Binnenland Plaatselijk Nieuws stelde ramingen in strijd zouden zijn met de bepalingen der Armenwet. Naar aanleiding daarvan is door mii kennisgenomen van de desbetreffende bepalingen der Armenwet en werd het navolgende door mij gevonden „Een raadsbesluit om de armbestu ren te verzoeken aan het bestuur ee- ner werkloozenkas ten behoeve aan de z.g. uitgetrokken werkloozen uijf te(keeren een zeker bedrag, gelijk aan de uitkeering volgens het reglement der werkloozenkas, per werklocze en per dag, is in strijd met het beginsel van individualiseering van a,ard en vorm van de burgerlijke Armenzorg, neergelegd in artikel 29 der Armen1 wet. Missive van den Minister van Binnenl. Zaken van 6 Juli 1920 aan Ged. Staten van Friesland, W.B.A.* 3722, G. 3600). Geldelijke steun rechtstreeks uit de gemeentekas aan niet tegen werkloos heid verzekerde arbeiders behoort niet anders te worden gegeven dan in verband met het feit dat deze ar beiders bij werkloosheid van inkom sten uit arbeid verstoken zijn en be hoeftig kunnen zijn. Steun behoorti slechts te worden verleend indien dn voorzooverre daaraan behoefte be staat. Een raadsbesluit dat een be paalde uitkeering toekent aan een ie der zonder rekening te houden met de individueele behoeften en de per soonlijke eigenschappen in verband; met de omstandigheden der betrok kenen, druischt tegen de beginselen van een goede steunverleeniing in. (Besluit van 10 November 1922, A. B. 1922, blz. 342. B. S. no. 234). Eene ondersteuning uit de gemeen tekas, door middel van een burger lijke instelling van weldadigheid, aan bepaalde groepen van werkloozen, waarbij voor die instelling niet de gelegenheid is om artikel 29 der Ar menwet (ondersteuning naar behoef te) toe te passen, is in strijd met de wet. (Besluit van 12 September 192 C. V., B. S. no. 194, G. 3866, W. G. B. blz. 348, A. B. 1925, blz. 326)." Bii de behandeling van de begroo ting der gemeente Zaandam, dienst-i jaar 1931is met meerderheid van sterrtmen uitgemaakt, dat geen af zonderlijke Commissie in het leven kan worden geroepen, tot welke de valiede arbeiders zich om steun kon den wenden en wel omdat zulks in strijd zou zijn met de wet. Door de Kroon is een ingesteld 'beroep door den Raad der gemeente Jutphaas. tegen de beslissing van Ged. Staten van Utrecht, ongegrond verklaard, omreden de beoogde steunregeling zich niet met de bepalingen der Ar menwet verdroeg. In den Raad der gemeente Poortugaal is aangetoond, dat de Raad niet bevoegd is om' bindende bepalingen voor het Bur gerlijk Armbestuur vast te stellend Dat de gemeente niet bevoegd is om de voorgestelde regeling te tref fen, moge U blijken 'uit de circul- laire van heeren Gedeputeerde Star ten van Zeeland, dd. 29 Augustus 1930, voorkomende in de Gemeente Stem van 20 Sept. 1930, over welke circulaire ook is geschreven in de Nieuwe Rotterd. Courant van Zon dag 11 Januari 1931 en zoo zou ik nog wel door kunnen gaan. Hoe of andere gemeenten de zaak in het vat gieten is mij nijet bekend, maar wel weet ik, dat zij evenmin als de gemeente Almkerk bevoegd zijn om uitkeeringen naar ieen zekeren maatstaf aan een ieder, die zich daar voor aanmeldt, te doen. Op Uw vraag of de heeren Raadsleden zelf niet be kwaam waren om tegen het ingezon den stuk van den heer de Witt te ageeren, wil ik U opmerken, dat er hier hoogstens twee raadsleden zijn, die deze courant lezen en vermoed, dat de anderen er onkundig van zijn, en daarom zou ik het flinker van den heer de Witt gevonden 'hebben, wan neer hij er voor gezorgd had, dat ie der raadslid een exemplaar van het blad had