Tweede Blad jRnbriek va"<len Arbeid- Ko. 5100 Woensdag 25 Februari ÖI voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. fi echtzaken. Consumptieijsbesluit. Binnenland BEHOORENDE BIJ HET KWANSELMELK. A. v. S., molenaar en melkveehouder te Werkendam was door den Kanton rechter veroordeeld tot f200 boete we gens voor verkoop op 8 Jan. in voor raad hebben van ondeugdelijke melk. Verd., die beweerde niets af te we ten van het water bij de melk, kwam van zijn vonnis in verzet. Volgens den verbalisant was er 56 pCt. water door de melk geknoeid. Verdachte is nadien nog herhaalde ma len bekeurd voor gelijke overtredingen. Als getuige werd mede gehoord de directeur, een keurmeester en een ana list van den keuringsdienst van waren te Breda. Zeer laag gerekend had verd. voor zoover geconstateerd werd voor f200 water verkocht, terwijl de klanten meenden dat ze melk betaalden. Aan den keuringsdienst is nog nimmer zoo groote knoeierij ontdekt. Verdachte heet zich niet met den melkverkoop te bemoeien, vrouw en dochter deden den melkhandel. De dochter van verdachte werd als getuige a décharge gehoord. Zij ver klaarde dat ze buiten weten der ouders geregeld water bij de melk deed, om hare ouders schadeloos te stellen voor slechte betalers. Wist je vooruit wie niet betaalden? Of had je een afzonderlijke kan voor de wanbetalers? vroeg de president. Neen, goede en kwade betalers kre gen de melk. Het meisje bekende, dat vader erg had „opgespeeld" toen hij van de knoeie rij hoorde, maar den eersten keer dat de melk vervalscht werd had het meis je er geen schuld aan. Bij de visitatie door den keurmeester werkten hem alle huisgenooten tegen. De man wist nooit van iets en de vrouw zeide: „De duivel speelt ermee!" De dochter gaf ontwijkende antwoor den. Ze begrepen niet hoe toch dat water in de melk kwam. Verdachte stond nog voor andere vervalschingen terecht, waarna ook de dochters als verdachten op de plaats der schuldigen kwamen te staan. De officier memoreerde de brutali teit waarmede de familie die terecht stond den keurmeester bij diens onder zoek hebben gehinderd. Spr. wees er voorts op, dat de va der, die zich van den domme houdt, hoegenaamd geen maatregelen geno men heeft toen de eerste bekeuring had plaats gehad. Integendeel, men ging voort met knoeien en de klanten in Werkendam te bedriegen. Zelfs steeg het percen tage der hoeveelheid water welke door de melk werd geknoeid van 46 pCt. tot 59 pCt. De uitvlucht is, dat een der doch ters door overspanning aan 't knoeien heeft meegedaan. Spr. somt op, dat voor zoover kon worden vastgesteld in de/ verschillende zaken evenveel winst aan water is betaald als de boe ten in totaal door den kantonrechter opgelegd. Het O.M. eischte bevestiging der vonnissen waarbij het totaal der boete bedraagt f1750. Als verdediger trad op mr. E. van Zinnicq Bergmann, Den Bosch. PI. concludeerde in een uitvoerig be toog, tot vrijspraak en vond het wel gewenscht, dat op de dochter, die knoei- melk voor verkoop gereed maakte te gen wanbetalers een psychiatrisch on derzoek zou worden ingesteld. De officier repliceerde. Uitspraak 26 Febr. a.s. Huisgezin, WERKELOOSHEIDSZORG. De omstandigheden, waarin het be drijfsleven door de crisis is geraakt, hebben de Regeering genoodzaakt bij zondere maatregelen te treffen met het oog op de crisis-werkloosheid, welke in verschillende bedrijven voorkomt. De tegen werkloosheid verzekerde arbei ders kunnen ondersteuning krijgen uit de werkloozenkassen; voor zoover deze door de groote werkloosheid in moei lijke omstandigheden zouden geraken, kunnen bijz. maatregelen worden ge troffen. Voor de arbeiders, die geen recht hebben op uikeering uit dewerk- loozenkas, heeft de Regeering besloten weder een steunregeling in het leven te roepen, welke in hoofdzaak overeen stemt met de regeling van 1924. De steun gaat uit van de gemeenten en die kunnen een bijdrage van het Rijk krij gen, wanneer zij zich houden aan de door het Rijk gestelde voorschriften. Het Rijk onderscheidt hierbij vier groepen van werkloozen: a. de uitgétrokkenen; dit zijn zij, die reeds het maximum der reglementaire uitkeeringen uit de werkloozenkas heb ben uitgetrokken. b. dubbel