Oil Hommer Beslaat oil 2 diiden. DE VERLOREN ZOON. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. A7>. 5102 Woensdag 4 Maart 1931. Uitkeeringen voor de Saikerbietenverhouwers. FEUILLETON Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig eeil pot SprutoS* Bij alle Drogisten. Binnenland Und van altena Dit blad verschjjDt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Gammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uar en Vrijdagmorgen 9 unr ingewacht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbe- grooting 1931. (Uitkeeringen ten be hoeve van verbouwers van suikerbie ten.) De toelichting vangt aan met een kort overzicht van hetgeen aan de tot standkoming is voorafgegaan. Van de commissie, ingesteld in ver band met de heerschende crisis in de akkerbouwbedrijven, werd een op 28 November 1930 gedateerd rapport, om trent steun aan de suikerbietencultuur ontvangen. De commissie meent, dat er in ver band met den buitengewoon lagen we reldsuikerprijs, een zeer groote inkrim ping van de bietenteelt te wachten zal zijn, indien niet maatregelen wor den genomen, om dit te voorkomen. Voorshands beveelt de commissie het verstrekken van een productiepremie slechts voor één jaar aan. Na overleg met de organisatie van suikerproducenten heeft de commissie eene regeling ontworpen, welke den grondslag heeft gevormd voor de steun- verleemng, waartoe de regeering be sloten heeft. Zij strekt om voor de campagne 1931 aan de beetwortelsuikerfabrieken eene gelimiteerde >e n bij bepaalden stijgenden suikerprijs afnemende garantie met be trekking tot den suikerprijs te verke nen, ten einde een zoodanigen bieten- prijs mogelijk te maken, dat, uitgaande van de noodzakelijkheid van inkrimping van den bietenbouw en bij zoo zuinig mogelijke verwerking, een redelijk in stand blijven van de bietenteelt voor dit jaar te verwachten is. In 't plan van uitvoering zijn algemee- xie lijnen neergelegd, volgens welke de garantieverleening zal kunnen geschie den. Bij het aardappelmeel heeft de regee ring een crediet aangevraagd met het doel voorschotten aan de veenkoloniale aardappelverbouwers op volgende uit keeringen mogelijk te maken en hen tevens te helpen, hun tijdelijk opge- boopten voorraad aardappelmeel te fi nancieren en geleidelijk te liquideeren. Wel is waar, loopt de Staat hierbij een zeker risico, maar elke subsidiegedach te is aan dezen maatregel vreemd. Dit beginsel kan bij de suikerbieten niet anders dan een zeer getemperde toe passing vinden. De verhoudingen zijn hier namelijk anders, aangezien suiker een der voornaamste wereldariikelen is, op welker prijsvorming de Nederland- sche beetwortelsuikerproductie niet den geringsten invloed vermag te oefenen. Van een tijdelijk onverkoopbaren, bij de producenten opgehoopten voorraad suiker is dan ook geen sprake. De pro ductie uit de campagne 1929 is ver kocht en het verlies is geleden. Niet temin is er in beide gevallen overeen stemming in dien zin, dat de regee- ringshulp hare eenige rechtvaardiging vindt in het vertrouwen, dat binnen beperkten tijd de prijs van het eind product weder eene loonende cultuur zal mogelijk maken. Zonder dat ver trouwen mist de Staatshulp, die in dat geval slechts zou leiden tot verzwaring der Overheidslasten zonder eenig blij vend resultaat, eiken rechtsgrond. Hieruit vloeit in het voor de suiker bieten gekozen stelsel voort, dat de j ui 7Qniiüuon komen*°trusL kaï- Ufc»GilUlwOII meer en en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten in redelijkheid na de depressie te ver wachten wereldprijs van het eindpro duct het uitgangspunt zoowel als de volstrekte begrenzing der Staatshulp vormt. Ging men hierboven uit, dan zou de maatregel het karakter gaan verliezen van uitsluitend crisismaatregel en'elementen gaan bevatten van gansch anderen aard. Vandaar het gekozen stel sel van eene garantieverleening. De garantie moet uiteraard aan een maximum zijn gebonden, dat rekening moet houden met het belang, dat voor den Staat aan het instandhouden