HUN HA Imwh DE VERLOREN ZOON. Uitgave: Firma L, J. VEEEMAN, Heusden. No. 5098 Woensdag 18 Februari 1931. Pit ffliiiBf Masi Hit 2 bladen VERSTOPPING li au ton gerecht flensden FEUILLETON BivuRttiilastri. Wrijf Uw pijnlijke spieren UND VAN ALTEN^ Dit blad verscbyrt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uar en Vrijdagmorgen 9 uar ingewacht. tabletten TEGEN STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 6 Februari 1931. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, van het Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Eene zitting met veel verdachten en met eene propvolle publieke tribune, stellig als gevolg van de werkeloosheid. C. J. M, P. v. d. M. en M. J. S.. allen te Eethen hadden, ofschoon behoorlijke oproeping was gedaan door Burgemeester en Wethouders, geen dienst gedaan bij het beproeven van de brandspuit te Babi loniënbroek. Getuige Burgemeester Brune Ik weet niet wat het met die menschen is. Vroeger kregen ze belooning en nu niet meer. KantonrechterKrijgen de menschen in de geheele gemeente Eethen geen be looning meer of alleen maar te Broek Getuige Brune In de geheele gemeente niet meer. KantonrechterHoewel de Broeksche spuit wel geen brandblusscher eerste klasse zal zijn moet zij toch bij brand zooveel mogelijk kunnen praesteeren en daarom is geoefend personeel en een zoo goed mogelijke spuit noodzakelijk. De Heeren thuisblijvers geef ik ieder f 5.00 of 3 dagen. M. J. v. d. B., landbouwer te Genderen, had de slooten in zijn land io den Veen- schen polder niet gereinigd van onkruid en ruigt. Verdachte zegt dat hem in November 1929 is medegedeeld, dat een schouw zou plaats hebben. In begin Januari 1930 heeft hij de slooten in orde gemaakt, want wegens het hooge water kon dat niet eerder. Getuige C. Schreuders voorzitter van den polder, zegt dat verdachte m 1929 is aangeschreven welke breedte en diepte j de slooten moesten hebben. Het gaat nu j in deze zaak echter niet over 1929, maar wel over de schouwvoering van 24 Oct. 1930. 25 Oct. d.a.v. is verdachte opnieuw (Naar het Duitseh.) 3.) „Zwijg", viel de moeder hem in de rede, met een doffe, bevende stem, die hem nog vreeselijker toeklonk dan het rollen van den donder. Zij zag bijj deze woorden den vreemdeling zoo we zenloos aan, dat haar dochter naar haar toevloog om haar te ondersteunen, als zij flauw mocht vallen. Maar dit ge beurde niet. „Doe de balcondeuren dicht", beval de vrouw, terwijl zij zich aan de leu ning van een stoel vasthield, „en roep dan Valentijn. Zeg hem niets. Maar haast je! Het lijkt mij toe, alsof ik stemmen vanuit den tuin hoor. In een oogenblik had het meisje de balcondeuren gesloten en was de kamer uitgesneld. De vreemdeling bleef een paar oogenblikken met de moeder alleen. „U redt mijn eer en mijn vrijheid," zei hij stamelend, „misschien wel mijn leven. Maar wees er van verzekerd, edele vrouw, wat u doet doet u niet voor een onwaardige, een verworpeling, en mijn eigen moeder, die het leven van haar zoon, met alles wat zij had, afkocht toen hij in roovershanden viel, zal uw barmhartige daad „Daar moet u geen woord meer over spreken; wat ik doe, doe ik niet aangeschreven dat er een herschouw zou plaats hebben op 7 November. We heb ben met verdachte steeds last, anders zou het zoo ver niet zijn geloopen. Kantonrechter Maar er zal stellig wel weer wat anders achter zitten. Zijn de mededeelingen van het Bestuur aan ver dachte uitgereikt Getuige Schreuders Ja, de bode Klop heeft dit gedaan. Kantonrechter Dan stel ik de verdere behandeling uit en wil