LET OP Drogisterij FIRMA COOPS Behangselpapier 5. P. £ankboyzet) Co's Batik Jf.V. Gasthuisstraat 507 A. VERSCHUUR-BAERT, Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 5101. Vrijdag 27 Februari 1931, Drogerijen. Chemicaliën Ziekenverplegingsartikelen. GORINCHEM Verbandstoffen. Bouw- en Woningvoorschriften NIEUWSTE DESSINS. liuitenlaiid, Agentschap van d« Amsterdarasche Bank jt.V-, Amsterdam. A. BAAI JENS, ^-AND van altena Dit blad verscbynt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonn«m«ntsprys: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. Over de thans aanhangige wijziging der Woningwet van 1901 is kort ge leden een uitvoerig verslag van het afdeelingsonderzoek in de Tweede Ka mer, van het schriftelijk regeerings- antwoord en van het mondeling over leg van een commissie van voorberei ding met de regeering gepubliceerd. Met betrekking tot die wijziging, welke op meerdere punten zeer ingrijpend is, willen we eens wat zeggen, daar zij stellig voor meerdere onzer lezers niet van belang is ontbloot. Tot nog toe gold de Woningwet zeer overwegend alleen voor woningen en wat een gemeenteraad voor andere gebouwen dan woningen wenschte voor te schrijven steunde op de Gemeente wet. Hij deed dit dus naar zijn eigen goedvinden en was daarbij niet gebon den aan de goedkeuring van Ged. St., welke goedkeuring voor gemeentelijke verordeningen, op grond van de Wo ningwet tot stand gekomen, wel wordt geeischt. i Hierin wil men thans verandering brengen. De gemeenteraden toch zul len volgens het toekomstig 3e lid van •artikel 1 der Woningwet in den vervol ge verplicht zijn voor andere gebou wen dan woningen de bouwvoorschrif ten vast te stellen, welke zij noodig oordeelen. Wanneer nu die bouwvoor schriften niet te streng worden ge maakt, is het wel goed, maar als zij te streng worden gesteld zijn zij in onzen tijd van malaise, waarin men geen geld heeft om duur te bouwen, een sta-in-den-weg om andere gebou wen dan woningen op te richten. Maar nu maakt artikel la al direct inbreuk op 's Raads vrijheid bij het maken der bouwvoorschriften door te bepa len, dat hij ook ten aanzien van andere gebouwen dan woningen rooilijnvoor- schriften moet vaststellen. Een der wijzigingen is voorts, dat de Raad bevoegd wordt verklaard voor schriften vast te stellen omtrent den aard der bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de kom der ge meente. Wij zien iets zeer bedenkelijks in deze bevoegdheid, want wat blijft er zoo langzamerhand van de vrijheid van deme igendom over, zoo op alle bebouwing in een bebouwde kom pu bliekrechtelijke servituten kunnen wor den gelegd, welke alles wat ten aanzien van die bebouwing burgerrechterlijk mocht zijn overeengekomen, tot een dooden letter maakt en velerlei econo mische verwachtingen plotseling in rook doet vervliegen. Ondanks de overweging, dat op die wijze een bepaald karakter van zekere wijken kan worden behouden en b.v. winkels uit zekere straten kunnen wor den geweerd, achten wij tegen de enor me draagwijdte van deze bepaling ver zet geboden. Er zouden in de wet veel meer waarborgen tegen aantasting van bestaande en in ontwikkeling zijnde toestanden noodig zijn om een voor schrift van deze strekking aannemelijk te maken. Een recht op volledige scha devergoeding zou daarbij niet mogen ontbreken. Weliswaar kent ook art. 4 van de Hinderwet reeds de bevoegd heid van den gemeenteraad uit bepaal de wijken onder die wet vallende in richtingen te weren, doch die inrich tingen zijn altijd zulke, waar gevaar, schade of hinder uit kan voortvloeien. Dat leen bevoegheid als de hier be sprokene reeds aan art. 135 der Ge- «eentewet ontleend zou kunnen wor den, is wel mogelijk. Naar aanleiding van dit ingrijpende voorstel zou dgar- j» juist een reden kunnen liggen om eens goed na te gaan, of die bevoegd heid in haar gevolgen niet ingeperkt behoort te worden. Dit punt raakt de gevolgen voor particulieren van niet- „onrechtmatige"' overheidsdaden, die dikwijls slechts steunen op een uiterst vage wetsbepaling en daardoor moreel in menig geval allerminst