1 C. BOUMAN, Rijwielzaak Vrijdag 27 Februari a.s. een Lezing UITVOERING Zaterdag 28 Februari a.s. Aanbesteding TE HUUR Belastingen J. ELËRAN, ERFHUIS te Dalem. P. J. SCHETSELAAR Soreelra 10-12 en 1-3 i Bekendmaking. „Nut en Genoegen' Notaris VAN GENOT Weilandverhuringen „OAN POLYBUS" Burgerlijken Stand Marktberichten. Buitenland, Advertentie». Wegens vertrek Het Kerkgebouw Notaris A. H. KLOKKE Gebruikt „Polybus" s'jonge, s'jonge, nou dè's roak foei ieg 1 hoe kon je dat nou zoo toch schrijven. Ge stelt me nou woarechtig oan de koak, het was toch mijne, en niet uwe zoak Jij zou woarempel al mijn lust verdrijven Zeg 1 „Kwibus" of „Polybus" nou dè rijmt? wel saperstie, nou ben 'k weer oan 't rijmen joa jonge, dè zit nou eenmoal in mijn bloed, 'k ben nou iemand die steeds rijmen moet, dus rijm ik moar... klink dè nie mooi op sijmen Zeg 1 olybus... zeg! 'k vergat de „P" dat moet je mij voor één keer moar vergeven En denk er om.moak je vooral nie kwoad, omdat jou noam, hier zonder „P" nou stoat, want gij bent toch boven critiek verheven „Polybus" beste jongen ben je boos omdat ge van een zaaier hebt gelezen, die zong van louter vreugde luid zijn lied, van oan den oever van een snelle vliet, of uit de dagen van „een duizend vreezen"? Gij schrijft van bombast en beneden peil, van Don Cuichotte de la monde, zijn dè boeken ben jij doar op een oavond in goan zoeken Hoe kom jij anders oan zoo'n taal en stijl Den horizont heb jij die nooit gezien Dan moet je noar je oogen loaten kijken, 'n goede bril zal woarlijk noodig zijn, dan zie je ook de lucht en zonneschijn, De nevel zal dan uit je oogen wijken het boek, die men er graag in zien wil. Een mensch waarin je eigenschappen voelt die je in jezelf nooit hebt willen erkennen, en den hemel gedankt hebt, dat niemand ze van je wist, dat vinden ze ergelijk. De weerslag van de socialistische gedachte is er, in onze literatuurde smart om het menschelijk lijden, zijn weerloosheid, zijn afhankelijkheid, zijn onmacht. En de eerlijkheid, dat alles zonder mooidoe nerij te erkennen en weer te geven". Laten we voor die boeken propaganda maken. En met poëzie hetzelfde doen. Voor Polybus breekt dan wellicht een I goede tijd aan. Doch de mooiste tijd zou zijn als de genen die schrijven en critiseeren broeder lijk byeen kwamen om tesamen te lezen en te onderzoeken, onder bekwame leiding, om verdieping en genoegen te vinden in datgene waar ze allen belang in stellen. Aan wie het iniatief? Woudrichem, 22-2-1931. M. J. L. BÉNEKER. CORRESPONDENTIE. Een rechtskundige vraag van „Een lezer van uw blad" kan niet worden opgenomen, omdat deze lezer verzuimde ons zijn naam op te geven. Zoodra dit gebeurt zullen wij ze plaatsen. De Redactie. 'k ben van plan om nog veel meer te dichten. dat heb 'k joaren lang al reeds gedaan, „"Van zonnestralen, wazig blauw en van de moan, en ook van sterre die ter kerke goan.... Van stergeflonker, die het hemelruim verlichten. HAROLD M. d. R. Voor een plaatsje in Uw blad mijn oprechten dank TIMMERMANS, HAROLD. POLYBUS. Ze hooren nu eenmaal niet op dezelfde lijn Niet omdat de verzen van Timmermans en Harold zoo feilloos zijn, heeft Polybus het er zoo genadig afgebracht. Wat was de heer Timmermans gemakkelijker ge weest dan Polybus die Cervanes kent en dat alsof hij met de klassieken op de hoogte is even heel lief in het zon netje te zetten omtrent zijn absoluut gemis aan kennis omtrent poëzie Timmermans die moderne verzen schrijftTimmermans, die