Tweede Blad 1.5102]| Woensdag 4 Maart voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ziek -I1 Laxidboiiwmbff'iek. BEHOORENDE BIJ HET Fosforzuurbemesting op Kleigronden. II. GRASLAND. We overdrijven niet, als we zeggen, dat het grasland in het grootste deel van den Bommelerwaard tot he den nog stiefmoederlijk is behandeld. Slechts weinigen brachten verbeterin gen aan, o.a. door goede ontwatering en betere bemesting. Men klaagt over slechte opbrengst, slechte kwaliteit, doch verbetering blijft uit. De dicht bij de boerderij gelegen stukken krijgen nog wel eens een gierbemesting, maar hier door wordt niet veel plantenvoedende stof in den bodem gebracht, omdat de gierbewaring hier nog alles te wen schen overlaat. In de eerste jaren na den wereld oorlog begonnen enkele landbouwers hier in het Westen van den Bommeler waard voor 't eerst, naast de stalmest, kunstmest te gebruiken en wel voor 't bouwland alleen Chili-salpeter (n.l. voor bieten). Eenige jaren later volgde grasland -bemesting en wel eerst alleen fosforzuurmest. Thans geven ve len wel een volledige kunstmestbemes- ting op bouwland, maar slechts wei nigen doen dat ook op grasland. Degenen, die echter zoo verstandig zijn dit wel te doen, geven thans voor de fosforzuurbemesting voor 't grootste deel de voorkeur aan slakkenmeel bo ven een andere fosforzuurmeststof. Slakkenmeel toch, bleek veel betere uitkomsten te geve* en wel, omdat het, naast fosforzuur, ook een aanzien lijke hoeveelheid snelwerkende, gemak kelijk opneembare kalk in den bo dem brengt. En dit is van groot belang voor onze oude r i v i e r k 1 e i-gronden, wiens kalkgehalte in den loop der eeu wen hard is achteruitgegaan. De kalk doet dus dienst als le plantenvoedende Stof en ten 2e als matriaal voor de structuurverbetering van den grond: het maakt de stijve, kalkarme kleigronden losser. Gras en hooi van met slakkenmeel bemeste gronden zal meer kalk en fosforzuur bevatten, stoffen, die bei de zoo noodig zijn voor groeiend, drach tig en melkgevend vee. Ook zullen op gronden, regelmatig bemest met slak kenmeel, de onkruiden en slechte gras sen verdwijnen en langzamerhand plaats maken voor goede grassen. Gras en hooi van zulke perceelen heeft dus een veel hoogere voedingswaarde. Het is ook smakelijker. Neem zelf maar |e ens een proef; men zal dan zien, dat het vee met voorliefde graast op de met slakkenmeel bemeste stukken. Wij willen hier nog even de uitslag van een proefveld te Aalst, op hooi land, (m 1930) laten volgen: Perc. I en IV: stikstof, kali en fos forzuur (600 K.G. Thomasslak per H.A.) Perc. II en V: stikstof, kali en geen fosforzuur. Perc. Ill en VI: stikstof, kali en fos forzuur (1000 K.G. Thomasslak p. H.A.) Opbrengst per H.A. 6225 K.G. hooi per H.A. (zonder slakkenmeel). 8600 K.G. hooi per H.A. (met 600 K.G. slakkenmeel.) 9500 K.G. hooi per H.A. (met 1000 K.G. slakkenmeel.) Dus: 600 K.G. en 1000 K.G. slak kenmeel gaven resp. een meerop brengst van 2375 en 3275 K.G. hooi. Zelfs bij de zeer lage hooiprijzen van dit jaar bleek dus een slakkenmeelbe- mesting nog rendabel. Wat de uitstrooiing betreft, men meende vroeger, dat slakkenmeel op kleigronden beslist in het najaar moest worden gegeven. Latere onderzoekingen hebben echter doen zien, dat men het gerust in Februari en Maart nog kan uitstrooien. Ook voor grasland geldt dus: Wie in deze moeilijke tijden niet mee wil doen aan verkeerde zuinigheid, zui nigheid, die de wijsheid bedriegt, ma- ke een flink gebruik van kunstmeststof fen en daaronder in de eerste plaats vlan het (goedkoope) slakkenmeel. A. Kr. WELKE STIKSTOFMESTSTOF? Meer dan ooit moet de landbouwer zich thans r ekenschap geven of de uit gaven, welke hij doet rendabel kunnen zijn, of zij in eenigen vorm als in komsten in het bedrijf terug kunnen vloeien. Nauwkeurig dient hij na te gaan of, en waarop in zijn bedrijf be zuinigd kan worden. Ook de kunst- mestbemesting deele hij zoo in, dat ze