Derde Blad Uvoor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DE VERLOREN ZOON. Levering van Drukwerk Firma L. J. Veerman, Sq. 5095 Vrijdag 6 Febraari WAARSCHUWING. Boekbespreking. Burgerlijken stand 1.) SPOOR'S MOSTERD. BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) In den straatweg alhier is een zeer scherpe, gevaarlijke bocht. De weg om geeft daar een stuk boomgaard, wiens boomen het uitzicht 's zomers totaal be lemmeren. Is daar met de wet in de hand niets tegen te doen En zoo er wat tegen te doen is, wat dan D. H. Dezer dagen reed ik met mijn auto een andere auto tegemoet. Deze laatste week niet ver genoeg uit en had zeker nog 75 c.M. verder kunnen uitwijken zonder in de berm terecht te komen. Ik moest in de berm rijden en bleef daarin steken, zoodat ik er niet uit kon. Een vrachtwagen en menschen met verschil lende werktuigen hebben mijn wagen weer op den weg geholpen, wat mij f 15 heeft gekost. Kan ik dit bedrag nu ver halen op den eigenaar van de auto, die niet ver genoeg uitweek K. J. H. H. Ik heb een huis gekocht, dat vroeger van mijn vader was, en ook door hem bewoond werd. Nu heeft mijn buurman de rijweg waar ik over moest laten ver vallen, door het plaatsen van een heining. Mijn vader heeft meer dan 50 jaren van dien weg gebruik gemaakt en wist niet anders, als dat het zijn eigendom was. Heb ik nu recht om die heining uit den grond te trekken en er over te rijden, of kan mijn buurman dat beletten Een abonné. U zult eerst dienen te onderzoeken of de grond inderdaad uw eigendom is. Is zulks het geval, dan kunt U de geplaatste heining er gerust uitdoen. Hebt U met een twijfelachtig geval te doen dan kunt U de heining er ook wel uitdoen, om daardoor eene procedure uit te lokken, waardoor de eigendom van den rijweg komt vast te staan. Het is ook mogelijk, dat de rijweg eigendom van uw buurman is en uw vader er een erfdienstbaarheid van rijweg op had. Dit kunt U mogelyk nog wel laten opzoeken in oude acten. FEUILLETON (Naar het Duitseh). In de helft van de 17e eeuw leefde in Bern een eerwaardige dame, me vrouw Helena Amthor, de weduwe van een zeer rijken en gezienen burger en raadsheer, die haar na een twaalfja rig huwelijk met twee kinderen achter gelaten had, terwijl zij nog in den bloei harer jaren was. Zij had elk aanzoek voor een tweede huwelijk afgeslagen en telkens verklaard, dat zij nog één ding op aarde te doen had, n.l. haar kinderen tot rechtschapen menschen op te voeden. Maar zooals het meer gaat, al te goede zorg wekt vaak het te genovergestelde uit van wat zij beoogt; zoo ook hier. Het oudste kind, dat bij den dood van zijn vader pas elf jaar was, was een flinke, maar eigenzinnige jongen, die een mannelijke tucht meer noodig had dan de teedere, toegevende verzorging der moeder, die dezen zoon al de beeltenis van haar te vroeg ge storven man verafgoodde en zijn vaak overmoedige wenschen niet kon weige ren. Het gevolg daarvan was, dat de jonge André, hoe grooter hij werd, des te slechter werd en zijn moeder in dank voor haar dwaze liefde veel verdriet aandeed. Toen zij tot inzicht van haar verkeerde opvoeding kwam, was het al te laat. De smeekbeden en vermaningen van zijn oom en zelfs de ernstige waarschuwingen en geldboe- Ik ben gehuwd, en daar mijn man is weggeloopen blijf ik met de kinderen zitten. Nu is mijn zoon met October in dienst gegaan, en van dien tijd af heb ik geen inkomen meer. Nu is mijn vraag Heb ik recht op vergoeding en zoo ja tot wien moet ik mij dan wenden Een abonné. Wend U tot den Burgemeester uwer woonplaats, daar het in uw geval zeer wel mogelijk is, dat uw zoon voor het verdere gedeelte van zijn diensttijd vrij stelling krijgt. Vergoeding wegens kost winnerschap wordt slechts bij hooge uit zondering toegekend. Vorige