tehuis gekregen, nu heeft hij ze mijns inziens in den rug aan gevallen, wat ik niet flink kan noe men. Dat door mij tegen het ingezon den stuk van den heer de Witt is geageerd, heb ik uit overtuiging ge daan en niet om raadsleden te beha gen van zulk gedoe houd ik nu een maal niet. Dat de rechtstreeksche steunuitkee- ring is opgehouden is niet de schuld van de heeren raadsleden of de wet houders en ook niet de oorzaak van mijn ingezonden stuk, zooals de lui stervink het heeft willen voorstellen. Daar ik ondergeschikte ben, past het mii niet om de juiste aanleiding daar van te noemen en zult U daaromtrent nog eenig geduld moeten oefenen U komt er wel achter Nu het zoo langzamerhand twaalf uur is geworden, wil ik het hierbij laten en hoop U hiermede naar ge noegen te hebben beantwoord. Met U en den heer de Witt wil ik de arbeiders, die nog niet georgani seerd zijn, toeroepen„organiseert U, en wel in Uw eigen belang en in dat van het algemeen". Na groete, Hoogachtend, Q J. VAN DER WIEL. Almkerk, 7 Febr. 1931. EEN ZONDERLING AAN HET WERK. Dezer dagen is op een laten avond bij een familie, wonende aan de Lörentz- laan te Zeist, iemand het huis binnenge komen, hoewel de bewoners aanwezig waren. Mijnheer bevond zich boven mevrouw beneden. De binnendringer, die zich gehuld had in een witte doek, om z'n aangezicht te verbergen, vorderde van mevrouw, die zich toevallig allèèn in de kamer bevond, dat zij hem het geld zou geven, dat zij juist bezig was jp tafel uit te tellen. De vrouw des huizes riep uit alle macht om hulp, waarop de indringer zich haastig uit de voeten maakte, zonder eenig geld mee e nemen en zonder iemand kwaad te ioen. De familie was natuurlijk hevig geschrokken en deed van het gebeurde aangifte bij de politie. Dit geval, aldus het „Vad", staat niet op zich zelf. Er zijn den laatsten tijd zoowel in Zeist, op Bosch en Duin en op andere punten van de gemeente Zeist soortgelijke feiten bekend geworden. Bij deze gevallen, die in hun toedracht alle min of meer dezelfde bijzonderheden brachten en waarbij er onderscheidene waren, waarbij de binnendringer zich toegang tot woningen had verschaft of pogingen daartoe had aangewend, ver toonde de man zich meestentijds in een omhulling, zoodat z'n gelaat voor de menschen verborgen bleef. In al deze gevallen sloeg de man bij het maken van alarm op de vlucht. Het geval in de Lorentzlaan te Zeist heeft zich op nagenoeg dezelfde wijze afgespeeld. Naar alle waarschijnlijkheid is het een patiënt die in ontoerekenbaarheid zonder linge handelingen doetde finesses van de tot dusver aangegeven gevallen ver toonen vrijwel voortdurend sterke over eenstemming en dat heeft alreeds vol doende uitgewezen, dat men met één persoon te doen heeft. WEDERINSTELLING VAN DEN CRISISDIENST. Uit overweging dat het wenschelijk is, „enkele met de huidige crisis onl middellijk verband houdende uitga ven te brengen ten laste van het Leeningfonds 1914 en in verband! daarmee de inkomsten van dat fonds tijdelijk te versterken", heeft de re geering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot aanvulling en wijzi ging van de Leenigwet 1914 inge diend. Voorgesteld wordt o.m. een nieuw artikel 32bis van de Leeningwet, lui den deTen laste van de begrooting van het Leeningfonds 1914 wordert gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933 tevens gebracht uitgaven, welke bij die begrooting als crisis.uitgaven worden aangewezen. 