Tweede Blad Ho. 5109 Vrijdag 27 Maart voor het Land van Keusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FIJNE COGNAC KEUNEN-MALINGRÉ Wat een Prachtbanden SPiOR's MOSTERD Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. RugpijnNierenPillen 1% imlerrubriek. HEUSDEN. PUROL LEVERT OPGERICHT 1816 A Pluimveeteelt. Land- en Tuinbouwwereld BEHOORENDE BIJ HET Zorgen dragen het hunne bij tot ont wikkeling van nierkwalen. De nieren hebben toch reeds genoeg te doen met hun taak om het bloed te filtreeren van de erin voorkomende onzuiverheden. Ats deze organen overbelast worden, is het derhalve geen wonder, als zij hun werk niet meer behoorlijk doen, waardoor een overmaat van urinezuur zich in het lichaam kan ophoopen. Dit urinezuur kan zich in den vorm van scherp gekante kristallen afzetten en rheumatiek, spit of ischias veroorzaken. Soms vormt zich niergruis en vaak doen zich urine- of blaasstoornissen voor. Maak bijtijds gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze kunnen trage nieren weder opwekken en versterken, het overtollig urinezuur afvoeren en een einde maken aan uw kwalen. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn i 1. Brillenhuis of slakkenhuis. 2. De klok. 3. De dom van Utrecht. 4. Vier, want 6 branden op. De nieuwe raadsels zijn: 1. In welke maand van het jaar eten de Japanners het minste? 2. Ik loop door veel landen, einde- looze kilometers, en toch beweeg ik nooit. Ra, ra wat is dat? 3. Een man trok wel een half uur en toch.... werd het hoe langer hoe korter. Wat was dat? 4. Ik ben de kleinste koning, want ik ben nog geen voet hoog. Ik draag geen kroon, ik rijd nooit in een gouden koets, ook heb ik geen hovelingen. Maar ik kan toch iets, dat geen andere ko ning kan. Wie ben ik en wat is dat? OOM KAREL. HET ZUSJE VAN KLEIN-DUIMPJE. IV. Op een goeden dag zei de veldmuis tegen Duimelotje: „We krijgen gauw visite, want mijn buurman komt mij geregeld opzoeken. Hij heeft een veel mooier huis dan ik, zijn kamers zijn reusachtig groot en hij draagt een prachtige zwarte fluweelen jas;; als je hem tot man zou kunnen krijgen, zou dat erg prachtig zijn; maar hij kan niet zien, hoe mooi je bent. Je moet hem dus maar alle mooie verhaaltjes vertellen, die je weet." Maar Duimelotje vond dat hcelemaal niet prettig. En zij wilde ook geen verhaaltjes aan dien buurman vertellen, want hij was een mol. Hij kwam dus op visite met zijn zwarte fluweelen jas aan. Hij was erg rijk en wijs, zei de veldmuis, en zijn huis was wel twin tig keer zoo groot als het hare. Maar hij hield nu eenmaal niet van de zon of de mooie bloemen. Ja, eigenlijk ge zegd sprak hij erg verachtend over ze, want hij had ze nog nooit gezien. Dui melotje moest een paar mooie liedjes voor hem zingen en ze zong: „Het lied van de vroolijke meikever" en „Het lied van de zeven kikkertjes". De mol vond het erg mooi en hij hield opeens veel van haar, maar hij zei er niets van, omdat hij altijd erg in zich zelf gekeerd was. Hij had juist een nieuwen langen gang onder den grond gegraven, van zijn huis naar dat van de veldmuis en hij gaf toestemming aan de veldmuis en Duimelotje om in dien gang te wan delen, a.ls ze wilden. Hij zei dat ze maar niet bang moesten zijn voor den dooden vogel, die midden in den gang lag. Het was een echte vogel met vee- ren en een snavel, die blijkbaar pas ge storven was in het begin van den win ter en nu begraven ïag op de plek, Op het vliegveld Waalhaven is Maandagmiddag het Pandervliegtuig P. H.