week kwam de Raad der ge meente Veen in vergadering bijeen. Het geval doet zich daar voor, dat iemand tot de raadsvergadering wordt toegelaten om een zeker adres mondeling toe te lichten. Gedurende eenige tijd nam die persoon aan de beraadslagingen deel. Acht U een en ander wettelyk geoorloofd W. De Raad is volkomen vrij om iemand in zijn vergadering toe te laten teneinde het een of het ander toe te lichten, het geen in de practijk nog al eens gebeurt met betrekking tot onderwerpen van technischen aard. Dat zoo iemand dan wel eens een oogenblik aan de beraad slagingen over het punt in kwestie deel neemt, ligt voor de hand en daartegen valt dan ook niets te doen. Ik heb een dienstbode voor onbepaalden tijd voor dag en nacht gehuurd met het bescheid dat ze om de 6 weken een dag naar huis mag gaan. Nu is de dienstbode op Woensdag 7 Januari, haar vrijen dag, naar huis gefietst. Toen zij even thuis was, deed zij terstond een boodschap voor haar moeder en kreeg daarbij een ongeval. Ik ben lid van de landbouw-onderlinge ziekte- en ongevallen-verzekering. Nu is mijn vraag, is voor dit ongeval de ver zekering aansprakelijk. Zoo neen, ben ik dat dan voor haar loon De dienstbode is in het ziekenfonds bij haar huisdokter. Nu blijft de dienstbode nog steeds thuis, terwijl ik meen, dat ze goed kan werken. Wat kan ik daaraan doen X. Uit de vraag maken we op, dat we te doen hebben met een boerendienstbode, die in hoofdzaak haar werk vindt in het boerenbedrijf. Is dat zoo, dan zal de landbouw-onderlinge in het aangegeven geval niets betalen, daar het ongeval plaats had geheel buiten het bedrijf. Waarschijnlijk evenwel kan krachtens de Ziektewet 80% van ^et 'oon worden uitgekeerd, maar geen kosten voor me dische hulp en verpleging. Welk bedrag het ziekenfonds uitkeert in deze kosten kunnen wij niet zeggen, daar dit bij de verschillende ziekenfondsen zeer verschil lend is. Maar hoe ook, in het genoemde geval is de werkgever aansprakelijk voor de betaling van het volle loon voor be trekkelijk korten tijd, d.w.z. ook voor de resteerende 20% indien krachtens de Ziektewet uitkeering wordt genoten ten bedrage van 80%. Indien het ziekenfonds niets betaalt, moet de werkgever uiterlijk ten, die hij zich door zijn wangedrag zich van de zijde van het stadsbestuur op den hals haalde, konden zijn ver wilderde natuur niet temmen, zoomin als de tranen van zijn bezorgde moeder. En zoo bestemde Mevrouw Helena ein delijk toe in datgene, wat haar na het verlies van haar man het bitterste was, de scheiding van haar zoon. Een neef in Lausanne, een welvarende koopman, had aangeboden hem bij zich in huis te nemen, in de hoop, dat een nieuwe omgeving en regelmatige arbeid een heilzamen invloed op denf verwaarloos den knaap zouden hebben. André, die toen juist twintig jaar oud geworden was, vond het prettig uit het eerbied- waardige „berenhok"', zooals hij zijn i vaderstad noemde, in Lausanne te ko men, waar hij zich, ondanks het toe zicht van zijn neef een veel vrijer en vroolijker leven voorspelde. Hij nam gonder de geringste aandoening af scheid van zijn moeder en zijn twaalf jarig zusje Lize en bewaarde de aan zienlijke som reisgeld in zijn beurs zorg vuldiger dan de moederlijke vermanin gen in zijn hart. Het was nog geen half jaar later, toen uit Lausanne het bericht kwam, dat André heimelijk uit de stad was weggegaan met achterla ting van een aanzienlijke schuld in speel- en wijnhuizen en dat hij een hem door de zaak toevertrouwde som gelds mee genomen had. Deze schulden en alle overige be taalde mevrouw Amthor zonder aar zelen, sprak er niemand over en be antwoordde alle vragen naar haar zoon steeds met hetzelfde antwoord: het gaat hem goed en van tijd tot tijd schrijft hij over zijn reizen. Het laatste was