van dezen bedrijfstak is verbonden. Mede volgens de commissie voor de Eco nomische Politiek zou dit op een bedrag van f4.50 per 1000 K.G. bieten te hoog zijn gesteld. De garantie is mitsdien beperkt tot een bedrag overeenkomend met f4 per 1000 K.G. bieten. Onder de gegeven omstandigheden moet het gemiddeld niveau, waarop de suikerprijs in 1929, vóór de crisis, zich bewoog, als uiterste grens worden aan gemerkt tot welke de garantie zich zou kunnen uitstrekken. Het bedoelde nivèau in 1929, vóór de crisis, komt overeen met een ge middelden suikerprijs, Hamburgsche pa riteit, van f 12.41. De in de voorge stelde regeling aanvaarde grens, waar bij de garantie geheel vervalt, is f 12.36. Wat de inkrimping der bietenproduc tie betreft, wordt gewezen op de wen- schelijkheid van eene beperking van de teelt tot 90 pCt., zulks ter vermijding van kunstmatige vermeerdering van uit zaai en ter eventueele opneming van onder andere omstandigheden naar het buitenland geleverde bieten. Hierbij aan- j sluitend kan worden geëischt, dat de j uit garantiëbieten vervaardigde suiker in beginsel niet wordt uitgevoerd. Hoe meer de productie zich bovendien aan de binnenlandsche consumptie aanpast, hoe vollediger het compenseerend in- voerrecht tot uitwerking kan komen. Wil men inderdaad met verwerking hier te lande van alle garantiebieten de bin nenlandsche productie dichter tot de stijgende consumptie doen naderen, dan zal het, in aanmerking genomen, dat (Naar het Duitseh.) 7.) Aleen heel laat, toen Dina kwam ver tellen, dat de koorts toenam, dat de zieke den slaap niet vatten kon en voortdurend verward sprak, meermalen om zijn moeder riep en wenschte op te staan, om zijn paard te zadelen en naar huis te rijden toen beraad slaagden zij, of zij verantwoord waren, als zij geen wondarts in het geheim betrokken of zich op de ervaring en wetenschap van den ouden Valentijn te verlaten, die veertig jaar geleden een korten tijd bij een plattelandsheel- meester geweest was, voordat de heer Amthor hem in zijn dienst nam. Me vrouw Helena ging ten slotte zelf naar boven en bekeek de wond. Daar was niets beangstigends aan te zien; ook verzekerde de trouwe verpleger, liet spreken van wartaal, dat Dina zoo verschrikt had, sproot uit de volbloe digheid van den jongen man voort en bij stond er voor in, dat binnen vier en twintig uur alle gevaar geweken zou zijn. Mevrouw Helena wist, dat de oude zijn weinige woorden placht af te wegen, voor hij zijn mond nog balf open deed om ze uit te spreken. Zij stond even aan het bed van den koortslijder, die haar niet herkende, slechts éénmaal half, toen hij toeval- ig één van baar handen greep, haar de consumptie gemiddeld in de laat ste jaren 78 pCt. van de binnenlandsche productie van beetwortelsuiker bedraagt, gevvenscht zijn, de hoeveelheid garan tiebieten te beperken tot 80 pCt. van de gemiddeld in de laatste jaren gele verde bieten. In de regeling is aan de opbrengst van pulp en melasse eenige ruimte gegeven en deze opbrengst tot een bedrag van f3, gerekend per 1000 K.G. bieten, aan de belanghebbenden gela ten, terwijl boven deze grens de helft in mindering komt van de garantie. Het gemiddelde van de totale binnen landsche bietenproductie over de laat ste drie jaren bedraagt ongeveer 2140 millioen K.G. bieten. Tachtig procent hiervan bedraagt 1710 millioen K.G. bieten. Mitsdien is het maximum der garantie op rond f6,850.000 te stellen. Naar het schijnt is de kans groot, dat van de tot dusver naar het bui tenland verkochte bieten, niettegenstaan de zij aan de garantie deel hebben, ook in dit jaar een belangrijk deel naar het buitenland gaat. Mocht hier door de hoeveelheid garantiebieten niet onbelangrijk dalen, dan ondergaat het maximum der garantie eveneens eene niet onbelangrijke vermindering. „N,R.Ct." DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. Zaterdag j.l. is men voor het terrein van de machinefabriek der firma Penn en Bauduin te Dordrecht begonnen met het heffen van de tweede brug bestemd voor de overbrugging