- A. F. J. van de Nationale Luchtvaartschool, bestuurd door den leerling vlieger H. Brugma uit den Haag, neergestort en vernield. De bestuurder was op slag dood. De resten van het verbrijzelde vliegtuig. waar de mol zijn gang gegraven had. De mol vroeg aan een vuurvliegje om hen bij te lichten; daardoor was het een beetje lichter in den langen don keren gang. Toen zij aan de plek kwam, waar de doode vogel lag, duwde de mol zijn sterke neus tegen de zoldering en maakte zoo een groot gat, waardoor het daglicht naar binnen scheen. Daar lag nu midden op den grond een doo de zwaluw, met zijn mooie zachte vleu geltjes uitgestrekt, terwijl de pootjes en het kopje opgetrokken onder de veeren waren. Hij was zeker van de koude gestorven. Duimelotje vond het erg naar, want zij hield van al die klei ne vogeltjes, die den heelen zomer voor haar gezongen hadden. Maar de mol schopte er met zijn korte pooten te gen aan en bromde: „Nu kan hij ten minste niet meer fluiten! Het moet toch erg vervelend zijn om als een vo geltje geboren te worden. Lieve deugd, wat ben ik blij, dat mijn kinderen nooit vogeltjes zullen zijn. Zoo'n armzalig dier doet niets anders dan fluiten en in den winter gaat het dood van den honger." „Ja, zegt U dat wel," zei de veld muis, ,,want wat heeft een vogel nu aan al dat fluiten als het koude weer komt? Dan rammelt hij van den hon ger en bevriest. Ik ben ook blij, dat ik geen vogel ben." Duimelotje zei geen woord, maar toen de anderen het vogeltje den rug toe keerden, bukte zij zich en streek de veeren op zij, die over zijn kopje la gen, en kuste het op zijn gesloten oogen. Misschien was dit wel hetzelfde vo geltje, dat van den zomer zoo mooi voor haar gezongen had, dacht zij; „en wat heeft het mij een plezier ge daan, dat arme lieve vogeltje." De mol met zijn mooie fluweelen jas maak te het gat in de zoldering weer dicht en bracht de veldmuis en Duimelotje weer naar huis, maar Duimelotje kon den geheelen nacht niet slapen. Zij stond op en vlocht leien mooie deken van hooi jein bracht die naar de plek, waar het doode vogeltje lag. Zij leg de wat zachte watten, die zij in de kamer van de veldmuis gevonden had, om het vogeltje heen en bedekte h,et toen met een deken van hooi, opdat het ie;en warm bedje in den kouden grond zou hebben. Maar toen opeens gebeurde er iets wonderlijks.... (Wordt vervolgd). gebied rondom 's Hertogenbosch afvloeiende kleine riviertjes en moet dus worden be schouwd los van de verlegging van den Maasmond ingevolge bovengenoemde wet. Intusschen is omtrent de vervanging van den overlaat in den bovenmond van het kanaal door een beweegbaren stuw met het provinciaal bestuur overeenstemming verkregen. De wateroverlast bij hooge zo- mervloeden zal daardoor, naar verwacht wordt, aanmerkelijk verminderen. letjes vormen. Het optredeu "*an onder zeeërs kan worden bevorder^ qoc een warme bewaring in den winter. Bij een bewaringsproef werden aardappelen bewaard op drie verschillende wijzen le buiten in een kuil2e in een kel der 3e in een der laboratoriumkamers. Bij het uitpoten waren de spraiten van 1 weinig ontwikkeld van 2 meer, en van 3 zeer sterk. Van elke bewa ring werden zoo knollen uitgepoot en wel van de soorten Schotsche Muizen en Duke of York Het resultaat was als volgtDe Schotsche muis gaf van 1 (kuil) nul onderzeeërs van 2 (kelder) 3, van 3 (kamer) 6de Duke respectieve lijk O, 3 en 5. Er was dus een verschil tusschen koude (kuil) en warme (kamer) bewaring te constateeren. Vermel ding verdient nog, dat de aan bovenge noemde onderzeeërs gegroeide knolletjes werden uitgepoot maar dat daaruit nor maal ontwikkelde planten zijn gegroeid. „VERBROEIDE" SPRUITEN BIJ AARDAPPELEN. Wanneer aardappelen in een bedomp te omgeving worden bewaard, krijgt men vaak „verbroeide" spruiten d.w.z. sprui ten, waarvan de top bruin wordt, zich kromt en meermalen zelfs afgestorven is. Af en toe wordt de beschadiging ver oorzaakt door de zwam Rhizoctonia So- lani, maar deze is ook meermalen niet aanwezig. Nagegaan is, in welke mate