Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VERLOREN ZOON. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. -Vo. 5100. Woensdag 25 Februari 1931. Binnenland. Bij Hoofdpijn Na de Wasch Und van altekA FEUILLETON Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Mijn hard t'g Poeders ïoor it Laid m Heusden en Alim.de Langstraat en fle Buiiltrwiird Dit blad Terschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, «1 franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE RIJKSMIDDELEN. In de eerste maand van het nieuwe jaar zijn de Rijksmiddelen f 1.6 miilioen gebleven beneden een 12e van de ra ming. De grondbelasting en de perso- neele belasting zijn bij dit cijfer uitge schakeld. Voor die beide belastingen die voortaan grootendeels aan de ge meenten ten goede zullen komen, is een 12e van de raming met f5.6 miilioen overschreden. De oorzaak hiervan is, dat geraamd is wat in het dienstjaar 1931 aan het Rijk ten goede zal komen, terwijl de opbrengst in de eerste maand nagenoeg uitsluitend betalingen bevat over vorige dienstjaren. o GRIEP. In de gemeente Gorinchem zijn thans ongeveer 3000 personen aan griep lijdende. De ïiekte heeft er een goedaardig karakter. AUTOBUSSEN. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van de N.V. Zuider-Stoom- tramwegmaatschappij te Breda tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord- Brabant, waarbij aan de Algemeene Trans portonderneming te Utrecht vergunning is verleend tot het in werking houden, voor zoover het Noord-Brabantsch grond gebied betreft, van een autobusdienst van Gorinchem over Sleeuwijk, Schans, Nieu- wendijk, KeizersVeer, Raamsdonksveer, Keizersdijk, Geertruidenberg, Made, Wa genberg en Terheijden naar Breda. OVERREDEN ËITGEDOOD. Te Zuiderveen bij Winschoten is het dochtertje van den heer Bodewes door een vrachtauto overreden en gedood. EEN RIJKE BEDELAAR. De zuster van het Groene Kruis te Voorschoten vond op den openbaren weg een pakje, dat een bedrag aan geld, groot f 2700, inhield. Zij deponeerde haar vondst bij de politie. Thans is de rechtmatige eigenaar zich komen aanmelden. Hij bleek een bedelaar te zijn. o BRAND. De boerderij, bewoond door den vëe- houder Krol te Follega (F.), is tot den grond toe afgebrand. 33 Stuks vee kwa men in de vlammen om. Pe oorzaak moet gezocht worden in het omvallen van een lantaarn. Alles was verzekerd. EEN ONEERLIJKE~POSTZEGEL HANDELAAR. Een 48 jarige postzegelhandelaar te (Naap het Duitsch.) 5.) En toen heeft hij zich in zijn vader stad gevestigd en mijn moeder ge trouwd en een groot bedrijf begonnen en toch altijd aan hier gedacht, zoo dat hij er niets tegen had, toen ik hem mijn wenschen vertelde. Ik geloof haast dat hij dacht, dat hier een trekpleis ter voor mij was, omdat ik in Augs burg vijf en twintig jaar geworden ben en nog altijd ongestraft in alle blauwe en zwarte oogen gekeken heb. Zoo ging ik in de beste stemming twee weken geleden weg, steeds door naar het zuiden en met een boot over de schoone Bodensee, en gisterenavond, toen het donker werd, kwam ik door de poort de stad binnen. Ik bedacht, dat ik bij den heer Aufdenbühel, zoo als men zegt, niet met de deur in huis kon vallen, maar ik stalde mijn paard en ging toen de stad eens doorwande len, zooals ik altijd doe, als ik ergens vreemd aankom, om mij van een en ander op de hoogte te stellen. Maar gisteravond bekwam het mij slecht dat ik niet eerst wat was gaan eten. Want na den snellen rit in de groote warm te, want het onweder wilde nog maar *iet komen, kreeg ik plotseling groo- ten dorst en dacht, hiervan te bezwij ken, als ik niet spoedig een glas wijn aou kunnen krijgen. Daarom vroeg ik s Hage is door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf wegens het afleveren van een met valschen opdruk voorzienen