Tweede Blad Mo. 5098 Woensdag 18 Februari Ziek -I- voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parijsche jfloriebrieven. Pluimveeteelt* Burgerlijke Stand. Plaatselijk ftieiiwg. BEHOORENDE BIJ HET iet wit, dat de bruidjes dragen.... EEN RAZE VOOR FLUWEEL. Het kan van den morgen tot den avond gedragen worden. Er zullen weinig vrouwen zijn die niet an fluweel houden. Ik geloof zelfs dat luweel in het oog van haast alle men* ichen iets moois en fijns is. Waarom :ouden we anders spreken van fluweelen 'Ogen en fluweelen huid, van fluweelige :rasvelden en rozenblaadjes Fluweel >ekoort ons door z'n mooien glans, de achheid en warmte van de stof, z'n sier- ijke wijze van plooien en vallen. Fluweel maakt dezen winter bijzonder eel opgang. Indien men wil kan men oijna z'n geheele garderobe van fluweel kiezen. Een fluweelen mantel japon, hoed en fluweelen schoentjes. Zoodra we uit bed stappen 's-morgens kunnen we ons al in fluweel steken, in een aardige fluweelen pyjama of ochtend japon en een paar fluweelen pantoffeltjes. Kleedt men zich aan, zoo heeft men lieve, eenvoudige japonnetjes voor in huis, b.v. tabaksbruin geribt fluweel met een smal fluweelen band om het middel van voren dichtgestrikt. Van hetzelfde fluweel kan men ook een tailleur-cos- tuum kiezen om in de ochtenduren mee uit te gaan. Hierbij behoort dan een fantasie-zijden blouse. Het meest komt fluweel echter te pas in de namiddag- en avonduren. Dan zien we het in beeldige kleuren, koningsblauw, myrthegroen, krentenrood. Dan bewon deren we fijne zwart fluweelen japonnen met niet anders dan Venetiaansch kant opgemaakt. Voor visitetoiletten zagen we ook flu weel met heel kleine motiefjes bedrukt, erwtjes, smalle staafjes, fijne streepjes, kleur op kleur, b.v. een lichtgroene flu weelen japon met donkergroene staafjes bedrukt, hetgeen iets heel fijns en wa zigs geeft. Een japon van effen hazel nootbruin fluweel is met een fichu van ffen zijden mousseline in dezelfde tint afgewerkt. Fluweelen handschoenen. Dat voor avondmantels en -capes veel fli weel wordt genomen, vertelden wij reeds ee ander maal. Minder om de warmte dan om het schoone uiterlijk kiest men het. En dan draagt men er een sier- lyk avondhoedje bij, een tulband van sterkgekleurd fluweel b.v., met een of ander tyjou versierd en met een pluim op zij, die >p den schouder afhangt. Zeer chic zijn ook lange, zwart fluweelen handschoenen met wit fluweelen ribbetjes. Dito bloemen. Behalve de stoffen die geheel en al van fluweel zijn, vinden we ook teere, gazige weefsels, waarop fluweelen bloe men of noppen en relief voorkomen. Deze stoffen, zijn dikwijls prachtig van kleur en buitengewoon soepel, juist om-| dat ze slechts gedeeltelijk van fluweel zijn De garneering. Onder de kleinere kleedingstukken zien we korte fluweelen jasjes, fluweelen ves ten, fijne wit fluweelen en lange Russi- sche blouses en, natuurlijk ook tuniekjes en sjaals. En verder vinden we fluweel als garnee- ring. Wanneer we niet goed weten, waar mee we een blouse of japon zullen afwerken zoo biezen we fluweel. Dat staat altijd goed en is bijzonder modieus. Een flu weelen ceintuur om het middel, glad of gedrapeerd, een fluweelen stuk aan den schouder of aan den rok, fluweelen bies jes langs volants, een fluweelen kraagje en manchetten zulke kleinigheden knap pen het eenvoudigste japonnetje op. Het Bruidje in den winter. Wit- fluweel veel bloemen. Ook in den