Eind 30 GORKUM Telef. 266. Dag- en Avondlicht. Lijsten in alle maten a i ui Vergrootingen naar elke FOTO. Plaatselijk Nieuws. AL'MKERK. Zondagavond i.l. sprak Ds. Hak man voor de Gerer. Zendingsvereen. een rede uit, die stimuleerde tot zen- ■tüngsarbeid. Als uitgangspunt koos spr. het visi oen van den profeet Ezechiël in hoofd stuk 47 vers 112 vermeld, waar sprake is van een wonderstroom, die bij res pectieve metingen van duizend ellen, respectievelijk reikt tot de enkelen, de ïcnieën, de lendenen en tenslotte alleen over te zwemmen zou zijn. Dit visioen beziet spr. slechts in vo gelvlucht en brengt dus alleen enkele hoofdmomenten naar voren, deze over brengend op het terrein der zending. X>ê steeds wassende wonderstroom wijst op de wassende zegenstroom van Gods gunst op zendingsgebied. Zending moet uitgaan niet van den enkeling, niet van een bepaalde groep, maar van gansch de gemeente. Gebed en gaven zijn de steunpilaren van de- Zen arbeid, maar het accent moet ge legd zijn op den eersten factor. Toch daarnaast de gave! Ons zendingsterrein, n.l. dat derGer. Kerken in Zeeland, Brabant en Lim burg, omvat vooral het gebied dat tot centrum Magelang heeft. In aanvang fering, is door de zendingsactie al- aar veel tot stand gekomen. Het aan tal scholen nam toe. Eveneens dat der zefldingsposten. Reeds is een Moham- snedaansch Javaan opgeleid tot het pre dikambt en bedient aldaar een eigen gemeente. Dat het werk der zending met enor me moeilijkheden gepaard gaat, kan spr. al hieruit afleiden, dat vooral de lagere klassen der Javanen tegenover den godsdienst een apathische houding aannemen. De geschiedenis van ons vaderland vertoont in betrekking tot de zending een zwarte bladzijde. De gouden eeuw van stoer Calvinisme was ook de tijd, dat Indië 'd^e melkkoe van Nederland was. Hoofddoel: geld verdienen, en om het geestelijk welzijn van den inlander bekommerde men zich in ons land belaas niet. In het tweed gedeelte van zijn rede stond spr. stil bij den medischen dienst. Noodig en noodzakelijk. Mochten vroe ger onze zendelingen geneeskunde toe passen, thans verlangen de Geref. Ker ken alleen academisch gevormde man nen. Ook op dit gebied de wonderstroom! De krachtigste stoot tot de opening van een ziekenhuis te Magelang gaf de Synode van Arnhem. Reeds werd een directrice benoemd, n.l. mej. Drekmeyer. Noodzakelijk, daar op medisch gebied vaak de grofste onkunde heerscht. Zieken in Voor-Indië worden vaak geprest te drinken het besmette water van den Ganges. Een teringlijder in vergevorderd stadium bewijst een ka meelenmaag goede diensten, zoo niet versch te verkrijgen, dan in welken toestand dan ook. Zelfs den artsen in China ontbreekt het aan de meest elementaire kennis. Hulp i s dus noodig en dank past ons, als we zien, wat reeds op dit zendings terrein tot stand kwam. ANDED. In plaats van mej. Bronkhorst, die wegens vertrek naar elders als zoo danig bedankte, is gekozen tot bestuurs- lid van de Herv. Meisjesvereen. „Ta- bitha" alhier, mevr. v. d. Schans. Herkozen werden mevr. van Eethen en mej. Kleinlobg. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 6 Maart 1931, des namiddags 3 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling tegemoetkoming in- gev. art. 13 der L.O. wet 1920. 4. Aanvraag stichting landarbeiders- plaatsje. 5. Aanvraag bouwcrediet. 6. Barak voor besmettelijk ziekten. 7. Steun aan werkloozen. 8. Verkiezing lid Burgerlijk Armbe stuur. 9. Verkiezing leden stembureaux. 