Badenschen postzegel van 12 kreuzer, als zijnde echt, voor f 550. In hooger beroep stond vei dachte voor bet Gerechtshof aldaar terecht. De pro cureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. ERNSTIGE AANRIJDING NABIJ NIJMEGEN. De tandarts dr. Roosen, die met zijn auto van Malden op weg was naar Nij megen heeft het ongeluk gehad ter hoogte van den scheidingsweg onder de gemeente Malden, een meisje aan te rijden. Het kind kwam onder de auto en was na enkele oogenblikken overleden. De auto botste vervolgens tegen een boom. Dr. R., die zelf bestuurde werd gekwetst. Hij werd naar het Canisius-Ziekenhuis vervoerd. POGING TOT DOODSLAG- Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht een man uit Bargercompascum, thans gedetineerd, verdacht van poging tot doodslag op de familie Bos aldaar, door met een revolver en een geweer op hen te schieten, terwijl hij zich bo vendien aan verkrachting zou hebben schuldig gemaakt. Het O. M. eischte twaalf jaren gevan genisstraf. BRAND IN EEN RESTAURATIE WAGEN. In den restauratiewagen van den trein, die om 8.56 uur Vrijdagmorgen van Den Haag vertrokken was, brak even voorbij Delft een brandje uit doordat de ketel der centrale verwarming was doorgebrand. Treinpersoneel trok aan de noodrem om te voorkomen dat het vuur door de snel heid van den trein zou aanwakkeren. In den restauratiewagen waren gezeten het hoofdbestuur van het Roode Kruis, bij welk zich ook Prins Hendrik en zijn adjudant bevonden. De trein kon na vijf minuten oponthoud de reis vervolgen. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Grieppoeders. Verkoudheids- poeders. - Kiespijnpoeders. - Hoestpoeders. Maagpoeders - Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Vlijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. beneden in de stad aan een net gekleed burger of ik in een herberg, waarlangs ik kwam en waar ik dansmuziek hoor de, ook goeden wijn kon krijgen. „De wijn was goed," gaf deze ten antwoord, ,,maar het gezelschap deug de niet. Als hij naar mijn kleeding oor- deelen mocht, zou ik daar mijnsgelijken niet vinden." ,,Ik zou wel in een stal willen gaan." gaf ik lachend ten antwoord, „als ik wist, dat ergens in een melkvat roode wijn was." En ik liet den man staan, die mij bedenkelijk nakeek en ging over de brug recht op de herberg toe. Toen ik echter de deur opendeed, zag ,ik dat ik niet voor niets gewaar schuwd was en dat ik in een stal bij domme koeien meer goede zeden en manieren zou hebben gevonden dan daar. Of het een herberg voor dieven was, weet ik niet, maar de rneesten zagen er uit of zij den galg ontloo- pen waren of al hun best deden om er aan te komen. Mannen en vrouwen keken mij allen aan en stootten el kaar met den elleboog aan, toen ik binnenkwam, alsof zij zeggen wilden: „Wat is dat voor iemand, die zich onder ons durft te begeven?" Daar ik mij echter schaamde het hazenpad te Ikiezen en ook meende, dat een vreem deling veel ongestraft doen kon, ging ik in een hoek aan een onbezet tafel tje zitten en liet mij rooden wijn bren gen. En daar ik mij stilhield, scheen men ook spoedig aan mij gewend te Taken. Bovendien waren de meesten reeds half dronken en in gesprek met elkaar verdiept en anderen weer onder hielden zich met de vrouwen. Onder POGING TOT VERGIFTIGING. Het O.M. bij de rechtbank te Mid delburg heeft Vrijdag 2 jaar gevan genisstraf geëischt tegen de 43-jariige M. T. B., uit 's Heer Arendskerke, die volgens de dagvaarding C. de AVaard vet met rodent er in had voor gezet om op zijn brood te smeren. De man bemerkte een vreemden simaak en heeft het stuk brood, waar op hij het vet met het vergif had ge daan, uitgespuwd, zoodat hij er geen ernstige gevolgen van heeft gehad. Mr. J. J. Heijse pleitte vrijspraak en vroeg; onmiddellijke invrijheidsstel- ling