bij Keizersveer. Dank zij gunstig tij kon de brug bij deze eerste heffing reeds 4.70 M. omhoog gebraebt worden. Het heffen zal in de eerstvolgende dagen voortgezet worden tot de onderbouw van de brug op onge veer 9.20 M. boven het wattr ligt. Het ligt in de bedoeling bij goede weersom standigheden Zaterdag 7 Maart omstreeks 12 uur van de fabriek te vertrekken, om dan Zondagmorgen tusschen 7 en 8 uur over de draaibrug van de Moerdijksche brug te komen, terwijl gerekend wordt Maandag 9 Maart 's morgens bij hoog water de brug op den peiler bij Keizersveer te plaatsen. SLECHT GEWETEN. Men schrijft uit Grijpskerk aan het „Hbld." Dezer dagen reed een meelhandelaar op de fiets met een zakje meel voorop naar het dorp. De meelhandelaar is een zeer i'echtschapen man, volgens velen niet slim genoeg om oneerlijk te zijn. Daar zag hij twee marechaussees aankomen waarop de schi'ik den man om het eerlijke hart slaat. Hij durft dezen niet passeeren. Heel luid weerklinkt plots zijn stem O man, wat is het glad, ik kan haast niet rijden hier," moeder noemde en met een plotseling vervroolijkt gezicht, vertrouwelijk met haar begon te praten. Zij moest niet gelooven, dat hij zijn hart verloren had aan de dochter van den heer Aufdem- bühel; zij wist toch, dat hij nooit zou trouwen, als hij niet iemand vond, die haar aanstond; en dan weer in 't Fransch een heftige scheldpartij met die meid uit de herberg. Zij moest hem van het lijf blijven; zij gooide hem den wijn over zijn buis, den ring aan zijn vinger kon zij hem toch niet afnemen en wat zijn koortsfantasieën hem nog meer deden zeggen: Uit dat alles hoorde mevrouw Helena, die de menschen wel kende, met stille ontroe ring het bewijs van een goeden, onbe dorven ziel, haar moederlijk gevoel voor den vreemdeling, dien de hemel haar zoo wonderlijk op haar weg gevoerd had, werd van uur tot uur versterkt en bijna nam zij het zichzelve kwalijk, dat de jonge man een plaats in haar hart had gekregen, dat vroeger alleen vervuld was met verdriet om den ver loren zoon. Deze nacht was nog onrustig, zoo ook de volgende dag. Maar juist, zoo als Valentijn vooruit gezegd had, trad in den derden nacht een weldadige rust in en toen de morgen daarop vervolgens mevr. Helena haar gast een bezoek bracht, zag hij haar met heldere oogen aan en om haar te begroeten bewoog hij zijn gewonde arm, die, hoewel hij hem nog niet goed kon gebruiken, toch flink genas. Mevrouw knikte hem vriendelijk toe en zeide, dat hij geen dwaasheden moest begaan en zich niet te vroeg voor genezen moest beschouwen. De jonge man, of schoon hij weer vol frisschen levens moed was, beloofde, als een onmondig kind, alles ernstig. Maar "s avonds toen moeder en dochter bij kaarslicht zaten en Lize aan het spinet een dans melodie instudeerde, die toen juist uit Italië gekomen was, werd er zachtjes op de deur geklopt, en op het ver schrikte „binnen" van de vrouwen, die anders zoo'n laat bezoek niet gewoon waren, trad hun jonge gast de kamer binnen, geleund op den arm van Valen- tijn, die met een schouderophalen te verstaan gaf, dat hij den ongehoorzame niet langer had kunnen vasthouden en als het kwade gevolgen mocht heb ben, dan waschte hij zijn handen in onschuld. Koert echter, wiens anders zoo bleeke wangen met een vreugdeblos overdekt waren, daar hij zich uit zijn gevangenschap verlost voelde, liet zijn bewaker los en boog met vroolijke min- zaamheid een knie voor de strenge vrouw des huiszes en smeekte om ge nade daar hij, trots het verbod, opge staan was. Hij wilde ook niet meer dan zijn beide medsters een goeden nacht wenschen en de jonge dame, die hij sinds dien verschrikkelijken nacht niet meer gezien had, bedanken voor de moeite, die zij zich gemaakt had met het maken van pluksel en het knippen van zwachtels. Het was niet mogelijk hem zijn opgewekt en toch hartelijk optreden kwalijk te nemen, en zelfs Lize, die door zijn binnenkomen bijna nog erger geschrokken was als indien onweersnacht, vond spoedig haar na tuurlijke onbevangenheid terug