Ruwe Handen Haatselijk \innvs Buitenland Aardbeving teistert Zuid=Slavië. Kantongerecht Hensden Zittingen Keuringsraad. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprutoL Bij alle Drogisten. spoedig zacht met ALMKERK. Woensdag 25 Februari hield de Vereen, voor Gezinsverpleging en tot bestrijding der t.b.c. alhier, (afd. van de Prov. Noordbrabantsche Vereen, 't Groene Kruis) haar jaarvergadering. Daar de Voorzitter, Dr. G. J. de Vries, door drukke bezigheden niet aan wezig kon zijn, opende de heer C. van Veelen, als waarnemend voorzitter, om 61/2 uur de vergadering. In zijn openingswoord zeide deze o.a. met grooten dank vervuld te zijn. Al lereerst grooten dank aan God, die ons 't afgeloopen jaar gesteund had bij 't werk der ziekenverpleging. Dan dank aan de opgekojnen leden, die on danks het ongunstige weer, nog in zoo'n groote getale waren opgekomen, wat zijnsinziens een bewijs is, dat zij veel voor de vereen, voelen. Ten slotte en dat zeker niet het minst, dank aan Zuster Robers. Zij had nu bijna 10 ja ren de vereeniging als wijkverpleeg- ster-huisbezoektster gediend. Al haar krachten had zij steeds aan de ver eeniging gegeven; nooit was haar iets te veel geweest en dat onze vereen, zooveel tot stand had gebracht, was zeer zeker voor een groot deel aan Zr. Robers te danken, 't Speet hem dan ook zeer, dat zij na 10 jaar aan onze vereen, verbonden te zijn geweest, naar elders ging vertrekken. Na openingswoord werden de notu len gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna was aan de orde 't jaarver slag van den secretaris. In dit ver slag werd o.a. het volgende mede gedeeld. De vereeniging was in 't af geloopen jaar sterk in leden toegeno men. 't Aantal leden bedraagt thans 570. Als voorzitter was in plaats van den heer P. L. Koekkoek, de heer G. J. de Vries gekozen, terwijl de heer C. van Veelen, vice-voorzitter was ge worden. Door Zr. Robers waren dit jaar voor de wijkverpleging 1161 en als huis bezoekster 847 bezoeken gebracht, in totaal dus 2008 bezoeken. Naar aan leiding van de drukke bezigheden in 't jaar 1930, werd in 't verslag aan Zr. Robers een woord van lof gebracht, voor alles wat zij in 't afgeloopen jaar voor de vereen, had gedaan. 't Aantal t.b.c. patiënten was van 22 geklommen tot 25. Voor de ziekenverpleging werden 98 verschillende verplegingsanikelen aan de leden verstrekt. Drie kinderen werden gedurende 6 weken naar 't (herstellingsoord „Onze Woning" te Nunspeet gezonden. 't Consultatie Bureau voor Zuigelin gen, door 't hoofd bestuur van 't Groe ne Kruis te Almkerk gevestigd, ging in bloei vooruit. 105 nieuwe zuigelingen werden ingeschreven, terwijl in 't ge heel 879 bezoeken aan 't bureau wer den gebracht. Eiken Woensdagmorgen wordt dit bureau gehouden, 't Staat cnder leiding van den bekwamen kin derarts, Dr. van Lookeren, campagne uit Breda. Aan 't slot van zijn verslag wekte de de secretaris de aanwezigen op, om allen, die nog geen lid der vereeniging zijn, zich als lid te doen inschrijven. Na 't verslag van den secretaris, kwam 't verslag van den penningmees ter. Hieruit bleek, dat de ontvangsten dit jaar f3791.48 waren geweest, terwijl 't bedrag der uitgaven f3110.99 groot was, zoodat de rekening sloot meteen batig slot van f 680.94. Als bestuursleden werden herkozen de heeren