geten," zei de pottenbakker en hij ging terug om haar te halen. Toen hij weer op den begane grond stond, vroeg hij aan het oude vrouwtje: „maar waar om wilde U toch die leelijke oude tondeldoos hebben?" „Dat kan ik je niet vertellen." zei de oude vrouw. „Dat is een diep ge heim. Hier, je rnoogt haar hebben, maar pas er goed op.'" Ik begrijp er niets van, dacht de pettebakker, maar hij stopte toch de tondeldoos maar in zijn zak en ging heen, nadat hij de oude vrouw vrien delijk bedankt had. In de stad aangeko men, nam hij zijn intrek in het duurste hotel en bestelde een kostelijken maal tijd, want hij was misschien wel de rijkste man van het heele land. De knecht die zijn schoenen moest poetsen, vond het wel erg raar, dat zoo'n rijke meneer zulke oude schoe nen droeg met groote gaten in de zo len, want de pottebakker had nog geen tijd gehad om nieuwe te koopen. Maar de volgende dag kocht hij de fijnste kleeren en de duurste schoenen die er in de stad te krijgen waren. Zoo werd de pottebakker een deftige meneer ten iedereen wilde graag goede vrienden met hem worden. (Wordt vervolgd*. Bij gevatte koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders- Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hieropVraag ze Uw Drogist. KORT VERSLAG JAARFEEST VAN DE HERV. MEIS JESVER. „TABITHA" TE ANDEL. Op Donderdag 29 Januari j.l., vier de de Herv. Meisjesvereen. „Tabitha" te Andel, in het gebouw der voorma'ige openbare school, haar 6de jaarfeest. De zaal was oudergewoonte geheel met belangstellenden gevuld, toen de Eere-Voorzitter der vereen., de WelEd. heer Calame, allen een hartelijk welkom toeriep. Hij schetste in korte trekken het belangrijke werk, dat „Tabitha" in het afgeloopen jaar weder ten behoeve der armen in deze gemeente had verricht en sprak de hoop uit, dat ze op den ingeslagen weg maar steeds zou blij ven 'voortgaan. Hij roemde het philantropisch werk vereen, en wees in dit verband op de godvruchtige, menschlievende en bemin- Tabitha of Dorcas, welke ons in den Bijbel wordt geschetst en wier lust en leven was de armen te helpen en te verzorgen, zulks uit liefde tot Jezus. Met dit denkbeeld voor oogen en Gods onmisbaren zegen toegerust, zal de Meisjesvereen. in kracht en groei moe ten toenemen. Daarna werd de feestvierende ver een. bij monde van mej. R. van Andel, toegesproken door de Geref. Meisjes vereen. te dezer plaatse, terwijl namens de Jongelingsvereen. „Óbadja", de Wel Ed. heer Bronkhorst enkele woorden sprak. Mej. Kleinloog, secretaresse der ver een., bracht daarna haar jaarverslag uit,, waaruit bleek, dat de vereen, zich in gestadigen bloei mag verheugen, terwijl door deze, wegens afwezigheid der penningmeesteresse tevens voor lezing werd gedaan van den stand der financien. Uit laatstbedoeld verslag bleek, dat „Tabitha" momenteel over een bedrag van fl29.75i/2 kan beschik ken. De afwerking van het welvoorziene programma was daarna aan de orde. Niet minder dan 16 voordrachten wer den ten gehoore gebracht, welke door zang en muziek werden afgewisseld. Om al de voordrachten een voor een te behandelen zou óns veel te ver voeren. We willen slechts volstaan met te vermelden, dat meerdere wel in den smaak der aanwezigen vielen. Over het geheel stonden de voordrachten even wel op lager niveau dan vorig jaar. Wat de zang betreft, met genoegen mochten we constateeren, dat deze on der de eminente leiding van mej.. van Berkel weder op hoog peil stond. Gez. 22, hetwelk door de dames S. van Andel, J. Versluis, M. den Besten en A. en J. van Rijswijk werd gezongen, werd behoudens enkele kleine onjuist heden, verdienstelijk uitgevoerd. Deze perzik smaakte wel naar meer. Ook „Kind van Holland", „Ach Heer, help" „Hallo Bandoeng", welke door mej. den Besten alleen werden gezongen, werden uitnemend vertolkt, zoodat het spontaan applaus dat haar ten deel viel, wel was verdiend. Jammer, dat een tweetal zangstukjes door mej. R. Versluis te zingen, wegens omstandig heden achterwege moest blijven, want ook deze dame pleegt ons in den regel op iets goeds te onthalen. Ook de in de pauze en daarvoor door de Jonge lingsvereen. „Obadja" onder leiding van haren Voorzitter, den heer Bronkhorst, ten gehoore gebrachte liederen werden door de aanwezigen zeer geapprecieerd en getuigden tevens van de goede ver standhouding tusschen beide vereen. Vervolgens werd nog een tweetal ta- blaeux vertoond, n.l. „Lente. Zomer, Herfst en Winter" en „Landbouw, Han del, Welvaart, Vrede." De opstelling daarvan viel zeer te roemen en de medewerkenden hebben door hun goe de houdingen voorzeker een pluimpje verdiend. Jammer, dat