winter vinden huwelijken plaats, al is het dan niet het uitgezochte jaargetijde. Behalve natuurlijk voor de gene die fortuinlijk genoeg zijn om in het warme Zuiden van de lente te gaan genieten of voor eenigen tijd in de ber gen aan wintersport te doen. Daar lange monwen, sleepen en lange rokken niets ongewoons meer zijn kunnen de bruidstoiletten geheel volgens de lieerschende mode gemaakt worden. Men kiest er dikwijls heel fijn, soepel wit fluweel voor dat geheel zonder gar neering gebruikt wordt. Het kapsel van de bruid is een kunst stuk op zichzelf en er wordt buitenge woon veel zorg aan besteed. Het moet in harmonie zijn met de stijl van het toilet en ook met het gezicht en de ge laatsuitdrukking van het bruidje. Van daar dat er oneindig veel variaties voor komen op dit gebied. Bloemen krijgen weer meer beteekenis bij het huidige bruidstoilet. Niet alleen worden ze op de japon gehecht maar sommige bruidjes dragen in plaats van bijouteriën, een breeden armband van bloemen, met een lint vastgestrikt. WILHELMINE. VOOR DE HUISVROUW. JAPANSCHE MATTEN. In elk huis kan men ze vinden, bij arm en rijk hebben ze burgerrecht verkregen. Als niet een Japansche mat ligt in de slaap kamer voor het bed of wachtafel, heeft wel de serre een vloerbedekking van dit luchtige, lichte materiaal. Of wel in gang en kinderkamer is dit vlechtwerk aangewend als muur bespanning; tegen een deur hangt een mat van bizonder mooi patroon, in kleuren, die het oog prettig aandoen; achter den kapstok om den wftge- kalkten muur te bedekken prijkt een Japansche (soms ook is het een Chi- i neesche) mat. Frisch is het, niet kostbaar en heel gemakkelijk schoon te maken, dit riet werk, dat eerst in latere jaren zooveel opgang gemaakt heeft. Maar één be zwaar heeft het: als het niet vakkun dig en voorzichtig behandeld wordt, kan het niet bogen op groote duur zaamheid. Zoo is het glad verkeerd op Japansche matten met sterke, krach tige hand uit te slaan en nóg onver standiger, om bij die bewerking het arme slachtoffer bij de uiterste hoeken vast te houden. Het laat zich wel be grijpen, dat zelfs een mat van heel goede kwaliteit een dergelijke hardhan dige manier van reinigen niet lang uithoudt. De hoeken en kanten laten los, de draden, die bij het vlechten gebruikt zijn, hangen weldra ieder af zonderlijk en het ooglijke van den mat is verdwenen. Rieten matten moeten zoo weinig mogelijk met de hand wor den uitgeslagen. In die gezinnen, waar een stofzuiger gebruikt wordt, komt dat vlechtwerk in de eerste plaats in aanmerking om, rustig op zijn plaats liggende, te worden uitgezogen''. Heeft de „groote bromvlieg" nog niet haar entrée de chambre gemaakt, dan moet men Japansche en Chineesche matten, om ze schoon te maken, over een stok of lijn hangen, de uiteinden sa men nemen en met een matteklopper luchtjes er tegenaan slaan, opdat het stof kan wegvliegen, maar het weef sel niet wordt beschadigd. Op die ma nier behandeld, kunnen de matten ja renlang mee. INENTING VAN KIPPEN TEGEN POKKEN EN DIPTHERIE. In het verschenen verslag van de Rijksseruminrichting te R'dam wordt daarover het volgende gezegd. Hoewel met het vaccin, bereid vol gens de methode „Beach", n.l. gedoo- de smetstof subcitaan ingespoten, wel gunstige resultaten verkregen worden, bleek toch, dat men aan de huidin enting met levende smetstof de voor keur gaf, omdat hiermede betere re sultaten verkregen werden. Men heeft op