Prijs onzer goederen. Agentschap van da Amsterdamscbe Bank jt.V-, Amsterdam. Droge-Verf Bussen-Verf Lakken Vernissen Beits Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5107. Vrijdag 20 Maart 1931. Oil nummer Maai uit 3 Blader,. lUiineiilaiid 5. p. lattkhnyzctt Co's Bank Jf.V. JL YERSCHUÜR-BAERT Proeftuin (iJoiïiielieni Zijdie zich op dit Blad ttenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS A. BAAI JENS. Und van ALTEKA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnemontsprys: per 3 maanden t 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzooderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 unr ingewacht. In het Ochtendblad der Nieuwe Rot- terdamsche Courant van 5 Maart j.l. troffen we het volgend ingezonden stuk aan: „LANDBOUWCRISIS EN WIN KELPRIJZEN. In de Rotterdammer las ik dezer da gen een verslag van een vergadering van de Coöp. Vlasfabriek Dinteloord. Ook hier de bekende klachten: vlas vrijwel pnverkoopbaar. Men zal ook een berpep ,op de regeering doen om als nog steunmaatregelen voor de vlasver bouwers te nemen. Granen, suikerbieten, aardappelen, vlas.... het is alles koekoekeenzang en helaashet is waar, er is geen woord overdrijving bij. Maar nu gaan we eens winkelen. Daar is het juist de tijd voor, nietwaar? Het is uitverkoop en de grondstoffen zijn spotgoedkoop, dus we kunnen niet beter treffen. Maar hoe bedrogen ko men we uit! We vragen naar goede kwaliteit thee doeken, tafel en andere lakens, enz. Ik gebruik hier opzettelijk de uit drukking „goede kwaliteit"', want prul laria liggen bij hoopen tegen spotprij zen in de etalages. Wij vragen naar de prijzen en nu blijkt, dat deze precies even hoog zijn als b.v. twee jaar geleden. Wij vragen naar stoffen voor een colbertcostuum. „De prijs is nu zeker vrij wat lager dan' verleden jaar?" „Neen, mijnheer, als u een behoorlijk pak wilt hebben, komt u beneden f 100 niet klaar." „Ja, maar hoe zit dat dan?" En dan krijgt men een relaas, waar bij de hooge arbeidsloonen vooral een rol spelen. Hooge arbeidsloonen? Bij zooveel werkloosheid? Hoe zit dat dan met de wet van vraag en aanbod? We gaan in een winkel van naai machines. „Wat kost die handnaaimachine?" Honderd gulden mijnheer." En als u haar electrisch wilt laten draaien, kunt u >e r nog 50 a 60 gulden bij tellen. Die prijzen bestonden 8 a 10 jaar geleden ook reeds. Er is geen verzet in te krijgen! Schoenen? Ik kocht een paar voor f 17.50 en tot mijn spijt bleken het ook nog butienlandsche te zijn. Maar alle goedkoopere merken zaten me even beroerd, dus nam ik die dure buiten- landsche. Evenwel maakt niemand me wijs, dat diezelfde schoen niet met een behoor lijke winstmarge voor b.v. f 12 zou zijn te leveren. Ten slotte mijn vraag! Waarom de grondstoffen zoo goedkoop en de win kelprijzen zoo hoog? Komt heeren fa brikanten, nouris dans le serail, waar is hier de kink in de kabel? Doet u eens uw boekje open! Wanneer de winkelprijzen naar bene den gaan, zal de kooplust toenemen. Dan moeten de winkelvoorraden vlugger worden aangevuld, dan krijgen de fabrikanten meer order, dan is er meer werk, dan hebben de fabrikan ten meer grondstoffen noodig, dan kunnen de boeren betere prijzen voor hun grondstoffen bedingen en dan behoeven zij niet om steun aan te klop pen bij de regeering. Misschien is de oplossing niet zoo eenvoudig, maar dat er in die richting iets te bereiken moet zijn, schijnt mij buiten kijf." Hoewel wij ons kunnen begrijpen, dat de schrijver zich niet kan voor stellen, *dat de prijsverlaging der pro ducten niet in evenredigheid is met de 2eer lage prijzen der grondstoffen, kun nen wij ons toch niet indenken, dat de schrijver geen aandacht schenkt aan de andere factoren, welke op de prijzen van producten van even grooten, ja mogelijk nog grooteren invloed zijn dan de prijzen der grondstoffen. De oorzaak van de