de belichting met beter was, dan had alles veel meer tot zijn recht gekomen en hadden deze tableaux voorzeker de hoofdschotel van den avond gevormd. Al doende leert men evenwel en volgend jaar zal voor zekere en goede schijnwerper niet ont breken. Over het geheel genomen kan deze avond als goed geslaagd worden be schouwd. De leiding berustte, zooals altijd, in goede handen en een hartelijk woord van dank aan den Eere-voorz. .voor al het werk, dat hij zich bij voort during voor de meisjesver. en in de meisjesvereen. voor de armen getroost,' is hier voorzeker niet misplaatst. zien. of werkeloozen ook verdiensten hebben. Opzettelijk verkeerde opga ven van deze verdiensten behooren ter kennis van den Officier van Justitie te worden gebracht. In de stèunver- leening aan arbeiders die tengevo'ge van den crises werkeloos zijn gewor den, wordt door het rijk van 25 tot 75 percent bijgedragen, al naar ge lang den finantieelen toestand der ge meente. Deze regeling is alleen van kracht, als ze door den Minister is goedgekeurd. Bij de bepaling van den steun behoort rekening te worden ge houden met ieder gezin op zich zelf. Bovendien moet men eerst een tijd werkeloos zijn, om voor steun in aan merking te kunnen komen, heeft men een behoorlijk weekgeld verdiend, dan had men volgens den Minister ook maar moeten sparen, daarom is het stellen van een zekeren wachttijd aan te bevelen. Mocht blijken, dat njfet geprobeerd wordt werk te krijgen, dan moet de steun onmiddelijk worden ingehouden. Beroepswerkeloozen mo gen niet worden ondersteund. De heer v. Andel zegt, dat er een boel artikelen in staan die voor deze gemeente geen zin hebben. Waar het hier toch slechts over een korte peri ode zal gaan, zou spr. een regeling willen ontwerpen. Voor 4 of 5 we ken is het wel te doen, vooral, om dat de gemeente in verband met haar ongunstige financieele positie, wel een hooge bijdrage zal krijgen van het rijk. Moest de gemeente het zelf en alleen doen, dan kon er geen spra ke van zijn, doch nu het rijk helpt, zullen de lasten niet te bezwaarlijk zijn. ,.Voor de Borst" AKKER's Vervolg Raadsverslag VEEN. Adres van een 20-tal ingezetenen, waarin wordt verzocht, hen met het oog op de heerscliende werkeloos heid aan werk te helpen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich tot den Commissaris der Konin gin hebben gewend en ook tot den Minister die 't gem.-best. een contrac- tueele overeenkomst heeft toegezon den, op welke voorwaarden steun kan worden verleend. De Secretaris leest, hierop de re- regeling voor. Waar in de gemeente slechts ongeorganiseerde arbeiders zijn, alleen het gedeelte, dat op deze betrekking heeft. In aanmerking voor steun kunnen slechts komen gehuw de en ongehuwde kostwinners. Heb ben zij op den een of anderen dag verdiend, dan behoort 2/? van het ver diende loon in mindering van den uit te keeren steun te worden ge bracht. De steun mag nooit meer be dragen dan 65 0/0 van het loon dat de arbeiders in gewone omstandighe den in het bedrijf waarin zii werk zaam zijn verdienen, terwijl ook slechts aan één persoon uit een ge zin steun mag worden verleend. Van den uit te keeren steun moet aantee- kening worden gehouden op staten, terwijl steuntrekkers op geregelde tij den moeten komen stempelen, ter wijl nauwlettend moet worden toege- De Voorzitter meent, dat ieder <:r mede accoord gaat, om de werkeloo zen voor 4 of 5 weken steun te ver- leenen, de regeling dient evenwel zoo te worden gemaakt, dat op regeerings- steun kan worden gerekend. De heer v. Andel zou een commissie samenstellen die een regeling) ont werpt en die nagaat op welke manier de gemeente in aanmerking kan ko men voor een rijkssubsidie. Het best was hiervoor, inlichtingen te gaan in winnen in den Oudendijk of te Sleeu- wijk. Als commissieleden worden aange wezen de heeren v. Andel, Jiskoot, 't Lam en v. Wijk. De Voorzitter zegt, dat er verder nog een brief van de regeering is, die hij straks na afloop der vergade ring even zal voorlezen en die aan B. en W. is gericht. Benoeming Hoofd der openbare la gere school. Door B. en W. is de navolgende voordacht opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het L.O. 1. J. J. de Reus, Beek (N.H.) 2. J. van Donk, Duivendijk. 