van de vrouw, wat de rechtbank echter weigerde. VERDUISTERD^" De justitie te Amsterdam heeft doen arresteeren den administrateur- van de Maaatschappii „Arti et Amicr- tiae" aldaar op igrona van het feit, dat hij de kas van de Maatschappij en idie van de stichtijng „Het Wedu wen- en Weezenfonds'' voor ruim een halve ton heeft benadeeld. Door ge fingeerde boekingen i(n de admini stratie had de gearresteerde, die reeds geruimen tijd in betrekkihg was en het volle vertrouwen genoot, ontdek king van zijn knoeierijen weten tjel voorkomen. Omstreeks September j.l. liep |het echter mis en kwamen ide gepleegde feiten aan het licht. De beschuldigde is in het Huis van Bewaring opgesloten. LIEFHEBSTER VAN EEN GOED KOOP SLOKJE. De wijnhandelaar B. te Hillegers- berg vermiste sinds geruimen tijd ver schillende flesschen wijn, jenever, port, likeur enz. Hij 'begreep niet waar dit alles bleef, maar Maandag ontdek te hij het. Een dame kwam.bij hem in den winkel om een maatje citroen jenever te koopen. De heer B. moest, om het gevraagde te krijgen, even bukken. Opeens zag hij, dat de dame van deze gelegenheid gebruik maaak- te orn een flesch witten wijn onder haar mantel te stoppen. 'Zij was dit maal niet vlug genoeg. De heer B. dacht direct aan alle vermiste fles schen en hield de idame in den winkel totdat de politie ter plaatse ver scheen. Deze heeft haar naar het bu reau gebracht, waar zij heeft bekend, reeds geruimen tijd van den hr. B. flesschen wijn, jenever, port, enz. te hebben ontvreemd. In haar woning werden nog eenige volle flesschen be nevens verscheidene geledigde in be slag genomen. De dame werd in be waring gesteld. GELUKTE INBRAAK TE ROT TERDAM. Zaterdagmorgen is door een werk ster ontdekt, dat er des nachts inge broken is in een groot kantoorpand aan het Nieuwland te Rotterdam, waarin o.m. op de eerste étage geves deze laatsten was er één, die het netst gekleed was, maar anders niet veel be ter dan de rest. Zij danste niet, zong ook niet en de wijn scheen haar ook niet te s. maken. Zij zal naast een for- schen, sterken man, die kleeren droeg, die vroeger betere dagen gekend had den, maar nu door modder- en wijn vlekken bevuild waren. Ook zijn ge laat moest vroeger niet leelijk zijn ge weest, voor hij dat roode lidteeken had, dwars over zijn, voorhoofd tot aan den neuswortel en die rood door- loopen oogen en die stoppelige baard. Ik moest voortdurend naar dat twee al kijken, hoe hij met een moedeloos ge- baar, alsof geluk en ongeluk hem ge lijk waren, de dobbelsteen op tafel liet rollen en als liij gewotinen had, zijn meisje met het hoofd tegen ha ir schou der stootte, om haar aan te duiden, dat zij het geld opstrijken moest. Zij nam dan een lange dolk, die voor haar op tafel lag, en legde met den scherpen kant de munten op zijde, zooals men vuilnis met een bezem wegveegt. Hier bij zeiden zij niets, terwijl zijn twee speelgenooten, vermetele jonge kerels met roode gezichten en glazige oogen, steeds in het Fransch en Spaansch vloekten en met de vuist op tafel sloe gen. Dat scheen eindelijk het meisje te vervelen en toen zij geeuwend om keek, viel haar blik op mij, dien pij nog heel niet opgemerkt had, want toen ik binnenkwam, sliep zij juist een beetje tegen den schouder van haar vrijer geleund. Nu moest mijn klee ding haar wel opvallen, of den ring, die ik aan mijn vinger droeg, of ik viel in eenig ander opzicht in haar smaak, hoe het zij, zij begon een brutaal oogen- ligd is het kantoor van den graan handel H. Hanno. In een van de klei ne kantoorlokalen op deze étage staat een groote stalen kast, die o.m. ge bruikt wordt voor het opbergen van administratieve bescheiden. In deze kast is een geldla ingebouwd waarin een bedrag van f 4000 f 5000 in twee geldkistjes was geborgen. De inbrekers hebben eerst de