mindere prijs- vei laging der producten dan we zou den verwachten is ons inziens gelegen in de geheele sociale samenstelling der hedendaagsche maatschappij. In den loop der tijden zijn reeds meerdere cri sissen op economisch gebied doorleefd, maar nimmer eene van den omvang als de tegenwoordige, daar die gerust een wereldcrisis mag worden genoemd. Zoo heerscht werkeloosheid over den ganschen aardbodem en wel in die mate. als men zich nimmer had kunnen den ken. Tot nog toe konden de econo mische wetten steeds ongehinderd hare werking uitoefenen, maar thans is zulks niet meer het geval. Wanneer we het werk over Staathuishoudkunde van Mr. N. G. Pierson naslaan, dan kunnen we daaruit zien, dat zich bij vroegere cri sissen steeds dezelfde maatschappelijke verschijnselen voordeden, die als 't wa re economische crisiswetten zouden ge noemd kunnen worden. Zoo ook bij de grootste, n.l. die van 1857. Vóór de crisis .e ene moedeloosheid in de handelswereld, daarna eene overspan ning en opwinding en dan op de crisis volgend weer eene moedeloosheid. Die verschijnselen zien wij nu ook wel, maar er komen thans andere om standigheden bij die vroeger weinig invloed uitoefenden. ZUIDVRUCHTEN EERSTE SOORT: APPELEN, PRUIMEN, TUTTI FRUTTI, ABRIKOZEN, ROZIJNEN met en zonder pit, KRENTEN, SUCADE, AMANDELEN ANANAS per blik van 6 schijven 35 cent. Botermarkt 88 HEUSDEN. bestelde wil uitvoeren, wat een gevolg is van de hooge loonen en de te hoo ge bedrijfsonkosten. Gevolg is werk lieden ontslaan en de rest aan het werk houden met veel verminderde arbeids uren om het bedrijf niet geheel en al te doen stil leggen. Bij ontslag van een aantal arbeiders en vermindering van de arbeidsuren van de niet-ontslagenen, houdt men het uur loon dezer op peil, maar of de de ar beidstoestanden er beter door worden is eene groote vraag. Maar hoe dit ook zij, er wordt een leger van werkloozen gekweekt, dat uit de openbare kassen moet worden on derhouden. Uiteraard is dit een onna tuurlijke toestand, die niet lang kan duren, zulks te meer waar het een ver schijnsel is, dat zich over den gehee- len aardbodem voordoet. Hulpmidde len als b.v. ontginningswerken, aanleg van bouwterreinen, productief maken van den bodem door waterstaatswer ken, enz. enz. zijn zeer goed, maar zij vormen toch geen geneesmiddel tegen de kwaal. Afdoend is alleen eene her nieuwde samenwerking tusschen kapi taal en arbeid. Vraag en aanbod slui ten niet meer zoo goed op elkaar als vroeger en men wacht het oogenblik af, dat de vraag zich zal richten naar het aanbod. Eer dit geschiedt kan ech ter lange tijd verloopen. Het zal eerst plaats vinden als door bezuiniging het kapitaalverlies aangevuld of onder den invloed van gelukkige omstandigheden het peil der algemeene welvaart is ge stegen. Een crisistijd kenmerkt zich door wan trouwen in personen en instellingen. Dit wantrouwen moet weer langzamer hand plaats maken voor vertrouwen, wat een proces van eenigszins langen adem is. Van tijd tot tijd herleeft de ondernemingsgeest, maar dit gaat met schokken gepaard. Immers komt het faillissement van de een of andere fir ma ons zoo nu en dan vertellen, dat de toestand nog niet goed is. Daalde bij vroegere crisissen de prijs, dan daalden ook de loonen, hetgeen thans niet meer het geval is. En het arbeidsloon is een zeer belangrijk aan deel in den prijs der producten, welke de arbeiders voortbrengen. Een modern vakvereenigingsstelesel en eene sociale j uitbouw van de Maatschappij zijn thans oorzaak, dat de loonen en kosten niet dalen. Daardoor beïnvloeden de lage prijzen der grondstoffen betrekkelijk weinig den productieprijs der artikelen Een treffend bewijs is hiervan te vin den bij het brood, omdat de fabricage zoo eenvoudig en de prijs dus gemak kelijk te ontleden is. De tarwe is terug- gelooepn van f 10 op f5 per H.L. bin nen zeer korten