uitgetrokkenen; dit zijn zij, die daarenboven ook reeds de maxi mum steun uit de steunregeling heb ben gehad. c. de werkloozen, die hoewel ver zekerd, nog geen recht hebben op een uitkeering uit de werkloozenkas. d. de niet tegen werkloosheid verze kerde werkloozen. Voor deze groepen zijn twee tarieven gemaakt in dien zin, dat de uitgetrok kenen een iets hoogere steun krijgen dan de andere groepen krachtens de nieuwe regeling ontvangen. De regeling is verder geheel op de individueele behoeften gebaseerd. De steun mag nimmer meer bedragen dan een bepaald percentage van de loo- nen (65 pCt. voor gehuwde en onge huwde kostwinners, die uitgetrokken zijn; voor de andere categorieën 60 pCt. gedurende een bepaald aantal we ken t.w. 24 weken voor gehuwden en ongehuwde kostwinners, die uitge trokken zijn; 21 weken voor dubbel uitgetrokken gehuwden en kostwin ners Uitdrukkelijk is bepaald, dat met den toestand van elk gezin nauw keurig rekening moet worden gehouden en dat de steun geschiedt uit behoef te. Geen steun ontvangen: vrouwen,ar beiders, die ouder dan 60 jaar zijn, invalieden of anderen, die worden ge acht niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrijfstak, waarin zij geregeld hebben gewerkt en zij, die reeds een jaar of langer uit de werk loozenkas, of op andere wijze steun hebben ontvangen en in dien tijd niet ten minste één maand in het vrije be drijf hebben gewerkt. Wat de vrouwen betreft wordt verondersteld, dat deze, gezien de groote vraag naar vrouwen arbeid niet werkeloos behoeven te zijn, terwijl de andere groepen zonder be zwaar direct naar de Armenzorg kun nen worden verwezen. Verder is nog bepaald, dat in het algemeen geen uit keering wordt verstrekt aan hen, die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd. Blijk baar is de Regeering van oordeel, dat zij, die zich de weelde van een huwelijk kunnen van 25 tot 75 pCt. rijkssubsidie uit de Rijkskas behoeven. De gemeen ten, die zich aan de regeling houden, kunnen van 25 tot 75 2Ct. rijkssubsidie in de kosten krijgen als naar gelang van den financieelen toestand der ge meente en den omvang en duur der werkloosheid. Ten slotte moet er nog de aandacht op gevestigd worden, dat de steun ter stond zal worden beëindigd wanneer blijkt, dat een ondersteunde niet vol doende tracht om werk te vinden. Ook staat de Minister op het standpunt, dat de steunverleening het herstel van het bedrijfsleven niet mag belemmeren en dus geen steun toelaatbaar is, als con- curreerende bedrijven daardoor in een ongunstige positie zouden komen. De Directeur-Scheikundige van den Keu ringsdienst voor Waren te 's Hertogen bosch vestigt de aandacht van belangheb benden op onderstaande bepalingen van het Consumptieijsbesluit (Kon. Besluit van 15 Juni 1929, Stbl. 321, gewijzigd bij Kon. Besluit van 17 December 1930, Stbl. 476): 1. Het vervoer, de behandeling of het in voorraad houden van consumptieijs resp. roomijs mag uitsluitend plaats hebben, in dien voldaan wordt aan de volgende ei- schen: a. de bereiding dier waren moet ge schieden of geschied zijn in eene ruim te, die voldoet aan de eischen in art. 6 van het Consumptieijsbesluit genoemd; (zie hieronder). b. op eerste vordering moet aan de ambtenaren belast met de handhaving der Warenwet (Staatsblad 1919, No. 581) wor den vertoond eene geldige verklaring ten name van hem, die met consumptieijs be reidt of bereid heeft, afgegeven door of namens den burgemeester )der gemieente, waarin de onder a. bedoelde ruimte gele gen is, waaruit blijkt, dat deze ruimte vol doet aan de eischen in art. 6 genoemd. De hierbedoelde verklaring is slechts geldig, zoolang zij niet door of namens bedoelden burgemeester bij een aan den belangheb bende gericht aangeteekend schrijven is in getrokken. 