en ant woordde hem met schertsende woorden. Op een wenk van haar moeder haalde zij een schotel met vruchten en ge en tegelijkertijd draaide hij een zijstraatje in. De marechaussees wandelen door en zien, komend op de bewuste gladde plek, tot hun verbazing, dat het daar in 't geheel niet glad is. Een van hen keek toevallig om en zag uit het straatje den meelhandelaar té voorschijn schieten. Zoo gauw kon hij daar nooit een boodschap hebben gedaan. Als goed marechausée deduceerend en combineerend, roept hij Halt, afstappen De meelhandelaar staat met de handen te zwaaien, en zenuw achtig te roepen„Ja, heeren, ik zit er in jullie hebt me gesnapt, ik zit er 1D De marechaussées inspecteeren man en rijwiel en vragen „waar zitje in je hebt een reflector, een bel, goede remmen en een fietsplaatje". „Ja maar dat is al twee jaar oud." De man kreeg zijn proceverbaal. (Historisch). STEEKPARTIJ OP DEN ZEEDIJK TE AMSTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is het ruw toegegaan in een der vele tapperijen aan den Zeedijk te Am sterdam, schrijft de „Crt"'. Om kwart voor een, dus tegen sluitingstijd, ver keerde in die tapperij een gezelschap, dat over het algemeen niet erg vast ter been was. In die onvastheid muntte vooral een buitenman afkomstig uit Noord-Scharwoude, uit. Ook met zijn kalmte was het bedenkelijk geSteld. Op het laatst ontstond er twist; vermoe delijk is de oorzaak in een kleinig heid gelegen. De 45-jarige buitenman trok plotseling een mes en waggelde in een dolle bui door het café, links en rechts met zijn wapen zwaaiend. Het wapen trof een 40-jarigen bezoe ker in den buik, tengevolge waarvan deze ineenzeeg. Een andere steek trof een tweeden bezoeker in het been, ten gevolge waarvan ook deze bloedend gewond werd. Er ontstond een hevige opschudding ia.n het duurde niet lang of eenige agenten traden de tapperij binnen. Zij verbonden met hun snel- verbanden de getroffenen zoo goed mo gelijk èn lieten den Geneeskundigen Dienst waarschuwen. De dader werd gearresteerd en over gebracht naar het bureau Warmoes straat. Het bebloede mes, dat nog in het café lag, werd in beslag genomen. DE MOORDZAAK LANS. Vrijdag is voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voortgezet de behan deling van de door den Hoogen Raad verwezen strafzaak tegen den gewezen bak, en de gast, die eenige dagen ge vast had, liet zich, nadat hij eerst toe stemming van Valentijn gekregen had, niet lang nooden om zijn tanden in een der sappige peren te zetten. „Edele vrouw," zeide hij, „ik kan u niet zeggen, hoe goed het mij isi aan deze tafel te zitten. Toen ik het licht in den tuin zag schijnen en mijn voort vluchtige schreden daar naar toe richt te, kon ik niet droomen, dat ik nu hier zoo vroolijk en veilig zou zitten en mij zoo te goed zou doen. U moet weten, dat ik op r;eis hierheen, hoe zeer het j mij de ongebondenheid en het nieuwe j aantrok, in de armoedige herbergen bij den lekkersten schotel en den geurig- sten wijn, naar het zindelijk tafellaken terugverlangde, waarop onze dienstbode het eenvoudige maal neerzette. Op mijn reis heb ik op geen enkel bed gele gen, of ik heb mijn mantel over het linnen uitgespreid. Nu vind ik alles bij u zooals bij mijn moeder, maar kostbaarder, en dat ik daar tegelijk zoon en dochter moet zijn, terwijl ik hier slechts tijdelijk ben, terwijl uw zoon, zooals mijn oude vriend mij ver teld heeft, op reis is en| u eene dochter overgebleven is, waarnaar mijn moeder zoo tevergeefs verlangd heeft.,> Bij deze uitspraak sloop de oude die naar, wien de vermelding van den ver ren zoon verlegen maalde, uit de ka mer. Lize kwam haar moeder echter te hulp, door schertsend te zeggen, dat men vaak naar zijn eigen kruis verlangde en als moeder eerlijk wilde zijn, dan zou zij zich ook een ander gezelschap uitzoeken dan zoo'n dom en onhandig dochtertje, dat niets dan dwaasheid in haar hoofd had, den hal procuratiehouder G. J. v. O., verdacht van moord op zijn patroon, den heer P. C. Lans, directeur der N.V. Adr. de Haas