1 Ter versterking van de aan den crisisdienst ten goede komende mid delen stelt de regeering "een tijdelijke opcentenheffing (dertig) op den ta baksaccijns op sigaretten voor en wel voor het tijdvak van 1 April 1931 tot 31 December 1933. Naar een globale raming zal de opbrengst van deze opcenten een jaarlijksche bate van ongeveer vijf millioen gulden op leveren. EEN TRANSFORMATOR ONT PLOFT. Zaterdagavond is een der transfor matoren van de Provinciale Electri- citeitsmaatschappij, staande in (het buurtschap „Het Wormen" bij Apel doorn, doorgeslagen. Een geweldige vlam sloeg uit het transformatorenge bouw, waarin in totaal een zestiental transformatoren staan opgesteld. Ten gevolge van de explosie werd de ge- heele Veluwe in duister 'gehuld. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er na een half uur in. om onder leiding van Ir. Bruins, bedrijfs leider van de P. G. E. M., het vuur te blusschen, waarna de stroomle^ vering over de Veluwe weer kort plaats vinden. De schade wordt op f 60.000 a f 70.000 geschat, die echter door zekering wordt gedekt. EEN ZONDERLINGE VOLKSTEL LER. Vrijdagavond meldde zich bij een bewoner van de Bellamystraat te Am- Amsterdam een man aan, die vertel de, dat hij in verband met de volks telling de woning moest controlee- ren. De bewoner van het huis was reeds „geteld" doch had er geen bezwaar tegen om zijn woning nog eens te la ten zien. Nauwelijks was de „volksteller" echter over den drempel of het bleek, dat hij minder onschuldige bedoelin gen dan hij had voorgegeven, voor zijn bezoek had. Onverhoeds wierp hij zicht op den eenzamen bewoner van het huis. De ze, hoe verrast ook, verweerde zich! krachtdadig en gaf den indringer van katoen. Toen de laatste bemerkte, dat hij 't onderspit zou delven, nam hii de beenen. De bewoner van het huis bleef achter, met 'n klein wondje boven het liinkeroog. De politie stelt een onderzoek in. ONDEUGENDE FABRIEKSMEIS JES CONTRA EEN STATIONS CHEF. De stationschef van een niet on vermaard plaatsje in ons land is klein van persooneen ondermaatsch man zou men kunnen zeggen. Voorts hoe het komt weten wij niet kan hii niet al te best overweg met de houderessen van weekkaarten meis jes uit de stad, die op fabrieken wer ken. //ij schijnt dit levenslustige goedje vaak een standje gegeven te hebben. Druswerd op wraak gezonnen en niet tevergeefs. Als de trein voor 't vertrek ge reed staat, komen er tallooze meisjes hoofden door de portierraampjes. Met groot geduld wachten ze bet laat ste moment vóór het vertrek af en de lachende oogen gericht op den kleinen chef roepen ze ineens al len tegelijk: „Hoe groot moet hii worden Plichtmatig steekt de chef natuur lijk de rechterarm met het seinappa- raat in de hoogte en onder scha terend gelach wuiven zijn „vijandin nen" hem toe. De wraak was zoet. o STUDENTEN IN GEVECHT MET PORTIERS. Op het terrein van het nieuwe Aca demisch Ziekenhuis te Lei(den heb ben eenige ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De eerstejaarstudenten, die de la boratoria bezoeken, moeten sedert ee nige dagen langs een bepaalden toe gangsweg, welke gelegen is langs de trambaan Wassenaar—Den Haag, de ze laboratoria bereiken, wat voer hen een grooten omweg beteekent. Vrijdagmorgen probeerden zii nu langs den ouden korten toegangs weg aan den Rijnsburgerweg de labo|- ratoria te bereiken. De portiers be letten hun dit. Er ontstond een handgemeen, waarbij vier studenten *de portiers aanvielen. Een der portiers werdi daarbij door een student met eert scherp voorwerp gestoken. De poi- litie maakte een einde aan de ongeh regeldheden en de dader, de student J. G. B., werd meegenomen naar het politiebureau. o BOTSING TUSSCHEN TREIN EN SCHIP. Bij het passeeren van