2. Het vervoer, de behandeling of het in voorraad houden van de hierboven ge noemde waren, mag door hem, die niet is houder of in dienstbetrekking bij een houder van de verklaring hierboven be doeld, uitsluitend geschieden, zoo hij in het bezit is van een geldig schriftelijk bewijs te zijnen name afgegeven door of namens den burgemeester zijner gemeente, waaruit blijkt, dat hij consumptieijs uit sluitend betrekt van een met name genoem den bereider, in het b>£zit van de in het vorige lid bedoelde verklaring. Het bewijs wordt slechts afgegeven als het consumptieijs uitsluitend in voorraad wordt gehouden of vervoerd in eene ver pakking, ten hoogste 100 gram inhoudende en voorzien van eene aanduiding, waaruit blijkt, wie de bereider van het consumptieijs is. Het bewijs is geldig, zoolang het niet door of namens den burgemeester, die het afgegeven heeft, bij een aan den be langhebbende gericht aangeteekend schrij ven is ingetrokken. Deze bepalingen gelden dus ook voor houders van restaurants, lunchrooms, kof fiehuizen en werkplaatsen van koks en ban ketbakkers. Zij allen moeten in het bezit zijn van een verklaring, resp. een bewijs als boven bedoeld. 3. De eischen in artikel 6 genoemd zijn de volgende: De bereiding van consumptieijs resp. roomijs mag uitsluitend geschieden in ruim ten, welke voldoen aan de volgende' ei schen - H. rij moeten elk eene oppervlakte heb ben van tenminste 8 M2. b. zij moeten voorzien zijn van eene stofdichte zoldering, van wanden, welke met uitzondering van deuren en ramen van steen zijn en gewit of bedekt met ee- nige stof bestand tegen afwasschen met warm zeepwater of warm sodawater; c. zij moeten voorzien zijn van deugde lijke, effen vloeren; d. zij mogen niet in open verbinding staan met privaten, urinoirs, beerputben of mestvaalten en geen deuren hebben, welke onmiddellijk toegang verleenen tot privaten of urinoirs e. zij mogen niet als woon-, slaap-, ziekenkamer, gang of portaal worden ge bruikt en moeten van zoodanige ruimten deugdelijk zijn gescheiden f. zij mogen niet als keuken worden gebruikt, tenzij wordt aangetoond, dat de ze is de bedrijfskeuken van een restaurant, lunchroom, koffiehuis of van een kok of banketbakker en uitsluitend als zoodanig wordt gebruikt; g. zij mogen van 15 Maart tot 15 October voor geen ander doel gebruikt worden dan voor de bereiding, de behande ling en het in voorraad houden van con sumptieijs, tenzij zij zijn bedrijfskeuken van een restaurant, lunchroom, koffiehuis of werkplaats van een kok of banketbakker. Door of namens den burgemeester der gemeente, waarin de ruimte ligt, wordt van dezen eisch ontheffing verleend aan den melkverkooper, wiens bedrijfslokalen vol doen aan artikel 32, lid 2, 1°., 3°., 4°. 5°. en 6°. van het Melkbesluit (Staatsblad 1929, No. 43); h. zij moeten eene inrichting hebben, waarin het consumptieijs moet worden be waard op een temperatuur beneden 0° C. deze inrichting mag ook in eene andere ruimte van het perceel, waarin de bereid- plaats zich bevindt, anwezig zijn. Van dezen eisch zijn uitgezonderd de ruimten, waarvan wordt aangetoond, dat zij in gebruik zijn bij consumptieijsbereiders, die consumptieijs uitsluitend afleveren ten huize van verbruikers i. zij moeten zijn voorzien van eene gereede waschgelegenheid met zeep en handdoek k. zij moeten voldoende geventileerd kunnen worden en zich bevinden in een perceel, waarin aanwezig is een middel van watervoorziening, dat deugdelijk water in voldoende hoeveelheid oplevert en waar in niet aanwezig is een middel van wa tervoorziening, dat ondeugdelijk water op levert; 1. zij moeten in zindelijken staat ver- keeren en mogen geen voorwerpen bevat ten, die niet in zindelijken staat verkee- ren. 4. Bussen of andere voorwerpen, waar in consumptie-ijs is geborgen, of de deksel#, waarmee ze gesloten zijn, moeten aan de buitenzijde als opschrift dragen den naam, waarmede de waar ingevolge het besluit moet zijn aangeduid. Deze opschriften mogen niet door vegen zijn uit te wisschenzij moeten duidelijk leesbaar en bij den verkoop voor de koo- pers zichtbaar zijn aangebracht in hoofd drukletters van ten minste 3 cM. hoogte. Het opschrift ROOM op zichzelf of als deel van een samengesteld woord, mag niet voorkomen op een vaar- of voertuig of rijwiel, waarop geen roomijs aanwezig is. Een vaar- of voertuig of rijwiel, waar mee consumptieijs wordt vervoerd, moet voorzien zijn van een duurzaam, duidelijk leesbaar en zichtbaar opschrift, in druk letters van tetl minste 3 cM. hoogte, aan gevende den naam, de voorletters en woon plaats van hem, voor wiens