bui tendeuren van de kast geforceerd, daarna de geldla en tenslotte de kist jes. Dit alles hebben zij waarschijnlijk gedaan met een steekbeitel zoodat zii er zeer veel werk aan gehad hebben doch hun moeite werd ruimschoots beloond door den grooten buit dien zii aantroffen. De politie heeft dade lijk een uitgebreid onderzoek inge steld waarbij gebleken is, dat de in brekers zich waarschijnlijk met val- sche sleutels toegang verschaft heb ben, daar geen enkel spoor van braak aan de ingangen gevonden werd. Het onderzoek wordt voortgezet. ■jwwBjwwuwgwr-K n 11 ciwin iwsr.yghAii'i"— m heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. SENSATIONEELE WENDING IN DE MOORDZAAK LANS? De „Nieuwsbron" publiceerde het bericht, dat bij de behandeling van de moordzaak-Lans voor het Ge rechtshof te Den Bosch Maandag, o.m. als getuige zal opkomen een ge detineerde uit de strafgevangenis Ite Scheveningen, die zegt te kunnen ver klaren, dat een borstelmaker, met wien hii in 1928 te Den Haag samen woonde, den heer Lans met een ijze ren staaf heeft neergeslagen en in getuige's tegenwoordigheid te Den Haag deze staaf in het water heeft geworpen. Mr. Kokosky, de verdediger van den verdachte G. J. v. O., heeft zich naar aanleidin'g van dit bericht 00- genblikkelijk naar Scheveningen he geven en had in de strafgevangenis aldaar een onderhoud met den be trokken gedetineerde. Daarbij deelde deze gedetineerde aan mr. Kokosky mede, dat hii in No vember 1928 op de Amsterdamsche Veerkade in Den Haag samenwoonde met een ongunstig bekend staand per soon, die van beroep borstelmaker was. Deze was op den avond van den moord laat, hevig ontdaan en met bloed bevlekt thuis gekomen. Op de vraag van den gedetineerde wat er met hem gebeurd was, antwoordde de borstelmaker: „Dat zal je mor gen wel in de courant lezen". De gedetineerde bleef echter aan dringen en tenslotte zeide de borstel maker „Nou, ik kan het je wel zeg gen, ik ben toch „verloend" (ver raden) want twee vrouwen hebben me zien vluchten". spel met mij, gaf mij achter den rug van haar vrijer allerlei teekcns met harr hand, waaruit ik niet wijs kon worden en daar ik nergens op inging, maar vlugger mijn wijn opdronk om spoe dig weg te gaan, ging zij eindelijk, alsof het zitten naast den droefgees- tigen speler haar verveelde, weg en ging zij onbeschaamd naast mij op de bank zitten, met haar hoofd achter over geleund om beter te kunnen sla pen, heimelijk echter knipoogde zij naar mij en zette haar voet naast den nïij- j nen. Die met het lidteeken scheen on- laad te vermoeden, riep haar in het j r ransch toe daar weg te gaan, en toen zij zich slapende hield, werd hij woe- dend en beval mij, mij uit de voeten te maken. Hij had wel gezien, zei hij, 1 hoe ik het meisje teekens gegeven had en haar van hem weggelokt had. Ik bleef, hoewel ik innerlijk van woede j kookte, uitwendig kalm en zeide, dat niemand mij hier kon wegsturen, daar 'k niemand in den weg lag, en als ie dereen, mijn wijn betaalde. Nu werd hij buiten zichzelven van drift en ruk te het meisje van de bank weg en riep den herbergier toe, waarom hij zijn huis niet vrij hield van verdachte gas ten, noemde mij een spion en greep nhj ten laatste, omdat zijn meisje mijn Partii koos, voor in mijn buis vast, waarbij hij mijn kraag scheurde. Ik zag nu wel in, wat ik mij op den hals gehaald had, want ook zijn kameraden, drinkebroers, spanden zich tegen mij en de waard, die van dat gesphis leef de en vreedzame burgers gewoonlijk niet spaarde, zeide mij met barsche ■woorden, dat ik in zijn eerbaar huis, dat slechts gasten met goede manie- Hij had' toen verder erkend bij een „kraak" op den Oostzeedijk te Rotter dam overvallen te zijn door den eigje- naar der zaak, dien hij met „een eind je ijzeren staaf" de hersens had ingle- slagen. Deze