zoo voordeelig mogelijk zij. Want de verstandige boer zal het al wel met zich zeiven uitgemaakt hebben, dat hij voor den volgenden oogst weer moet bemesten. Hij weet maar al te goed, dat het weglaten der bemesting tot slechts halve oogsten leidt en dat hal ve oogsten hem ten gronde richten. Neen, een volle oogst moet hij hebben en dan is een eerste noodzakelijkheid, dat de bemesting in orde is. De grootste rol in de kosten der be mesting speelt de stikstof. Een eerste vereischte is dus te zorgen, de stik stofbemesting zoo in te richten, dat ze zoo voordeelig mogelijk is. Hoewel ons verschillende goede stik stofmeststoffen ten dienst staan, wil len wij voor heden de aandacht ves tigen op de kalksalpeter, daar ze niet alleen zeer billijk in prijs is, maar ook omdat ze naast haar voedingsgehalte, een aantal eigenschappen bezit, welke van gunstigen invloed zijn op een goed gedijen der gewassen. Kalksalpeter bevat 15i/2 pCt. stikstof. Deze stikstof werkt snel en krachtig, omdat ze direct door de planten opge nomen kan worden. Het is de mest stof bij gewassen, welke snel gehol pen moeten worden, maar ook bij deze, welke de voedingsstoffen over een lan ge periode opnemen. Naast de stikstof bevat de kalksal peter ongeveer 28 pCt. kalk. Deze kalk is, evenals de stikstof, direct in water oplosbaar en wordt daardoor door den bodem zeer fijn verdeeld. Het gehalte van 28 pCt. kalk komt overeen met on geveer 50 pCt. koolzure kalk. Deze kalk is voor kleigronden, maar ook voor zand- en veengronden van meer be- teekenis als men zou vermoeden. Door het bedrijfslabatorium te Groningen is vastgesteld, dat kalksalpeter alkalisch werkt iefn den kalktoestand op zand en veengronden gunstig onderhoudt. Speciaal op deze gronden, waar als regel voldoende kalk beschikbaar is, verdient kalksalpeter te worden ge bruikt. Van groot belang is ook de struc tuur verbeterde werking van kalksalpe ter. Het maakt den grond los en ge makkelijker te bewerken. Vooral voor gronden, die gemakkelijk dichtslibben of verkorsten, is deze meststof op zijn plaats. Een groot ongerief van kalksalpeter Was vroeger zijn moeilijke uitstrooi baarheid. Dit was oorzaak dat het in den beginne bij de landbouwers weinig ingang vond. Nu echter ook dit be zwaar is opgeheven en het in een stof vrijen korrelvorm wordt aangeboden, staat een algemeen gebruik van deze goedkoopste onder de salpetermeststof fen niets in den weg, aangezien het thans zoowel met de machine als met de hand uitstekend strooibaar is. Kalk salpeter is dus goedkoop, gemakkelijk strooibaar en geeft prima gewassen; het werkt tevens gunstig op den kalk toestand of de structuur van den grond. DE KEURINGEN VAN SPRING- STIEREN. Zooals de bladen al vermeld hebben, zullen weldra de verplichte voorjaars keuringen van springstieren weer ge houden worden. De stieren der land bouwers zullen weer gevoerd worden naar de aangegeven plaatsen, daar elk keuringscentrum zijn eigen gemeenten verwacht In verband nu met deze keuringen is het goed er even op te wijzen, dat de landbouwers gerust, zonder dat ze dat vooraf meedeelden, ter keuring kun nen voorleiden, die stieren, die den ouderdom van één jaar bereikten, maar dan moeten deze dieren behooren tot het roodbonte, zwartbonte- of Gronin ger veeslag. De Groninger blaarkoppen komen echter in het Land van Heus- den en Altena sporadisch of* in het geheel niet voor. Zal die stierenhouder nu zijn dieren ter keuring voeren, dan moet hij zich eerst voorzien van een certificaat, dat hem op aanvrage, op het gemeentehuis wordt verstrekt. Echter niet, dan wan neer aan twee voorwaarden is voldaan. Ten eerste moet de stier, die opnieuw aan een keuring onderworpen zal wor den, ingeschreven zijn in het daarvoor bestemde register, en moet het dier niet besmet zijn door een of andere ziekte, dus afkomstig zijn van een boer derij, waar b.v. mond- en klauwzeer heerscht. Elke stierenhouder ontving, zoo zijn stier reeds goedgekeurd werd een in gevuld formulier, waarop de goedkeu ring stond vermeld, dus een bewijs, uitgereikt door de keuringscommissie. Dit bewijs moet weer meegebracht wor den, waarop de commissie opnieuw eventueel vermeldt, of het dier voor dekking mag gebruikt worden. Ook vertoont het genoemde biljet een schets- teekening van den stier. Stieren, ingeschreven in het stam boek, die op de hoorns een ingebrande S dragen, zijn van verplichte keuring vrijgesteld. Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN, op 26 Februari 1931, des v.m. 11 uur. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter: Weth. J. W. Brienen. Secretaris: J. S. Deurloo. De Voorzitter opent de vergadering. Hij deelt mede, den Burgemeester de zer dagen een bezoek gebracht te heb ben, welke weer aanmerkelijk vooruit gaande is. De notulen der vorige vergadering worden daarna voorgelezen en onver- anderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den Commissaris der Koningin in antwoord op een brief van B. en W., omtrent de staking van stemmen in de vorige vergadering en het door de leden ten berde gebrachte over de beschikbaar stelling van gelden voor de stichting van een school met den Bijbel te Aalst. Hierin wordt medegedeeld, dat de be oordeeling van bestek en raming van kosten voor den schoolbouw uitsluitend eene zaak van B. en W. is en de raad alleen heeft te beslissen omtrent de beschikbaarstelling der aangevraagde gelden. Mocht de raad weigerachtig blijven, dan zal de tusschenkomst van Ged. St. overeenkomstig art 212 der Gemeentewet zijn in te roepen. Verder zijn er geen ingekomen stuk ken, dan alleen eene voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O.L. school te Poederoijen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze voordacht echter terug nemen, om redenen die hij niet in het open baar kan zeggen. Wenschen de leden de reden te vernemen, dan zal hij de vergadering even moeten sluiten. Dit geschiedt. Na heropening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde, het voorstel tot aanvulling der begrooting voor 1931, om daarop de posten te plaatsen noo dig voor den bouw eener bijzondere school te Aalst en de storting van de waarborgsom door de desbetreffende schoolvereen. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheuma- tische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen Mijnhardt s Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. De heer van Ooijen merkt op, dat blijkens den brief van den Commis saris der Koningin, al het in de vorige vergadering besprokene over het be stek en den aankoop van grond over bodig is geweest, daar dit met B. en W. al was afgehandeld. De heer van der Sluis zegt, dat hij toch wel om inlichtingen mocht vra gen. De Voorzitter zegt, dat als een der leden hem inlichtingen vraagt over het beschikbaar te stellen bedrag en hoe dat in elkaar zit, hij zich verplicht ge voelt die te geven. Van Ooijen. Maar over den grond is ook gesproken. Daar had de raad niets mee te maken. Die kwestie was al met B. en W. geregeld. Voorzitter. Maar U maakt aanmer king, dat we iets buiten de orde be sproken hebben en wat U nu zelf be spreekt is thans evenmin aan de orde. Ik acht, dat er verder over deze zaak genoeg beraadslaagd is en zal weer in stemming brengen het voorstel, waar over de vorige keer de stemmen staak ten. Van der Sluis. Wij wenschen niet te stemmen tegen eene school met den Bijbel, zooals Van Ooijen de vorige maal het noemde. Maar we moeten rekening houden met de kosten en nu deze zaak door Ged. St. en den Minister wordt doorgezet, zou ik willen voor stellen, dan maari Kiene subsidie uit 's Rijks kas van f 2000 te vragen. De heer v. d. Sluis stemt voor. Ook de heer Van Os op dezelfde motieven als eerstgenoemde. De leden G. van Os, M. van Ooijen en Th. ten Hagen, stem men vervolgens allen voor. De heer Maas onthoudt zich van stemming. De Voorzitter stemt voor. Alzoo is dit voorstel