HET BRILLENHU1S KERKSTRAAT 30. PUR0L Eind 30 -4 QORKUM 4 Telef. 266. Dag- en Avondlicht. Lijsten in alle maten. KEUNEN-MALINGRE H. VAN DER VEN - Den Bosch Vergrootingen naar elke FOTO. Specialiteit Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Buitenland. Dordt iets voor liefhebbers van .slagwerk". De stand is Zw. schijven op2, 4, 5, 6, 8, 10, 12/17, 19/21, 23/25, 36. Wit schijven op26/28, 30, 32/35, 37/40, 42/47 en 49. Wit speelt 27 - 22, Zwart verlokkende naar den foutzet 1318, waarop Wit naar 13 slaat. Zwart meent nu 2127 te knnnen spelen met de kans het witte stuk op 13 te winnen. Het loopt echter anders. Men zie maar 21-27, 32X31, 23X41, 46X37 16X27. Op dit oogenblik is het nog moeilijk te zien welke fraaie afwikkeling er voor Wit in den stand verborgen is 33 - 29111 24X33, 13X24, 20X29, 34X23 25X34, 40X -9, 33X24,35 -30, 24X35,23 -19,14X23,44—40, 35X33, 38X7, 2X11,47—41,36X38,43X31 Bestrijding van Vruchtboomparasieten in den winter. Over bovengenoemd onderwerp hield de heer P. J. Scheuk, chef van de afd. „Land en Tuirtfbuw" der N.V. Utrecht- sche Asphaltfabriek, in het lokaal van den heer J. J. Leemans te Dusseneene lezing met lichtbeelden. Spreker begon met iets te vertellen van officieele proeven, die in Enge land werden genomen, waarvan het re sultaat was, dat met vruchtboomcor- bolineum bespoten appelboomen niet minder dan vijfmaal meer opbrachten dan niet besproeide, gelijkwaardige boo- men. Dit lijkt een sprookje, maar het is werkelijkheid, die evenwel niet al tijd zoo kan blijken Toch staat oriom- stootelijk vast, dat met vruchtboomcar- bolineum bespoten boomen en hees ters beter gewas maken dan zulke, die niet besproeid zijn. Ten eerste door de groeiprikkelende werking van de vruchtcarbolineum, ten 2e doordat dit middel vele parasieten dood, die in eivorm of anderszins op de vruchtboomen overwinteren. Spreker behandelde de aldus te be strijden parasieten nader en liet haar werk op het doek zien, maar zeide vooraf, dat het noodzakelijk is, door goede bemesting te zorgen, dat de be spoten boomen, die beter willen groeien, dit inderdaad ook kunnen, doordat zij over het noodige voedsel beschikken. Verschillende kleine vijanden voor de vruchtboomen en struiken uit het die ren- en plantenrijk passeerden hierna op het doek de revue, waarbij de spr. het noodzakelijkste urt hun levenswijze vertelde, om op deze kennis de beste bestrijdingsmethode te baseeren. We zagen achtereenvolgens van de en perenboomen de bladluizen, schild luizen, bladvlooien, de pokziekte van de peren, wintervlinders, bladrollers, Woedluis, spint, pereringworm, dekau- kerziekte, moniliarot en de wantsen, die o.a. appels en peren beschadigen. Van de vijanden der pruimen, kersen, nez. zagen we de bladluizen, de win tervlinders en het Moniliarot. Van de perziken de bladluizen en het spint. Vervolgens kwam het kleine fruit aan de beurt, n.l. aal- en kruisbessen en frambozen, welke worden bescha digd door bladluizen, spruitvreters, spanrupsen, Amerikaanschen kruisbes- senmeeldauw en spruit. Deze kleine vijanden veroorzaken door haar groot aantal, waarin zij meermalen in het voorjaar reeds optreden en door haar snelle vermenigvuldiging in den zomer, ved grooter schade dan menigeen ver moedt. Men bemerkt dit pas, als ver gelijkende proeven worden genomen, zooals die, waarvan spreker in den aanvang vertelde. Deze schade loopt per jaar in de honderden guldens voor een enkelen boomgaard en in de tien en honderdduizenden guldens voor ons land. Het is gelukkig, dat men door het sproeien met 510 pCt. Vruchtboom- cajbolineum „Krimpen", deze schade kan voorkomen en het doel van de lezing was, de belanghebbenden