Tweede Blad No. 5105 Vrijdag 13 Maart idys/leic(/ ter> PupoI ^3 COSTUMES BELIJDENIS I in Zwart, Bruin en Fantasie Stoffen. GROOTSIE KEUZEo LAAGSTE PRIJZEN „In de Paradijsvogel" gË3tE3| voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. GORINCHEM. RugpijnNierenPillen Bij Hoesten "|a VOOR BEHOORENDE BIJ HET De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse meer wijtzij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op sommige tijden en bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen gezonde nieren kunnen deze vol brengen bij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiver heden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nieren te ver sterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpun, urine- en blaaskwalen, rheuma- tische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel en an dere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. f 4.75 p. flacon. i% mtfernibriek. Beste jongens en meisjes. De nieuwe raadsels zijn: OOM KAREL'. HET ZUSJE VAN KLEIN-DUIMPJE. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Hoestpoeders. Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudbeidspoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop. Prijs per poe- j der 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. Het voorstel van B. en W., om deze kwestie aan te houden, om te onder zoeken of misschien niet een betere regeling kan worden verkregen, wordt aangenomen. Steun aan werkeloozen. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van eenige rekesten een com missie is benoemd uit den raad, om een steunregeling in het leven te roe pen. Deze commissie vindt het billijk, aan georganiseerde werkeloozen een steun te verleenen van f 7.en voor elk kind 50 ct. per week en aan onge organiseerden f6.met 50 ct. voor ie^_ der kind. De gemeente heeft gelu^^jg over werkeloosheid niet te kla<T^ er zijn er slechts weinig, uitgezon'je^cf.€enp ge seizoen werkeloozen, waarvan de ge meente er eenige te w^rk hjeeft kun nen stellen aan het uitbaggeren van slooten. De wethouder die met het toezicht is belast, was echter ziek: geworden en er waren klachten inge komen, zoodat spr. zich genoodzaakt zag deze werkzaamheden stop te zetr ten. B. en W. hebben toen een uitkeev ring gegeven als door de commissie was vastgesteld. In besloten vergade ring wil spr. hierover nog wel het een en ander zeggen. De heer Jongbloets zou de menschen willen aansporen, zich te organiseeren. Verkiezing lid Burgerlijk Armbestuur. De Vocvrzitter zegt, dat door het over lijden van den heer v. Krimpen een benoeming moet plaats hebben. De heer v. Krimpen heeft zich altijd zeer ver dienstelijk van zijn taak gekweten. Spr. wil daarom van deze plaats hulde bren gen, voor alles wat de heer v. Krim pen, als lid van het Burgerlijk Arm bestuur en ook vele jaren als wethou- her, in het belang van de gemeente heeft gedaan. Spr. had gedacht, dat hij het volgend jaar met twee tachtig jarigen in het Burgerlijk Armbestuur zou hebben gezeten, dit heeft evenwiet niet zoo mogen zijn. B. en W. bevelen in zijn plaats aan, de heer de Graaf en de heer A. A. v. Vugt. De heer de Graaf verkreeg 4, de heer v. Vugt 3 stemmen, terwijl 1 stem blanco is uitgebracht, gekozen is alzoo de heer de Graaf. De Voorzitter wenscht den heer de Graaf geluk met zijn benoeming. Verkiezing leden stembureaux. Voor het stembureau van wijk C worden benoemd, de heeren M. v. d. Pluym, Voorzitter, en als leden de hee ren F. J. Herman en J. v. Balkom, plaatsvervangende leden de heeren dte Graaf en H. v. Dortmond. Voor wijk A en B worden benoemd, ambtshalve Voorzitter de Burgemees ter, leden de heeren T. v. d. Pluijm en W. D. Middelkoop, plaatsvervangende leden de heeren Smink en Berm. Voor het hoofdstembureau worden benoemd de heeren T. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm, W. D. Middelkoop en J. v. Balkom, plaatsvervangende le den de heeren D. de Graaf, T. J. Smink en F. J. Herman. Het gymnastieklokaal in de polder wordt aangewezen als stemlokaal, voor wijk A. en B. het gymnastieklokaal hier. Besloten wordt de stembureaux als gebruikelijk con sumptie te verstrekken. Bij de rondvraag zegt de heer Smink, dat de lantaarn in den Achterhoek nog steeds niet brandt, hoewel in de vo rige vergadering tot plaatsing was be sloten. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. een opgaaf der kosten bij de P.N. E.M. hebben gevraagd en deze zou- Jlicttwsblad De oplossingten der vorige raadsels zijn 1. De kam van een Haan. 2. In het water. 