Dit Diner bestaat uit 2 bladen. DE VERLOREN ZOON. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5108 Woensdag 25 Maart 1931, Iliniseuland FEUILLETON Und van alten* Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderiyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525 Advertenttën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddsg 1 uur en Vrgdagmorgen 9 uur ingewacht. FEDERATIE VAN BEDRIJFSVEREENIGINGEN. Door de Federatie van Bedrij fsvereen i- gingen voor ziekengeldverzekering zijn in het leven geroepen z.g. paritaire Com missies, welke Commissies ter plaatse de uitvoering van de Ziektewet zullen be hartigen ten behoeve van die Bedrijfsver- eenigingen, aangesloten by de Federatie, die zulks wenschen. De Plaatselijke Commissie Tilburg verricht haar taak voor de navolgende gemeenten Almkerk, Alphen en Riel, Andel, Baarle- Nassau, Berkel c.a., Diessen, Dongen, Drunen, Dussen c.a. Goirle, Haaren, Hel- voirt, Hedikhuizen, Herpten Bern Heusden, Hilvarenbeek, Loon op Zand, Moergestel, Nieuwkuijk en Onzenoort, Oistei^vijk, Oudheusden en Elshout, Sprang-Capelle, Tilburg, Udenhout, Veen, Vlijmen, Waal wijk, Waspik, Wijk en Aalburg. De Commissie wordt gevormd door de Heeren Werkgeversleden W. C. Beels, Voorzitter. J. C. Broeken. A. Hovers. J. Mannaerts. Werknemersleden N. van Dommelen. N. v. d. Dries. G. K. Meijer. N. J. van Pelt. Plaatsvervangende werkgeversleden A. F. de Beer. Frans Brouwers Jr. A. H. C. Mannaerts. F. Stalpers. Plaatsvervangende werknemersleden J. H. L. Coolen. M. Mandemaker. H. Verhoeven. Het correspondentie-adres van den Secretaris is Nieuwlandstraat 17, TILBURG. N.V.MIDDENSTANDS-CREDIET- BANK VOOR GORINqHEM EN OMSTREKEN. Gunstige resultaten. Saldo winst f52.712.86. Dividend 8 pCt. (onv.) Aan het verslag over het boekjaar 1930 antieenen wij het volgende: In de op 16 Maart gehouden Alge- meene Vergadering van Aandeelhou ders,, werden de balans en verlies en winstrekening goedgekeurd en het di (Naar het Duitseh.) vidend bepaald op 8 pCt. (onv.) De balans vermeldt onder activa: Aandeelhouders te storten f 61.049. Gebouw en Safe-inrichting f21.509. Inventaris fl.Kas f62.277.30, Eigen effecten (gemeente obligatiën) f45.293.75 Credietnemers f 1.741.803.44, Kassiers f 154.271.85. Passiva: Kapitaal f 1.000.000.waarvan ge plaatst f401.800.Reserves f 107.169.75 Dividend reserve f 1346.55. Stichting spaarbank f 1.130.704.68. Deposito's f 255.747.68. Rekening-couranthouders f 136.400.35. Winstsaldo f52.712.86, te verdeelen als volgt: Aandeelhouders 8 pCt. f 27.137.93. Op richters f2000.Afschrijving Gebouw f 6500.Reservefonds f 5623.93. Divi- idendreserve f1201.Tantièmes, be lasting, enz. f 10.250. Dividend No. 15 is betaalbaar met 8 pCt. over het gestorte bedrag en divi dend No. 15 der oprichtersbewijzen met f 10.per stuk. De reserves bedragen na bijschrijving uit de winst 1930 totaal f 112.793.68. Sprieten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprufol. Bij alle Drogisten. MINIMUM LENGTE VAN DIENST PLICHTIGEN. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de minimum-lengte voor dienstplichti gen van 1.55 M. wordt verhoogd tot 1.60 M. Zij die bij de eerste keuring langer dan 1.55 M., doch kleiner dan 1.60 M. zijn, worden geacht slechts tij delijk ongeschikt te zijn. Van de personen, ingeschreven of in gelijfd voor de lichting van 1931 of van een vroeger jaar, worden slechts diegenen ongeschikt voor den dienst op grond van hun lengte geacht, die kleiner zijn dan 1.55 M. DYSENTERIE. Men meldt aan de N.R.Ct.: In de gemeenten Giessen Nieuwkerk, Noordeloos en Schelluinen komen ge vallen van de besmettelijke ziekte dy senterie voor. De burgemeesters heb ben de inwoners aangeraden, hun melk en drinkwater te koken. Te Giessen Nieuwkerk zijn reeds meer dan 25 gevallen voorgekomen. VLIEGONGELUK"OP SCHIPHOL. Op het vliegveld