tot den tyd van zes weken de kosten voor behoorlyke verpleging en genees kundige behandeling betalen. Deze kosten kunnen op de dienstbode worden verhaald voor zoover ze veroorzaakt zijn door een langere verpleging dan vier weken. Als een broer mij vergunning geeft om op zijn land mollen te vangen en te doo« den, moet ik dan vergunning hebben om deze te vervoeren Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden Er wordt toch ver gunning verleend om mollenvellen te ver voeren. Een mollenvanger. Wanneer U de noodige vergunning hebt om op het land van een ander mollen te mogen vangen of te dooden, dan sluit deze vergunning niet tevens in zich het mogen vervoeren van mollen. Indien U eene machtiging hebt gekregen van den Commissaris der Koningin om mollen te mogen vangen of dooden dan werd U die machtiging niet verleend om U het rechtstreeks voordeel te verzekeren van mollen en mollenhuiden, maar om den eigenaar van den grond vrij te laten in dien hij de mollen voor zijn cultures schadelijk acht. Wilt U de mollen of mollenhuiden dus vervoeren, dan hebt U daarvoor eene afzonderlijke machtiging van den Commissaris der Koningin noodig. Een dorpsgenoot heeft als verdacht van het plegen van een misdrijf ruim drie maanden in voorloopige hechtenis doorgebracht en werd toen vrijgesproken. Kan hij nu aanspraak maken op eene geldelijke tegemoetkoming X. Z. Wanneer de dorpsgenoot terecht in voorloopige hechtenis werd gesteld, zullen er voor eene geldelijke tegemoet koming uit 's Rijks kas wel geen termen aanwezig worden geacht, ook al volgde later vrijspraak. Een onecht niet erkent meisje van 17 jaren moet noodzakelijk trouwen. Haar voogd weigert de noodige toestemming te geven. Kan de Kantonrechter haar nu helpen A. Y. Z. Zeker, kan in dit geval de Kanton rechter verlof geven om het huwelijk te mogen aangaan. Dezer dagen stierf een oom van mij. Nu ben ik een der drie erfgenamen, maar daar ik geloof dat er meer schulden dan baten zijn, heb ik bezwaar om mijn erf deel zoo maar aan te nemen. Hoe raadt U mij aan te handelen W. J. A. G. U hebt het recht om zich te beraden over de al- dan niet-aanvaarding der erfenis. Daartoe moet O eene verklaring afleggen ter griffie der rechtbank van het arrondissement, binnen hetwelk de erfenis is opengevallen. U hebt dan vier maanden den tijd om den boedel te doen beschrijven en er over te denken hoe U het best handelt. Wanneer door een erflater (waarvan geen familie overblijft) een testament na- geen leugen; daar hij, wanneer hij geld noodig had, wat nogal eens voorkwam, zich tot zijn moeder wendde, die hem nooit tevergeefs liet vragen. Wat er anders in zijn en haar brieven stond, wist geen sterveling. Zij sprak den naam van haar zoon niet meer uit en begon nooit zelf over hem te spreken, zoodat ook de anderen ten laatste hui verig waren om haar verdriet aan te roeren en André voor de heele stad zoo goed als dood was. Hijzelf scheen dat best te vinden, hij verlangde er nooit naar zijn geboortestad weer te bezoe- 'ken. Toen hij meerderjarig geworden was en hij zich van zijn voogden wil de vrij maken, meldde hij kortweg, dat hij op dien en dien dag in een café te Straatsburg te vinden zou zijn voor de uitkeering van zijn vaderlijk erf deel. De voogd, een reeds bejaard man, kon en mocht zijn jonge pupil niet zoo ver tegemoet reizen. Daarom be sloot mevrouw Helena op reis te gaan, een laatste stille hoop in haar hart, dat het wederzien op het vervreemde gemoed van den zoon een weldadigen invloed uitoefenen mocht. Toen zij ech ter na tien dagen terugkwam, was de zwaarmoedige trek in haar gezicht nog dieper dan vroeger en niemand kon zeggen, haar vanaf dien tijd te hebben zien lachen. En toch had het noodlot, dat zoo zwaar voor haar was, ook een troost dat