F. Wisse, C. van Veelen, C. Haspels en J. de Witt. Nadat nog een kleine wijziging in het huishoudelijk reglement was aangenomen en enkele leden bij de rondvraag eenige vragen gesteld hadden, werd de vergadering met dank aan de leden voor hun op komst, door den waarn. voorzitter ge sloten. AMMERZODEN. BRAKER. DRUNEN. GENDEREN. LAND VAN ALTENA. OUDENDIJK. POEDEROIJEN. WOUDRICHEM. Vanwege de Lib. Kiesvereen. „De Vrijheidsbond" zal op 27 Maart a.s. een propaganda avond worden gehouden, waar bij de heer Groenewout als spreker zal optreden. Voor een stampvolle zaal gaf het Chr. kinderkoor „Frisch Gezongen" al hier, Woensdag j.l. zijn 2e uitvoering. Nadat de Weleerw. Heer A. Kentie, beroepen predikant te Heemstede, (Z) de bijeenkomst met gebed had geopend, werd na een kort welkomstwoord de afwerking van het goed voorzien pro gramma aan den leider van het koortje, den heer W. G. van den Heetcamp, Hoofd der Chr. school alhier, opge dragen. Vóór de pauze werden een twaalftal liederen, w.o. een vijftal duetten, ten gehoore uitgebracht en zeer verdien stelijk uitgevoerd. In de pauze werd gelegenheid gegeven om zich door het nuttigen van ververschingen wat op te frisschen. Na de pauze volgden nog een zes tal liederen. Het geheel verliep schit terend. De kinderen gaven blijk de verzen goed te hebben ingestudeerd, zoodat de heer Heetcamp alleszins re den heeft tot tevredenheid. Aandachtig schaarden de kleinen zich om hun di rigent en volgden met spannende blik ken de richting van den dirigeerstaf. Liefelijk klonken de kinderstemmetjes, die vooral in de duetten tot uiting kwamen. Op verzoek van vele aanwe zigen werden No. 4 en No. 13 yan het programma herhaald. No. 4 „Hollandsch vlag", 2-stemmig koor van J. P. J. Wiets, werd b.v. met zoo'n geestdrift gezongen, dat het velen bijna nood zaakte uit volle borst mee te zingen. De heer Heetcamp heeft zeer vele ou ders in Woudrichem aan zich verplicht. Het koortje voorziet in veler behoefte. Jammer dat de zaalgelegenheid zoo schaars is. Voor dergdelijke uitvoerin gen en vergaderingen zou een flinke zaal met het noodige meubilair werkelijk geen overbodige weelde zijn. Het was in één woord een genotvolle avond. De heer Heetccamp, die op het ge bied van kinderzang geen onbekende is, ook in Gorinchem gaf hij in dertijd met zijn daar gevestigd koor 5 uitvoeringen heeft de kinderen geducht onder zijn macht en de kin deren geven veel blijk van hun groote genegenheid tot hem. De zang werd begeleid met orgel, dat bespeeld werd door den heer Joh. Kentie Bzn. Na de gebruikelijke bedankjes aan hen die tot het welslagen van den avond had den medegewerkt, werd de uitvoering besloten met het zingen van vers 5. van den avondzang en dankzegging door den heer A. Kentie. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 6 Maart I931- Kantonrechter: Mr. C. W. van Ommeren. Ambten, v. h. Openb. Ministerie: (waarnemend) Mr. J. Dozy. Griffier: (waarnemend) D. van Hemert. 't Is eene zitting met slechts 26 zaken. De publieke tribune is geheel gevuld met nieuwsgierige werkloo- zen, voor wie eene strafzitting van het Kantongerecht eene welkome af leiding is, nu zij wegens de vorst niet in den grond kunnen werken. C. Q., landbouwer te Meeuwen, had eene koe, welke lijdende was aan mond- en klauwzeer vervoerd. De getuige-deskundige de veearts W. F. Hilwig zeide duidelijk gecon stateerd te hebben, dat de koe aan de ziekte leed. 