rechtmatig genoemd kunnen worden. Omtrent roolijnen, die tot nu toe in de wet niet met zooveel woorden wer den genoemd, wil men eene regeling invoeren, welke het mogelijk zal ma ken misbruiken van de zijde der ge meenten tegen te gaan. Ten aanzien toch van rooilijnen voor speciaal aan te duiden wegen of toekomstige wegen, die op eene grootere eigendomsbeper king neerkomen dan uit de algemeen geldende rooilijnvoorschriften voort- Vloeit, wordt voorafgaande ter visie legging en speciale kennisgeving aan belanghebbenden voorgeschreven, ter wijl die belanghebbenden tegen een aan z*ulke rooilijnen door Ged. St. verleende goedkeuring bij de Kroon in beroep kunnen gaan. In de praktijk had het vaststellen van rooilijnen de voorkeur boven het vestigen van een bouwverbod, omdat dan zonder omslachtige administratieve procedure hetzelfde kon worden bereikt. v De regeering heeft rijpelijk overwo gen of al dan niet wijziging moest Worden gebracht in de bepaling dat, indien een bouwverbod meer dan één derde van den aan één en denzelfden eigenaar in het plan begrepen grond betreft, de redenen moeten worden me degedeeld waarom niet tot aankoop of onteigening wordt overgegaan. Zij was echter de meening toegedaan, dat de bepaling betreffende rooilijnen een ze keren regel van behoorlijkheid geeft, die eene aansporing is om bij een. verbod, dat meer dan een derde van iemands grond betreft, na te denken of de grenzen der behoorlijkheid niet worden overschreden, zoodat de be paling als genoemd niet voor rooilijnen komt te gelden. Wij' vinden zulks jam mer daar men nu uitsluitend vertrou wen heeft te stellen in Gedeputeerde Staten, die, zooals de regeering zegt, als vroede mannen meer en meer zul len gaan letten op benadeeling van be langen en de gemeentebesturen, indien noodig, het billijke doen inzien van een redelijke schadevergoeding. Dit laat ste hopen we van harte. OOK IN DE BETERE KWALITEITEN. Groote partij restanten aan Spotprijzen. Botermarkt 72 HEUSDEN. VREESELIJKR DOOD VAN EEN BLINDEN PASSAGIER. Teen de sneltrein van Parijs naar Saarbrücken Zaterdag op het station Epernay stopte, bemerkte een spoor wegbeambte op het dak van een der wagons het üjk van een naar schat ting 20-jarigen jongeman, wiens hoofd van het lichaam gescheiden bleek te zijn. Het ingestelde onder zoek wees ti it, dat men te doen had met een zekenen Demoulin, wonende in het Spargebied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waarschijnlijk bij het passeeren van een lagen tunnet op zoo vree9elijke wijze om het le ven kwam. o MOEDER EN TWEE KINDEREN DOOR GAS GESTIKT. Te Harburg zijn een vrouw en haar tweejarige tweelingkinderen door gas ge stikt. De vrouw had geen reukvermogen en schijnt niet bemerkt te hebben, dat een der kinderen spelenderwijs een gas- kraantje geopend had. Een 4 jarig jon getje toonde bij ontdekking van het ge beuren nog teekenen van leven en kon gered worden. EEN RAADSELACHTIGE MOORD. In Engeland heerscht vrij groote op winding over een raadselachtigen moord, die is ontdekt. In zijn kamer in het Sidney Sussex College te Cambridge vond men den student Ellis dood. Zijn hoofd was, van voorhoofd tot kin, om wikkeld met acht op eigenaardige wijze in elkaar geknoopte zakdoeken, waarmee ook zijn armen op den rug waren ge bonden, terwijl zijn enkels met een das aan elkaar waren gesnoerd. Bovendien was het geheele lichaam omwikkeld met ra diodraad en de houding was zoodanig, alsof men den vermoorde aan den rug had opgehangen. Aangezien men in het college geen enkel verdacht spoor heeft kunnen vinden, staat men voor een vol komen raadsel. telbf. No. is ïla.a.nnscioril5:sveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA ZUIDVRUCHTEN EERSTE SOORT: APPELEN, PRUIMEN, TUTTI-FRUTTI, ABRIKOZEN, ROZIJNEN met en zonder pit, KRENTEN, SUCADE, AMANDELEN ANANAS per blik van 6 schijven 35 cent. Botermarkt 88 HEUSDEN. INBRAAK TE BROOKLYN. Dank zij de waakzaamheid van een vrouw is op het laatste oogenblik een inbraak in het Fox-theater te Brooklyn verhinderd, waarbij een inbreker werd gedood en een politiebeambte