de brug over de Hoogeveensche vaart is te Meppel de locomotief van een sneltrein naar Groningen in botsing gekomen miet een schip, dat door den stroom te gen de brug was gedreven, zoodat de voorsteven daar overheen stak. Hoe wel de botsing vrij hevig was, had er geen ontsporing plaats. De locomoi- tief werd niet ernstig beschadigd, ter wijl van een aantal wagons de tree planken werden versplinterd. Het schip kreeg een gat in den voorste ven. De trein had tien minuten ver traging. IN DE STEEKVLAM GEKEKEN. In Bolzano (Bozen) deed 'zich den laatsten tijd bij verschillende perso)- nen) een vreemde oogziekte voor, welke aanvankelijk deed denken laan de epidemie van dezen |aard die in Mexico zooveel slachtoffers heeft ge maakt. Na een onderzoek bleek evenwel dat al deze personen getuigen waren geweest van werkzaamheden aan de trambaan, waarbij een autogeen lasch- apparaat werd gebruikt en dat een geheimzinnige ziekte veroorzaakt was door de ultra-violette stralen van de vlam van het toestel. KEURING VAN~1DEKHENGSTEN. Bij de j.l. Vrijdag 6 Febr. te 's Bosch gehóuden keuring van dek hengsten werden door de stamboek- oommissie goedgekeurd „Superieur de Zuiddorpe" B 1214, eig. P. Bouman, Aalburg. „Sultan" B 1102, eig'. Joh. Kuij- perg, St. Oedenrode. „Indigine de Gilze" B 1261, eig. B. Wouters te Someren. „Mon Beau" B 1231, eig. Ant. v. d. Lang enb erg, Helvoirt. Door de Rijkscommissie werd goedgekeurd „Coureur D'avenir'', veulenb. 46708, eig. H. Koopman, Kessel. HEUSDEN. Bij resolutie van den Minister van Financiën is met ingang van 16 Februari 4931 verplaatst, de Rijksklerk J. K. Vos van Helmond, kantoor der Registratie, naar het kantoor Amsterdam. Bij de stemming in de Ned. Herv. Gem. om voor 10 jaar het recht van be noemingen beroepen etc., wederom aan den Kerkeraad toe te kennen, werden uitgebracht door Heusden 30 stemmen voor en 27 tegen, door Herpt 2 voor en 0 tegen en door Oudheusden 6 voor en 7 tegen, zoodat in den bestaanden toestand geen verandering kwam. Sedert Maandag is het water in de Maas weder binnen haar oevers ge komen, zoodat de toestand thans normaal is. Gehoopt wordt, dat zulks zoo blijft te meer waar men nagenoeg den geheelen winter last van het hooge water heeft gehad. Zaterdag j.l. had alhier een voet balwedstrijd plaats, tusschen „L.O.N.G.A." en „Wilhelmina" te Wijk. De wedstrijd welke van het "begin tot het einde zeer spannend was, werd nadat de rust met 0 0 stand was ingegaan, tenslotte door/ „L.O.N.G.A" met 31 gewonnen. Maandagavond te 8 uur, had bij den heer Ant. van Dijk, eene ledenver gadering plaats van de „Heusdensche Winkeliersvereeniging. Als gewoonlijk, opende de Voorzitter met een kort welkomswoord tot de aan wezigen, de vergadering, wenschte de leden en hunne huisgenooten een geluk kig en voorspoedig jaar en uitte den wensch, dat het met hunne zaken in alle opzichten moge wel gaan. Spreker ging in gedachten even terug naar. het afge- loopen jaar en zeide. dat gezien de malaise welke overal heerscht en die terdege door den winkelstand wordt gevoeld, er toch geen reden van klagen was. De beide winkelweken, welke door de Vereeniging in het afgeloopen jaar werden gehouden, waren een waar succes, en hebben zeker tot grooteren omzet aanleiding gegeven. De laatste winkelweek tijdens de St. Nicolaasdagen, beeft de kas nog een voor- deelig saldo opgeleverd van f 40. ondanks de groote uitgaven welke ?oor de vereeniging hieraan verbonden waren. Spreker dankte nogmaals allen voor hunne samenwerking en ging over tot 't afwerken der agenda. Hierna werden door den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor gelezen en zonder op of aanmerking vast gesteld. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat een lang geleden gegeven belofte eindelijk in vervulling zou komen, namelijk, dat aan ieder lid een gedrukt reglement, gratis zou worden ter hand gesteld, wanrin hunne plichten en rechten tegenover de vereeniging zijn vastgelegd. Doch alvorens daartoe over te gaan, meende het bestuur, gezien de ervaringen tijdens het bestaan der vereeniging opgedaan, dat het regle ment eenige kleine veranderingen en tevens enkele aanvullingen behoefde. Daarna werden de Statuten en Reglement doorden voorzitter langzaam en duidelijk voorge lezen en na enkele opmerkingen en vragen betreffende den uitleg van sommige arti kelen, door de leden gesteld, in zijn ge heel goedgekeurd en vastgesteld. Daarna kwam een voorstel van het bestuur, tot royement van een buitenlid of donateur. Een en ander werd door het bestuur nader toegelicht en weid het bestuursvoorstel bij tweederde meerder heid van stemmen aangenomen. Enkele leden maakten nog gebruik van de rondvraag, waarna de Voorzitter dank bracht aan de aanwezigen voor hunne samenwerking en tot sluiting overging. AEMKERK. Onzen dorpsgenoot den heer C. M. Pouli is thans benoemd als bestuurslid van de Chr. Zangersbond „De Drie Pro vinciën". Bij de Correspondent der Arbeids bemiddeling waren op 7 dezer nog 14 werkloozen ingeschreven. Wij maken onze lezers nog eens op merkzaam, dat heden avond als voordrager voor de Ger. Jeugdcentrale, in de zaal Dekker zal optreden de heer A. Post van Scheveningen. Terwijl dienzelfden avond voor de Herv. Jongel.vereen, alhier hoopt voor te gaan Ds. D. A. v. d. Bosch van 's Gravenhagen. A.s Vrijdagavond hoopt de ver eeniging „Schrift en Belijdenis" in de Consistoriekamer der Herv. Gemeente een vergadering te houden. In deze gemeente doet zich thans weder een geval van mond- en klauw zeer voor. Naar wij vernemen, zijn tot Bestuurs- leden van de Herv. School vereen, herkozen de Heer H. Burghout en J. Toonen. ANDEE. De timmermansknecht Lies Mans alhier had het ongeluk met een zijner handen tusschen de electrische zaagma chine te geraken, tengevolge waarvan zijn duim ernstig werd geblesseerd en hij zich direct per auto onder geneeskundige behandeling moest stellen. De werkman Marc, van Rijswijk alhier, had het ongeluk met zijn voet onder een kar te gerrken, tengevolge waarvan hij dit lichaamsdeel dermate kneusde, dat geneeskundige moest worden ingeroepen. Doordat het schrok sprong het voor een kar gespannen paard van W. den Dekker alhier vnn den Maasdijk. De kar kwam tegen een telefoonpaal terecht en kantelde, waardoor het zoontje van Den Dekker er onder geraakte. Hij werd slechts licht aan het gezicht gekwetst. De kar werd deerlijk gehavend. BOMMELERWAARD. De laatste dagen kenmerkte zich door meer kooplust in aardappelen, van daar stijgende prijzen. Hoewel de voor raad niet meer zoo groot is, verwacht men geen lage prijzen. Op 't oogenblik besteed men f 4 50 tot f 5.00 per H.L. Met den hooihandel is 't treuriger ge steld, de voorraad is nog groot en de omzet niet noemenswaardig. Voor de beste kwaliteiten durft men f6 a f7 per 500 K G. te bieden, mindere kwa liteit (slecht gewonnen) f2.50 a f3. Vette varkens 14 a 20 cent. Ook in de veehandel worden lagere prijzen be steed. Biggen, waar de aanvoer ter markt nog gering, zijn lang zoo duur niet als 't vorig jaar. Voor f 40 koopt men een prachtig biggetje, waar men vorig jaar -5 gld. voor gaf, ook daar zit voor de fokkers weinig voordeel op. Voor de kleine