dit on der het oog te brengen, ze voor zoo- I veel noodig op te wekken de bestrijding ter hand te nemen of ze te laten uit voeren door loonsproeiers en om hen te vertellen, hoe zij op de juiste wijze moet worden uitgevoerd. Appelwantsen worden bestreden door „Capsokrimp". Spreker liet zien, met welke sproei- machines het bespuiten kan worden ge daan en daarna welke resultaten op verschillende plaatsen in ons land en daar buiten werden bereikt door goed uitgevoerde bespoeiingen met Vrucht- boomcarbolineum „Krimpen." Tenslotte raadde de heer Scheuk sterk aan, niet alleen de winterbespuiting toe te passen, maar ook de bestrijding van de schurft en de wormstekigheid ter hand te nemen, door in het voor jaar en in den zomer de boomen te bespuiten met Bordeauxsche- en Cali- fornische pap, of ze te bestuiven met Kolodust en Kolotex, waarmee o.a. op Zuid-Beveland zeer gunstige resultaten zijn verkregen. Spr. liet dit in fotogra fische beelden op het doek zien. Hij eindigde zijn voordracht met de me- dedeeling, dat zijn afd. van da Utrecht- Wijnhandel -- HEUSDEN. Telef. No. 8. Brillen - Barometers - Leesglazen enz. •v. -H iill r M sche Asphaltfabriek steeds bereid is, om raad te geven waar deze wordt gewenscht, zoo ook door den heer H. Teuling te Dussen. Alle aanwezige ontvingen een uit voerige Ibeiddraad, waarin de winterbe- handeling van vruchtboomen, sierhees ters enz. duidelijk is aangegeven en de te gebruiken percentages vruchtboom- carbolineum voor elk gewas en voor elke parasiet worden genoemd. 't Was een vooral leerzamen, doch ook genoeglijken avond en allen waren ten zeerste voldaan over hetgeen ze hadden gehoord, maar tevens ook gezien had den. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In het maandblad „Opwaartsche We gen", bondsorgaan van het verbond van Christelijk-letterkundige kringen in Nederland, een tijdschrift dat be schikt over ej en keur van medewerkers en letterkundigen van naam als Dr. C. Tazelaar, van Ham en Dr. Haantjes onder zijn redactieleden telt, is reeds enkele keeren gewezen op de recen sies uit het Oeref. Jongelingsblad. Waar in onze omgeving het laatste tijdschrift ongetwijfeld een grooter le zerskring heeft dan het eerste, en we (terecht?) vreezen dat „de lezers van het Oeref. Jongelingsblad dit alles als zoete koek slikken", meenen we goed te doen even enkele alinea's uit het Februari '31 no. van „Opwaartsche We gen" over te nemen. Allereerst wordt de schrijfster W11- m a in het G.J. afgekamt om haar boek „Gods Gevangene". „Opwaartsche We gen" teekent hierbij aan: „....dat de edele bedoeling (van het boek) niet tot hem doorgedrongen is, is niet on- bedenkelik" en dat de recensent al haar andere werk niet mag om dit eene boek, „is ergerlik en dom." De bundel Natuurpoëzie van Helé- ne Swarth ondergaat in het Jon gelingsblad de volgende behandeling: „Herfst en lente, licht en schemer, bloem en blad, nevel en rijp, berk en papaver, de kastanje en het wilgentakje, zij allen en nog veel meer, hebben voor het oor der dichters gezongen en zij zong het na." Kommentaar is bij dit geleuter over bodig. Tenslotte krijgt Willem de Me- r o de nog een beurt, en wel over zijn „Esther". De Jongelingsbode meent dat Merode een Bijbelboek ontheiligd. „Op waartsche Wegen" zegt er bij: „...De vrienden weten natuurlijk niets van de belangstelling van Calvijn voor de Bij- belsche treurspelen van zijn vriend de Beza. En ze snappen niet, dat Calvijn een hartig woordje zou spreken over hun „Christelijke samenspraken." Opwaartsche Wegen besluit met de vraag, of er geen mogelijkheid is, dat een dergelijk recensent aan den dijk wordt gezet. We knoopen hier tenslotte de op