dit verschijnsel nadeelig was voor de op brengst. Daardoor werden een aantal knollen met zeer ontwikkelde (20 cM. lange), maar door bewaring in een bedompte ruimte zeer sterk verbroeide (meermalen tot op helft van de lengte bruin gewor den) spruiten uitgepoot. In enkelege- vallen was een weinig mycelium van Rhizoctonia solani aanwezig, maar deze zwam was blijkbaar niet de oorzaak der be schadiging. De knollen met deze ver broeide spruiten hebben een zeer goed loof ontwikkeld en gaven een oogst, die volstrekt niet minder was, dan die van niet verbroeide spruiten. KALIGEBREK BIJ AARDAPPELS EN HAVER. In ons vorig artikel wezen we op de kenmerken van phosphorzuur- en stik stofgebrek bij haver en aardappels, zoo als die door Prof. Elema van Assen zijn beschreven. Als verschijnselen, wij zende op gebrek aan kali bij diezelfde gewassen, vermeldt die Rijkslandbouw- consulent het volgende KALIGEBREK BIJ AARDAPPELS. Ook hier heeft het blad een donker groene tint, evenals bij gebrek aan phos phorzuur. De tint is dof, niet normaal glanzend. Bij het afsterven wordt het groen direct zonder overgang bruin. De bruine plekken treden op tus schen de bladnerven, welke laatste zelf groen blijven. De afzonderlijke blaad jes zitten abnormaal dicht op den blad steel bijeen. Alles krult naar onderen om. Tusechen de nerven opgebold, waardoor deze diep komen te liggen (en er veel stuivende zandkorrels op blij ven liggen). Aanvankelijk sterven al leen de oudste bladeren af, later meer dere bladeren tegelijk. Overigens houdt de plant het langer vol dan bij stikstof- of phosphorzuurgebrek. en dat tijdens de schoonmaak En dit alléén door ze 's avonds in te wrijven met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Waterstaatsaangelegenheden. Aan de Memorie van Antwoord van Minister Reymer op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de Water- staatsbegrooting is het volgende ontleend Dat het kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen in ellendigen toestand zou verkeeren en niet zou beantwoorden aan het doel, waartoe het oorspronkelijk als uitvloeisel van de wet van 26 Januari 1883 werd gegraven, kan niet zonder meer Worden erkend. Dat het thans niet voldoet aan hetgeen belanghebbenden zouden wenschen, is het gevolg van de verbetering van de naar het inundatie- KALIGEBREK BIJ HAVER. Behoorlijken uitstoeling, doch de hal men blijven korter dan normaal. De pluim komt dikwijls slechts gedeeltelijk te voorschijn, veel doove korrels. Bla deren bruingestreept. In verhouding tot de korrels, veel stroo. Late rijping. Vuilbruine strookleur. Men merkt nog op, dat een sterk kali of phosphorzuurgebrek gemakkelijk is te herkennen. Is 't gebrek minder groot, dan wordt het lastig, en vereischt het oefening om de juiste oorzaak te bepa len* Nu onze aandacht op de kenmerken van voedselgebrek is gevestigd, dienen we straks, als de gewassen aan het groeien zijn, goed acht te geven of wij ze ook kunnen waarnemen, teneinde dan zoo spoedig mogelijk in 't gebrek te voor zien. Wij weten, dat velen, door den nood gedwongen, dezen winter en dit voorjaar de zuinigheid betrachten, ook met de bemesting. Maar men kan te ver gaan, en dan komen we bedrogen uit. Wie dus niet overtuigd is, dat hij in voorgaande jaren zóó rijkelijk heeft bemest, dat er nog een voldoend overschot in de bouwvoor aanwezig zal zijn die zal verstandig handelen met niet te gauw de bemesting achterwege te laten of te verminderen. Want:wie niet mest die zal niet oogsten ONDERZEEËRS. Onderzeeërs zijn, zooals de meesten onzer lezers zullen weten, aardappelen, die na het poten geen, of zeer weinig, loof boven den grond brengen, maar die onmiddellijk aan uitgroeiende sto- lonen, nieuwe, kleine blijvende knol Eenige wenken. Voor