Handelsmaatschappij, aan den Oostzeedijk te Rotterdam. In laatste" instantie was v. O., naar men weet„ veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, van welk vonnis Openbaar Ministerie en verdachte in hooger beroep gingen* Vrijdagmorgen kwam de advocaat- generaal mr. Couvée aan het woord, die in zijn requisitoir f vaststelde, dat niemand anders dan v. O. den moord kan hebben gepleegd. Hij requireerde vernietiging van het vonnis der Rot- terdamsche Rechtbank en veroordeelrng wegens 't voortgezet misdrijf van ver duistering, het voortgezet misdrijf van valschheid in geschrifte en ter zake van doodslag tot een gevangenisstraf van vijftien jaar zonder aftrek van pre ventief. In een uitvoerig pleidooi protesteerde de raadsman van verdachte, mr. Ko- kosky, ertegen, dat met de langdurige en rnartelende preventieve hechtenis van. verdachte geen rekening wordt gehou den, welke hechtenis geenszins aam diens houding is te wijten, doch al leen aan de onvolledigheid van het politie-onderzoek. Nogmaals drong plei ter ten slotte met groote warmte aam op vrijspraak, daar men in de Neder- landsche rechtzaal niet mag redenees ren: „Je hebt de malversaties gepleegd, je zult den moord ook wel gedaan hebben." Uitspraak 13 Maart. STRIJD OVER HET VERSCHECA- DETJE. Voor den Kantonrechter te Amster dam, mr. dr. A. Fontein, werd Zater dagmorgen voortgezet de behandeling van de zaak tegen den directeur van hotel „Suisse" in de Kalverstraat we gens overtreding van de Arbeidswet. Zooals men zich herinneren zal gaat het hier over de kwestie of de keu ken van een hotel ook moet beschouwd worden als een broodbakkerij in den zin der wet. Het O.M. waargenomen door mr. Kist acht het feit strafbaar. Wat de strafmaat betreft vraagt spreker eenv boete van f0.50 of isen dag hechtenis. Door den verdediger mr. A. Herzberg wordt uitvoerig betoogd dat een keu ken niet valt onder het begrip fabriek of werkplaats. Art. 68 van de Arbeids wet bepaalt dat uitdrukkelijk. Afgaande op het spraakgebruik heeft men in het hotel te maken met een keuken. Indien men zou aannemen da£f deze keuken se: en bakkerij is, dan zijn alle [>ersonen werkzaam in die keuken, bakkers en geen koks. Op grond van de uitdrukkelijke uit zondering in de wet genoemd, betref fende keukens, meent de verdediger dat vrijspraak moet volgen. Op een vraag van den Kantonrechter wordt door dent heer Staal, directeur der N.V. hotel „Suisse" verklaard, dat Nederland het ven dag verknoeide, het vleesch te bruint en- de soep te mager maakte en eert massa geld kostte aan kleeren en op schik. Waarop moeder half lachend op merkte, dat die afschildering wel ge lijkend, maar toch wel een beetje te zwart gemaakt was, en bovendien, ieder moest het nemen zooals de hemel hem voor zijn zonden strafte. Toen zij dit zerde, werden haar gelaatstrekken weer heel verdrietig, daar zij er aan dacht, j hoe dat maar al te ernstig aan haar, bewaarheid werd. De jongelui merk ten het echter nauwelijks op, maar praatten in een vroolijken toon door; het leek hem toe, alsof zij elkander öl jaar en dag kenden en toen Lize van het spinet opstond, nadat zij drie volksdansen voor den jongen man ge speeld had, sloeg het van den toren' middernacht, zonder dat één van henr gedacht had, dat zij meer dan een uur, bij elkaar geweest waren. De volgende dagen en avonden ge beurde er niet veel anders; de tijd waar op de huisdeur gesloten werd en zij, veilig voor ieder bezoek, in de woon kamer bij elkaar zaten en den halven nacht al pratende doorbrachten, scheen den jongen lieden en ook de moeder steeds langer te worden. Het was al len te moede, alsof het altijd zoo ge weest was en het nooit anders zou kunnen worden en dat zij een geheim te bewaren fe»n een gevaar af te wen den hadden, gaf hun onschuldig sa menzijn ook nog de bekoring van het verbodene, waaraan ook de strenge vrouw zich niet heelemaal kon ont trekken. (Wordt vervolgdl. ïodt hst Laid ni Hnsm nAlieim,üe Langstraat en de Boiimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1