den bode C. J. Klop te Andel nog eens als getuige hooren. J. A. v. W., autoverhuurder te Gen- deren, is ten laste gelegd dat hij te Sleeuwijk aan het veer zou hebben post gevat en vervolgens zijn auto bij gedeelten had verhuurd. Verdachte Ik heb daar wel post gevat, maar ik heb mijn auto niet verhuurd ik had die menschen aangenomen voor heen en weer van Dussen naar Sleeuwijk. Getuige de Rooij, arbeider te Dussen Ik heb de auto niet afgehuurd, maar heb gewoon betaald. Kantonrechter tot getuige Heb je voor elke reis apart betaald. Getuige de Rooij Ja Edelachtbare. Kantonrechter Ik zal de verdere be handeling dezer zaak eens vier weken uitstellen en als ik dan hoor dat je niet meer snort, dan zal ik je licht straffen, maar indien je blijft snorren dan krijg je een flinke straf, die je het snorren wel zal afleeren. En dan draag ik den opperwachtmeester der marechaussée van der Plas, op, je gangen na te gaan en mij over ruim drie weken een rapport te doen toekomen. A. B. koopman, zonder vaste woonplaats, somstijds verblijf houdende in een slaap stee genaamd „het Koffiekannetje" te Heusden, was stomdronken geweest in de Wittebroodstraat aldaar. Kantonrechter Ik wou dat dat koffie kannetje op de Mookerhei stond, dan had ik geen last van die ellendige individuen die er dikwijls onderdak vinden. Ik geef verdachte f 15.of 15 dagen, want ik vind het ergerlijk dat die bij elkaar ge bedelde centen altijd maar weer in jenever worden omgezet. C. B. arbeider te Rijswijk had zijn leerplichtigen 13 jarigen jongen niet naar school gestuurd. In de vorige zitting was verdachte bij verstek daarvoor ver oordeeld tot f10.of 5 dagen. Thans komt verdachte in verzet en licht nu een en ander persoonlijk toe. KantonrechterWaarom ben je de vorige keer niet hier gekomen om mij dat te vertellen, dan had ik direct reke ning kunnen houden met je minder wel gestelde omstandigheden Nu heb je er dubbele moeite mee. Je straf zal ik veranderen infl.boete of 1 dag hechtenis. H. v. L. vrachtautoehauöeur te Ros malen was eenige maanden geleden met zijn wagen in een sloot gereden. Eenige weken te voren is hij bij verstek ver oordeeld voor het Kantongerecht te Heusden tot een straf van f100 boete of 50 dagen hechtenis, zoomede ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Verdachte is van dit vonnis in verzet gekomen. Getuige Colijn, landbouwer te Dussen, verklaart dat hij verdachte op den be- wusten avond te Meeuwen heeft gezien en dat hij toen dronken was. Getuige stond op twee passen afstand toen ver dachte met zijn auto in de sloot lag en dat was omstreeks acht uur. Getuige Theo van Sint-Truien, chauffeur te Meeuwen, zegt dat hij juist met zijn autobus uit de richting Dussen kwam rijden toen verdachte vanaf het café van de Wit weg reed. Dat rijden ging slecht en erg van den eenen naar den anderen kant van den weg. Ik kreeg den indruk dat verdachte niet nuchter was toen hij in de sloot reed. Ik heb verdachte toen goed gezien. In de verte kwam vanaf Meeuwen een vrachtauto aanrijden met gedoofd licht. De getuige Mejuffrouw de Wit geboren Leemans caféhoudster te Dussen, is wegens ziekte niet verschenen, waarvan eene doktersverklaring is overgelegd. KantonrechterEn toch wil ik deze getuige hooren. Indien zij over 14 dagen nog niet kan komen zullen we haar thuis een verhoor gaan afnemen. Om zich aan dat verhoor op eenigerlei wijze te ont trekken zal haar niet gelukken. Autobus door een trein gegrepen, 3 dooden en 11 gewonden. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur is een autobus van den heer G. Kupers te Ven ray, die een geregelden dienst onderhoudt tusschen Venlo en Venray, op den spoor wegovergang onder Blerick door trein 1730 welke om 3 minuten over 1 uit Venlo vertrokken was gegrepen en bijna 200 Meter meegesleurd. De autobus werd versplinterd. Van de 15 inzittenden werden 3 personen opslag gedood, 5 zwaar en 6 licht gewond. De baanwachteres had vergeten de af- sluitboomen tijdig te laten zakken. Uit Venlo werden aan het „Hbld." nader de volgende bijzonderheden ge meld Om 1 uur was de autobus van den heer Kupers uit Venlo vertrokken. Vijf tien personen, die uit de omliggende plaatsen naar Venlo waren gekomen om de Zaterdagsche markt te bezoeken, had den in de bus plaats genomen. Even vóór den overweg in de spoor lijn VenloRoermond bij den wachtpost 66 aan den Horsterweg te Blerick loopt de breede straatweg ongeveer honderd meter evenwijdig met de spoorbaan. De autobus, bestuurd door den chauffeur Wieferink, reed iets vóór den trein, welke om drie minuten over één uit Venlo was vertrokken, uit. Gelijk met den trein kwam de autobus aan den overweg en omdat de boomen niet gesloten waren, reed de bestuurder door. Toen de bus midden op de rails was, werd zij door den trein gegrepen en, hoewel de machi nist nog uit alle macht remde, kon hij niet verhinderen, dat de auto ongeveer honderdvijftig meters werd meegesleurd. De schok was ontzettend. Angstige kre ten klonken langs de spoorbaan en van KLOOSTERBALSEM alle kanten snelden menschen naar de plek des onheils. Uit de nabijgelegen kazerne rukte onmiddellijk een colonne militairen uit om hulp te verleenen. Brokstukken van de antobus werden over een lengte van honderd meter langs de spoorbaan gevonden. De kap van de bus lag aan de andere zijde van den spoorweg. De marechaussee stelde onmiddellijk een onderzoek in en tegen 3 uur arri veerde het parket uit Roermond, de subst - officier van justitie mr. dr. P. J. W. Rieter en de rechter-commissaris mr. F. A. J. Marres. Over het resultaat van dit onderzoek valt uiteraard nog niets mede te deelen. Vast staat, dat de baanwachteres, raej. Ebben, wier man als ploegbaas en oudste zoon als wegwerker verder op de lijn aan den arbeid waren, te laat uit haar huis kwam om de spoorboomen neer te laten. Men deelde ons nog mede, dat de vrouw, moeder van een gezin van veer tien kinderen, in hoogst overspannen toe stand naar het ziekenhuis te Venray is overgebracht. DE ONBEWAAKTE" OVERWEGEN. Zaterdagmorgen is aan den on bewaak ten overweg bij de wattenfabriek van de firma Utermohlen te Vaassen de vracht- auto van den expediteur Van den Es- cherst door een trein, komende uit de voor u. U bloedt viel zij zichzelf in de rede, daar haar oog op een plek aan zijn schouder viel, waar groote bloeddruppels door het zwartzijden buis kwamen. „Het is niets", antwoordde hij snel, zijn handschoen tegen de plek duwend. Ik bemerk het nauwelijks." Lize kwam binnen, achter haar de oude huisknecht. „Valentijn," zei me vrouw, „je gaat met dezen heer naar boven en wijs hem het bed in de kamer je weet het wel. Niemand mag weten dat hij hier in huis is. Aan Dina zal ik het zeif wel vertellen. Je kan toch verbinden? Onderzoek de wonden van mijnheer, boven in de kast liggen zwachtels er liggen in de lade ook hemden hij moet behan deld worden als of hij mijn eigen zoon was. Vooruit! Ik hoor loopen!" Allen luisterden met kloppende har ten. Werkelijk hoorde men boven het kletteren van den regen uit stemmen in den tuin. In hetzelfde oogenblik had de oude huisknecht den vreemde uit de kamer