3. Een menschenvoet. 4. De neus van een schoen. 5. Diamant. 1. Waarom draagt de man een boord 2. Welke schoen past aan geen enkele voet 3. Welke bloem kian nooit ge plukt worden 4. Welke katjes kunnen niet mi auwen 11 Schreeuw niet zoo hard, anders maak je haar wakker", zei de oude pad, „en dan kan ze ons nog wel eens entsnappen, want ze is zoo* licht als een veertje 1 We zullen haar op één van die groote bladeren van de waterlelie zetten, ginds in de rivier. Dat is voor haar precies een eiland, want ze is zóó kleinen dan kan ze niet weglcopen, terwijl wij de brui lofskamer in orde maken, daar ginds onder de modder, waar jullie gaan -aoq uoo uopiaoiS 13 -uouom leboel waterlelies in het beekje en het was net alsof hun groote breede bladeren los op het water dreven. Het blad, dat het verst van den oever lag, was het grootste van allemaal en daarheen zwom de oude pad met de nctedop, waarin Duimelotje lag te sla pen. Den volgenden morgen werd het kleine ding heel vroeg wakker en toen ze zag, waar ze was, begon ze heel bedroefd te huilen, want aan alle kanten om het blad was niets dan water en ze kon nergens aan land komen. De oude pad zat in de modder voor haar huisje met een bos groe ne grassprietjes en de knoppen van gele waterlelies, om het zoo prettig mogelijk te maken voor de nieuwe schoondochteren daarna zwom ze met haar leelijken zoon naar het blad, waarop Duimelotje zat. Want ze wil den haar prachtige bedje van no- tedop en violenblaadjes komen ha len om het in de bruiloftskamer te zetten, vóórdat ze Duimelotje zelf daarheen zouden brengen. De oude pad maakte in het water een diepe buiging voor haar en zei met haar krakerige stemHier is mijn zoon, die je tot man zult krijgen en jullie gaan nu lekkertjes daar in de mod der wonen. Kwèk, kwèk, kwèk, was het eenige wat de zoon kon zeggen dat was dus niet veel. Daarna nam ze het mooie kleine bedje en zwom er mee weg. Duimelotje zat toen hee- lemaal alleen op het groote blad en huilde tranen met tuiten, want ze wil de heelemaal niet bij de oude lee- lijke pad wonen of haar akelige zoo.i tot man hebben. De visschen, die rondom het blad in het water zwom men, hadden natuurlijk gehoord wat de pad gezegd had en daarom staken zij hun koppen boven water om te kijken, wie dat kleine meisje wel was. Zoodra ze haar zagen, begonnen ze veel van haar te houden en ze von den het erg naar, dat ze ginds onder de modder met de leelijke pad moest gaan wonen. „Maar", zeiden ze tot elkander, „dat zal nooit gebeuren". Ze gingen met zijn allen onder het blad zwemmen rondom den groenen stengel, waaraan het blad vast zat en knaagden toen met hunne scherpe tandjes den stengel door, zoodat het lelieblad los raakte en met den stroom werd meegevoerd, terwijl Duimelotje er boven op zat. Natuurlijk kon de pad haar zóóver niet volgen. Duimelotje dreef zoo langs aller lei plaatsjes en dorpen en de vogel tjes in de boomen zagen haar en zongen„Wat een aardig klein meisje is dat". Het blad dreef al verder en verder en zoo kwam ze in vreemde landen. Opeens kwam er een aardig vlin dertje aangevlogen, dat een paar keer om haar heen vloog en eindelijk op het blad ging zitten, want het vond Duimelotje een alleraardigst meisje. Ze was nu erg blij, omdat de pad haar nu niet meer bereiken kon. Het was heerlijk weer en de zon scheen op het water, zoodat het precies vloei baar goud'leek. Toen nam ze een draadje en bond het ééne einde om het vlindertje en het andere einde maakte ze vast aan het blad. De vlinder vloog vroolijk voort en trok het blad mee, zoodat Duimelotje al sneller en sneller over het water dreef. Toen kwam er een groote meikever over het water aangevlogen. Zoodra hij haar in het oog kreeg, sloeg hij een van zijn groote sterke pooten om haar heen en vloog met haar weg, boven in een boom. Maar het groote lelieblad dreef verder de rivier af, met het witte vlindertje, want dat zat er aan vast gebonden en kon zich niet zoo gauw los maken. (Wordt vervorgd). Dankbetuiging van het Comité voor het verkrijgen van betere verkeers wegen in het Land van Heusden en Altena, voor de verleende subsidie. Al deze stukken worden voer ken nisgeving aangenomen. Verzoek van eenige bewoners aan den Kornschen dijk om het gedeelte der Dussen, (Kornschen dijk. Achter hoek) te willen doen uitdiepen, daar mede zou een zeer nuttig werk wor den verricht, omdat deze bewoners van goed drinkwater zijn verstoken. De kosten zijn niet zoo heel groot, een vroegere begrooting, raamde die op f 500. De Voorz. stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, er is geen geld voor op de begrooting uitgetrokken en deze aangelegenheid behoort ook thuis bij den polder. De heer Middelkoop zegt, dat er vroeger reeds overgesproken is met het polderbestuur, doch dat toen een dergelijk verzoek van de hand is ge wezen. De heer Smink acht het een on- houdbaren toestand, die hoog noodig verbetering behoeft. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog eens zullen zien, wat er gedaan kan worden. Spr. deelt mede dat de Voorzitter van het Comité voer de verkrijging van een drinkwaterleiding. 1 hem heeft bericht, dat deze zaak nog hangende is. De resultaten van dit Comité behooren eerst te worden af- j gewacht, inmiddels is de brug aan j aan Keizersveer klaar en kan worden onderzocht of misschien ook aanslui ting! aan de Maatschappij West-Bra bant mogelijk is. De heer Hermans ztegt, dat de in gezetenen met smart op een water- Electriciteit Peereboom. De Voorzitter zegt, een schrijven te hebben ontvangen over deze kwes tie, van den Hoofd-Ingenieur v. d. Waterstaat te Breda, waarin deze be richt dat het njk in de kosten van aanleg een bedrag van f485.zal bijdragen. De Ingenieur schrijft ver der, dat hij geen termen kan vinden om te adviseeren tot een hoogere Rijks-bijdrage. B. en W. hebben ge antwoord, dat dit schrijven hen zeer heeft teleurgesteld, aangezien meer malen is gezegd, dat een hoogere bij drage zou worden verleend op wel ke toezegging de onderHandelingen met de P.N.E.M. ook zijn gebaseerd. Bovendien is de billijkheid niet op te lossen, met een rekensommetje, zoo als de Ingenieur heeft gemaakt. Im mers om tot electrificatie van de Pee reboom te kunnen komen, moet de gemeente eerst een bedrag ran f 800 betalen in de aanlegkosten, verder moet den aangeslotenen 2 gratis licht punten worden gegeven, moet de ge meente f 900.uitgeven voor de kosten van aanleg der straatverlich ting, ongerekend het jaarlijksche on derhoud. Bij aansluiting heeft het rijk ook belang, zoodat verdeeling der kosten voor de helft, ieder billijk voorkomt. Blijft de Hoofd-Ingenieur op zijn standpunt staan, dan zal de kwestie opnieuw in den raad worden gebracht. Op hun laatste schrijven hebben B. en W. evenwel nog geen antwoord ontvangen. Den raad wordt aangeboden 't plan voor den bouw van het gemeente huis, welk plan voorloopig wordt aan gehouden. Ingevolge het desbetreffende raads besluit wordt de vergoeding vastge steld voor de kosten van vervoer van kinderen naar een school. De heer Jongbloets vraagt of als de kinderen niet naar school gaan, de vergoeding dan toch wordt gegeven, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer Jongbloets meent, dat toch het volle aantal dagen in reke ning wordt gebracht door sommigen, waarvan hij zeker weet, dat de kin- Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN, op Vrijdag 6 Maart des n.m. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig zijn de heeren v. Drunen en van Etten. De Voorzitter opent de vergadering, leest de notulen die onveranderd wor den vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat deze ver- verg. in 1931 is, kan hij niet nalaten, dat al moge 1931 in zijn aanvang niet nalaten de hoop uit te spreken, dat al moge 1931 in zijn aanvang niet schitterend zijn, de beste wenschen voor dit jaar uit te spreken. Er zijn enkele lichtpunten, die hoop geven voor de toekomst. De brug te Kei zersveer, zal waarschijnlijk dit jaar nog gereed komen en daardoor zal de gemeente en de geheele streek uit zijn isolement verlost worden. Ingekomen stukken Goedkeuring begrooting 1931. Goedkeuring Gem.-rekening 1929. Jaarverslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Van de 20 door de Commissie behandelde gevallen van schoolverzuim, werden er 5 geoorloofd en 15 ongeoorloofd verklaard. Verslag' van den Warenkeurings- dienst over de maanden Juli. Aug. en September 1930. Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is be vonden. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der Gem.