't Dier was reeds 'n paar d^gen ziek. De Kantonrechter: Wegens zeer bijzondere reden stel ik de uitspraak in deze zaak uit tot Vrijdag 1 Meia.s. A. B., autobusondernemer te Aal burg had in een zijner bussen te Woudrichem 27 personen vervoerd, terwijl er slechts 19 in mochten. Als zijn gemachtigde treedt op zijn zoon Cornelis, vroeger Adjunct-Directeur der N.V. de Onderneming. De gemachtigde zegt, dat de dag vaarding fout is, omdat er in staat „van eene autobusoriderneming N. V. de Onderneming en de N.V. (Naam- looze Vennootschap) bestaat sedert maanden niet meer". De Ambtenaar: Maar 'tis toch een autobusonderneming, dat staat vast. Hoe heet je onderneming? Gemachtigde: JaNiet N.V. Onderneming. Kantonrechter: De Ambten, vraagt niet hoe ze niet heet, maar hoe ze wel heet. GemachtigdeDe Onderneming. Ambtenaar: Dan maak ik gebruik van mijn recht om de dagvaarding ter terechtzitting te wijzigen door de letters N.V. daarin te schrappen. Kantonrechter: Daartegen heb ik geen bezwaar. Gemachtigde: En dan werd niet in de uitoefening van den dienst ge reden, daar de bus was afgehuurd door een gezelschap. Kantonrechter: Dat doet niet ter zake. Kent U het bekende arrest van den Hoogen Raad daaromtrent Gemachtigde: Neen. Kantonrechter: Als U rijdt, zooals U gereden hebt, wordt U geacht ook in den dienst te hebben gereden. Of U dan een extra-reis maakt doet niet ter zake. Ambtenaar: Ik vraag f5,00 of 5 dagen. Kantonrechter: En ik geef f3,00 of 2 dagen. J. A. v. W., autoverhuurder te Genderen had gesnord. De ver dere behandeling dezer zaak werd de voorvorige zitting uitgesteld om te kunnen nagaan of verdachte zich nog schuldig maakt aan snorren. Getuige Opperwachtmeester v. d. Plas: Verdachte doet 's Woensdags één ritje naar 's Bosch, anders niet. Kantonrechter: Dan neem ik aan, dat hij met snorren heeft opgehouden en daarom geef ik hem eene zeer lichte straf n.l. f3.00 of 2 dagen. C. v. B., mandenmaker te Haar steeg had gereden op een rijwiel met verblindende verlichting. Verdachte: Ik had de lantaarn pas enkele dagen en ik wist niet, dat het licht verblindend was. Kantonrechter: En heb je het ding nu weggedaan Verdachte: Neen, maar ik heb hem beter gesteld. Kantonrechter: Dan zal ik je nu f 5,00 of 3 dagen geven, maar anders geef ik meer, want die helle rijwiel- lichten leveren groot gevaar op voor automobilisten en dat moet nu eens uit zijn. P. v. d. P., koopman te Wijk had ook al gereden op een rijwiel met verblindend licht. Verdachte is niet verschenen, had dus blijkbaar niets tot zijne veront schuldiging aan te voeren. Hij krijgt f 7,50 of 5 dagen. Aan W. J., koopman, zwervende is dronkenschap bij tweede herha ling ten laste gelegd. Verdachte is niet verschenen. Hij krijgt f15,00 o^ 10 dagen. J. v. G., arbeider te Dussen staat terecht voor openbare dronkenschap bij derde herhaling. Kantonrechter: Verdachte is een onverbeterlijk sujet. Ik had groote lust om den kerel een jaartje naar Veenhuizen te sturen. Hij drinkt enorm veel, maar hij is gelukkig niet lastig als hij dronken is. Ik wil hem nu eenige dagen gedwongen geheel-onthouder maken en daarom geef ik hem 14 dagen hechtenis. H. J. v. d. B., schoenmaker te Heusden