Schiphol is Vrijdag middag een ernstig vliegongeluk ge beurd, dat helaas het leven van een militairen vlieger heeft geëischt. De inspecteur van het vliegveld De Kooy, officier-vlieger 2e kl. Wulfers, is met zijn toestel boven het vliegveld in een vrille geraakt en neergestort. Het le gervliegtuig is geheel vernield. Een later bericht meldt: Vrijdagmiddag vloog boven Schiphol de officiervlieger tweede klasse Wul fers met een nieuwe type Fokkerjager, een D XVI, voorzien van een Suriiss Conqueror-motor van 600 P.K. Voor den tweeden keer opzettelijk in een vrille gaande, welke manoeuvre de eerste maal uitmuntend was gelukt, bleef Wulfers in de vrille tot vlak bij den grond, zoodat het vliegtuig met volloopende motor den grond indraai de en totaal werd vernield. Wulfers vloog dit toestel op verzoek ten einde een oordeel te krijgen over den modernen jager en daarover rap port uit te brengen aan de marine RADIODISTRIBUTIE TE ARNHEM. De 3000ste ingeschrevene in de re gisters van het Arnhemsche gemeen telijk radiodistributiebedrijf, een eenvou dig werkman, is door den wethouder van het bedrijf, den heer Rademakers, persoonlijk in kennis gesteld met het feit dat hij over f 50 kan beschikken voor den aankoop van een luidspreker. De wethouder heeft van de Radio-Centrale j aan den Hommelschen weg uit voor de dristributieluisteraars 'n rede gehouden, waarin hij de verbazingwekkende ont wikkeling van de radiodistributie in Arn hem schetste. TRAGISCH STERFGEVAL. Dezer dagen zou het echtpaar P. E. BakkerSfids te Schiermonnikoog zijn diamanten huwelijksfeest vieren. Voorbereidingen voor het vieren van I dit zeldzaam jubilé waren reeds ge- troffen. Vooral op ecu klein eiland als Schier monnikoog is een zestig-jarige echt- vereeniging een weinig voorkomende bijzonderheid. Den dag echter vóór dat het blijde feit herdacht zou worden, werd de brui degom ziek en reeds den volgenden dag, juist op den zestigsten huwelijks verjaardag, is hij overleden. EEN 102-JARIGE>TE GRONINGEN. Zondag 29 Maart a.s. zal de weduwe TjadendPostema, wonende in de Ach terstraat te Groningen, haar 102-den verjaardag vieren. JONGEMAN TE GESTEL DOOD GESTOKEN. In de voormalige gemeente Gestel heeft zich Zaterdagnacht een vechtpar- tijd afgespeeld, welke onder sensatio- neele omstandigheden een slachtoffer geëischt heeft. Zaterdagavond ontstond tusschen enkele bezoekers van het café v. Deursen op den hoek Hoogstraat Rivierstraat een twist, die na sluitings tijd buiten werd uitgevochten tusschen den ongunstig bekend staanden 26-ja- :rigen J. J. B., geboren te Tilburg en wonende te Eindhoven, en den 32-jari- gen opperman F. M. J., wonende in de Celciusstraat. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. J. kreeg eenige stevige klappen in het gezicht en een steek van een dolkmes in de wang. Hij had zelf evenwel ook een knipmes geopend en stak met zulk een kracht zijn tegenstander in het gelaat, dat het le- met diens linkerwang en de kaak door boorde en ten slotte een ader in de keel trof. Het slachtoffer trachtte nog te vluchten, doch hij zakte daarbij ter hoogte van de Gestelschestraat, door bloedverlies bewusteloos ineen. Om standers droegen hem een nabijgelegen Woning binnen, alwaar een inmiddels ontboden arts slechts den dood kon constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenlokaal in het po litiebureau overgebracht. De dader was inmiddels naar zijn woning gevlucht en had zich ter ruste begeven. Spoedig werd hij door de po litie van zijn bed gelicht en naar het bureau gebracht, waar de directeur van den G.G.D., dokter Spoorenberg, hem verbond en vaststelde, dat de verwon dingen van niet al te ernstigen aard wa ren, zoodat de man in arrest kon wor den gehouden. De politie vond op hem 't bebloede mes, waarvan de punt verbo gen bleek te zijn. De arrestant ver keerde evenwel nog in zulk