verschillende wijzen getracht de fsmetstof der diptherie van kippen te verzwakken, teneinde haar voor de huid inenting geschikt te maken, zonder dat het gelukte een methode te vinden, welke bruikbare resultaten gaf voor de toepassing in het groot. De invoering van de smetstof der duiven-pokken als stof tegen de diptherie der kippen heeft dit vraagstuk tot oplossing gebracht. Deze smetstof kan onverzwakt worden gebruikt, zonder gevaar voor versprei ding der ziekte aan andere kippen en kan vrij gemakkelijk op groote schaal worden bereid, terwijl ze in drogen toestand langen tijd voor gebruik ge schikt blijft. De bereiding der entstof geschiedt op de volgende wijze, Smetstof der duivenpokken wordt in de geplukte huidborst der duiven ingewreven, waar door op de geheele behandelde plaats een hevige eruptie optreedt. Wanneer het ziekteproces zijn hoogtpunt bereikt heeft wordt de duif gedood. De ont stoken huid wordt nu verwijderd en gedroogd. Zoodra deze geheel droog is wordt ze fijn gemalen. Dan ver krijgt men een fijne poedervormige mas sa, welke vermengd met 80 pCt. glyce rine als entstof bij kippen kan gebruikt worden. De enting geschiedt op de volgende wijze. Nadat aan den voorkant der pooten of van een der pooten even boven het spronggewicht 10 a 15 vee- ren zijn uitgetrokken, wordt de huid licht gescarificeerd, waarna de entstof i wordt ingewreven. Met 1 cM3 entstof kunnen 10 a 15 kippen worden behan deld. De enting werkt niet alleen voor behoedend, maar in besmette koppels kan men er eene merkbare begunsti ging van het genezingsproces mede con- stateeren. door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde Rijnliardi s Poeders U spoedig helpen Mijnhardt's Grieppoe- ders. Hoofdpijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoest poeders. Maagpoeders. Rheumatiek- poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hier op 1 Prijs per poeder 8 et. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. ALMKEKK. Over de maand December 1930. Geboren: Dingena, d. v. B. v. d. Heuvel en J. de Ruiter; Bastiaan, z. I v. A. Hoeke en M. Monshouwer; Leen- dert, z. v. G. van Bruggen en M. A. Buchner; Tresia Fransisca Willemina, d. v. Adr. v. d. Oord en Ant. M. Jos. van der Pluijm. Getrouwd: P. Kamerman, 27 j. en W. J. Westerhof, 21 j. Overleden: J. van Andel, 81 j., wed. van A. C. van Hemert; D. in 't Veld, 85 j.Joh. A. v. d. Meijden, 4 m.; A. Snoek, 73 j.W. J. Middel koop, 46 j., echtgen. van J. Nieuwen- huizen; A. Confurius, 91 j.; J. de Graaf, 74 j., wed. van Joh. Branderhorst. Over de maand Januari 1931. Geboren: Arie, z. v. M. de Vries en M. Chr. Candel; Anneke, d. v. Joh. A. van Breugel en J. Pruijsen; Dirkje, I d. v. P. van Vugt en H. de Ruiter; 1 Maaike Adriana, d. v. Joh. v. Breugel en Adr. Ch. v. d. Stelt; Anna Hendrika, d. v. W. Kamp en J. Kraaiveld; Ber nard Ype, z. v. A. Dönszelinann en N. Wielinga; Cornelis, z. v. H. Pruijsen ten H. KI. van Beest; Bastiana, d. v. A. Groeneveld en D. Versteeg. Getrouwd: H. van Breugel, 19 j. en L. Kroon 18 j.; G. Sterk, 25 j. en A. Boterbloem, 24 j.; D. van den Heuvel, 30 j. en J. van Haaften, 24 j. Overleden: G. Jungerius, 85 j. s (ÜKAVENMOEII. Geboren Antonia Johanna, d. v. P. J. van Dongen en H. A. Bogers; Arie, z. v. P. Treffers en J. M. Nieu- wenhuizen. GetrouwdJoh. v. d. Berg, 26 i j. en Corn. Blok 28 j. Overleden: Corn. Kerst, 78 j., wed. van M. van Dalen; E. van ler- sel, 54 j. VEEN. Over