Binnenland. Ingezonden, Buitenland* Burgerlijke Stand. ESPERANTO NIEUWS. Internationale congressen.* Dit jaar zal het Universeele Espe ranto Congres te Krakau gehouden wor den van 1 tot 8 Augustus. Te Amsterdam zal van 2 tat 7 Augus tus het Internationale Congres van Ar beiders Esperantisten gehouden wor den. Premie voor jeugdige Es* peranto-examen candidate n.. Evenals in 1929 en 1930 is geschied, zetelt ook voor het loopende jaar een Haagsch belangstellende, die echter volstrekt onbekend wenscht te blijven, twaalf gouden tientjes ter beschikking als premie voor kinderen, niet ouder dan 13 jaar, die met succes het examen A-Esperanto afleggen. Het doel is na tuurlijk om onder kinderen de beoefe ning van deze Wereld hulptaal aan te moedigen. De examen-commissie heeft zich in beginsel met deze wijze van aan moediging vereenigd en de secretaris is bereid nadere inlichtingen te geven. (Secretaris is de heer H. J. Bulthuis, Kamillestraat 37, den Haag.) Esperanto en het Onder- w ij s. De wethouder van onderwijs en volks ontwikkeling te Rotterdam heeft bericht, dat voortaan aanteekening zal worden gehouden van de berichten van hoof den van scholen betreffende de door onderwijzers behaalde Esperanto diplo ma's, afgenomen door de Ned. Esp. Vereenigingen. Deze diploma's zullen in het verslag der commissie voor het onderwijs en volksontwikkeling, over het jaar waarin de berichten zijn ont vangen, in de staat van het onderwij zend personeel worden vermeld. Esperanto in de Universi teit. Bij de Hoogescholen van Geneve, Zagreb e.a. bestaat reeds een leerstoel voor Esperanto. Dr. Buchanan, die kort geleden te Liverpool overleed, heefteen fonds van 4000 pond sterling (f48.000) nagelaten voor het instellen van een Esperanto-leerstoel in de Universiteit van deze stad. Esperanto wordt aan deze universiteit reeds onderwezen en meerdere vooraanstaande professoren zijn aanhangers van de internationale taal. Allerlei. Het electro-technisch instituut te Gre noble (Frankrijk) geeft zijn prospecti in 't Esperanto uit. In Bratislawa (Tsjecho Slow.) besloot de gemeenteraad een straat naar Dr. Zamenhof, de samensteller van Espe ranto, te noemen. Het 3e Zuid Amerikaansche congres voor Toerisme besloot, om de te ver spreiden gidsen in het Esperanto uit te geven. Het zal daarbij de medewer king ondervinden van den gevolmach tigd gezant van Uruguay in Brazilië. jMISDRIJF Maandagochtend is het lijk van een 17-jarig meisje, genaamd A. v. T., in een waterloop te Halsteren (N.-Br.) gevonden. Zij was Zondagavond ver gezeld door zekeren van S. Deze was aangehouden, doch is weer op vrije voeten gesteld. EEN OPGEPAKTE OPPASSER. Toen een echtpaar Zondagavond aan de woning van de ouders der vrouw aan de Hoefkade te 's-Hage aanbelde, werd de deur geopend door een man, die vertelde, dat de familie niet thuis was en dat hij „oppastte". Zonder aanvankelijk argwaan te koe steren vertrokken de bezoekers weer, maar toen zij weer op straat stonden, vroeg de vrouw aan haar man: „Ken jij dien man?" De echtgenoot moest bekennen, dat hij dezen oppasser nog nooit ontmoet had en dit was toch wel een beetje vreemd. Daarop liep de man even bij zijn broer aan, die een paar huizen verder woont, om te infor- meeren of de oudelui daar misschien waren. Terwijl de vrouw buiten de terug komst van haar man afwachtte, zag ze uit het huis van haar ouders den „oppasser" te voorschijn komen. Tot haar niet geringe verbazing, droeg hij een geldkistje onder den arm. Haar argwaan was nu zeker heid geworden en zij waarschuwde een voorbijganger, die onmiddellijk den „oppasser" staande hield. „Wat hebt U daar onder den arm", vroeg de voorbijganger. „Niks. Een geldkistje", was het kalme antwoord. De voorbijganger meende, dat het een vreemde manier van doen is, met het geldkistje van een ander onder den arm te loopen en stelde voor, dat men terug zou gaan naar de woning, waar het kistje thuis hoorde. De ander had daar niet veel lust in, doch juist op. dat oogenblik' verschenen er twee agenten, die hun ronde deden en den „oppasser" mee namen naar het politiebureau aan de