een toe stand, dat niet tot verhoor kon worden overgegaan. Dit had Zondagmorgen door den com missaris van politie plaats, waarbij J. verklaarde zich te herinneren, dat hij den verslagene in café v. Deursen ge zien had. Van den twist noch van de J vechtpartij was hem na zijn roes iets bekend. Toen de commissaris hem me- dedeelde, dat hij B. had doodgestoken, zeeg hij ontsteld ineen. De Justitie te' 's-Hertogenbosch is van het gebeurde iin kennis gesteld en zal de sectie op het lijk van B., wiens dolkmes nog niet is teruggevonden, gelasten. „,Crt." 12.) „Neen", antwoordde de president, „hij zal geen onwaardige begrafenis heb ben, maar daar hij een vreemdeling is, moet hij naast den muur liggen. Ook heeft zijn meisje zich bereid verklaard den doodgraver te betalen. Daar moet rekening mede gehouden worden, Ki- lian." „Wat ik nog vragen wilde", zei de man, ,,mag er aan het Italiaansche meisje wijn gegeven worden en een Zij zal het betalen, zegt ze. Overigens gebraden duif, waarin zij trek heeft? is zij wel opgeruimd en een paar vreem de lieden hebben haar bezocht en drie uren met haar gepraat. Toen het nacht werd, heeft de cipier hen gezegd, dat zij moesten weggaan; de juffrouw was daar niet erg over te spreken en zoo juist stuurt ze den cipier naar me toe, of ik haar wil komen bezoeken." „Zij moet zich in alles naar de wet ten en voorschriften gedragen," brom de de president „Morgen komt ze vrij en dan kan ze haar tuchteloos bedrijf weer beginnen, zoo gauw ze buiten de stad is. Goeden nacht, Kilian." Hij wendde zich nu tot de vrouw, diq al bij de deur van de zaal stond en daar in de schaduw tegen een deur leunde. Terwijl hij haar naar buiten bracht en haar tot haar huis begeleidde, schold hij op dat ontuchtige schep sel, en dat ook wel schuldig zou zijn aan den armen doode en nu al haar netten naar nieuwe offers uitwierp, nog had laten neerdalen, was haastiger dan voordat de aarde zich over dezen laat- ooit met zijn werk geweest, sten gesloten had. Het was hem een De kist stond schuin in het armoe- pak van zijn hart, zeide hij, dat diedige graf. Toen de geestelijke, die een Laporte geen Amthor was, en dat hij woord zou spreken, niet verscheen, hoopte, dat de ware André zijne moe- sprak de man met de schop in zijne der het lijden vergoeden zou, dat zij j hand maar zelf een gebed uit voor de hem gedaan had. De edelachtbare raad zielsrust van den doode en schopte echter was de waarde vrouw voor dedan vlug de aardkluiten in het graf, moeite van den laten gang, oprechtenterwijl hij het overige aan zijn hel- dank verschuldigd. pers overliet. Juist wilde hij naar huis Met deze woorden verliet hij de zwij-1 gaan om nog een kort morgenslaapje gende vrouw, terwijl hij haar een goe-in de warme kamer te doen, toen hij den nacht toewenschte. j eene vrouw bemerkte, die bij een van Die wensch werd echter niet ver- de grafkruisen, niet ver verwijderd van vuld. Er zette een storm op, die den het nieuwe graf, knielde en haar hoofd ganschen nacht duurde en wel zoo he- j dat met een donkeren doek omsluierd was, tegen het steenen voetstuk druk te. Dit graf was reeds lang verlaten, de familie van degeen, die daar rusten, uit het land vertrokken. Wat had die vrouw daar te maken? Daar zij zich echter heel stil hield en ondanks den i vallen. Zij zag haar moeder zonder lichtregen in vrome aandacht bad, had j uit de deur komen en hoorde haar de hij den moed niet, haar weg te jagen, trap opgaan en vervolgens boven aan het lawaai een einde maken, doordat zij het open venster zoo goed als zij kon beschermde. Lize wachtte totdat AUTO UITGEBRAND. Vrijdagmorgen geraakte de vracht auto geladen met marktgoederen van den heer Jos Veltman, uit 's-Herto- genbosch, op den Boxtelscheweg onder de gemeente Boxtel in brand. De markt kooplieden en de chauffeur konden nog juist tijdig genoeg uit den