ijzeren staaf had de bor stelmaker nog bij zich en heeft hij nog denzelfden nacht met den gede tineerde op den Zwarteweg* bij het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag in het water geworpen. De gedetineerde verzeker de in staat te zijn precies de plek! aan te wijzen waar zulks is geschied. De gedetineerde had den borstel maker gezworen nimmer iets te zul len vertellen, maaar nu hij zelf 5 jaar moet „zitten" en aan den lijve ondervond hoe vreeselijk zelfs wanneer men schuldig is dit is, kon hij het niet over zich krijgen een onschuldige gedurende 20 jaar hetzelfde lot te laten ondergaan. Dit is in groote trekken het verhaal van den gedetineerde, die daarbii nog tal van bijzonderheden heeft verteld, die hii naar de „Nwsbr." verze kerd wordt alleen uit eigen weten schap kan weten. De Scheveningsche gedetineerde is na deze verklaringen onmiddellijk als getuige gedagvaard en zal op de zit ting zijn mededeelingen onder eede bevestigen. Er is nog een gedetineerde als ge tuige opgeroepen en wel teen uit de strafgevangenis te Utrecht. Deze heefltj zich met een brief tot den advocaat- generaal te 's-Hertogenbosch gewend, waarin hij verklaart, dat hij, toen hij! in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring zat en dus 's nachts met andere preventief zittenden opt een slaapzaal verbleef, een medege vangene zich in zijn slaap heeft hoot- ren beschuldigen de moordenaar van Lans te zijn. De advocaat-generaal heeft naai- deze mededeelingen een onderzoek la.- ten instellen door inspecteur Her mans, die in een lijvig proces-verbaal tot de conclusie komt, dat de betrok ken mede-gevangene den moord niet kan hebben igepleeegd. Mr. Kokosky achtte het niettemin van belang, dat de gedetineerde jals getuige zal wor-, den gehoord. Tot zoover het relaas van de Nieuwsbron. Wij hebben, schrijft de „N. R. Ct." bij mr. Kokosky naar de juistheid van dit bericht geïnformeerd. Hii be vestigde dat hij dezer dagen bij den bedoelden gevangene te Schevenin- fen is geweest en dat deze hem in- erdaad heeft verteld wat hierboven' te lezen staat. ZOMERTIJD VAN" 15 MEI TOT 4 OCTOBER. Bij K.B. is bepaald dat dit jaar de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen 1 5 Mei en zal eindigen 4 October. ren in zich opnam, niets te maken had. Goed, zei ik. Ik wil het algemeene ge noegen niet langer storen, wierp het geld op de tafel en wilde mij verwij deren. Toen ik echter reeds de knop van de deur in mijn hand had, wierp zich plotseling het meisje aan mijn hals en fluisterde mij toe haar mede te ne men, daar zij haar gezelschap moede was. Ga heen, zei ik, ik wil niets met je te maken hebben. Toen begon het buiten te onweeren en binnen werd het lawaai voortdurend erger, daar haar vrijer mij naderde en haar van mij wil de aftrekken. Het geroep en geschreeuw' van de anderen overstemde het ratelen van den donder buiten. Het meisje hield zich aan mij vastgeUampt, als een wilde kat, die zich met haar nagels aan een boom vast houdt, zoodat het mij midden in mijn toorn en ergenis een oogenblik bang te moede werd en ij k dachtr Als je moeder je zoo eens zag! Intusschen flitste er zoo'n hevige bliksemstraal, dat het woeste gezelschap zelfs een oogenblik stil werd, de muziek ophield en de waardin hard op begon te bidden. Van dit oogen blik maakte ik gebruik mij te ont doen van het opdringerige meisje en buiten de herberg te komen. Maar toen •ik weer op de brug was en den hemel dankte, dat ik er met een blauw oog vanaf gekomen was, rende plotseling de gansche wilde bende op mij toe, nu gewapend en midden op de brug kregen ze mij te pakken, en als ze niet allen door dronkenschap onzeker op de beenen hadden gestaan, zou mijn laatste uur geslagen zijn. (Wordt vervolgcU,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1