merking aan vast, dat besturen van de jaarvergaderende vereen, hun voordeel kunnen doen met die bemerking over „Christelijke samenspraken" en geven in overweging een en ander eens op te zenden naar de Jongelingsbode „ter recensie!!" M. J. L. B. Mijnheer de Redacteur! Verleen mij s.v.p. een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat dank. Veel wordt er in dezen tijd geschre ven over het vraagstuk van Werkloo- zenverzorging, zoo kwam er in uw blad van de voor laatste week een paar ingezonden stukken voor, het een van J. de Witt en het ander van C. J. van der Wiel. Terwijl de een probeert het leed van de werkloozen te verzachten, zoo probeert de ander te bewijzen, dat daar van gemeentewegen niets aan is te doen, wegens onbevoegdheid. Mijnheer v. d. Wiel, ga eens kijken in andere gemeenten, hebben die me^r recht dan onze gemeente Almkerk. Gij verlangt dat de heer de Witt zijn beschuldiging terug neemt, daar hij de leden van den Raad heeft be lasterd. Hoe is het mogelijk waarde heer, dat u het opneemt voor die hee- ren, zijn zij zelve niet bij machte? Voorzeker dan een treurig geval, daar ook u als arbeider zijnde, behoort aan de zijde van den arbeider. Of is het soms eigen belang? v. d. Wiel hoe is het te verklaren, dat bij Raadsbesluit van Dinsdag 14 Jan. werd 'besloten steun te geven van gemeen tewege, en nu 14 dagen later zulks wordt opgeheven. Waren de heeren toen bezweken voor een 60 personen, die op de raadsver gadering aanwezig waren Was het soms verkiezingsvrees? Of was het, wat de heer v. d. Stelt wel eens heeft gezegd, door onkunde? Mijnheer v. d. Wiel, beleefd vraag ik u de oplossing van dit zoo. moeilijk probleem. En nu aan de arbeiders; de weg die u door de Witt wordt gewezen is de eenige uitweg. Maak u door or ganisatie sterk, opdat gij den druk van dezen tijd zult kunnen dragen. En dat is te bereiken, doordat alle arbeiders zich organiseeren, in net Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Beleefd dankend voor de plaatsruimte. Nieuwendijk, 2-2-'31. H. J. d. Gr. ALMKERK. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Velsen en te Vianen Ds. Dönszelman alhier. Naar wij vernemen hoopt op 9 Maart a.s. als eerste spreker voor het comité van winterlezingfen alhier op te treden, Ds. Marang" van Utrecht, met het onderwerp„De reis naar Palast ina". Welk toegelicht zal wor den met lichtbeelden. DRONGELEN. Woensdagmiddag j.l. te om streeks 4 uur heeft onder deze ge meente een droevig motorongeval plaats gehad. Ter plaatse waar men bezig is den weg te verlagen, teneinde aan een aaptal werkloozen werk te verschaffen, is de 21 -jarige graan handelaar Antoon Bouwman uit An- del met zijn motorrijwiel tegen den aldaar geplaatsten afsluitboom te recht gekomen en onmiddellijk ge dood. De verongelukte was met zijn mo torrijwiel op weg voor zaken. Hoe het ongeval zich precies heeft voor gedaan is niet met zekerheid te zeg gen en wat de oorzaak is dat de ver ongelukte dezen afgesloten weg* heeft genomen. Mogelijk heeft hij niet ge weten, dat de weg, wegens werk zaamheden daaraan, was afgesloten of heeft hij den afsluitboom te laat gezien. Naar we vernemen moeten oogge tuigen hebben verklaard, dat de ver ongelukte tiot hij dicht bij den af sluitboom was gekomen, zich nog op zijn motorrijwiel heeft gebukt, ten einde te trachten er onder door te komen. Dit is evenwel hélaas niet mogen gelukken. Hij kwam met het hoofd tegen den afsluitboom terecht, terwijl het motorrijwiel verder ging. Het slachtoffer heeft zich dus als het ware de hersens ingereden en was oogenblikkelijk dood. Spoedig waren personen op de plaats des onheils aanwezig, doch menschelijke hulp kon hier niet