aangenomen. Van Ooijen. Men spreekt over de kos ten en het belang der gemeente. Ik nu acht het een groot voordeel voor de gemeente, dat de bijzondere school er komt. Aan de openbare school staat men met 5 leerkrachten in 3 lokalen. De school is al lang afgekeurd. Als dat daar zoo moet blijven zal een nieuwe openbare school noodig zijn en dat zou de gemeente duizenden guldens meer kosten. Vervolgens stelt de Voorzitter voor, voor de beschikbaarstelling van deze gelden dan eene geldleening aan te gaan, af te lossen op zoolang mogelijk termijn, die hij op 30 jaar gedacht heeft. De heer Van Ooijen zou 20 jaar vol doende achten. De heer M. van Os is ook voor een langen termijn. In stemming komt ten slotte de vraag of de leening over 30 of over 20 jaar aangevraagd zal worden, waarop aan genomen wordt met 5 tegen 2 stemmen op 30 jaar. Voorts wordt na eenige bespreki.:g besloten bij de O.L. school te Aalst e^n stukje grond, toebehoorend aan een aangrenzend eigenaar, voor een ja~r te huren, teneinde het terrein aldaar voor de kinderen beter te doen zijn. De Voorzitter doet nog eene meae deeling omtrent eventueele vestiging van een publieke telefooncel te Aais., waaraan de directeur van het post kantoor te Zaltbommel zijne aandacht zal schenken en dezer dagen ter plaat.se komt. Als niemand meer het woord ver langt, zegt de Voorzitter nog ongeve r het volgende: „Heeren, als ik dan nog even ie.s mag zeggen, dan wil ik deze aange legenheid aangrijpen om den heer Deur- loo, die nu vanaf eind December ha secretariaat der gemeente waarneemt, dank te zeggen voor de wijze waarop hij dat doet en voor het vele extra werk dat hij in dien tijd in het belang der gemeente heeft gedaan. Een woord van dank acht ik hier te gering en gaarne wensch ik voor te stellen, den wnd. Secretaris voor zijne diensten te beloon en." Tijdens de bespreking hierover ver wijdert de waarnemend Secretaris zi.h. Het blijkt dat de vergadering het geheel met den Voorzitter eens is en de heer Van Ooijen merkt op, dat ook de waarnemend Voorzitter ai- les niet voor niets behoeft te doem Mogelijk voorziet de wet hierin. De Voorzitter weet dit niet zeker. Besloten wordt dit te onderzoeken en een volgende maal te beslissen. De Voorzitter zegt daarna tot den waarn. Seccretaris, ter vergadering te rug gekomen, dat de raad zijne woorcen onderschrijft en het bij deze woorden alleen niet zal laten. De waarn. Secretaris zegt dank voor de ondervonden waardeering. Hierna sluiting. GOIUNTHEM!" Op de Vrijdag 1.1. gehouden vei ling werd besteed voor: Glasspinazie 4046 ct., Spruiten le srt. 1622 ct., 2e srt. 813 ct., Kas- veldsla 4041 ct., Boerenkool 19i/2 c Kroten 67 ct., Wortelen 2i/2 ct., Uie.i 22i/2 ct., Stoofperen 2021 ct., Knol rapen 2i/2 ct., alles per kg. Savoye kool f 3.00f 8.00, Roode ko 4 f6.00f 12.00, Kleine groentjes fl.^0 13.00, Knolrapen f3.50f5.00, per 100 stuks. Selderie f5.50—f6.50, Prei f4.00- f6.00, beide per 100 bos. ZUILICHEM. Door de A.R. Kiesvereen. „Ne derland en Oranlje'", is op haar jong ste vergadering tot voorzitter geko zen de heer Tjalma, gemeente-secreiaris alhier. 58. Rob en Daan waren doodsbang, haar vrees aan te jagen en zoo te maken, dat ze terug zou keeren. Daarom hielden ze hun adem in, terwijl ze gadesloegen, hoe het meisje het vaartuig over het strand in de grot, buiten het bereik van de golven trok. 59.|&Toen£begon ze vlug als de wind de rots, waarlangs de voetsporen zoo plotseling ophielden, te beklimmen. Rob3,en Daan keken met groote oogen*'toe, tot ze de top bereikt had. Toen ver dween ze uit het gezicht. 60. ?„Nu" zullen we het geheim van de grot ontdekken," zei Rob, terwijl hij opgewonden uit z'n schuilplaats te voorschijn kwam. „Laten we haar achterna gaan, voorlze te ver weg is." De rotswand was gemakkelijk te beklimmen, zoodat Rob al spoedig boven was. Daan moest echter een handje geholpen worden. jfienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5