gebracht en moeder en dochter waren alleen met elkaar. „Kindlief", zeide zij met een beven de stem, „ga eens naar beneden, naar Dina. Ik zal onwaarheid moeten spre ken en ik wil niet dat je het hooren zal." „Moeder", zeide Lize.. „laat mij hij u blijven. Beneden zou ik van angst omkomen. Gelooft u toch niet, dat het u als kwaad aangerekend zal worden, vooral niet door mij, wat u doet om een menschenleven te redden." Ondertusschen werd er driemaal aan de gesloten deur geklopt." „In naam der wet," riep een stem „doe de deur open." „Wie is daar zoo laat?" antwoord de mevrouw Helena, en haar stem klonk zoo kalm, alsof er niets gebeurd was. „Een dienaar van het gerecht!" klonk het antwoord. „Doe open of de deur zal opengebroken worden.!" „Ga heen, Lize", zei de moeder met zulk een luide stem, dat men buiten elk woord verstaan kon. „Ik moet zeg gen, dat is iets nieuws in onze oude stad Bern, dat de politie in een vreed zaam burgerhuis bij nacht en ontij binnendringt. Ik hoop, dat u een af doende reden kunt opgeven, wat de aanleiding van dit bezoek is. U weet, wie ik hen, en dat ik in mijn huis geen gespuis herberg, dat achtervolgd wordt." De man van het gerecht, die met een haastigen blik dadelijk alle hoe ken doorzocht had, bleef verlegen voor de rijzige gestalte van mevrouw staan en sloeg voor haar laatsten strengen blik zijn oogen neer „Vergeeft u ons, mevrouw Amthor," stamelde hij, terwijl hij zijn beide knech ten een wenk gaf om buiten te blijven, en den knop van zijn degen, verlegen in zijn hand draaide, „wij zijn een ver- metelen jongen man op het spoor, die daar beneden zich aan wangedrag en moord heeft schuldig gemaakt. Hier boven hebben ze, toen ik naderde, de de lieden uit de herberg zien vluchten, in groote getale over de muren en hekken en wij konden de sporen tot in uw tuin volgen; wij hebben één van zijn handschoenen hier bij het raam gevonden. Daarom heb ik het tot mijn plicht gerekend „Bij mij in te breken, alsof enijn huis een toevluchtsoord voor moorde naars was? viel de vrouw hem in de rede en keek hem streng aan, dat j hij als een betrapte zondaar op het tapijt staarde, verlegen over de natte voetsporen, die hij er op gemaakt had. „Gaait u nu weg en kijk een andere keer beter uit, bij wien u aanklopt." „En morgen aan den dag zal ik mij bij den schout beklagen, dat de stad zulk wangedrag toelaat en dat een rus tige burger 's nachts een bezoek kan krijgen van de macht die huiszoeking komt doen en van heling beschuldigd wordt." De man wilde nog een verontschul diging inbrengen, maar het gebieden de handgebaar van de vrouw, die hem de deur wees, liet hem niet aan het wcord komen. Met gebogen hoofd ging hij heen. Hij was nauwelijks over den drempel, of Lize deed den grendel weer op de deur, viel vervolgens op een stoel neer en zuchtte diep, zoo zeer had zij in angst gezeten. „Blijf jij hier," zei de moeder na een poos. „Steek een kaars aan, ik wil naar boven gaan." „Moedertje", waagde het kind te zeg gen, „zou u niet liever u ziet zoo bleek, het doet u te zeer aan.'" Mevrouw Helena gaf geen antwoord, nam de kaars van haar dochter aan en ging met een uitdrukking in haar gezicht, ,ailsof er niet veel ergers meer gebeuren kon, de kamer uit. Zij was een strenge trotsche vrouw, die zich zelf te goed vond om zich te verla gen met een leugen uit te spreken. richting Zwolle, gegrepen. De chauffeur, een zoon van den expediteur, zag het ongeluk aankomen en wist zich bijtijds in veiligheid te brengen. De auto is totaal vernield. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag om twaalf uur was G. J., knecht bij de brouwerij „De Gekroon- pe Valk* te Dordrecht, aan de Wijnbrug bezig eenige vaten bier te lossen. Plotse ling gleed hij uit en viel in de Voor straathaven. Hoewel hij bijna direct uit het water werd gehaald, bleken de levens geesten reeds bij hem te zijn geweken. ZIJN VROUW MET VITRIOOL GEWORPEN. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de strafzaak tegen den 34 jarigen banketbakker, later circusknecht, H. J. van W., die zich te verantwoorden had gehad wegens zware mishandeling met voorebdachten rade. Verdachte had op 27 Aug. zijn vrouw, waarvan hij gescheiden leefde, met vitriool gegooid, waardoor zij zeer ernstig aan ge laat, borst, beenen en armen werd gewond. De Rechtbank veroordeelde hem wegens zware mishandeling met voorbedachten rade tot een gevangenisstraf van 4 jaren. Het O. M. had 8 jaren geëischt. o GRIEP TE BOXTEL. De griep woedt te Boxtel in hevige mate. In sommige straten zijn huis aan huis geheele gezinnen ziek. Bedrijven als posterijen en spoorwegen kunnen slechts door krachten uit andere plaatsen gaande worden gehouden. FANTASTISCH "VERHAAL VAN EEN 15-JARIGEN BENGEL. De Antwerpensche correspondent van de „Msb." meldt Op een Antwerpensch politie-bureau heeft zich de 45-jarige H. St. uit Zeven bergen aangemeld, die het volgende verhaal deed. Hij was werkzaam te Breda op het „Radio Centrum*. Toen hij een paar dagen geleden op het kantoor kwam, sprong een kerel achter een bureau vandaan en bedreigde hem met een groot mes. S. moest den man wijzen waar het geld en de papieren lagen. Nadat de boosdoener heel wat op zak had gestoken, dwong hij den jongen mee te gaan. S. was zoo benauwd, dat hij gewillig volgde. De man nam hem mee naar België. Te Neer pelt kreeg S. een nieuwe regenjas en een nieuwe pet. Van daaruit ging het naar Antwerpen, waar de geheimzinnige persoon plotseling verdween. S. ging in een logement over nachten. Aldus het zonderlinge verhaal van den Nu "had 'zij zich in haar eigen oogen en in die v,an haar kind vernederd, terwille van een vreemdeling, die geen ander recht op dit offer had, als dat hij gezworen had bij hem, die haar, grootste verdriet w,as. De deur, waaruit zij vertrokken was. bleef half open, zoodat Lize hoorde, hoe zij met moeizame schreden de trap opging, hoe zij meermalen uit rustte, alsof zij adem en moed moest scheppen voor den zwaren gang naar, de kamer van haar verloren zoon, waar zij sedert jaren niet meer geweest wasL „Hij ligt bewusteloos", zeide delude Valentijn, die haar op den drempel te gemoet kwam. „Ik heb hem verbon den, maar toen ik hem een schoon hemd aantrok, viel hij als dood van onder mijn handen neer. Ik zal koud water halen: er is ansders geen gevaar bij. Het bloedverlies heeft het hem gedaan." H'j ging vlug de trappen af naar; beneden en de vrouw trad de kamer, binnen. Daar lag de vreemdeling met gesloten' oogen op bed, de mond van pijn half geopend, zoodat men zijn tanden kon zien. Het blonde haar was van zijn zeer bleek voorhoofd teruggestrekem en droop van bloed en regenwater. Op den grond lag zijn baret en zijn zijden buis, benevens een geheel van bloed doorweekt hemd, dat Valentijn door een schoon vervangen had. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD vosr Us! liiü ui IltBsiBi m mtt9i.lt Langstreat ti 16 gQiieUrwaard fit) Apoth. ca OrofiBtco en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemdej AKKER'» verzacht verrassend^ snel. ,Geen goud zoo goed."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1