v. d. Vennestraat. Daar werden op hem gevonden, behalve het geldkist je, een portemonnaie met f 30 en enkele zilveren en gouden voorwer pen, alles afkomstig uit de woning, waartoe hij zich, naar nu bleek, door opensluiting toegang had verschaft. De inbreker was de 58-jarige C. J. G., die sedert enkele maanden daar ter stede woont op kamers en die uit Rotterdam afkomstig is. Hij is een beroepsinbreker, die al 26 jaren gevangenisstraf achter den rug heeft. Op zijn kamers werd, bij een huiszoeking, een volledig arsenaal van inbrekerswerktuigen gevonden. DE GEVAARLIJKE SCHEER SPIEGEL. Een lezer deelde aan het „Hbld_" het volgende geval mede: In de slaapkamer rook hij een brandlucht. Bij onderzoek bleek er een plekje op het behang te zijn geschroeid. Wat was de oorzaak? Men ontdekte, dat de zon in een lensvormigen scheerspiegel was ge vallen en dat de stralen waren terug gekaatst op het behang. De spiegel werkte als brandglas en zoo was het behang gaan schroeien. Het is nu goed afgeloopen, maar het brandpunt had juist iets brand baars kunnen treffen. Wij maken van dit geval melding, omdat het ande ren ter waarschuwing kan dienen. Men zette de spiegels zóó, dat de zon er niet kan invallen. EEN OUDE TRUC. Den banketbakker v. Leeuwen aan de Markt te Delft werd telefonisch verzocht gebak te doen bezorgen aan een woning aan het Oude Delft en f 60 wisselgeld mee te geven, daar men niet kleiner had. Toen de loop jongen met het gebak kwam, werd dit aangenomen door een man, die in het portiek van de woning stond. Hij vroeg en kreeg van den jongen het wisselgeld en ging hierna in een café om volgens zijn zeggen het bankbiljet te halen. Terwijl de jon gen voor het café bleef wachten, ver liet de man het café aan de andere zijde en poetste de plaat. o BRUTALE OVERVAL. In den winkel van de Fa. J. v. Z. aan de Oldebarneveldstr. te R'dam, kwam een man, die de winkeljuf frouw vroeg een bankbiljet van f 50 in twee van f25 te wisselen. De juffrouw stemde hierin toe, en zocht twee briefjes van f25 op, die ze den man wilde overhandigen. Tot haar groote verwondering trok hij haar echter met een snelle beweging de bankbiljetten uit de hand, legde een bankbiljet op de toonbank en rende den winkel uit. De juffrouw, die aanvankelijk nog in de veronderstelling leefde dat het Juni de heer van Gessel benoemd, wel ke op 1 September d.a.v. in dienst kwam. Een vacature dus van vier maan den, niettegenstaande de samenstelling van den Raad en van het college van B. en W. anders was dan nu. Wie plaatst advertentie's tot het op roepen van sollicitanten in deze, de Raad of B. en W., om te komen tot het opmaken eener voordracht? Door uit „eigen beweging" een advertentie te plaatsen in een Christelijk blad, zijn B. en W. niet buiten hunne bevoegd heid gegaan. In verband met de invoering van het zevende leerjaar, zijn door de wethou ders de plannen tot verbouwing of tot nieuwbouw der O.L. school aanhan gig gemaakt. Aan tegenwerking in de ze, alsook met het bouwen van het electrisch bedrijf, heeft het, zelfs van buiten de gemeentegrenzen, niet ont broken. Ondergeteekende heeft (alsook zijn collega Schreuders) driemaal een reis naar Den Haag gemaakt, aan gaande de schoolverbouwing, en meer dere keeren naar Den Bosch. Men weet, als men met rijksbijdrage moet bou wen en een en ander via den Bosch op het Departement moet klaar ge maakt worden, alles niet zoo vlug van stapel loopt, als een buitenstaander wel zou verwachten. Het zou te lang val len alle becijferingen op te noemen welke door het gemeentebestuur, en inzonderheid door den secretaris, zijn klaar gemaakt moeten worden, aleer er toezegging tot regeeringssubsidie is verkregen. Een door den Raad geno men besluit, dat de wethouders op audiëntie bij Zijne Exc. den Minister van Onderwijs zouden gaan, is eerste- lijk uitgesteld geworden, doordat Zijne Exc. tot tweemaal toe op den vast- gestelden dag geen audiëntie verleen de, daarna door huiselijke omstandig heden van ondergeteekende en doordat de Voorzitter om gezondheidsredenen geen reis naar den Haag durfde te ondernemen. Ondergeteekende betreurt het meer