boer wordt de toekomst met zoo rooskleurig aanschouwd, 't Is misère en als 't nog minder moet worden dan kunnen de verhuurders van hooilanden eveneens met bezwaren het aankomende voorjaar tegemoet gaan. B AB YLONIëN BROEK. Bij de Wed. S. alhier is onder het vee de zoozeer gevreesde ziekte „Mond- en Klauwzeer" uitgebroken. Het is te hopen, dat deze ziekte zich niet verder uitbreid. CAPELLE. Ds. A. van Willigen alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Opheusden. De landbouwer P. K., in de Nieuw- straat, vond een dezer dagen een beste melkkoe dood in de stal. Naar we ver nemen, dekt verzekering de schade. DRUNEN. Veiling van 5 Febr. Reine d'Or 1821 ct. Geelzuur 20 23. Brederode 18 24. Id. II1416. Spruitjes 22—31. Id. II 10—18. Id. III 39. Spruitkoppen 16. Schor- seneeren 643 Wortelen 12X/V Juin 57. ld. II 14. Sjalotten 510. Kroten 26. Veldsla 20 -22. Kastan jes 5 6. Erwten 1315, Droge boontjes 2326. Alles per kilo. Roodekool 411. Wittekool II 24. Savoyekool 1—9. Boerenkcol 1— 3y2. Cocosnoten 1112. Citroenen 2—21/^- Selderie 26. Alles per stuk. Knolselderie 7 —47. Snijselderie D/g 2V2. Prei 10—22. Id. 1—8" Alles per bos. Tomaten f2—2.25 per kistje. HERPT. De auto van den bierbottelaar T. J. uit Heusden kwam in deze gemeente in botsing met de auto van de N.V. Vroom Dreesmann uit 's Bosch. Met eenige materieele schade aan de eerste auto, liep dit ongeval af. NEDERIIEMERT. Maandagmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Op het verzoek van de Nederl. Vereeniging van fabrieksarbeiders om voor de in de gemeente aanwezige werkeloozen een steunregeling in het leven te roepen, werd afwijzend beschikt. Aan de geitenfokvereen. werd voor 1931 een subsidie toegekend van f25. Met 4 tegen 3 stemmen werd het verzoek van de aankoopsvereen. om een pakhuis te bouwen voor het opslaan van kunstmest van de band gewezen. Besloten werd op bevel van Ged. St. van Gelderland een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Poederooyen te heffen voor het bezoeken van kinderen, uit deze gemeente van de openbare lagere school te Aalst. Er zal een vergoeding worden verleend van den kostende prijs per leerling. Deze regeling zal moeten ingaan 1 Januri 1928, dus met terug werkende kracht. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten om, als de P.G.E.M. over- mocht gaan tot electrificatie der gemeente, deze dan straatverlichting en verlichting in de gemeentegebouwen zal laten aan brengen. (Volledig verslag volgend nummer.) OUDENDIJK. Terwijl het ijs nog zeer zwak was, waagden Vrijdag reeds enkelen om op de Uiterwaard te gaan schaatsenrijden. Toen echter een paartje lustig aan het zwieren was, bleek de last te zwaar en beiden maakten kennis met het natte element. Hoewel het ongeval goed afliep, was het voor anderen toch een teeken vooral voorzichtig te zijn. Minder goed bracht het Mej. K. er af, die kwam te vallen bij het schaatsen rijden en door een schaats ernstig aan haar been verwond werd. SLEEUWIJK. Over het gemeentelijk overzetveer GorinchemSleeuwijk zijn gedurende het afgeloopen jaar 1930 gepasseerd 71489 auto's, tegenover 53712 in het jaar 1929. Overgezet werden tevens 432355 personen tegenover 385018 in 1929. Maandagmorgen is door de glad heid op den „Hoek" een vrachtauto, af komstig uit Wijk, van den dijk gereden. De chauffeur, die alleen in de auto zat, liep eenige kneuzingen op, terwijl de auto ernstig beschadigd werd. 's Middags werd de auto door een kraanwagen van de firma Van Mill uit Gorinchem wederom op den dijk gebracht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2