wie nog kuikens bestellen moet bestel ineens 2ya of 3 maal zooveel kui kens als men jonge hennen wenscbt te houden, zoodat men slechts één toom be hoeft te fokken. Een eventueel te veel aan jonge hen nen, mits op dien tijd geboren kan men altyd nog wel verkoopen. Breng het kui- kenhok in orde, na het zorgvuldig ont smet te hebben. De kunstmoeder dient in al zijn onder deden nagezien en gecontroleerd te wor den, en wordt met een paar dagen, voor dat men de kuikens verwacht aangesto ken en op de juiste temperatuur gebracht. Deze temperatuur is gedurende de eer ste 5 4 6 dagen in bak en caroussel kunstmoeder (in het verwarmde gedeelte natuurlijk) plm. 20 graden Fahrenheit Gemeten plm. 10 cM. van den bodem. Een goede temperatuur is de eerste da gen alles De eerste twee dagen kunnen de kui kens het zonder voeder stellen, is veelal geleeraard. De laatste jaren is er even wel een strooming gekomen om de dier tjes naast water direct voedsel te geven. „Beide kan" zegt het American Poultry Journal. Waar het echter aan twijfel on derhevig is, of de kuikens in natuurlijke omstandigheden de eerste dagen veel voed sel zullen opnemen (het heeft een reser ve in de opgenomen dooier) acht het blad dit ook bij kunstmatig opfok niet noodig. Medewerking gevraagd voor de oprichting van een afdeeling HEUSDEN. Zeer geachte Redactie. Het zou ons aangenaam zijn, indien wü via de kolommen van Uw blad de belangstelling zouden kunnen wekken voor de ons inziens wenschelijke en noodige oprichting van eene Afdeeling der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ten Uwent Wat is deze vereeniging en wat stelt zij zich ten doel Door de oprichting van den Volken bond is in de Vredesbeweging een ken merkende verandering ingetreden. Streef de deze voor den oorlog idealen na, waarvan zelfs het begin van verwezenlij king verre scheen, de oprichting van den Volkenbond heeft een zoodanig begin gebracht. Zeker, wij weten wel, dat naar het oordeel van velen de arbeid van den Volkenbond nog verre van volmaakt is, maar wanneer men een oogenblik wil bedenken, dat de Volkenbond steunt op beginselen, die lijnrecht ingaan tegen al datgene, wat honderden jaren achtereen als volkomen normaal in verhoudingen der volkeren is geleeraard en gedaan en men bedenkt daarnevens, dat deze Vol kenbond nog slechts tien jaren levens telt, dan zal men de billijkheid inzien van het matigen der critiek. Dit moet er echter niet van weerhouden om te streven in de richting van verbetering, verdieping van den arbeid, uitoreiding zoo noodig van het terrein, door dien arbeid omvatomvatting tenslotte van alle landen ter wereld. Zoodanige ver volmaking van den Volkenbond kan slechts dan bereikt worden, wanneer zich in elk land een krachtige openbare meeniDg vormt, die zich uitspreekt over de vraagstukken, die aan de orde van den dag zijn. Het doel der Vereeniging voor Volken bond en Vrede is nu: het bevorderen der ontwikkeling van den Volkenbond als interationale rechts organisatie, de verbreiding van de vredes- beginselen en het bestrijden van den oorlog. Teneinde de practische internationale of nationale hervormingen aan te geven, welke naar het oordeel der Vereeniging tot dit doel kunnen leiden, stelt zij ten minste eens in de vijf jaren een program van actie vast, hetwelk thans de navol gende 9 punten omvat 1. Oplossing van alle geschillen langs den weg van bemiddeling, arbitrage of rechtspraak en aanvaarding van het beginsel, dat elke aanvalsoorlog een internationale misdaad is. 2. Beperking van bewapening krachtens internationale overeenkomst. 3. Nadere regeling van de hulpverlee ning aan den aangevallen Staat. 4. Verbetering van de waarborgen voor de beschermde minderheden. 5. Uitbreiding en vastlegging van het volkenrecht. 