brandenden wagen komen. De auto brandde ge heel uit. De marktgoederen konden deels gered worden. o DE MOORDZAAK LANS. De Advocaat-Generaal bij het Bos sche Gerechtshof Mr. Couveé, heeft geen cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Hof inzake de moord zaak Lans, waarbij v. O., die van dood- slag op den heer Lans werd vrijge sproken, wegens verduistering werd ver oordeeld tot 2i/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. o vig, dat het leek, of hij de aarde uit zijn voegen wilde rukken. Boven, in de kamer, die eens André had toebe hoord, had hij een vensterkozijn los gerukt. Lize. ging verschrikt rechtop zitten, want zij was juist in slaap ge- Een oogenblik dacht hij, dat het mis schien het Italiaansche meisje kon zijn, die het graf van den doodgestoken man j betaald had, maar later hoorde hij in het haar moeder weer beneden zou komen, raadhuis, dat zij tot diep in den mor- maar zij viel in dien tijd in slaap, want gen had geslapen, en pas wakker was mevrouw Helena bleef boven in de geworden, toen de gerechtsdienaar donkere kamer; 'zij vindt het prettiger tiaar den storm te luisteren dan naar de ademhaling van haar kind, dat in den droom van haar Koert sprak, en hem allerlei lieve namen gaf. Tegen den morgen bedaarde de wind, inplaats daarvan viel er nu een fijne, koude regen, die steeds dichter werd en ten laatste alles in een grauwen sluier hulde. De doodgraver, die om vijf uur met nog twee manneq een graf bij den kerkmuur gegraven had en er een doodkist van ruw hout in kwam om haar uit de stad te brengen. Een paar dagen later werd hem door ■eene onbekende hand een aanzienlijke som gelds gegeven, die, zooals er bij vermeld stond, was, om een vergeten begrafenisschuld te voldoen. Hij dacht ler verder niet over na en streek het onverwachte geld op alsof het uit den hemel gevallen was. Wat nu volgde is gauw verteld. In' het volgend voorjaar werd de brui- j loft gevierd van Koert Brucker en Eli- sabeth Amthor, die in het huis van de bruid gehouden werd. De Augsburg- sche bloedverwanten kwamen over om de moeder van de bruid en de familie Amthor alle eer te bewijzen. Het ont brak aan niets, wat bij zoo'n gelegen heid gebruikelijk is en Lize kon niet klagen, dat er aan kosten gespaard was of dat de bruiloftswijn niet goed was. Slechts één ding ontbrak: het blijde gezicht van de moeder der bruid. Zij was voor iedereen vriendelijk en beleefd. Zij knikte ook heel toestem mend, toen de gasten haar zeiden, hoe zij vonden, dat het jonge paar voor elkaar geschapen scheen. Maar zij zat temidden van alle bruiloftsvreugde strak en stom als een geest en als de anderen van de familie van den bruidegom, die zij nooit gezien of gekend had elkaar toefluisterden, dat het van ver driet om haar verdwenen zoon was. Koert was het toch anders van zijn schoonmoeder gewend en het viel hem in al deze dagen op, dat zij hem noch eene hand gaf, noch in haar armen sloot, zoo zij toch den wildvreemde gedaan had, toen hij een gast in haar huis geweest was en half genezen om de hand van haar dochter gevraagd had. Hij waagde het ten laatste om naar de reden van haar veranderde hou ding jegens hem te vragen, of zij hem de oorzaak wilde zeggen en, als het in zijn macht stond wilde hij maken, dat zijn schoonmoeder weer een lief gezicht voor hem zou over hebben. Zij schudde echter haar grijze hoofd en antwoordde slechts: haar verdriet gold niet hem, maar haar lot, waartegen de wil van den mensch onmachtig stond. Zij bleef dan ook de dagen van de brui loft ernstig en zwijgzaam, maar ook niet onaardig. Slechts toen de jongge huwden vertrokken, om naar hun eigen huis te gaan, kuste de moeder haar BOERDERIJEN EN VEEL VEE VERBRAND. Vrijdagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit op Papenfort" bij Rijkevoort. Terwijl vele landbouwers, w.o. ook de getroffenen, naar