dan alle raadsleden te samen, dat genoemde audiëntie meerdere ma len is uitgesteld moeten worden. Het is de wethouders kwalijk ge nomen, dat bij het oproepen van sol licitanten, naast een advertentie in „de Vacature" voor het O.L. onderwijs, ook teen advertentie is geplaatst in „Onze Vacature's" voor het bijzonder onder wijs. Ondergeteekende handelende vol gens eigen overtuiging, was echter ook van meening en is dit nog, dat hij handelde in overeenstemming met de gevoelens van minstens 90 pCt. der bevolking, door te trachten een hoofd der school te benoemen, die genegen zou zijn, om, naast onderwijs in Va- derlandsche en Algemeene geschiede nis, ook onderwijs te geven in een voudige Bijbelsche Geschiedenis. Het is inooit zijn bedoeling geweest, ker kelijke leerstellingen op de openbare school in te voeren, en zulks zou ook in strijd met de wet zijn. Maar waar de L.O.-wet 1920 spreekt van opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, daar stelt ondergeteekende de vraag: waarom zou wel onderwijs ge geven mogen worden b.v. in de ge schiedenis der oude volken, als b.v. Egyptenaren en Babyloniërs, Grieken en Romeinen, en niet gesproken mogen worden over het volk Israël? Waarom zou er wel opgeleid mogen worden tot Christelijke deugden en over het r Tu «ut i leven van Jezus Christus niet mogen bankbiljet, dat de man op de toon-1 roken viorden? Men wil dan wefde bank gelegd had, er werkelijk een cinistelljbc deugden, maar niet den, van 50 gulden was, begreep, er mets Christus. Wat verschil is er tusschen van en keek den man aan de win keldeur eenigszins verwezen na. Eerst toen zij in den winkel terug kwam, ontdekte zij tot haar groote ontsteltenis dat zij een waardeloos biljet van 50.000 mark ontvangen had. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Veen, 14 Maart 1931. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd eenige plaatsruim te in Uw blad, voor het onderstaande; naar aanleiding van het verslag van de daT^Ra'chf zou worden, gedurende christelijke deugden zonder Christus, en leen heidensche zedeleer? Dat er door de wethouders in deze op een der can- didaten pressie zou zijn uitgeoefend is een grove onwaarheid. Dat in een brief met inlichtingen, omtrent een der candidaten gezegd werd, dat bedoelde in geen geval S.D. A.P.-er was, ligt buiten de verantvvoor- iding der wethouders, hoewei onder geteekende in geen geval een S.D.A.P.- er als hoofd der school zou begeeren. Wij zouden de vraag durven stellen, heeft deze ongevraagde, doch t?r goe der trouw gegeven inlichting, niet, door alierlei complicatie's, het tegenoverge stelde uitgewerkt van wat zij beoogde? Wat de steunregeling betreft, heeft ondergetekende mede goed gevonden vergadering van den Raad der gemeen- 4 0f hoogstens 5 weken, een steunre- te Veen van 6 Maart j.l. geling bij Z-Exc. den Min. v. Binnenl. In de eerste plaats eenige toelichting |ake£ Landbouw goedgekeurd te omtrent het benoemen van een hoofd krij lijk ook geschied is. Gezien der school, dat zoo „schandalig lang ,echter ergerlijke misstanden en onge- op zich heeft laten wachten." De heer lijkheden, welke wij hier niet nader van Gessel werd ontslag ver eend met zillen n^emenj en iaarbij het gevor- ingang^ van 1 Februari 1931, op 30 derde jaargetijde komt het ondergetee- Januan daaraan voorafgaande, ,kencje njet vvenschelijk voor nog lan- werd zijn opvolger benoemd, welke op steun te verleenen, waar in dat 1 Mei a.s. in dienst hoopt te komen, gevaj kunstmatig opdrijven der loonen Hoe was het gesteld hJde"s ^evaca- en werkschuwheid het gevolg is. Bij ture Weeda in .1920. De heer Weeda 0penbare aanbesteding van baggerwerk vroeg 29 Januari 1920 ontslag als hoofd, door het waterschap „de Alm en Gan- F 4-t t r 11 r ViQMi titoi-H irDf aann m of itirrotirr hetwelk hem werd verleend met ingang van 1 Mei d.a.v. Eerst op 25 Mei daaraanvolgende werd zijn op volger, de heer Fabriek benoemd, dus een „schandalig lang wachten" van nog 27 dagen langer. Door het bedanken van den heer Fabriek, werd op 26 tel", heeft niemand van de 40 werke- loozen getracht eenig werk daarvan