zwaar ge wond. Eenige bandieten, die het gebouw waren binnengedrongen, dwongen een lid van het personeel een brief te schrijven, waarin van den directeur werd geëischt, dat deze de brandkast, waarin zich 5000 dollar bevond, zou openen. De echtge- noote van den directeur zach echter door een raam, dat haar man met een revol ver werd bedreigd. Zij waarschuwde de politie, waarna een gevecht met de mis dadigers ontstond, van wie er een werd gedood. De overigen slaagde er in, te ontkomen. TERECHTSTELLING. Alfred Rouse, die heeft terechtgestaan wegens moord op een onbekend man, dien hij te zamen met zyn auto heeft verbrand en wiens verzoek om rivisie werd verworpen, zal op Dinsdag 10 Maart in de Bedford-gevangenis te Londen worden opgehangen. o JONGEMAN BIJTIJDS GEGREPEN. Voor de tweede maal in twee dagen tijd is president van Cuba aan den dood ontsnapt. Terwijl de president een rede hield, trachtte een jongeman hem met een revolver te dooden, doch de man werd door de politie gegrepen, toen hij het wapen uit zijn zak haalde en wilde schieten. Het incident veroorzaakte groote sensatie onder de aanwezigen, doch de president zette zijn rede voort. GEHEIMZINNIGE°MOORD. Het geheel van kleeding beroofde lijk van een jong blank meisje is door een neger gevonden aan den weg van Rich mond naar "Washington. Dit is sinds eenige weken de vierde geheimzinnige moord, die in de nabyheid van Washington op vrouwen wordt gepleegd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente OUDHEUSDEN, op Dinsdag 24 Februari 1931, des nam. half drie. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Mr. v. d. Heyden. Secretaris: WelEd. Heer F. van Liempt. Afwezig de heer J. Kleijn, met ken nisgeving en de heer J. Brok. De Voorzitter opent de vergadering met den Christ, groet, de Secretaris leest de notulen der vorige vergade ring, die worden goedgekeurd. ingekomen stukken: Besluit van Ged. St., waarbij goed keuring verleend wordt aan het raads besluit tot verlaging der pensioensbij dragen van de gemeente-ambten aren. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. In kas was f 1411.41, terwijl alles in orde werd be vonden. Besluit van Ged. St. waarbij goed keuring verleend wordt aan het raads besluit tot wijziging der begrooting voor 1930. Besluit van Ged. Staten, waarbij goed keuring verleend wordt aan het raads besluit tot onderhandsche verhuring van land. Schrijven van Ged. St. betreffende de rekening courant overeenkomst. De Voorzitter zegt, dat het schrijven van Ged. St. uit 3 deelen bestaat. Ten eerste maken Ged. St. bezwaar tegen het bedrag van f 6000.het college kan slechts een crediet van f 4000. goedkeuren. Is de raad van oordeel, dat een hooger bedrag noodig is, dan dient hij dit Ged. St. eerst toe te lichten, zoodat het college zijn goed keuring verdaagd. Ten hveede maken Ged. St. de aanmerking, dat het raads besluit te laat is ingezonden en ten derde acht het college redactie wijzi ging noodig. Over het eerste bezwaar is gecorrespondeerd, met resultaat, dat Ged. St. met het bedrag van f6000. accoord gaan. Aan het verlangen van Ged. St. vervat in punt 3, hebben B. en W. voldaan. Wat de kwestie van te late inzending betreft, spr. noemt deze zeer onaangenaam. B. en W. heb ben hierover een schrijven aan Ged. St. gericht, dat spr. den raad wil voor lezen. Daags na de raadsvergadering van 20 December, werd het besluit door den Burgemeester geteekend voor opzending en werd den Secretaris met nadruk bevolen dit besluit denzelfden dag te verzenden. Het blijkt dat de Secretaris het besluit evenwel terzijde heeft gelegd. Den 2den Januari heeft hij eigenmachtig een briefje aan Ged. St. geschreven, dat 10 Januari eerst is verzonden en daarbij misbruik heeft gemaakt van het naamstempel van den Burgemeester. Van het bewuste schrij ven is geen afschrift aanwezig, zoo dat B. en W. niet weten wrat geschre ven is. In een vergadering van B. en W. is de Secretaris nadrukkelijk op zijn verkeerde handelwijze gewezen in deze en op meer andere zaken, met de bijvoeging, dat de Secretaris dit als laatste waarschuwing