10. Aanwijzing der stemlokalen, tl. Aankoop van bouwterrein. Hoewel de griep La onze ge meente minder wordt, zijn er toch nog vele patiënten. Geschat wordt het aan tal nog op een 5609. Sterfgevallen van oude menschen en kinderen kwa men al voor. Naar we vernemen is in hotel ^de Koppelpaarden" een toonee'club op gericht, welke „Excelsior" gedoopt is. De prijzen der aardappelen zijn hier sterk stijgend. Voor f 4.75 tot f 5. per H.L. worden ze gaarne bij de boe ren thuis gehaald. NIEUWENDIJK. Vergadering van BondsringAI- tena Zuid" van J.V. op G.G., op D.V. Donderdag 12 Maart des nam. 7 uur, io 't Instituut alhier. Agenda: 1, Vacantie op de J.V, Te Vlissingen heeft de tewaterlating plaats gehad van het stalen enkelschroifmotor- vrachtschip „Kota Nopan" van de Mij. „De Schelde" gebouwd voor den Rotterdamschen Lloyd. Mevr. Eyken-Sluyters, echtgenoote van den burgemeester van Ellewoutsdijk verrichtte de tewaterlating. Het schip verlaat de helling. 2. Onze strijd tegen den tijdgeest. 3. Jaarverslagen. De prijs der eieren is hedenf5. a f6.50 per 100 stuks. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. schoot alhier, de heer S. Kui pers te Opende, (prov. Groningen.) A.s. Woensdag 11 Maart zal het eindexamen afgenomen worden van de cursisten der landbouwvereen. alhier, waarbij tegenwoordig hoopt te zijn In genieur Huizings, Rljksl. leeraar te Bre da. De leiding heeft gestaan onder den heer Van Gessel te Veen. Naar we vernemen geraakte de dochter van K. te water. Was niet spoedig hulp op komen dagen van den heer L., dan was zeker, dat mej. ,K. verdronken was. In de afgeloopen week vierde de naaikrans „Martha" haar jaarfeest. De opkomst was, aangezien de vele zieken hier ter plaatse, zeer goed te noemen. Opstellen en voordrachten werden als naar gewoonte weder gedaan. Deze avond was een succces voor de meis- jes, ieder had genoten, zoodat allen dan ook hoogst voldaan huiswaarts gingen. Vrijdagavond gaf de gemengde zangvereen. „O.K.K.", haar jaarlijksche uitvoering in het Instituut. Medewer king verleenden de bekende en zeer ge waardeerde solisten, mei. U. van Rijs wijk, sopraan; de heer P. van Rijswijk, tenor en de heer C. van Rijswijk, bas. De muzikale leiding was in handen van den dirigent, den heer Snijers. De heer Z. Koekkoek, die als voorz. 1 de verg. leidde, sprak bij de opening zijn genoegen uit over de talrijke op komst der hoorders, en wenschte de aanwezigen wederzijdsch een genotvol len avond. De wenschen van den voorz. zijn ruimschoots in vervulling gegaan. Een breedvoerige omschrijving of een cri- tisch verslag te leveren is ons niet mogelijk. De nummers die ten gehoore werden gebracht zijn te omvangrijk en de passages daarin die ons in hooge mate bekoorde, te talrijk, om allen te worden genoemd. Niettegenstaande de krachtige fignur en het aangeboren dirigeer talent van hun directeur, alsmede de samenwer king van het drietal solisten, heeft deze vereen, veel aangedurft. De zendingscantate van „Kolman" uit te voeren, is een prestatie, die slechts onder voortreffelijke leiding door een muzikaal hoogstaand koor, mogelijk is. Dit is nu O.K.K. volkomen gelukt. De klankvorming van de stemmen viel steeds te loven, De behandeling, van het den solisten voorgelegde gedeel te, werd welluidend en boeiend ver tolkt. De kernachtige en meesterlijk ge schoolde stemmen, hielden de aan- dacht onafgebroken gekluisterd. De moeilijkheden die er in voorkwamen, werden glorius bestreden. De vertol king door de solisten streelde dermate het gehoor, dat er geen tijd was voor bedanking. O.K.K. heeft met deze uit voering de burgerij een avond gebo den van hoogstaande kunst. Vergissen we ons niet, dan overtreft het alles, wat tot dusver op het gebied der toon kunst, door haar werd geleverd. Met geestdrift hebben de aanwezi gen tenslotte van hun ingenomenheid uiting gegeven, toen de heer Wybega, de sopraan-soliste oen bouquet aan bood. Tenslotte nam de voorzitter afscheid van het publiek, gaf zijn erkentelijk heid voor de goede orde en bewijzen van .voldoening te kennen en sloot de uitvoering. SLEEUW I.IK. De vorige week is tijdens de storm een huisje aan de „Onderweg" ingestort. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Zondagmorgen ontstond een be gin van brand in een opslagplaats van de firma B. aan de straatweg alhier. De oorzaak van den brand is, door dat water in de loods was geloopen, waar ook ongebluschte kalk is opge slagen. VEEN. i i >P; De heer G. Vos, tijdelijk onder wijzer aan de openbare school alhier, is benoemd de Alblasserdam. WAALWIJK. Maandagavond is in het zieken huis te Tilburg overleden Notaris Jan sen alhier. De heer Jansen was een hier gaarne geziene figuur. De stille armen verliezen in hem een groot weldoener. WI.IK. Het aantal auto's breidt zich steeds meer en meer uit, met gevolg, dat de Gebrs. Bleijenberg zich wederom genoodzaakt zien, hunne garage beLmg- rijk te vergrooten. Op alle gebied heerscht er te genwoordig malaise, evenwel naar het schijnt is dit niet met het bouwen van nieuwe woningen in deze gemeen te het geval. Aan den bouw van een 6-tal zal reeds uitvoering worden ge geven, terwijl meerdere plannen aan hangig zijn. Voor de vacature van onderwij zer aan de openbare school alhier, heb ben zich 5 sollicitanten aangemeld. Voor enkele jaren kocht de heer v. B. alhier een woning met bouwland voor f7000.Thans is dit perceel weder verkocht en kon dit niet meer opbrengen dan f 4000. Voorzeker een bewijs van malaise op landbouwgebied. WELL. J.l. Woensdagavond 25 Februari werd alhier in „Ons Huis" een film- vertooning gehouden, vanwege de „Gel- dermalsensche Eiermijn". Na ingeleid te zijn door den heer P. Groene veld LTzn., nam het woord de heer Hinne, uit Geldermalsen. Allereerst wees de heer Hinne op de aanschaffing van eendagskuikens, van zes- en tienweeksche hennen. Deze laatste moeten omstreeks April en Mei gekocht worden, dan kan men denge- heelen winter eieren rapen. Spr. wees op de onaangename ge volgen van verlichte hoenderhokken. Voorts ook, dat de rustlatten altijd gelijk moeten zijn, daar de kippen al tijd vechten om het hoogst te zitten. Hieronder mOet een mestvloer zijn aan gebracht die minstens eiken dag moet worden schoongemaakt. Ook mogende tochtramen niet ontbreken, turfmul, enz. Verder behandelde spr. in het kort de voeding der kuikens en hennen. De kuikens mogen in de eerste 24 uur geen voer hebben, de andere hoenders 's morgens meel en drinken, terwijl 's avonds een weinig graan moet toe gevoegd worden of gemengd voer 60 gram per kip. Verder sprak spr. over de opruiming 2 a 3-jarige hoenders, die nu tegen een goeden prijs verkocht kunnen wor den. Spr. zei, dat op de grootste veilin gen van ons land, Roermond en Arn hem, respectievelijk ly2 en 1 millioen eieren per week worden aangevoerd. Hierna volgden twee deelen der film, waarop men een duidelijk beeld kreeg op de hoenderhouderijen. Jonge kuikens, verpakking van eie ren, kuikens, hoenderhokken, schoon maken van kippenhokken, inenten te gen ziekten, het kenmerk hiervan, enz. alles wat betrekking heeft op de pluim veehouderij. Daarna werd de vergadering geslo ten en keerde men voldaan huiswaarts. Notaris H. C. de Jongh komt voor als no. 1 op de lijst der Chr. Hist, partij, voor de a.s. verkiezing van de Provinciale Staten van Gelderland. WOUDRICHEM. Gedurende de maand Februari j.l. werden aan de vischmarkt alhier gen zalmen aangevoerd. In dezelfde maand van het vorig jaar bedroeg de aanvoer 21 winterzalmen en 6 schotjes. Gedurende de maand Februari j.l. werden voor den Vleeschkeurings- dienst aangegeven 6 koeien, 20 varkens en 4 kalveren. Blijkens de voorloopige uitkom sten der 11e algemeene 10-jaarlijksche Volkstelling, bedroeg het aantal inwo ners in deze gemeente op 1 Januari 1031 mannen en 921 vrouwen, totaal 1952. De raad heeft besloten met de steunverleening aan werkloozen nog 2 weken door te gaan. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, om den Post weg voor het verkeer in één richting open te stellen. Volledig verslag in e en volgend num mer. ZUILICHEM. De veilingvereen. Zuilichem e.o. hield Donderdagavond 26 Februari in café Goedhart, haar algemeene leden vergadering. Het bestuur was geheel aanwezig. De vergadering werd te 7 uur door den voorzitter geopend, deze verzocht den secretaris-penningm. de notulen der vo rige vergadering voor te lezen, welke na lezing onveranderd werden vastge steld. Uit het verslag blijkt, dat op 1 Januari 1931 een batig saldo aan wezig was groot f 1623.54, waarvan op de Boerenleenbank te Zaltbommel ge plaatst f 1430.32 en 't overige f 193.22 in kas is bij den penningmeester. In 1930 zijn geveild 10771 H.L. vroege aardapp. voor 'n bedrag van f 28223.06, gemiddelde opbrengst f2.62 per H.L. Daarna komt aan de orde verkiezing bestuursleden, aftredend is J. C. J. van Wijgerden en eene vacature door het overlijden van P. J. v. Brakel. Bij de eerste vrije stemming werden uitge bracht 65 stemmen, hiervan verkreeg van Wijgerden 40, C. Hooijkaas 9, H. v. Oostrum 8, D. v. Veen 6, W. L. v. Brakel 6, H. Westerlaken 4, A. van Vugt 4, J. v. d. Ven 5 en andere per sonen njog 1 en 2 stemmen, zoodat met meerderheid van stemmen is herkozen de heer van Wijgerden. Voor de tweede functie wordt weder een vrije stem- ming gehouden, uitgebracht werden 70 stemmen, waarvan 7 van onwaarde, de heer van Oostrum verkreeg 32, 0. Hooijkaas 10, W. L. van Brakel 9 en andere leden 1 en 2 stemmen, zoodat van Oostrum gekozen is. Daarna wordt gepauseerd en voor rekening der vereeniging iets gebruikt. Na de pauze komt aan de orde het bestuursvoorstel, om voor elk lid een bedrag groot f25 beschikbaar te stel len tot aankoop van kunstmest, welk bedrag voor of op 1 Aug. weder moet worden terugbetaald. Voor aankoop van een grooter bedrag moet restant con tant betaald worden. Dit voorstel wordt I aangenomen. Tevens wordt besloten het bestuur te machtigen voor dat doel een geldleenrng te sluiten, groot f 2590, om de noodige betalingen daarmee te voldoen. Bij de rondvraag wordt door J. v. d. Ven gevraagd of het niet mogelijk is pootaardappelen door de vereen, te doen aankoopen. Daar dit enkele jaren geleden gebeurd is met weinig resul taat, wordt dit afgewezen. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Woensdagmiddag had het zoon tje van Fuijtschot het ongeluk te val len en met zijn hoofd tegen een muur terecht te komen, waardoor het een diepe wonde aan zijn hoofd bekwam, welke door dr. Steenis moest worden gehecht. KANTOOR RIJKSONTVANGER WOUDRICHEM. Uitgifte weggeldkaarten. De Rijksontvanger te Woudrichem zal in April a.s. voor de uitgifte van Provin ciale wegkaarten zitting houden iederen dag van 9 tot 3 uur Zaterdags van 9 tot 1 uur aan zijn kantoor en verder als volgt te Almkerk (Gemeentehuis) Donderdag 23 April van 10-4 uur. te Nieuwendijk (Instituut) Zaterdag 18 April van 91 uur. te Dussen (Gemeentehuis) Woensdag 22 April van 104 uur. te Hank (R.K. School) op Zaterdag 25 April van 91 uur. te Sleeuwijk (Gemeentehuis) Woensdag 29 April van 91 uur. te Werkendam (Nutzaal) op Woensdag 15 April van 93 uur. De aandacht wordt er op gevestigd dat er slechts één zitting wordt gehouden in tegenstelling met andere jaren. Hou ders van kostelooze rijwielmerken zyn I voor zichzelf van de Prov. wegbelasting vrijgesteld. F OT O-ATELIER-COERTSE I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6