- begrooting 1930. Schrijven van het Bestuur van het proeftuinbedrijf te Gormchem, met uitnoodigmg aan den raad, het be drijf op Maandag 23 Maart te ko men bezichtigen. J leiding zitten te wachten, dit is nood zakelijker dan electriciteit. De Voorzitter stemt dit toe, doch men moet nemen wat men krijgen kan. Men moet ook niet uit het oog verliezen dat een waterleiding voor de ingezetenen, wat aanleg enz. be treft nogal wat kosten mee zal bren gen. Besloten wordt dat B. en W. zich nog eens met het polderbestuur in verbinding zullen stellen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. aan den heer v. Drunen heb ben bericht dat hij ingevolge de wet, opgehouden heeft lid van den raad te zijn. Verzoek van het Gemeentebestuur van Arnemuiden om adhaesie te wil len betuigen aan zijn adres gericht tot de regteering om ook na 1936 vrijstelling te verleenen voor het ge ven van les in vak j, vrije en ordeoefe ningen. Besloten wordt adhaesie te betui gen. De Voorzitter merkt op, dat bii de school te Dussen (binnen geen lokaal disponibel is, de gemeente dus hier voor de nood 1 ge uitgaven zal moe ten doen. Bericht van N. C. B. te Tilburg, dat het bereid is tegemoet te komen aan de bezwaren van sommige Gem.- besturen, dat, als andere gemeenten of kringen onder voordeeliger voor waarden aansluiten, deze voordeeli ger voorwaarden ook voor hen zul len gelden. Derhalve wordt het Ge meentebestuur een nieuw contract voorgelegd. De Voorzitter meent, dat tegen vaststelling van dit contract geen be zwaar kan bestaan, wijl de voorwaarden voordeeliger zijn dan de oude. Het contract wordt met algemeene stemmen goed gekeurd deren, een tijd de school niet hebben gezocht. De Voorzitter gelooft niet dat dit juist is, naar zijn overtuiging is slechts opgegeven, waartoe men gerechtigd was. Vaststelling tegemoetkoming inge volge art. 13 der L. O. wet 1930. Volgens de 3 jaarlijksche afreke ning komt het Bestuur der R.-K. La gere Jongensschool in Wijk C een bedrag van f434,73; de R.-K. Meis jesschool in Wijk C een bedrag van f 2i7,93J/2i de R.-K. Meisjesschool in Wijk B een bedrag van f350,86; de school met den Bijbel in Wijk A een bedrag van f853,44. Deze bedragen worden aldus vast gesteld. Aanvraag stichting landarbeiders plaatsje. Besloten wordt aan P. v. d. Pluijm een voorschot te verleenen van f 2400. Aanvraag bouwcrediet. De Voorzitter zegt, dat de Gebrs. Heimans een bouwcrediet vragen van f 4000.voor het bouwen van een dubbele woning. B. en W. stellen voor dit crediet be houdens goedkeuring van Ged. St. te verleenen. De heer Smink is het daarmee niet eens. Deze menschen hebben al les bewogen om van de belasting af te komen en nu vraagt men dit. Spr. vindt het belabberd dat men niet de lasten, maar wel de lusten wil. De beer Middelkoop gelooft ook dat het geraden is voorzichtig te zijn. Verschillende personen beschouwen de gemeente als een boompje, waar aan men maar kan schudden. De Voorzitter verklaart dit ook wel te willen zijn. De heer Middelkoop ziegt, dat hij in een vorige vergadering reeds heeft beweerd, dat men van deze instelling niet veel plezier zal beleven en het begint er wel op te lijken, dat spr. ge lijk zal krijgen. De Voorzitter is het hiermede eens, de gemeente moet er veel geld in steken, doch bereikt ook dat er wo ningen worden gebouwd en er dus meer woningruimte komt. Om zoo veel mogelijk misbruik te ontzeilen, zou spr. de voorwaarde willen stellen dat aanbesteding moet geschieden onder goedkeuring van B. en W. De heer Herman zou aanbesteding dan toch alleen doen geschieden on der ingezetenen. De Voorzitter kan daarmede nieit accoord gaan, wel kan gunning aan den raad blijven. Besloten wordt het gevraagde cre diet behoudens goedkeuring van Ged. St. te verleenen onder voorwaarde dat aanbesteding moet plaats hebben in overleg met B. en W. Barak voor besmettelijke ziekten. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van het Gemeente-be stuur van Gorinchem, waar men een barak wil stichten voor lijders aan besmettelijke ziekten, die afgezonderd moeten worden. Hierbij kan iedere gemeente in deze streek zich aanslui ten tegen één jaarlijksche vergoeding vjan 6 bent 'per inwoner, zoodat het dje gemeente Dussen f225 per jaar zotu kosten, dan wordt een ruimte voor dit doel beschikbaar 'gehouden. Die gemeente moet zich dan verder ga rant stellen voor de kosten verbon den aan opneming van lijders aan bekmettelijke ziekten. Spr. heeft voor dit doel een bijeenkomst bijgewoond, I waar nogal bezwaren werden geop perd. Er zouden 18 barakken worden gebouwd, iedere barak berekend voor 2500 inwoners. Zou er een epidemie uitbreken, dan zouden deze barakken gauw te klein blijken en zouden de buitengemeenten vanzelf achteraan komen. B. en W. vinden de voorwaarden te zwaar, de gemeente Gorinchem krijgt de beschikking over een goede inrichting met geschoold personeel, deze gemeente mocht wel wat tege- moetkomener zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5