rekening de verkoop of aflevering geschiedt. Andere geslachtsnamen mogen, behalve ter vol doening aan de Trekhondenwet, op het vaar- of voertuig of rijwiel niet voorkomen. Voor eischen aan het consumptieijs zelf gesteld, de te gebruiken grondstoffen, de bereiding en de bewaring, wende men zich tot den Keuringsdienst voor Waren. Ieder die consumptieijs wil verkoopen, voor den verkoop of op bestelling bereidt of voor bezoekers van een inrichting ver krijgbaar stelt, wordt derhalve aangeraden, zoo spoedig mogelijk daartoe aanvrage te doen ten Gemeentehuize zijner woonplaats. NESTKASTEN VOOR NUTTIGE VOGELS. De Plantenziektenkundige Dienst ti Wageningen vestigt nogmaals de aan dacht van alle bezitters van bosschei houtopstanden en parken (gemeen e i, instellingen en particulieren) op dewen- schelijkheid van het ophangen van i.est- kastjes, als broedgelegenheid voor in sectenetende vogels. Uiterlijk in Maart moeten deze kastjes opgehangen wer den. Aanbevolen Kan worden het vier kante model, dat volgens aanwijzingen van den Dienst vervaardigd is (met uitneembaren bodem.) Adressen, waar deze kastjes met de daarbij behoorende krammen verkrijgbaar zijn, worden op aanvrage gaarne verstrekt. Voor het gebruik van nestkastjes, met de bedoeling groote terreinen van vogels te voorzien, moet gerekend wor den op 1 kastje per H.A. Naar bevind van zaken en in verband met den aard van het terrein en de begroeiing kan c.it aantal later worden uitgebreid. Advies hierover, zoomede over alles wat ver band houdt met vogelcultuur, wordt op aanvrage gratis door den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen verstrekt. Vele aanwijzingen hiervoor zijn opgenomen in de mededeeling No. 17 van dezen Dienst „Vogelcultuur door middel van nestkasten." In het bijzonder wordt ook de aan dacht gevestigd op het aanbrengen a broedplaatsen voor grootere voge.s als Spechten, Uilen, Kauwen, kleine bosch duiven. Resultaten hiermede werden niet zoo snel bereikt als met het ver schaffen van broedgelegenheid voor kleinere vogels. De verzorging van de e vogels mag echter op vele plaa sen worden aanbevolen. Aanwijzingen hie> over worden eveneens gaarne verst. ext. TOCH DENZELFDEN WEG? Het Zendingsbureau schrijft ons: Wij hebben in de tot dusver gegeve i berichten een zooveel mogelijk op.i- mistischen toon laten hooren en er was daartoe ook aanleiding. Maar het is ons de laatste week niet gemakke.ijk gemaakt om op dezen toon voort te gaan. Konden wij in ons vorig beri ht nog zeggen, dat de eerste week van deze maand f12.000.had opgebratlT, wij kunnen nu over de tweede week niet meer vermelden dan f 5000.Een totaal van f17000 is evenwel te wei nig en op deze wijze zou het toch den schijn krijgen, dat het met de inkomsten denzelfden weg gaat van an dere jaren, toen ook de eerste maancien een te grooten achterstand hebben op geleverd. lntusschen blijven onze verwach in- gen van betere dingen gehandhaafd. Er bereiken ons berichten van verschil lende zijden, dat men in het voorjaar bizondere maatregelen wil nemen ten bate der inkomsten. Daarom blijven wij de hoop voeden, dat men ook het totaal van deze Februari-maand nog zoo hoog mogelijk zal opvoeren en dat een volgend bericht daarover ree Js iets zal kunnen melden. 55. „We zullen den inlander in de grot vinden of aan de hand van de voetsporen een weg ontdekken, die ons door de rotsen naar het midden van het eiland leidt," was Robs meening. „In ieder geval is onze positie niet zoo hopeloos als ik eerst dacht." Nauwelijks had hij dit gezegd, of Rob werd tot stilstaan gebracht, doordat het spoor naast de rots plot- seling ophield. 56. „Bat is vreemd," zei Rob nadenkend. „Welke kant ging de inlander op Rob en Ouwe Daan stonden een poosje over dit mysterie na te denken, toen Daan toevallig over z'n schouder keek en iets zag, dat hem oj >gewonden Rob's arm deed grijpen. 57. „Kijk" riep hij. „Het inlandsche meisje komt hierheen in haar cano. Ze verscholen zich vlug achter een rotsmuur en Bloegen haar gade, terwijl Lalah vlug naar de inham pagaaide en uitstapte. Ze zakte tot haar enkels in het water. JCienwsblad Md i h f i1 ;r a. Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5