tijd. Nu, zou een huis moeder redeneeren, moet het brood zoo ongeveer de helft goedkooper worden. En de werkelijkheid: een wittebroodje van 400 gram is teruggeloopen van 12 óp 10 cent, en verder gaat het niet. Dit is ook zeer juist in verband met de kosten, waaruit die 12 en 10 cent zijn opgebouwd. Voorheen 4 cent ko- renprijs en 8 cent: loonen, brandstof fen, lasten sociale verplichtingen enz. Deze laatste groepen zijn niet in prijs verminderd. De prijs van het koren is ongeveer gehalveerd, hiermede (2 ct.) kon de prijs van het broodje worden verminderd. Voor andere artikels gel den gelijke regels maar hiervoor is gewoonlijk de ontleding moeilij ker na te gaan, omdat de „maat schappelijke loopbaan" van den prijs van het fabrikaat of halffabrikaat, op gebouwd uit de grondstoffen, niet zoo eenvoudig is na te speuren. Een feit is het, dat de grondstoffenprijs, vroe ger een integreerend deel van den marktprijs van het product, thans maar een gering gedeelte daarvan uitmaakt. Een gevolg van een en ander is, dat werknemers, werkzaam in takken van bedrijf, die niet meer rendabel zijn, tengevolge van dit dwangbuis van kos ten worden uitgestooten en werkeloos worden, of, wat op 't zelfde neerkomt, aan inperking van arbeidsuren worden onderworpen. Dit laatste is b.v. sterk het geval in de textielindustrie en den scheeps bouw. Men kan wel bestellingen krij gen wanneer men niet alleen met geen winst, maar wel met groot verlies het OVERREDEN. Toen de 63-jarige Kroone en de 65-jarige P. Nuyten zich te Bergen op Zoom naar huis wilden begeven, werden zij ter hoogte van de Lepel straat door een achterop komende autobus uit Nieuw Vossemeer aan gereden. Daarbij bleek, dat Kroone dusdanige verwondingen aan het ach terhoofd en de borstkas had beko men, dat hij zoo goed als op slag was gedood. Het tweede slachtoffer N., dat nog kans had gezien ter zijde te springen, kwam onder de auto te recht en kreeg een drievoudige been breuk. Na voorloopig ter plaatse te zijn verbonden, werd hij naar het Algem. Burgergasthuis te B. o. Z. overgebracht. De autobus is in be slag genomen. o VROUW VERBRAND. In een woning aan den Klaren- dalschen weg te Arnhem was brand ontstaan. De brandweer was spoe dig ter plaatse. De woning was ge sloten, zoodat men zich met geweld toegang moest verschaffen. In de keu ken bleken eenige gordijnen vlam te hebben gevat. De 73-jarige bewoon ster, mej. H., die alleen thuis was vond men gedeeltelijk verbrand, dood in de gang liggen. Een officier van gezondheid constateerde den dood. DOODELIJK ONGELUK. De motorrijder D. A. K., hout handelaar te Westendorp, kwam op den straatweg tusschen Varsseveld en Doetinchem in botsing met 'n auto. De heer K. was op slag dood. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. De auto werd beschadigd. AUTO DOOR EEN TREIN GE GREPEN. Op den onbewaakten overweg Nee- deEibergen is een automobiel, be stuurd door den kapelaan J. H. Krab- benberg, uit Groenlo, gegrepen door den trein die uit Neede naar Eiber gen vertrekt. De auto werd een eind- weegs medegesleurd en is geheel ver nield. Kapelaan Krabbenberg was op slag dood. De pastoor J. P. P. Oo- sterbaan, pastoor-deken van Groenlo, werd zwaar gewond en kapelaan A. M. van Soest, eveneens uit Groenlo, telbf. no. 15 Raamsdonks veer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. smr~ Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTBA Corn. Bouman en J Antonia van der '.Kolk te Drongelen, j TTT die Dinsdag 24 Maart a.8. den dag herdenken, dat zij voor 50 jaren in den echt werden verbonden De man is ^79 jaar en verricht nog dagelijks met lust en opgewektheid zijn werkzaamheden de vrouw is 74 jaar. die ook in de auto gezeten was, be kwam minder ernstig letsel. De bei de gewonde geestelijken zijn naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. Het lijk van kapelaan Krabbenberg