een niet zoo zwaar gewond moe derhart bevrediging gegeven zou heb ben. Haar ander kind namelijk Lize, die zoowat acht jaar jonger was dan de verloren zoon, was zoo volgzaam en liefte n de vreugd van alle men schen, zooals haar broeder van alles Daar enkele concurrente-fabrikanten onze ftopfieichen, met Mosterd gevuld in den handel brengen, geeft on se naam in den bodem der flesch GEEN voldoende GAR ANTI S voor kwaliteit. ALLEEN nevenstaand Handelsmerk, op het etiket, waarborgt de bekende gelaten is, waarvan de uitvoering hiervan opgedragen is aan een bepaalde commissie, wie heeft nu de bevoegdheid (wanneer het eventueel niet nagekomen wordt volgens den laatsten wil van den erflater) of door wien wordt hier toezicht op gehouden. A. A. Het eenig mogelijke is, dat de erfge namen of een van hen, wanneer die ten minste nog bestaan, eene actie instellen bij de Arrondissements-Rechtbank. Een andere weg zouden wij niet weten. DE SCHATTEN DER AARDE. Iedereen weet, dat er steenkoolmijnen en zoutmijnen bestaan, doch slechts aan enkelen is het gegund deze zeldzaam interessante bedrijven nader in oogen- schouw te kunnen nemen. Er doet zich nu echter een mooie ge legenheid voor om kennis te maken met deze bedrijven zonder het risico van een reis door de mijnschacten. De N.V. Stoomtabaksfabriek Niemeijer te Groningen toont U in haar album „De schatten der Aarde" op buitenge woon interessante en duidelijke wijze het geheele bedrijf van een steenkoolmijn en een zoutmijn. Zij voert U eenige uren door deze ge weldige bedrijven en boeit u door den prettigen vorm, waarin het geheele ver haal is gegoten. De beschrijving wordt aangevuld door 120 plaatjes, welke zijn uitgevoerd in koperdiepdruk en uitmunten door dui delijkheid. In de tekst is tevens nog een aardige geschiedenis verwerkt van twee vrien den, welke beide verloofd geraken, zoo dat het boek dubbel interessant is om te lezen. Zoowel het album als de plaatjes zijn gratis verkrijgbaar op de bon*, welke zich in de alom bekende Ster-tabak, Friesche Heerenbaai, enz. der Firma Nie meijer bevinden W e voorspellen deze uitgave veel suc ces. DE ESPERANTO-RXAMBNS. De examens in het Esperanto werden hier te lande voor het eerst afgenomen in 1910 of 1911, doch toen bestond slechts één diploma In 1913 werden voor het eerst twee diploma's uitgereikt en wel dipl. A (Atesto pri lingva kapableco) en dipl. B (Atesto pri Instruista kapableco), Dit laatste geeft bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de taal. Yan 1913 tot 1922 werden resp. uit gereikt 175 A en 58 B diploma's. Na 1922 nam het aantal deelnemers bijna steeds toe Hieronder volgt een staatje, waarin wordt opgegeven, hoeveel can- didaten van 1922 tot en met 1930 wer» den toegelaten het tegenovergestelde geweest was. Al deze goede eigenschappen waren cok niet in het minst met een ernsti- gen wil bij haar aangekweekt, daar moeder, vooral in de eerste jaren, zoo lang André nog bij haar was, voor dit jongere kind zoo streng was, als zij toegevend voor haar lieveling was. Lize was nog een jong schoolkind, toen zij reeds heimelijk tranen vergoot, om dat zij bij haar broer ten achter was gezet en verdriet had om de onmogelijk heid om ook maar een vriendelijk woord of een liefkoozing te krijgen, waarme de de strenge vrouw tegenover den wilden jongen niet zuinig was. Daar entegen werd al het verdriet over het slechte gedrag van den zoon, het lie ve kind toegerekend, waaraan de broer zich zoo weinig gelegen liet liggen, 1 alsof zij heel niet op de wereld be- I stond. En toch bleef het kind de zacht moedigheid en vroolijkheid zelf, als- of het al vroeg al het verdriet dat moeder uit haar evenwicht bracht, be greep en besloten had alle onrecht- vaardigheden, die zij ondervond, als de luimen