aan te nemen. Overigens is ondergeteekende van meening, dat van regeeringswege meer dere aandacht behoorde geschonken te worden, aan die bedrijven, die tenge volge van de algemeene malaise bijna te gronde gaan. Moest niet alles ge probeerd worden, deze bedrijven te helpen en op gang te houden, opdat er langs dien weg werkgelegenheid is en blijve, inplaats van door het kunst matig hoog houden der loonen, het stervensproces dier bedrijven slechts te verhaasten. De loonen in den landbouw zijn over het algemeen niet van de hoogste, en toch is het daar, dat de werkgever minder verdient, indien er nog verdiensten zijn, dan de werkne mer. „Schandalig" zou het genoemd kunnen worden, dat er in ons goede vaderland, steun gegeven wordt, tot het bezoeken van bioscoop en bierhuis. Bezuiniging en versobering, zij de leu ze voor werknemer en voor werkgever. Verlaging van traktementen over de geheele linie, welke onder tegenover gestelde crisisomstandigheden veel te hoog zijn opgevoerd, en beter bij wij ze van duurtetoeslag hadden geregeld kunnen zijn. In dien tijd werden er van regeeringswege maximum prijzen gesteld, waarvoor de boer zijn pro ducten moest afstaan, wie waarborgt hem minimum-prijzen, nu zijn artike len lager in prijs zijn, dan in de voor- oorlogsche jaren? Nog een enkel woord aangaande die „H.G.S. dwepers", door een raadslid alzoo genoemd. Het is onwaar, dat, en in het algemeen en ook in deze ge meente, de H.G.S. eenige belangenpo- litiek voert, en vele beschuldigingen zijn hen reeds naar het hoofd geworpen, die allen grond van waarheid missen. Toen door weldenkende personen in onze gemeente, een voorstel werd ge opperd, om aan den Raad een adres te presenteeren met het verzoek, om bij het benoemen van een hoofd der school, het zoo mogelijk daarheen te willen leiden, dat iemand benoemd werd, die kerkelijk meeleefde en geniegen zou zijn ook onderwijs te geven in een voudige Bijbelsche geschiedenis, toen is door ondergeteekende zulks ontra den, om redenen, dat hij niet gaarne eenige politieke tint, zij het dan ook slechts in schijn, aan deze zaak gaf, van meening als hij was, dat de Raad ook zonder zulk een adres wel in die richting zou werkzaam zijn. Reeds in de Raadsvergadering van 19 Februari 1920 (zie verslag in Nieuwsblad van Heusden) is door ondergeteekende in dien geest gesproken, lang voor er een H.G.S. bestond. Zijn bedoeling is niet anders, dan in onze gemeente de een heid der school te bewaren, en de i schoolstrijd buiten de gemeentegrenzen te houden. Van verkiezingspolitiek, is in deze geen sprake; of dit ook gezegd kan worden als men als raadslid z.g.n. werkeloozen aanspoord zich naar het gemeentehuis te begeven ter verkrij ging van steun, is een open vraag. De situatie der H.G.S. is door een harer leden, mijns inziens met een waar woord genoemd: „Voor de goddeloozen te vroom en voor de vromen te god deloos." Wat het beleid der gemeentezaken betreft, wil ondergeteekende erkennen, dat ihij, gelijk ook in eigen aangele genheden, fouten heeft gemaakt, maar hij heeft, en kan zulks met een vrij geweten betuigen, steeds naar zijn bes te weten gehandeld, en de zaken be hartigd zonder de minste politieke bij bedoelingen. Dat er in een bestuur ver schil van meening is, ook wanneer hel benoemingen van personen geld, is zeer begrijpelijk, en ondergeteekende heeft zich in deze ook steeds bij de be slissing van de meerderheid neerge legd. Maar wanneer het beleid van een gemeentebestuur, door een meerderhieid der raadsleden wordt gewantrouwd en onder verdenking van kwade trouw komt te staan, en men zich dienaan gaande woorden veroorlooft zooals die gebruikt zijn van „slinksche manieren", „verdonkermanen", „er tusschen laten loopen" en wat dies meer zij; waar bij komt de geldelijke verantwoording Van genomen raadsbesluiten, die ons doen denken aan riemen die van eens anders leer gesneden worden, daar noemt ondergeteekende zulks het voe ren van een gemeentepolitiek in den zin van een minder goede beteekenis van het woord. Dankend voor de verleende plaats ruimte. JAC. v. d. POL. castle, waar zij den eigenaaf