werd een nabij den overweg gelegen wo ning binnengedragen. De burgemeesters van Neede en Eibergen waren spoedig ter plaatse om in hun qualiteit van hulpofficier van justitie een onderzoek in te stel len. De toestand der beide geestelij ken was na aankomst in het zieken huis te Groenlo naar omstandigheden betrekkelijk gunstig. De verwondin gen bleken minder ernstig te zijn, dan zij zich heten aanzien. Botermarkt 72, HEUSDEN. KIND VERBRAND. Door ongeluk kwam bij 't terug - loopen een kind van den klompen maker Daniëls te Vreesel bij St. Oe- denrode in een ketel kokend water te vallen. Na een paar dagen overleed het 2-jarig kind aan hevige brand wonden. groote gebouw, vroeger de modél boerderij „Tinekeshoeve", weldra in lichtelaaie. Bijtijds kon het levende vee uit het brandende gebouw wer den verwijderd; van het geslacht vee was weinig aanwezig. A De oorzaak van den brand is niet bekend. Even voor het uitbreken was nog personeel aanwezig geweest. Boven het kantoor zag men eerst de vlammen. Het brandvrije rieten dak was niet bestand tegen de vuur zee. Brandweer en militairen waren spoedig ter plaatse. Het gebouw is van binnen uitgebrand. De muren staan nog. Gebouw en inventaris zijn verzekerd. In de stad hing den hee- j len avond een dichte rook. De aangrenzende touwbaan heeft men door nathouden weten te sparen. RONDVAART0" Liefhebbers van watertoerisme kun nen ook dit jaar weer deelnemen aan de Rondvaart door Nederland, welke van 1 April tot 5 October wordt ge houden en waarvoor de commissie voor de Rondvaart ditmaal tien toch ten heeft uitgeschreven, waaruit een keuze kan worden gedaan. Een paar tochten zijn aldus samen gesteld: Voor alle soorten vaartuigen: Tocht no. 4: Dordrecht, Geertrui- denberg, Gorkum, Gouda, Hellevoet- sluis, Heusden, Rotterdam, Vianen. Tocht no. 5Arnhem, Gorkum, 's Bosch, Mook, Nijmegen, Roermond' en Wijk bij Duurstede. UITKEERING HAGELSCHADE IN NOORD-BRABANT. Het nationaal comité voor natuur rampen zal aan den burgemeester van Zevenbergen alsnog een bedrag van f22.320 ter hand stellen, om te wor den uitgekeerd aan slachtoffers van den hagelslag, welke op 12 Juni'30 Zevenbergen en omstreken heeft ge teisterd. Deze tweede uitkeering is bestemd voor de landbouwers onder Zevenbergen en Klundert, die wel tegen hagelslag onderling waren ver zekerd, maar die öf veel te laag wa ren verzekerd, öf de premie niet kon den betalen. Dezen worden nu met de niet verzekerde slachtoffers ge lijk gesteld, aan welke laatste cate gorie reeds f 70,000 is uitgekeerd. BRAND TE GORINCHEM. In het coop, openbaar slachthuis te Gorinchem nabij den Visschersdijk ontstond brand. Aangewakkerd door den feilen noordoostenwind stond 't Den 13 Maart 1.1. werd de eerste spinazie uit den proeftuin ter veiling aangevoerd en bracht 4547 cent per K.G. op. Ze was van uitmuntende kwaliteit. Het enkele zaadje dat daarin aangetroffen werd is in kasspinazie niet te vermijden. De jonge tomaten, welker zaad oordeel kundig ontsmet is, zijn uitstekend opge komen. Ze staan er kerngezond voor en zullen weldra voor de tweede keer verpoot worden. De vroegere tomaten zijn reeds in een der series uitgeplant. De druiven in de verwarmde serre be ginnen reeds mooi uit te loopen. De boocaen hebben in twee jaar tijd zich zoodanig ontwikkeld dat de rijkstuinbouw- consulent te Rotterdam, de heer Wiersma, goedgevonden heeft, om reeds dit jaar daarvan eenige trossen te oogsten. Dit is een jaar eerder dan in normale gevallen wordt gedaan. Een bewijs dat de grond soort hier zeer geschikt is voor den groei der boomen. De eerste radijs kan binnen enkele dagen worden afgeleverd, terwyl de kropsla er weelderig voorstaat. Bij aanhoudend droog weer kan de aanleg voor den fruittuin nog deze week voor het Laid vai Hgisd6i ei Alteia.de Laiistraat ei de Boinmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1