meer baten. De familie van den verongelukte te Andel werd direct van het tragisch gebeurde op de hoogte gesteld en waren spoedig ter plaatse. Nog den zelfden avond is het lijk naar zijn woning te Andel vervoerd. De ver ongelukte had pas deze week voor het eerst zijn nieuwe motorrijwiel, een „Triump" in gebruik genomen, na het oude te hebben verkocht. Of mo gelijk nog onervarenheid, in de be diening van dit nieuwe motorrijwiel ook een rol in dit ongeval heeft ge speeld zal wel nimmer bekend wor den. De verongelukte stond als zeer op passend bekend en was mede kost winner voor een groot gezin, waar van de beide ouders nog slechts kor ten tijd geleden zijn overleden. DUSSEN. De Ned. Herv. Jongelingsver- eeniging „Emanuël" alhier, hoopt op Maandag 9 Febr. a.s. haar jaarfeest te vieren, in de Ned. Herv. Kerk. GENDEREN. Dezer dagen slaagde onze dorpsgenoot M. v. d. Beek, voor het Arts-examen te Utrecht. HEDIKHUIZEN. Door de stierenhouderij alhier, is bij dhr. C. Arts te Haps (land van Cuyk), aangekocht de jonge vol bloed M.R.IJ. stier „Seth 54 de Mond" voorloopig in het stamboek opgenomen onder no. 3517. De vader van dezen stier is. de be kende „Sjoerd de Haard" 2142 S., moeder Marie ld, 21000 S. De vrou welijke voorouders kunnen allen op een hooge melkgift en ruim vetge halte bogen, terwijl meerderen eer deren eerste prijswinners en kampi oenen op diverse tentoonstellingen waren. De jonge vereeniging provi- ciat. HERPT. De handboogschutterij „Ons Genoegen gaf hare winteruitvoering resp. voor dames en heeren. Beide uitvoeringen waren goed bezocht. Er werd door de leden van „Ons Ge noegen" goed spel geleverd. Het blijspel „De Beschermheer" viel goed in den smaak evenals de voordrach ten en duetten. Met voldoening kan deze vereeniging op haar uitvoering terugzien. Een woord van lof aan den heer Kuijs, die de leiding der executanten op zich had genomen als mede den heer Van Vrede, die geheel belangloos door zijn pianospel de voordrachten accompagneerde. A.s. Zondag des n.m. om half drie zal alhier voor de leden der R.-K. Kiesvereeniging en verdere be langstellenden optreden de heer J. v. Genabeek uit 's-Bosch. Deze lezing zal gehouden worden in het café „de Ploeg". Spreker zal behandelen het onderwerp „Weest paraat". Daar de heer v. Genabeek overal met groot succes optreedt zal het hem ook hier aan belangstelling niet ontbreken en kunnen wij deze lezing ook tenzeerstie aan eenieder aanbevelen. NIEUWENDIJK. Bij den landbouwer P. A. Ver meulen bracht een koe een kalf ter wereld wegende 105 pond, in dezelfde week bracht een andere koe 2 kalve ren ter wereld. De vermeerdering der veestapel werd met een stuks extra beloond. Een gelukkige landbouwer in den crisistijd. De heer C. P. Koekkoek, onder wijzer aan de school met den Bijbel alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Breda en te 's Gravenhage. Woensdag 11 Februari a.s., des avonds 7 uur, zal in het Instituut de Landstormfilm vertoond worden. Kin deren beneden 16 jaar hebben geen toegang. De ouderavond zal gehouden worden op Vrijdag 6 Februari, des avonds 6.30 uur, in de Chr. school. De gemengde zangvereen. O.K.K. geeft op Vrijdag 27 Februari een uit voering in het Instituut. Het program ma is dit jaar weer schitterend te noemen; De vele bezoekers die op zul len komen, kunnen weer volop genie ten. De begrafenisvereen. O.H., hield 1.1. Zaterdag haar gewone voorjaarsverga dering. De opkomst was matig. De j secretaris en penningmeester brach- j ten verslag uit, waaruit bleek, dat de vereen, zich in bloeienden toestand bevindt. Moge nog jaren deze vereen, j onder hetzelfde bestuur geregeerd wor den,, dan zullen de vrucchten