is dronken geweest en is nu gedagvaard voor eerste herhaling. Kantonrechter: Ik geloof dat jij een echte dronkenlap wordt. Je bent nu 26 jaar; wat moet dat worden. En je staat heel ongunstig bekend. Verdachte: Ja, maar de politie zoekt mij altijd. Kantonrechter: Maar waarom zou de politie jou zoeken Verdachte: Ik heb altijd last met de marechaussée. Kantonrechter: Net andersom. De politie heeft last met jou. Opperwachtm. v. d. Plas: Verdach te staat ongunstig bekend. Kantonrechter: Je krijgt van mij f15,00 of 10 dagen. F. J. v. d. S., expediteur te Wer kendam is eenige weken geleden veroordeeld tot f 60,00 of 30 dagen voor het vervoeren van een doodziek kalf naar een abbatoir, zooals' hij zeide. Verdachte komt van dit von nis in verzet, maar is niet versche nen, zoodat het verzet vervallen wordt verklaard en verdachte dus zijn straf houdt. De Luitenant-Kolonel J. T. v. Beij- erèn, Voorzitter vaij den 29en Keu ringsraad heeft bepaald dat de zit tingen voor het geneeskundig onder zoek voor de lichting van 1932 en de tijdelijk ongeschikten der lichting 1931 in zijnen raad zullen worden gehouden: Op 24 Maart te Heusden, gemeen tehuis voor de gemeenten Eethen, Engelen, Heusden en Hedikhuizen op 25 Maart voor de gemeenten Herpt, Wijk en Aalburg, Cromvoirt, Oudheusden en Nieuwkuijk; op 26 Maart voor de gemeenten Vlijmen en Veen; op 27 Maart te Waalwijk voor de gemeenten Drunen en Sprang-Ca- pelle; op 28 Maart voor de gemeenten Sprang-Capelle (overigen) en Waal wijk; op 30 Maart voor de gemeente Waalwijk (overigen) op 1 April voor de gemeente Loon- op-Zand op 2 April voor de gemeente Loon- op-Zand (overigen) op 7 April te Woudrichem voor de gemeenten Op- en Neer-Andel, Almkerk en Woudrichem; op 8 April voor de gemeente Wou drichem (overigen) de Werken en Sleeuwijk en Rijswijk; op 9 April voor de gemeente Wer kendam op 10 April te Oosterhout voor de gemeente Oosterhoul. op 11 April als Voren (overigen) op 13 April voor de gemeente Don gen; op 15 April te Raamsdonksveer voor de gemeenten Waspik, Geertrui- denberg en Made en Drimmelen; op 16 April voor de gemeen ten Made en Drimmelen, Dussen en 's-Gravenmoer; op 17 April voor de gemeenten 's-Gravenmoer en Raamsdonk.. Voor de a.s. verkiezing van leden der Provinciale Staten van Gelderland zijn door de Chr. Hist. Unie in den Statenkieskring Wychen de volgende heeren candidaat ge steld 1. H. C. de Jongh, Ammerzo- den; 2. Mr. Dr. G. Kolff, Gelder- malsen; 3. H. de Liefde, Culemborg; 4. R. Rutgers, Zaltbommel; 5. Mr. W. F. F. Baron van Verschuer, Beesd; 6. Joh. Lokhorst, Heteren; 7. Mr. J. van Nes, Tiel; 8. H. C. J. te Loo, Apeldoorn; 9. Dr. A. Bloemsma, Geldermalsen; 10. Joh. Obbink, Aalten. De keuring van ingeschrevc-' nen voor den dienstplicht der lich ting 1932 zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 24 Maart a.s. in het Gasthuis te Zalt-Bommel. Veiling van 5 Maart. Brederode 1825 cent. Spruiten 28 - 41, 2e srt. 1422 ct. Wortelen i1/?2V2 ct- Knolraap ix/23 cent. Juin 25 ct. Sjalotten 7-9 ct. Veldsla 711 ct. Andijvie 1213 cent. Droge boonen 1315 cent. Schorseneeren 1016 cent. Witlof 1624 ct. Kroten 3—7 ct. per kg. Roodekool 214 ct. Wittekool 34 ct. Savoijekool 411 ct. Boerenkool 1/24 ct. Bloemkool 1821 ct. Cocosnoten 11 13 ct. Knolsederie 1 11 ct. Ramanas 23 ct. p. stuk. Selderie 1623 ct. Snijselderie 25 ct. Prei 1—26 ct. p. bos. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de Eerw. Heer C. J. Laarman, hulpprediker te Eind hoven. De Eerw. heer J. Laarman heeft bericht, dat hij voor het beroep be dankt. De prijs van industriemelk is vanaf 7 Maart met een halve cent per Liter verlaagd en bedraagt thans 61/2 ct. per Liter af boerderij. Mej. S., dienstbode bij dhr. H. v. Andel, had het ongeluk bij het aardappels afgieten, haar arm te bran den, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na een verblijf van bijna 1 jaar in het Oranje-Nassau Oord te Renkum, keerde de heer F. C. Huij- ser, hoofd der2e O. L. School, Za terdag 1.1. weder in zijn gezin terug. Naar wij vernemen zal hij op 1 April a.s. weder in functie treden. In een tijd als deze, waarin de verschillende vereenigingen hun jaarvergadering houden, valt het niet te verwonderen, dat somtijds de op komst der leden niet schitterend is. Dit was dan ook het geval, toen de IJsclub „Nooit Gedacht" in café v. d. Wiel voor dit doel bijeen kwam. Of moeten we soms aannemen, dat de liefhebbers van ijssport voor de koude Noord-Oosten wind zijn thuis gebleven Dat zou niet flink zijn. De voorz. de heer A. v. Vught Jzn. opende met een kort woord de ver gadering, waarna de secr. de heer A. v. Vugt Azn., notulen en jaarver slag las. Een gewichtige gebeurtenis was voorzeker de openstelling der banen, al was dat van korten duur. De muziekver. „Kunst na Strijd" ver leende hierbij geheel belangloos haar gewaardeerde medewerking. De ver eeniging telde 110 leden. De heer J. H. Verhoeven, penningm., deed rekening, waaruit bleek dat een kas tekort van f50,15 nog niet kon wor den gedekt. Verschillende werkzaam heden moesten daarbij nog worden uitgesteld. Om hierin verbetering te brengen besloot men op advies van den Min. v. Justitie nogmaals bij B. en W. vergunning aan te vragen, voor het houden van een loterij. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren A. v. Vugt Azn, H. de Lorm en A. v. Vugt Jzn., terwijl gekozen werd de heer M. v. Veen. Bij de rondvraag verzocht men het Bestuur bij een volgende jaarverga dering, door het houden van een gratis verloting of een andere attrac tie, deze samenkomst meer aantrek kelijk te maken. De Voorzitter zegde toe, dit punt nader met het Bestuur te zullen bespreken, waarna hij de vergadering sloot. De keuring van ingeschreve nen voor den dienstplicht der lich ting 1932 zal voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 27 Maart a.s. in het Gasthuis te Zalt-Bommel. Groote schade aangericht. In het Zuiden van Zuid-Slavië heeft Zaterdagnacht een aardbeving plaats gehad, waardóór groote schade is aangericht. Een herder werd met zijn kudde bedolven. Een spoorlijn en te lefoon- en telegraaflijnen werden vernield. Men hoopt dat het aantal slachtof fers niet groot zal zijn, daar het ge troffen gebied slechts dun bevolkt is. Nieuwe hevige aardbevingen meldt men uit Zuid-Slavië in dezelfde streek, die al in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd geteisterd. In dorpen in het midden van het land zouden 150 personen om het le ven zijn gekomen, terwijl een groot aantal huizen is ingestort. Ook uit Bulgarije meldt men aard bevingen en wel uit Sofia en het westen van het landvooral