3. J. A. Kruisselbrink, Laren (Gld.) Bij de gehouden stemming verkreeg nummer 1 drie, nummer 2 vier stem men, zoodat de heer J. v. Donk is ge kozen, met indiensttreding zoo spoe dig mogelijk, als het kan 1 April. Benoeming leden en plaatsvervangen de leden voor het stembureau. Dezelf de heeren die in 1927 hebben zitting gehad, worden als zoodanig benoemd. Vaststelling van de vergoeding van schrijfwerk voor het zoontje van den Secretaris. De Voorzitter vraagt wie hierover het woord verlangt. De heer v. Andel zegt, dat de zoon van Schouten hem heeft verteld, dat hij in de mobilisatie eens f 100.en een keer f 10.voor de volkstelling heeft ontvangen, den overigen tijd is hij steeds zonder eenige vergoeding werkzaam geweest is op de secretarie. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een specifieke lijst hebben gemaakt van de uitbetaalde vergoedingen over de laat ste 10 jaren. Nu blijkt, dat de Secre taris zich den vorige n keer heeft ver- gi.st met den naam, het genoemde be drag is evenwel juist. Uit deze lijst heeft men kunnen zien, dat er meer aan schrijfloon is uitbetaald, dan men oorspronkelijk meende, zoodat er nu overblijft of het bedrag van f5.22 per week, dat de zoon van den Secretaris krijgt, werkelijk te veel is. De Secretaris merkt op, dat in 1927 zijn salaris tweeledig werd verlaagd, eerstens werd het verminderd en bo vendien werd verhaal van pensioen toe gepast. Met geen enkel ambtenaar is ditzelfde gebeurd. Er is hier zeer veel werk,, vooral met het oog op den ach terstand van de gemeentefinancien, nooit neemt spr. vacantie. De heer v. Andel meent, dat de Se cretaris dit zelf moet weten. Als hij vacantie neemt moet het gemeentebest. maar voor de noodige hulp zorgen. Als hier behoorlijk gewerkt wordt, dan kan de secretaris het werk best af. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Andel daarover niet kan oordeelen. Als hij meent dat er niet veel werk op ide secretarie is, moet hij zich op de secretarie komen overtuigen en ook rnformatie's inwinnen rn den Bosch. Spr. is overtuigd, dat er wel veel werk is. Het #s evenwel niet noodig hierover lang te discussieeren, het gaat alleen over het voorstel 't Lam, om een be drag aan vergoeding vast te stellen. De jongen verdient f 5.22, nu is de vraag, is dat te hoog.* Spr. meent van niet, men zit zelfs Zaterdagsmiddags op de Secretarie te werken. De heer 't Lam meent, dat het zoon tje van den secretaris ook op de se cretarie zit om te leeren. De heer Smits merkt op, dat de jongelui op de secretarie geen cent ontvangen en er alleen werk verrichten om te leeren. De heer v. d. Pol zegt, dat te Wijk nooit geen pensioen verhaald is. De heer v. Andel zou een vergoeding voor 1931 willen geven van f 100.— De heer 't Lam gaat daarmede ac coord. De Voorzitter wil dit voorstel wel in omvraag brengen, hij gaat er even wel niet mede accoord, omdat hij het te weinig acht. De heer v. d. Pol zegt, dat de jon gen ook drie vierde van het bodewerk verricht, hij zegt dit niet ten nadeele van Swarts, maar het is toch zoo. Het voorstel van den heer v. Andel wordt hierop in omvraag gebracht én verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Smits, v. An del en 't Lam, tegen de heeren Jiskoot, v. Wijk, v. d. Pol, Schreuders. De Voorz. zal dan het voorstel in omvraag brengen, om de vergoeding op f 5.22 per week tev handhaven, het bedrag dat de secretaris voor pensioen moet storten. Tegen dit voorstel stem men de heeren v. Wijk, Smits, 't Lam v. Andel en Jiskoot. De heer v. Wijk stelt hierop voor, een bedrag van f 4.per week te geven, welk voorstel door den heèr Jiskoot wordt gesteund. Ook dit voor stel verkrijgt geen meerderheid. Alleen de heeren v. Wijk en Jiskoot stemden voor. j De heer Smits zou thans een bedrag van f3.willen stellen. De heer v. d. Pol vindt het dwaas, nog geen 4 maanden geleden is met algemeene stemmen besloten het be drag te stellen op f5.22. Ook het voorstel van den heer Smits krijgt geen meerderheid, daar alleen de heeren Smits, 't Lam en v. Andel voorstemden. De vergadering werd hierop geslo ten, waarop de raad overging in ge heime zitting. RUIRURRIDK. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. In de „Prov. Groninger Crt." komt onderstaande diagramstand voor, van den heer N. Ritsema te Spijk (GrMet Wit werd gewonnen op een wijze die de bijzondere aandacht waard is. Wit begint en wint. De afwikkeling is als volgt 1. 29—24 30—35 (gedw.) 2. 24—20! 45X24 3. 41 - 40 35X44 4. 28—22 17X28 5. 33X22 44X33 6. 38X20 14X25 7. 27X21 26X28 8. 32X5 en wint. Een fraaie combinatie. Ia het Nov.-no. van „het Damspel publiceert de heer J. F. H. van Mill te Kienwsblad Griep is een ziektetoestand, die door 1 Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt 1 bestreden. Abdijsiroop boudt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Men word verzocht alle korrespondentie, dize rubriek betredende, aan bovenstaand adres te richten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5