gewisselijk geplukt worden. Woensdagmiddag stelde de meis jesver. „Martha", haar gemaakte goe deren ten toon. Vele kwamen deze be zichtigen, men kon niet anders dan deze vlijtige meisjes een pluimpje ge ven, voor hunnen arbeid in het afge- loopen jaar verricht. RIJSWIJK. Naar we vernemen zal de zang- vereeniging „De Lofstem" alhier, op Zaterdag 14 Febr. a.s. een openbare uitvoering geven. Tot onderwijzer aan de Bijzon dere school alhier, is benoema en reeds in functie getreden dhr. Fortuin uit Maassluis. Aan de Bijzondere school zijn thans drie leerkrachten verbonden. op G .WAkkerhuis, met het onder werp „De Souvereiniteits Gods en de verantwoordelijkheid van den mensch". Door de omligging der kade aan de z.g. „Wiel" alhier, door werk loozen zal een flink stuk land dat thans slechts bestaat uit plas en moe ras tot weiland geschikt gemaakt kun nen worden, zoodat hier door de werkloozen voorzeker nuttige arbeid wordt verricht. WIJK EN AALBURG. Zaterdagmorgen j.l. had een zoontje van M. van Tilburg alhier, het ongeluk uit zijn ledikant te val len. Inroeping van geneeskundige hulp bleek noodig. Dr. v. Gulik uit Heusden constateerde lichte hersen schudding. HEVIGE AARDBEVING OP NIEUW- ZEELAND. Een stad grootendeels verwoest. Honderden dooden Een hevige aardbeving heeft de stad Napier, op het North Island van Nieuw- Zeeland geteisterd. De aardbeving werd op vele plaatsen gevolgd door groote aardstortingeh. De stad is grootendeels verwoest. Alle verbin dingen zijn verbroken. De stad Napier telt 19000 zielen. Nader wordt gemeld dat de aardbeving gepaard ging met een vloedgolf. Ge vreesd wordt dat er verscheidene hon derden dooden zijn. Oorlogsschepen zijn met spoed naar Na pier gezonden om assistentie te verleenen. Er is ook medische hulp gezonden, o EEN GEVAARLIJKE SCHOONMOEDER. I In een dorp in het Zuiden van Italië heeft een moeder ter gelegenheid van het huwelijk van haar zoon getracht de geheele familie van haar schoondoch ter te vergiftigen. Zij had zich lang tegen het huwelijk verzet en tenslotte slechts met tegenzin haar toestemming gegeven. Bij het bruiloftsfeest wist zij het zoo in te richten dat de beide families af zonderlijk kwamen zitten, waarop zij de familie van haar schoondochter vergiftig den wijn voorzette. Het gevolg was, dat 25 personen ernstig ziek werden. Onder de dorpsbewoners ontstond zoo groote verontwaardiging over het misdrijf, dat zij de schuldige trachten te lynchen. Slechts met veel moeite gelukte het de politie, de vrouw tegen de woedende volksmenigte te beschermen. STAAT VAN BELEGOP DE RUSSISCHE SPOORWEGEN. De Moskousche bladen bevatten een groot aantal bevelen, bepalingen en nieuwe wetsvoorstellen, betrekking heb bende op de spoorwegen speciale recht banken voor arbeiders en beambten van de spoorwegen, strengere straffen, tot den dood toe, voor overtreding van de dis cipline, bet den spoorweg-administraties toegekende recht, zonder vorm van proces, arbeiders, die zicb schuldig hebben ge maakt aan lichte overtredingen, voorden tijd van hoogstens een maand in de ge vangenis op te sluiten, enz. enz. Door deze maatregelen tracht de Sowjet-regee ring de algemeene desorganisatie van de So wj et-spoorwegen te voorkomen. Moskou heeft niet getalmd, alle nieuwe voorschriften daadwerkelijk uit te voeren. Zoo is reeds de tweede chef van het station Chlystoenofka, Clomeits, beschul digd van het door nalatigheid veroorza ken van een spoorwegongeluk doodgescho ten. FOTO-ATELIER-COERTSE Fijne belepn Bordeaui-wijiei. v v -V UV- AT* y— 4' 1 ,V.' ruw, rood of beschadigd, worden weer spoedig gaaf en zacht door Btj Apoth en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6