de maand Januari 1931. Geboren: Elisabeth, d. v. J. Zon neveld en M. C. v. d. Velden. Overleden: Joh. K. Hille, 42 j., echtgen. van H. Verbeek; Matt. Tim mermans, 24 j.Corn. d. Dekker, 68 j., echtgen. van J. v. Helden. ALMKEKK. Wegens ziekte onder de leden is de uitvoering van de Chr. gem. zangvereen. „Hallelujha", op Woens dag 18 Febr. tot nader te berichten datum uitgesteld. DRUNEN. Veiling 12 Febr. Appelen 23—28 ct., id. II 14—20 ct., Brederode 22—24 ct., id. II 17—19 ct, Diverse stoofperen id. II 9—13 ct, Spruiten 2537 ct., id. II 1737 ct., id. Ill 4—15 ct., Spruitenbollen 6—13 ct., Juin 47 ct., Sjalotten 7—11 ct., Kroten 4—6i/2 ct., Veldsla 20—24 ct., Wortelen 1—2 ct., Knolraap 2x/23i/„ ct., Droge boonen bruine 18—21 ct", id. witte 2325 ct., Vijgedalen 1313 ct., Soeperwten 10—14 ct., Schorsenec- ren 713 ct. per kg. Bloemkool 17 23 ct., Roodekool 3—8 ct., Savoijekool 29 ct., Boerenkool 14i/2 ct., Witte- kool 310 ct., Cocosnoten 11—12 ct., Citroenen li/22. ct., Selderie 1—7 ct, per stuk. Peterselie 2i/23 ct., Seld rie 1518 ct., Snijselderie 2i/22y2 ct., Prei 1523 ct., id. II 4—12 ct. per bos. 's LK A VEN MOER. Op Vrijdag 20 Febr. a.s., des avonds om 7 uur, zal in de O.L. schcol een vergadering belegd worden om te Spreker is de heer Broen. Toegang vrij. WIJK. Voor de vacante plaats van een onderwijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 5 sollicitan ten aangemeld. WELL. t Voor het diploma E.N.S.A.I.D. slaagden' de dames: Antoinetta va.i Uitert; Henrica van Geffen; Johanna de Noo; Johanna van Hemert;, uit Well. Maria Aarts; Wilhelmina Vras; Ge- rarda de Wit, uit Ammerzoden. DE FINANCIEN DER ZENDING. Het Zendingsbureau meldt ons: Gemeten naar den maatstaf van de inkomsten in de overeenkomstige maand van 1930 is de maand Januari niet on gunstig geweest. Er is totaal ontvan gen een bedrag van bijna f33.000. Aangezien er dit jaari elke maa id 183.2000.noodig zal zijn, heeft Janua ri wel reeds een aanzienlijken ach.er- stand veroorzaakt, maar deze is kLi- ner dan die van Januari 1930. Ook de eerste week van Februari is beter geweest en heeft f12.000. opgebracht. Er zijn alzoo teekenen, dat de boodschap welke op de verschil lende vergaderingen is gebracht door degenen, die haar daar gehoord hebbe i wordt doorgegeven en dat men mei het toen medegedeelde gaat rekening houden. Het zou zeer verblijdend zijn als dat inderdaad het geval was en als ter zooveel mogelijk gewaakt werd tegen verderen achterstand. «O—i 52. Juist op dit oogenblik kwam er een ge weldige golf aanrollen, die het vlot op het strand smeet. Rob en Ouwe Daan hadden geen letsel bekomen, klauterden haastig overeind en zorg den, dat ze buiten het bereik van het schuimende water kwamen. 53. Rob staarde verschrikt en bedroefd naar de 8tukken van het vlot, die door de golven heen en weer geslingerd werden. „Nu is er geen sprake van, dat we hier voorloopig vandaan komen, Daan I" merkte hij op. „Maar we moeten in ieder geval blij znn, dat dit avontuurtje ons vlak bij de kust overkwam." 54. Hij nam Daan mee naar de grot, waar ze buiten het bereik van de wind en het zeeschuim waren. Rob zag sporen op het zand en riep uit„Er is hier een inlander geweest. Laten we het spoor volgen. Misschien kan hij ons helpen." Ze drongen dieper het hol binnen. jfienwsblad j komen tot oprichting van een afdeeüng van den Chr. Nat. Werkmansbond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5