van een zieke te beschouwen. Later, na de vlucht van den jongen uit Lausanne, en terwijl hij meer en meer door zijn medeburgers werd ver geten, verbeterde de houding met haar moeder, die nooit blind geweest was voor de goede eigenschappen van haar kind, maar langzamerhand, door een duivelsche macht beheerscht, haar eigen ongeluk veroorzaakt had. Haar zwaar Igewonde moedertrots verzette er zich tegen ook maar door een zucht te ver raden, hoe bedroefd zij door haar zoon was. Zij gunde Lize nu de eerste plaats aan haar hart; en het leek vaak, als 1922 voor A 40 en voor B 10 cand. 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 A A A A 90 97 85 88 A 243 A 330 A 165 A 416 B 22 B 16 B 19 B 13 B 24 B 46 B 57 B 67 B 274 Totaal A1554 Zoodat, voor zoover bekend is, thans 1861 personen het diploma A of B heb ben behaald. Aangezien de A cursus te Nijmegen in samenwerking^ met de Radio-cursus van de K/R. O. jthans wordt^gevolgd door ongeveer 5000 cursisten, kan men voorzien,£dat de Esperanto-examens aan merkelijk zullen worden uitgebreid, vooral wat betreft het B examen. Het is een verblijdend teeken, dat de meeste deelnemers aan het B examen thans onderwijzers en onderwijzeressen zijn.' Zij voorzien terecht, dat binnen enkele^ jaren het Esperanto zal worden ingevoerd op alle j hoogste klassen der lagere scholen. Moge dit een aansporing zijn voor onderwijzers, die tot heden on verschillig waren ten opzichte van de wereld-hulptaal; Esperanto, om zich ein delijk ook eens met dit vraagstuk te bemoeien. ANDEIi Geboren: Hendrika d. v. G. Ver hoef en J. VerbeekAdriana d. v. A. Klop en H. J. KalisSelia Pieternella d. v. A. Sterrenburg en J. LievaartJan Marinus z. v. P. S. Timmermans en P. van Vuren. Overreden: H. v. Vuuren 77 j. BW* r* wed. van S. de Cloe J. van Hemert 57 j., echtg. van P. van RijswijkM. de Fijter 89 j wed. van J. W. MootM. Biesheuvel 71 j., wed. van A. van der Vliet; G. Crielaard 37 j., echtg. van W. A. de Fijter. NEDERIIEMERT. Geboren: Geertrui, d. v. G. van Heemskerk en G. A. Hobo Antonius, z. v. J. v. d. Pol en J. Biesheuvel. Getrouwd]: W. G. van Wijk, 25 j. en G. G. Visser, 27 j. O v e]r Fe d]e n": M. A. Bouman, 53 j., echtg. van G."Bruijgom R. Remmerde, 68 j. spoedig, net en billijk, door trachtte zij ite vergoeden, wat zij ïn vroegere jaren haar voor leed gedaan had. Nog altijd was zij spaarzaam met liefdesbetuigingen tegenover haar kind. Maar als zij "s avonds voor het naar bed gaan met haar smalle, bleeke hand over het bruine haar van het kind streek of haar kuste of „mijn lief kind'" te gen haar zeide, werd Lize rood van vreugde en kon pas na een uur, van geluk in slaap vallen. Ook zorgde moe der er voor, zooveel het met haar ernstige gemoedsaard overeenkwam, h;t kind alle genietingen der jeugd te la ten smaken, vroeg Zondags haar vrie ï- dinnen in het eenzame weduwenhuis en den mooien tuin, die daarachter lag en liet haar 's zomers aan kleine uit stapjes en feestjes deelnemen; maar om naar gelegenheden te gaan, waar gedanst werd, weigerde zij halsstarrig, hoe netjes het daar ook mocht toegaan. Het was alsof een innerlijk gevoel in haar tegen de voorstelling opkwam, dat de zuster zou dansen, terwijl mis schien juist in datzelfde uur haar broer een einde maakte aan een verloren le ven. Want dat het daarop moest uit- loopen was het spook, dat zijn scha duw dag en nacht over haar ziel wierp. Het huis, dat aan de familie Amthor al sedert vele geslachten toebehoorde, lag in de bovenstad, een oud gebouw van drie verdiepingen. In de beneden verdieping bevonden zich de woonka- j mer en de kamer, waarin de oude huls knecht en de trouwe dienstmaagd, te gelijk kokkin en huisbewaarder woon den. (Wordt vervolgd). yienwsbUd 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9