6. Opheffing van belemmeringen in het handelsverkeer. 7. Krachtige ontwikkeling van de in ternationale arbeidswetgeving. 8. Behandeling van den volkenbond in het onderwijs. 9. Universaliteit van den Volkenbond. Het groote doel, dat de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede voor oogen staat, maakt het mogelijk, dat personen van de meest uiteenloopende partijen aan haren arbeid deelnemen. Elke politieke partij, elke godsdienstige rich ting is in het Hoofdbestuur der Veree niging vertegenwoordigd. Feitelijk bestaat deze Vereeniging sedert 1871, want de toen onder den indruk van den Fransch- Duitschen oorlog opgerichte Algemeene Nederlandsche Vredesbond smolt onder den naam van „Vrede door Recht" in 1901 samen met den Vrouwenbond voor Arbitrage en dit „Vrede door Recht" smolt in 1919 samen tot de tegenwoor dige Vereeniging. Zij draagt zoodoende ook deze traditie in zich, dat zij zooveel mogelijk geheel het Nederlandsche volk wil bereiken. Op dit oogenblik telt zij bijkans 70 af deelingen in alle plaatsen van beteekenis des lands en ruim 20 correspondentschappen in kleinere plaat sen. Haar ledental bedraagt ruim 7000 de contributie is verschillend naarmate van de plaats, waar deze leden wonen, maar behoeft niet hooger dan fl.te zijn. Wij staan op dit oogenblik voor de ontwapeningsconferentie van den Vol kenbond. Men moge al dan niet aan de ontwerpconventie, die aan deze samen komst als basis voor beraadslagingen zal worden voorgelegd, de mogelijkheid van resultaten toekennen dit eene valt niet weg te cijferen, dat reeds het feit op zichzelf, dat eene Conferentie, omvattende geheel de wereld, speciaal bijeengeroepen om een zoo ingrijpend probleem als dat van beperking der be wapening te bespreken, een feit van de allergrootste beteekenis is. Meer dan ooit hebben Volkenbondsvereenigingen als de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede de Nederlansche is, den steun der openbare meening noodig en het zal daarom zeker aanbeveling verdienen, dat personen ten' Uwent, die zich voor de verwezenlijking van deze gedachte in teresseeren, zich vereenigen teneinde te komen tot de oprichting eener plaatse lijke afdeeling. Tot de regeering moet doordringen, dat overal de massa met klem verlangt den uitbouw van behoorlijke rechtsver houdingen tusschen de Staten de af- schaffiing van den oorlog als instrument van nationale politiekom dit te be reiken moet het publiek deze dingen niet alleen erkennen, doch deze erkenning tot uitdrukking brengen in de daadnamelijk aansluiting bij eene vereeniging als de onze, die doet wat zij kan om de goede gedachte te bevorderen. Teneinde duidelijk te maken hoezeer de Vereeniging voor Volkenbonden Vrede los staat van elke politieke gedachte of overtuiging, moge gelden, dat het Dage lij kschBestuur dier Vereeniging thans is samengesteld als volgt Jhr Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, PresidentMevrouw Mr. C. Bakker van Bosse, Vice Presidente; Prof. Mr. A. Anema, Hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam Mejuffrouw L C. A. van Eeghen, Presidente van de Vroweungroep van den Vrijheidsbond te Doorn Mevrouw C. A. Kluyver, Hoofdcommisies Departement van Bui tenlandsche ZakenMr J. Limburg, lid van den Raad van State J. J. de Roode, buitenlandsch Redacteur „Het Volk" Mr. A. van Rijckevorsel, Com missaris der Koningin in Noord-Brabant Prof. Dr. J. R Slotemaker de Bruine, Oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en HandelMr. S. K. D. M. van Lier, Notaris te Gravenhage, Penningmeester y H. Ch. G. J. van der Mandere, Directeur- Secretaris der Volksuniversiteit, Alge meen Secretaris, gevestigd Jan van Nas- saustraat 93 te 's Gravenhage. Kieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5