honderd jaar te laat geboren is om gewaardeerd te worden 1 Neen, Polybus, gij en ik zijn nog lang geen Dr. in de Letteren, of, indien gij het wel zijt is dat een dwaze vergissing. Maar zooveel weet ik er van, dat het me volkomen duidelijk is, dat iemand die een vers, dat misschien een goede halve eeuw geleden opgang gemaakt zou hebben, voor modern aanziet, er niets (maar dan ook heelemaal niets) van weet. En gaat U dan bovendien Timmermans' zwaar-dogmatische verzen niet op één lijn stellen met Harold's on schuldige opwellingen. Ik geef gaarne toe dat er héél véél aanleiding tot critiek is, doch de wijze waarop U die uitoefent is in géén geval de juiste. Uit Uw In gezonden stuk blijkt bovendien dat U een vers niet genieten kunt. Als U ver standelijk gaat ontleden blijft er van geen een gedicht iets over. Als Kloos in zijn sonnet zingt„Ik ween om bloemen in den knop gebroken", geloof dan niet dat hij heeft zitten grienen om een gebroken bloem. De man zou zich onsterfelijk ge blameerd hebben. En daags daarna zou hij weer moeten huilen om liefde die niet ontloken is, en de volgende dag om zijn hart, dat niet verstaan werd. De Haagsche Bijenkorf zou wellicht niet in staat zijn 's mans zakdoeken te leveren, gezien het benoodigd aantal. Nee, ik begrijp dat Uw crietiek Tim mermans niet vermocht te raken. Wat ik van Timmermans lichtvaardig vind, is de aansporing aan Harold om te publiceeren. Onderschat T. hier niet het gevaar dat er in schuilt, aan de massa iets als kunst aan te bieden dat geen kunst is Gaan we niet dezelfde weg op als die van de roman-literatuur. De smaken zijn daar immers vergiftigd door Courts Mahler en von Haltzakn en onze mooie, realistische Hollandsche boeken worden door het groote publiek niet ge lezen. „Lezen is een kwestie van eerbied en overgave," zegt mevr. Boudier Bakker. We vinden ze helaas te weinig. En „men ziet nog te graag de mensch in Zoeken, rapen en vervoeren van eieren. Bij beschikking van 14 dezer heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, gelet op art. 30 der Jachtwet 1923, bepaald, dat in het geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholek sters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes zal zijn toegestaan tot en met 28 April 1931, b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwlid zal zyn toege staan tot en met 30 April a.s. c. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, af leveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren niet zal zijn toegestaan. Offïcieele Ingebruikneming van het veer Kop van het Land te Werkendam. Het nieuwe veer aan de Kop van het Land in den Biesbosch onder Werkendam zal door den EdelAchtbaren Heer Burge meester van Dordrecht op Woensdag 4 Maart a.s. officieel in gebruik worden gesteld. Tal van vooraanstaande autori teiten zijn uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen. HEUSDEN. Geboren: Agnes H. W., d. v. A. v. d. Bosch en H. de Gouw. Overleden: Petronella Klerks, echtg. v. Fr. Moonen, 61 j. Jan J. v. d. Linden, z. v. M. v. d. Linden en G. Bruisters, 8 j. BREDA, 23 Februari. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 141 stuks vee, t. w. 39 stuks hoornvee, varkens en 102 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f250tot f300. Biggen f 8.tot f 12.per stuk. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 4547 4043. Vette koeien 39 —42 3438. Vette stieren HandelSlachtvee en kalfvee redelijke handel. De biggenhandel was levendig. Er was veel belangstelling. LAWINE-ONGELUKKEN. Uit Innsbruck wordt gemeld: In het Villgrattnertal heeft zich bij Inner-Vill- gratten een vreeselijke lavvineccatastro- te afgespeeld. De lawine kwam van 2400 M. hoogte naar omlaag, sleurde op haar weg drie of vier molens mee en ten slotte het huis van een boer, Meir, genaamd, dat volkomen werd verwoest, terwijl de bewoner en zijn zeven kin deren den dood vonden en de moeder zwaar werd gewond. En uit Disentis (Graubünden) meldt men: In het Medelsertal heeft Vrijdag morgen een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. i Door een groote lawine werd het hotel „Zur Post" in Blatta bedolven. Het gebouw werd aan de west- en noordzijde ingedrukt. Het werd be woond door het bejaarde echtpaar Wen- zin en hun beide gehuwde zoons met hun gezin. Er zijn 7 slachtoffers. ERNSTIGE MIJNRAMP; 32 DOO- DEN. Zaterdagmorgen om half acht heeft op de 600 M. verdieping in den Zui delijken vleugel van de mijn Eschweiler Reserve te Nothberg een plaatselijke mijngas-ontploffing plaats gehad. Drie gangen, waarin 80 man aan het werk waren, werden door de ont ploffing getroffen. Vier mijnwerkers, die even te voren met de nacchtploeg naar boven waren gekomen, sloten zich on- middelijk bij een der reddingsbrigaden aan en daalden weer in de mijn at. Reeds na een uur daalde ook de eer ste commissie van onderzoek naar de mijn af, bestaande uit eenige ambtena ren van de mijninspectie. De commissie constateerde, dat er geen gassen meer in de mijn a.anwezig waren en dat er ook geen gevaar voor nieuwe in stortingen is. De slachtoffers zijn thans allen te voorschijn gebracht. Daar er van de vier zwaar gewon den intusschen twee zijn overleden, zijn thans in totaal 32 dooden te betreu ren. Tien mijnwerkers lijden aan gas vergiftiging. Onder de dooden bevindt zich een opzichter, de anderen zijn jongemannen voor het meerendeel beneden de 30 jaar oud. Van de dooden konden er 23 worden geïndentificeerd. Onder hen bevinden zich twee mijnwerkers, die bij de mijnramp te Alsdorf in de ge troffen mijn waren, maar gered werden. Van de 30 a 35 paarden, die zich in de mijn bevonden, zijn vele omge- 1 komen. 37 man konden zich redden door flesschen samengeperste lucht te ope nen, waardoor de schadelijke gassen werden weggedreven. Men meldt uit Darmstadt, dat bij een duel tusschen twee studenten één der twee duelleerenden is gevallen, waarbij de punt van den degen van zijn tegenstander hem diep in de borst drong. Aan een inwendige verbloeding is de jongeman spoedig daarop in een ziekenhuis overleden. Zijn tegenstander en de getuigen stel den zich ter beschikking van de justi tie, die het lijk in beslag nam en een onderzoek instelde. AALBURG. Heden Dinsdagavond omstreeks 7 uur brak brand uit in het huis van den heer A. Michaël, nabij het veer, dat be woond wordt door drie gezinnen, n.l. J. den Dekker, H. J. de Waal en Abr. Kerkwijk. Het huis brandde tot den grond toe af, van de inboedels, die, naar men ons meedeelde, niet waren verzekerd, kon zoo goed als niets gered worden. Een vrachtauto van H. J. de Waal ging in vlammen op, terwijl 4 kalveren ver brandden. Een paar zieke bewoners moesten in allerijl naar buiten worden gedragen en bij buren worden ondergebracht. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer uit Aalburg, Wijk en Veen, konden de naastgelegen woningen worden behouden. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in de bergplaats der auto. Een talrijk publiek was van heinde en verre saamgestroomd om den brand te aanschouwen. Om negen uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Heden overleed na een korte ongesteldheid, in den ouderdom van 44 jaar en 4 maanden, mijn geliefde Vrouw en der kinderen zorg zame Moeder, ANTONIA SMITS, geboren van Rijswijk. Haar diepbedroefde echt genoot en kinderen, Jac. Smits. Piet Jacob Marinus Anna Hans Anton Nederhemert, 20 Febr. '31. Tot mijn groote droef heid overleed mijn geliefde Vrien din, ANTONIA SMITS, geboren van Rijswijk. COR VAN AALST. Nederhemert, 20 Febr. '31. Hedenmorgen omstreeks zes uur, overleed zacht en kalm onze geliefde Zuster, JENNEKE PULLEN, Weduwe van Abraham van der Beek, in den ouderdom van 75 jaren en 9 maanden. L. PULLEN. M. PULLEN. Wijk, 20 Febr. 1931. VERKRIJGBAAR BIJ Merk „HERO" HÜISHOU DGROEN TEN Snijboonen per heele blik 371/,) ct. halve 25 ct. Spercie- boonen heele 371/s ct. halve 25 ct. Doperwten heele 40 ct. Verder alle soorten ,1e kwali teit Snijboonen, Spercieboonen, Doperwten, Wortelen, Andijvie, Postelein, Spinazie, Asperges en Appelmoes. Vraagt nog heden een prijscourant bij C. BOUMAN, 1 Telef. No. 9 HEUSDEN. De Directeur van den Keurings dienst voor Waren voor het gebied 's-Hertogenbosch maakt bekend, dat ingevolge het bepaalde in het Consumptieijsbesluit, ieder, die consumptieijs wil verkoopen, voor den verkoop, of op bestelling be reiden of voor bezoekers aan eene inrichting verkrijgbaar stellen, daartoe aanvrage moet doen ten Gemeentehuize zijner woonplaats. De Directeur voornoemd, IMHOFF. aangeboden een lagen prijs. SPOED IZ. v. d. MEER, Nieuwstraat 104, HEUSDEN. des avonds om 7 uur, hoopt Mr. VERKERK van He del in de Oude School te Wijk te houden tot uiteenzetting van de Anti-Revolutionaire beginselen. Komt allen luisteren te geven door de Gem. Zangvereeniging te Nederhemert (Z.Z Directeur de WelEd. Heer W. KNOOP, in het Vereenigingslokaal aldaar, op Aanvang 's avonds 7 uur. Entrée 50 cent Burgemeester en Wethouders der gemeente Veen, zijn voornemens, op VRIJDAG 6 MAART 1931 des voormid dags 11 uur, ten gemeente huize aldaar, publiek aan te besteden het verbouwen en vergrooten met 4 leslokalen, gang, enz. der Openbare La gere School te Veen. Bestek en teekening ver krijgbaar tegen betaling van f 6.per stel bij den Bouw kundige M. H O N C O O P te Veen, franco per post f 6.25. Inlichtingen en aanwijzing volgens bestek. Op Dinsdagen 3 en 10 Maart 1931, telkens des avonds om half zeven precies, ten her- berge van den Heer D. Smits te Meeuwen, zal tegen 1 April het druk beklante met vergunning, achterhuis enz. te Almkerk bij 't Ver laat, thans in gebruik bij den Heer v. Pelt. Zich te vervoegen ten kan tore van Notaris RIETRA te Dussen. te Capelle, bericht, dat de jaarlijksche zullen plaats hebben 1°. Op Donderdag 26 Februari 1931, voorm. 10 u. en niet, zooals abusievelijk ge annonceerd, 11 uur precies, te Aalburg bij J. Bouman, t/v. Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar. 2°. Op Dinsdag 3 Maart 1931, nam. 3 u. precies, te Veen bij Mej. G. Vos, t/v. dhr. Chr. J. Engelberts. 3°. Op Donderdag 5 Maart 1931, voorm. 10 u. precies, te Veen bij G. Verbeek, t/v. Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar en van den heer L. v. Tilborg Cz. 4°. Op Vrijdag 6 Maart 1931, voorm. 10 u. precies, te Wijk bij Wed. v. d. Maaden, t/v. Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar, Mej. Wed. A. v. d. Beek, M. Pullen en Wed. A. de Waal en de heeren M. Mans, L. de Bruijn en C. Bouman. 