dood op den drempel vond liggen met 'n schot in het hoofd en binnenshuis de ver koolde lijken van zijn vrouw en zijn vier kinderen. De politie vermoedt, dat de man eerst zijn gezin heeft doodgeschoten, daarna getracht heeft den boel in brand te steken en zich vervolgens op den drempel zelf een schot door het hoofd heeft gejaagd. BRUTALE BEROOVING VAN 70- JARIGE VROUW. Men meldt uit Stolzenfels: In den nacht van Zaterdag op Zon dag is hier een alleenwonende 70- jarige vrouw in haar winkel door een roover overvallen. Hij sleurde haar naar de woonka mer, waar hij haar mishandelde. Daar op knevelde hij de vrouw, at haar avondeten op, stal in den winkel go mark zilvergeld en vulde zijn rug zak met koopwaar. Hij begaf zich vervolgens naar de eerste verdieping waar hem nog 200 mark in handen viel. Intusschen was de oude vrouw er in geslaagd, zich van haar banden te bevrijden en de straat op te snellen. Op haar hulpgeroep nam de roover de vlucht. Hij is onbekend gebleven. ROBBEN JAGER VERGAAN; 20 D O ODEN. Op acht mijlen ten Westen van Horse Island is in de Witte Baai de robbenvanger Viking, die gecom mandeerd werd door den bekenden ontdekkingsreiziger Kèan en een equi page van 140 man aan boord had, in de lucht gevlogen. Er zijn twintig menschen omgeko men, de overigen zijn over het pak ijs naar'het land gegaan. AANSLAG OP HAAR MAN. Bij de Parijsche politie heeft de 25- jarige Marceline Prenat zichzelf aangege ven. Zij heeft haar man toen hij te bed lag een pan met kokende olie in het gezicht geworpen. Zij deed een uitvoerig verhaal over de slechte behandeling, welke zij van haar man den 30 jarigen taxi chauffeur Prenat, ondervond. Deze zou menigmaal gedreigd hebben haar en haar kind te dooden. Toen zij voor haar kind beignets wilde bakken en daarvoor olie in een koekepan had gedaan dacht zij plotseling aan die bedreigingen en goot de olie over het gelaat van haar slapenden man uit, om zich onmiddelijk bij de politie aan te geven. De gewonde werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar men zijn toestand zeer ernstig oordeelde. Hij heeft nog verklaard, dat hij zyn vrouw nooit bedreigd of ge slagen had en dat hy ondanks het ge beurde toch nog van haar hield. Prenat schrijft de oorzaak van het gebeurde toe aan een familielid, dat zijn vrouw, die eigenlijk echt een kind is, tegen hem heeft opgezet. De vrouw is echter in verzekerde be waring gesteld. ONGELUK IN EEN CIRCUS. Bii een circusvoorstelling1 in Reims brak een straaldraad van een tra peze, waaraan vier Duitsche artisten werkten. De artisten vielen van een aanzien lijke hoogte naar beneden. Twee hun ner, een heer en een dame beiden uit Breslau afkomstig, werden zóó ern stig gewond, dat zij in zorgwekken- den toestand naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. o VREESELIJK DRAMA'. De politie heeft een gruwelijke ont dekking gedaan op de hoeve Denman, negentig mijl ten Noorden van New- EEN GEBOORTE IN EEN SNELTREIN. In den sneltrein van Selezië naar Berlijn is Zondag de prinses Hohenlohe- Oeringen bevallen van een zoon. Het prinselijk echtpaar was naar Berlijn ver trokken om dat het er de voorkeur aan gaf, dat de bevalling in Berlijn in plaats van in Selezië zou geschieden. Gezien den toestand van de prinses was echter zoo wel een medicus als een verpleegster mee naar Berlijn gegaan. Onverwachts werd echter reeds in den trein hun hulp ingeroepen. Alles had een vlot verloop en zoowel moeder als kind bevonden zich bij aankomst te Berlijn in den bes ten welstand. HEUSDEN. Van 116 Maart. Geboren: Gerdina Cornelia d. van E. v. d. Wal en J. L. Wigmans.Wil- helmina Johanna d. van L. L. Koot en C. J. v. d. Dungen. Ondertrouwd: P. v. d. Pol 24 j. en G. Kwetters 22 j. Overleden: P. B. Peeters 62 j., echtgen. van A. v. Dijk; L. Didden 79 j., wedn. van F. FugtsM. A. A. de Wilt 41 j. NEDERHEMERT. Over de maand Februari. Geboren: Arie, z. van F. Bies heuvel en B. v. d. Zalm. Getrouwd: C. van den Oever, 20 j. met C. Biesheuvel, 16 i. Overleden: A. van Rijswijk, 44 j., echtgenoote v. J. Smits,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 10