heeft te beschou wen en B. en W. bij een nieuw geval tot strenger maatregelen genoodzaakt zullen zijn. Spr. meent, dat hier niets ijs aan toe te voegen en vraagt of misschien een der leden hierover nog iets heeft op te merken. Geen der heeren acht dit noodig. Koninklijk besluit, waarbij goedkeu ring wordt verleend aan de verorde ning tot heffing van opcenten op de personeele belasting. Verzoekschrift van eenige ingezete nen van Oudheusden waarbij gevraagd wordt eenige lichtpunten aan te bren gen in de Laagstraat. Het voorstel van B. en W., om dit verzoek met het oog op het vergevor derd seizoen, a>an te houden tot het najaar, wordt aangenomen. Het college is dan tevens in de gelegenheid na te gaan, of het noodig is en hoe hoogde kosten zullen zijn. Een verzoekschrift van het bestuur der musschengilde te Elshout om sub sidie. Gevraagd wordt f 25. B. en W. stellen voor, na ingesteld onderzoek, een subsidie van f 15.te verleenen. Mocht blijken, dat het be- 1 drag niet voldoende is, dan zouden B. en W. met een verhooging van deze subsidie willen komen. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Verpachting van landerijen:' Verzoekschrift van A. Verdijk, om ontslagen te worden van de pacht vani een perceel op „de Oudheusdensche weiden." j De Voorzitter zegt, dat hoewel het yerzoek niet aan den raad is gericht, Burgemeester en Wethouders van mees- ning zijn, dat het dient te worden inge- willgd. De man is niet in staat, het land behoorlijk te bebouwen en kan ook zijn pacht niet betalen. Het is nu nog mogelijk een andere pachter tekrij- gen en daarom zouden B. en W. Ver^ dijk willen ontslaan. De raad gaat met dit voorstel accoord. Verzoekschriften van verschillende huurders van landerijen, om verminde ring van pacht. Voorstel van B. en W., tot instelling van een commissie van agvies inzake landpaccht. De Voorz. licht deze verzoekschriften toe en zegt, dat er een 5-tal zijn. Nu achten B. en W. het 't best, om ieder) perceel afzonderlijk te beoordeelen. In het algemeen zijn B. "en W. niet voor inwilliging van een verzoek om ver mindering van pacht, omdat het een bevoorrechting is van enkele ingezete nen, tegenover belastingbetalers, dieniet pachten. Daarbij zijn de pachten voor, het meerendeel niet hoog, zoodat het uit dit oogpunt niet gewettigd is, ver laging toe te staan. Het is echter wel mogelijk, dat er eenige perceelen zijn, die wel wat te hoog zijn en daarom) izouden B. en W. een commissie in het leven willen roepen, om ieder ge val afzonderlijk te onderzoeken. Voor, deze cocmmissie zouden B. en W. wil len aanwijzen, de heeren W. Kleijn, J. Kleijn en J. Brok. De Baaij. Moeten de overige raads leden zich bij het advies der commis sie neerleggen. Voorzitter. Neen, de raad blijft vrij. De Baaij. Ik meen, dat de pachten vroeger reeds door den raad op een zelfde peil zijn gebracht. Wel is er, één enorm hoog en daarvoor is ver mindering wel billijk, maar over het geheel is geen vermindering noodig. Voorzitter. Daarmede zijn B. en 'W, het eens en achten zij het gewenscht, ieder geval afzonderlijk na te gaan en alleen voor die paar uitzonderingen ver mindering toe te staan. De heer de Baaij zegt, dat hij de raadsleden voldoende bevoegd acht, reeds nu een beslissing te nemen, een commissie acht hij overbodig. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, het voorstel van B. en W. te rug te nemen, als de raad een com missie niet noodig acht. De heer de Baaij vreest, dat als een commissie eerst een onderzoek moe>t instellen, er veel tijd over heen zal gaan, eer een beslissing wordt genor men. De Voorzitter acht dit geen bezwaar, de pacht is pas betaald. Is de raad van oordeel, dat vermindering moet worden gegeven, dan kan het te veel betaalde terug gegeven worden. De volgende betaling behoeft eerst in het najaar te geschieden. Een adres is ge teekend door een 20-tal pachters, zon der een behoorlijk onderzoek kan daar op toch maar niet zoo worden beslist, NIEUWSBLAD voor liet Laid nn Heusden nu ülttiidt Lanoslraat en de Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1