het dorp Lesky, bij Neurokop, heeft zwaar ge leden, daïar hier veel huizen zijn in gestort. Bij de aardbeving op den Balkan, die in het bijzonder Joego-Slavië, Bul garije en Griekenland heeft geteisterd zijn ongeveer 100 tot 200 dooden en 800 gewonden te betreuren. Duizenden huizen zijn verwoest. De telefoon- en telegraaflijnen zijn verbroken. In het bijzonder heeft het gebied tusschen Gjevgelue en Strummza en het centrum van Joego-Slavië van de aardbeving te lijden gehad. De koning van Joego-Slavië heeft een proclamatie tot het volk gericht, waarbij hij het volk oproept openbare geldinzamelingen te organiseeren. Het Joego-Slavische Roode Kruis heeft een hulp-actie ingesteld ten be hoeve van de door den hevigen ramp getroffenen. Te Saloniki zijn veel huizen inge stort. Volgens berichten uit Sofia is ten gevolge van de aardbeving onbere kenbare schade aangericht in West- Bulgarije. Berichten uit Skolpje bevestigen het katastrofaal karakter van de jongste aardbeving in Zuid-Servië. De aardschokken duurden ditmaal meer dan een uur. Volgens de laatste berichten is de streek ten zuiden van Skolpje het zwaarst getroffen, vooral het district van Demizkapoe. Het dorp Pirava is met den grond gelijk gemaakt. Tot- nutoe heeft men daar 19 dooden en 22 zwaar gewonden geborgen. Het aantal slachtoffers kan echter nog veel grooter worden, daar de telefo nische en telegrafische verbindingen met vele plaatsen verbroken zijn en men derhalve zonder eenig bericht over deze plaatsen is. De dorpen Ka- rad jevo, Udovo en Mirowze en de stad Valandovo zijn voor het g'rootst gedeelte verwoest. De stations van Demirkapoe, Udovo en Mirowze lig gen in puin. De spoorbrug over de Yarda is ingestort. Het verkeer met Athene is verbroken. Alle bruggen in het Vardar-dal zijn zwaar bescha digd. De autoriteiten hebben hulp-expedi- ries georganiseerd en tenten onder de bevolking verdeeld. Uit Kolpje zijn veel dokters naar het gebied van de aardbeving gezonden. De koning en de minister-president zijn vertrokken naar het gebied van de ramp. Tot dusver 150 slachtoffers in Zuid-Servië. Naar men uit Belgrado meldt, heeft de aardbeving volgens de laatste be richten tot dusver in Zuid-Servië 1 50 slachtoffers geëischt. Bovendien wer den 700 gewonden geteld. Ongeveer 1500 huizen zijn ver woest. In geheel Zuid-Servië zijn de rivieren buiten de oevers getreden. ZWARE STORM IN ENGELAND'S ZUIDEN. Straten en kustplaatsen overstroomd. Veel schade aangericht. Aan de Zuidkust heeft een hevige storm van den afgeloopen winter ge woed. Straten van kustplaatsen werden overstroomd. Toen het eb werd en het zandstrand blootkwam, werd het district Dymchurch door een vreese- lijken zandstorm geteisterd. De wind had een snelheid van 11 5 K.M. in het uur en er ging een bui tengewoon tij mee gepaard. De Kanaaldiensten hadden vertra ging en de schepen op zee hadden met het stormachtigste en koudste weer sedert vele jaren te kampen. In Yorkshire en Durham woedde een sneeuwstorm. De sneeuw verspert de wegen met vier voet hooge ban ken. Schapen werden onder de sneeuw bedolven en sneeuwploegen maken de buitenwegen vrij. Men verwacht nog meer felle wind, koude en sneeuw. Aan de ZuidOostkust van Engeland hebben zware stormen gewoed.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4