5°. Op Zaterdag 7 Maart 1931, voorm. 10 u. precies, te Heus- den in Hotel „Concordia", t/v. Dames v/d. Blom Op dienzelfden dag aldaar VERHURING VAN BOUWLAND nabij het Kerkhof te Oudheusden, t/v. Ned. Herv. Kerk te Heusden, voor 6 jaar, in 4 perc., laatst in huur bij A. J. de Gouw e. a. Zie biljetten. ten verzoeke van het Bestuur der Gereformeerde Kerk van Meeuwen, in het openbaar veilen en verkoopen met pastorie, schuur en tuin, gelegen op Hoog Meeuwen, ka- kastraal bekend als Meeuwen sectie D nr. 621 Kerk en pas torie, schuur en tuin groot 26 aren 20 centiaren. Aanvaarding. Het Kerkgebouw kan worden aanvaard 1 November 1931 of zooveel eerder als de Gemeente over een nieuw Kerk gebouw beschikt. Het overige is in hunr, gedeeltelijk bij J. de Poorter voor f3.25 per week en gedeeltelijk bij Corn, de Graaf voor f2.25 per week. Gemelde huren komen voor rekening en ter invordering der koopers van de week af volgende op die waarin de betaling der kooppenningen is geschied. Betaling vier weken na den toeslag. Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (nabjj het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden,IN VULLEN beschrij vingsbiljetfcen, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Billijke Conditiën. te Gorinchem, zal op DINSDAG 3 MAART 1931, des morgens om halftien uur, ten verzoeke van den Heer A. BRUYNZEEL op de Elisabeth's Hoeve te Dalem, in het Openbaar tegen trage ontlasting, slechte spijsvertering, gebrek aan eet lust, slijmhoest, koortsigheid, gevatte koude, influenzarat en maaglijden, hoofdpijn, dui zeligheid, onzuiver bloed, (huiduitslag), verstopping enz. Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen Reeds duizenden hebben er baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje. Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, 3 doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar. B^Ena^^fll^lnlmgBtSBG^lnigGngSïn]Gir3iSl ISl e ra TELEFOON 349. Tandheelkundige, GORINCHEM 's Maandags 9-3 Minvermogende! 9.30—10 v.m. f ggpgip'gicifiia°ïa5flöi'aö'1SÏÏ\"Ï sjciJii 20 Melk-, kalf en gustekoeien, 5 Pinken, 5 Zware werkpaarden van 5 tot 14 jaar, 1 Hengst veulen (jaarling), 7 dragende fok zeugen, 2 beste fokbeeren, 7 dragende schapen, Landbouw gereedschappen, als 3 boeren wagens, 3 mestkarren, 1 kar op veeren, 1 gierwagen, brugwagen, kruiwagens, 8 Ploegen (melotte- ploeg, saksische-ploeg, 2 keer ploegen, Tweeschaar saksische- ploeg, ondergrondploeg, voetploeg en greppelploeg), eggen, als 25 balkseggen, koppel-zigzag- en zaadeg, cultivator, Motor (Vic toria) met rechtstroo dorschma- chine met rolzeef, 2 Maaimachines, w. o.een nieuwe Massee Harris, hooihark, hooischudder, 2 wied- machines met schoffels en perle- grams, bietenm&chine en kort- machine, Paardetuigen, als: ga- reelen, achtertuigen en achter broeken, draagzadels en halsters, Haverkist, tonnen, zakken, schop pen, diverse rieken, Brugbalken en brugklappen, 400 klaverruiters, aardappelbakjes, ladders, zolder trap, veevoederfornuis, slijpsteen, schapenruiveD, hond met kar, 2 kippenhokken voor 60 en 100 kippen, 60 kippen en hanen, ganzen en eenden, 3 en 2 paards- zwingen, oosthouten, prikkeldraad, palen, planken en hetgeen verder ten verkoop aangeboden zal wor den. Te bezichtigen één uur voor de verkooplng. Geen gelegenheid tot stalling. In middels uit de hand te koop. I 'fi 151

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 3