Rijkevoort waren gegaan in verband met een aldaar te houden stierenkeuring, werd door en-; kele vrouwen eensklaps brand ontdekt In korten tijd stond de boerderij van den heer D., eveneens de voorraad schuur van den heer G. in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. Het vee en inboedel wist men door toegeschoten hulp nog juist bijtijds uit de boerderij te verwijderen. Te Rijkevoort was ondertusschen alles in rep en roer. Te Ledeacker werd de brandklok geluid en vooraleer de brandspuit van genoemd dorp op de plaats des onheils was de wind heeft aan deze snelle verspreiding de grootste schuld werd ook de boer derij met voorraadschuur van den heer N. een prooi der vlammen. Hiertegen over stond de dorpsbrandweer volko men machteloos. De blusschingspoginr gen der dorpelingen leken wel kinder spel tegen de gloeiende vuurzee. Jam mer kwam dan ook alles op het paard na in de vlammen om. Ca. 20 stuks vee, 30 varkens, waaronder twee zware zeugen, kippen enz. en zelfs een hond vonden den dood in de geweldige vuur massa, terwijl ook de inboedel ver loren ging. In korten tijd heeft het vuur hier zijn vernielend werk gedaan en de boerderij met schuur, benevens vee, inboedel enz. van den heer A. Nabuurs, boerderij van den heer W. Derks en de schuur van den heer Goo se ns in een ruïne herschapen. Te Ruinerwold is de boerderij van H. van Noort door brand geheel ver nield. Uit het achterhuis kon niets wor den gered. Vijftien stuks vee kwamen in de vlammen om. Vermoedelijk is het spelen met lucifers door kinderen de oorzaak. ROTTERDAMSCHE" BANKVEREEN1- GING N.V. Aan het jaarverslag over 1930 der Rotterdamscne Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het volgende: „In overeenstemming met het voor schrift van artikel 28 der statuten, heb ben wij de eer U hiermede verslaguit te brengen over den gang van zaken der vennootschap en over te leggen de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1930, zooals die door ons zijn opgemaakt, thans conform de bepalingen van de nieuwe wet op de. naamlooze vennootschap. De economische depressie geduren de het jaar 1930 veroorzaakte een ver laging van den rentevoet; voornamelijk daardoor bleef de door ons behaalde winst bij die van het vorig jaar ten dochter onder veel tranen, alsof haar hart zou breken en legde den schoon zoon die haar handen aan zijn lippen drukte haar vochtigkoude hand op zijn voorhoofd, terwijl zij woorden mom pelde, die niemand verstond. Tcenkeer- j de zij zich vlug om en sloot zich, nog voordat het jonge paar uit het huis vertrokken was, in haar kamer op. Van nu af aan bracht zij daar de weinige jaren door, die zij nog televen had, meed alle gezelschap, las veel in stichtelijke boeken, en slechts voor ar men en noodlijdenden stond haar deur ten allen tijde open. Toen er na een jaar een brief kwam, waarin een drin gende uitnoodiging stond om naar Augsburg tie komen voor den doop van een kleinkind, verontschuldigde zij zich met haar gebrekkigen ouderdom, dat het reizen haar niet meer beviel. Toch zag men haar nog vele malen rustig op eenzame wegen buiten de stad wandelen; de oude Valentijn eenige passen achter haar. Zij sprak echter nooit een woord tegen hem en scheen het spreken bijna verleerd. Op haar sterfbed, toen zij voelde, dat haar ein de gekomen was, liet zij aan den pastoor vragen bij haar te komen en bleef ze eenige uren met hem alleen. Wat zij hem oen vertelde, heeft de pastoor later aan een achterkleinkind van me vrouw Helena oververteld, dat naar Bern kwam om het graf van grootmoe der te bezoeken. Dit had zij willen heb ben tegen den muur, naast de reeds lang ingezonken heuvel, waaronder haar verloren zoon zijn laatste rustplaats ge vonden had. EINDE. NIEUWSBLAD voor kit Uil ïiii Itislti ti Mttiilf Lansstraat u U Biiuitrviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1